10.00 - 7.50 - 5.00 - 2.50 „VAN HET HELE EMIGREREN IS AFSCHEID NEMEN HET ERGSTE een laborante NET PERSOON Peelen-Renkum Grote Portiek Verkoop van de LAATSTE RESTANTEN Linnen rokken in kamgaren weefsel, alléén maat 44 van 19.75 NU 6.90 m i If G.J.0.-kamp van V eenendalers in Garderen V.Z.C. (heren) verloor promotieduel van W.Z.C. SCHREEF ONS DE HEER VAN EDEN VANUIT CANADA Kerkelijk leven HET NIEUWE VADERLAND Een eigen huis en werk Het normale leven in Lethbridge Wat doen onze kinderen? Ervaring Weer ander werk t 4 I Alletta Neeltje Pilon-van Leeuwen Elisabeth Cornelia Hiensch Jantje Diepeveen- van Maren Recter's Fabrieken N.V. WATERPOLO Heropening van gemoderniseerde zaak Verloren strijd GROTE GATEN 5?er snelle en ^hot™r^ ^o^VQear1bl":nog onverwacht doch zeer fraai 3-9 Technisch en tactisch beter ELST Aanrijding op Rijksstraatweg Jongeman aangehouden VRIJDAG en ZATERDAG Hoofdstraat 61-65 Telefoon 3018 Veenendaal Twaalf jaar geleden gingen wij (de familie van Eden) uit Veenendaal naar Canada, om precies te zijn 16 juli 1952. Vader, moeder, twee dochters en zoon resp. 39, 36, 12, 8 en 6 jaar stapten toen welgemoed vergezeld van vrienden en bekenden in een speciale bus om naar Rotterdam te reizen, waar de Grote Beer lag te wachten, om de landverhuizers van hier naar elders te brengen. Het afscheidnemen is ons van de hele emigratie als het zwaarst bijgebleven, maar ja, we waren er aan begonnen en we moesten er ook mee eindigen. De zeereis was op zich zelf een hele belevenis, op de Nieuwe Waterweg ging het best, maar eenmaal op zee werd de weg een beetje hobbeliger. Het is heel vreemd, als je op iets loopt, wat zich al deinend voortbeweegt. Aan boord hadden wij een prinseleventje en de storm viel echt wel mee. Alleen op de overtocht van de Atlantische Oceaan werden we 's nachts eenmaal om drie uur ge wekt door de steward met de mededeling dat alles wat los stond vastgebonden en alles wat open was dichtgemaakt moest worden. De storm was echter maar van korte duur, maar in plaats daarvan kregen we mist. De misthorens bliezen dat het en lieve lust was, zodat we ons weer een beetje in Veenendaal waanden met al haar fabriekstoeters. ven van binnen en dat geldt vooral voor de ouders Hollanders. Toch zouden we niet meer naar Holland terug willen al blijven we wel trots op het koude kikkerlandje bij de zee. Wat het leven zelf betreft hebben we het niet slecht. We hebben vele ken nissen, zodat bezoekjes niet van de lucht zijn. Ook hebben we een fijn huis. De kosten van het levensonder houd zijn niet hoog, zodat we echt niet kalm aan hoeven te doeo- Wij gaan hier naar de Reformed Church, dat is een kerk, waarvan 80 gezinnen lid zijn. Het is onder elkaar net een groot gezin, want de meeste mensen wonen nogal ver weg en dan wordt er zondags veel gepraat. Bij de meeste kerkdiensten wordt er Engels, maar soms ook in het Nederlands ge preekt. Een nadeel hierbij is dat de meeste jongelui de dominee dan niet meer kunnen verstaan. Het kerkelijk leven is hier ook veel intensiever dan in Nederland. Je kunt er overigens niet onderuit, want je wordt er met de haren bij gesleept. In 1953 kochten wij met een aantal leden wat ongeveer de helft was van het aantal leden van nu een kerk met pastorie voor $32.500. Daarbij moet men niet vergeten dat de meeste men sen hier pas waren en moeite hadden hun eigen hoofd boven water te hou den. Ik geloof dat ik nu wel al mijn schrijftalenten opgebruikt heb, ik ein dig met alle familieleden en bekenden te groeten en ze het allerbeste toe te wensen. E. van Eden 429-12 Street South Lethbridge, Alberta Canada Cp deze wijze belandden we in ens nieuwe vaderland Canada. We werden in Halifax ontscheept en daar verzameld in een grote hal, waar alle „deelnemers" een kaartje met naam, toekomstig adres en de naam van sponser omkregen. Daarna volgde de treinreis. Een dag za ten we in de oude treinwagons en toen waren we op de plaats van bestemming. Het is normaal als je sponser je af komt halen, maar de onze was er niet, hij was ook nergens te vinden, daarop volgde een tweede teleurstelling, want na een uur kwam mijn a.s. baas op da- dagen met. dia boodschap dat hij voor mij al een andere had. U moet namelijk we ten dat ik op> een tabaksfarm zou ko men, maar hot was nu al zo laat in het seizoen dat de tabaksplanten al gepoot waren en voor mij een ander dit werk gedaan had. dekten wc in de trein ook dat Canada ontzettend uitgestrekt is. In Lethbridge kregen we iets vastere grond onder onze voeten, al snel kwa men we in het bezit van een eigen huis je en na verschillende baantjes o.a. bij een houtbedrijf, kreeg ik werk in een wasserij. Ik zou daar drie en een half jaar blijven. M'n kinderen waren intussen ook eens naar school gegaan en deden daar goed hun best. In het begin verstonden ze geen woord Engels, daarom hoefden ze alleen nog maar poppetjes te tekenen, maar snel leerden zij de nieuwe taal en konden zich zodoende best redden. Ook moeder sloeg zich er best doorheen, al gaf het voedselinslaan nogwel eens aanleiding tot moeilijkheden, maar daar kunnen we nu gelukkig hartelijk om lachen. I mand die er iets van zegt, je blijft ge- J woon een poosje langer. i We vermaken ons hier tegenwoordig best. Lethbridge heeft twee overdekte ijsbanen en ook nog een paar in de buitenlucht. Zwembaden he bben we ook genoeg evenals kerken. Er zijn er hier ongeveer 20 van allerlei verschillende richtingen, verder is er hier een recht bank, een vliegveld, 2 radiostations en een TV-station. Zomers is het hier he lemaal leuk. Er is dan een grote Stam pede waar echte cowboys zijn op wilde paarden en Indianen in „gala unifor men". Een Stampede is een soort kermis, maar veel meer in de stijl van het Wilde Westen. Trouwens cowboys en Indianen komt men hier bijna dagelijks tegen. Lethbridge heeft nu 38.000 inwoners tegen toen wij hier kwam 25.000. De huizenbouw is hier ook heel anders dan in Nederland. Verreweg de meeste huizen staan apart en er is veel meer ruimte. De mensen die dan ook in Hol land terug komen, vinden het daar erg eng. Onze zoon Hans is nog steeds op school en denkt er nog steeds niet aan cm op op te houden Zaterdags werkt hij in een levensmiddelenbedriji. cm er wat zakgeld bij te verdienen. Hij doet aan sport en z.it ook nog in andere ver enigingen. Dochter Christine is van de zomer getrouwd met iemand die in een groothandel van auto-onderdelen en elektrische fornuizen werkt. Christine werkt cok nog steeds. Zij monteert te lefoons, een echt prutswerkje juist iets U kunt begrijpen dat dit welkom ons wel tegen viel. Ik besloot me in ver binding te stellen met de Nederlandse consul in Montreal. Deze beloofde mij de volgende dag op te halen. Inderdaad werden we de volgende dag door een paar mensen afgehaald en naar Mon treal gebracht. We werden onderge bracht in, schrikt U niet, een surrogaat gevangenis, waar zeelieden en mensen die zender geldige papieren in Canada gekomen waren, werden vastgehouden om weer naar hun land van afkomst teruggebracht te worden. Dat niets doen beviel mij niet erg en ik besloot werk te gaan zoeken, omdat ik sigarenmaker geweest was probeerde ik het eerst in deze branche. Daarmee deed ik al snel een grote ervaring op. Niemand kan n.l. iets beter dan een Canadian, althans dat denkt hij zelf. Tijdens mijn sollicitatiebezoek zag ik namelijk een paar sigaren liggen, die met de machine gemaakt waren, ze za gen er niet al te mooi uit en ik vertelde de direkteur doodleuk dat wij in Hol land dat werk veel beter en mooier met de hand konden doen. Ik kon teen direkt weer vertrekken met de mede deling dat ik er nog wel van zou horen. Daarnaast had ik ook geluk, want tydens dc wandeling door het ge bouw kwam ik namelijk iemand tegen, die btf een aannemer werkte cn Iiü vertelde me dat er bij zijn baas wel werk was. Dat klopte inderdaad en de volgende dag was ik metselaar. Voor maar kort, want al snel moest ik helpen op een hoog dak en aangezien ik erge last van hoogtevrees heb, dorst ik niet naar bo ven. Toch kreeg ik weer ander werk, namelijk in een sigarettenfabriek. Ta bakstrippen samen met 20 Franse da mes Een paar weken maar werd dit werk gedaan toen konden we naar Lethbridge gaan. Weer per trein op deze reis zagen we heel wat van Cana da. Allereerst merkten we op dat de bewoonde wereld er rommelig uitzag. Hele slechte huizen, maar wel met een mooie grote auto ervoor. Verder ont- Een foto van de familie van Eden achter een lekkere taart. Overal kwam men Hollanders tegen die elkaar met raad en daad bijstonden. In 1954 bleek dat men hier ook ooie vaars kende, want toen werd ons gezin plotseling verrast met de geboorte van onze Jackie, zodat we nu met ons zes sen waren. We kregen ook weer kon- takt met Veenendaal. Er kwam een familie (Valkenier) die in Veenendaal twee huizen van ons af gewoond had. Verder waren er ock jtwee zusters van mijn vrouw overgekomen. Teen ik een paar jaar op de wasserij gewerkt had, kwam ik in aanraking met een Hollander die een zaak had in meu bels e.d. Deze zaak breidde zich uit en op den duur ging ik daar werken. Ik spuit en schilder meubels op. Werk, wat me echt bevalt. Het werk is erg afwisse lend en ik kom veel met andere mensen in aanraking. De verhouding baas werknemer ligt hier heel anders dan in Holland. Hier staat de baas veel dichter bij zijn werknemers. Het is daarom ook niet vreemd, dat de baas bij zijn voor naam genoemd wordt. Als je je 's mor gens een half uurtje verslaapt is er nie- «ife,. Het huis van Riet van Eden, die ge trouwd is met een farmer. Aanstaande zaterdag vertrekken 87 kinderen, vergezeld door 13 leiders per fiets cm een weekje an e te hcuden in Garderen. Deze vakantieweek wordt georganiseerd dcor het C t: .bestuur van het GJO afdeling Veenendaal. GJO be tekent Gf I ferm. i de Jongeren Organisatie. Deze organisatie houdt zich bezig met de jeugd van 8-16 j r onder het devies „Wees een Christen in Woord en Daad". werk wot allemaal gedaan door vrijwilligers, waarbij getracht wordt de jeugd op vormend cn onderwijzend terrein te leiden. Dit wordt ge daan op avent waar m< gesprekken e.d. getracht wordt dichter bij elkaar te komen. Omdat derg. lijke kontakten in de zomermaanden erg moeilijk zijn is men op het idee ge komen een week met vakantie te gaan. Voor deze week is grote belangstel ling, eveneens als voor het werk van het GJO in het algemeen. Wie zich het pas geleden gepubliceerde jeugdra'pport herinnert zal zich misschien verbazen, maar men moet daarbij niet vergeten dat de jeugdenquête gehouden is voor de jeugd van 15 t/m 20 jaar. Zaterdag om tién uur vertrekt men dus naar Garderen waar in het GJO- kamp „De Hcltspaeck" een wcc-k door gebracht zal werdén. Deze week wordt veer een deel mogelijk gemaakt door verschillende bedrijven, die hun mede werking verlenen. Verder zal het de eerste keer zijn dat iets dergelijks dooi* de GJO afd. Veenendaal georganiseerd wordt. De kinderen zullen in het kamp in tenten slapen, terwijl ze met verschil lende ontspanningsmogelijkheden bezig gehouden zullen werden. De organisato ren hebben twee programma's samen gesteld, want de leeftijden van de kin deren (8-16 jaar) liggen teveel uit elkaar cm de hele greep ineens te binden. De ouders en vooral de moeders hoe ven niet ongerust te zijn dat de kin deren honger zullen leiden, want het Hccfd van de Gezinsverzorging, mevr. de Boef gaat mee om de hongerige ma gen te vullen, zodat men daarover niet ongerust hoeft te zijn. Overigens kun nen mensen die graag een kijkje in het kamp nemen dit doen cp woensdag middag a.s., want dan is het kamp ge opend voer ouders en ander belang stellenden. Te vermelden nog dat de hoofdlei ding van het kamp gevormd wordt door de heer en mevrouw Jol en dat er erg op mooi weer gerekend wordt, want voor iets dergelijks is mooi weer een eerste vereiste. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN In Jezus ontslapen, onze geliefde moeder en grootmoeder in de gezegende leeftijd van ruim 81 jaar. Alphen a.d. Rijn, J. H. J. Pilon C. E. S. Pilon-van Leeuwen Veenendaal, M. E. A. van Leeuwen-Pilon J. J. van Leeuwen H. E. G. Pilon E. J. Pilon-Schuyt en kleinkinderen Veenendaal, 13 augustus 1964 Kerkewijk 129 De teraardebestelling zal plaats hebben D.V. maandag 17 augustus 1964 te 11 uur op de al gemene begraafplaats te Veenendaal. Vertrek van de Petrakerk te 10.30 uur." Gelegenheid tot condoleren: zaterdag van 16-18 u., Kerkewijk 129. Algemene kennisgeving Na een kortstondige ziekte is heden van ons heengegaan, in de Hope des Eeuwige levens, on ze lieve tante in de ouderdom van ruim 85 jaar. Uit aller naam: J. H. Hiensch Veenendaal, 13 augustus 1964 Kerkewijk 112 De teraardebestelling zal plaats hebben D.V. dinsdag 18 augustus 1964 te 12 uur op de alge mene begraafplaats te Veenendaal. Gelegenheid tot condoleren maandagavond na 7.3)0 uur. Tot onze diepe droef heid heeft de Heere, een langdurig gedul dig gedragen lijden van onze zijde weg genomen, in de hope des Eeuwige levens, mijn innig geliefde vrouw en der kinde ren zorgzame moeder, en onze lieve dochter, schoondochter, zuster en schoonzuster op de leeftijd van 38 jaar. Psalm 138 8 (onber.) „De Heere zal het voor mij vol-enden". Uit aller naam: M. J. Diepeveen Martin en Jan Veenendaal, 13 aug. '64 Gortstraat 61 De teraardebestelling zal plaats .hebben D.V. dinsdag 18 augustus 1964 te 3 uur op de algemene begraafplaats te Veenendaal. VEENENDAAL vragen voor haar laboratorium Diploma Mulo gewenst. Sollicitaties worden gaarne spoedig aan boven staand adres verwacht. GEVRAAGD, voor de buitendienst om bestaande klantenkring te bezoeken en uit te breiden. Aanmelden aan het kan toor: 9-12 en 2-5 uur. Renkum-Onder de Bomen 4 naar de mestvaalt. Hiet ziet U het huis van de familie van Eden zoals de heer van Eden zelf schreef: „het huis waar ae oudjes wo nen". voor meisjeshanden. Onze dochter Riet is getrouwd met een rasechte farmer uit IJsselmonde bij Rotterdam. Onze jongste is negen jaar en neg op de lage re school. Hij spreekt nog wel Hollands maar het Engels ligt hem beter. Moeder is op een handycraftclub en maakt alllerlei dingen. Ze heeft het razend druk daarmee, ze maakt van alles, kunstbloemen, handtassen, pop petjes, noem maar op. We hebben nu allemaal de Cana dese nationaliteit,*en zyn dus voor de wet geen Hollanders meer. Dat is alleen van buiten, want wtf blij- Een Canadees huis in de vorm van het „home" van dochter Ineke van Eden. Donderdag heeft de heer Stege- huis in de Hoofdstraat zijn verbouw de kruidenierswinkel heropend. De winkel heeft een grondige inwendige verbouwing ondergaan waarbij de winkel een flinke uitbreiding tot stand gekomen is, terwijl het inte rieur zo modern mogelijk ingericht is. Op deze wijze is een ruime win kelruimte ontstaan, waar de klant op vlotte en doeltreffende wijze ge holpen kan werden. De sortering is cok aanmerkelijk uitgebreid, terwijl de klant als hij dat wil zich zelf kan bedienen. De heer St.egehuis, die aangesloten is bij het Végé-concern bediende donderdag samen met zijn vrouw de klanten in de nieuwe zaak waarin verscheidene bloemstukken opge steld stonden, die aangeboden wa ren door andere zakenmensen. VEENENDAALSE KONIJNEN FOKKERS VERENIGING HOUDT JONGDIEREN-KEURING Op een laatst gehouden ledenverga dering van de Veenendaalse Konijnen fokkers Vereniging is besloten cm een jcngdieren-kcurir j te houden. Deze keuring wordt gehouden cp zaterdag 5 ten beiden tegen het hoofd van de kee- TOMATEN OP DE MESTVAALT per in plaats van er naast, hetgeen dus Door de vrij hoge temperaturen aan ook al niet tot positieve resultaten het begin van de zomer, is er in ons leidde. Inmiddels voerde WZC de score land een overvloed van tomaten ont- middels een tam schot op tot 2-8. Ein- staan. Op veilingen brengen de vruch- delijk kon Wim van de Meer sukses ten niets meer op en dan gaan ze maar boeken toen hij na veel omzwervingen op de middenvoorplaats was terecht ge komen en er fraai 3-8 van maakte. De vierde en laatste speeltijd was nog wel de beste van VZC. De inmiddels ingevallen duisternis maakte van de wedstrijd een soort schimmenspel, het geen VZC niet belette om stevig in de aanval te gaan. Er was immers toch Woensdagavond j.l. vond de hercnploeg van VZC na een suksesvclle competitie yzC-doe^waar hij zijn Waterloo in het kille bad „De Liesbos" te Utrecht. Zonder goalgetter Celbeter cp z>n Piaats is dan in'de voor- Slotbcom en de rappe Juul van de Bovenkamp trad de pleeg aan tegen een *r HriPmaal top ranselde hii geladen WZC uit Woerden. Deze ploeg overklaste de Veenendalers volkomen. hfe |Soten uit zhndoel. De Weliswaar kwamen de Woerdenaren enkele malen op fortuinlijke wijze aan een |chterhcede van WZC had er goed het doelpunt, doch de gehavende VZC-ploeg was niet opgewassen tegen de in veel o in en yZC kon ondanks de vele opzichten beter draaiende tegenstander, die dan ook dit belangrijke promotieduelaapVallen moeilijk gevaarlijk worden. vrij eenvoudig won met 9-3. De'middenvoor van WZC maakte er dingsspeler te liggen Tot tweemaal toe ya£ waarna de zaak wel was bekeken. moest hij in een duel het onderspit M 3_g trok yzc dus aan het kortste delven en de stand was toen reeds 2-0ind -n deze pr0motiewedstrijd. Dit in het nadeelvan VZC. vcor hetbetekent tevens dat de ploeg het vol einde van het eerste spelgedeelte vond geizoen h eeng jn de vierde Kees Hardeman het nodig om de mid-gj yan de KNZB mag proberen. denveer van WZC onreglementair terug T-Tonrlo Am mho te halen hetgeen prompt een strafworp ivOUae aouCflL betekende. Dat betekende tevens 0-3. Al met al is het een koude douche na In de tweede speeltijd was de jonge een prachtig competitieseizoen. Zeer Henk van de Meer het niet eens met grote overwinningen, oms met dubbele beslising van de goed leidende cijfers, werden behaald tegen absoluut Deze wedstrijd werd in VZC kringen met een matig optimisme tegemoet ge zien. Vrijwel de gehele ploeg was zo juist terug van de jaarlijke vakantie, terwijl goalgetter-gangmaker in de voorhoede Cel Slotboom niet van de partij kon zijn. Bovendien hield een kaakontsteking Juul van de Bovenkamp uit het water. Reeds in de eerste spelfase werd dui delijk, dat de jonge en ongetwijfeld ta lentvolle Cees Diepeveen voor een der gelijke strijd nog niet geschikt is. Hij trof het overigens bijzonder slecht, want uitgerekend hij kwam bij de september achter Hotel Vonk aan de Kerkewijk. De keuring zal geschieden door de keurmeester B. Wermer uit Delft en P. Rccdenburg uit Overschie. De dieren worden onderverdeeld in twee groepen, te weten groep A en groep B. Onder groep A wordt verstaan de dieren die geboren zijn in de maanden januari, februari en maart 1964. De dieren die geboren zijn na 31 maart 1964 zijn in gedeeld in de B-groep, terwijl dieren jonger dan acht weken niet gekeurd zullen worden. De inschrijf bil jetten moeten uiterlijk ingeleverd worden voor zaterdag 22 augustus op de vol gende adressen: H. v. d. Lustgraaf, Schrijverspark 461, Veenendaal en J. C. Bijl, Groen van Prinsterenstraat 32. Voor de mensen uit Rhenen bestaat de mogelijkheid zich in te laten schrijven bij de heer P. Pallada, Spitsbergenpad 8 te Rhenen. Naast de wedstrijd, die eraan verbonden is, waarmee verschil lende prijzen te winnen zijn, is een be zoek aan de tentoonstelling ook leer zaam evenals inzenden, want men is cok in de gelegenheid vragen te stellen aan de keurmeesters, na afloop overi gens, want het is verboden enige in vloed cp de keurmeesters uit te oefenen. Als iedereen zijn jonge dieren in schrijft, kan men op ongeveer 200 die ren rekenen die op zaterdag 5 septem ber voor de jury zullen paraderen. een scheidsrechter Lutters uit Utrecht, het geen hij nogal luidruchtig uitte. Hij mocht derhalve het droge op en dat be tekende 0-4 voor WZC. Kort daarop kreeg Hein van Schuppen een tik op zijn neus, waardoor VZC een straf worp mocht nemen. Hein scoorde feil loos via de onderkant van de lat, 1-4. VZC kwam er wat beter in en de sterke en frekwent doorvechtende Wim van de Meer zag zijn akties sterven in slecht afwerken van elke aanval. Kee per Bakker liet een tam schot door zijn vingers glijden, hetgeen vlak voor het einde van de tweede spelfase 1-5 bete kende. WZC speelde duidelijk een gewonnen wedstrijd. De baltechniek en andere technische bekwaamheden inclusief het tactisch inzicht van de Woerdenaren was deze avond stukken beter dan die van de Veenendalers. Yvo Koomen en John van der Veen hadden het zeer moeilijk in de verdediging, doch ston den er tijdelijk borg voor dat de score niet groter werd. Evert van de Loos- drecht trachtte samen met Wim van de Meer het middenveld te bezetten, doch dit lukte maar ten dele. De snelste Veenendaler Wim van de Meer werd zwaar bewaakt en werd veelal te pas en te onpas van de bal gehouden, zodat hij maar weinig gevaarlijk kon wor den. Kees Hardeman verkleinde de ach terstand uit een moeilijke positie nog tot 2-5. WZC profiteerde van een nume rieke meerderheid en scoorde 2-7. Wim van de Meer en Kees Hardeman scho- onvolwaardige tegenstanders. Helaas zal VZC dit nogmaals moeten doorma ken. Zeer waarschijnlijk is dit dan ook wel de reden, dat met een foutief in gesteld wedstrijdmoraal dit promotie duel werd tegemoet gezien. Men was geen tegenstand gewend. Daarenboven miste de ploeg enkele gerenomeerde krachten, hetgeen als enig excuus mag gelden voor deze forse nederlaag. Ove rigens was het een zwaar verdiende zege van minstens een klasse beter spe lend WZC. De promotie naar de derde klas kwam dan ook terecht bij de ploeg die er het op deze avond het meeste recht op had. Woensdagmiddag gebeurde op de Rijksstraatweg bij slagerij van Rhee weer een aanrijding. Op de weg moest een auto stoppen die uit de richting Utrecht kwam. Achter hem reden twee andere auto's, waarvan de laat ste de manoeuvre van de voorste te laat opmerkte met het gevolg dat hij tegen de voor hem rijdende volkswa gen aan reed. Deze wagen kreeg flinke schade en tegen de bestuurder van de brokken- wagen v. D. uit Zeist werd proces-ver baal opgemaakt. Een twintigjarige jongeman uit Eist werd woensdag door de Rijkspolitie aangehouden wegens het plegen van openbare schennis der eerbaarheid.

De Vallei | 1964 | | pagina 10