ZUID - LIMBURG IDEAAL VAKANTIEGEBIED Zowel natuurliefhebbers als amusementzoekers komen aan hun trek ARAM ARAM Eigen woningbezit SCHERPENZEEL EDE WAGENINGEN Sportcomplex „Panhuis" wordt waarschijnlijk 22 augustus a.s. geopend ELST AMERONGEN TWEEDE BLAD „DE VALLEI" DONDERDAG 23 JULI 1964 Nr. 58 Bevolking van Eist kan diepvriezen SINT ANDRIESKERK TE BEZICHTIGEN Weer aanrijding bij de Kievit Muzikale teenagerwedstrijd in het water gevallen DE GROTE OPSTAND Hotels PANORAMA'S Amusement Kerkdiensten Reizen Dit jaar weinig bosbessen Indruk Folklore Fa. L. HEY toeristen werd ons dit duidelijk. Allen hadden hetzelfde argument: Je komt er niet van los, het is zo anders. Omkijkend vanaf Hotel Klein Zwitser land bij Slenaken, dat slechts 2 km ver wijderd in een diep dal ligt, moesten wij dit beamen. Dit vergezicht op een Ne derlands dorp is uniek. Ook wij bleven nog minutenlang kijken, want van dat schoons „kom je niet gauw los". „Zuid-Limburg is het meest on-Nederlandse gebied van ons landzo voegde ons een rasechte Amsterdammer toe tijdens een wandeling door heuvels en dalen rondom de meest zuidoostelijk gelegen stad Vaals. Hiermee bedoelde deze inwoner van de hoofdstad niets denigrerends ten opzichte van dit fraaie stukje land of haar bewoners. Zijn uitspraak is begrijpelijk. Zuid-Limburg, geografisch ingeklemd tussen België en Duitsland, heeft van beide landen iets meegekregen, zowel wat taaiuitspraak betreft als in het beeld van het landschap. Voor de toerist blijft het een belevenis in dit voorportaal van de Ardennen de meest boeiende panorama's voor zijn verbaasdeogen te zien ontrollen. Daarbij komt dat Zuid-Limburg haar gasten altijd wel wat te bieden heeft. De vakantieganger, die niet louter wil gaan rusten, maar bezig gehouden wil wordenvindt in Zuid-Limburg een arsenaal van mogelijkheden. Er is altijd wel wat te doen en het zij toegegeven, het geboden amusement is van zeer goed gehalte. De meeste va- kantieaktivïteit wordt ontwikkeld in en rond de toeristenstad Valkenburgwaar het wemelt van vakantiegangers uit demeest verschillende landen. Het is een internationaal plekje, hetgeen door de plaatselijke winkelstand, goed wordt begrepen en het gehele dagelijkse leven in Valkenburg is dan ook op de toerist afgestemd. Kleinere plaatsen als Slenaken, Epen, Mechelen enz. bieden de opmerkzame toerist meer natuur schoon, maar worden door hun wat afgelegen positie minder druk bezocht. daalde neer in diepe grotten. Het is dan ook gebruikelijk dat degenen, die Lim burg eenmaal bezochten steeds terugke ren. Uit persoonlijke gesprekken met Haarspeldbocht in weg naar Slenaken (Klein Zwitserland). De regelen ter bevorde.ring van het eigen woningbezit zyn met ingang van 17 juni j.I. gewijzigd. Ingevolge de gewijzigde regeling kunnen door het rgk, ten be hoeve van de bouw of het verwerven van woningen, waarvoor een premie is of zal worden toegekend krachtens het premie- en bydragebesluit woningbouw 1960 aan meerderjarige personen bijdragen ineens worden toegekend. In gevallen die daarvoor naar het oordeel van de minister van volkshuis vesting in aanmerking komen kan in afwijking van het bepaalde in 1, even eens een bijdrage ineens worden toege- kend_ voor een woning waarvoor geen premie krachtens het premie- en bij drage besluit woningbouw 1960 is toe gekend, mits de aannemingsom van een dergelijke woning ten hoogste f 16.000 bedraagt. In het algemeen gelden de volgende voorwaarden en bepalingen: 1. de woning moet van de aanvang der eerste bewoning af door de aanvrager gedurende ten minste 10 achtereenvolgende jaren als eigenaar worden bewoond; 2. de woning moet in het algemeen ten minste 4 woon- of slaapver trekken bevatten. De stichtingskos- ten van de woning mogen een door de minister te stellen grens niet overschrijden; 3. Indien tevens een krot wordt afge broken, kan de toeslag met een gelijk bedrag worden vermeerderd. 4. de aanvraag moet worden gedaan via een toegelaten bemiddelend or gaan. NIEUWE ZAAK GEOPEND Burgemeester en wethouders, vrienden en zakenrelaties, kwamen donderdagmid dag het pas getrouwde paar Mandersloot feliciteren met de opening van een nieuwe zaak in electr. apparaten en huis houdelijke artikelen aan de Dorpsstraat. Voordien was het een enkel woonhuis, doch na de verbouwing is de beneden ruimte ingericht als winkel en het bo venste als woning. GROTE RUITERDEMONSTRATIE Op zaterdag 25 juli vindt er op het terrein bij J. de Greef aan de Vlieter- weg een grote ruiterdemonstratie plaats. Deze avond wordt verzorgd door de „Valleiruiters" en de ponyclub de„ Val leiruitertjes". Op het programma staan 10 gevarieerde nummers. Donateurs heb ben op vertoon van hun lidmaatschaps kaart vrije toegang. LEDENTAL WILHELMINA ZIEKENVERPLEGING TOEGENOMEN Het ledental van de Wilhelmina-zie- kenverpleging te Scherpenzeel nam ook in het afgelopen jaar weer toe, 1118 le den zijn hierbij thans aangesloten. Dit staat vermeld in het jaarverslag dat de zer dagen is uitgebracht. In dit verslag is tevens opgenomen een met cijfers gedetailleerde omschrijving van de werkzaamheden van zuster Smit. Dit toont de volgende cijfers aan: In 2477 (2581) gevallen werd hulp verleend aan zieken in 86 (94) gezinnen. Het aan tal malen dat hulp werd verleend na overlijden bedroeg 22 (23). Het aantal bezoeken in verband met de tbc-bestrij- ding bedroeg 83 (77). Bezoeken in ver band met zuigelingenzorg 231 (254) en kleuterzorg 322 (282). Bij het consulta tiebureau voor zuigelingen werden in de loop van het jaar 1963 98 zuigelingen ingeschreven, 45 zittingen gehouden en 1010 consulten verstrekt. Bij het consultatiebureau voor kleu ters waren per 1 januari 174 kleuters in geschreven en in de loop van het jaar 1963 99 kleuters ingeschreven en 260 consulten verstrekt. Uit het magazijn werden gedurende het jaar 461 maal ver- plegingsartikelen uitgeleend. De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het jaar 1962. Op de laatst gehouden bestuursverga dering is besloten, dat in verband met de voortdurende stijging van de exploitatie kosten, met ingang van 1 januari 1965, de contributie met 2,50 per jaar zal worden verhoogd, terwijl voor het lang durig gebruik van materiaal in het ver volg een vergoeding zal worden ge vraagd, voor zover het grote stukken betreft. Door de gemeenteraad kan voor de betaling van rente en aflossing van een hypothecaire lening een gemeentelijke garantie worden gegeven. Nadere inlichtingen omtrent de toe passing van de nieuwe regeling alsme de de benodigde formulieren worden ter gemeentesecretarie verstrekt. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de deze week door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel geschoten onderlinge wedstrijd. Geweer: H. Veldhuizen 48, H. Pa ter en M. Berendse 47, J. Overeem 46, A. C. van Dusschoten en E. v. d. Werk, J. Koudijs, H. Berendse, R. v. d. Burgt, P. van Engelenburg en J. ten Broek 45, A_. ter Burg, J. van Eist. C. Valkenburg en A. Witten berg 44, burg. Hoytema 41, A. Blan ken en A. van Eist 40. Petite Carabine: J. Koudijs 47, H. Berendse en M. Berendse 46, J. van Eist, J. ten Broek en P. van Enge lenburg 45, A. van Eist 44, A. C. van Dusschoten en A. Wittenberg 42, H. Pater 41, H. Hoytema en R. v. d. Burgt 40. GESLAAGD De 21-jarige mej. Marjan Zwaan, wonende Dorpsstraat 214, slaagde op de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding voor de akte M.O. DEZE ZOMER OOK WEER ORGELCONCERTEN Gedurende acht jaar worden in Ede des zomers orgelconcerten gegeven. Ge zien de grote belangstelling daarvoor, ook van de zijde van de pensiongasten, zullen ook dit jaar weer concerten ge geven worden. Deze concerten worden gegeven op de woensdagavonden van ju li en augustus, door niemand minder dan Feike Asma, in de Nieuwe Hervormde Kerk van Ede. Op 6 september is er ook nog een op treden van het bekende Urker Mannen koor. Toegangsbewijzen zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij muziekhandel Robbers, Maandereind 18 te Ede. GESLAAGD AAN DE TECHN. SCHOOL TE WAGENINGEN Aan de technische school te Wagenin- gen hebben de volgende leerlingen uit onze omgeving met goed gevolg eindexa men gedaan: Afd. metaalbewerken: H. van Egdom en B. C. Rense en J. F. van der Kaay allen te Rhenen. Afd. autoherstellenP. v. d. Grift te Eist; H. de Haas en P. R. van der Pijl Rhenen; W. L. Kuildert te Veenendaal. Afd. elektrotechniek: J. van Hal, L. J. Hildebrand, H. Rondeau te Veenendaal; H. Hovestad te Rhenen en C. W. Lager- weij te Ederveen. Afd. instrumentmaken: A. J. Hensen en J. W. Kaste te Veenendaal. Afd. meubelmaken: J. B. van den Brink te Veenendaal en A. H. W. Burgers te Amerongen. Afd. brood- banketbakken: B. van Koo- ten te Veenendaal, W. H. Kouseband en J. Ring te Rhenen. Afd. schilderen: J. H. Drost en R. B. Wegh te Rhenen. Afd. timmeren: W. Brouwers, A. G. Lammers, J. van Neerbos te Rhenen. KONINKLIJKE FAMILIE IN ITALIË H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix worden op het vliegveld van Grosseto verwelkomd door plaatselijke autoriteiten, terwijl een carabinieri een eresaluut brengt. Van Grosseto is het nog slechts een korte reis naar Portc Ercole, het vakantieverblijf van de Koninklijke familie. Zaterdag 22 aug. a.s. wordt hoogst waarschijnlijk het sportcomplex „Panhuis" officieel geopend. De gehele zaterdagmiddag en een deel van de avond zal dan in het teken staan van diverse sportdemonstra- ties en enkele wedstrijden van verschillende takken van veldsport. Het geheel zal worden gelardeerd met uitvoeringen van de plaatselij ke gymnastiekvereniging Sparta en een demonstratie van een van Nederlands beste trampoline springers. Aldus werd globaal gepland door de Sportraad, die een dezer dagen bijeen was om diverse zaken te bespreken. Officieel is nog niets vastgelegd. Hierover zal in de nabije toekomst worden vergaderd, waarna een offi cieel programma zal kunnen worden opgesteld. Het zal niet erg eenvoudig zijn om erkende teams compleet op de gras mat te krijgen, want zo vlak voor de competitie voor diverse veldsporten zal ongetwijfeld door vrijwel alle vereni gingen een „vriendschappelijk oefen programma" zijn vastgesteld. Het ge volg hiervan is dat op de 22ste augus tus veel teams van naam reeds inge schreven zijn op diverse evenementen om zich op de a.s. competitie voor te bereiden. Omtrent de verdeling van de ter reinen van het complex is nog niets beken. De op te richten Sportstichting zal als één van haar eerste taken de verdeling, dus de verhuur van de vel den, op haar schouders krijgen. Een niet geringe taak overigens, wan di verse voetbalverenigingen w.o. DOVO, GVVV, VRC en RK Unitas, en de Vee- POSTDUIVENNIEUWS De EVPV De Luchtreiziger te Veenen daal heeft afgelopen week deelgenomen aan het concours vanaf Vilvoorde, België (145 km). De duiven werden losgelaten om 7.15 uur. De eerste duif werd om 9.00-14 uur geklokt door de heer H. v. Kooten. De duif behaalde een snelheid van 1369.3 meter per min. de verdere uit slag is. H. v. Kooten 1-11-19-34-45-60-64; W. J. v. Dam 2-23-25-35-37-43-52-58-59; R. Sukkel 3-14-16-21-26-30; K. v. d. Heuvel 4; H. de Vos 5-28-32; R. J. v. Kooten 6; J. A. v. Eden 7-50; A. v. Barneveld 8-10-41-42-49; B. H. C. Schuurman 9-31-54; W. Wolfsen 12-40-57-62; H. Zwijnen 13-15-48; O. Neke- man 17-18-20-38; G. Fasse 22-33-46-47-63; D. v. d. Pest 24; W. Brouwers 27-61; F. Spies 29-53-55; C. Methorst 39; A. v. d. Bovenkamp 44; M. Heikamp 51-56. Ook werd deelgenomen aan de wed vlucht vanaf St. Denis Frankrijk (412 km) Hiervan is de uitslag: B. H. C. Schuur man 1-3-5; A. v. d. Bovenkamp 2-4; C. Heikamp 6. De huismoeders van Eist zullen voortaan hun vlees en andere levensmiddelen in een diepvrieskluis kunnen bewaren. De heer Hovestad is vorige week zaterdag begonnen met vriezen. Dinsdagavond is in café Sportlust een propaganda-avond gehouden waar de huisvrouwen van Eist werden voor gelicht door de heer van Dijk uit Cothen een diepvriesdeskundige, over het „waarom, hoe en wanneer" van het diep vriezen in Eist. Hieruit blijkt duidelijk dat het bewaren van etenswaren in een vrieskluis aanmerkelijk gezonder is dan in een inmaakpot. Deze diepvrieskluis, die geheel op initiatief van de heer Hovestad ge bouwd wordt, krijgt een capaciteit van 150 boxen. Daarnaast is er ook nog een voor-vrieskast, waarin de verschillende artikelen voorgevroren kunnen worden voor zij in de eigenlijke vrieskast op- nendaalse Hockeyclub hebben inge schreven. De Sportstichting zal ongetwijfeld haar advies vragen bij de Sportraad, die reeds lange tijd in deze zaak is betrokken. Deze Sportraad heeft één dezer dagen het complex bezichtigd en geconstateerd, dat diverse op haar ad vies verbeterde situaties zijn aange bracht in vooral de kleedcabines etc. De situatie is thans zo, dat na de officiële opening op 22 augustus de velden in gebruik genomen kunnen worden. Een zeer belangrijke dag voor de Veenendaalse sportwereld, waar naar reeds lange jaren is uitgekeken. Mede hierdoor zal na enkele jaren de atletiek in Veenendaal tot grote bloei kunnen komen. Nu er een goede kleed- en douchegelegenheid aanwezig is zul len ongetwijfeld meerdere sportieve lieden zich tot de moeder aller sporten, de athletiek, gaan wenden en in de toekomst, dank zij deze accomodatie, het contact met andere landelijke ath- letiekverenigingen gaan onderhouden, waardoor ook deze sport in Veenendaal tot een behoorlijke hoogte kan stijgen. geborgen worden. Deze voor-vrieskast krijgt een temperatuur van -30 graden Celsius. De temperatuur in de boxen komt om en nabij de -15 tot -20 graden Celsius te liggen. Deze kluis gaat in Eist waarschijnlijk wel in een behoefte voorzien, gezien de flinke belangstelling, die er op de voorlichtingsavond was. De belangstellenden kregen daar ook de prijs van een box te horen. Deze komt uniform overeen met de prijs, die overal geldt n.l. 60 gulden per box per jaar. Deze week hebben wij de kluis ook nog even bezocht. Meteen vielen de dikke muren op, waarover dergelijke kluizen moeten beschikken. Zij bevatten n.l. "nogal wat isolatie materiaal om de kluis op temperatuur te houden. Een forse deur van een twintig cm dik zorgt tenslotte voor een verdere grondige afsluiting. Dankzij de vrijwillige medewerking van enkele dames en heren uit het dorp is het ook dit jaar weer moge lijk een bezoek te brengen agn de fraaie Sint Andrieskerk. De kerk is voor bezichtiging open gesteld in het tijdvak 6 juli-11 septem ber, elke week van maandag tot en met vrijdag van 10-12 en van 2-5 uur. Voor de te Amerongen verblijvende pension- en hotelgasten en trouwens voor alle toeristen is het zeer de moeite waard een bezoek aan dit mooie oude gebouw te brengen. De bromfietser B. uit Amersfoort komende uit de richting Rhenen werd ingehaald door de bromfietster mej. B. uit Eist. Na het inhalen ging mej. B. weer rechts rijden en minderde vaart. Zonder enige teken van richtingveran dering te geven sloeg zij toen plotseling linksaf om de Burg. v. d. Boschstraat in te rijden. Op dat ogenblik echter wilde de heer B. haar op zijn beurt inhalen. Een botsing was niet te voor komen. Gelukkig liep alles nogal goed af. De vervoermiddelen werden echter behoorlijk beschadigd. Wekenlang hebben de organisatoren van de Muzikale Teenagerwedstrtfd gewerkt om de zaterdagavond van 18e juli tot een succes te maken. Helaas zijn de weergoden tot nu toe de Amerongse organisatoren niet gunstig ge zind geweest. Dit werd de derde zaterdag waarop een georganiseerde festiviteit geen doorgang kon vinden. Zaterdagavond begon men vol goede moed. Kort na het begin echter pakten donkere wolken zich samen. Het terrein stroomde leeg. Binnen enkele minuten werden de laatste bezoekers letterlijk van het veld gestormd. Men hoopt nu a.s. zaterdag op beter weer, zodat men dan het hele programma kan afwerken. 76 Avidis dolk flitst omlaag, maar sneller nog duikt Aram ineen. Het staal scheert over hem heen en voor de graanhandelaar zich kan herstel len, heeft Aram hem om de pols en rond het mid del gegrepen. Beide mannen storten tegen de grond, maar vallende werpt Aram de ander met een boog over zich heen en met een doffe klap tuimelt Avi dis tegen één van zijn geldkisten. Hijgend richt de koopman zich half op om het dolkmes, dat hem in de val ontschoten is, te bemachtigen. Maar daar houdt schipper Larsson hem dreigend de punt van zijn zwaard voor de neus. „Kalm aan, vriend!" snauwt de zeeman „Larsson heeft niets tegen een eerlijk gevecht, maar geen valse streken op mijn schuit, of bij Neptunus, ik schilder met dit penseel een rood lintje over je tronie!!" „Vraag hem, wat het hem waard is om met je scheep te gaan, Lars son," zegt Aram op koude toon, „hij heeft de keus tussen betalen of de wraak van zijn medeburgers!!" Met bevende hand graait Avidis een zak goudstuk ken uit de openstaande kist. „Honderd dukaten!" hijgt hij. Maar Larsson grijnst spottend. „Niet ge noeg makker," gnuift hij, „doe maar een hoger bod, en bedenk, je biedt voor je eigen hachje!!" (Wordt vervolgd) De hotelaccommodatie is prima. De duurste plaats is alweer Valkenburg, omdat men hier speciaal voor dit doel hotels bouwde. Het aantal beloopt meer dan 50, niet inbegrepen de pensions. In de kleinere plaatsen is iets meer ruimte en zijn er ook campings ingericht. De menu's zijn voortreffelijk en de bediening echt gemoedelijk Limburgs. De streek rond Vaals biedt de toerist een schat van vergezichten. Men kijkt bij helder weer ver Duitsland in. In de omgeving van Vijlen, een schitterend ge legen kerkdorp, reiken de vergezichten meer dan 25 km België in. Dwalend langs eeuwenoude, middeleeuwse Lim burgse vakboerderijen, en heuvel op heuvel af wandelend, wordt men gecon fronteerd met de serene rust van het landleven. Hier schijnt het ritme van de jachtige, moderne tijd niet te zijn door gedrongen. Ritselend komt de snelstro- mende beek, de Geul, langs de verspreide boerenhuizen. Het water in de Geul is helder als glas. Men zou er zo uit kun nen drinken. het schuttersfeest organiseren, hetgeen een grote eer betekent. In ieder Limburgs dorp kent men een harmonie, die niet zoals in onze streken een kwijnend bestaan lijdt, maar spring levend is en praktisch iedere week (meestal 's zondags) op de straten ver schijnt. Men vindt er wielerclubs en ook op het gebied van de paardensport is er veel aktiviteit, dit alles in de meest klei ne dorpen. Valkenburg is van dit alles het mid delpunt. Duizenden toeristen strijken in het hoogseizoen in de Limburgse show- stad neer. De meesten bezoeken de grot- Sandra en Johny Lion zullen de toen- agers trekken. Ook de meer eisende toe rist kan een goed cultureel programma bijwonen. Ook schrijver dezes maakte een zangconcert van het wereldbekende mannenkoor de „Mastreechter Staar" een diepe indruk. Het applaus, ook van de eigen Limburgse bevolking, was frap pant en zeer langdurig. Uiteraard zal de protestantse kerk ganger lang moeten zoeken naar een kerkgebouw van eigen richting omdat Zuid-Limburg voor 95 pet. rooms-katho- liek is. Toch zijn er mogelijkheden een dienst in eigen kring mee te maken. In Valkenburg vergadert de hervormde kerk in een oude bioscoop en de gere formeerde kerk, die ter plaatse 10 zielen telt, in een schouwburg. In Gulpen kan men in een rustiek gebouwtje een her vormde kerkdienst bezoeken evenals in Vaals. Deze t\jd van het jaar wordt door vele schoolkinderen en ook wel ouderen ge bruikt om de bosbessen van de struikjes af te plukken. Een boswachter van „Prat- tenburg" vertelde ons dat er dit jaar niet zo heel veel te plukken valt, omdat de bessen dun gezaaid zijn. Het vertrouwde beeld van kinderen met die lekkere blau we monden en handen blijft dit jaar dan ook b(jna achterwege. De boswachter vertelde ons verder dat de belangstelling voor het bessen plukken echt nog wel aanwezig is. De kaarten die recht geven op het pluk ken zijn altijd nog wel in trek, zodat men echt niet kan zeggen dat de be langstelling tanende is. Op het land goed Unitas heeft men overigens geen kaart nodig om de blauwe besjes te plukken. De boswachter is ook best te spreken over de houding van het pu bliek. Er wordt weinig kapot gemaakt, een grote plus-punt natuurlijk. Waarom gaan nu zoveel mensen bes sen plukken? Allereerst om in de kel der nog eens een lekker potje bos bessen te hebben, daarnaast zijn er ook mensen die er een voordeeltje uit probe ren te halen. Zij plukken voor de ver koop. Een groentehandelaar die altijd de bessen opkoopt vertelde ons dat door de schaarste van de bessen de prijs vrij hoog ligt. De plukkers krijgen dit jaar f 1,50 tot f 1,60 per kilo. Liep het andere jaren nog wel eens storm, dit jaar is het aanbod zeer klein. Te vermelden nog voor de mensen, die alsnog zin in plukken krijgen; het seizoen op Prattenburg loopt van 26 juni tot 26 juli. Na laatstgenoemde da tum krijgen de plukkers absoluut moei lijkheden met de opzichters. Gulpen gezien vanaf de Gulperberg. Een bekend natuurvorser uit onze om geving meldde nog onlangs in de kolom men van dit blad dat verschillende plek jes in deze streek de mooiste van Europa zijn. Wij willen geenszins beweren dat de omgeving van Prattenburg of Rem- merstein geen wonderbaarlijke natuur taferelen in zich bergt, maar schrijvend over Zuid-Limburg moet gezegd, dat de gehele sfeer anders is. De grond is leem- achtig, de huizenbouw middeleeuwser, er bevinden zich grotten en spelonken, de heuvels en dalen zijn hoger of dieper. Witte kerkjes spitsen hun torens in de dalen omhoog. Slenaken naderend ziet men dit dorp, haast verscholen in de diepte liggen. De Geul wijst de weg naar deze kleine oase, die Klein Zwitserland wordt genoemd. ten (de gemeentegrot en Flu weiengrot), de kabelbaantjes, het openluchttheater en het zwembad. Ook in 1964 heeft Val kenburg zich opgemaakt de toerist te ontvangen. Met de V.64 (Vakantiefesti val) is een reeks van evenementen ge bundeld. Het hoogtepunt is wel de pre mière van Sjoukje Dijkstra in de Ame rikaanse IJsrevue Holiday on Ice op 23 juli. Maar ook andere punten staan op het welgevulde programma. Motorcros- ses in Gulpen en Wijlre, muziekfeesten in Mechelen met optreden van Ria Valk, Middeleeuwse Limburgse vakboerderij. Hoewel in Zuid-Limburg het natuur schoon ligt opgetast, kan de toerist, die zijn blik nog verder wil verruimen, op goedkope wijze een dagtocht maken naar mooie streken in Duitsland, België en Luxemburg. Deze dagtochten worden veel gemaakt, want de autobussen zwer men 's avonds Limburg weer binnen. Reizen naar Keulen, Köningswinter, de Ardennen, Monschau en Luxemburg (Vianden) vinden het meeste aftrek. De totaalindruk van een vakantie in Zuid-Limburg blijft lang in herinnering. Hoewel men dus in eigen land vertoefde, smaakte men een andere sfeer, zag an dere gewoonten, beklom hoge heuvels of De Limburgers hechten nog veel waarde aan folkloristische gebruiken. Zo maakten wij op onze tocht een echt Lim burgs schuttersfeest mee. Meer dan 130 schutterijen, drumbands of fanfare's marcheerden voor onze ogen langs. Ruim 40.000 mensen woonden dit oud-Lim burgs feest bij. De schutters, getooid in middeleeuwse klederdracht, te zien voor bijtrekken is een fascinerend schouw spel. De schutterskoningen en -keizers met hun gades trokken de meeste aan dacht. Zij vielen bijzonder op door kle dij en houding. Het dorp dat de beste schutterij heeft, mag dan volgend jaar Hoofdstraat 45, Telefoon 2163 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044

De Vallei | 1964 | | pagina 3