Ria Mark was een jaar in Amerika en VéGé Mooie Andijvie Spersieboontjes Zomer Rode kool Bloemkool 18 45 10 45 kilo 25 cent kilo 15 cent Grote Meloenen per stuk 69 cent Bananen per kilo 85 cent LEVENSMIDDELEN ££3 Appelmoes ËÜE9 Pilsner Bier 2 Schuurpoeder 49 89 39 Doperwten zeer fijn, grote pot Pindakaas grote pot Limonade-siroop Verse roomboter 98 49 79 99 Vers gehakt Braadkippen 1 kilo schoongewicht 279 cent Koopcentrum Veenendaal BREIER Groente en 1 fruit Brood en Banket 3 Slagroom-tonnetjes 89 cl 250 gram koekjes 49 ct 2 pak beschuit-bollen 59 ct Diepvries Patates-Frites 0 Paarden- of veulenvlees 298 ct ONZE WEKELIJKSE KOOPJES-PARADE DAAROM ENKELE SPECIALE DIEPVRIES AANBIEDINGEN: nu weer terug in Nederland VIER VEENENDALERS LIEPEN VIERDAAGSE UIT van 95 cent 11U 69 cent 98 cent TEVEEL ADR. VAN OSTADELAAN 33-35 TEL. 36S2 Veenendaalse was er bij In Amerika Terug naar huis P. VAN VIEGEN (70) VOLBRACHT WANDELMARATON VOOR 16DE MAAL Intocht H0LLANDIA Hollandia Tricotagefabriek N.V. Woensdag: Donderdag: Vrijdag: Zaterdag: Hagelwitte grote DE HELE WEEK: kilo kilo kilo per stuk cent cent cent cent Speciale fruit-aanbieding Op vrijdag en zaterdag Zak 500 gram 49 Ct ALLEEN DEZE WEEK: grote pot pullen grote bus cent 10 cent 18 cent 8 Een pak Melitta Koffie-Filters no. 102 bij elk pak goudmerk koffie grote fles pak cent cent cent cent Wegens de verplichte vakantie-regeling is de slagerij-afdeling ook de ze week nog gesloten HO cent 500 gram OP VRIJDAG: 500 gram voor OP ZATERDAG: voor de spotprijs van 250 cent Vrijdag j.l. meerde de stoomboot de „Seven Saes" in Rotterdam af. Op zich zelf niets bijzonders, maar aan boord bevonden zich 54 jongens en meisjes uit Nederland die een jaar in Amerika doorgebracht had den in het kader van het uitwisselingsprogramma van de American Field Service. Deze 54 jongeren vormden in de gehele groep maar een klein aantal, want in totaal waren er dit jaar weer 3000 jongeren uit 59 landen die een jaar in Amerika doorgebracht hebben. De American Field Service, die dit jaar haar 50-jarig jubileum viert orgoniseert sedert 1947 jongerenuitwisselingen, die sindsdien ruim 16.000 16-18 jarigen naar de V.S. bracht en 10.000 Amerikanen de kans bood een ander land te leren kennen. Het streven van de A.F.S. luidt: de onderlinge verstandhouding tussen de volkeren te verstevigen, zonder daarbij enig gewin te maken. 5 Augustus gaat er weer een nieuwe groep naar Amerika. Zij wordt geselec teerd uit jongelui uit de hoogste klassen van de middelbare scholen. Ook nu be staat er voor leerlingen van de hoogste klassen van de middelbare scholen nog tot 1 oktober gelegenheid zich aan te melden, mits ze op 1 april 1965 nog geen 18 jaar oud zijn. Dat wij zo belangstellend zijn voor het werk van de AFS is in het feit gelegen dat vrijdag ook een meisje uit Veenen- daal is teruggekeerd met de „Seven Seas". De trouwe lezer van ons blad zal weten wie, want Ria Mark, de betreffende jon ge dame, heeft al vaker haar medewer king aan een artikel verleend. Laatst nog toen zij ons een alleraardigste brief zond uit haar „Tweede Vaderland". Maandag hebben wij de „Yankee" even opgezocht in haar ouderlijk huis aan de Koninginnelaan te Veenendaal, om haar nog eens naar haar bevindingen te vra gen. „Ik heb er maar een woord voor", ver telde ze ons „Fantastisch".- Ria ging vorig jaar augustus naar Amerika, nadat zij eerst aan een Winkels zijn iedere dag geopend van 8.30 tot 18.00 uur. VRIJDAGAVOND KOOPAVOND tot 21.00 uur. Op woensdagmiddagen zijn alle win kels gesloten. MARKT op dinsdagmorgen en 's za- i terdags gehele dag. strenge selectie onderworpen was, want van de vele jongelui, die zich aanmelden, zijn er weinig geschikt om hun land op waardige wijze te vertegenwoordigen. Vooral op aanpasingsvermogen en de Engelse taal wordt bij de selectie gelet. Waarom wilde Ria zo graaag naar Ame rika: „Ik wilde graag de Engelse taal beter leren kennen en iets van de wereld zien. Bovendien kreeg ik zo de gelegen heid wat ervaring en mensenkennis op te doen." De eerste tijd in Amerika is de Vee nendaalse die vlak voor ze naar Amerika ging nog even „het diploma voor de MMS haalde, erg meegevallen, de omschakeling naar het Amerikaanse leven viel haar erg mee. Zij kwam in een doktersgezin te recht in het midden van Amerika, om precies te zijn in de staat Iowa. „U moet nu echt niet denken," vertel de Ria ons, „dat wij naar Amerika gingen om daar alleen maar plezier te maken en niets te doen. In de eerste plaats moes ten wij naar school, naar de highschool dus. Dat onderwijs is toch wel een beetje anders dan het onze, het is in de eerste plaats veel meer op de praktijk gericht dan het onze. Bovendien is het volgen van middelbaar onderwijs verplicht, zodat het peil aan de lage kant blijft, wat overigens niet inhoudt, dat men in Amerika dom is. Als we uit school kwamen, hadden we nog geen vrij, want het verenigingsleven neemt een belangrijke plaats in in het leven van de jongelui. Daarbij moesten de AFS-ers ook nog wel eens lezingen houden voor verenigingen e.d. over het geliefde vaderland. Tenslotte was er ook altijd nog het huiswerk wat toch ook een belangrijke plaats inneemt." Ondertussen is ons tijdens het gesprek gebleken dat Ria geen Amerikaanse ma nieren over gehouden heeft aan haar ver blijf buitenshuis. Ook de taal is nog echt „Nederlands", want men moet heel erg goed luisteren wil men iets Amerikaans in haar stem horen. Iets over het leven in de States heeft U kunnen lezen in haar brief van 5 juni j.l. Daaruit bleek dat de Ameri kanen erg geïnteresseerd zyn in Ne derland en beter met de situatie hier op de hoogte zyn dan België. Natuurlijk moest Ria ons maandag ook vertellen of het leven van de Amerikanen aanmerkelijk verschilt van het onze. Ria vertelde ons: „Nee helemaal niet, ik zou het tegendeel willen beweren (en met mij vele andere AFS-ers) dat het in vele pun ten overeen komt met het onze. Het ver schil is dat het leven daar veel sneller en gemakkelijker gaat. Als moeder daar de bedden nog moet opschudden, doet ze dat wel een andere keer, maar ze gaat eerst koffiedrinken bij de buurvrouw. In Ne derland wordt echter eerst het bed opge schud. Overeenkomsten zijn te vinden in de verhouding ouders-kinderen. Het is echt niet zo dat de kinderen daar losban- diger leven dan hier. Tijdens het verblijf in Amerika hield Ria ook contakt met de andere AFS-ers want eens in de drie maanden was er een grote konferentie waar alle AFS-ers ook van andere landen bijeen kwamen, zodat de meningen en bevindingen uitgewisseld konden worden." De laatste maand in Amerika werd be steed aan fijne dingen. Het hele gezel schap werd toen namelijk op de bus gezet om een tocht door Amerika te maken, tijdens deze toch hebben de jongelui een holeboel dingen beleefd waarvoor vele anderen hun vingers zouden aflikken. Noem maar op: rondleiding door het V.N.- gebouw, bezoek aan de wereldtentoon stelling, bezoek aan het graf van president Kennedy en als hoogtepunt een bezoek aan het Witte Huis, waar ook president Johnson zich met de reizigers bezig hield, evenals Robert Kennedy die ook nog even „langs kwam". Op deze tocht kris kras door Amerika zag Ria ook iets van de rassenrelletjes. Verder heeft zij er tij dens haar verblijf weinig van gezien zo dat ze er moeilijk over kan oordelen, maar zij is ervan overtuigd dat de schei ding tussen blank en bruin niet op zijn plaats is. Ria is dus weer thuis. Ze is er blij mo, want zo zegt zij: „Ik hen hier weer opgenomen in de massa. In Amerika niet, want daar was je altijd het meisje wat thuis op klompen loopt en in een molen woont, althans dat dachten de Amerikanen." Ria drukte het zelf nog veel kernachtiger uit: „ik hen nu weer lekker een Veense." Toekomstplannen heeft Ria ook. Ze wil onderwijzeres worden en waar anders in dan in de Engelse taal. Daarvoor zal ze echter nog wat moeten studeren, maar dat zal haar wel lukken, want een meisje dat het in Amerika klaar speelde moet het hier ook kunnen ritsen. Wij geloven dat het later voor de leerlingen heel fijn moet zijn van haar Engelse les te hebben. De heer Van Viegen ziet er niet te genop een omweggetje van 15 km erbij te pikken. Vorig jaar liep de krasse Veenendaler in de omgeving van Cuyck Ditmaal keerde slechts een klein aantal Vierdaagsewandelaars in Veenendaal terug. Voor zover ons bekend waren het een viertal plaatsgenoten, die na de echte Vier daagse sfeer weer te hebben geproefd, opgewekt huiswaarts keerden. De heer P. van Viegen van Mulderslaan 76 volbracht de tocht voor de zestiende maal. Daar hij de leeftijd van 70 jaar heeft bereikt werd deze routinier op wan delgebied in de 30 km route geplaatst. De heren M. L. de Bas en J. W. v. Dor- land liepen resp. voor de 8e en 7e keer mee. De 17-jarige P. v. d. Wee was nog een echte debutant. Hij startte dinsdag voor de eerste maal, maar kwam ondanks een serie blaren, toch welgemoed in de Keizer Karelstad aan. een verkeerde weg in en bij de con trole in het Maasstadje bleek het een omweg van 15 km te zijn geweest. Toevalligerwijze ook nu weer op de laatste wandeldag vergiste de heer Van Viegen zich weer en maakte een omme tje van zo'n 4 km. In vroeger jaren liep de zeventigjarige altijd mee in groepsverband, namelijk met de wan delclub van VSW, maar deze vereni ging is feitelijk ter ziele, in ieder geval danig afgebrokkeld. Bekende wandel fenomenen als de heren Van Manen, v. d. Bos en v. d. Weerdhof ontbraken ditmaal op het appèl. De feestelijke intocht is geweldig volgens de heer Van Viegen. Al 14 km voor de finish nabij Heumen werd mij het eerste bouquet bloemen in de han den gedrukt. Tien kilometer verder stond mijn familie en juist even bui ten Nijmegen kwam kleindochter Ja- queline haar grootvader huldigen met een bos prachtige bloemen. En dan wordt je verder eigenlijk „ge dragen" naar de finish bij de Vereni ging. Onderweg merkten wij een groot aantal Veenendalers op, die de wande laars verwelkomden. Je zwaait maar terug naar alle kanten, kortom het lijkt wel een grote wandelfamilie. Er waren ditmaal verschillende uit vallers. Die groep Amerikanen had te voren niet getraind en dan ben je weg P. v. d. Wee (17) volgens de heer Van Viegen. Bepaald veel blaren sneu was het dat een groot aantal tip- tesamen met een Haagse wandelaar pelaars op de laatste dag nog moesten opgeven omdat een weg tussen Cuyck en Mook bezaaid was met puntige ste nen, die door je schoen prikten. Hier moesten er een 20 a 30 opgeven. Je moet tevoren beslist een goed trainingsprogramma afwerken, anders kom je er niet zegt de heer Van Viegen. Zelf heb ik twee weken voor de grote dag intensief getraind. Tochten via De Klomp, Renswoude, Barneveld, Lunte- ren, Ederveen, Veenendaal, dat is zo'n 40 km, moesten mijn conditie sterken en opvoeren. Trouwens ik blijf het hele jaar door wandelen. Liep in juni voor de 18e maal de Avondvierdaagse uit en nu staan op 12 september a.s. de Airborne tochten weer voor de deur, waar ik ook voor de 18e maal heb ingeschreven. In to taal tippel ik toch wel zo'n 400 a 500 km per jaar en daarom heb ik weinig last van wandelmoeheid. Ik vind dat de ouderen trouwens stukken beter lopen dan de jongeren, veel regelmatiger. Bij de jeugd is het veelal „hollen of stilstaan". Hoe het zij, ik heb nu 16 keer meegedaan en al zijn het steeds dezelfde wegen, die je pas seert, het blijft ieder jaar weer een belevenis en altijd nieuw P. van Viegen (70) liep 16 maal mee Kerkewijk 57 Veenendaal In onze afdeling KANTBREIERIJ hebben wij nog mogelijkheid tot plaatsing van een Kandidaten dienen 23-35 jaar oud te zijn. We bieden een zeer zelfstandige werkkring met goede ontplooiings mogelijkheden. Sollicitaties dagelijks aan bovenstaand adres. MARKT ***-■ geld- zegels geld- zegels geld- zegels

De Vallei | 1964 | | pagina 2