'mwm -4ë FOUGERE TOILETZEEP SIMON DE WIT FLINKE JONGENS HEIDETUIN en LEERSUMSE VELD SPIONNE plastic Jonge vrouw P. van Dijk Veenendaal's gemeentebestuur NIET tegen cultuurmanifestaties Indrukken van het huidige Amerikaanse geïndustrialiseerde Rundveehouderij- en Akkerbouwbedrijf SCHERPENZEEL VRAAG EN AANBOD Aanmelden dagelijks DE VALLEI UW BLAD Administratieve kracht Onjuist In september? Tour van Oude Jan kwam door de omliggende gemeenten Twee rustige plekjes op de Stichtse Heuvelrug Leersumse veld Maar wat is er nu eigenlijk te zien? Ss?s|s|s|s?s|s|s|s|s?s?^' IsssssisIsislsisls-c tfifififififsf'5 5ssssssssss^c 5ssssssss*c s|s|slsl< stukken luxe ?|ffjj met verfijnd Frans parfum ,s|s|s Jssssssss ^sls|sls|s <s|s|s|s|s| $2sfsfsfsisfsfs Te koop VRAAGT Aangeboden Gevraagd Woningruil Diversen Christelijke Huishoudschool Christelijke Huishoudschool Opleiding tot apothekersassistente „ACHTEROM" Verf - Glas - Behang Patrimoniumlaan 50 Veenendaal - tel. 2777 In een, ook in Veenendaal verschijnend, provinciaal dagblad, verscheen dezer dagen een in vry scherpe termen gesteld stukje, waarin het gemeentebestuur van Yeeenndaal werd verweten niet „cultuur-minded" te zijn. Men zou zelfs tegen te Ede gehouden cultuurmanifestatie een botte, afwijzende houding hebben aan genomen. Wat zijn de feiten: Een groep jonge kunstenaars uit Ede, meest leerlingen en oud-leerlingen van de Akademie te Arnhem hield in de af gelopen weken een geslaagde expositie van gevarieerde kunstwerken w.o. schil derijen, foto's, beeldhouwwerk e.d. Deze expositie werd gehouden in de Raadszaal van Ede (De Bergpoort). Eén van de exposanten, afkomstig uit Vee nendaal meende dat de gemeente Vee nendaal iets dergelijks zou kunnen doen ter verrijking van de plaatselijke cul tuur. Hij stelde zich schriftelijk in ver binding met een der wethouders met het verzoek om medewerking. Na enige tijd ontving hij een schrij ven, ondertekend door deze wethouder en tevens door de loco-burgemeester waarbij, althans volgens het provin ciale blad, botweg medewerking zou zijn geweigerd. Onder geen enkele om standigheid zouden B en W hiervoor een zaal of ruimte beschikbaar stellen. Na informatie, eerst bij betrokken wethouder en later bij de gemeentese cretaris, de heer Van Manen, die de zaak heeft behartigd bleek dat boven staand bericht niet in haar juiste pro porties werd weergegeven en zelfs op sommige punten onjuist was. Wij heb ben op dat verzoek geantwoord dat wij „tot onze spijt momenteel geen mede werking kunnen verlenen wegens ge brek aan een goede gelegenheid en ruimte om de expositie te doen hou den". De heer Van Manen, gem. secr. welwillend, tegenover kunst. Het geval is in het college van B en W uitvoerig besproken, maar wij kon den geen ijzer met handen breken, aldus de heer van Manen. „Dat wij onder geen enkele omstandigheid ruimte voor een dergelijke expositie beschikbaar zouden WILLEN stellen is bepaald mis leidend en onwaar. Wij hebben zelf naar ruimte uitgekeken en contact ge zocht met de BB en de Brandweer om zo'n expositie in de bovenzaal van de Brandweerkazerne te organiseren. Maar daar deze ruimte vrij veel bezet is door de afdeling BB en de Brandweer, die instructielessen in de bovenzaal geven, konden wij geen positief ant woord geven daar er verder niets be schikbaar is." „Als bewijs voor de gunstige instel- Vrijdagmiddag kwam door verschil lende omliggende gemeenten een bont gekleurde karavaan met jongens in bonte truitjes. Bij nadere informatie bleek het de tour van Oude Jan te zijn, een wielerronde voor jongens van 10 tot 15 jaar. Vorige week konden wij be richten over een dergelijk iets in Ach terveld. Speelde de wedstrijd in Achter veld zich af in de plaats zelf, de knaapjes die wij vrijdagmiddag langs zagen komen trokken door half Ne derland. Vorige week maandag zijn zij vertrokken uit V^lp en reden daarna naar de volgende plaatsen: Hengelo, Apeldoorn, Amersfoort en Nijmegen. Vrijdagmiddag kwamen zij uit Amersfoort en reden via Amerongen Eist, Rhenen naar Nijme gen, om de volgende dag weer in Velp terug te keren. De wielerwedstrijd, die zijn naam te danken heeft aan dg oude kerk in Velp is bedoeld om de jeugd een fijne vakan tie te bezorgen. Naast dit onspannings- element, heerst er tijdens de rit ook een wedstrijdelement, want er is een echt klassement met gele trui en derge lijke. Zaterdag was het afgelopen en kon de winnaar winnaar bekend ge maakt worden, waarna de fietsen op geborgen werden en de rijdertjes uit konden rusten van de vermoeienissen. ling van B en W op goede cultuuruitin gen kan ik reeds zeggen dat wij voor nemens zijn alsnog ruimte te scheppen in de brandweerkazerne. Wellicht kan dan in september of oktober de expo sitie daar gehouden worden. Trouwens, als afgevaardigde van het gemeentebe stuur bezocht ik zelf onlangs de expo sitie in het Raadhuis van Amerongen en wij begrijpen volkomen dat iets der gelijks in Veenendaal ook mogelijk moet zijn. Dat wij dus geen enkele belang stelling voor kunst en cultuur zouden hebben is bepaald onjuist. Ik kan U zelfs verklappen, dat wij in ons achterhoofd hebben om t.z.t. de gro te hal van het nieuwe Raadhuis met kunstwerken te versieren. Genoemde hal, grotesk en sfeervol vraagt eigen lijk om een kunstvolle aankleding en als het aan ons ligt gebeurt dat ook", zo verklaarde de gemeentesecretaris. Bloeiende heide in augustus en in september, in februari, in maart en niet zelden óók rond Kerstmis. Het lijkt een sprookje uit een of ander warm land. We vinden het echter in al z'n realiteit in het hartje van Nederland, in Rijsenbrug, een van die mooie dorpen op de Utrechtse Heuvelrug. In de Heidetuin vrij toe gankelijk voor iedereen), ingericht in een deel van 't Rijsenburgse Bos, zijn op z'n minst 200 heidevariëteiten bij elkaar gebracht. Er is de doodgewone Hollandse heide, maar óók Spaanse hei, die meer op een soort struikgewas lijkt, want het zijn mooie weelderige omhooggeschoten planten met een geelachtige-bronzen kleur. Ook is er Ierse hei en als die bloeit, hetgeen juist in deze tijd van het jaar het geval is, dan zou men aan de bloemetjes zeggen, dat er een vreemd soort lelietjes der dalen in deze Heidetuin verzeild is geraakt. stip van het jaar al voorbij. Toch zijn er altijd nog wel heel wat voorlopige blijvertjes te zien, die met hun kwette- Rhodondendrons staan er ook in grote hoeveelheid. Horen er echt thuis, want een rhodondendron behoort óók tot de heidesoortenKortom, wie hier gaat kij ken vindt er rust, geurige bloemen, prachtig natuurschoon langs een zacht kabbelend beekje met glashelder wa ter, en veel leerzaams. Voor wat dit laatste betreft: wie veel wil leren over hei en alles wat daarmee samen hangt, moet eens kijken of boswachter H. J. Weber soms in z'n werkschuur of op de daarbij liggende heidekwekerij aanwezig is. Hij is niet alleen zeer des kundig op heidegebied, maar boven dien een gezellig en onvermoeid prater. Augustus en september zijn de maan den bij uitstek om hier naar toe te gaan, want dan staat zeker de helft van de Heidetuin in bloei. En de andere helft? Die bloeit in de maanden februari tot april. En als we een zachte winter krij gen, kunt U er in de Kerstvakantie óók eens een kijkje gaan nemen, want deze tuin bezit zóveel variëteiten, dat er menigmaal met de Kestdagen bloeiende hei is te zien! De Heidetuin te Rijsenburg is ge makkelijk te vinden. Zjj ligt tien minuten lopen van het .romantische dorpspleintje, dus vlak by de mooie oude Rijksstraatweg van Utrecht Arnhem. Maar tevens in de onmid dellijke nabijheid van Rijksweg 12 Den Haag-Arnhem die we verlaten via de afrit richting Drie bergen. Een park is de Heidetuin beslist niet. Het is een vrij stuk natuur, dat op bij zondere wijze is beplant. Tussen Leersum (oude Rijksstraatweg Utrecht-Arnhem) en het Motel Maars- bergen ligt het Leersumse Veld. In te genstelling tot de Rijsenburgse Heide tuin is het Leersumse Veld niet vrij toegankelijk, maarde toegang is zó gemakkelijk gemaakt, dat dit voor nie mand een bezwaar behoeft te zijn. De toegangskaarten voor dit Natuurreser vaat van Staatsbosbeheer zijn n.l. in de regel verkrijgbaar bij het woonhuis aan de ingang (Maarsbergseweg 18) of als daar niemand thuis is in ieder geval bij de boswachter (Maarsbergse weg 35). En de kosten? Drie dubbeltjes per persoon, inclusief de toeslag voor het Natuurfonds en inclusief toegang voor de auto. Natuurlijk mag men voor die prijs óók een fiets meebrengen; een veel lawaaimakende bromfiets ziet (en hoort!) men er liever niet. De wegen in dit Natuurreservaat brengen ons in herinnering de dagen, toen auto en fiets nog in de kinder schoenen stonden. Het zijn van die heer lijke romantische ongeplaveide oerwe- gen, die echter en dat is hun ge heim bij vrijwel iedere weersgesteld heid goed berijdbaar zijn. Overigens: wandelen in dit prachtige reservaat is echt niet verboden, maar we behoeven het niet aan te bevelen; men gaat het vanzelf doen als men eenmaal binnen is, want de natuur is hier zo verrukke lijk, dat men wat graag de benen wil gaan gebruiken. Een uitzonderlijk mooi open bosge bied met moeraspiassen, waarin duizen den vogels huizen. Hier is de zeldzame geoorde fuut met zijn weemoedige roep géén zeldzaamheid. Hier zijn te kust en te keur koeten, waterhoentjes, wilde eenden, slobeenden en ook de niet zo algemene dodaars. En dan niet te vergeten de bijna tienduizen kok meeuwen, die hier de broedtijd door brengen. Jammer genoeg is het „hoog seizoen" van de kokmeeuw op dit tijd- rend geschreeuw al van ver te horen zijn. Veel voedsel vinden de meeuwen in deze vennen niet, dat halen ze hele maal uit de Rijn! Daar gaan deze meeu wen dus „uit vissen". Wie uitgekeken is op de vennen, die slechts gevoed worden door de regen en waarin geen enkel visje spartelt (het is dus „dood water"), moet eens gaan dwalen over de bos paden van dit Natuurreservaat, dat een oppervlakte heeft van 4000 ha. Ook hier bestaat de mogelijkheid van deskundige voorlichting. Om te begin nen kan men staatsboswachter F. de Man tegenkomen. Ook al weer zo'n ge zellige prater, die nooit verveelt. Voorts zijn er rondleidingen. Aanmelding hier voor is ook alweer zo gemakkelijk mo gelijk gemaakt. Iedere woensdagmiddag om 14.00 uur gaan staan bij de bushal te „Lombok" van de NBM is alles wat men moet doen. Hier komt dan de gids van VW om U mee te nemen. Op woensdagavond 19.00 uur of op vrijdag middag om 14.30 uur kan men gaan staan bij de ingang van het Leersumse Veld (twee stenen palen met opschrift „Het Veld", naast het Gesticht „Valken- heide" geven de ingang duidelijk aan). Op genoemde tijden valt men bij die in gang dan vanzelf „in handen van de staatsboswachterOp uiterst vriend schappelijke en hoffelijke wijze wel te verstaan! Verleden jaar maakten de heren Ir. H. H. Postuma en Ir. F. Coolman, res pectievelijk directeur en adjunct-directeur van het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie, een studiereis door het oostelijke deel van de Ver enigde Staten. Behalve universiteiten, onderzoekinstituten en fabrieken van landbouwwerktuigen bezochten zy ook een groot aantal gezinsbedrijven, alsmede enkele demonstraties. Het Amerikaanse gezinsbedrijf, zoals dat vooral werd aangetroffen in de staten Michigan, Indiana en Wisconsin, bestaat dikwijls uit de een of andere vorm van veehouderij en de teelt van voldoende voer hiervoojr. Permanente weiden komen in veel geringe mate voor dan in ons land, waar bepaalde grondsoorten en gebieden vrywel geen andere, mogelijkheid bieden dan het houden van grasland. Dit is in de bezochte gebieden alleen het geval op enkele laag gelegen gronden langs riviejren. Het voer voor het rundvee (mestvee hetzij melkvee) wordt hoofdzakelijk op bouwland geteeld en bestaat voor een heel groot gedeelte (soms tot 80 a 90%) uit maïs. Daarnaast komt een mengsel van lucerne en kunstweide- gras veelvuldig voor. Beide produkten worden vaak met een veldhakselaar geoogst en met loswagens en een hak- selblazer in torensilo's gebracht. Vanuit deze torensilo's wordt het gehakselde produkt met een onderlosser of boven- losser in de voerapparaten gebracht. Deze voerapparatuur kan bestaan uit een vijzel, die de diverse produkten naar een in de loopruimte van de open loopstal vast opgestelde voertafel brengt. Ook komen gevallen voor, waar in men het voer uit de torensilo op vangt in een loswagen met een spe ciaal voerbandjeAl rijdende vult men dan de voederkribben. Het aantal melkkoeien per arbeids kracht bedraagt op de meest vooruit strevende bedrijven ongeveer 35 40. Op de bezochte melkveebedrijven wer den 80 tot 100 melkkoeien gehouden. Op deze bedrijven waren dan meestal ruim twee volwaardige arbeidskrach ten aanwezig. Het aantal mestrunderen per arbeids kracht bleek aanzienlijk groter te kun nen zijn. In één geval werden ruim 2000 mestrunderen elke dag door één man met een loswagen vanuit tórensilo's tweemaal per dag gevoerd. In totaal nam dit ruim 4 werkuren. Het schoon schuiven van de mestplaten en schoonhouden van de loopstallen nam ongeveer 2 werkuren, zodat voor diverse nog 2 werkuren over bleven. Het vullen van de silo's met gehakselde maïs en voorgedroogde gehakselde lu cerne met kunstweidegras geschiedde door een tweetal andere mensen, die ook de verdere verzorging van het bouwland op zich namen. DRIE JONGENS AANGEHOUDEN De politie van Scherpenzeel heeft woensdag drie jongens uit een Amers- foortse inrichting, ip de leeftijden van tien en elf jaar, aangehouden. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan inbraken in woningen aan de Borge- siuslaan en Aletta Jacobslaan in Amers foort en in een woning aan de Pr. Ire- nelaan in Scherpenzeel. In alle geval len was de buit zeer gering, onvoldoen de voor leeftocht voor de jongen#. Zij hadden honger en slaap. Verder waren zij uit Amersfoort naar Scherpenzeel gekomen op gestolen fietsen. Naar later bleek hebben de jongens, zonder succes, ingebroken in een per ceel in Leusden. 5|S|S|S|S|S|S?^ 5SSSSSS s|s|sl' 5SSSS 5 m >Ts*SSfs l$l$ "s|| samen van sfsfsc voor slechts 5cScSlsc 98 S|S cS|s 'SSSS f 1,50 per advertentie t.m. 10 woorden elk woord meer 10 cent. Te koop uitneembare garage golfplaten 2.60 x 4.20 mtr. Grebbeweg 41, Rhenen. Te koop kinderbox. Scfcrij- verspark 1071, Veenendaal. Te koop dwergpoedeltje, 2% mnd., gekr. gitzwart, f 85, Tel. 070-725793. Te koop trouwjapon m .toe behoren, maat 42. Na 6 uur. M. Hobbemastraat 41, Vee nendaal. Te koop Renault - 4, moto risch goed, banden nieuw, voordelige prijs. Dorpsstraat 191, Lunteren. Te koop half hoge Engelse kinderwagen. Te bevr. Ker- kewijk 184, Veenendaal. Te koop motor, merk Horex 1958. Zandstraat 139, Veenen daal. Te koop prima aardappels. G. Heikamp, Spoorlaan 67, Veenendaal. COMBI supermarkt Dr. Slot. de Bruïneplein Tel. 4129 Veenendaal voor de groenten-afdeling Reisgeld vergoeding Bedrijfskleding gratis Goede salariëring 5-daagse werkweek Te koop 2 magazijnstellingen 3.60 x 2 mtr. Boekhandel Kleefsman. Patrimoniumlaan 22, Veenendaal. Tel. 2815. Te koop damessportfiets, als nieuw. Schrijverspark 1071, Veenendaal. Te koop kinderwagen met extra zitje. Schrijverspark 107 I, Veenendaal. Aangeboden Rap bromfiets, i.z.g.st. P. v. Dijk, Pr. Bern- hardlaan 28, Veenendaal. Aangeboden VW, bj. 1960. Schrijverspark 90 I, Veenen daal. Gevraagd werkster voor 2 dagen per week. Kapsalon Bouman, Eist (Utr.). Tel. 263. Diepeveen Tricot (nabij De Klomp) heeft plaats voor en kele nette meisjes van 15 jaar en ouder. Er wordt ge werkt in een prima ver standhouding en een prettige sfeer. Inl. en aanmeldingen aan het bedrijf: Veenendaal- seweg 1 en ook 's avonds na 7 uur aan het adres: Vijgen dam 11a, Veenendaal. Wie kan a.s. echtpaar aan zit- en slaapkamer m. kook gelegenheid helpen? Aanbie dingen: Parallelweg 10, Vee nendaal. Tel. (08385) 2022 (na 6 uur 3924). Dagblad „De Telegraaf" vraagt bezorgers. J. v. d. Weerdhof. Aart de Gelder- straat 32, Veenendaal. Te koop gevr.aagd tweeling kinderwagen. Tel. 2324, Vee nendaal. Mevr. G. H. v. Schuppen-v. Schuppen vraagt hulp in de huishouding voor hele da gen. Meerdere hulp aanwe zig. Kerkewijk 156, „De Tol", Veenendaal. Tel. 08385-2863. Gevraagd byryder (16-20 jr.). Firma K. de Kruijf. Grebbe weg 41, Rhenen. Gevraagd nette werkster, 3 a 4 morgens per week. G. v. Geerenstein. Nieuweweg 133, Veenendaal. Aangeboden flat in 't Hoorn tje, 3 slaapkamers. Gevraagd woning met tuin in Veenen daal of omgeving. Van de Bosch, Pr. Bernhardlaan 46, Veenendaal. Aangeboden 3 kamerflat, le etage. Gevraagd benedenwo ning. Oud geen bezwaar.' Schrijverspark 90 I, Veenen daal. Aangeboden benedenflat in 't Hoorntje, 3 slaapkamers. Gevr. eengezinswoning of flat in Franse Gat of Schrij verspark. Korenbloemstraat 8, Veenendaal. Aangeboden eengezinswo ning te Veenendaal, 2 slaap kamers. Gevraagd grotere woning. Brieven onder no. 3448 aan het bur. van dit blad. Voor uw auto-plaidhoezen in wol en half wol is het juiste adres: Autobeklederij D. v. d. Broek, Emmalaan 15, Vee nendaal. Volkswagenkleuren, in han dige spuitbusjes van f 6,50. Thans ook spuitbusjes voor Opel, Fiat en Renault. Fa. Zimmerman en Zn., Sand- brinkstraat 1, Veenendaal. Lichtdrukken en fotoco- piëren. Artifoto, Hoofdstraat 84, Veenendaal. Glaskisten te koop. Handels ver. Zimmerman en Zn., Sandbrinkstraat 1, Veenen daal. Batterijen en hoortoestellen. Melis Optiek, Hoofdstraat 51, tel. 3184, Veenendaal. Uw auto-interieur vernieu wen? Dan naar Autobekle derij D. v. d. Broek, Emma laan 15, Veenendaal. Voor al Uw doe het zelf artikelen voor komplete aan rechten en voor deuren naar Houthandel Joh. Bos en Zn., Middellaan 89, tel. (08385) 3196, Veenendaal. Stationssingel 46 - Veenendaal Gevraagd voor hele of halve dagen ter assistentie in de boekhouding Diploina boekhouden noodzakelijk Sollicitaties aan de direktrice Stationssingel 46 - Veenendaal Gevraagd tegen 1 september a.s. voor assistentie bij het overblijven van de leerlingen Ervaring in jeugdwerk strekt tot aanbeveling Sollicitaties aan de direktrice De nieuwe cursus begint in september a.s. tijdige aanmelding is gewenst Dc. H. P. Deys, apotheker. Fred, van de Palts hof 25, Rhenen M. H. L. Zuidersma, apotheker Hoofdstraat 53, Veenendaal BRENG EEN BEZOEK AAN SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL Wij hebben voor u de grootste sortering Wijnen, binnen- en buitenl. gedistilleerd. Groenelaan 23 (achterom) tel. 3434 VeenendaaL Voor elke van de ruim 1.000.000 Nederlandse auto's en trekkers kunnen wij' de preciese kleur leveren in TEOFLUX autolak. Dus ook voor uw wagen! Toen het te lang duurde stapte ze kor daat op haar chef af. „Pardon meneer Bonnard, mag ik u even storen? Ik zou graag willen vragen wanneer u de aan tekeningen uitgewerkt en getikt wilt heb ben". Onmiddellijk stelde hij haar als zijn nieuwe directie-secretaresse voor aan de heren. Deze beijverden zich met echt frans Zwitserse hoffelijkheid hem geluk te wensen met zijn goede smaak, maar Bonnard damde de vloed van compli mentjes af met een korte mededeling. „Dat verslag? O, dat heeft geen haast, juffrouw Batelier. Dat kunt u maandag of dinsdag op kantoor op uw gemak doen. Ik zie u straks nog wel even?" Meteen hervatte hij het gesprek met de anderen weer. Langzaam ging Louise terug naar Marguerite en Tom. „Het kan nog wel even duren, jongelui. De chef is in gesprek". „Ik zal je eens wat vertellen, jonge dame," zei Tom Becker, terwijl hij zijn uitgebreide haardos kamde. „Als ik jou was liet ik die baas van jou barsten! Je kunt hier niet tot in de oneindigheid blij ven wachten! Het is tenslotte zaterdag avond, je hebt je plicht nu wel gedaan en oorspronkelijke roman DOOR W. GELDOF maandag zie je hem wel weer. Kom op, dan gaan we eens gezellig uit met z'n drieën in Lausanne." Marguerite zei er niets op, maar Louise was blij weg te kunnen gaan. Zij voelde er veel meer voor met die twee uit te gaan dan om nog eens een lange, zake lijke gesprekken met haar baas te voeren, een baas die haar maar stil liet wachten! Het wagentje van Tom was felgeel ge spoten of beter gezegd, het had eenmaal die kleur gehad. „Het gele gevaar langs de openbare weg", zei Marguerite spottend. Ze ging naast Tom zitten en Louise nam achterin plaats. Met plechtige gebaren startte Tom de motor, die al dadelijk met onregelmatig gesputter begon. „Neem me niet kwalijk, maar moet dat vehikel ons naar Lausanne brengen?"' vroeg Louise verwonderd. „Ik dacht dat verslaggevers altijd over pijlsnelle race wagens beschikten." „Dat dacht ik ook," zei Tom droevig, terwijl hij zijn autootje voorzichtig langs de luxe sleeën op het parkeerterrein stuurde en de grote weg opzocht. „Dat dacht ik eigenlijk ook! Maar ik heb mijn baas nog steeds niet van die noodzake lijkheid kunnen overtuigen. De kwestie is dat een wetenschappelijk weekblad met een beperkt aantal abonnees nooit zo'n bron van pegulanten is als een dagblad. Vandaar dat men van mij verlangt, dat ik op het fietsje klauter als er ergens in de buurt zo wat te verslaan is, maar daar bedank ik toch zeer stichtelijk voor. Ik zeg maar zo: een verslaggever vertegen woordigt zijn blad. Zijn vervoermiddel is het visitekaartje van zijn baas. En van daar deze slee!" „Deze oudtestamentische strijdwagen," verbeterde Marguerite. „Troost je: mijn baas bekommert er zich ook niet om hoe ik hier kom en wegga." „Maar intussen reist deze dame per strijdwagen en daclareert een treinreis," spotte Tom boven het geknetter van de motor uit. „En nu wil de dame achterin zeker haar levensgeschiedenis wel eens nader vertellen. Ik weet er al het een en ander van, maar Mar is natuurlijk vre selijk benieuwd hoe Bonnard zoiets onbe dorvens aan de haak heeft geslagen!" Mar zei niets, maar Louise vond het tweetal voorin wel zo sympathiek, dat zij onmiddellijk aan hun verlangen voldeed en hun precies vertelde wat Bonnard ook van haar wist. „Zürih!" zei Tom Becker. „Wat daar vandaan komt is goed. Ik ben er zelf n.l. ook geboren, al kan de goede stad dat ook niet helpen. Maar ik dacht ook al, elke keer als ik bij Lefêbre kwam, hoe houdt zo'n bijdehandte jongedame het uit of zo'n oude knar. Enfin, groot gelijk dat je het eens bij een jong fabrikant gaat proberen en dan nog meer gaat verdienen ook! Wacht eens even, ik heb binnenkort iets te verhapstukken met Lefêbre. Als hij mij m'n zin geeft, zal ik hem de groeten van je overbrengen en zo niet, dan zal ik hem uitlachen dat hij zijn knappe ster kwijt is. En vertel nu eens wat van je ouders en familie, want daarover hebben wij nog niets gehoord." De schrik sloeg Louise om het hart van wege zijn brutaliteit. Tot elke prijs moest worden voorkomen, dat Tom Becker met Lefêbre over haar ging spreken. Het was veel beter, dat de oude heer niet beter wist of zij zat in Genève bij familie. En Tom moest er niet achter komen dat zij een nichtje van de Dubois' was. Dit alles wilde ze echter niet tegen hem zeggen terwijl Marguerite, die haar tot nog toe onbekend was, erbij zat. Daarom ant woordde zij stil: „Ik heb enige familie in Genève, maar ken die nauwelijks. Mijn ouders herinner ik mij niet meer, want ik verloor ze al heel vroeg. Lefêbre was zoveel als een tweede vader voor me." „Sorry", zei Tom. „Ja, ik moet volgende week nog bij Lefêbre zijn voor een reeks advertenties, die hij in ons blad wil plaat sen. Vroeger wilde hij nooit bij ons adver teren; de laatste tijd begint hij zijn leven te beteren." „Louise wilde antwoorden, dat het plaatsen van advertenties in een chemisch weekblad voor Lefêbre met zijn gebruiks klare eindprodukten weinig zin had, maar net op dit ogenblik loosde de motor van Tom's wagentje een diepe zucht, knetterde een paar maal opstandig en deed er toen verder het zwijgen toe. Behendig ma- noevreerde Tom zijn wagen naar de kant van de weg en zei vervolgens: „Je zou zweren, dat die kar van mij gevoel voor schoonheid heeft! Moet je van hier eens over het meer Rijken. On gelooflijk"! Inderdaad zette de ondergaande zon het Lac en de omringende bergen waarop nog wat sneeuw te zien was, in een purperen gloed. Maar Marguerite die van opschie ten hield, zei prozaïsch: „Ik denk dat jouw motor teveel roods heeft gezien en nu van opwinding zelf ook rood is aangelopen." Louise vond het geen taktische opmer king, maar Tom bleef rustig zitten en daarom vroeg ze verbaasd hoe hij op die manier ooit in Lausanne dacht te komen. „Mademoiselle", begon hij rustig, „de boog kan niet steeds gespannen zijn! Na gespannen arbeid is het goed rusten. Ze denkt de motor er ook over. Geef hem vijf minuten tijd om uit te blazen en hij draaft weer verder tot in Lausanne toe! Maar begin niet aan hem te prutsen want hij kan niet tegen kietelen en ver tikt het dan helemaal"! Er passeerden vele auto's op deze stille lenteavond; Louise vond het vreemd te moede. Erg rustig zat ze niet en van de schoonheid van het Lac Léman kon ze op dit ogenblik niet genieten. Bijna geruisloos schoof even later de glanzende cadillac van Bonnard naast Tom's wagentje. „Hallo, juffrouw Batelier. Had u er ge noeg van? Ik kan u geen ongelijk geven. Maar hebt u zin om met mij mee te rij den? Als u met Tom's wagen naar Lausan ne wilt rijden staat u nog wel het een en ander te wachten." Louise keek in het wat ironisch lachen de gezicht van haar chef, die geamuseerd het drietal opnam. Ze aarzelde. Ze moest zo snel mogelijk Tom onder vier ogen spreken, maar wilde Bonnard toch ook niet teleurstellen. En hij kon wel eens ge lijk hebben. Bovendien, hoe vertrouwe lijker zij met hem werd, des te spoedi ger zou zij haar doel bereiken. „Niet doen, Louise", zei Tom, die haar aarzeling wel zag, beslist. „Dat is geen eerlijke concurrentie: een rijke fabrikant en een arme verslaggever!" „Eerlijk of niet, ik zou het doen," zei Marguerite. „Ik heb honger als een paard en denk dat het met jou ook wel zo zal zijn. Stap over, Louise, anders doe ik het!" Zo'n vrijpostigheid had Louise nog nooit gehoord, maar natuurlijk nodigde Bon nard de beide dames uit en weldra suisde zijn snelle wagen voort, terwijl de arme Tom zuchtend naast zijn oude wagentje zat en hem trachtte op gang te brengen. „Fijn dat u kennis gemaakt hebt met die twee, juffrouw Batelier," zei Bonnard, „maar pas op voor Tom Beckers. Hij zal proberen u uit te horen over mijn proe ven en produkten, want hij aast op alle mogelijke nieuwtjes in zijn vak." Marguerite protesteerde levendig, maar Bonnard ging onverstoorbaar verder. „En bovendien verstaat hij de kunst, jongedames op te zetten tegen haar heren en meesters". Allen lachten hartelijk, maar het kwam Louise voor, dat er iets niet helemaal echt was in zijn lach. Hoe dan ook, ze moest Tom spreken, zo gauw mogelijk. Ze was opgetogen, toen Marguerite in Quchy vroeg om uit te mogen stappen. Er was daar een klein restaurant met uitzicht op het meer. Aangezien ze in de stad een kamer zonder pension had, at zij daar vrij vaak. En bovendien wilde zij Tom niet teleurstellen als die haar straks daar kwam zoeken. Dit laatste wilde Louise nu ook juist niet en daar het inmiddels al bijna acht uur was, besloot ze met haar vriendin samen te souperen. Madame Cellier wist dat ze niet vroeg htuis zou zijn en ze kon van hieruit opbellen. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 4