Huize „Heimerstein" wordt grondig gemoderniseerd Per 1 juli 1963 in beheer van André Stichting ö#t«$ tuinbouw hoekje atxfcfts ckvüOf. Tuin en Park" AMERONGEN Ds. P. van Vliet, voorheen hulpprediker in Veenendaal werkt thans midden tussen Muzelmannen in kasbah van Algiers ALGERIJE-een gevaar voor Europa RENSWOUDE DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 Nr. 64 PLANNEN Arbeidstherapie Verzorging Muziek Personeel wordt aantrekkelijke vakbeurs Naar Columbia JK DS. BREUGEM TEGEN SPORT OP ZONDAG KLEIN Cultuur Boeiend Theologische Hogeschooldag Opbouw L^/V Verscholen tussen de bossen van het landgoed „Heimerstein" aan de Noordpunt van de Grebbeberg, ligt Huize Heimerstein. Sinds 1924 herbergt het huis een aantal van onze geestelijk gehandicapten. Jarenlang werd Huize Heimerstein beheerd door de familie André, maar sinds kort, om precies te zjjn op 1 juli 1963 werd de André Stichting de eigenaresse. Tijdens de oorlogshandelingen werd het gebouw groten deels vernield, maar in 1952 verrees Heimerstein weer uit de puinhopen. Thans, 10 jaar na de herbouwing, be staan grote plannen om zowel de in richting der gebouwen als de erven geheel aan te passen aan de eisen van de moderne tijd. Het bestuur van de André Stichting waarin dezelfde per sonen zitting hebben als in de Stichting „De Opbouw" wenst niet alleen een goed geoutilleerde, moderne inrichting te creëren, maar evenzeer wordt de therapie t.o.v. de verpleegden en de medische zorg geheel op eigentijdse leest geschoeid. Vele veranderingen, die deze zomer tot stand kwamen, kunnen reeds wor den geconstateerd en zijn tot realiteit geworden. Een stuk weiland, waar in 't voorjaar nog de koeien graasden is omgetoverd in een stuk speel- en gym- nastiekweide met de modernste toestel len. Ook andere verbeteringen zijn in volle gang o.a. de aanleg van een ge heel met tegels geplaveide speelgelegen- heid voor de in Heimerstein verpleegde gehandicapte kinderen. Een grote betonnen zandbak, duikel- rekjes en overige speel werktuigen zijn reeds geplaatst. Hier kunnen de kin deren, die in de schoollokalen reeds vertrouwd raakten met motorisch ma teriaal (o.a. skelterwagentjes) zich vol ledig uitleven. Mevr. Groeneweg, de waarnemend di rectrice, verantwoordelijk voor de gang van zaken op Heimerstein, leidde ons welwillend rond door de verschillende afdelingen. Zij legde speciaal de nadruk op de paedagogische aanpak van hét gehele werk. Heimerstein is zoals het merendeel van soortgelijke stichtingen geen verzorgingsinstituut, maar richt zich op de opvoedende elementen in de verzorging. Zo kan men met vele kin deren, die op Heimerstein vertoeven, verbluffende resultaten boeken. In een speciaal ingericht lokaal, de orangerie, gelegen aan de voorkant, zijn een aan tal jongens en meisjes bezig met een voudige handenarbeid (het aan elkaar monteren van plastic wasknijpers). Deze werkzaamheden zijn een bijzondere sti mulans, aldus de directrice. Zij hebben het idee wat te presteren en wennen aan een geregelde dagindeling. De grondstoffen worden geleverd door be drijven in Nederland. Ieder heeft haar of zijn eigen tempo, maar door een in tensieve en dagelijkse beoefening gaat het steeds vlotter. De kinderen zijn in drie categorieën te verdelen. De C. groep heeft het meeste aandacht nodig. Het komt herhaaldelijk voor dat de kinderen in een hogere werkgroep wor den ingedeeld, omdat de vorderingen zich in stijgende lijn bewogen. Eenmaal geplaatst in de A of B groep worden de opgaven ingewikkelder en er kan zelfs een behoorlijke technische vaardigheid worden bijgebracht. De medische verzorging van de 75 verpleegden op Heimerstein is in han- Enkele gehandicapten in de „Orange rie" bezig met de dagelijkse arbeid: het monteren van plastic wasknijpers. den van een team doktoren, w.o. dokter Stegeman en tandarts Visscher bei den uit Rhenen. Zij kunnen beschikken over een moderne onderzoekkamer en een even moderne apparatuur. Op ge zette tijden verschijnt de psychiater, die de vorderingen van de kinderen be schouwt en de te volgen methode in strueert. Voorts is er een dietiste aan het huis verbonden. In het vier verdiepin gen tellende hoofdgebouw bevinden zich een groot aantal douchecellen, die van recente datum zijn en in de plaats kwamen van de wat ouderwets aan doende baden. Het geheel maakt een buitengewoon frisse indruk, niet in 't minst door de fraaie vergezichten, die men door de open ramen van Heimerstein heeft op de fantastische omgeving van bergen en dalen. Van de groepsleidsters zijn sommigen gediplomeerd, anderen in opleiding. Kortom, de personeelsvoorziening baart geen zorg, aldus mevr. Groeneweg. Er heerst een prettige collegiale sfeer. Intussen worden de werkzaamheden met kracht ter hand genomen. Toen de eerste bulldozers op het terrein ver schenen merkte een lid van het perso neel op: „Mevrouw, ik heb muziek ge hoord". Heimerstein zal na verloop van enkele jaren onherkenbaar zijn. Hoewel het oude „melkhuisje" (een zeer antiek bouwseltje) als curiositeit zal blijven bestaan en ook de boerderij (hoewel eveneens gerestaureerd) deel blijft uit maken van het erf rond Heimerstein zullen deze overblijfselen uit een ver vlogen tijd eerstdaags worden begrensd door een grote parkeerruimte, een fraai aangelegd park, een school met hedendaags interieur, sportgelegenhe- den en een hoofdgebouw waarin het zo wel voor de gehandicapten als het per soneel een genoegen is te wonen. Mevr. Groeneweg heeft een open oog P.V. „DE ZATERDAGVLIEGERS" Op 8 augustus 1964 werd een wed vlucht gehouden vanaf St. Quintin, waaraan werd deelgenomen door 167 duiven. De duiven werden gelost om 6.30 uur en het was de heer Davelaar die om 10.00 uur de eerste duif wist te klokken en haalde hiermeer een snel heid van 1378.56 meter per minuut. De rest van de uitslag is: W. Davelaar 1, 3; M. van Stempvoort 2; Jac. v. Kooten 4, 23, 32; A. Valken burg 5; Gebr. Gijsbertsen 6, 15, 28, 29: J. Hey 7, 33; G. Ariesen 8; C. J. Stui- venberg 9; C. W. de Koning 10, 13, 21; T. Schoeman 11, 19; J. D. Heikamp 12, 17, 18, 20, 34; G. Methorst 14, 30; R. Muller 16; Fl. Wurtman 22; R. Muller 24; A. v. d. Bos 25; A. J. Boers 26, 27; E. v. Hal. 31. De leden van de p.v. „De Zaterdag vliegers" hielden op 1 augustus 1964 een wedvlucht vanaf Mons. Er waren 208 duiven in concours, waarvan de eerste zich meldde bij de heer van Koo ten en haalde een snelheid van 1317.63 meter per minuut. De verdere uitslag luidt: Jac. v. Kooten 1, 4, 6, 17; J. Hey 2, 18; A. J. Boers 3, 14, 26; Gebr. Gijsbertsen 5, 16, 31, 33; G. v. Rotterdam 7; J. v. Ojik 8, 30, 36; J. D. Heikamp 9, 29, 40; G. Ariesen 10, 23. 24; E. v. Hal 11; Fl. Wurtman 12; R. Muller 13, 28, 39; W. Davelaar 15, 21, 41; G. Methorst 19, 20, 22; A. Schoeman 25; H. v. Ginkel 27, 34; R. Muller 32; C. W. de Koning 35; C. J. Stuivenberg 37, 38; M. v. Stemp voort 42. A.s. vrijdagavond is het inkorven voor africhtingsvlucht vanaf Tiel. Het hoofdgebouw van „Heimerstein" in 1952 herbouwd. Aan de voor zijde het pas aangelegde grasgazon en bloemper ken. Tweemaal in de maand komen de ouders hun pupillen bezoeken. Er wordt dan in de omgeving gewandeld en ook wel eens een bezoekje gebracht aan Ouwehands Dierenpark waarop de Stichting een abonnement heeft, 't Is heel plezierig dat we zo'n goede buur man hebben, zegt de directrice laconiek. Bezoeken aan andere evenementen staan regelmatig op de agenda, zoals o.a. aan de gehouden Motorcross. De ge handicapten genoten met volle teugen. In het hoofdgebouw bevindt zich een televisietoestel en bij de verschillende groepen is een radioaansluiting. Vooral de kinderprogramma's (Lassie, Ivan- hoe enz.) zijn zeer geliefd. De moeilijkheden, die zich landelijk wel voordoen t.o.v. de personeelsbezet ting spelen op Heimerstein niet zo'n be langrijke rol, al is er op bescheiden schaal nog plaatsingsmogelijkheid voor meisjes, die voor dit werk voelen. Met het huishoudelijk personeel meegere kend telt de Stichting 30 personeels leden, waarvan enkele gediplomeerd en gespecialiseerd. Het personeel is voor het grootste deel intern. Het is een op zichzelf le vende gemeenschap, waarin het prettig vertoeven is Er zijn verschillende, met knusse zitjes geaccentueerde vertrek ken voor de inwonende meisjes, die hier bovendien van een prachtig uit zicht op de onlangs aangelegde tuin met gazon en bloemenrandjes kunnen genieten. (en hart) voor de behoeften die er leven in deze gemeenschap en door haar ge degen instelling, die geheel op de toe komst is gericht, zal Heimerstein uit botten en kunnen wedijveren met iedere andere inrichting voor gehandicapten. Er wordt een groot stuk „levenswerk" verricht daar aan de voet van de Greb beberg! De vakbeurs „Tuin en Park" die door de Jaarbeurs te Utrecht wordt georgani seerd belooft een aantrekkelijke manifes tatie te worden. De Beatrixhal op het Vredenburg, die voor deze beurs van 27 tot en met 31 oktober a.s. werd gereser veerd, is vrijwel volgeboekt. Ook internationaal trekt deze nieuwe vakbeurs de aandacht, getuige aanvragen voor standruimte uit Duitsland, Italië, België en Frankrijk. Het ligt in de bedoe ling tijdens de beurs lezingen te doen hou den onder meer over de problematiek rondom de recreatiegebieden in Neder- lang en de mechanisering van aanleg en onderhoud van tuin en park. Blijkens de vooraanmeldingen zullen onder meer de volgende produkten wor den tentoongesteld: spuit- en stuif appara tuur, snoeimessen en -scharen, bestrij dingsmiddelen, mechanische en handgras- maaimachines, heggescharen, gieter^, har ken, veeg- en zuigmachines voor bladaf- val, mest- en kunstmeststoffen, tuinmeu belen, parasols, bloembakken, zaden, kwe- kerijprodukten, broeikasjes, hekken en omheiningen, fonteinen, tuingereedschap pen in de ruimste zin des woords, zagen, haspels, pompen, beregeningsinstallaties, terreinonderhoudsapparatuur, betontegels, verluchtingsmachines, parkbanken, wal sen, zonnewijzers, tuindecoratieartikelen, tuingrills, groei-remmiddelen, potgrond, graszoden, sierkuipen, vensterbankbroei- kastjes, inbouwmotoren voor grasmaaima- chines, kreupelhoutmaaiers, taludmaaiers, schijnwerpers, tuinminiaturen, speeltuin toestellen, tuinzwembaden, tuintractoren, sproeiers diverse soorten tuinslang, sier- gaas, drainagebuizen, staal- en ijzerdraad, tuin architectuur, bloembollen, ladders, trappen en vakliteratuur. De beurs zal 3000 m2 aan standruimte omvatten. Op 1 augstus j.l. vertrok mej. Corrie v. d. Brink uit Amerongen als verpleegster naar de provincie Marino in Columbia. Zij vertrok in het kader van het Jongeren Vrij willigers Plan zoals dat door de Ne derlandse regering is opgezet. WIJZIGING HUISVUILOPHAALDIENST Belanghebbenden worden erop at tent gemaakt, dat er met ingang van maandag 17 augustus a.s. een wijziging komt in de huisvuilophaaldienst dezer gemeente. Ingaande deze datum gaat n.l. de vol gende regeling gelden. In het gehele dorp, met uitzondering van het gedeelte ten noorden van de Kon. Wilhelminaweg en ten Oosten van de Koenestraat (deze beide wegen niet inbegrepen) worden de vuilnisem mers geledigd op maandag- en op dQn- derdagmiddag vanaf 12.00 uur. In het gedeelte ten noorden van de Kon. Wilhelminaweg en ten Oosten van de Koenestraat (deze wegen uit gezonderd) alsmede Overberg, Berg weg, Veenseweg, Elsterstraatweg en Eist gem. Amerongen worden de em mers geledigd op dinsdag- en vrijdag middag vanaf 12.00 uur. Betrokkenen worden verzocht om van het bovenstaande goede nota te nemen en de emmers ongeveer één uur van te voren aan de weg gereed te zetten. In verband met het bovenstaande wordt de openstelling van de vuilnis stortplaats eveneens gewijzigd. Deze openingstijden worden als volgt: maandag, dinsdag, donderdag en vrij dagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. OUD PAPIERACTIE In het kader van het uniformfonds van de plaatselijke muziekvereniging „Ons Genoegen" wordt er zaterdag, 22 augus tus a.s. weer oud papier opgehaald. Men wordt verzocht de oude kranten, tijdschriften e.d. gebundeld langs de weg te zetten. Tijdig van te voren wordt door middel van het luiden van een bel aangegeven, dat de ophaalploeg in aantocht is. Vriendelijk verzoek van het bestuur om zoveel mogelijk papier gereed te zetten. De bloemisten bieden thans weer een merkwaardig bolgewas aan, name lijk de „Calchicum autumtale" oftewel „herfst-tijdeloos" genoemd. Dit bol gewas is een „droogbloeier" die grote, op Crocus gelijkende bloemen, voort brengt. Dames, zo'n herfst-tijdeloos is juist iets voor U! Zonder voeding, wa ter of aarde brengt zij na enkele we ken fraaie bloemen in rose en lila nuances voort. Zet zo'n bol gewoon op de vensterbank of op een tafeltje voor 't raam en ziet het wonder ge beuren! Echter het „geval" maakt een mooier effect in Uw kamer wanneer men één of meer van die forse bollen in een schaal(tje) zet bedekt met mos of lichte kiezelsteentjes. Zonder er ver der enige zorg aan te besteden vol trekt zich het experiment „van bol tot bloem". Is me dat effe wat? Straks uitgebloeid zijnde, moet de bol(len) subiet in de tuin worden ge plant. Tijdens of na de bloei vormt zich nog geen blad. Pas in het voor jaar komen de bladeren te voorschijn. Plant de bol, na haar wonderlijke bloei in de kamer, op een voedzaam plekje grond, dat vochthoudend moet zijn. In mei brengt de bol drie bla deren voort, enigszins op die van t Lelietje der Dalen gelijkende. Tussen de bladeren zit dan een grote driehoe kige doosvrucht. Dus deze doosvrucht (voorjaarsvrucht) en de najaarsbloe- Bloemen zijn de zangen Die ons door het harte gaan En in hun kelken dragen Hier een lach, dddr een traan men behoren bij deze merkwaardige bolgewassen niet zoals bij zovele ge wassen tot één en dezelfde groeiperio de. Het tijdens de bloei in het najaar bevruchte vruchtbeginsel blijft gedu rende de winter verborgen en ontwik keld zich pas in het daarop volgend voorjaar tot een vrucht. Bij de studie betreffende plantkunde noemde de leraar voor jaren terug de plant op schertsenderwijze in latijnse uitspraak „filius ante matrem" op z'n Neder lands gezegd „de zoon vóór de moe der", hetgeen volgens mij ook op schijn berust. Zal daar niet dieper op ingaan, 't is té zware kost. Ik zou U willen raden: schaft U zich één of meerdere bollen aan, ze geven U straks veel genoegen. Het is en blijft een leuk experiment, dat men als ech te liefhebber(ster) moet beleven. Vervolgens voldoe ik aan het bin nengekomen verzoek om raad te ge ven betreffende de „Kamerlinde" (Sparmannia Africana). Meerderen kunnen er hun voordeel mee doen. Uit bedoeld schrijven blijkt duidelijk, dat met grote interesse „Ons Tuin- bouwhoekje" wordt gelezen. De Kamerlinde bloeit omstreeks fe- bruari-maart. Op de buitenplaatsen zag men vroeger deze uit Nieuw-Zee- land tot ons gekomen fraaie bloeister veelal in de grote serres staan. Met de volgende behandeling werd succes verkregen: Zet haar op een koele, lichte plaats, want om bloemen te kunnen vormen eist zij zulk een plaatsje. Vele liefhebbers(sters) weten dat niet, vandaar dat men geen bloe men verkrijgt! Wanneer straks Ko ning Winter aan het regeren komt, ook dan de Kamerlinde in een zeer matig verwarmde kamer houden en vooral niet in een fiks warm gestookte kamer. (Voelt u al waar de gemaakte fout zit?) De plant iedere dag flink met halflauw water besproeien! Ver geet niet de bemesting! Wanneer men aldus handelt zal men ongetwijfeld de plant in bloei krijgen. Wie eens de fraaie tere bloemen heeft aanschouwd, verlangt er ieder jaar weer naar om dit wonder te beleven In het hart van de bloem heeft zij een bundel meeldraden, waarvan het bin nenste gedeelte rood en de buitenste kring geel-bruin van kleur is. Raakt men even aan de meeldraden dan gaan deze uiteen en is het geheel als een stralenkrans. Prachtig! Op een buitenplaats bij Deventer zag ik vroe ger een fraai bloeiende Kamerlinde die een hoogte had verkregen van 3V2 meter. Onvergetelijk mooi! Wenst men een kamerlinde uit stek voort te kwe ken? Handel dan als volgt: Neem dan een stek van een bloeiende plant en van een tak die bloeit. Dit nog: zij be hoort tot de familie der Linde (Filia- ceae), hetgeen aan de plant duidelijk is te zien. Neem geen stek van een niet bloeiende tak. Deze zal als plant zeer sporadisch bloeien. Succes zij U toegewenst. E. J. GRIJSEN Tot vice-praeses van de Kerkeraad der Geref. Kerk art. 31 te Veenen- daal werd aangewezen ouderling Verkerk. Dit ter vervulling van de vacature ontstaan door het aftreden van de heer Borg. De Hervormde gemeente van Rhe nen bracht in de eerste zes maanden van 1964 een bedrag van f 2000, bijeen in het kader van het „ver jaardagsfonds". Uit de nalatenschap van een over leden zuster der gemeente ontving de Hervormde Kerk van Ameron gen een bedrag van f 100, In het „Kerkblad" uitgaande van de Hervormde Gemeenten van Ach terberg, Amerongen-Overberg, Eist, en Leersum schrijft de Hervormde pastor van Achterberg Ds. P. M. Breugem een kort stukje over de sport op zondag en speciaal n.a.v. de openstelling van sportvelden in Veenendaal. Wij citeren Ds. Breu gem: In Veenendaal is laatst heel wat te doen geweest over het openstellen van sportvelden op zondag. Geluk kig zijn daar ook nog mensen tegen op gekomen. Persoonlijk ben ik in 't geheel niet tegen de sport, mits deze op gepaste wijze beoefend wordt. Trouwens, we hebben nu toch veelal een vrije zaterdag. Er zijn mensen sommigen on- Ds. P. van Vliet was in 1959 gedurende zes maanden werkzaam in het pastoraat bij de Geref. Kerk in Veenendaal ter vervanging van Ds. D. van Enk, die destijds een reis naar de West ondernam. In vele Veenendaalse ge zinnen is Ds. van Vliet dus geen onbekende en de predikant mag zich nog verheugen in een grote kring van vrienden, die hij tijdens zijn verblijf in Veenendaal heeft gemaakt. Thans leeft en werkt Ds. van Vliet in het kader van de Franse Eglise Reformée in Algerije, exacter uitgedrukt, midden in de kasbah van de stad Algiers. Op 7 km van het centrum van deze stad woont Ds. van Vliet met zijn echtgenote en 7 kinderen. In deze Mohammedaanse sfeer en gemeenschap verricht Ds. van Vliet, tesamen met een viertal Franse geestelijken pionierswerk. Het Christendom te doen doordringen in de eeuwenoude gebruiken en riten van het Mohammedanisme is soms een ont moedigende zaak en meermalen vechten tegen de bierkade, maar Ds. van Vliet ziet een geweldig arbeidsveld voor zich, waarbij het zaad dat gestrood wordt uiteindelijk door God zelf met Zijn wasdom moet worden bekroond. Het aantal Christenen in Algiers is dan ook bijzonder klein, ongeveer 130, vertelt Ds. van Vliet. In de be- neden-kasbah is een kleine Christe lijke kerk waar eenmaal per maand diensten worden gehouden. Het werk van de predikant bestaat dan ook niet zozeer uit het prediken in de Ere dienst dan wel eenvoudige en mense lijke contacten leggen, die de weg moeten openen naar diepere con tacten. Het analfabetisme tiert nog welig in Algerije, zodat ook het ge ven van lessen aan de analfabeten tot de werkzaamheden van de pre dikant behoren. Men moet de men sen bovendien op eenvoudige, sim pele wijze benaderen. De Nederland se kinderbijbel van Anne de Vries werd in het Arabisch vertaald en vindt een goede lezerskring. Ook bestaat in het Midden-Oosten belangstelling voor de aktie „Brood voor het hart" die onlangs werd ge houden. De cultuur van Algerije verschilt duidelijk met de Euroj^se volgens Ds. van Vliet. Het zijn heel wijze mannen, die een opmerkelijke mu- ziekkennis bezitten. Trouwens, hun cultuur stamt uit de 13e eeuw. In die vroege Middeleeuwen waren zij verder gevorderd dan wij in Euro pa. De Spanjaarden overmeester den de Marokkanen en dreven hen terug achter de Middellandse Zee. Hierdoor hebben zij een zekere wrok tegen het Christendom opgevat. Het is nog steeds een realiteit dat een Moslim die zich bekeert het contact verliest met zijn familie en sociaal praktisch in „de lucht komt te han gen". Het percentage bekeerlingen is dan ook bijzonder klem. Vele Christenen uit Algiers vestigen zich thans in Frankrijk en nemen de Franse nationaliteit aan. Na de politieke akties (een moei lijke tijd) is nu een periode van op bouw gevolgd, een opbouw in vriend schap zegt Ds. van Vliet. Uiteraard zijn samenkomsten op straat of in een zaal ondenkbaar. Het gehele werk geschiedt grotendeels achter de schermen. In enkele dorpjes ver strekt b.v. het Leger des Heils kle- der hen heten christenen te zijn, die de mening voorstaan dat we een ieder vrij moeten laten in zijn doen en laten. Dat zou dan naar ons de mocratisch bestel zijn. Op zichzelf genomen is dat al een grote dwaas heid. Want, we zouden ervan schrik ken wanneer een ieder de volle vrij heid van handelen gegeven werd. Er zou niet meer te leven zijn. Boven dien. om maar direct de kern van de zaak te vatten: We moeten ons niet de vraag stellen in onderhavige zaken, wat wij willen of andere men sen wensen, maar wat de wil Gods is. En Gods wil is altijd wijs, hei lig en goed. Ik zou zo zeggen, zoekt het eerst daarmee eens te zijn. Mo gelijk heb ik deze of gene onder de Achterbergers met het bovenstaan de een handreiking lymnen doen, aldus Ds. Breugem in het „Kerk blad". Op woensdag 30 september a.s. wordt vanwege de Qgref. Kerk art. 31 de jaarlijkse Hogeschooldag ge houden. De Veenendaalse leden die deze dag naar Kampen willen gaan kunnen zich daarvoor opgeven bij de heer C. Kramer, Dr. _de Visser straat 48, tel. 2671. ding en voedsel. Het Christendom verkondigen wordt voorafgegaan door verstrekkingen in natura, om een ondergrond te krijgen zegt Ds. van Vliet. Het is merendeels een geïsoleerd werken, al worden de contacten met Europeanen talrijker. Zelfs landgenoten treft men veelvul- diger aan. Zo heeft Ds. van Vliet, tijdens zijn afwezigheid de pastorie geruild met een Doopsgezind pre dikant. Een student uit Delft was in Algiers werkzaam ter bestrijding van het analfabetisme en in het kader van de CCSA treft men vele Nederlanders aan w.o. verpleegsters, ingenieurs e.a. Het is een boeiend werk dat be slag op je legt, zo foirnuleert Ds. van Vliet in één regel de arbeid onder de Muzelmannen. Men krijgt steeds de gedachte: Hier kan je wat doen, hier kun je helpen. Je verwacht er fei telijk niets van, maar wij zijn af hankelijk van Gods bestuur aldus Ds. van Vliet. Er is een groeiende tendens om Algerije te verlaten. Ds. van Vliet denkt hier (voorlopig) nog niet aan. Het werk imponeert de predikant hoewel het voortdurend worstelen met de problemen, (omdat naast de traditie van de Islam ook nog verschillende zeer linkse stromin gen de kop opsteken), wel eens ver moeiend ^n soms ook ontmoedigend is. Ds. van Vliet bezoekt dezer dagen de Conferentie van de „Reformierte Weltbund" te Frankfort, maar hoopt over enkele weken zijn arbeid in de kasbah te hervatten. Voor zijn echt genote zijn er in de huishouding eveneens tal van problemen. Geen enkele leverancier komt aan de deur. Sommige levensmiddelen ontbreken opeens en dan is het zeer behelpen. Desondanks gaat Ds. van Vliet binnenkort met zijn gezin weer op reis. Naar hun huis, naar zijn werk terrein in dienst van Zijn Zender, Die vruchten schenkt ook waar wij ze vooralsnog niet zouden verwach ten, zo concludeert Ds. van Vliet. ''VA' Gezicht op de ha ven van Algiers. De stad waar Ds. van Vliet zijn werkterrein heeft. Algerije heeft zijn vrijheid. De laatste Franse troepen hebben ruim een jaar voor de te Evian overeengekomen termijn van 1 juli 1965 het land verlaten; er bleef alleen een kleine macht over in de Franse marinebasis Mers-el Kebir en op de olievelden in de Sahara. Frankrijk hield dus het akkoord van Evian op royale wijze. Van Algerije kan dit niet worden gezegd, want in strijd met Evian naastte Ben Bella alle Franse landbouwgronden op 1 oktober 1963 en kon juichend zeggen: „Van deze datum af is er geen hectare Algerijnse grond meer in bezit van de colons". Ja, maar wat nu? Algerije staat op de rand van een burgeroorlog en van een economische schipbreuk. Ben Bella is dictator, die al zijn vroe gere vrienden terzijde schoof of ker kerde en alleen regeert. Maar het is de vraag of hij zich handhaven kan, want onder leiding van Hocine Ait Ahmed is een contra-revolutie op gang, die zich niet tot de Berbers van Kaby- lië beperkt, maar in heel het land een steeds groeiende aanhang vindt. Het gaat momenteel weer als in de dagen van de OAS, van wie men de „kunst" heeft afgekeken, maar het zijn nu Al gerijnen tegen Algerijnen. Van de Fran sen zijn er nog slechts 30.000 over, ver armden, die geen invloed meer hebben; voorts zijn er 18.000 Franse „adviseurs" in het land om diensten op gang te houden, waarvoor de Algerijnen geen mensen hebben. Ben Bella beurt ove rigens gaarne de Franse steun, die in 1963 10050 miljoen Franse francs be droeg en in 1965 1010 miljoen zal be dragen. Maar Ben Bella is meer Rus sisch gezind; hij heette te Moskou „ka meraad", kreeg er de Lenin-vredesprijs en sprak af. dat de Algerijnse havens voor de Russische marine beschikbaar zijn. Dit laatste is wel zeer bedenkelijk voor de zuidflank van Europa en vol gens NAVO-kringen dreigt voor Euro pa een „op Cuba gelijkende raketten- situatie". Want de Sovjets bezitten o.a. 20 onderzeeboten, die raketten met een draagwijdte van 3000 km kunnen afvu ren en stationeren de Russen deze in Algerije, dan staat West-Europa voor ernstige verdedigingsvragen. De Rus sen voegden overigens bij het akkoord waardevolle geschenken in ruil: o.a. een krediet van 115 miljard roebel, een staalfabriek, een tankschip van 19.000 ton, 300 Russische artsen en een insti tuut voor de opleiding van 2.000 Alge- rennen tot olieexperts. De bedoeling van het laatste is duidelijk; zodra Ben Bella over de nodige experts beschikt, wil hij de Fransen uit de Sahara ver jagen. Het is echter de vraag, of Al gerije het huidige bestaan zo lang zal kunnen rekken. Het vrijheidsparadijs, dat Ben Bella zijn volk twee jaar ge leden beloofde, ligt immers reeds ge heel in puin, ook afgezien van de drei gende burgeroorlog. Het aantal werklo zen is 2Vs miljoen. De verdeling van het grootgrondbezit heeft de bloeiende plantages tot rimboe gemaakt. De Al gerijnse franc zonk sinds januari van dit jaar alweer 20°/o. De winkels staan leeg. Ook de scholen zijn grotendeels onbezet in dit land vol analfabeten. Schonk Amerika, braaf voor „imperia listisch" uitgescholden, niet maande lijks 40.000 ton graan, er zou een af grijselijke hongersnood heersen. En ge middeld 1000 mensen per dag trekken naar Frankrijk om er brood te vinden. Het is een volslagen ruïne, waarbij men alleen nog kan vragen, hoe dit aflopen moet. Het Algerijnse volk heeft het thans slechter dan ooit tevoren. Het ziet er naar uit, dat het zelfs met de olie van de Sahara niet meer valt te redden en dat ook de grote Russische hulp in een bodemloze put belandt. Parijs weet dit beter dan de Algerij nen zelf; het trekt zijn troepen terug, teneinde niet betrokken te worden in de dreigende crisis, maar staakt groot moedig inmiddels zijn hulp niet en maakt het Ben Bella in geen enkel op zicht moeilijk. Valt deze, hij kan voor het wereldforum nooit Frankrijk de schuld geven. Men ziet, de vrijheid is een kostelijk goed, maar men moet weten hoe ze te gebruiken. De laatste decenniën waren wel wat te snel met onafhankelijk heidsverleningen; en zij die ze eisten zitten voor een groot deel met de han den in het haar. TRAINING V.V. RENSWOUDE BEGONNEN Dinsdagavond om 7.15 uur (11 aug.) is de training van de voetbalvereniging Renswoude begonnen. De heer Dillen uit Veenendaal zal voortaan elke dins dagavond de leiding van deze training op zich nemen. Alle voetbalenthousiasten ook nieu we leden worden de komende dins dagavond op het voetbalveld te Rens woude verwacht.

De Vallei | 1964 | | pagina 5