2008*20% 825*' SKODA Teeners WATERSCHADE Woninginrichting VAKANTIE VOOR ONZE CWCYüOLiir Een gedeelte van onze voorraad vast tapijt door water aangetast, voor exorbitant lage prijzen. KAMERBREED TAPIJT, 380 cm. breed, pracht bouclé van f 69.- nu voor f36.- 100 cm. breed SISALTAPIJT van f 8.90 per meter nü f 4.^ Diverse soorten Bouclé tapijt 100 cm. breed van I 16.90 per meter nü f Veranderingen in de politieke sfeer van Veenendaal? DE LEZER 40 KINDEREN DE VAKANTIE BEDORVEN? Nederlandse driekleur op Casino in Knokke Onder leiding van Lou van Rees hijsen (v.l.n.r.) Trea Dobbs, Willeke Alberti, Rita Hovink, Shirley en Ilonka Biluska de Ne derlandse vlag op het Casino in Knokke. V.A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE ELST Uitslag van de ballonnen wedstrijd van de Rijnschool bekend gemaakt AMERONGEN per strekkende meter Verder nog zeer veel koopjes van diverse artikelen door water aangetast Hoofdstraat 23 Veenendaal tel. 08385 - 2223 Vorige week gebeurde het: Veenendaalse sportvelden, eigendom van de ge meente zouden in het volgende seizoen opengesteld worden op zondag na één uur. Heel wat mensen hebben dit niet voetstoots voor kennisgeving aangenomen. Allereerst natuurlijk niet de voorstanders van de sportbeoefening op zondag. Zij zien de toekomst optimistisch tegemoet nu zy op zondag de beschikking kunnen krügcp over de sportvelden. Daarnaast zgn er natuurlijk ook mensen die zich niet met dit raadsbesluit kunnen verenigen. Allerlei stemmen doen in Veenen daal reeds de ronde, stichting van een nieuwe politieke party is het meest ak- tuelc onderwerp. Vooral in kringen van de CHU is er nogal beroering ontstaan. Zoals bekend namen de leden van deze fraktie tijdens de laatstgehouden raadsvergadering nog al verschillende standpunten in. De heer Van Genderen bijvoorbeeld zei onder meer: „Ik wil geen rechtstreeks verbod op zondag, omdat ik mijn eigen levens stijl niet aan een ander op wil dringen." De heer van Ojik een partijgenoot van de heer van Genderen zei o.a. „Lees in de Bijbel dat de zondag geheiligd dient te worden." Ook wees de heer van Ojik op eventuele politieke consequenties bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen. We hebben beide heren nog eens naar hun mening gevraagd. De heer van Genderen: „Ik vind in het besluit helemaal geen reden aan wezig om zich niet meer in de C.H.U. thuis te voelen. Er is niets nieuws ge- De heer v. Genderen komen want er wordt in Veenendaal al jaren op zondag gevoetbald, wel niet op gemeenteterreinen, maar er wordt wel gebruik gemaakt van gemeenteperso- neel. Bij de nieuwe velden is er zelfs nog een verbetering aangebracht, want P.V. DE SNELPOST Uitslag van de wedvlucht Vilvoorde met jonge duiven. Gelost om 7.15.00 uur. Eerstaankomende duif 9.01.45. Snel heid 1369,4 meter per minuut. R. v. Doorn 1, 3, 19, 20. 31, 61, 62, 79, 80, 88, 89; T. de Hartog 2, 7, 21, 42, 76, 83, 85; N. Stuivenberg 4, 10, 13, 36, 51; N. v. Barneveld 5, 32, 34; Joh. v. Manen 6, 35; C. Ginkel 8, 86; H. Ulrich 9, 15, 70, 82, 87; G. Heikamp 11, 22; N. H. Roe- lofs 12, 33, 60; P. W. v. Zetten 14, 28, 43, 68, 72; E. Sukkel 16, 25, 26, 27, 29, 30, 41, 63, 69, 78, 81; R. v. d. Weerd 17; C. Donkelaar 18, 77; A. v. Asselt 23, 39, 40, 44, 50, 52, 55, 64; A. Merlijn 24, 47, 48, 49, 58, 73; E. Heiwegen 37, 46, 65, 66; C. v. Aselt 38, 56; J. v. Nieuwamerongen 45, 75; G. Diepeveen 53, 71; A. J. v. d. Kolk 54; R. Heddema 57, 59; C. G. Schot 67, 74; J. Geerestein 84. Uitslag van de wedvlucht Ruffec. De duiven werden gelost om 6 uur. Eerst aankomende duif 1800.16 uur. Snelheid 1072.5 meter per minuut. E. Sukkel 1, 6; J. Geerenstein 2, 4; N. v. Barneveld 3; H. Ulrich 5. Uitslag van de wedvlucht St. Denis. De duiven werden gelost om 6 uur. Eerst aankomende duif 10.56.28 uur. Snelheid 1391.3 meter per minuut. C. v. Asselt 1, 10; H. Ulrich 2, 8; J. Geerenstein 3, 4; E. Sukkel 5, 6; R. v. Doorn 7, 11; G. de Gert 9. de bepaling is opgesteld, dat van het gemeentepersoneel zondags geen ge bruik mag worden gemaakt. Verder leeft er in de ook de overtuiging dat er verschillende meningen mogelijk zijn. Daarom dragen wij ook de naam Unie en geen partij. Ook wil ik er op wijzen dat de meer derheid van de C.H.U.-fraktie tegen het voorstel om de velden zondags te ope nen stemde. Dus vormen ^e mensen die zich niet thuis meer voelen in de C.H.U. qua vertegenwoordiging de meerder heid". De heer van Ojik was tijdens de be wuste vergadering een van de tegen standers van de heer van Genderen. Hij vertelde ons desgevraagd: „Het is helemaal niet waar dat ik een nieu we partij ga oprichten. Ik ben wel, sa men met zoveel anderen voor een ern stig gewetenskonflict geplaatst. Kan ik me n.l. nogwel met het huidig beleid van de C.H.U. verenigen? En met dat beleid van de C.H.U. duid ik niet alleen op Veenendaal maar op heel Neder land. Zo las ik bijvoorbeeld in een par tijblad van ons een artikel over de sub sidiëring van zondagsporten door de ge meente. Het standpunt, wat mijn partij de heer v. Ojik inneemt is volgens mij niet juist. Bij mij staat nog altijd het woord Christe lijk voor de H. en U. van C.H.U. Met mij voelen nog vele Veenendalers. Ik wordt op straat aangehouden door vele men sen die zeggen: ze hebben het niet goed gedaan. Daarom verwacht ik, let wel verwacht ik dat er mensen zullen ko men die iets anders willen en een nieu we partij is dan zeer wel mogelijk. Wat of er gaat gebeuren? We weten het niet. Misschien is de bekende soep op het ogenblik nog wel erg heet en moet die eerst nog wat afkoelen. De toekomst zal het overigens leren. GESLAAGD J. J. C. Leusink, Hoogstraat 10 te Vee nendaal slaagde dezer dagen te Utrecht voor het doctoraal examen tandheelkun de. PTT BOEKT REKORD In het eerste halfjaar van 1964 zijn door PTT 53.000 nieuwe telefoonaansluitingen tot stand gebracht. Dit is het hoogste aantal, dat ooit in een half-jaarlijkse periode is bereikt. In het overeenkomstige tijdvak van 1963 bedroeg het aantal nieuwe aansluitingen 37.500. Cijfer» die getuigen van de enorme trekkracht van de Skoda Super Combi Een Ideale wagen voor caravanners Vraag het officiële overzicht van trek- krachtgegevens bij uw Skoda-dealer. een veilige kouxo ook voor uw vaoantle H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN DEALER: Autobedr. H. W. STRAATMAN, Vergersweg 42, Wageningen, tel. 3492 Veertig Nederlandse kinderen, die in Duitsland wonen, wachten elke mor gen gespannen of de brief er is waarin staat waar in Nederland zijn hun va kantie zullen mogen doorbrengen. Al maandenlang hebben zij in het blije vooruitzicht geleefd drie weken in hun eigen Nederlandse vaderland te zullen zijn. Zij hebben op school extra hun best gedaan, zij hebben hun ouders honderduit gevraagd hoe Nederland er uitziet en zij hebben van hun zak centjes gespaard voor die extra heer lijke vakantie, die voor de boeg stond. Die brief met het goede bericht is er nog altijd niet en het is momenteel de vraag of die brief wel ooit zal ko men. Ze weten nog niet dat hun een heel erge teleurstelling te wachten staat. Misschien kan hun dat verdriet nog worden bespaard wanneer er goe de mensen gevonden worden die over hun hart willen strijken. De zaak is deze. Ieder jaar komen ongeveer honderd jongens en meisjes uit Nederlandse gezinnen, welke in Duitsland wonen, enkele weken naar hier om kennis te maken met hun eigen land. Hun ouders stellen het bijzonder op prijs, dat hun kinderen Nederlands blijven voelen en denken. Zij zijn van alle gezindten. Het is nog nooit voor gekomen, dat men moeite had om voor deze kinderen gezinnen in Nederland te vinden, die deze kinderen wilden huisvesten. Maar dat is ditmaal wel het geval. Het gevolg is nu, dat men thans voor veertig jongens en meisjes nog geen plaats heeft gevonden. En daar om En daarom vragen wij hierbij drin gend om deze kinderen een teleur stelling te besparen. Er zijn toch zeker wel gezinnen waar men een ge zonde jongen of gezond meisje in de leeftijd tussen 6 en 13 jaar zou kunnen opnemen. Zij komen van 7 tot en met 28 aug. a.s. Of nietals u uw goede hart niet toont. Het betreft kinderen, die zorgvuldig zijn uitgekozen en medisch zijn goed gekeurd. De uitzending wordt georganiseerd door de Nederlandse Bond in Duits land, welke Bond vanuit Nederland krachtig wordt gesteund o.m. door het Prins Bernhardfonds, terwijl ook de Nederlandse Ambassade te Bonn steeds alle mogelijke medewerking verleent. Geeft u zich zo spoedig mogelijk als gastgezin op bij het comité C.O.S.A., p.a. Raad van Arbeid, Keizer Karei- plein 32 te Nijmegen, telefoon 28332, toestel 13. Men kan daarbij aangeven of men een jongen of een meisje wil opne men, van welke godsdienst en van welke leeftijd. Hoera! 't is weer vakantie fabrieken liggen stil Nu kan men heerlijk luieren en gaan waarheen men wil Hoera! het is vakantie Alle mensen wat een tijd Twee hele volle weken Van lawaai en stank bevrijd K. v. M. DOOR PETER PLAAT TOPPERS Lijsttrekker op de platenparade blijft nog steeds Adamo. Zijn hegemonie is nog iets versterkt sinds zijn magnifieke t.v.- show, waarin hrj al zijn befaamde toppers zong. Een van zijn laatste nummers „Quand les roses" begint zo langza merhand ook al aardig naar voren te ko men. Er zijn gelukkig weer wat andere namen te vermelden bij de tien toppers. Als het steeds dezelfde zijn, die de kor reltjes uit de platenhoop weggrissen, is het maar een eentonige zaak. Nieuw en oud zijn overigens aardig door elkaar ge mengd, want wat te denken van Louis Armstrong, die met zijn formidabele „Hello Dolly" stevig op de vierde plaats staat. Die goede old Satch. Van de nieu welingen zijn vooral vermeldenswaard Gigliola, het Italiaanse sterretje met „Non ho l'eta", en de Swinging blue jeans, de swingende spijkerbroeken, met „You are no good". Van het Nederlandse platenfront valt heel wat nieuws te vermelden. Gelukkig valt er een rijke hoeveelheid humor te vinden. Dit is dan dit keer weer eens te danken aan Rijk de Gooyer. Wie kent niet zijn „Brief uit La Courtine," en het ant woord daarop van vader? De reeks, uit gebracht door Artone, heeft nu een waar dig vervolg gekregen met Rijks versie van „La mamma", het succesnummer van Charles Aznavour. Hetzelfde plaatje brengt ook „Onschuldig veroordeeld", een heerlijk kolderstukje. Ik ben geen fan van hem, maar omdat er onder jullie velen zullen zijn, kan ik niet nalaten te vermelden, dat Rob de Nijs een nieuw plaatje heeft gemaakt voor Decca met „Loop naar de maan" en „Liefste". Het eerste is een wel aar dige Nederlandse versie van een bekend Italiaans nummer, het tweede behoort helemaal thuis in het suikerzoete oftewel supersentimentele hoekje, waaraan ik 'n afschuwelijke hekel heb. Maar ja, er zijn altijd liefhebbers. ZZ en de Maskers hebben in de korte tijd van hun muzikale formatie al forse successen behaald. Zij hebben al een aan tal aardige plaatjes gemaakt, waarvan vooral „Dracula", de griezelige geschie denis van een maaltijd in een spookslot, furore zal maken. Een heel fijn nummer tje is „Tamara". Fijn, omdat zij dan niet zo vreselijk rumoerig zijn en geen pogin gen doen gemis aan techniek te verdoeze len door een verschrikkelijke hoeveelheid lawaai. Peter. TRAGEDIE OF AVONTUUR? Tegen de zomer, als de temperatuur begint op te lopen, kijkt de Nederlandse politie altijd tegen een vreemd verschijn sel aan: een onverwachte piek in de ver zoeken om opsporing van minderjarigen. Vooral de vakantiemaanden zijn, wat dit betreft, berucht. Zo niet dagelijks, dan toch wekelijks, kun je in de krant een foto tegenkomen met het bekende onder schrift: opsporing verzocht. Hierop volgt een min of meer onduidelijk signalement, dat op vrijwel iedere teener kan slaan. Het van huis weglopen van jongeren is 'n heel probleem. Jaarlijks zijn werkelijk duizenden leeftijdgenoten plotseling van plan de huiselijke haard de haard te la ten om zelf een wat zij noemen eigen leven te leiden. Dat het meestal op lijden uitloopt hebben zij slechts zelden in de gaten. Wie het vooral bemerken zijn de man nen van de Koninklijke Marechaussee van de grensbewaking. Het komt vrijwel iedere dag voor, dat zij aan de grens een jongen of meisje van 16, 17 jaar tegen komen, die naar het buitenland wil. Vrij wel steeds worden dan de ouders ge waarschuwd. Vaak is het dan raak. Een hoogst verbolgen of geschrokken vader geeft direct opdracht de jonge avontu rier of avonturierster een retourkaartje te geven. Het tegenovergestelde kan ook. Het is geen zeldzaamheid, dat de reactie luidt: „Mijn dochter de grens over? Neen, daar weet ik niets van. Maar waar be moeit u zich mee Let liever op smokke laars en laat mijn dochter met rust." Ja, ook dit is historisch. Maar lang niet altijd zijn er waakzame marechaussees, die met een zeker be roepsinstinct twyfelgevallen uit de grote massa van het grensverkeer we ten te lichten. De grens met België bij voorbeeld is voor dit soort aangelegen heden zo lek als een zeef. 'Veel van de weglopende jongeren verdwijnen dan ook naar het zuiden. Radeloze ouders wenden zich meestal na verloop van tijd tot hun gemeentepoli tie. Daarna kijken binnen enkele uren duizenden agenten in geheel West-Euro pa en vaak verder (vooral in het Midden- Oosten), uit naar de verdwenen zoon of dochter. De gemeentepolitie geeft ver missing en signalement door aan de po- iitietelex in Utrecht, terwijl ook een boodschap gaat naar de Interpolcentrale in Den Haag. Van daar uit vindt het po litiebericht zijn weg door alle mogelijke landen. Het is meestal slechts een kwestie van tijd voor de vermiste weer terecht is. Toch blijven er onopgeloste zaken. Op het ogenblik wordt nog steeds gezocht naar twee Nederlandse meisjes, die sinds eind mei van dit jaar spoorloos zijn. Het zijn de 17-jarige Ineke van der Wiel uit Gou da en de 19-jarige Lies van Eist uit Maarssen. Hun verdwijning vormt voor al een raadsel doordat hun motieven zo onduidelijk zijn. Ineke verliet op 26 mei het bejaardentehuis in Gouda, waar zij werkte als verpleegster. Zij zou normaal naar huis gaan, maar kwam daar nooit aan. Achteraf zegt men, dat zij mogelijk overspannen is geweest. Maar zeker weet men het niet. Hetzelfde geldt voor Lies, die vijf dagen later verdween zonder een spoor achter te laten. Lies woonde eigen lijk op een pleegadres in Den Haag, maar dat weekeinde was zjj thuis. Haar zus bracht haar zondags naar de bus om naar Den Haag terug te gaan. Zij is daar nooit aangekomen. Haar mogelijk motief? Een heimwee naar huis, zegt men. Maar waarom loopt zij dan juist weg? Van de duizenden gevallen van weglo pen zyn de motieven vaak bekend: een slecht rapport, biyven zitten, een lief desaffaire of een ruzie thuis. Meestal loopt het ook goed af. De vermisten worden dan snel gevonden. Zij lopen weg in een impulsieve opwinding, heb ben niets voorbereid en raken vast als zy in geldnood komen. Degenen, die vermist blqven zyn de uitzonderingen, die de regel bevestigen. Het lijkt er op, dat de laatste jaren vooral het element avontuur een grote rol gaat spelen bij het van huis weglopen. Daarom ook de steeds hoger wordende piek in de statistieken in de zomermaan den. Juist op dit punt dreigen enorme ge varen. Ik wil niet graag zedepreken, maar het lijkt allemaal zo prachtig, ten minste in het begin, terwijl het eind vaak zo triest is. Een meisje zonder geld, kan voor moeilijke vragen komen te staan, doordat zij afhankelijk is van de hulp van anderen. De stygende gevallen van weg lopen uit hang naar avontuur worden uitgelegd als een teken van onafhanke- lijkheid van de jeugd. Laten wij hopen, dat wij ook tgdig ons gezonde verstand krygen. Peter. HET LAATSTE TEENERNEEUWS Goed, het is vakantie. Wij hebben een flink aantal weken voor de boeg, waarin wij met onze ziel onder de armen kunnen rondwandelen, eventueel in het buiten land. Weet iedereen al wat hij gaat doen? Gelukkig dan. Ik had, wat die vrye dagen betreft, wat willen vragen: En dan aan een spe ciale groep: de sportvissers onder jullie. Nu zal een groot aantal wel naar de vol gende alinea overspringen, o.k., het is hun gegund. Maar weet je, dat volgens de karige gegevens dan, er zeker 200.000 zeer jeugdige en zeer geestdriftige sport vissers zijn? Nu, als er dan toevallig enkele van die 200.000 dit lezen, ben ik gered. Ik heb nl. een weddenschap lopen met een goed visvriend. Hij beweert, dat de vangsten dit seizoen bijzonder goed zijn. Ik zeg het tegenovergestelde. Ik heb alles geprobeerd: vaste hengel met alle mogeiy'ke aassoorten en werphengel met de meest wonderlijke vorm van kunstaas. Het enige wat ik tot nu toe in veel uren heb gevangen is een zeer ondermaatse grondeling. Nu myn verzoek. Schryf my eens hoe je over de vangsten denkt. Als je iets goeds hebt binnengetakeld schrijf dan eens waar je het hebt gevangen en met welk aas. Als je bovendien belang stelling hebt voor de uitslag van dit mi- niatuuronderzoekje, schrijf dan ook, dan geef ik je een overzicht, (het adres is: Haagsestraat 117, Scheveningen). Wie deze weken een Amerikaanse student in ons land tegenkomtbehoeft niet verbaasd te zijn. Er zijn er kort geleden maar liefst 800 tegelijk aan gekomen. Zij kwamen met de Grote Beer en werden in Rotterdam verwel komd door minister-president Marij- nen, himself. Zij zullen geheel West- Europa door trekken, maar ook flinke aandacht aan Nederland geven. Zij zijn naar hier gekomen in het kader van één van die vele uitwisselingspro gramma's, welke wij kennen. Vorige keer heb ik kunnen berichten over een enquête over de vijfdaagse schoolweek onder Haagse onderwijzers. Ik heb een vreugdevolle mededeling: B. en W. van Den Haag hebben op grond van dit onderzoek besloten de vyfdaagse schoolweek in te voeren op alle openbare lagere scholen in de Residentie. De in gangsdatum is het schooljaar 1964/1965. De vijfdaagse geldt ook voor de ulo-scho len. Nu nog de middelbare scholen en de scholen in de rest van het land. Want ik blijf van mening, dat wij op precies het zelfde recht hebben als de volwassenen: een vyfdaagse werktijd. Die acht uren zullen dan voorlopig wel een vrome wens biy'ven. Om even in de onderwijssfeer te blij ven. Vier grote instellingen op het ge bied van schrifteiyk onderwijs hebben be sloten hun krachten te bundelen om te zoeken naar nieuwe wegen om het schriftelijk onderwys te vervolmaken. Tezamen bezit het viertal 65 duizend cur sisten. Wie het nog niet weet: vooral jon geren, die na schooltyd gaan werken wil len hun kennis uitbreiden door deze vorm van lesnemen. Het vergroot de kansen. Het Jongeren Vrijwilligers Korps, res sorterend onder het Ministerie van Bui tenlandse Zaken, krijgt entousiaste brie ven uit Brazilië, waar een team Neder landse jongeren aan het werk is gesla gen. Wie heeft niet gehoord van de moei- lgkheden daar? De groep kwam aan op het voor hun bestemde project: een werk kamp van een Nederlandse arts, maar er bleek niet op hun komst te zijn gere kend. Toch zijn zij nu behoorlijk aan de slag, daar in Brazilië. Zij zijn ver huisd naar het grootse ontwikkelings project van een Zwitser, dat bekend staat als „Pindorama". Het is een plan om de vele kleine, straatarme boeren een lapje grond te geven en daar mee een nieuw bestaan. De Nederlandse vrijwilligers houden zich bezig met les geven, maatschappelijk werk en het bou wen van schooltjes. Hun brieven zijn en thousiast, niet in het minst, doordat een meisje uit het Nederlandse team ge trouwd is met een Amerikaanse vrijwil liger en ook een „intern" huwelijk tussen een Nederlandse vrijwilligster en vrijwil liger op komst is. Peter Plaat P.S.: Dit keer géén dichtershoek. Moe ten jullie maar meer werk sturen naar: Peter Plaat, Haagsestraat 117, Sche veningen. P. VEENENDAAL Vorige week is de definitieve uitslag van de ballonnenwedstrijd, die ter gele genheid van koninginnedag door de o.l. Rijnschool was gehouden, bekend ge maakt. Dankzij de wenstenwind zijn de bal lonnen in oostelijke richting afgedreven, waarbij verschillende zelfs tot over de grens met Duitsland. De ballon van Cor nells van de Klift dreef het verste af, hij kwam namelijk in Dortmund terecht. De ballon van Goverdine Hulsman deed het niet minder goed want omdat hij in Waltrop (Duitsland) daalde kreeg de „op- laatster" de tweede prys. PUZZELRIT Evenals vorige jaren wordt er ook dit jaar weer een puzzelrit georganiseerd in het kader van de Oranjefeesten. De orga nisatie wordt verzorgd door de Oranje vereniging en Het Verbond voor Veilig Verkeer tezamen. De start is weer bij hotel Buitenlust op zaterdag 8 augustus a.s., de sluitingsdatum van de Amerongse feestweek.

De Vallei | 1964 | | pagina 4