pootdej Zeer belangrijk AARDGAS U WEET 'T BIJ BERKO KOPEN IS GELD VERDIENEN BERKO-ELECTRO - VEENENDAAL - Patrimoniumlaan 45-47 - Telefoon 08385-2954 ARAM ARAM ENKELE FLINKE WERKKRACHTEN HANDELSINSTITUUT VAN RIJSWIJK „Saminvé" RHENEN 'dèunllet 323 geslaagden voor de praktijkexamens DE GROTE OPSTAND V. A. B. KIRPESTEIN CKiVkOlUT N.V. Veenendaalse Melkinrichting en Zuivelfabriek sedert 1930 Prins Bernhardlaan 6 - VEENENDAAL Op 19 en 20 augustus a.s. Inschrijving voor de nieuwe cursussen: Secretaresse en Receptioniste, Nederl.-, Duitse-, Franse- en Engelse handels- corr,. Conversatie Frans, Duits en Engels (begin ners en gev.), Stenografie „Groote" in Ned., Frans, Duits en Engels, Ritmisch machineschrijven, Boekhouden en Middenstand, Algemene ontwikkeling (schakeldiploma) In verband met de overschakeling op deelt de 100,- tot 300,- krijgt U van ons terug voor Uw oude machine. Bij aankoop van een wascombinatie of Wasautomaat o.a. A.E.G. - Berko - Castor - Ruton. 100,- tot 300,- krijgt U van ons terug voor uw oude T.V. Bij aankoop van 'n nieuwe o.a. Erres - Bell. 'n KOELKAST van 130 liter inhoud met geheel meta len binnenkast, stralend wit geëmail leerd voor slechts f 298, Ook 150 - 170 - 210 - 240 liter kasten tegen BERKO prijzen. TRANSISTORRADIO'S in vele modellen en uitvoeringen in 6-8-10 transistor o.a.: 'n prachtige 6 transistor in lederen tas reeds v.a. f 34,50 Aristona Portable van f 218,NU f 168, Berko heeft nog enige lichtbeschadigde machines tegen SPOTPRIJZEN! maar MET VOLLEDIGE GARANTIE! CENTRIFUGES v.a. f 99,-, WASMACHINES v.a. f 119,-, WASCOMBINATIES v.a. f 325,- /I. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN 8 aug. Ada van Benthem 8 n Hanneke Merlijn 9 99 Jantje Overeem (Renswoude) 9 99 Jan v. d. Toren 9 99 Dieke de Rooder 9 99 Elsje Eimers (Eist) 10 99 Rinie van Kooten (Eist) 10 99 Corry Sukkel 11 99 Jannie Hendriks 11 99 Barbara Heuvelmans 11 99 Tonny Défilé 12 99 Truusje van Braak 13 99 Gertje Knevel 13 99 Alie de Vries 14 99 Marietje van Gent 14 99 Wim de Kaste 14 99 Jannie Wijnbergen Allemaal van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Fijn zeg, van de week was er ook weer heel wat, ondanks dat 't vakantie was. Heel hartelijk bedankt Ansje van Leeuwen, Ria Sieck, Berna Ditewig Beppie van Manen, Corrie, Janny en Hansje van Schaik, Jenny Wijnbergen, Corrie en Gert van Wagensveld, Ineke v. d. Kraats, Henk Scholten, Ludwig en Martin Coumans, Wim en Otto de Kaste, Hennie en CJuus Mulder, Evert Jan v. d. Hoef en Bart de Rooi. Doen de anderen de komende weken ook weer hard mee? Ik reken er echt op hoor. Hartelijke groeten van Tante Jos Figuur a. IN GEORGIE WORDEN DE MENSEN ZEER OUD De boeren in het berggebied in het Zui den van de Sovjet Unie worden zeer oud. Volgens de laatste gegevens zijn er daar 2100 mensen boven de 100 jaar, alleen al in Georgië, en deze mensen zijn zo ge zond en aktief, dat zij er wel dertig of veertig jaren jonger uit zien. Makhmud Bagir Ogly Eivazov leefde in het Noord-Oosten van de Kaukasus. In 1959 stelde hij vast, dat hij best wel 200 jaren oud zou kunnen worden, maar kort daarop overleed hij „pas" 150 jaren oud. Hij had zijn gehele leven op de boerderij gewerkt en toen hij stierf had hij 23 kinderen en 150 klein- en achterkleinkin deren! Hij zei, dat de oorzaak van zijn goeae gezondheid en lange leven de omstandig heid was, dat hij regelmatig werkte, een voudig voedsel at, elke dag een bad in de rivier nam en altijd, zowel in de zo mer als in de winter in de open lucht sliep. Hij at het liefste vlees en hij dronk melk, en wel botermelk, iedere avond voordat hij naar bed ging. Deze man ge bruikte nooit alcohol. Een andere bergboer, Khapara Knut, uit het Zuid-Westen van de Kaukasus, stierf toen hij 155 jaren oud was. Een van de rouwdragers op zijn begrafenis was een vriend uit zijn kinderjaren, die 150 jaren oud was. Maar het zijn niet alleen de mannen, ook de vrouwen worden in dit deel van de uereid oud. Telse Abzive stierf in Osetiya toen zij 180 jaar was. In 1959 stierf er een vrouw van 156 jaar, die op dat ogenblik twee broers had van 123 en 120 jaar oud en een zuster van 114 jaar. Het is beslist waar, dat al deze mensen ver over de honderd jaren oud waren, zo zeggen de geleerden, die hen hebben on derzocht, maar met het aantal jaren moet men het niet zo precies nemen.. Het is heel best mogelijk, dat iemand „maar" 120 jaar oud is als hij denkt, dat het er 130 zijn. Het schijnt, dat al deze oude? mannen en vrouwen hun hoge leeftijd aan de bergen hebben te danken. De lucht, die zij inademen, is zuiver en heeft een hoog zuurstofgehalte. De schrale bodem dwingt hen tot werken en aktiviteit en geeft hun slechts weinig, maar gezond voedsel. Het gaat er gemoedelijk toe en iedereen is het er mee eens, dat iemand mag rusten tot hij of zij niet meer ver moeid is. Een alarmklok kent men er niet en niemand komt op het idee om een slapend mens te wekken, tenzij er iets zeer ernstigs gebeurd is, waarom het beslist noodzakelijk is zijn slaap te on derbreken. Figuur b. KUN JE DIT VLIEGTUIG IN EEN STREEK NATEKENEN? Je zoudt zeggen, dat dat heel gemakke lijk is, maar kun je het ook zonder je potlood van het papier te nemen en zon der tweemaal over dezelfde streep te gaan of een ander lijntje te kruisen? Als je het niet kunt kijk dan maar eens naai figuur c. Figuur c. De oplossing van figuur b. Figuur d. TOMMY'S NEEFJE Tommy is een grote cowboy. Zijn neef je, die ook cowboy is, is heel wat kleiner. Als je neef Billy wilt zien, knip de teke ning dan uit en vouw haar naar achteren langs stippellijn 1, naar voren langs stip pellij n2, weer naar achteren langs stip pellij^ en tenslotte weer naar voren langs stippellijn 4. POSTDUIVENNIEUWS Duiven van leden van de Veenendaalse postduivenhoudersvereniging „De Snel- post" vlogen dit weekeinde vanaf Terg- nier. De vliegers werden gelost om 6.45 uur en de eerstaankomende werd gecon stateerd te 11.40.16 uur. Deze duif had gevlogen met een snelheid van 1044.6 me ter per minuut. De volledige uitslag: R. van Doorn 1, 3, 6, 11, 18, 21, 28, 38, 54, 58; N. van Barneveld 2, 15; N. Stui- venberg 4, 12, 23, 32, 51; A. van Asselt 5, 22, 55; G. Heikamp 7, 13, 26, 31; J. van Gee- renstein 8, 40; Joh. van Mapen 9; E. Suk kel 10, 27, 30, 33, 34, 50, 52, 56, 57; G. Die penveen 14; P. W. van Zetten 16, 41, 42, 43, 47,; H. Ulrich 17, 35, 48; J. van Nieuw Amerongen 19, 20, 29, 37; A. J. van der Kolk 24, 45, 60, 61; C. G. Schot 25; C. van Ginkel 36; T. den Hartog 39, 46, 49; E. Heiwegen 44, 53; C. van Asselt 59. Het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal boekte voor de erkende praktijkexamens 323 geslaagde cursis ten. In reeds verschenen nummers van ons blad werden de namen van 127 geslaagde cursisten gepubliceerd. Hier- onde,r volgen de namen van de dezer dagen bekend geworden 196 gediplo meerden: Voor Receptionistc-Informatrice: Me- juffr. G. Herma Haan te Veenendaal. Voor Franse conversatie te 's-Gra- venhage: Mej. Betsy Sukkel. Voor Duitse conversatie te 's-Gra- venhage de dames Riti C. J. H. van Rijswijk en Thea van Bruggen. Voor Duitse handelscorrespondentie: Mej. Lineke van Leeuwen en de heren A. Bovenschen en A. van Bruchem. Voor Engelse conversatie te 's-Gra- venhage de dames Thea van Bruggen en Joke H. C. A. van Rijswijk en de heer Henk Kramer te Rhenen. Voor eenvoudige Duitse conversatie: Mej. Heinie van Ravenswaay. Voor eenvoudige Engelse conversatie: de dames Nelleke Bastmeyer, Ria de 9. In het begin vocht iedere groep Roodhuiden alleen tegen de blanken, maar zij leerden al spoedig, dat zij zich gezamenlijk moesten inspannen en een aanvoerder moesten kiezen om over alle Sioux-stammen te heersen. De Roodhuiden kwamen bijeen. Het waren er duizenden. Voor de verkiezing werd een speciale tent opgezet. Vier van de aanvoerders gingen naar de tent van Zittende Stier; zij hadden een buffelhuid bij zich en daarop droegen zij hem naar de verkiezingstent. Binnengekomen staken zij een vredespijp aan, waarmede zij eerst naar de grond wezen en vervolgens naar de vier windstreken of hoeken der aarde en tenslotte naar de hemel. De pijp werd rond gegeven en iedere leider deed een paar trekjes, terwijl hij een gebed zei tot de Grote Geest. 10. Van toen af aan was Zittende Stier opperhoofd van alle Sioux-Indianen. Zijn verkiezing werd gedurende vele dagen gevierd met dansen en zingen. Iedereen stak zich in zijn beste kleren. De krijgers brach ten hun oorlogskleuren aan en staken arendsveren in hun haren. Zij, die ooit een beer gedood hadden, droegen hals snoeren van bereklauwen. Zittende Stier reed tussen zijn volk rond op een prachtig wit paard, dat hij van zijn onder danen had gekregen. (wordt vervolgd! (79) Terwijl de opgewonden burgers samendrom men rond de ruiterstoet, vertelt Aram wat er alle maal gebeurd is. Allen luisteren aandachtig en als hij zijn verhaal beëindigd heeft, zegt Viola: „Heb dank, Aram, dat ge dit alles voor mijn burgers ge daan hebt. Gij hebt ons laten zien, dat regeren niets anders is dan het behartigen van het welzijn der burgerij. En om te tonen, dat ik de les begrepen heb, heb ik mijn koks en bakkers eens flink aan het werk gezet. Burgers, doet U tegoed aan hetgeen U in de wagens, achter in de stoet, zult vinden!" Een ogenblik is het doodsstil op het plein. Dan heft Aram de hand omhoog. „Leve Gravin Viola!" schreeuwt hij luid en juichend vallen de burgers hem bij. Een man is er echter, die allerminst tot juichen geneigd is. Vanuit een donkere steeg loert Cesare, de hoefsmid, naar de opgewonden menigte op het plein. „Het ziet er niet naar uit, dat ze mij nog als burgemeester zullen waarderen", mompelt hij met bittere zelfspot", hoe sneller ik hier weg ben, hoe beter voor mij, maar die Aram, met die knaap rekent Cesare nog wel eens af!" En met deze dreigende woorden verdwijnt hij in de donkere steeg (wordt vervolgd) Kleuver en Geurtje Leppers te Rens- woude. Voor Engelse Handelscorrespondentie: de heren J. P. van den Bosch, H. van den Broek, Scherpenzeel, H. Kramer te Rhenen. Voor Nederlandse handelscorrespon dentie van de Ned. Associatie of Ver eniging van Leraren: de dames Jannie Baars, Grada v. d. Bosch, Geurtje de Man, Lineke Oosterbeek, Tini Pater en de heren: Kees van Laar, Rhenen; Arie Stolk, Rhenen. Voor Algemene Ontwikkeling (Scha keldiploma) te Utrecht, de dames: Jo- pie A. van Apeldoorn, Jannie Blan- kestijn, Henny E. M. Bouman, Rina van de Bijl, Rhenen, D. Gerda van Eden, Corrie Evertse, Scherpenzeel, J. v. d. Haar, Achterberg; Ans van Koo- ten, Henny J. van Manen, Dicky Mul ler, Gretha J. S. Oosterbeek, Ameron gen, Eefje Rijken, Ina M. van Schaik, Tiny S. Takens, Lya Tollenaar, M. Cor- ry Valkenburg, Coby A. Veldhuizen en de heren Jan van Dijk, Frans Leppers, Dik J. van Manen, Dik J. T. Vermeu len. Voor Middenstand Algemene Han delskennis te Bilthoven: de dames: Mien Achterberg. Jannie van Baaren te Eist, Janneke Boers, Willy Drost, Corry de Gooyer, Mevr. W. v. d. Loosdrecht-van Manen, Riet van Maa- nen, Scherpenzeel, Adri van Raay, Mevr. M. van Verseveld, Ingen. en de heren: Roel Blankestijn, Jacob van den Brink, Frans van Doorn, Ger- rit Eykelkamp, Scherpenzeel, D. J. Hoogendoorn, R. van der Horst, Wim Huisman, Scherpenzeel, T. Radt, Job W. van Schuppen, Dik J. F. Vermeu len, Frits Zwijnenburg, Eist. Voor Stenografie „Groote" in de Duitse taal, snelheid 100 lettergrepen per minuut (Uniediploma): Mej. A. Iprenburg te Scherpenzeel en de heer U. Liebheit te Ede. VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE Voor Stenografie „G,roote" in de Ne derlandse taal, snelheid 130 lettergre pen per minuut (Uniediploma): de da mes: Yefke Arends, Hetty Boers, Ria A. E. de Bruin, Betsy Dekker, Coby J. Ditewit, Lydi G. Ditewig, Rhenen, Conny Grandia, Ans S. van den Ha- tert te Kesteren; Ineke W. van Laar, Rhenen, Lenie A. Osnabrugge, Scher penzeel, Joke H. C. A. van Rijswijk, Janny I. Vermeulen, Renswoude. Voor kantoortypist(e), Uniediploma, de leerlingen van de Openbare Ulo te Rhenen, dir. de heer J. J. Altena te Rhenen, de jongedames: Carla H. J. Adams, Ineke van Beynhem, J. Mar- greet Budding, Lienden, Jannie van Capellen, Eist, Coby P. van Delft, Lienden, Hanny R. Duindam, Veenen daal, Gerda C. Hensen, Eist, Delia Holirook, Eist, Jannie van Kouterik, Achterberg, Jannie M. van Leth, Eist, Lenie J. Peters, Ingen, Yvonne W. B. Remmelink, Kesteren, Nellie van Seyda, Lienden, Jannke van Soest, Ochten, Tini Stam, Lienden, Mary Veenhof, Amerongen, Eefje Versteeg, Eist, Nelly J. Vonk, Lienden en de he ren: Jaap J. Altena, Gert Bouwmees ter, Willy M. Elings, Lienden, André de Kruif, Huibert Kwint, Lienden, Reyer van der Meyden, Achterberg, Kees du Pré, Roel Rosbag. Voor kantoortypist(e), Uniediploma, de leerlingen van het Chr. Lyceum rector Dr. J. Bax te Veenendaal, de jongedames: Ankie Bakker, Henny W. Beyer, Nennie H. van de Brandhof, R. Marjan Erdbrink, Ali G. Huizeling, Hanny H. van Kranenburg, Ans van der Marei, Scherpenzeel, Lenie A. van Roekei, Dineke W. Vermeulen, Scher penzeel en de heren: Evert van Gin kel, Ederveen, Berend M. ten Kate, Jan F. de Kruiff, Bas Lourens, Wagenin- gen, Jan van Rootselaar te Scherpen zeel, Cor Schrijver, Wim Schuur te Scherpenzeel, Jaap van de Weerdhof. Voor het praktijkdiploma machine- schrijven, Uniediploma, de beide leer lingen van de Chr. Landbouwhuishoud- school te Rhenen, directrice mej. Reg- terink: Tini M. van Kleef te Keste ren en Henny M. van Verseveld. Voor het praktijkdiploma kantoorty- pist(e), Uniediploma, de leerlingen van de Chr. Ulo, Koningin Julianaschool, dir. Dr. J. G. Thoomes te Veenendaal: Henny G. J. Achterberg, Gerda S. van Baren, W. Hetty van Beek, Plonie van Bruggen, Ada D. van Galen, Willy van Ginkel te Renswoude, Mieke G. Jan sen, Joke A. de Kleuver, Mieke Kroes, Elly R. Lap, Lineke Schellevis, Dicky Valkenburg, Nely J. Valkenburg, Wim van den Broek, Kees van Hardeveld, Benny B. Huwaë te Ederveen, Jacques A. Molmans, Chiel H. Ploeger, Kees R. van Rinsum te Renswoude; Bert A. Schellevis. Gert J. van Schoonhoven, Henk J. Sukkel, Jan Sukkel, Hans B. van Tuil. Voor het praktijkdiploma kantoor- typiste), Uniediploma, de leerlingen van de Hervormde Ulo te Veenendaal, dir. de heer G. Verheul: Gerda M. van Engelenburg, Nel H. Hootsen, Mieke M. F. Manuputty te Ederveen en Ger da J. Methorst, eveneens te Ederveen, Jan van Amerongen, Rijk Bos, Hans J. Budding, Bertus D. van den Dikken- berg te Ede, Bert van Dijk, Henk van de Haar, Stevens R. van de Lustgraaf, Bert van Manen, Ederveen, Arie Meyer, Bertus N. Septer en Jan C. Versteeg. Voor kantoortypist(e), Uniepraktijk- diploma, de leerlingen van de Her vormde Ichtus-Ulo, Veenendaal, dir. de heer G. J. H. de Vries: Nelie C. van Barneveld, Ditta P. van de Craats, Truus P. van Dijk, Eefje Haalboom, Nettie S. M. van Ojik, Koos Sukkel, Eefje Valkenburg, Bep Versteeg, Chris D. Budding te Rhenen en Rein van Walsum. Voor kantoortypist(e), Uniepraktijkdi- ploma, de leerlingen van de Chr. Huis houdschool te Veenendaal. directrice mej. F. M. Wagter: Magda M. van den Bosch, Truus G. Gaasbeek, Gerrie P. Reede. En tenslotte slaagden nog voor het Uniepraktijkdiploma machineschrijven de dames: G. van Bennekom te Eder veen, N. van den Berg, G. M. Berk hof te Eist, R. C. C. Boogaard, J. A. Dekker, G. van Engelenburg, Sari de Haan, Betsy Heikamp, R. W. E. Hen dricks, N. L. E. Jonker, Hetty Jordaan, A. R. Katjoeng, Eist, I. J. Klaassen te Rhenen, H. W. van de Lagemaat, N. Pater, J. H. A. Slok. en de heren: J. van der Horst, F. Leppers en J. Vink. GESLAAGD Op de Prof. Kohnstammschool te Rhenen, Groeneweg 2, slaagden de vol gende kandidaten: Voor het midden standsexamen slaagden te Arnhem met behoorlijke tot zeer goede cijferlijsten: Tom Heugens (Rhenen), Aart van In gen (Rhenen), Johan Merx (Amerongen) en Bertus Laponder (Amerongen). Evenals vorig jaar, slaagden voor dit diploma alle opgeleiden. Voor kantoorkennis slaagde Ciska Hovestad (Rhenen); voor corresponden tie voor het winkelbedrijf: Ciska Hove stad en Gerda van den Hatert (Rhenen); voor Engels: Gerda van den Hatert en Robbie Marris (Amerongen); voor eta lageschrift: Robbie Marris. Afgewezen: één. Voor het schooldiploma slaagden: Ja cob Harteman en Beppie van Remmer den (Ingen); Hendrik ter Velde (Wage- ningen); Jettie Marris en Adrianus van Malsen (Amerongen); Corrie Sel (Eist); Willie de Jong, Irene Mac Gillavry, Irma Mac Gillavry, Jan van Setten, Gerda van den Hatert en Mieke Maas- sen (allen te Rhenen). Aan Adriaan van Veenendaal kon het getuigschrift wor den uitgereikt. Voor het E.H.B.O.-B diploma slaag den: Epie Baars, Cor Besselink, Ciska Hovestad, Aart van Ingen, Tom Heu gens (allen te Rhenen); Kürt Marris en Robbie Marris (Amerongen). Afgewe zen: twee. Voor het E.H.B.O.-A diplo ma slaagden alle leerlingen die hier boven vermeld staan onder „schooldi ploma" en „getuigschrift", in totaal 13 leerlingen. Afgewezen: geen. voor diverse fabriekswerkzaamheden. Aanmelden ten kantore van de Zuivelstraat 4 Veenendaal Tel. 2062 samenwerkende gasinstallateu,rs Veenendaal en Omstreken Het volgende mede: Maak bij uw aankoop van gastoestellen en aanleg van gasleidingen ge bruik van een erkende installateur, die U technisch kan adviseren en Uw werkzaamheden vakbekwaam zal uitvoeren, waardoor U veilig kunt over schakelen op aardgas voor verwarming, warm water en koken. Ga nu reeds over tot inruil van Uw gastoestellen op de zeer gunstige voorwaarden, welke wij kunnen stellen in samenwerking met het plaat selijk gasbedrijf. Bezoekt de gezamenlijke toonzaal van het gasbedrijf aan de Kerkewijk te Veenendaal. INRUILWAARDE BIJ AANKOOP VAN: 1. Een nieuw fornuis f 15,per brander (oven en aansteek- inrichting gelden ook voor een brander) en 15°/o korting. 2. Keukengeyser f 72, 3. Muurkachels f 125, 4. Badgeyser f 125, Veenendaal: Fa. J. Bouman Zonen; N.V. Gebr. van Harn; Fa. A. v. Harn; Fa. H. Huibers, Zandstraat; Fa. Joh. Huibers, Bea- trixstraat; fa. E. J. G. v. d. Pol; fa. J. E. v. Schuppen; fa. D. G. Schans. Rhenen: Fa. Buitenhuis; Fa. H. Drost; Fa. van Waveren; Fa. Wie- senecker. Eist: Fa. Baars. Amerongen: Fa. Meier en Zn. Leersum: Fa. Kramer; Fa. Koudijs. t

De Vallei | 1964 | | pagina 4