Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken BOUWVAKKERS WEER AAN DE SLAG ITLelis Agenda In complex 't Hoorntje verrijzen 128 woningen Nieuwe woonwijk in Veenendaal-west Ethiopië - bron van rust in Afrika Slotavond van de VVV-RMC aktiviteiten met de Huzaren van Boreel Veenendaalse bejaarden maken Veluwetocht op 26 augustus Wat nu weer 38e JAARGANG DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 Nr. 61 Uitgave: drukkerij „De Golderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Elat Rhenen Achterberg Overbery De Haar Ede Kade Maanderbunrt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Specifieke be j aardenwoningen Goedkeuring Juist dezer dagen werd door Ged. Staten het z.g. „Partieel plan 't Hoorn tje". dat door de gemeenteraad van Veenendaal op 2 april j.l. was vast gesteld, goedgekeurd. Nieuws uit de omgeving Ook in „De Punt" Karei Godin de Beaufort, bekende autocoureur verongelukt TOCHT VOOR INVALIDEN OP 5 SEPT. Geen individueel vertrek VEENENDAALSE EERSTE IN RADIO-QUIZ AMERONGEN LICHTWEEK-CONCERTEN MULDER Redaktle en administratie: Parallelweg 19 - Veenendaal TeL O 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 563427 •- Redaktle: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie f 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Onder de rumoerige leiders van de 34 Afrikaanse staten, die te Cairo vergader den, was de figuur van Haile Selassie, keizer van Abessinië, een bron van rust, die de vergadering zodanig imponeerde, dat zijn hoofdstad Addis Abeba het hoofdkwartier van de gezamenlijke Afrikaanse staten wordt. Enerzijds is dit verwonderlijk, want de talrijke Afrikaanse, vrij linkse dictators enz., zijn ge wezen kleine ambtenaren, schoolmeesters, korporaals enz., terwijl de keizer van Abessinië er zich op beroemt afstammeling van het oudste vorstenhuis van de wereld te zijn. Haile Selassie voert zijn stamboom via 224 keizers op tot de ont moeting van koning Salomo en de koningin van Scheba, 3000 jaar geleden. Welgemoed begonnen onze bouwvakkers aan een periode van hard werken. Drie metselaars op het bouwproject in 't Hoorntje aan de slag. Verfrist en al of niet gebruind door een tweeweekse vakantie togen maandagmorgen onze bouwvak kers weer naar de verschillende objecten. Vooral in de nieuwe woonwijk in 't Noordwesten van Veenen daal, het complex ,,'t Hoorntje" is de aktiviteit enorm. Twee blokken van 18 ctagewoningen werden juist voor de vakantie door de nieuwe bewoners betrokken. Zesendertig gezinnen aan de Dahliastraat en Korcnbloemstraat kregen na kortere of langere wachttijd, een eigen dak boven het hoofd. Het gehele project hoopt men nog dit jaar gereed te hebben, waardoor in totaal 128 huizen aan de woningvoor raad van Veenendaal zijn toegevoegd. Het gehele project omvat 108 etage woningen, maar men is bovendien druk bezig met de bouw van 14 eengezins woningen en zes specifieke woningen voor bejaarden. Laatstgenoemde huizen verrijzen in het verlengde van de Gla- diolenstraat. Het gonst in dit deel van Veenendaal van activiteit. De ook in dit gebied ge vestigde fabriek van N.V. Boxal zal zeer binnenkort de nodige uitbreiding ondergaan. Bovendien wordt midden in de woonwijk een houten kleuterschool neergezet. Dit gebouwtje, dat geruime tijd dienst deed als kleuterschool op het Slot. de Bruïneplein wordt naar de Zonnebloemstraat overgeplaatst. Hier door wordt de oude kleuterschool aan de Hoogstraat enigszins ontlast en kun nen de talrijke kleuters in Veenendaal- west dus wat dichter bij huis blijven. Dit plan omvat verschillende stukken bouwgrond gelegen tussen het verleng de van de Dahliastraat en Gladiolen- straat. In het kader van deze uitbrei ding zullen nog eens 42 woningen wor den gebouwd, w.o. 36 etagewoningen en 6 eengezinswoningen. Deze plannen verkeren echter nog in EDE: In Ede heeft men een kernplan opgesteld dat voor ieder gemeentelid ter inzage ligt in het gemeentehuis. Het plan behelst een groot uitbrei dingsplan in het Westen van het dorp. In 1980 zou het dorp Ede 80.000 in woners tellen. Er zouden zeer vele flatwoningen verrijzen, waarbij be staande woonkernen worden opge heven. Een en ander wekte nogal weerstanden op bij de Edenaren, die hun dorp niet gaarne zien verstede lijken. Er zijn zelfs al actiecomité's opgericht, die bij de betrokken in stanties hun grieven bekend zullen BENNEKOM: Vorige week werden te Bennekom de door de V.V.V. geor ganiseerde zomerfeesten geopend. De feesten duren voort tot zaterdag 8 aug. a.s. BARNEVELD: In Barneyeld wordt deze dagen een miniatuur Tour de France verreden, de Tour de Junior. Zeer vele jongemannen zullen elkaar de etappes gaan betwisten. OJLtlBK het beginstadium want de bouwfirma, die momenteel druk in de weer is, heeft nog geen opdracht gekregen tot uit voering. Hierbij zullen een klein aan tal oude woningen aan de Munniken- weg worden gesloopt teneinde ruimte te verkrijgen voor de noodzakelijke wegenaanleg. Momenteel is men druk bezig met de werkzaamheden voor het bouwrijp maken van de grond in „De Pur.t" ge legen ten oosten van de Schrijverswijk. In september wil men een begin maken met het heien van een groot aantal pa len, nodig vanwege de bodemgesteld heid in het betrokken gebied. De bouw firma die dit werk zal uitvoeren ziet zich genoodzaakt heipalen van mins tens 11 meter lengte in de grond te slaan. In de bouwwereld gonst het van le ven. Metselaars, timmerlieden, stuca- doors en schilders begonnen gisteren aan een werkjaar, waarin hopelijk een grote produktiviteit aan de dag wordt gelegd. Honderden woningzoekenden wachten met smart op de resultaten. In 't Hoorntje bestaan er op korte ter mijn perspectieven voor een groot aan tal van hen. De in onze omgeving zeer be kende autocoureur Karei Godin de Beaufort uit Maarsbergen is maan dagochtend in een ziekenhuis te Keulen overleden, na een ernstig ongeluk hem overkomen tijdens trainingswedstrijden voor de Grote Prijs van Duitsland op de Nür- burgring. De 30-jarige K. Godin de Beaufort vloog met zijn Porsche uit de bocht. Hij werd zeer ernstig gewond. Met een schedelbasisfractuur, gebroken wervels en dijbeen werd hij aanvankelijk over gebracht naar een ziekenhuis te Ko blenz. Later, toen zijn toestand verer gerde, werd onze landgenoot naar de neuro-chirurgische kliniek te Keulen vervoerd. De bekende prpfessor Nu- boer uit Utrecht werd naar Keulen ont boden, doch hulp mocht niet baten. Karei Godin de Beaufort, die op het kasteel van De Beauforts te Maars bergen woonde, is in de gehele streek geen onbekende. Hij ging in zijn jon gensjaren school in Veenendaal en ging zich al gauw toeleggen op de automo- bielsport. Velen hebben de coureur in zijn rode Porsche wel eens voorbij zien snellen. Godin de Beaufort was de eerste Ne derlandse autocoureur die punten ver overde in de strijd om het Wereldkam pioenschap. Enkele jaren geleden over kwam hem reeds een ongeval in Ber lijn. Hij stond overigens bekend als een rustige rijder en een rustig mens. Enkele maanden geleden kon men de thans overleden coureur op het t.v.- scherm zien, waar hij over zijn gelief koosde autosport werd geïnterviewd. Het bericht van zijn dood maakte diepe indruk in de rijen van zijn vrienden en collega-coureurs. Donkere wolken pakten zich vrijdagavond samen boven Rhenen, maar ook beven de festiviteiten van de VVV-RMC. Had men al die tijd mooi weer gehad, uitgerekend op de laatste avond wilde de regen roet in het eten gooien. Geluk kig zijn onze Hollandse soldaten niet voor een kleintje vervaard, zodat de aan wezige toeschouwers toch van een prima verzorgde taptoe hebben kunnen ge nieten. Het trompetterskorps van de Huza ren van Boreel uit Amersfoort begonnen op deze slotavond van eerder genoem de aktiviteiten met een kleine rond gang door de stad, waarbij op het Fred, van de Paltshof vast een proefje van hun kunnen in excerseren en muziek - maken gegeven wérd. Om negen uur stelden de Huzaren zich op om in het K.E. Elisabeth-plant- soen, wat voor deze gelegenheid met tellende korps is ingedeeld, nadat hij twee maanden een opleiding tot muzikant heeft moeten volgen. Hij vertelde ons verder nog dat zij onder leiding van hun onderkapelmees ter wachtmeester I J. C. van Kleef het hele land doortrekken in gala-unifor men of zoals in Rhenen in het gewone „klofje". Dat trekken neemt op het ogenblik af, omdat er gerepeteerd moet Naar hun principes gerekend, althans voorzover men hiervan spreken kan, zouden de Afrikaanse leiders door gaans zich beter thuis kunnen gevoelen bij Nasser, Egypte's nieuw-socialistische president en Algerije's niet minder link se president Ben Bella, die beiden de Arabische invloed op het nieuwe Afri ka begeren uit te breiden. Maar ander zijds blijkt dat de negers toch liever van Cairo naar Addis Abeba gaan; de oudste en sterkste negerstaat van Afri ka boeit hen meer dan de redevoerin gen van de Arabische leiders. Men kan dit een gelukkig verschijnsel noemen. De gisting van Afrika kan een welda dige invloed ondergaan van de rust van Ethiopië. Haile Selassie begon zijn loopbaan ruim een halve eeuw geleden bij de dood van keizer Menelik II; hij werd een van de 3 regenten van 's keizers opvolger en kleinzoon Yassu, die toen 12 jaar oud was. Maar Yassu wendde zich tot de Islam en het Koptisch Chris telijke Abessinië duldde dit niet; de regenten ontdeden zich van Yassu en in de strijd om de macht tussen hen onderling werd Ras Tafari Makonen, die in 1930 onder de naam Haile Selas sie Instrument en glorie van de Drieëenheid) tot keizer werd gekroond, de winnaar. Hij is thans 73 jaar. Zijn volle titel luidt: keizerlijke majesteit, koning der koningen, uitverkorene van God, overwinnende leeuw van Juda, enz. Men ziet, ook toen was de Arabische wereld niet direct populair onder de negers. Geen wonder; eeuwen lang leefden de Arabische handelaars van de in Afrika gestolen slaven. Haile Se lassie schafte in Abessinië de slavernij af, voerde een grondwet in, die aan zijn volk de eerste beginselen van een modern staatsleven moet bijbrengen en De datum waarop de Veenendaalse bejaarden hun jaarlijkse uit stapje zullen maken is vastgesteld op woensdag 26 augustus a.s. De route gaat ditmaal over de Veluwe. Via Ede, Otterlo, Ugchelen en Beekbergen voert de tocht naar Apeldoorn, waar een bezoek aan de Julianatoren zal worden gebracht. Het vertrek is 's middags om 1 uur en tegen half negen worden de bejaar den terugverwacht. De jaarlijkse tocht voor de invaliden en gehandicapten vindt plaats op zaterdag 5 sept. en zal grotendeels dezelfde route volgen als bovengenoemde. Teneinde verkeersopstoppingen te voorkomen besloot het bestuur van de organiserende ver. „Oranjedag" de au to's in groepen van 25 te laten ver trekken en NIET op individuele wijze zoals andere berichten luidden. Voor elke groep wagens zal een motorordon nans voorafgaan, waarbij er uiteraard op gelet zal worden dat de afstand ge lijk blijft. De groepen vertrekken met 10 minuten tussenpauze. Autobezitters en bejaarden worden verzocht de in ons blad van vrijdag a.s. voorkomende advertentie te raad plegen, waarin inlichtingen worden verstrekt over de aanmelding en data van aanmelding. Stram in het gelid stonden zo vrijdag avond de Huzaren van Boreel in het K.E.- Plantsoen te Rhenen, toen zij daar een tap toe gaven. Rechts on derkapelmeester, wachtmeester I J. C. v. Kleef. lange „slingers" lampjes verlicht was, de grote taptoe te geven. Precies op dat moment barstte er natuurlijk net een heerlijke regenbui los. Lof echter voor de Huzaren, die zich nergens wat van aantrokken en er in de stromende regen lustig op losbliezen. Ondanks de regen waren er toch nog veel belangstellenden aanwezig, die met behulp van leden van enkele plaatse lijke verenigingen een goed plaatsje ge kregen hadden. Onder hen was ook Rhenens burgemeester die samen met zijn vrouw een kijkje nam. De Huzaren lieten duidelijk merken dat zij een uitgebreid repertoire hebben; marsen, koraalmuziek en zelfs swing nummers, waarbij enkele leden zich in het improviseren konden uitleven. Onder de muzikanten is ook een Elstenaar, waarmee we even een praatje maakten. Het is G. Over- eem, die ons vertelde dat hij al zes maanden bij dit ongeveer 45 man Met de woorden Ame rican Field Service op de trui en een stralen de lach op het gezicht, kwamen deze drie A.F.S.-ers terug uit Amerika. Rechts Ria Mark uit Veenendaal, die zich nu weer echt een „Veense" noemt. (Voor een volledig ver slag zie pag. 2). worden, voor de Taptoe Delft, waar de Huzaren ook niet verstek zullen laten gaan. Zoals gezegd, de Huzaren brachten vrijdagavond een perfekte show vol vaart met pittige marsmuziek en loop nummers, maar ook enkele ingetogen werken. Wij denken daarbij aan het optreden van twee solisten ergens in de onmiddellijke omgeving op een dak van een huis, daarbij moet wel gezegd worden dat het laatste nummer beter gebracht had kunnen worden. De taptoe werd traditioneel besloten met het Wilhelmus, wat op gepaste wijze (was het maar waar) werd aan gehoord. Een klaterend applaus van de toeschouwers was hierna het verdiende loon voor de Huzaren, maar ook voor de organisatoren van de festiviteiten, die op zo'n fijne wijze de mensen heb ben bezig gehouden. Het Veenendaalse meisje Maud Vis ser, dat vorige week de wedstrijd won, die uitgeschreven was door het Ver bond voor Veilig Verkeer, heeft ook haar beste beentje voorgezet tijdens de radioquiz die gisteren maandagis gehouden in de K.R.O. studio te Hil versum. Maud, die door de overwinning in Veenendaal het recht kreeg mee te doen aan de radioquiz versloeg name lijk al haar andere collega's in deze spannende quiz. Spannend, want zij eindigde maar met één punt verschil op de eerste plaats. Deze inspanning werd rijkelijk beloond, want naast een boekenbon mag Maud binnenkort ook een draagbare radio in ontvangst ne men. Naast de nodige inspanning (de op name duurde gisteren ongeveer vijf kwartier, terwijl de live-uitzending slechts tien minuten vergt) was er de nodige ontspanning, want er stond een rondleiding door de studio en lekker eten op het programma. De deelnemers hadden bepaald pech, want momenteel is men in de studio ook bezig de vakan tiedagen op te maken, zodat er niet zo heel veel te zien was. Voor de mensen die onze krant van daag vroeg ontvangen: de uitzending wordt vandaag (dinsdag) uitgezonden om vijf uur op de zender van de K.R.O. VAN BURG. EN WETHOUDERS Vanaf heden is het Gelderland, voor zover dit gelegen is tussen de Hoog straat en de uitgang van een aan de weg liggende garage gesloten verklaard voor alle voertuigen, rij-trekdieren en vee. Verder is er nog een verkeersveran- dering te melden. Het kruispunt Dijk- straat - Mr. Heemskerkstraat - Aart de Gelderstraat is aangewezen als voorrangskruising en wel zo dat het verkeer wat op de Dijkstraat rijdt voorrang heeft op het verkeer op de Mr. Heeskerkstraat en de Aart de Gel derstraat. Nog een - overigens tijdelijke - ver andering op verkeersgebied: wegens uitvoering van verschillende werk zaamheden is de Emmalaan voor zover deze weg is gelegen tussen de Koningin- nelaan en de Prinsessenlaan in beide richtingen gesloten verklaard voor alle verkeer. De stremming zal duren zolang dat dringend noodzakelijk is. In het kader van de licht- en mu- ziekweken te Amerongen gaf de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" j.l. don derdagavond een concert in de muziek tent op De Hof. Voor een vrij talrijk publiek werden in een vlot tempo een aantal marsen ten gehore gebracht, o.a. de Equipe mars. Je joyeux Laboureur en Imperial Echoes. Na afloop van het concert werd nog een rondgang ge maakt door het dorp. Zaterdagavond was het de beurt aan het bekende muziekcorps „Concordia" uit Culemborg, dat al meerdere keren acte de precense heeft gegeven op de Amerongse muziekweken. Dit met ha- neveren uitgedoste corps maakte, met voorop een aantal majorettes, eerst een rondgang door het dorp, hetgeen uiter aard weer de nodige belangstelling trok. Hierna werd in het plantsoen Lieven - daal een concert ten gehore gebracht, dat ondanks de minder gunstige weers omstandigheden nog enkele honderden muziekliefhebbers trok. Na afloop van het concert werd nog een show-pro gramma gegeven op de gazons van Lievendaal. Hedenavond zal door Ons Genoegen weer een concert worden gegeven in de muziektent op De Hof. Aanvang 8 uur. deed tal van dingen, die zijn middel eeuwse rijk voorqjthielpen. De 2°/o schoolgaande kinderen uit zijn jeugd werden 6 het aantal studenten groeide van 300 tot 2200; er werden voor de vele ziekten van het land 80 klinieken en 54 ziekenhuizen gebouwd en met behulp van vele andere landen kwamen grote dingen tot stand (de USA hielpen met 130 miljoen dollar, de Russen bouwden een technisch in stituut te Bahar Dar en een olieraffi naderij te Assab, de Joegoslaven een cementfabriek, de Tsjechen een schoen fabriek, de Japanners een textielfa briek). Ethiopië is zeker niet arm, doch zeer achterlijk; slechts 10 van de bodem is in cultuur gebracht en de bewerking geschiedt op middeleeuwse wijze. Het land is rijk aan koffie; men zegt, dat zelfs de naam koffie hiervandaan komt (zo genoemd naar de provincie Kaffa). Maar het volk is uiterst primitief en de vervoermiddelen zijn dito. Haile Se lassie weet dit alles ook en bereikte veel, maar kan niet alles, al bracht hij zijn land wel vanuit de koningin-van- Scheba-tijd tot aan de drempels van de moderne wereld. Hij kan tevreden zijn met het bereikte. Thans is zijn ideaal het zwarte Afri ka voor te gaan ter bevordering van de eenheid onder de zwarte staten. Hij is klein van figuur, slechts 1,57 m, iets groter dan India's Shastri, maar hij is een krachtig doorzetter. Onder de zwar ten is Nkrumah van Ghana zijn con current, maar de leeuw van Juda wint. In de grond van hun hart weten de zwarten wel, dat de weg van Ethiopië meer toekomst heeft dan het gooien met molotov-cocktails. VEENENDAAL Dinsdag 4 aug.: Start Jeugdvier- 1 daagse vanaf Industrielaan: i' start 15 km om 2.15 uur; 10 km om 2.30 uur. 's Avonds van 7-9 uur filmvertoning: „De verlief de olifant" in Ver. gebouw aan de Eikenlaan. Woensdag 5 aug,: 's Morgens 9 uur sportwedstrijden voor deel nemers Jeugdvierdaagse; 's middags 2e etappe, 's Avonds i van 7-9 uur optreden gooche- i1 laar Bossini in Ver. gebouw aan 1 de Eikenlaan. i 11 Donderdag 6 aug.'s morgens 9 1 uur zwemwedstrijden in Berg- bad voor o.a. deelnemers aan Jeugdvierdaagse; 's middags 3e etappe, 's Avonds toneelvoor stelling „Het verkeerde been van Biraboo" aangeboden door Rolfo de Troubadour in Ver. gebouw aan de Eikenlaan, i Vrijdag 7 aug.: 's morgens 9 uur speurtochten voor deelnemers Jeugdvierdaagse; om 9 uur start I leeftijd 6 t.e.m. 11 jaar, om 9.30 (i uur leeftijd 12 jaar en ouder. (i 's Middags laatste etappe en i 5.30 uur n.m. grote intocht van Jeugdvierdaagse. AMERONGEN i1 Woensdag 5 aug.: 8 uur concert van Gavioli draaiorgel uit Tiel in park Lievendaal, na rond gang door het dorp; 9 uur n.m. openluchtvoorstelling „Zo was Amerongen in 1950" ook in park Lievendaal. Donderdag 6, vrijdag 7 en zater dag 8 aug.: Oranjefeesten (Lu napark) van de Oranjever. in De Laan. Zowel 's middags als 's avonds. Zaterdag 8 aug.: n.m. 2 uur puz- zelrit voor fietsen ^n brom fietsen, georganiseerd door Verbond voor Veilig Verkeer. Uit de Oranje Vrijstaat in Zuid Afri ka komen binnenkort een paar amb tenaren naar Europa om hier ge neesheren, ingenieurs, technici en andere arbeidskrachten te werven. ■fr De grens tussen Zuidwest-Afrika en het Britse protectoraat Betsjoeana- land, wordt tegenwoordig geheel door een wildwerende omheining af gesloten. Deze omheining heeft een lengte van 755 mijl en is de langste kunstmatige grens van het wereld deel Afrika. In Engeland heeft men een methode ontwikkeld, om de inspuiting van brandstof in benzinemotoren tegen een concurrerende prijs te laten ver lopen. Het proces dat men eerst had, was vanwege de nauwkeurige pre cisie, wat dit werk met zich mee brengt, erg duur. Nu is ook dit euvel verholpen, zodat de inspuiters goedkoop geproduceerd kunnen wor den. 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar In Assurantkin Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (Ie en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1