Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken HOE STAAT DE BEJAARDE MENS IN DE MAATSCHAPPIJ? Volgende week Jeugdvierdaagse Agenda Veilig Verkeerswedstrijd had niet zo heel veel belangstelling De grote onbekende Politieberichten Vleeskeuringskring gaat nieuwe noodslachtplaats in gebruik nemen 38c JAARGANG VRIJDAG 31 JULI 1964 Nr. 60 Uifgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Ovcrberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Hulp van de zijde van de U.V.V. Twee groepen Het scheppen van een goed klimaat In Veenendaal „Tafeltje Dekje" „LENGEDE-CAPSULE" NAAR CHAMPAGNOLE WEER VEENENDAALSE VOETBALLER NAAR WAGENINGEN ELST De politieman vertelt AMERONGEN RENSWOUDE Weer een puzzelrit Deze maal ook voor auto's EDERVEEN Schooljeugd gaat kamperen WIST U "f— fietzoiMéaie .WEKKERS hf.50 BROUWER Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bfy de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Bejaardentehuis, verzorgingsflats, maatschappelijkwerkster, allemaal van die mooie namen, die we da- dagelijks tegen komen .Allemaal namen die voornamelijk iets te maken hebben met onze bejaarden. We sloven ons uit met het bouwen van bejaardentehuizen, in Veenendaal De Engelenburg, in Ithenen komt ook een nieuw bejaardentehuis en Amerongen heeft ook nog niet zolang zo'n gloednieuw gebouw. Prachtig werk allemaal, maar zijn we er zo? Een bijzonder moeilijke en misschien wel pijnlijke vraag. Jaren geleden dacht men van wel. Men zei toen als het niet meer gaat met onze bejaarden, als het lopen slecht gaat stop ze maar in bed, in een tehuis. Met andere woorden men trachtte zoveel mogelijk de men sen uit de samenleving te halen en te plaatsen in een geheel nieuwe omgeving tussen soortgenoten, mis schien iets te scherp gezegd, maar zo redeneerde men min of meer. De laatste jaren neemt het aantal bejaarden dankzij onze goede medische verzorging toe. Misschien daardoor heeft men andere denk beelden gekregen. Nu tracht men zoveel mogelijk de bejaarden in de samenleving te houden. Onze vroegere minister van maatschappelijk werk mej. Klompé heeft menig woordje in de kamer laten vallen om de bejaarden zoveel mogelijk zelfstandig te laten blijven. Dat is ook de algemene tendens. Stopte men, populair gezegd, de mensen vroeger in bed, tegenwoordig tracht men de mensen zoveel mogelijk uit bed te houden. Ook stuurt men ze liever niet direkt naar bejaardentehuizen. In de eerste plaats niet omdat men het beter voor de mensen zelf acht en in de tweede plaats, omdat de bejaarden niet meer uit de normale samenleving weg te denken zijn. kokkerellen. Dat gaat als volgt: in een bepaald gebouw, bijvoorbeeld in een be jaardentehuis of huishoudschool wordt Op deze wijze zijn er eigenlijk twee groepen ontstaan. De eerste groep vormen de mensen die een zekere mate van ver zorging nodig hebben. Die bijvoorbeeld geholpen moeten worden bij het eten en aankleden. De tweede groep wordt ge vormd door de mensen die zich kunnen handhaven als de omstandigheden ernaar zijn. Deze laatste groep wil men nu zo groot mogelijk houden, want zoals reeds gezegd, men wil de bejaarden zoveel mo gelijk deel laten nemen aan het dage lijkse leven. Wil men dat bereiken, dan moet men de bejaarden tegemoet komen. In verschillende steden heeft men daar voor dienstcentra opgericht, die over maatschappelijke werksters, gezinshulpen e.d. beschikken. Een woordvoerder van sociale zaken in Veenendaal vertelde ons dat er echt wel veel voor de bejaarden gedaan wordt, maar toch ontdekt men telkens weer men sen die vereenzamen. Met andere woor den er moet nog meer gedaan worden. De bejaarden moeten niet alleen gehol pen worden door diensten te verlenen, nee ze moeten ook nog kontakt blijven en kunnen houden met hun medemensen. De woordvoerder van sociale zaken drukte het als volgt uit: „De grootste groep bejaarden kan zich zelf echt wel handhaven, als er maar gezorgd wordt voor een goed klimaat (heeft niets met het weer te maken), goede behuizingen en diensten." Het scheppen van het goede klimaat is het moeilijkste gevolgd door de diens ten. Laten we een voorbeeld nemen. Oma van 70 jaar woont nog alleen, het gaat nog wel, maar eigenlijk moest er een an dere oplosing komen. Zoon Jan kan haar niet helpen. Wat nu? Op naar het be jaardentehuis? Neen, zegt men tegenwoor dig, zolang mogelijk zelfstandig blijven. Goed maar dan moet er hulp komen. Van wie? Gelukkig zijn er mensen die een antwoord hebben. De UVV-sters bijvoor beeld. UW betekent Unie Vrouwelijke Vrij willigers. Een orgaan dat zich al jaren bezig houdt met vooral vrijwillig werk op het gebied van het behulpzaam zijn voor de medemensen. Voor de oorlog be stond dit orgaan ook al en het had toen de naam federatie, omdat elke onderaf deling sterk op zich zelf stond. Na de j oorlog is dit veranderd en zijn de dames meer coördinerend te werk gegaan en hebben zij er de Unie Vrouwelijke enz. komen. Uiteraard betalen deze mensen een vergoeding, een erg lage overigens. Op deze wijze komen in Utrecht bijvoor beeld 75, in Meppel 36 mensen aan een prima warme maaltijd. In Veenendaal bestaat geen onderafde ling van de UW, maai- er gaan de laatste tijd wel stemmen op o n met dit werk te starten, of liever men is al bezig, ver schillende vrijwilligsters zijn reeds bezig te onderzoeken hoe do papieren in Vee nendaal liggen. Men hoeft ons al vertrou welijk meegedeeld dat men al zover is dat het momenteel voornamelijk het wachten is op belangstelling van de bevolking, zodat misschien de hoop om zo snel mo gelijk te starten in vervulling zal gaan. Men heeft ons verzocht om hierbij het adres bekend te maken waar men zich schriftelijk op kan geven. Het Roode Kruis per adres: Westersingel 23, Veenendaal. Om vergissingen te voorkomen, het werk gaat dus niet van het Roode Kruis uit, maar geheel van de zijde van vrijwil ligsters die misschien zullen trachten dit werk in UVV-verband voort te zetten. Die vrijwilligsters zijn optimistisch genoeg: „Die mensen om het '.-ten rond te bren gen en een kookgelegenheid vinden we wel". Als er nu ook nog mensen komen die moeilijkheden hebben met de ver zorging van de inwendige mens, dan gaat de aktie volgens hen i.i Veenendaal door. Dat zou weer een stap in een hele goede richting betekenen. van gemaakt. Deze Unie heeft nu een stap in de goede richting gedaan om aan de alleenstaande bejaarden tegemoet te komen. Zij heeft namelijk de aktie „Tafeltje dekje" ontketend. Natuurlijk moet deze aktie, aan de naam te horen tenminste, iets te maken hebben met eten. Bij na dere informatie bleek dat inderdaad juist. In verschillende grote plaatsen houdt men zich al geruime tijd met de aktie bezig. In de plaatsen waar een dergelijke aktie gevoerd wordt, komen driemaal per week verschillende vrijwilligsters bijeen om voed sel uit te reiken aan mensen die zelf bijna niet meer in staat zijn voor zich zelf te n.:&. driemaal per week een maaltijd bereid. Deze maaltijd wordt in handige stapel pannen gepakt en dan komen er vrijwil ligsters, die de pannen rond gaan brengen aan de mensen die er voor in aanmerking Bejaarde dames bezig met het uitpakken van de pannen waarin voor hen het mid dagmaal bezorgd door UVV-sters verbor gen zit. Dinsdagmiddag zat heel Veenendaal aan de radio gekluisterd, althans dat was de bedoeling, want toen zond de KRO in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer een radio-uitzending uit die speciaal bestemd was voor de Veenendaalse jeugd. Tüdens dit programma kregen de jeugdige Veenendalers de opdracht de bete kenis van een verkeersbord te vertellen (U nadert onbewaakte spoor- of tramweg overgang). Verder moesten de kinderen vertellen waar en hoeveel van deze borden in Veenendaal staan. „Twee stuks", was het antwoord op de laatste vraag. Nadat de kinderen ruim schoots gelegenheid kregen om de op dracht uit te voeren, konden ze gisteren hun oplosing inleveren bij een wagen van Veilig Verkeer die bij het postkan toor stond. Hefc\was er niet bepaald druk, want ongeveer veertig kinderen brachten hun oplossing. Zij kregen hiervoor in iedergeval een wimpel en verder maakten zij kans op nog een paar mooie prijzen. Het was dinsdagmiddag een beetje een triest gezicht, een grote auto van Veilig Verkeer met daarom een paar heren, maar heren, maar geen kinderen. Wanneer het nu zo was dat de wedstrijd niet interes sant genoeg was, dan zou men kunnen zeggen dat de kinderen er geen interesse voor hadden, maar het was nog veel droeviger. Aan de wagen verschenen zeker net zoveel kinderen met een oplos sing als kinderen die kwamen vragen: „Wat is er te doen". Droeving want zo bleek dat of krant en radiogids blijkbaar onvoldoende is geraadpleegd. Maar goed, weinig of veel deelnemers, ook deze wedstrijd had een winnaar. De tweede prijs werd gewonnen door Wouter Adair die in de Schimmelpen- ninckstraat nr. 6 woont. De eerste prijs ging naar Maud Visser, Hogendorpstraat 6. Beide jongelui gaan maandag a.s. naar Hilversum om daar een dag in de radio studio te gast te zijn. Maud Visser zal echter naast verwend te worden ook nog moeten werken, want zij moet meedoen aan een radio-quiz. We hebben Maud even thuis opgezocht, net nadat hoofdinspecteur Dekker, die de kinderen ook via de radio de opdracht verstrekt had, de familie Visser het leuke nieuws verteld had. Maud is dertien jaar en is overgegaan naar de derde klas van de openbare ULO in Rhenen. Stralend De reddingscapsule, die indertijd in Lengede met zo'n voortreffelijk succes is gebruikt, is nu naar Champagnole overgebracht om daar ingeschakeld te worden by de redding van de negen ingesloten mynwerkers in de kalkman. Hier inspecteren technici de capsule by de aankomst in Champagnole. Maud Visser hoofdprUswinnares zat zij in de kamer te genieten, toen wij haar opzochten, van het grote gebeuren dat haar te wachten staat. Ze was vast besloten nog gauw wat verkeersregels te bestuderen, want maandag wil zij zo goed mogelijk voor de dag komen. Wij geloven dat Veenendaal een goede vertegenwoor digster heeft in deze vlotte jonge dame die best haar woordje kan doen. Voor de mensen die de Veenendaalse willen beluisteren: dinsdagmiddag om vijf uur wordt het programma uitgezonden op de zender van de KRO. Maud moet het dan opnemen tegen de winnaars (winna ressen) van vier andere wedstrijden. Het zal ons benieuwen, wij wensen Maud in ieder geval veel succes toe. De nieuwe noodslachtplaats van de Vlees keuringskring Veenendaal. Van vier tot en met zeven aug. is Veenendaal weer „klein Nijme gen". Dan komen de jeugdige wan delenthousiasten naar Veenendaal om daar de jeugdvierdaagse mee te lopen. Naast de ontspanning (inspanning) tijdens het wandelen is er daarnaast ook voldoende an dere ontspanning, zonder dat men de wandelschoenen behoeft aan te trekken. De organisatoren zijn inmiddels klaar gekomen om de meute te ontvangen De laatste mogelijkheid tot inschrijven is gesteld op dinsdagmorgen van 9-11 uur in het jeugdgebouw, waarna 's mid dags om 14.45 uur de 15 km en om 14.30 uur de 10 km lopers van start zullen gaan, zoals gebruikelijk vanaf de garage van de firma Schoonhoven. De laatste middag ligt de vertrektijd anders, vanwege de massale intocht in het dorp, wat weer een groot evenement gaat worden. Van de zijde der organisatoren wordt er tenslotte nogmaals op aangedrongen zich aan te melden om huisvesting voor individuelen te verschaffen. Voor de groe pen gaat het wat makkelijker, want deze worden ondergebracht in de Eikelekamp te Eist. Gisteren is de beslissing gevallen, er gaat weer een Veenendaalse voetbal ler spelen bij de semi-profclub Wage- ningen. Ditmaal is het de 24 jarige Jan van de Bovenkamp, nu oud speler van J. v. d. Bovenkamp de voetbalvereniging GWV. Gisteren avond zijn de besprekingen rondgeko men, zodat de Veenendaler over niet al te lange tijd in het groen-wit over de voetbalvelden zal rennen. De tijd die van de Bovenkamp bij Wageningen zal spelen, konden we nog niet precies gewaar worden, wel werd ons medege deeld dat Wageningen een tijd van twee jaar wenselijk achtte en dat v. d. Bovenkamp zelf graag voor een jaar wilde tekenen, zodat dit laatste waar schijnlijk het geval zal zijn. Vrijdag en zaterdag a.s. zullen de ko pers en koopsters in Veenendaal weer overvallen kunnen worden door de „grote onbekende". Deze onbekende stopt willekeurige mensen in winkels van de winkeliers aangesloten bij de Veenendaalse Winkeliers Vereniging „Handel en Nijverheid" een bon in de handen. Wie deze bon vóór zaterdag 6 uur bij drogisterij J. T. Tak inlevert, krijgt hierop een lekker vers geslacht haantje, helemaal voor niets. Je zult de onbekende maar tegen komen! Dinsdagmorgen reed omstreeks elf uur de vrachtwagenchauffeur H. v. d. B. te dicht achter een voor hem rijden de auto van de heer W. v. d. A., even eens afkomstig uit Veenendaal. Dit ging niet erg best, want op een gegeven ogenblik reed v. d. B. tegen de auto van v. d. A. op, juist toen ze bij de markt reden. Er ontstond* alleen ma teriële schade. 's Avonds reed de 16-jarige jongeda me R. v. B. uit Rosmalen met haar fiets tegen een geparkeerd staande wa gen, met gevolg dat er enige schade ontstond. De wagen die in de Hoofd straat stond, was eigendom van G. v. J. uit Waddinxveen. De drie en halfjarige knaap P. D. raakte woensdag zonder dat zijn ouders het wisten in Rhenen verzeild. Met be hulp van de politie werd de onderzoe kende jongeling weer op het ouderlijk nest terug gevoerd. Dat er 's nachts nog wel eens vreemd volk langs de weg loopt bleek van de week ook. Van dinsdag op woensdag moesten hoognodig een paar plastic strips voor de etalageruiten van een bakkerswinkel aan de Kerkewijk wor den weggerukt en van woensdag op donderdag moesten een aantal bloem bakken op de Industrielaan bij de fir ma Heij het ontgelden. Er werd menig steeltje gebroken van de mooie bloe men. Na vele jaren gaat de vleeskeuringskring Veenendaal een eigen en moderne slachtplaats openen. Wanneer precies weet men nog niet maar het zal niet lang meer duren. Deze week hebben wy een bezoek aan het nieuwe gebouw gebracht op het industrieterrein te Veenendaal. Wy spraken met de heer Faveje direkteur van de instelling. Hy vertelde ons dat men zich in de kring vele jaren heeft moeten behelpen. In de eerste plaats had men geen slachtplaats en in de tweede plaats was het houten noodgebouw aan de Tuinstraat niet representatief en te vens veel te klein. Nu gaat dat allemaal veranderen, men krijgt nu de beschikking over een nieuw gebouw, wat zeker representatief voor de dienst genoemd kan worden. Het is modern, zonder enige overdaat ingericht en in het bijzonder gericht op de praktijk. Eenvoud, hygiëne en economie staan bij dit gebouw op het eerste plan. In het gebouw zijn een eigen slachthuis, een grote koelcel, een direkteurskamer, een laboratorium en een winkel aanwezig zodat men nu al les in enen heeft. Wat gebeurt er in een noodslacht plaats? De heer Faveje vertelde ons het volgende: „Bij ons worden dieren Woensdagmiddag omstreeks vijf uur reden bij de jeugdherberg de Eikelekamp de motorrijder H. uit Leiden en de brom fietser B. uit Lienden tegen elkaar op. H. verleende B. die op het rijwielpad reed geen voorrang bij het uitrijden van de uitrit van de jeugdherberg. B. kwam te vallen en moest met een pijnlijke voet naar het ziekenhuis gebracht worden voor controle. Later kon hij naar huis terug reizen. Zijn duopassagiere kwam er zonder kleerscheuren af. Donderdagmiddag eveneens om vijf uur vond bij de Ned. Herv. Kerk een aan rijding plaats. Bij de bushalte aldaar ston den nogal wat mensen te wachten, ter wijl op de straat een paar auto's ge parkeerd stonden. Hierdoor werd het fietspad erg smal, maar de bromfietser B. uit Gouda vond dat het nog wel mee viel en ging de wielrijdster mevr. S. uit Rotterdam passeren. B. had echter mis- gerekend, zodat er een valpartij ontstond. De verwondingen vielen gelukkig nog wel mee. De politie heeft deze dagen ook de handen weer eens vol aan het Bergbad. Er schijnen daar weer een paar individu en rond te lopen die de handen niet thuis kunnen houden en zich geheel vrij willig over de eigendommen van anderen ontfermen. De politie heeft de zaak in onderzoek. JAARVERGADERING DVSA Vrijdag 21 augustus a.s. zullen de leden van DVSA in hotel „t Berghuis" bijeen komen voor de algemene jaarvergadering. De agenda bevat de gebruikelijke punten als notulen, ingekomen stukken, jaarver slagen, verkiezingen en benoemingen be stuur en commissies en rondvraag. Vragen voor deze rondvraag moeten, zoals be kend, 14 dagen voor de vergadering schrif telijk worden ingediend bij de secretaris, dus tot uiterlijk 8 augustus a.s. Op zaterdagmiddag 8 augustus a.s., de juiste tyd zal nog nader meegedeeld wor den, wordt weer een puzzlerit georgani seerd. Deze rit is bestemd voor automobilisten, motorrijders en bromfietsers. Met nadruk wordt meegedeeld, dat er wordt gereden volgens KNMV-reglement. Ook deze maal is de initiatiefnemer de Herv. Jeugdver. Immanuël. De uitzetter van de tour is R. Verhal. Nadere bijzon derheden volgen. Elk jaar gaan de hoogste klassen van de Hervormde Julianaschool een kam- peerweek houden op de Veluwe. Ook dit jaar staat een dergelijke vakantieweek op het programma. 53 jongens en meisjes uit de klasse 5 en 6 zullen op zaterdag 8 augustus uit Ederveen vertrekken naar de Kam peerboerderij „De Waterlelie" te Huls horst. Het vertrek van de groep is bepaald op half drie 's middags. Ouders, die hun kroost tijdens de kampeerweek een bezoek wilen brengen, krijgen hier voor de gelegenheid op dinsdagavond 11 en donderdagavond 13 augustus. De kinderen worden heen en terug gebracht per auto. Wel dient men de eigen fiets mee te nemen, die dan ook wordt vervoerd, want in Hulshorst is die nodig voor fijne trektochten. Op zaterdag 15 augustus vertrekken de jongelui om 10 uur weer naar Ederveen. Het toezicht op de boerderij wordt uit geoefend door: J. van Scherrenburg, D. Scholte, G. van Beek, K. Taverne, E. Ta verne en E. Elbertsen. gebracht die pas overleden zijn, of om de een of andere reden afgemaakt moe ten worden. Het vlees van de dieren wordt dan aan een strenge keuring on derworpen waarna bepaald kan wor den wat er mee gedaan moet worden, bestemd voor consumptie, niet voor consumptie bestemd e.d. In de winkel van de noodslachtplaats wordt het goede vlees op gezette tijden verkocht en zo raken ook wij weer door onze voorraden heen." Tot de vleeskeuringskring Veenen daal behoren de gemeenten Veenen daal, Rhenen, Leersum, Amerongen, Lienden, Resteren en Opheusden. De heer Faveje heeft dus met Geldersen en Stichtsen te maken, iets wat naar zijn zeggen met de administratie be paalde moeilijkheden met zich mee brengt. Kan een veehouder nu maar zo van het slachthuis gebruik maken? Natuurlijk niet „antwoordde de heer Feveje ons „de mensen moeten betalen voor het gebruik van de verschillen de accomodaties zoals koelcel, winkel e.d." Nog een paar kleine dingetjes aan brengen dan zal de eerste noodslach- ng in het nieuwe gebouw plaatsvin den. Wat zal het zijn een koe, varken geit? Het dier wordt in ieder geval een nieuw en modern gebouw op gewacht. VEENENDAAL Vrydag 31 juli en zaterdag 1 aug.: De „grote onbekende" dwaalt weer door Veenendaal en reikt „kippenbonnen" uit. Dinsdag 4 aug.: Start Jeugdvier daagse vanaf de garage van de firma Schoonhoven, 14.15 uur start 15 km, 14.30 uur start 10 1 km. 1 RHENEN Vrijdag 31 juli: Afsluiting van de V.V.V.-R.M.C.-aktiviteiten met een taptoe door de Huzaren van Boreel in het K.E. plantsoen. Aanvang 21.00 uur, einde 22.30 uur. AMERONGEN Zaterdag 1 aug.: Concert van Concordia uit Culemborg in park Lievendaal. Aanvang 8 uur n.m. Dinsdag 4 aug.: Concert van Ons Genoegen op De Hof. Aanvang 8 uur n.m. dat men in Veenendaal een goede par keergelegenheid rijk geworden is? dat deze gelegenheid gelegen is aan de Sandbrinkstraat bij het postkantoor? dat hiervoor een paar grote borden met een g>ote „P" geplaatst zijn aan het begin van deze straat? dat men in het Bergbad best tevreden is over dit seizoen? dat er al heel veel mensen zijn, meer dan andere jaren die zich in dit bad bruin hebben laten branden? dat de tabaksteelt in Eist en omstre ken deze tijd van het jaar weer het meeste werk van de bebouwers op eist? dat deze teelt de laatste jaren erg is afgenomen door de zogenaamde meel dauw? dat men deze ziekte probeert te be strijden met spuiten? VA. voor betere uurwerken H00FDSTR 91 - VEENENDAAL S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties

De Vallei | 1964 | | pagina 1