Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Hoe werken de reinigingsdiensten m onze omgeving S? Over het algemeen kan men de boel schoonhouden Politieberichten Twee Engelse dames gewond Jaarvergadering muziekvereniging Crescendo Eist ~M. IN Wat nu weer JTlftlis optiek 38eJ AARGANG DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 Nr. 65 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal advertenties Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Hoe gaat het in de verschillende gemeenten Nieuws uit de omgeving Met paard en wagen Grof vuil een probleem Verbetering Eveneens uitbesteed TRAILER BOTST TEGEN AUTO OP PARKEER- STROOK ELST Politierapport Eist Zondagmiddag verdronk 8-jarig meisje in de Rijn EDERVEEN AMERONGEN Bejaarden genoten van muzikale prestaties MULDER Redabtie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 RedakÜe: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(j de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kont raktpry zen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Het is algemeen hekend: „De Nederlanders zijn een proper volkje." Zijn we echter wel zo helder. Lezen we niet in de kranten dat die en die plaats er toch maar eens over gaat denken om een reini- gingspolitie in het leven te roepen omdat de straten op een dergelijke wijze besmeurd worden, dat er echt paal en perk aan gesteld moet worden. Niet alleen onze straten worden in papierbakken ver anderd, maar onze bossen en bermen zijn vaak ware vuilnisstortplaatsen. Gelukkig bestaan er instel lingen die erop wijzen dat zoiets ongepast is en gelukkig hebben we onze gemeente-reinigingsdiensten die er voor zorgen dat een straat regelmatig geveegd wordt, want naast het ongezonde van een vuile straat is niet een glimmende deurknop, maar een papiervrije straat het visitekaartje van onze gemeen schap. Hoe ligt dat in onze omgeving, hebben wij ook een reinigingspolitie nodig of kan het er mee door? Deze vraag hebben we ons eens gesteld en o m er antwoord op te krijgen zijn we de verschillende gemeente-instanties eens nagegaan, waarbij we tevens het ophalen van huisvuil betrokken hebben. Heeft U er wel eens bij stil gestaan wat er gaat gebeuren als van de week de vuilnisauto niet komt? Waar moet U uw vuil laten? Gelukkig hoeft U er niet over in te zitten, want in Veenen daal vertelde men ons dat er echt wel voor gezorgd wordt dat de wagen wel komt, want koste wat het kost de dienst moet doorgaan. In Veenendaal rijden twee vuilnisauto's die konstant in de weer zijn om vuilnis op te halen. Hierdoor is het mogelijk dat de emmers in Veenendaal twee maal per week ge leegd worden. Deze emmers zijn uni form en worden door de gemeente ver strekt. Eén zo'n emmer heeft een in houd van 33 liter. Wie van rekenen houdt: in Veenendaal zijn 7064 emmers in gebruik, gemiddeld weegt een volle emmer 12 kilo, terwijl een gemeentear beider die op een vuilnisauto meerijdt per week 3000 emmers moet tillen, zodat hij per week gemiddeld 36.000 kilo huisvuil optilt. Op deze manier worden in Veenendaal 14 vrachten vuil per dag opgehaald wat er op neerkomt dat ongeveer 65 kubieke meter vuil wordt vervoerd. Dat vuil is voorname lijk afkomstig van particulieren, want de bedrijven zorgen er wel voor dat hun afval vervoerd wordt. Als de vuilnisauto's vol zijn wordt de lading naar de vuilnisstortplaats bij de Emminkhuizerberg gebracht, waar het afval neergegooid wordt. Vroeger waren er nog wel eens men sen, die daar compost kwamen halen, maar tegenwoordig is dat veel minder omdat men dat veel beter uit Wijster kan betrekken. Het reinigen van de straat is een an der onderdeel van de dienst gemeente werken. Ook de straten worden in Vee nendaal door mensen van de gemeente reiniging onder handen genomen. Hier voor heeft men de beschikking over een vrachtwagen die de straat veegt en zelf ook het vuil opneemt. Daarnaast wordt het vegen ook nog met hand kracht gedaan, waarvoor twee papier- fietsen ter beschikking staan. Twee maal per week verschijnt de automati sche veegmachine in de straten van Veenendaal, zodat de straten er echt toonbaar uitzien. Over de medewerking van de be volking is men echt wel te spreken al kan deze echt nooit groot genoeg zijn, want er wordt van gemeente- zijde op gewezen dat het vegen van stoepen en dergelijke echt niet is het vuil in de goot gooien, zodat de putten verstopt komen te zitten, maar de stoep aanvegen houdt te vens in dat het vuil in de as emmers belandt. Ook het eigenhandig stor ten van vuilnis noemde men van gemeentezijde geen groot knelpunt. Naast de automatische stratenveger heeft men in Veenendaal ook de be schikking over een z.gn. kolkenzuiger die de rioolputten onder handen neemt. In totaal werken in Veenendaal 11 mensen bij de gemeente die belast zijn met het schoonhouden van straten, we gen en putten. Ondanks het personeels tekort kan men er mee uit, maar men vreest wel dat in de toekomst de in- EDE: In Ede is vorige week zaterdag de z.g.n. „Ede week" begonnen. Deze feestweek duurt tot zaterdag 22 aug. Elke dag is er een gevarieerd pro gramma, zodat de Edenaren en andere belangstellenden er lustig op los kun nen feesten. WAGENINGEN: Drie kleine jongens deden in Wageningen vorige week de vondst van hun leven. Op een hooi zolder vonden zij namelijk een aantal flessen met een voor hun aantrekke lijke inhoud. Er lag onder andere ci troenjenever, wat door een knaapje eens lekker opgedronken werd. Na dat hij een achtste liter op had, ging het hele gezelschap behoorlijke ple zierig naar huis. Dat plezier, duurde echter kort, want de grote drinker raakte bewusteloos en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hij kon zonder ernstige gevolgen zijn roest uitslapen. tensiteit van het schoonmaken vermin deren zal. We kunnen het tenslotte wel zo stel len dat men het in Veenendaal vrij netjes kan houden. In Renswoude doet men het wat rus tiger en mischien wel wat romantischer. De rioolputten worden in Amerongen alleen schoongemaakt als het nodig is. Dat schijnt vooral nodig te zijn als het flink geregend heeft. In Rhenen kampt men met het pro bleem hoe het grove vuil (daar on der verstaat men grote dozen e.d. alle- Ederveen en De Klomp ressorteren uiteraard onder de gemeentelijke reini gingsdienst van Ede. Sinds vorig jaar werd het ophalen van huisvuil twee maal per week gedaan, namelijk 's woensdags en zaterdags. De restitu tie wordt ook sinds 1963 ingevorderd tegelijk met de rekening voor de Wa terleiding. Het bedrag is groot 15, per jaar. Hoewel het iedere ingezetene vrij staat het huisvuil op te laten halen, maakt vooral in de nieuwbouw prak tisch iedereen er gebruik van, in te genstelling met een jaar of vijf geleden toen grote hoeveelheden vuil in de (toen nog bestaande) sloten werden geworpen. Met het dempen van deze kwalijk rie kende sloten verdwenen ook deze ge woonten en men mag constateren dat Ederveen op dat gebied een grote voor uitgang boekte. Schone straten en pleinen zijn in Ederveen eerder regel dan uitzon dering. Het opgehaalde huisvuil wordt gestort op de gemeentelijke stortplaats tussen Ede en Otterlo. Over het algemeen kunnen we kon- kluderen dat de „vervuiling" in onze omgeving nog wel meevalt, toch gaan de gemeenten meedoen aan de verschil lende akties die binnenkort gevoerd zullen worden. Wij denken aan de aktie „Houdt U stoep schoon". Ook de ANWB neemt maatregelen om de men sen van netheid te overtuigen. Deze instantie heeft onder andere een brief gestuurd aan de gemeenten, waarin ge waarschuwd wordt tegen de sterke ver vuiling. Inderdaad het is een noodzaak de boel schoon te houden. Grote bergen afval en een kwalijk luchtje constateerden wij by de Emminkhuizerberg waar Veenendaal het huisvuil stort. Daar wordt het huisvuil opgehaald door een particulier, die éénmaal per week met paard en wagen langs komt bij de mensen om het nodige afval op te ha len. Ook heeft men daar geen vaste stortplaats, want er zijn nog wel eens landbouwers die een gat in hun land of iets dergelijks opgevuld moeten heb ben. Het reinigen van straten gebeurt ook meestal niet op vaste tijden, men veegt er wanneer dat noodzakelijk is. Naast het ophalen van het vuil met paard en wagen, wat geheel gratis ge beurt, kunnen de mensen evenals in de andere gemeenten terecht om hun afval zelf te storten op een stortplaats. In Amerongen heeft men het ophalen van vuilnis ook uitbesteed. Daar komen twee maal per week vrachtauto's van een particuliere onderneming uit Oos terbeek om de door de gemeente ver strekte afvalemmers te legen. De men sen betalen hiervoor reinigingsrech ten, waarna ze van het vuil verlost worden. Dit wordt gebracht naar de stortplaats aan de Lekdijk. Hierin komt echter wel eens veran dering, want men tracht met de om liggende gemeenten een oplossing te zoeken voor een andere plaats. Het aantal uniforme emmers ver strekt door de gemeente, ruim 1100, is in verhouding klein, maar dit schrijft men toe aan het feit dat er in Ameron gen nog veel mensen zijn die het afval zelf houden en het gebruiken als com post. Het reinigen van straten gebeurt in Amerongen met handkracht. De laatste twee dagen van elke week rukt er een speciale ploeg uit om de straten weer toonbaar te maken. Overigens is men in Amerongen ook best te spreken over de bevolking, het gebeurt zelfs wel eens dat er mensen zijn die zelf een stukje straat vegen. Elke straat wordt zo eenmaal per week geveegd door een ploeg van vijf man. Wel zouden er in Amerongen minder en liefst helemaal geen mensen moeten zijn die hun huis vuil zo maar aan de kant van de weg gooien. Willen de mensen zelf hun vuil storten, dan kunnen ze dat op de grote vuilnisstortplaats doen aan de Lekdijk. maal dingen die dus niet in de asem- mers passen) vervoerd moeten worden. Hiervoor wil men in de toekomst een maal per maand een speciale vracht wagen laten rijden en dan kan men net zoveel grof vuil meegeven als men wil, maar op het ogenblik zijn er echt men sen die het te gek maken, vooral win keliers stapelen enorme hoeveelheden rommel bij hun asemmers op, waar door de roltrommelauto boordevol komt te zitten. In Rhenen komt de vuilniswagen twee maal per week langs om de emmers te legen en in de andere plaatsen zo als Achterberg en Eist, die ook tot de gemeente behoren komt de wagen een maal per week langs. Ook hier zijn er nog te veel mensen die hun vuil maar zo weg gooien. Dit wordt in de hand gewerkt, doordat er tussen de verschil lende bebouwingscentra nogal wat open plekken liggen. De emmers in Rhenen (er worden er per dag ongeveer 1400 geleegd) worden doo,r de huisbewoners zelf aangeschaft voor de prys van tien gulden terwyl de reinigingsrechten f 12,50 bedragen. Het reinigen van straten gebeurt in Rhenen ook met de hand. Hiervoor rij den twee mensen op een karretje die de hele dag de straten schoonvegen. In to taal werken er 18 mensen bij de reini gingsdienst. Ook dit aantal is net vol doende om de straten schoon te hou den. Overigens heeft men als het al te gortig wordt ook nog de beschikking over een rolveger maar men verwacht toch dat er eens een grote veger zal moeten komen. De binnenstad levert in Rhenen het grootste probleem, vooral zaterdags avonds, wanneer de jeugd de verschil lende zakjes patat op heeft. Daarvoor heeft men echter een speciale ploeg voor aangesteld, die 's avonds laat de stoep nog eens schoon veegt. Men staat er van te kijken, wat er al zo opgehaald wordt. Ook dat gaat evenals het huis vuil naar de gemeentelijke stortplaats aan de overkant van de Rijn ter hoog te van de Veerweg. Vrijdag om 17.20 uur vond er op de hoek Hoofdstraat-Hoogstraat een lichte aanrijding plaats tussen twee auto's. De heer B. uit Rotterdam wilde vanaf de Hoofdstraat de Hoogstraat inrijden om daar te parkeren. Net toen hij de bocht om was werd hij echter aange reden door mej. R. uit Ede. Er was alleen materiele schade. Twintig minuten later nam de heer W. uit Veenendaal de bocht te groot toen hij vanuit de Aart de Gelderstraat de Jan Steenlaan op wilde rijden. Hier door raakte hij de achterkant van een juist passerende auto. Ook hier materiele schade. In de nacht van vrijdag op zaterdag moest de politie de heer W. naar huis brengen die nogal wat alcohol genut tigd had en bij het Julianaziekenhuis wat al te veel kabaal maakte. Zaterdagmiddag ontstond er begin van brand in de schuur aan de Buurt- laan-Oost. De heer H. die aan het las sen was geweest, wilde dat weer doen, maar bij het aansteken schoot de slang van de fles in brand waardoor er een grote steekvlam ontstond. Met water en natte doeken wist men de brand te blussen, waarbij de heer H. brand wonden aan zijn onderarm opliep. De schuur werd aan de binnenkant zwart geblakerd. Zondagmorgen raakte de heer P. uit Den Haag in grote moeilijkheden, toen hij op de Emmalaan reed. Zijn zwager die voor hem reed moest stoppen voor het verkeer op de Nieuweweg. P. die juist een geparkeerde auto aan het in halen was, was op deze manouvre niet verdacht en kon niet tijdig naar rechts uitwijken. De bromfietser G. die uit tegenovergestelde richting kwam werd hierdoor de weg versperd, zodat hij tegen de auto reed. Er ontstond alleen materiele schade. WÊÊjÈ illllil˧ÉÉil£ De vuilnisstortplaats van de gemeente Rhenen aan de zuid kant van de Rijn. Gisteren om twaalf uur vond er op hoek Hoofdstraat-Zandstraat een aan rijding plaats, toen de heer T. uit Vee nendaal te veel rechts van zich keek en zodoende het voor hem rijdende verkeer niet opmerkte. Daardoor botste hij tegen de auto van de heer L. uit Veenendaal op, die voorgesorteerd stond om de Zandstraat in te rijden. Ook hier weer alleen materiele schade. 36 GESLAAGDEN VOOR ZWEMDIPLOMA Zaterdagmorgen j.l. werd er door een 36 kandidaten het zwemexamen afge legd in het Bergbad. Dertig A-kandida ten en 6 B-kandidaten doorstonden allen de vereiste proeven, zodat aan allen na afloop het diploma kon worden uitgereikt. De kandidaten werden allen opgeleid door badmeester Wouters en zijn echtgenote. Zaterdagmorgen in alle vroegte werden twee Engelse dames, die hun auto op de parkeerstrook van Rijksweg 12 hadden geplaatst, uit hun auto geslingerd toen een trai ler in volle vaart hun wagen ram de. De 21-jarige mej. Coope en de 22-ja- rige mej. Graham hadden de auto vrij dagavond op de parkeerstrook neerge zet en waren in slaap gevallen. Door onbekende oorzaak vloog de trailer op de Engelse auto. Beide dames werden vrij ernstig ge wond. Mej. G. bekwam een gebroken been, een nek wervelfractuur, vele snij- wonden en bovendien had zij een shock opgelopen. Zij werd naar het Juliana ziekenhuis overgebracht. De andere jongedame mej. Coope liep minder ernstig letsel op. Zij kwam er met wat schaafwonden en een neusbloeding af. De Engelse auto werd aan de achter zijde geheel ingedeukt. De trailer, die na de botsing kantelde werd eveneens flink beschadigd. De chauffeur van de trailer bleef ongedeerd. Zondagmiddag om ongeveer half vijf verdronk tussen Remmerden en Eist aan de noordelijke oever de 8-jarige J. H. v. Meteren uit Eist. Het echtpaar v. Meteren dat met hun 8- en 10-ja- rige dochters deze middag aan de Rijn doorb.racht bevond zich op de krib toen het noodlottig ongeval zich voordeed. De zusjes gingen naar de andere kant van de krib, waarna het echtpaar een gil hoorde. Beide meisjes waren te wa ter geraakt en men zag nog net de 10-jarige met het hoofdje boven water. J.l. maandag is in het oefenlokaal by de o.l. Rijnschool van de muziekvereniging Crescendo de jaarlijkse ledenvergadering van deze vereniging gehouden. De ver gadering werd zoals gebruikelijk geopend door de voorzitter, de heer F. van de Berg, die allen hartelijk welkom heette, waarna de afgelopen jaar overleden oud president van de vereniging, de heer N. de K,roon herdacht werd. Voordat er een minuut stilte in acht genomen werd, ging men eerst de levenswandel van de heer De Kroon nog eens langs. De heer De Kroon is 25 jaa,r aktief lid geweest van de vereniging en was tot aan zyn overlijden president van de vereniging. Na de minuut stilte werd het verdere programma afgewerkt. Het verslag van de secretaris en de penningmeester werden dik in orde be vonden, waarbij vooral het laatste er zeer hoopvol uitzag. De bestuursverkiezing was verreweg het belangrijkste punt van het pro gramma. Het gehele bestuur had zich herkiesbaar gesteld terwijl er verschil lende tegenkandidaten ingediend waren. Na stemming zag het bestuur er als volgt uit: F. v. d. Berg, C. J. Looyen, St. Drost, H. v. Ingen, W. Doornspeek, A. v. d. Scheur. Het oud-bestuurslid de heer A. Nagel werd door de voorzitter, de heer van de Berg, bedankt voor de bewezen dien sten aan de vereniging. Aan de heer W. J. Riemsdijk, oud bestuurslid, werd voorgesteld zich tot president van de vereniging te laten kiezen, omdat men van mening was dat de heer Riemsdijk, die tot de op richters van de vereniging behoort, deze ereplaats toe komt. De heer Riemsdijk zelf nam nog geen beslissing en vroeg om een week bedenktijd. Voordat men aan het rustigste punt van de agenda, de pauze toe was wekte de voorzitter nog eens iedereen op om trouw de repetities te bezoeken. Zonder de zwemkunst machtig te zijn waagde de heer v. Meteren zich te wa ter en bracht uitgeput één van zijn twee dochters naar de kant. De 8-jarige J. H. v. Meteren kwam niet meer boven en men riep direct de hulp in van de heer Kosters, die met een speedboot en en kele ervaren zwemmers alles in het werk gesteld hebben om de achtjarige Hennie te vinden. De zwemmers stoot ten echter op veel gevaarlijk prikkel draad en verdere pogingen moesten ge staakt worden. De Rijkspolitie te water die gewaarschuwd was arriveerde om half acht, waarna met behulp van de speedboot van H. Kosters aan het dreg gen begonnen kon worden. Een half uurtje later werd het slachtoffertje naar boven gebracht. Zondagmiddag half vier kwam de heer H. uit Veenendaal met zijn brom fiets vanuit de berm nabij Prattenburg de weg oprijden, waarbij hij in botsing kwam met de heer S. uit Amerongen. Beiden hadden aanzienlijke schade en tegen H. is proces-verbaal opgemaakt. DE HEER A. LAAMERS OVERLEDEN Op de leeftijd van 71 jaar overleed maandag plotseling de heer A. Laamers, wonende aan de Leesonweg. De heer Laamers, die pas zes jaar in Ederveen woonde, was gedurende een korte pe riode Voorzitter van de Muziekvereni- gnig „Irene". Na de pauze volgde de rondvraag, waarbij iedereen naar hartelust zijn hart kon luchten. Besloten werd dat men naar concoursen zal gaan, maar daar is een en ander aan verbonden. De leden moeten dan keihard meewer ken. Ook zullen er in de toekomst kon- taktavonden gehouden worden, om de ledenbinding sterker te maken. De Tap toe Delft krijgt ook bezoek uit Eist, want er werd besloten dat alle leden in september naar dit mooie schouwspel zullen gaan kijken. Voordat iedereen naar bed kon gaan werd de vergadering nog eens geest driftig toegesproken door de heer van de Berg, die trachtte alle leden in de goede richting te stimuleren. Speciaal voor de bejaarden in De Ridderhof gaf het signaal en trompet te,rskorps Houdt Braaf Stand te Wa geningen een uitvoering op het gras veld voor het tehuis. Deze uitvoering kon tot stand komen dankzy de bemid deling van de heer Wielemaker, be stuurslid van H.B.S. en bewoner van De Ridderhof. De prestaties van het korps zijn bui tengewoon goed. In kleurige uniformen gestoken werd een fraai staaltje van marstechniek getoond onder de tonen van vele trommels en trompetten. Dat de bejaarden zeer dankbaar wa ren voor dit onverwachte muzikale genot behoeft geen betoog. Na het genot van een versterkend kopje koffie in de recreatiezaal van de Ridderhof toog het gezelschap dorps- waarts, voor een mars door enkele stra ten in de bebouwde kom. Ook hier trok het corps flinke belangstelling. Deze belangstelling zou stellig veel gro ter zijn geweest, ware het niet dat op datzelfde ogenblik een gymnastiekuit- voering werd gegeven in plantsoen Lie- vendael. ENORME TOELOOP VOOR R.E.M.-AANDELEN Maandagochtend werd by een bank aan de Heerengracht in Amsterdam de in schrijving opengesteld voor aandelen van de V.A.T. (R.E.M.-eiland). Zoals op de foto te zien, stonden in de vroege morgenuren reeds honderden mensen voor het bankgebouw te wachten. Aanwijzer. De Amerikaanse politie maakt steeds meer gebruik van com- putors. Te New York wordt deze robot gebruikt om vingerafdrukken te identificeren. Binnen enkele minu_ ten kan het „monster" 30.000 dos siers controleren op aanwezigheid van vingerafdrukken van verdach ten. In St. Louise waar het al ge ruime tijd onveilig was zette men een computor aan het werk. Aan de hand van uitkomsten van het elek tronisch apparaat berekende men waar de benden misdadigers de vol gende slag zouden slaan. Men vattè daar post en zowaar werden alle bendeleden op heterdaad betrapt. Kanon. Een twee ton zwaar kanon dat 253 jaar op de bodem van de zee heeft gelegen is door Engelse kik vorsmannen vlak bij het Schotse eiland Skerries naar boven gebracht. Het 10 voet lange kanon is afkom stig van het Nederlandse schip „De Liefde" dat aldaar in 1711 verging. Het kanon lag op een diepte van 21 meter. Het kanon was te zwaar om aan boord van het marinevaartuig „Shulton" te hijsen. Men heeft toen het kanon op een diepte van 4V3 me ter naar de haven gesleept. Verboden. De directeur van een der grootste speelgoedfabrieken in Duits land heeft de familieraad van ex- president Adenauer benaderd om toestemming te geven voor de ver vaardiging van een automaskotte in de vorm van een miniatuur Adenau- ertje. De familieleden zeiden eenpa rig „neen". Tel. 3184 Hoofdstr. bi i Vd» al 1922-1962 Assurantiekantoor Elfl. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1