Schaatsers bereiden zich voor op de a.s. winter De drukte in liet Bergbad RHENEN Verenigingsgebouw „Rehoboth" wordt opgeknapt AMERONGEN EDE Ds. S. A. F. J. Doets predikante bij N.P.B. afd. Amerongen-Leersum KRUISWOORDPUZZEL DERDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964 Nr. 62 Droogtrainen op de Grebbeberg Nog geen reaktie op aktie „Tafeltje Dekje" Aktiviteiten Speeltuinver eniging de Savornin Lohman In 't najaar bazar voor dekking van de kosten. Centrum Concert Ons Genoegen Festiviteiten DR. S. P. DEE 75 JAAR avqkiïs ÖPQj^e Bedankt voor beroep Diaconale zorg in de zestiende eeuw Pastoraal en jeugdwerk het belangrijkst VOORGANGSTER Jeugd mm Gemeentewerk Gescheiden Prikkels OPGAVE 57 Wie deze tqd op de Grebbeberg loopt kan een stelletje nat bezwete en hij gende knapen tegenkomen. Menigeen wijst dan eens naar zqn hoofd en haalt zqn schouders op. De dravende en rennende knapen weten wel beter, want zq bereiden zich nu reeds voor op het schaatsseizoen van a.s. winter. Onder leiding van hun gediplomeerde schaatscoach de heer de Jong trainen zij eenmaal per week op de Grebbeberg, om in konditie te raken, zodat ze wanneer de ijsbanen open gaan er lustig op los kunnen rijden. Deze training is in de eerste plaats bestemd voor de leden van de organi serende ijsclub Rhenen. Daarnaast kun nen ook leden van ijsclubs of andere belangstellenden uit de omgeving aan deze training meedoen. Op deze manier zijn er al heel wat knapen uit de Be tuwe, uit Wageningen, Amerongen, Doorn, Eist noem maar op, die „schaats les" van de heer de Jong hebben ge had. Tijdens zo'n training gaat 't er hard aan toe, het is dan ook een eerste ver eiste voor de deelnemers dat zij kern gezond zijn, want een stevig looppasje tegen de steile Grebbeberg op is voor de jongens heel normaal. Naast de ste vige konditietraining, wordt er ook veel aandacht besteed aan de stijl van de jongens. Met verschillende oefeningen wordt getracht de jongens de juiste houding en slag bij te brengen. Op deze wijze komen veel jongens tot de ont dekking dat zij al kunnen ze al aardig hard gaan, eigenlijk nog helemaal niet kunnen schaatsen. De juiste houding en stijl ontbreekt namelijk vrijwel altijd bij de beginnelingen. Dat deze training goed aangepakt wordt heeft het verleden wel bewezen. Jongens als van Zanten, van Manen, die verschillende keren het land moch ten vertegenwoordigen zijn ook vaak op de Grebbeberg geweest om wat konditie op te doen. Ook zijn er leuke Vorige week konden wij u berichten dat verschillende mensen in Veenen- daal in navolging van de aktie van de U.V.V. (Unie Vrouwelijke Vrijwilligers) „Tafeltje Dekje" trachten iets derge lijks in hun woonplaats tot stand te brengen. Deze aktie tracht mensen die moeilijk voor zichzelf eten klaar kunnen maken (hoofdzakelijk bejaarden) met behulp van vrijwilligers tegen een sterk gere duceerde prijs aan een warme maaltijd te helpen. Op onze navraag deze week kregen wij echter te horen dat zich nog nie mand had opgegeven die voor deze hulp in aanmerking wenste te komen. Daarom plaatsen wij hierbij nogmaals het adres waar belangstellenden zich op kunnen geven. Het luidt: Het Rode Kruis, p.a. Westersingel 23, Veenendaal. De speeltuinvereniging „De Savornin Lohman" organiseert tijdens deze schoolvakantiedagen enkele aangelegen heden speciaal voor de jeugd. Hadden de spelen tijdens het jongst leden gehouden koninginnefeest een groot succes, ook bij de aanstaande ge beurtenissen rekent men op voldoende belangstelling. Zaterdag 8 augustus vindt er eerst een fietspuzzeltocht plaats voor de jongens en meisjes van 10 t.e.m. 14 jaar welke lid van de vereniging zijn. De start voor deze tocht vindt plaats om 2 uur bij groentehandel Wiendels. Dinsdag 11 augustus is er een pik- nikdag. De kinderen van 6 t.e.m. 8 jaar vertrekken dan om tien uur vanuit de speeltuin naar een fijn plekje, waar het meegenomen lunchpakket dan zal worden aangebroken. Op dinsdag 18 augustus staat er precies iets dergelijks op het programma voor de kinderen van 9 t.e.m. 11 jaar. Starttijd en -plaats zijn precies hetzelfde. Kinderen die aan al deze aktiviteiten willen meedoen kunnen zich opgeven op het adres Sa vornin Lohmanstraat 157. Naast de ontspanning van de kinde ren organiseert de vereniging binnen kort ook iets voor de ouderen. Het ligt namelijk in de bedoeling binnen afzien bare tijd een dropping te houden voor de ouderen. '-• .«a*; DE GEREDDEN VAN CHAMPAGNOLE Deze fotocombinatie toont acht van de negen geredden van de mijn bij Champagnole. Bovenste rij van links naar rechts: Charles Peyronel, Henri David, Michel Martinet en André Mar tinet, die als leider en woordvoerder van het groepje optreedt. Onderste rij van links naar rechts: Joseph Catteno, Pierre Conus, Michel Jacques en An dré Jacques. resultaten geweest met de andere jon gens, bijvoorbeeld een Peter Wolters die Een heerlijke zomer heeft automa tisch tot gevolg dat de zwembaden het druk hebben. Wij hebben bij het Berg bad te Veenendaal eens geïnformeerd hoeveel mensen er tot nog al of niet een duik in het water genomen hebben. Men is toen ijverig aan het tellen ge gaan en na enig gecijfer rolde het aan tal van 120.000 bezoekers uit de pen. De tijd waarover deze mensen geteld zijn loopt van de opening van het bad, 7 mei, tot vrijdag 31 juli. Bij deze 120.000 bezoekers zijn ook de abonne menthouders geteld. Het Bergbad heeft dit jaar 2500 abon nementen verkocht en gaat er verder vanuit dat per (drukke) dag 600 a 700 abonnementhouders het bad bezoeken. In vergelijking met andere jaren liggen beide getallen, van het aantal bezoe kers en het aantal abonnementen dus, aanmerkelijk hoger. Ook hier dus: „Lang leve het mooie weer". kampioen van Gelderland op de korte baan werd en een Dik Jansen, die van wege zijn militaire diensttijd vorig jaar niet van de partij kon zijn, maar het jaar ervoor ook in het gewest Gelder land geen vreemde was. Nu „schaatsen" de jongens nog .op het droge, maar nog enkele maanden, dan staan ze weer op het ijs, want zij zijn echt niet van plan om op natuur ijs te wachten. Zodra de kunstijsbaan in Deventer weer open is zullen zij zich weer in een grote bus naar de kunst ijsbaan aldaar laten rijden om techniek en konditie verder te perfektioneren. Een nieuwtje daarbij is dit jaar nog dat ook de hele jonge schaatenthousias- ten dit jaar „in training" kunnen gaan. In september begint namelijk voor hen de droogtraining op de Grebbeberg, terwijl zij ook meekunnen naar de kunstijsbaan om daar de klappen van de zweep te leren kennen. Of deze trai ning dit jaar ook weer zijn vruchten af zal werpen, zal moeten blijken als er weer wedstrijden zijn. „Och", zei één van de deelnemers ons, „die wed strijden en het schaatsen zijn nog niet eens het belangrijkste, het belangrijkste is dat we lekker fit blijven". WEER BROMFIETSERS BEKEURD Het was zondagavond j.l. weer mis met de bromfietsers in de Molenstraat. We derom werd er ondanks het heersende rijverbod op deze tijden rustig door bromfietsers heen en weer gereden tot ergenis van veel omwoners. De politie maakte er snel een einde aan, doch niet alvorens een tiental overtreders op de bon te hebben gezet. Het verenigingsgebouw „Rehoboth" aan de Taets van Amerongenweg in Rens- woude is voor de dorpsgemeenschap een centrale plaats, waarin het gehele vereni gingsleven zich afspeelt. Hoewel het gebouw er van buiten fris en fleurig uitziet, behoeft het interieur enige verbeteringen. Plannen om deze verbeteringen aan te brengen verkeren in een vergevorderd stadium. Binnenkort hoopt men een bazar te organiseren teneinde de kosten van deze grondige opknapbeurt te kunnen dekken. Voor het gebouw zal waarschijnlijk een bestrating worden aangebracht. De be nodigde stenen zijn reeds aanwezig. Wat het interieur betreft zal de oude kachel, die uitgevallen is, plaats moeten maken voor een nieuwe. Daarenboven zal er schilderwerk worden verricht en de zit plaatsen worden opgeknapt. De meest noodzakelijke verbeteringen zullen worden uitgevoerd om de kosten niet te hoog te maken. De entreehal en toilet hebben nog een vloer van klinkers en men zou graag een granieten vloer willen aanbrengen, maar dit plan zal nog wel even op zich laten wachten. De exploitatie van het gebouw is pret tig omdat ook de kleuterschool erin ge vestigd is, zodat er toch zekere inkomsten zijn. De voorgenomen verbeteringen zul len echter een aardig bedragje vergen, zodat men dit nu wil bestrijden met het houden van een bazar. Rehoboth is een centrum van het ver enigingsleven. Het gebouw werd in 1950 gesticht. De toenmalige Hervormde pre dikant Ds. Hop heeft de stoot gegeven tot de bouw. In de afgelopen 14 jaar zijn er talrijke vergaderingen, bijeenkomsten en feestavonden in Rehoboth gehouden. Het Verenigingsgebouw Rehobothin Renswoude, verzamelpunt voor alle ver enigingen. Het gebouw dateert van ok tober 1950. Het gebouw is niet meer weg te den ken uit de dorpsgemeenschap. De kerkelijke verenigingen houden hier hun vergaderingen, de catechisaties zqn in Rehoboth, de zangvereniging laat haar welluidende stemmen horen. De toneelverenigingen hebben meest voor een uitverkochte zaal staaltjes van hun kunnen ten beste gegeven, kortom in de wintertijden is Rehoboth praktisch iedere avond bezet. Concierge Overeem zorgt ervoor dat het gebouw fris en schoon blijft. Na een uitvoering en dan vooral op zaterdagavond, ziet men (soms tot middernacht) de ijverige concierge bezig met opruimingswerkzaamheden. Rehoboth is een parel in het kleine dorp Renswoude. Omliggende plaatsen van de zelfde grootte zouden graag een dergelijk, goed geoul ïleerd verenigingsgebouw be zitten Daarom zullen de ingezetenen van Renswoude er wel voor zorgen dat ook de voorgenomen leningen kunnen wo.viet. uitgevoerd. TENTOONSTELLING De tentoonstelling, welke momenteel in de raadszaal van het gemeentehuis, onder auspiciën van de Stichtse Cultu rele raad wordt gehouden trekt momen teel niet die belangstelling, welke bij de opening was verwacht. Toch is een bezoek aan deze expositie zeer zeker de moeite waard. De tentoonstelling duurt nog tot 15 aug. a.s. De muziekvereniging „Ons Genoegen" gaf j.l. dinsdagavond in het kader van de licht- en muziekweken te Ameron gen weer een concert in de muziektent op De Hof. Begonnen werd met een vlotte mars: Right out. In een vlot tempo werden een aantal nummers ten gehore gebracht, o.a. Abendgesang, John Forsters Song, Pa raphrase boven de sterren en de Valse d'Hirondelle. Tot besluit weer een mars Glück auf. Voor dit concert bestond slechts ma tige belangstelling, hetgeen voor de mu zikanten zowel als voor de organisato ren van deze weken toch wel deprime rend moet zijn. In het kader van de deze week te houden festiviteiten is er op donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. een soort Luna park in „De Laan" te Amerongen, ge organiseerd door de plaatselijke Oran jevereniging. Tevens vindt op zaterdagmiddag voor wielrijders en bromfietsers een puzzel- rit plaats. Deze rit wordt georganiseerd in samenwerking met de afdeling Vei lig Verkeer. De inschrijving kan ge schieden vanaf twee uur n.m. bij café Buitenlust, alwaar om drie uur de start zal plaatsvinden. Dr. S. P. Dee te Ede in Gelderland, emeritus predikant van de Gereformeer de Kerken in Nederland, hoopt zaterdag 8 augustus a.s. vijfenzeventig jaar te wor den. Dr. Simon Petrus Dee werd op 8 augus tus 1889 in de Gereformeerde pastorie van Kockengen in Utrecht geboren. Hij bezocht eerst het Gereformeerd gymna sium te Kampen en studeerde daarna eerst enige tijd aan de Theologische Hoge school van de Gereformeerde Kerken in Nederland te Kampen en naderhand ook nog aan de Vrije Universiteit te Amster dam, waar hij in 1913 zijn kandidaats examen theologie aflegde en ingeveer vijf jaar later op 21 juni 1918 bij nu wij len Prof. Dr. H. Bavinck op een proef schrift „Het geloofsbegrip van Calvijn" promoveerde tot doctor in de faculteit van de Godgeleerdheid. Nadat de heer Doe na praeparatoir examen was be roepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 24 novémber 1918 bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Dwingelo in de classis Beilen in de provincie Drenthe. Op 17 mei 1925 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Haren bij Gro ningen en ruim tien jaar later werd hij op 3 septmeber 1935 bevestigd als pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Rotterdam, waar hij was beroepen voor de arbeid in het ziekenhuis „Eudokia" Deze zijn derde en laatste gemeente dien de Dr. Dee tot 1 mei 1959, toen hem na ruim veertig volbrachte dienstjaren op bijna zeventig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestig de Dr. Dee zich metterwoon te Ede in Gelderland. Dr. Dee heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting ge had in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. secretaris van de Gerefor meerde Bond van Verenigingen en Stich tingen van Barmhartigheid in Nederland en voorzitter van de Jahahnes Calvijn- stichting te Kampen. Behalve zijn dissertatie verscheen van zijn hand ook nog een commentaar op het boek Job en verder publiceerde hij nog tal van artikelen en bijdragen in verschillende periodieken. OPLOSSING PUZZEL NR. 9 HORIZONTAAL: 1 Potter, 4 herder, 7 animo, 9 Best, 10 olie, 12 teen, 13 em mer, 14 Nede, 15 noest, 18 era, 20 patat, 23 Lisse, 25 alleen, 26 selene, 27 adder, 29 slang, 31 een, 32 slede, 37 aren, 39 aster, 40 eens, 41 roem, 42 eren, 43 ei gen, 44 Loenen, 45 setter. VERTIKAAL: 1 Petten, 2 toen, 3 ra tel, 4 Hoorn, 5 rein, 6 regent, 8 immers, 9 bede, 11 eelt, 16 ovaal, 17 salon, 18 einde, 19 Assen, 21 abeel, 22 arend, 23 Lea, 24 eer, 28 dertig, 29 stapel, 30 amer, 33 eten, 34 ekster, 35 Namen, 36 grens, 38 noen, 40 eelt. De Hervormde kerkvoogdij van Vee nendaal mocht twee bijzondere giften van 500,ineens incasseren. De Veenendaalse Chr. Geref. Kerk kreeg een gift van 750, Bij de Geref. Kerk van Amerongen, tenslotte, kwamen drie forse giften binnen: alle 500,groot. Kandidaat A. Begman te Benthuizen heeft bedankt voor het beroep dat de Geref. Gemeente (synodaal) te Vee nendaal op hem had uitgebracht. Voor de diakenen van deze tijd met hun zorg voor de onderbrenging van bejaarden, gezinsverzorging enz. is het bijzonder aardig te weten wat er in boek en van hun collega's van enkele eeuwen geleden om ging staan. „De Strijdkreet" laat ons even meeneuzen in het kasboek van de hervormde dia conie van Harderwijk uit de zestien de eeuw. Daarin kwamen de volgende uit gaafposten voor: aan Pietertien een paar klompen: 3 st. Aan Jan Albertsen voor een kwar taal kostgeld voor gekke Geert: 17 gul den 10 st. Aan de koster voor taback bij het luiden: 12 st. Aan een verdreven predikant: 2 gul den 4 st. Aan de barbier voor een jaer scheren van gekke Kees: 1 gulden. Aan de dokter voor een jaer zorg der arme kinderen: 10 gulden. Aan bier op begrafenissen tegen 8 gld het vat: 16 gulden. Voor het lossen van slaven bij de lurk gevangen: 2 gulden. Tot lossing van een gevangen predi kant: 3 gulden 3 st. Voor het eerst sinds het openen van deze rubriek mochten wq een kort onder houd hebben met een vrouwelijke ambtsdrager, Mej. Ds. Doets, die nu sinds een jaar de pastorale zorg heeft over de 80 leden van de Ned. Prot. Bond afd. Ame rongen-Leersum. De kring van vrijzinnigen in de streek rond Amerongen wordt groter, mede door vestiging van mensen van buiten. In 1960 toen het pittoreske kerkje aan de Imminkstraat verrees telde de gemeente nog maar 60 zielen. Dit geringe aantal- mensen presteerde het toch maar de financiën op te brengen voor de bouw van de nieuwe kerk. Een eigen predikant kon door de kring helaas nog niet worden aangetrokken, daarvoor is het getal feitelijk te klein. Toch behoeft het pastorale werk in de afdeling niet te worden veronacht zaamd omdat mej. Ds. Doets vanuit Sliedrecht naar Leersum kwam en haar intrek nam in de coöp. etageflat aan de M. C. Verlooplaan dicht aan de bosrand. Ds. Doets beweegt zich op velerlei terrein. Behalve (inciden teel) voorgaan in de zondagmorgen dienst bezoekt Ds. Doets intensief de gemeenteleden, in 't bijzonder hen die voel voor de noden van de medemens vervult de predikante nog vele taken. Zij is bestuurslid van de landelijke Federatie van de Vrijz. Hervormde Vrouwenverenigingen en neemt deel aan het commissiewerk van de Her vormde Vrouwenver. in de provincie Utrecht. Meermalen verzorgde Ds. Doets lezingen of morgenwijdingen voor de VPRO. Mej. ds. S. A. F. Doets. met moeilijkheden kampen. Daaren boven geeft de predikante catechisatie les en een uur godsdienstles op de openbare school. Zij is leidster van een gesprekskring, die op haar aandrin gen werd gevormd. Ds. Doets voelt zich geroepen dit werk te verrichten. Meer dan 30 jaar was zij voorgangster van de vrij zinnige gemeente in Sliedrecht. Geen afstand was haar te ver om de 300 gezinnen, wijd en zijd in het polder land verspreid, te bezoeken. Het werd haar echter te veel en nu ook de jaren gaan tellen heeft Ds. Doets aan de rand van de Utrechtse heuvelrug ge poogd rust te vinden. Dat impliceert niet dat de predikante haar tijd thans in ledigheid doorbrengt. Levendig en vol aktiviteit en ook met ge- De hedendaagse jeugd te observeren en te leiden is haar grootste ambitie. Door de vorming van de gespreks kring komt er openheid en stof tot overdenken vindt Ds. Doets. De mo derne jeugd is anders geworden, maar het is echt de moeite waard met hen in contact te komen. De jeugd is oprechter geworden. Legio tradities, waaronder ook veel als ballast kan worden beschouwd, werden losgelaten. Het opzien naar autoriteiten is er niet meer bij. Trou wens ze weten zelf hun weetje wel. Als je probeert naast hen te gaan staan en je inleeft in hun vragen, hun situatie, vind je een open oor. Ze moeten merken dat je belang stelt in hun problemen. Ze voelen het direct aan of dat zo is. Ben je onoprecht dan wenden ze zich van je af. Dooddoeners wijzen ze van de hand. Je kunt als jeugd- leider(ster) beter zeggen: „Ik zit zelf ook met dat probleem", dan hen vanuit de hoogte een oplossing aan de hand doen, die later niet te ver wezenlijken is. Daarom hebben mijn pupillen vorig jaar het thema voor het Kerstspel zelf geschreven. Zelf werkzaamheid en zelf deelnemen aan gesprekken, dat stimuleert hun in teresse, aldus Ds. Doets. Bovengeschetste karaktertrekken van de moderne jeugd vind ik een plus punt. Negatieve kanten zijn ook thans waar te nemen, maar die waren er vroeger ook, zij het verborgen. Nu is alles zicht- en hoorbaar. Het is overigens mijn vaste overtuiging dat de belangstelling voor geloof en gods dienst niet verminderd is, volgens Ds. Doets. De pastorale werkzaamheden zijn het belangrijkst, vindt de predikante. De mensen moeten van hart tot hart be naderd worden en dat bereikt men niet louter in een predikatie. We kunnen f-Ikaar in het leven toch zoveel tot steun en troost zijn. De kerkelijke gescheidenheid ver hindert soms de toetreding van bui tenkerkelijken. Men vraagt zich af welke keus men wel moet doen uit meer dan 100 kerkgenootschappen. On dank alle verschillen kunnen de ge lovigen een eenheid vormen aldus Ds. Doets. De Evangelisten, die verhalen over het leven van Jezus deden dat op verschillende wijze, juist zoals zij het beleefden en aanvoelden. Deson danks blijven de hoofdzaken dezelfde. Gespreken met anders denkenden wer ken verhelderend. Men weet niet hoe dicht men soms bij elkaar staat. Als voorbeeld mag ik U noemen een uit gestrekt bosgebied, waarin het juist zo aantrékkelijk is dat er verschillende bomen staan. De witte berk naast de donkere den. Deze differentiatie geeft het bos zijn bekoring. Maar men duidt het gehele gebied aan als: „Het bos". Onder deze verzamelnaam worden alle bomen gebundeld. Zo zou feite lijk de christenheid in al haar ver scheidenheid moeten optrekken vindt Ds. Doets. Aan het eind van ons gesprek wil Ds. Doets er op wijzen dat de moderne communicatiemiddelen, als krant, ra dio en TV, dagelijks een serie „onge- luksberichten" de wereld inzenden. Je wordt er uiteindelijk immuun voor. Verfrissende artikelen met positieve oogmerken zouden het leven veraange namen, vindt zij. Thans is het een speculeren op de prikkels en sensa tie. In een dergelijke wereld van voor lichting groeit onze jeugd op. Mogen wij hen dan verwijten maken als er hier en daar ontsporing zijn? Wat hebben wij achtergelaten als ouderen? Een wereld, die dreigend en onheil spellend nieuws oplevert en waarmee dagelijks onze landen worden over speeld. Ds. Doets, die zelf redactrice is van het orgaan van de Vrijz. Herv. Vrou wenfederatie „Klokkeklank" hoopt dat vooral onze jeugd door scheppend werk en openlijk gesprek tot een posi tieve levensinstelling zal komen. Resumerend zegt Ds. Doets dat 4 zij in de pastorale zorg hoopt te doen- wat haar hand vindt om te doen en ciat het in bescheidenheid vrucht mag afwerpen. Ds. Doets, juist hersteld van een lichte hersenschudding na een val, voorgangster in een groot gebied (ook Scherpenzeel en Woudenberg res sorteren onder haar werkterrein) drukt ons op het hart als vertegenwoordiger van zulk een communicatiemiddel bo venstaande levensles in de praktijk te brengen. Waarvan acte! De kerk van de Ned. Prot. Bond aan de Imminkstraat, Ame rongen. Het gebouw dateert van 1960. HORIZONTAAL: 1 bloeiwijze, 5 metaalsoort, 10 aanw. voornaamw., 11 in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 13 zoon von Jacob, 15 lied, 17 elke, 20 bitter vocht, 22 water in Friesl., 23 stad in Italië, 24 deel v. d. mast, 25 biersoort, 27 gem. in Limb., 29 mens, 30 Europeaan, 32 vreemde munt (afk.), 33 familielid, 35 zekere bouwstijl, 37 strijdperk, 39 schande, 40 gem. in Friesl., 42 eind, 43 oriënt ex presse (afk.), 45 nauw, 47 voorzetsel, 49 plaats in Limb., 52 ieder, 54 deel v. d. mast, 55 plaats in Z. Limb., 56 maanstand, 57 boom, 59 prov. van Nederl., 61 bij woord, 62 vriend (Fr.), 64 staat meestal boven drukwerk, 65 jongensnaam, 67 de gezamenlijke hoeveelheid, 68 gem. in Z.H. VERTIKAAL: 2 vaarwel, 3 muzieknoot, 4 steen, 6 lied, 7 familielid, 8 nauw, 9 dichter, 11 jongensnaam, 12 water in België, 14 kruipend dier, 16 rivier in En geland, 18 eer, 19 buitenhaven, 21 vogel, 26 tropische slingerplanten, 27 plaats in Zeeland, 28 de schikgodinnen der Germanen, 29 rijschool, 31 iemand de achting geven welke hem toekomt, 34 wortel, 35 bruto (afk), 36 vreemde munt (afk.), 37 spil van een wiel, 38 algemeen kiesrecht (afk.), 41 adellijke titel, 43 plaats in Limb., 44 plaats in Friesl., 46 stuk bouwland, 48 vis, 50 Europeaan, 51 boomloot, 53 water in Z.H., 58 patroon, 59 aanw. voornaamw., 60 hogepriester te Silo, 61 sporeplant, 63 middelbare leeftijd (afk.), 66 boom. ALUMINIUM ALS VERPAKKINGSMATERIAAL Wie wel eens een blikje sardines openmaakt, weet welke risico's dat meebrengt. Vaak is het sleuteltje zoek of „pakt" het niet, en onverwacht krijgt men de olie uit het blikje over de vin gers. Een grote Amerikaanse maat schappij heeft het tot dusver gebruike lijk blik nu vervangen door aluminium. Met de vingers kan het deksel worden verwijderd. OUDE TREINDELEN IN ENGELAND BIJZONDER IN TREK De Britse hobby voor curiositeiten is welbekend. Daarbij bezetten de spoor wegen een zeer bijzondere plaats in het hart van de rechtgeaarde Brit. Het be hoeft dan ook nauwelijks te verbazen, dat er in Engeland een complete han del is in allerlei oud spoorwegmate riaal, in de ruimste zin. Naam- en nummerplaten van oude locomotieven zijn zeer gewild, maar de smaak van de antiquiteitenjagers om vat ook oude olielampen en bijv. thee lepeltjes met het monogram van de betrokken maatschappij. Oude locomo- tieffluiten zijn ook populair, en zelfs oude koperen schoorstenen vinden gre tig kopers. Een firma, die zich in de verkoop van deze authentieke spoor wegantiquiteiten heeft begeven, heeft 1300 „nummers" in haar catalogus en haar omzet loopt per jaar tegen de twee ton! EEN DRAAGBARE SESAM OPEN U Voor de supermoderne Ali Baba is nu een transistorapparaatje geconstrueerd waarmee hij zijn garagedeuren op elke willekeurige plaats in huis kan openen of sluiten. Een in een plastic kastje ge bouwd apparaatje voor afstandsbedie ning geeft de gewenste impulsen aan het openings-mechanisme, dat op vrij wel alle soorten garagedeuren kan wor den gemonteerd. Een beveiliging zorgt ervoor dat het mechanisme stopt, wan neer de beweging van de deur door on verwachte opstakels zoals bijv. kinderen of huisdieren wordt gehinderd. Men kan het transistorzendertje over al meenemen en het wordt dus ook niet in de auto gemonteerd, maar los daar in geplaatst, wanneer men wegrijdt. Terwijl u uw eitje oppeuzelt kunt u, als het kistje naast uw bord staat, „al vast" de garage openen.

De Vallei | 1964 | | pagina 5