Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken VAKANTIETIJD Handen vol met organisatie van kampen en de Jeugdvierdaagse Agenda een verademing voor de vakantieganger Wat nu weer LICHT- EN MUZIEKWEKEN IN AMERONGEN BEGONNEN 38e JAARGANG DINSDAG 28 JULI 1964 Nr. 59 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel keihard werken voor touristencentra Het Berghuis Amerongen Het Hofje Renswoude Radio uitzending voor V'daalse jeugd Hulpverlening bij ongevallen De vakantie is begonnen RHENEN ELST Werkers van De Instuif aktief ACHTERBERG VOORLICHTINGS TENTOONSTELLING IN ACHTERBERG EDERVEEN De verlichting in Amerongen Nieuws uit de omgeving MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Iedereen is ervan doordrongen, het is vakantietijd. Naast de mensen die vakantie genieten is er nog een groep die deze vakantietijd aan den lijve ondervindt:de mensen die in de toeristencentra werken. De ex ploitanten daarvan moeten het van de zomer hebben en juist daarom geldt nu de regel: „Hoe meer zielen, hoe meer werk, hoe meer vreugd". Campings zwembaden, uitspanningen, alles draait op volle toe ren om aan de vraag naar onderdak, zakjes patat en ijsjes het hoofd te bieden. Ook wij zijn er van de week op uit gegaan, niet om vakantie te houden, maar om de vakantiegangers bezig te zien. Willekeurig hebben we zo hier en daar eens een praatje en notitie gemaakt. In Rhenen moesten we het meeste schrij ven. Dat is geloven wij hier in de omgeving toch wel het bolwerk van de dagjes mensctfi. Als grote „toeristen-magneet" treedt op de Grebbeberg, met het dierenpark, zwembad, militaire begraafplaats, midget-golfbaan en de mooie bossen. Duizenden mensen hebben hier al een dag doorgebracht om weer op adem te komen na een jaar hard werken. Naast de verdere toeristische attrak- ties heeft Rhenen ook nog iets speci fieks. Wij dachten aan de piknikplaat- sen. Er zijn er twee. Een langs de Toe- t ristische Autoweg en een langs de Pro vinciale weg te Achterberg. Een plaats die we eigenlijk ook wel een piknikplaats kunnen noemen, maar niet als zodanig erkend is ligt in Amerongen, nabij het sportterrein De Burgwal. Heerlijke brede bermen noden de mensen daar tot het zich neervleien Met de ,rug naar de Amerongse zuil ziet men zo de uitspanning het Berg huis liggen. De eerste is aangelegd door de Ver eniging Utrechtse Heuvelrug. Van deze zijde deelde men ons mee dat deze plaats zeker in een behoefte voorziet. Er wordt druk gebruik van gemaakt. Overigens is dat wel te begrijpen want deze piknikplaatsen, waarvan er 11 in de Utrechtse Heuvelrug liggen, zijn op zulke mooie plekjes aangelegd, dat het een genot is er te vertoeven. Het aantal klachten, wat dan ook bij de vereniging binnenkomt is zeer klein, men krijgt eerder complimentjes. De piknikplaats in Achterberg is aangelegd door de provincie Utrecht en wordt ook druk bezocht. Men is echter wel van mening, dat deze plaats meer gebruikt wordt door mensen op doorreis, terwijl aan de Toeristische Autoweg de mensen langer van de rust genieten. In Oostenrijk neemt het aantal fiet sen, ondanks de motorisering toe. Opvallend is daarbij de verschui ving die plaats vindt onder degenen die zich fietsen aanschaffen. Het blijkt namelijk dat het aantal men sen van middelbare leeftijd, dat een fiets koopt, toeneemt. Wat de jeugd betreft, in Oostenrijk bezit ruim 60% van de jongens en ongeveer 50% van de meisjes een eigen fiets. Over de eerste zes maanden van dit jaar meldt General Motors eeii ver- koop-rekord. In dit tijdperk werden in totaal 2.523.603 personen- bedrijfs wagens verkocht. In vergelijking met vorig jaar is in deze zes maan den een stijging van 193.111 wagens te konstateren. In de maand mei van dit jaar kwa men 23 boerderij branden voor. De totale schade bedroeg 1.119.000, Bij de branden kwamen om: één koe, vijf kalveren, dertien mestvar- kens, twee biggen, vijfhonderdzestig kippen, vierduizend tweehonderd zestien kuikens en duizend slacht- kuikens. In de afgelopen tien jaar is in Groot Brittanië een welhaast revolutionaire vooruitgang gemaakt in de strijd te gen de vervuiling van de lucht. Het „uitblazen" van rook is over het he le land met 35% gedaald en in Lon den zelfs met 60%. Men verwacht dat het uitbannen van de rook door het nageslacht als een van de grootste prestaties van deze eeuw beschouwd zal worden. naast Apotheek in het gras. Waarom precies daar? We weten het niet. Vermoed wordt dat het voorbij razende verkeer er een voor name vinger in de pap heeft, want men moet niet vergeten dat de prachtige rustige bossen van de Utrechtse Heu velrug op een steenworp afstand lig gen. Eén ding is zeker, het is er vooral zon dags wanneer er ook nog een tentje of wagentje staat, waarin men de lekkere dingen die onverbrekelijk met een dag je uit te maken hebben verkoopt, lek ker druk. Vlak bij deze „piknikplaats" ligt de uitspanning Het Berghuis. Verscholen tussen de bossen ligt het daar, ver koeling en rust brengend voor mensen die komen na een heerlijke wandeling in de bossen in de omgeving, mensen die komen met de auto, of reisgezel schappen, die per bus naar Het Berg huis gevoerd worden. Iedereen kan er terecht, mensen die heerlijk in een stoeltje onder de bomen willen luieren, mensen die van een mooi vergezicht willen genieten, men sen die zich in een speeltuin willen uitleven en ook mensen die de Ame rongse zuil willen bekijken, want zoals bekend staat deze gedenksteen vlak bij Het Berghuis. Deze zuil herinnert ons aan de slag te Waterloo in 1815 en is heropgericht in 1963 door onder andere de inwoners van Amerongen. Hinderlijk was het dat toen wij op een avond de opschrif ten op deze zuil wilden lezen wij bijna overvallen werden door duizenden mie ren, die „in kudde" over de zuil heen kropen. De mensen die vanaf het terras langs of over de zuil heen kijken kunnen ge nieten van een fraai vergezicht de Be tuwe in. Naast dit terras en Het Berg huis zelf heeft de heer Koudijs (de ex ploitant van het Berghuis) ook nog de beschikking over een grote zaal, die hij nog niet zolang geleden van een oude vervallen schuur in een gezellige zaal liet omtoveren, waar verschillende din gen, zoals een maquette van het kasteel Amerongen aan de eigenaar van Het Berghuis, de bewoners van het kasteel Amerongen, doet herinneren. Nog iemand die het van het mooie weer en de toeristen in het bijzonder moet hebben is de heer Bos, die tussen Veenendaal en Renswoude de uitspan ning De Hof, in de volksmond beter bekend als Het Hofje, drijft. Ook hier een speeltuin, terras en zalen die de toeristen de nodige ontspanning moe den brengen. De heer Bos noemde een bezoek van gemiddeld 1000 man per dag niet aan de hoge kant. Het is voor het personeel deze tijd dan ook keihard werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Dat De Hof overal bekend is, bleek wel bij ons bezoek maandag j.l. toen de uit spanning als trefpunt voor verschillen de vierdaagse lopers dienst deed. Ge tooid met fraaie medaljes, wachtten hier de kranige tippelaars op collega's uit andere plaatsen om samen door te reizen naar Nijmegen. Dat men als exploitant voor vreemde dingen kojnt te staan bleek vorige week weer eens toen De Hof bezoek kreeg van negen bussen waarin ongeveer 350 buitenlanders hadden plaatsgenomen. Niet maar zo wat buitenlanders, nee, Italianen, Hongaren, Spanjaarden en Engelsen. Het Jpersoneel moet dan maar zien dat de bestellingen goed uitgevoerd worden, wat nog wel eens tot lach salvo's aanleiding geeft. De heer Bos gaf verder te kennen dat het bezoek aan zijn uitspanning nog steeds toeneemt, omdat steeds meer mensen over eigen vervoer kunnen be schikken en zich gemakkelijker kunnen bewegen. Nog een paar weken, dan zijn de vakanties weer voorbij, de beheer ders van de toeristencentra kunnen dan weer even op adem komen, hun boeltje weer opschilderen, uitbrei den of vernieuwen, want een jaar is zo om en wanneer de volgende vakanties aanbreken, moet het spul weer feilloos kunnen draaien. Zoals wij vorige week al konden be richten vindt er vandaag om 5 uur op de zender van de K.R.O. een uitzen ding plaats voor de Veenendaalse jeugd- De jeugd krijgt tijdens deze uitzending een opdracht, die in de loop van de dag of de volgende morgen uitgevoerd moet worden. Als de jongelui klaar zijn met hun werk, moeten zij hun uitgewerkte opdracht inleveren woensdagmorgen bij de wagen van Veilig Verkeer. Enige tijd geleden stelde de heer A. Visser, lid van de gemeenteraad (C.H.U.) aan liet college van Burgemeester en Wethouders enkele vragen over de zoge naamde Semafoon, een draagbaar alarm- instrument, waarmede men in noodge vallen vanaf het politiebureau een arts kan oproepen. We hebben toen in ons A. Visser suggesties hulpverlening blad daarvan al melding gemaakt en we zien met verlangen het antwoord van B. en W. op deze vragen tegemoet. Nu dit antwoord nog op zich laat wach ten hebben we de heer Visser gevraagd om enkele suggesties te doen in verband met de hulpverlening by ogevallen. Zyn antwoord luidde als volgt: Tienduizenden gaan op reis en op de wegen is het een drukte van belang. Auto's, motoren en bromfietsen maken samen een oorverdovend lawaai. Iedereen haast zich om op tijd op zijn of haar vakantieadres te zijn. De auto's worden extra vol gepakt. Het prettige vooruit zicht op de vrije dagen, die men tegemoet (zie verder pag. 3) Picknikken aan de toeristische auto weg te Rhenen op de picknikplaats. S.G.P. NIEUWS UIT RHENEN Woensdag 29 juli hoopt hoopt Ds. Dors man een tijdrede te houden in het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente (Plantsoen) te Rhenen. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de S.G.P. afd. Rhenen. AUTO UIT DE BOCHT Zaterdagavond is in de scherpe bocht bij La Montagne weer eens een automobilist het spoor bijster geraakt. Ditmaal was het de 19-jarige B. uit Nij kerker veen die met hoge snelheid vanaf de berg de bocht wilde nemen, dit liep enigszins tegen, want de jeug dige automobilist die al drie weken in het bezit van het rijbewijs was vloog met de door hem gehuurde wagen uit de bocht en rolde enkele malen over de kant. De auto werd rondom bescha digd, terwijl B. zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn mede inzittende K. eveneens uit Nijkerkerveen kwam er beter af, want hij mankeerde vrijwel niets. De werkers van De Instuif hebben deze vakantietijd de handen vol. Vorige week zijn zij,met een aantal jongens gaan kamperen in Putten, volgende week vindt de Veenendaalse jeugdvierdaagse plaats en om het trio vol te maken gaat men daarna nog eens met een stelletje jongelui kamperen. Zoals gezegd, vorige week waren een aantal jongens, om precies te zijn 20, te gast op de Heihaas te Putten. Mede dankzij het mooie weer hebben de jon gens een heerlijke week gehad.Het noodweer dat zich in deze week aan diende heeft nog wel even voor moei lijkheden gezorgd, maar de schade bleef beperkt tot een aantal natte pakken. Dit was het eerste jongenskamp, dat door De Instuif is georganiseerd in haar vruchtbare bestaan. Vorig jaar is wel een meisjes groep weggeweest, maar de heren waren nooit aan bod ge komen. Deze kampen, waaraan alle kin deren die aan het Instuifwerk deel nemen, mee kunnen doen, zijn volgens daagse zijn zo goed als klaar. De ont spanningsprogramma's zijn rond en zo in elkaar gezet dat een „onbeperkt" aantal deelnemers er aan mee kan doen. De organisatoren vinden het overigens wel jammer dat de meeste mensen wachten met aanmelden tot de laatste dag, wat extra zwaar werk betekent. Daarvoor zal men op de morgen van 4 augustus van 9-11 uur zich nog in het Instuifgebouw als deelnemer in kunnen laten schrijven. De organisa toren zouden het ook nog op prijs stel len, als zich nog enkele mensen aan melden die de beschikking hebben over logeeradressen voor de individuele lo pers. De licht- en muziekvveken in Amerongen zijn vrijdagavond j.l. be gonnen met een concert door de Amsterdamse politiekapel in het plantsoen Lievendael. Voorafgaande aan dit concert maakte dit ruim 60 man tellende corps een rondgang door het gehele dorp. De pittige marsmuziek trok uiteraard vele belangstellenden langs de gehele route. Om riïim 9 uur werd in park Lieven- werking hadden verleend bij het tot daal de lichtweek officieel geopend door de voorzitter van de Amerongse winkeliersvereniging, de heer J. Knop pers. In zijn openingsrede bracht de heer Knoppers dank aan het college van b. en w., die weer de volle mede- De modernste snufjes op het ge bied van de varkenshouderij kun nen de landbouwers en veefokkers dinsdag 28, woensdag 29 en don derdag 30 juli bezichtigen tijdens een voorlichtingstentoonstelling, die georganiseerd wordt door het Rijkslandbouwconsulentschap Z.- O.-Utrecht. Deze tentoonstelling, die voornamelijk op de praktijk afgestemd is wordt gehou den op de deel van de boerderij „De Ste nen Kamer" van de heer E. J. van de Brink. Op deze tentoonstelling worden" een aantal dingen geexposeerd, welke vooral voor de veehouderijbedrijven inte ressant zijn. Daarbij is in het bijzonder gedacht aan de varkenshouderij. Aan de hand van een tiental maquettes zal de be zoeker zich een oordeel kunnen vormen van de veranderingen die de moderne stallen zijn ondergaan. de leiding volkomen geslaagd. Volgend jaar hoopt men dan ook nog meer kampen te kunnen organiseren, maar eerst staat er dit jaar nog een kampeerweek voor de jongere jeugd op het programma. Dit kamp is een gemengd kamp en beloeld voor jongens en meisjes van omstreeks 12 jaar. Het wordt evenals het vorige ook weer op de Heihaas in Putten gehouden en wel van 8-15 augustus. De voorbereidingen van de jeugdvier- BOTSING Op de Hoofdweg botste zaterdagmor gen de heer B. uit Ede, bestuurder van een bestelauto, tegen een geparkeerde auto van de heer Van D. uit Veenen daal. De Edenaar wilde achteruitrijden, maar merkte de geparkeerde auto niet op. Beide auto's werden flink bescha digd. Daar gaan de R.M.C.-ballonnen die za terdag op de Vecrweg werden losgela ten een onbekende bestemming tege moet. Wie zal het winnen? De Rhenen- se jeugd wacht met spanning af. HERVORMDE JEUGD GING DAGJE UIT De Hervormde Knapenvereniging Sa muel en de kleine Meisjesvereniging Kleine Kracht maakten donderdag een gezamenlijk uitstapje naar Giethoorn en omstreken. Nadat men via Harder wijk en de N.O. polder was gereden Werd in Giethoorn een traditionele „puntertocht" gemaakt. Verder reed men door Overijsel waar nabij De Hol- terberg een natuurmuseum werd be zichtigd en een rondwandeling door de bossen werd gemaakt. Na een bezoek aan een Amerikaanse Erebegraafplaats arriveerden de Ederveense jongeren in Apeldoorn waar men bij de Julianato- ren nog wat plezier maakte. Het was een fijne uitgaansdag en tevreden kwam men weer in het dorp aan. BERGRUIMTE BIJ RIOOL INSTALLATIE AAN DE SCHRAS Op het voor het jaar 1964 vastge stelde urgentieplan van de gemeente Ede is geplaatst de bouw van een klei ne bergruimte bij de rioolzuiveringsin stallatie aan De Schras. Ook te Hars kamp zal een bergruimte worden ge creëerd. Deze bergruimten zijn nood zakelijk om diverse gereedschappen en materialen op te bergen. Door de Dienst Gemeentewerken is een kosten-begro- ting opgemaakt, die een totaal van f 3000,aangeven. B. en w. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. De tentoonstelling van deze maquet tes is verreweg het interessantste, om dat hier geheel op schaal de werking en bouw van moderne varkensstallen bekeken kan worden. Dit bespaart een heleboel tijd uit omdat een excursie naar een groot bedrijf veel en veel meer tijd in beslag neemt. Daarnaast zijn ook een aantal inte rieurgedeelten van enkele moderne var kensstallen tentoongesteld, die in de praktijk gebruikt worden. Zo zagen wij kraamhokken, kraamvoerhokken, zeu genboxen en dergelijke. Het geheel wordt verlucht met een aantal grote foto's. Deze tentoonstelling die door de hele provincie „trekt" zal zeker een grote belangstelling genieten van de zijde van de kenners, daarom heeft men gemeend het bezoek te moeten spreiden over bo vengenoemde dagep. GRONDAANKOOP B. en w. der gemeente Ede stellen de raad voor een klein stuk grond van de heer H. G. Methorst, gelegen nabij de Hoofdweg aan te kopen ten behoeve van het uitbreidingsplan Ederveen-Oost in onderdelen. VEENENDAAL Dinsdag 28 juli om 5 uur: Radio uitzending voor de Veenendaal se jeugd. ACHTERBERG Dinsdag 28, woensdag 29 en don derdag 30 juli van 19.30 - 21.30 uur voorlichtingstentoonstelling in „De Stenen Kamer" aan de Cuneraweg nr. 218. RHENEN Dinsdag 28 juli 19.00 uur: Rijwiel excursie onder leiding van de heer De Kleuver naar de mooi ste plekjes van Rhenen. Start bij het V.V.V. informatie kan toor. Woensdag 29 juli: Nachtelijke Rijnvaart m.m.v. The Music Makers. Donderdag 30 juli 18.30 uur: Ral ly langs de prachtigste punten in de omgeving, georganiseerd door de Stichting Jeugdzorg- werk. AMERONGEN Dinsdag 28 juli: Operette kinder en meisjeskoor „Asaf" in het park Lievendaal, aanvang 8 uur. Donderdag 30 juli: Concert „Ons Genoegen" op De Hof, aanvang 8 uur. stand komen van deze licht- en mu- ziekweken. Deze festiviteiten worden thans georganiseerd in samenwerking met de Oranjevereniging en VW. Hij bracht dank aan de Amsterdamse poli tiekapel, die gehoor had gegeven aan het verzoek om in Amerongen op te treden en hoopte dat allen in de ko mende weken veel gezellig vertier zou den mogen vinden in Amerongen. Vervolgens was de Amsterdamse po litiekapel aan de beurt om de aanwe zigen van een uitstekend concert te laten genieten. Begonnen werd met de mars „When the Saints go marching in", wat een klaterend applaus oogstte. In een vlot tempo werd achtereenvol gens een achttal nummers afgewerkt, o.a. Sweet Caballero, een Hongaarse Rapsodie, een selectie uit My fair Lady en een Corsicaanse bloemendans. Het concert werd tenslotte besloten met een taptoe, eveneens in het plant soen Lievendaal op het grasgazon. Deze taptoe maakte veel indruk en uit het langdurig applaus bleek wel dat men het optreden van dit politiekorps bui tengewoon op prijs stelde. Jammer was het dat dit uitstekende muziekgezelschap slechts enkele hon derden belangstellenden naar Lieven daal had getrokken. Evenals in voorgaande jaren in de vakantieperiode is er ook dit jaar in Amerongen weer een fees telijke verlichting. Vooral de Overstraat en een gedeelte van de Burgemeester Jhr. H. v. d. Bosch straat vallen op door een prachtige verlichting, welke vrijwel geheel door eigen krachten is vervaar digd. Voor het overige gedeelte in het dorp valt het in verhouding tot voorgaande jaren wel tegen. Vorige jaren waren er vele particulieren, die gevels en/of tuinen of bijzondere hoekjes hadden verlicht. Ook thans zijn er nog wel particulieren, die er wat aardigs van hebben gemaakt, doch over het geheel valt de deelname wel tegen. Het zal de vraag zijn of er volgend jaar nog wel voldoende animo zal be staan om nog weer aan een verlichting te beginnen. Voor de organisatoren van de lichtweek stellig wel een tegen valler. WAGENINGEN: Vorige week is het nieuwe bovenstuk voor de fontein op de markt door de desbetreffende au toriteiten goedgekeurd. Voor deze be zigheid had de ontwerper W. Berk- hemer uit Arnhem een gipsen model aan laten rukken. Zoals bekend is het oude bovenstuk in de winter ka pot gevroren, maar over niet al te lange tijd zal er weer een mooie fon tein op de Wageningse markt staan. HUIS TER HEIDE: Op het terrein van de Johanna Stichting in Huis ter Hei de is een gloednieuw gebouw verre zen. Dit gebouw krijgt een dubbele funktie. Zondags zal het gebouw als kerk dienst moeten doen en door-de- weeks kan men door een paar ver anderingen in het interieur aan te brengen, de zaal als schouwburg ge bruiken. De officiële opening zal waarschijnlijk in september a.s. plaats vinden. EDE: Van 3 tot en met 15 augustus vindt er in Ede in de Bergpoort een tentoonstelling plaats van werken van acht jonge kunstenaars uit Ede en omgeving. Deze mensen die zich onder de naam „groep 8" verenigd hebben, hebben alleen de drang tot exposeren gemeen. Op creatief gebied hebben zij geen enkel gemeenschap pelijk uitgangspunt. DOORN: Op dinsdag 11 augustus vindt er in Doorn een voetbalwedstrijd plaats op Tuilland tussen het Neder lands Militair Elftal, met natuurlijk verschillende bekende namen en de kampioen van Nederland D.W.S. uit Amsterdam. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantkin Kerkewljk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Teleloon 08385-3000 i

De Vallei | 1964 | | pagina 1