Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vanavond glorieuze intocht 660 1 eugdvierdaagse-lopert jes Grote brand in rotisserie „Het Koetshuis" Agenda Veenendaal wacht hen toch op met een bloemenhulde „STOOF" SPEELDE HET KLAAR IN VEENENDAAL 179 96 WONINGEN VOOR PATR. BOLWVER. IN DE PUNT KASTEEL VOOR BIJNA 1 MILJOEN TE KOOP VERNIELZUCHT Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel BRANDWEERLIEDEN HADDEN HET DRUK RENSWOUDE AMERONGEN WIST U 38e JAARGANG VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964 Nr. 62 Red3ktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktte: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen bunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag eii Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Dinsdag is Veenendaal weer voor vier dagen „Klein Nijmegen" geworden. „Nijmegen", omdat de jeugdvierdaagse van start ging en „klein" in twee opzichten, enerzijds omdat het aantal deelnemers een beetje minder is als in Nijmegen en anderzijds omdat de deelnemers zelf klein zijn. 660 jeugdigen uit Veenendaal maar ook van ver daarbuiten hebben zich in laten schrijven om aan dit evenement deel te nemen. Van deze 660 zijn er heel wat die niet alleen hoeven te lo pen, want er nemen 20 groepen deel aan het wandelfeest. VEEL BLAREN Elke middag om kwart over twee en half drie vertrekken de jeugdige wandelaars, vanuit de garage van de firma Schoonhoven aan de Industrielaan. Wanneer U dit leest, hebben, de jongens en meisjes die uit alle delen van het land komen al weer drie middagen in onze mooie omgeving ge wandeld. Opmerkelijk is dat tijdens deze bezig heid het aantal blaren dat bij de jonge lui op de voeten komt groot is. Het Roo- de Kruis en EHBO-mensen die deze pijn lijke dingen moeten verwijderen zijn van mening dat er "dit jaar veel meer zijn dan vorige jaren. De jongelui, die een laag inschrijfgeld moeten betalen, krijgen hiervoor niet al leen de mooie plekjes uit onze omgeving te zien, maar tijdens het wandelen wil er plotseling ook nog wel eens ergens een ijscoman staan die zo maar gratis zijn kar leeg maakt. Naast het wandelen Het wandelen neemt overigens maar een klein gedeelte van de dag in beslag, daarom hebben de organisatoren ook ge zorgd dat de jongelui zich in de vrije tijd niet hoeven te vervelen. Na de wandeltocht van dinsdag togen de wandelaars 's avonds naar het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan, waar zij naar de film de „Verliefde Olifant" kon den kijken. Ze hadden er het grootste ple zier in, dat moet ook wel want de titel is zo „uit het leven gegrepen". Woensdag was het naast wandelen ook nog sporten geblazen en weer filmen. De deelnemers konden niet uitslapen om uit te rusten van de vermoeienissen, want 's morgens konden ze de vermoeide en stijve spieren wat los maken met ver schillende sporten op een terrein aan de Westersingel. Volleybal, badminton, slag bal, hardlopen e.d. eisten de nodige zweet druppels op, waarna 's middags weer ge wandeld kon worden. De organisatoren kregen deze dag ook nog even de kans te laten zien dat ze niet voor een gaatje te vangen zijn, want in de loop van de dag werd duidelijk dat de Veenendaalse goochelaar Bossini 's avonds niet zou komen om zijn onbegrijpelijke kunsten te vertonen. In allerijl charterde men maar weer een film, waarnaar ook weer in het gebouw aan de Eikenlaan gekeken kon worden. Gisterenmorgen kreeg het Bergbad de wandelaars op bezoek, de Veenendaalse zwemclub VZC had daar een aantal spe len georganiseerd, waarbij zowel kinderen, die niet en wel konden zwemmen zich in het water konden uitleven. Boegsprietlo pen, zakenlopen in het water, zwemmen met een band om, e.d. brachten de nodige lachspieren in werking, 's Avonds kwa men de tippelaars weer samen in het ge bouw aan de Eikenlaan waar van Solo toneel genoten kon worden. Rolfo de Trou badour bracht daar „Het verkeerde Been van Biraboö. De laatste dag Vandaag moeten de deelnemers weer afscheid nemen van hun kosthuizen, de groepen van de jeugdherberg de Eikele kamp in Eist en de individuelen van de verschillende particuliere kosthuizen. Nadat vanmorgen eerst nog een bijzon dere speur- en opdrachtentocht is gehou den, worden vanmiddag de laatste kilo meters gewandeld. Om half acht zijn verschillende muziekcorpsen op het Pan huis ontboden, waarna er een massale intocht zal plaatsvinden. Als dat er dan ook op zit, gaan de wandelaars weer naar huis, ongetwijfeld zullen ze trots thuis de herinneringsmedaille laten zien. ROUTE VAN DE INTOCHT VAN JEUGDVIERDAAGSE LOPERS Ongetwijfeld zullen vele mensen van avond getuige willen zyn van de grote intocht van de jeugdvicrdaagselopers. Om half acht zullen de tippelaars zich verzamelen op het Panhuis. Daarna zul len ze zich met medewerking van mu ziekcorpsen en vol beladen met bloe men via de Zandstraat, Hoofdstraat, Kerkewijk, Industrielaan naar de gara ge van de firma Schoonhoven begeven, waar of de burgemeester of de loco burgemeester van Veenendaal de jon gelui een afscheidswoord zal toespreken. De deelnemers van de Jeugdvierdaagse waren hier woensdagmorgen, op het het terrein aan de Westersingel, bezig met verschillende sporten. Opening Chr. Nat. School III op 24 augustus Op maandag 24 aug. 's middags om 3 uur zal de nieuw gebouwde Chr. Nat. School III officieel worden ge opend. De openingsplechtigheid zal plaats hebben in de hal van de nieuwe school aan de Gerard Terborchst,raat 21. Met de bouw van deze derde school van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolon derwijs werd vorig jaar een aanvang gemaakt. De school werd gebouwd on der architectuur van de heer H. Brou wer. De nieuwe school is zowel qua ex terieur als interieur in moderne stijl opgetrokken. Het is een zesklassige z.g. hall-school. Om de centrale hal zijn de lokalen en andere ruimten gegroepeerd. Een ruime speelplaats completeert het ge heel. De heer T. C. Gijzel uit Valburg zal als hoofd van de nieuwe Chr. Nat. school fungeren. Woensdag is op het station van Veenendaal een grote transformator aangeko men die per trein vanuit Italië naar Veenendaal gebracht is. De laatste tyd is de „vraag" naar elektriciteit toegenomen in Veenendaal e.o. waardoor het station van de PUEM aan de Kanaalweg te Veenendaal aan uitbjreiding toe was. Daarom schafte de PUEM deze grote transformator aan die voor een uitbreiding van de capaciteit moet gaan zorgen. Deze nieuwe transformator de derde van het sta tion aan de Kanaalweg heeft een dusdanige capaciteit dat een plaats als Veenen daal gemakkelük van stroom voorzien kan worden. Deze week dus kwam de transfor mator in Veenendaal aan en dat gaf op zichzelf nogal wat moeilijkheden, want men moet zich voorstellen dat het gevaarte 63 ton weegt. Iets derge lijks zet je niet even op een vracht wagentje. Althans een gewoon expe ditiebedrijf niet. Daarom werd de fir ma Stoof uit Breda erbij gehaald, die een spreekwoordelijke ervaring heeft in dergelijke transporten. Woensdagmorgen werd er op het sta tionsemplacement te Veenendaal eerst een grote rijdende kraan opgebouwd, die het 63 ton wegende gevaarte van de spoorwagon op een speciale vracht wagen moest tillen. Deze werkzaamhe den verliepen vrij vlot, waarna woens dagmorgen de grote oplegger de weg op ging naar het transformatorstation aan de Kanaalweg. Deze oplegger die 200 ton kan vervoeren is speciaal voor dergelijke vrachtjes gebouwd en heeft De nieuwe transformator voor de PUEM op transport. U ziet hier de meterslange wagen met twee en dertig wielen. Dominee uit Algiers predikt in de Petrakerk Zondag predikt in de Petra-kerk do minee van Vliet, geen onbekende voor Veenendaal want in 1959 is Ds. van Vliet hulpprediker geweest in Vee nendaal. Sinds 1961 is ds. van Vliet werk zaam in Algerije en werkt daar in de Kasbah van de stad-Algiers, waar de Mohammedanen wonen. Ds. van Vliet kwam daar, doordat hij beroepen werd in Rotterdam, vandaar werd hij uitge- zonder door de Morgenland Zending naar Algiers. Ds. van Vliet heeft nog wel iets meer van de wereld gezien want hij is ook al werkzaam geweest in Indonesië. Momenteel is ds. van Vliet met va kantie in Nederland en daarbij ver geet hij Veenendaal niet zoals geble ken is. Weinig vlaggen op verjaardag Prinses Irene IN EDERVEEN GEEN ENKEL DUNDOEK TE ZIEN Waren er plaatsen^ in ons land waar van officiële zijde niet gevlagd werd ter ere van de verjaardag van prinses Irene, in onze streek betrof dat alleen het dorp Ederveen. Daar was geen en kele vlag te zien, ook niet op de open bare gebouwen als politiepost, postkan toor enz. Bij nadere informatie bleek dat de vlaggemast op de politiepost stuk was, bij Tante Pos was men het gewoon ver geten en de koster van de Hervormde Kerk, die normaliter de vlag hijst scheen geen instructies te hebben ge kregen. Vorig jaar hing de vlag er overigens wel. In Veenendaal werd matig gevlagd op openbare gebouwen en bedrijven. Bij verschillende kerken ontbrak het vlagvertoon. In Rhenen werd van ge meentewege wel gevlagd en ook ont dekten we het rood, wit en blauw op de R.K. Kerk. Van particuliere zijde liet men ook in Rhenen verstek gaan. Rijdend langs Eist ontdekten we slechts een simpele vlag bij het postkantoor, maar in Ame- rongen waaide onze nationale driekleur hoog in de zomerlucht vanaf de kerk toren. Over het algemeen was het vlagver toon in onze streek zeer matig te noe men, maar nog altijd meer dan op de Veluwe en in Zeeland, waar praktisch geen vlag te zien was. Kort na het uitbreken van de brand in het Koetshuis namen we de ze foto. Op de voorgrond zijn nog mensen bezig de inboedel in veiligheid te brengen. Een grote rookwolk priemde zich gisterenmiddag omstreeks 14.40 uur vanaf de Elsterseberg in de lucht. Menigeen zal op afstand vermoed hebben dat er een flinke bosbrand woedde, maar dit bleek niet het ge val te zijn. De rotisserie „het Koetshuis" gelegen tussen de bossen van eerder genoemde berg stond na melijk in lichterlaaie. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen en de brandweerkorpsen üit Eist, Achterberg, Veenendaal en Rhenen spoedden zich naar de plaats waar de brand woedde. De brand is ver moedelijk in de keuken bij een schoorsteen ontstaan door het omvallen van een pan met frituurvet. Een van de ongeveer 25 gasten die juist in het Koetshuis de lunch gebruikten ver telde ons: Wij zaten rustig te eten, toen Bij de gemeente Veenendaal is door de Patrimonium Bouwver eniging een aanvraag ingediend om een vergunning te verkrijgen voor het bouwen van woningen in het Schrijverspark, om precies te zijn in de zgn. Punt. Het ligt in de bedoeling dat er 179 galerij-woningen, waaronder drie wonin gen voor alleenstaanden en drie garage boxen gebouwd zullen worden. Deze bouw is in strijd met het reeds vastge stelde uitbreidingsplan, maar het is mo gelijk indien de omstandigheden daar aanleiding toegeven (woningnood) dat men met artikel 20 van de wederopbouw- wet alsnog toestemming voor de bouw verleent. Voordat deze beslissing echter genomen kan worden, moeten eerst om wonenden en eventueel andere belang hebbenden in de gelegenheid gesteld wor den om bezwaarschriften in te dienen. Hiervoor liggen bouwaanvraag, tekenin gen en vragenlijst ter inzage ter gemeente secretarie 2e afdeling, Hoofdstraat 92. Be zwaarschriften moeten voor 18 augustus ingediend worden. Bovendien zal Patr. Bouwvereniging een aantal van 96 galerijwoningen bou wen in De Engelenburg, dit alles uit het woningbouwcontingent 1964 en volgende jaren. De transformator hangt hier in de ta kels en wordt van de spoorwagon op de grote trailer gezet. met de trekker samen een lengte van ongeveer 16 meter. Onder deze wagen zitten 32 wielen, die vanaf een speciale plaats achterop met een aparte motor bestuurbaar zijn. Het is van het station naar de Kanaalweg maar een klein eindje en het transport verliep uitste kend. Toen echter kwam het centime- terwerk pas, want bij het transforma torstation moest het ongeveer drie me ter hoge en ongeveer vijf meter lange gevaarte netjes tussen een hek en over een stelletje bomen en struiken in het transformatorhuis geplaatst worden. Centimeter voor centimeter werd het gevaarte echter netjes op zijn plaats gezet. WIELRIJDERS AFSTAPPEN OP BRUGJE IN SCIIRIJVERSPARK Op het ll/t meter brede geïmproviseerde bruggetje, verbinding tussen Schrijvers park en Engelenburg passeren dagelijks honderden wielrijders en bromfietsers. Daar de kwaliteit van het bruggetje een dergelijk massaal verkeer niet toelaat heeft men aan beide zijden een bord ge plaatst, waarbij de wielrijders wordt ge maand af te stappen, als men de brug pas seert. Gevaar voor instorting van het bruggetje is lang niet denkbeeldig. Oud-Veenendaals politieman redde kind uit water TEVREDENHEIDS BETUIGING VAN MINISTER De minister van Justitie heeft zijn te vredenheid betuigt over het zeer loffelijk en doortastend optreden van de oud-Vee- nendaler de heer J. Verkuyl, wachtmees ter le klas der Rijkspolitie te Ouder-Am- stel. De heer Verkuyl ontving deze te vredenheidsbetuiging vanwege het feit dat hij op 7 mei een kind, dat te water was geraakt, van de verdrinkingsdood heeft gered. Bij informatie bleek dat de huurprijzen van de geplande woningen niet zo schap pelijk zijn. De galerijwoningen zullen on geveer f 24,a f 25,per week aan huur moeten opbrengen. Met de bouw van de eerstgenoemde 179 woningwetwoningen hoopt men in de maand september te beginnen nadat de bodem gereed zal zijn gemaakt en het heiwerk is afgesloten. Deze bouw wordt verzorgd door de Veenendaalse bouw- firma Van Eist. Wij lazen in enkele landelijke dagbladen dat het kasteel Rens woude te koop is voor de niet on aardige prijs van f 975.000,De advertentie werd geplaatst in op dracht van de Erven Baron Taets van Amerongen. Of er al kopers kwamen opdagen konden wij niet gewaar worden. De gemeente Renswoude verleende in 1963 een subsidie van f 41.257,voor de restauratie van het kasteel. Met die res tauratie werd al een begin gemaakt. De werkzaamheden werden onlangs gestopt, maar zullen weer worden hervat. Van gemeentewege verzekerde men ons dat de subsidie in elk geval doorgaat, of het kas teel nu een andere eigenaar krijgt of niet. De subsidie werd verstrekt om het kasteel voor de gemeente te behouden en in goede staat te brengen. In het plantsoen Lievendael en op De Hof, in de aldaar geplaatste muziektent, zijn in het kader van de licht- en muziekweken vorige week verschillende uitvoeringen gehouden. In verband hiermede was door de leden van de winke liersvereniging met behulp van veilingkisten en steigerplanken een soort toneel opgebouwd. Groot was de verontwaardiging van deze personen, die belangeloos hun vrije tijd hadden opgeofferd om dit podium op te bouwen, toen vorige week vrijdag bleek dat een aantal kinderen kans hadden gezien dit toneeltje af te bre ken. Dit zou nog niet het ergste zijn geweest, maar men heeft het ook nog weten te presteren dat er geen enkele veilingkist heel is gebleven, terwijl te vens diverse steigerplanken het hebben begeven. In een enkele dag is er op deze ma nier voor enige tientallen guldens scha de berokkend door opzettelijke verniel zucht. Hiervan bereikte ons een klacht van de winkeliersvereniging en de vraag waarvoor dit nu nodig is? De Amerong- se winkeliers hebben getracht voor in woners van de gemeente en de vele vakantiegasten en toeristen een aan trekkelijk programma te organiseren en dan blijkt achteraf dat geen kist of plank onbeheerd kan blijven staan. Naar aanleiding van het bovenstaan de wordt verzocht om mee te werken, dat iets dergelijks zich in de toekomst niet meer zal herhalen. Personen, die zien dat eigendommen of voorwerpen van anderen worden vernield of be schadigd, worden verzocht dit aan de betrokkenen mee te delen of bij de po litie te melden. N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor BROUWER Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties iemand plotseling langs een van de schoorstenen vlammen naar boven zag kruipen. Na een kleine verbijstering werd iedereen snel tot de werkelijkheid terug gevoerd en begon men met reddingswerk zaamheden. Het bedienend personeel vocht met heldenmoed, ze klommen zelfs met schuimblussers op het dak, maar het was niet meer te redden. Wij hebben ons toen maar bepaald tot het naar buiten dragen van de mooie en kostbare inboe del. In een kort tijdsbestek stond de hele bovenverdieping in lichterlaaie en kon den de aanwezige brandweerkorpsen, die gehinderd werden door te lage druk van het water slechts alleen maar trachten te voorkomen dat het hele bouwwerk af zou branden. Na een dik half uur spuiten kon men zeggen dat het ergste gevaar voor de be nedenverdieping geweken was, intusse;i was het omliggende bos de bergplaats geworden van vele kostbare antieke din gen die het Koetshuis rijk is. Ook vele flessen wijn, glazen, gastenboeken e.d. la gen op de gazons van het bouwwerk. Al deze dingen waren met behulp van brandweerlieden, omstanders en bedie nend personeel van het Koetshuis naar buiten gedragen. Eén van de kellners had hier bepaald pech bij, want in ztfn ijver gleed hij uit op de natte stenen vloer juist toen hij zijn armen vol met flessen en glaswerk had. Hij werd ernstig gewond aan zijn pols. Enkele bordjes op de hete muren in het Frans gesteld vertelden ons dat het ge bouw dateert van 1909 en de oudste ro tisserie van Nederland is. Gisteren werd het fraai gelegen gebouw, wat bekend is in heel Nederland in een klein ogenblik veranderd in een armoedige puinhoop. Onder de mensen die dit zagen gebeuren, merkten we o.a. op de loco-burgemeester van Veenendaal, A. de Ruiter, wethouder Griffioen van Rhenen en andere funktio- narissen van gemeenten uit de omgeving. Na een uurtje kon men eens opnemen, wat er nu precies verloren was. Het bleek dat de bovenverdieping totaal vernield was. De aldaar gelegen vertrekken van het personeel waren zodoende in het niets verdwenen. De benedenverdieping had echter weinig brandschade opgelopen, maar veel water schade. Tot gisterenavond toe waren nog ver schillende brandweerlieden bezig met na- blussingswerkzaamheden. Ook had men een gevel van het gebouw omlaag moeten ha len, omdat dat anders waarschijnlijk toch wel uit zich zelf gebeurd was. De benedenbouw was echter nog ge heel intakt. Mensen die gisterenmiddag geen ooggetuige konden zijn van de brand, hebben gisterenavond op de televisie nog eens het verloop van de brand kunnen zien. De nieuwslezer sprak van een scha de van tweehonderdduizend gulden en van een geheel vernield Koetshuis. Dit is een Ietwat overdreven mededeling, omdat be houdens de grote waterschade be nedenverdieping voor het grootste deel be houden kon worden. Te vermelden nog dat het fraaie ge bouw weer zo snel mogelijk opgebouwd zal worden, zodat de eigenaar, de heer Frisch weer zijn klanten zal kunnen be dienen. NOG MEER ROOK EN VUUR De brandweerlieden van de Veenen daalse vrijwillige brandweer die zich gis terenmiddag zo verdienstelijk maakten bij het Koetshuis, werden halverwege hun werkzaamheden plotseling weggeroepen, want bij de mantelfabriek Speciaal aan het Verlaat was ook brand uitgebroken. Door tot nog toe onbekende oorzaak was daar de inboedel van een schuurtje in brand geraakt, de Inboedel, bestaande uit rieten matten en zakken met wol restanten van de fabriek gingen nage noeg verloren. De schade die geschat wordt op ongeveer 2000 door verzekering gedekt. gulden, wordt IN SCHERPENZEEL In Scherpenzeel is vanmorgen omstreeks vijf uur brand uitgebroken in de boerderij van de heer Geitenbeek aan de Hopense- weg. De boerderij bestaande uit schuur en woonhuis ging totaal verloren, evenals zeven ton hooi. Naar de oorzaak zoekt men nog, maar ce schade kon al wel vast gesteld wor den. Deze wordt geraamd rond de twee ton. De brandweerkorpsen uit Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude, die de brand bestreden, hadden met grote moeilijkhe den te kampen, omdat het bluswater per tankwagen aangevoerd moest worden. De familie die op dit vroege tijdstip nog op bed lag, kon zich vanaf de bovenver dieping gelukkig (in nachtkleren) op straat begeven, zodat er zich geen per soonlijke ongelukken voordeden. dat de politie voortdurend de be trouwbaarheid van vele honderden auto's controleert? dat hier en daar heel wat aan man keert? dat zekere B. uit Veenendaal het wel erg bont maakte? dat zijn Vqjkswagenbusje niet veel goeds meer vertoonde? dat zijn stuurinrichting, richting aanwijzers, versnelling, achtervering en een band moesten worden ver vangen? dat hij bovendien geen belasting- kaart en kentekenbewijs kon tonen? dat hij zelfs geen rijbewijs bij zich droeg? dat het vehikel in beslag werd ge nomen en dat B. een fiks proces verbaal opliep? VEENENDAAL Vrijdag 7 aug.: 7.30 uur grote in tocht deelnemers Jeugdvier daagse. Opstellen aan het Pan huis. Zaterdag 8 aug.: 2 uur fietspuz- zeltocht van speeltuinver. „De Sav. Lohman". Start bij groen tezaak Wiendels. Dinsdag 11 aug. 10 uur start voor picknickdag op Prinsenveld door speeltuinver. „De Sav. Lohman". RENSWOUDE Zaterdag 8 aug.: 2.30 uur puzzel- rit van „Immanuël". Start bij gebouw Rehoboth. AMERONGEN Vrijdag 7 en zaterdag 8 aug.: Oranjefeesten (Lunapark) in De Laan. Lunapark open 's Imid- dags en 's avonds. Zaterdag 8 aug.: 2 uur puzzelrit voor fietsen en bromfietsen ge organiseerd door Verbond voor Veilig Verkeer. Start bij hotel „Buitenlust". WANDKLOKKEN voor betere uurwerken H00FD5TP 91 VEENENDAAL llll'Sj

De Vallei | 1964 | | pagina 1