Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken INSIDERS GEVEN HUN MENING OVER UITSLAG IEUGDENQÜETE Morgen opening sportcomplex »Panhuis« Agenda Rapporteur A* H* van Pijpen voor V*P*R*0*~radio f Jeugd van Veenendaal heeft vrij dorpse instelling" Frappant Kamer van Koophandel houdt enquête om beeld te krijgen van arbeiderstekort AMERONGEN RHENEN Sportvelden verdeeld Pijperkorps en Caecilia zijn fusie aangegaan ELST 38e JAARGANG VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 Nr. 66 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Nu het rapport met de uitslag van de Jeugdenquête is verschenen komen er reacties los. In het V.P.R.O. radioprogramma van donderdagmiddag gaf een der rapporteurs, de heer A. H. van Pijpen, zijn indrukken weer. Aan een aantal personen, die uit hoof de van hun beroep, ambt of functie veelvuldig met de jeugd van Veenendaal in aanraking komen hebben wij hun opinie ge vraagd met daarnaast de getrokken conclusies. Praktisch eenparig was men van oordeel dat zich in de Veenendaalse gemeen schap veranderingen voltrekken. Het jeugdvraagstuk werd de laatste jaren positief benaderd en de resultaten worden geleidelijk aan zichtbaar, getuige de opening van het nieuwe Sportpark, een der wensen van de geënquêteerden. Vrije tijd Verheugend Onderwijs Vorming Te weinig De duiven vlogen LAATSTE NIEUWS Na langdurige vergadering MASSAAL BEGIN OP FLUITSIGNAAL VEENENDAAL EEN MUZIEKKORPS MINDER Slachtoffertje ter aarde besteld BROUWER Verkoop zijtak Oude Veensegrindweg RHC-dames verloren &etzouu£ate t?cTREN' Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W* F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprtjzen op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent In het VPRO-radioprogramma voor de vrouw „Te vroeg voor de thee" had redactrice Miert Holthuizen een gesprek met de heer A. H. van Pijpen, een der samenstellers van het rapport Jeugd enquête. Er werd de nadruk op ge legd dat een dergelijke enquête een primeur in Nederland mag worden ge noemd. De heer van Pijpen vond het frappant dat de jonge mensen, hoewel niet dol op het invullen van formulie- A. H. van Pijpen voor V.P.R.O. jeugd wil actief z(jn ren, in zo'n grote getale hun antwoord inzonden. Nadat de heer van Pijpen het belang van de enquête had gestipuleerd kwamen ook de conclusies los. Op de vraag van de intervieuwster of het mogelijk is n.a.v. de gegeven antwoor den de jeugd van Veenendaal te typeren antwoordde de heer van Pijpen dat de jeugd nog een vrij „dorpse instelling" heeft. Dat wil niet zeggen dat zij ingekap seld is in dorpse gewoonten, maar goede gebruiken zoals een geregeld gezins leven en goede gezagsverhoudingen bin nen het gezin konden worden gecon stateerd. In de besteding van de tijd onder scheidde de heer van Pijpen: a. de ar beidstijd, b. de eigen tijd, die men no dig heeft voor eigen vorming en dienst aan de gemeenschap en c. de geheel vrije tijd, nodig om zichzelf te zijn en dingen te doen waar men men zich voor interesseert. Veel verenigingen spannen zich in voor de jeugd, aldus de heer ovan Pijpen en na bezoek aan catechisatie, school, avondwerk blijft er heus niet zoveel werkelijke vrije tijd meer over. De jeugd wil niet passief zijn, maar aktief meedoen. Dat blijkt uit de grote rol die de sport en de muziek spelen in het leven van de jonge mens. Hoewel Veenendaal sterk kerkelijk ingesteld is, gaat slechts een klein percentage naar de kerkelijke ver eniging. Zij, die hierin verantwoording willen dragen dienen zich te bezinnen op de gewijzigde maatschappelijke omstandig heden, aldus de heer van Pijpen. De heer C. Spanjerberg, bedrijfsleider van Hollandia Tricot en jeugdleider bij uitstek (o.a. van de wandelclub) vond een conclusie niet zo moeilijk. Veenen daal was tot voor kort duidelijk ge splitst in twee groepen. Er was een generatiekloof ontstaan. Hierin komt verandering en dat is zeer verheugend, volgens de heer Spanjerberg. De ope ning van het nieuwe Sportpark is bij zonder belangrijk. Het begin van de weg die moet worden ingeslagen. Ook mensen, die nu niet zo bijzonder sport-minded zijn gaan het nut van het aanleggen van sportaccomodatie inzien. In de 10 jaren die ik nu in Veenendaal woon (de heer Spanjerberg is Amster dammer van geboorte) hebben er in grijpende wijzigingen plaatsgevonden in de structuur van dit dorp. Positieve wijzigingen. Er is een prettige veran dering gaande, aldus de heer Spanjer berg. Vooral de autoriteiten hebben het roer omgegooid en werken momenteel naar richtlijnen die gelden voor de tijd van nu, van 1964. Naar ik in „De Vallei" las zal ook het zwembad en sporthal in dezelfde omgeving komen. Dat is in één woord fantastisch. Een concentra tie van sportaccomodaties, juist hetgeen we moesten hebben. Ik ben vol lof over de initiatieven die worden ontwikkeld en zeer optimistisch gestemd voor de toekomst, aldus de heer Spanjerberg. Ds. A. Terlouw, Industriepredikant, die uiteraard dagelijks met de indus- triejeugd te maken krijgt, had de uitslag van de enquête niet zo verwonderlijk gevonden. Opmerkelijk was de uit spraak dat de sport- en muziekvereni gingen drukker werden bezocht dan de catechisatie of kerkelijke vereniging. Dat doet de vraag rijzen of de onderwijs methoden op catechisatie wijziging be hoeven, aldus Ds. Terlouw. Het doel van de catechisatie is de kernstukken van het Christelijk geloof door te ge ven. Nu het onderwijs allerlei nieuwe methoden toepast, lijkt het mij zaak dat men zich van kerkelijke zijde op de hoogte stelt van deze metho den en zich afvraagt of verschillen de aspecten daarvan navolging be hoeven. Ds. A. Terlouw, Industricpredikant visueel onderwijs? Er zou b.v. meer .tf&irdacht aan het visuele kunnen worden geschonken. Men moet zich doorlopend bezinnen hoe men de dingen het beste kan overbren gen, volgens Ds. Terlouw. Een tweede punt dat Ds. Terlouw aan de orde zou willen stellen: De jeugd inzicht te geven in de verschillende maatschappelijke vraagstukken, ook op de kerkelijke verenigingen. B.v. wat zegt de Bijbel over vraagstukken als eigendom en_bezit? Hoe is de waarde ring voor de mens in de industrie? De kerk moet niet alleen de leerdogma's, maar evenzeer de vragen van de heden daagse tijd aan de orde stellen. Of het invoeren van bovenstaande onderwerpen op de programma's van de kerkelijke verenigingen een drukker bezoek zou stimuleren, kon Ds. Ter louw niet direct bevestigend beantwoor den. De heer R. Valkenburg, schrijver van vele jeugdboeken, leider van de Chr. Jeugdmuziekclub „Weerklank" vond dat de uitslag van de gehouden enquête duidelijk was. Verantwoordelijke jeugd leiders zullen „zonder slaaf te worden van de tijd, zich toch moeten aanpas sen aan de tijd", volgens de heer Val kenburg. Op de vraag hoe de jeugd de zondag zou moeten doorbrengen kregen wij van deze erkende jeugdleider het ant woord dat hij besefte zich in een „mij nenveld" te bevinden beslist een in stuif zou tolereren onder positieve lei ding. Maar meer nog was de heer Val- genburg geporteerd voor het houden van kerkelijke muziekavonden die hij hoog aanslaat voor de culturele vor ming van de jeugd. Aan mevr. Rebergen-v. Silfhout, in middels getrouwd en moeder van 1 kind vroegen wij wat er na twee jaar eigen lijk veranderd is. Zij vulde samen met haar zusje de vragenlijst in. Dat was in 1962. Ik hoor nu eigenlijk niet meer bij de jeugd, vond deze jonge mevrouw, maar ik bij blij dat er zoveel gebeurt. De opening van het Sportpark vind ik fijn voor de jongelui, al zal ik er zelf niet meer naar toe gaan. Ik heb ook ingevuld dat er te weinig ontspanning was. Er komt gelukkig verandering in. De heer C. v. d. Bovenkamp vulde in 1962 de formulieren in. Hij wenste uit breiding voor sport en recreatie en vond ook dat er te weinig gelegenheid was. 'De heer v. d. Bovenkamp, die pas geslaagd is voor het onderwijzersexa men zal maandag zijn loopbaan begin nen op de BLO-school. Verheugend vind ik wel dat het zwembad en de sporthal in dezelfde buurt komen. Van sport op zondag of dansen ben ik geen voorstan der, wel voor een instuif. Er is duide lijk een vooruitgang te bespeuren. De autoriteiten pakken het jeugdvraagstuk aan en dat is een groot pluspunt, aldus deze debuterende onderwijzer. Deze en meerdere reacties duiden op een vervulling van lang be staande wensen en wtfzen op een zich steeds meer moderniserend Veenendaal. Alle uitbreidingen van de laatste tijd en vooral de positieve aanpak van het jeugdprobleem door de betrokken auto riteiten worden door vele plaatsgenoten met vreugde geconstateerd en stemmen tot grote tevredenheid. Reeds eerder (in onze editie van 5 juni) besteedden wij aandacht aan het tekort aan arbeidskrachten. Voor Veenendaal is een overweging van de gang van zaken van bijzonder groot belang, omdat Veenen daal in het planologische ontwikkelingspatroon op industrie gebied een belangrijke taak is toegewezen. Uit verschillende gesprekken tussen fabrikanten en Kamer van Koophandel is duidelijk gebleken dat de aanstaande en huidige ontwikkeling met grote be zorgdheid tegemoet worden gezien. Voldoende arbeidsreserves waaruit fabrieken die uit willen breiden kun nen putten zijn nagenoeg niet aanwezig. Dat laatste wordt aanmerkelijk in de hand gewerkt door een groot tekort aan woningen, wat met zich meebrengt, dat het aantrekken van personeel nog moeilijker wordt. Men is bij de Kamer dan ook de menig toegedaan dat de woningbouw steviger in de hand moet worden genomen, wil men een oplos sing voor het probleem kunnen vinden. De fabrikantenvereniging en de Ka mer willen uiteraard alles doen om zo veel mogelijk verbeteringen aan te brengen. Voor men echter bij de des betreffende instanties aan gaan kloppen is het gewenst dat men over voldoende feiten- en dokumentatiemateriaal be schikt. Om aan feiten e.d. te komen heeft de Kamer aan alle bedrijven in Veenendaal een vragenlijst gestuurd, met het verzoek deze vragenlijst in te vullen en naar de Kamer te retourne ren. Met behulp van deze enquête tracht men een beeld te krijgen, hoe groot het arbeidstekort is, waar de werknemers wonen, hoe groot het arbeidstekort zou worden indien men tot een noodzakelij ke uitbreiding van het bedrijf zou over gaan of men door dit arbeidstekort er toe over moest gaan om elders een ne- venbedrijf te stichten, kortom allemaal vragen die de mensen welke willen trachten oplossingen te vinden een juist beeld moeten geyen van de noden en lasten die er in de Veenendaalse indus trie bestaan. Op deze wijze kan men ook trachten het te kleine contingent woningwetwo ningen wat Veenendaal toegewezen krijgt uit te breiden, wat al een stap in de goede richting zou betekenen. ORGELCONCERT IN DE ST. ANDRIESKERK Donderdag 27 augustus geeft de or ganist Jan Wijkhuizen in de St. An- drieskerk te Amerongen een orgelcon cert. Verder wordt medewerking ver leend door Pim den Hollander hobo en de echtgenote van de Amerongse beeld houwer Paul Kingma, mevr. Henriette Wensing sopraan. Op het programma staan o.a. werken van J. S. Bach, G. F. Handel, H. Pur- cell, C. A. Franck en S. Karg Elert. De P.V. Rhenen en Omstreken orga niseerde een wedvlucht van Tergnier over een afstand van ruim 300 km. In concours warren 253 duiven. De uitslagen luiden als volgt: K. v. d. Vooren 1, 39, 50; J. Buitenhuis 2, 7 27; G. Baars 3, 23, 32, 41; G. Hove- staa 4, 16; Wiggers-Egas 5, 42; A. v. Veenendaal 6a 14, 20, 24; J. v. Laar 8, 31; Gebr. Hovestad 9, 13, 36, 43, 44; P. v. Eist 10, 18, 51; A. Quint 11, 19; N. Buitenhuis 12, 33; Gebr. Opperman 15, 49; Gè v. d. Hatert 17, 46; H. Eibers 21; T. Jansen 22; J. Bleijenberg 25, 30, 40, 48; J. Menge 26; Ch. Ruisch 28; A. v. Baaren 29, 47; B. v. Baaren 34, 45; H. Oelderik 35, 37, 38. Aan de wedvlucht naar St. Denis na men 160 duiven deel. Hiervan luiden de uitslagen als volgt: G. Opperman 1; G. Baars 2, 11, 32; ONTSTEKEN OLYMPISCH VUUR De „hoge priesteres" Aleca Katselli overhandigt in Olympia de toorts met het Olympisch vuur aan de Griekse hardloper Evangelos Marcellus, die de eerste etappe van de tocht naar Tokio voor z(jn rekening neemt. KERKELIJKE ATTENTIES Ter verdere versteviging van de band tussen de gemeenteleden onderling heeft de kerkeraad van middenwijk van de Herv. Gemeente Veenendaal besloten iets van zich te laten zien bij bijzondere gebeurtenissen. Tot dit doel is een damescomité ge vormd en b.v. bij een 40-jarig huwe lijksfeest, een geboorte, het bereiken van de 80-jarige leeftijd, thuiskomst uit het ziekenhuis gaan een paar dames een bezoekje afleggen. De Sportstichting vergaderde gister avond tot diep in de nacht. Voornaam ste punt: Verdeling van sportvelden op „Panhuis". Beslissing: Er zijn 5 voetbalvelden, drie links van de toegangsweg, twee rechts. De club, welker le elftal thuis speelt gaat op de links gelegen velden spelen. DOVO-I en GVW-I, dus om beurten op hoofdveld A, waar ook de kantine staat. Speelt het eerste uit dan gaan de reserves naar de rechterzijde. Er zijn 2 korf bal velden waarvoor nog geen aanvraag. De R.K. ver. „Unitas" speelt op een nader aan te wijzen veld i.v.m. de houdbaarheid van het terrein. De hockeyclub „Salamanders" krijgt een eigen speelveld. Het eerste van VRC blijft aan de Brinkersteeg. De Sportraad kwam deze week bijeen in de kantine op veld A van het sport complex voor een bespreking n.a.v. de voorbereidingen. De Sportraad in beeld: v.l.n.r. de heren Van Offeren, Minekes, den Doelder, v. d. Bovenkamp, Farber, Sipkema, van Asselt en Hiensch. Zoals elders in dit blad uitvoerig ver meld zal morgenmiddag het fraaie, nieuwe Sportpark „Panhuis" officieel worden geopend door de burgemeester van Veenendaal, mr. dr. J. Hazenberg. De openingsspeech van de burge- Het is een bekend feit dat het de laatste tijd met het Chr. Tambour- en Pijperkorps „Prins Bernhard" niet best ging. Gebrek aan belang stelling en leden noopten het korps van de openbare weg te blijven. Op het ogenblik is echter voor de malaise een oplossing gevonden in de vorm van een fusie tussen de „Pijpers" en Caecilia. Nadat in eigen kring reeds het een en ander besloten was en de ledenver gadering van beide verenigingen het „ja-woord" gegeven hadden, zijn giste renavond de besturen van beide vereni gingen het eens geworden. Vanaf giste renavond heeft Veenendaal dus nog maar twee muziekkorpsen. De naam Prins Bernhard gaat verdwijnen, maar de naam Caecilia blijft bestaan, zodat dit korps een flinke uitbreiding onder gaat, want Prins Bernhard had nog on geveer 25 leden, die dus nu in het korps van Caecilia mee gaan blazen. Wat ze daar gaan doen, mogen ze min of meer zelf weten, want het is mogelijk dat ze op hun geliefkoosde fluit blijven spelen, maar ze kunnen ook ejen ander instru ment gaan bespelen. Bij Caecilia heeft men deze stap echt goed moeten overwegen, want men is er van bewust dat men na deze fusie in financiële moeilijkheden zal komen, omdat de „nieuwe leden" in nieuwe uniformen gestoken moeten worden. Overigens is men vol goede moed, om dat er nu een korps ontstaan is met een flinke bezetting, men denkt aan ongeveer zestig muzikanten. Om de financiële moeilijkheden te omzeilen rekent men er echter op dat men nog meer steun van bevolking en overheid zal krijgen. Reeds morgen zal men „de nieuwe" vereniging op de weg kunnen zien, want morgen wordt medewerking ver leend bij de opening van het nieuwe sportpark. meester, om precies half drie, zal op alle terreinen kunnen worden gevolgd via de aangebrachte geluidsinstallatie. Na de openingsrede volgt .alweer door de microfoon, een fluitsignaal, waarop alle sportevenementen een aanvang ne men. De opening draagt dus een zeker de monstratief karakter. De organisatie van de gehele zaak is in handen van de Sportraad. Iedere deelnemer aan de wedstrijden ontvangt een herinnerings vaantje, terwijl de verenigingen een speciaal aandenken zal worden aange boden. Dit wordt een grootse dag voor sportminnend Veenendaal! ZATERDAG SPEELT ORANJE-WIT TEGEN EEN WEL BIJZONDER STERK MILITAIR TEAM UIT EDE Zaterdagmiddag om 3 uur speelt Oranje-Wit op het terrein achter de sparren een voor de toeschouwers bij zondere wedstrijd. Het militaire team is n.l. als volgt samen gesteld: doel Sa- rink (Vorst 2 de kl. KNVB), Vredevelt (ZAC 1 ste kl. KNVB), Jonkers (Hollan dia), Kleinbolt (Sp. Enschede), Aarts (Voorwaarts), Harteveld (DHS 2de kl. KNVB), Monfield (Rodenburg 2de kl. KNVB), Schrijvers (Zutfania), v. d. Berg (Ajax 2), Doldersum (Emmen le kl. KNVB), Niks (Leerdam Sport 2de kl. KNVB). Gisterenmiddag zijn in Eist onder zeer grote belangstelling op de begraafplaats aldaar de stoffelijke resten van het 8-ja rige meisje J. H. van Meteren ter aarde besteld. Het meisje was afgelopen zondag in de Rijn bij Eist verdronken, toen zij vanaf een krib in het water viel. De belangstelling van de zijde van de be volking was enorm, ook van de school waar het meisje heen ging waren af gevaardigden aanwezig. N D S 19 30 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties B. v, Baaren 3; J. Bleijenberg 4, 6, 20; G. v. d. Hatert 5, 7, 14; E. Boelhouwer 8; P. v. Eist 9; J. Buitenhuis 10; H. v. Ingen 12, 19; A. v. Baaren 13, 18, 21; J. Toonen 15; Wiggers-Egas 16, 25; O. v. Schoneveld 17, 22, 30; J. Henzen 23; A. v. Veenendaal 24; H. Oelderik 26, 31; K. v. d. Vooren 27, 28, 29. Voor de verdere ontwikkeling van haar ziekenhuis en ter vorming van een aaneensluitend geheel heeft het bestuur van de stichting „Julianaziekenhuis" gevestigd te Veenendaal, verzocht de zijtak van de Oude Veensegrindweg ge legen tussen haar beide percelen grond aan de Cuneraweg alhier, aan te ko pen voor de prijs van 3,50 per vier kante meter. Het grootste gedeelte van deze zijtak is onverhard. Het overige gedeelte is door de stichting voorzien van een bi tumineuze verharding, welke praktisch uitsluitend wordt gebruikt als toegans- weg tot de polikliniek van het zieken huis. B en W kunnen zich met voren ver meld verzoek geheel verenigen en stel len de raad voor dienovereenkomstig te besluiten. Het dameselftal van de Rhenense Handbal Club, heeft het afgelopen zon dag niet tot een overwinning kunnen brengen. Niettemin houdt het vertoonde spel een belofte voor de toekomst in, omdat er enthousiast is gespeeld, terwijl bo vendien het team door vakantie en ziek te niet volledig was. De eerste wedstrijd tegen het Utrecht se Oranje hadden de RHC-dames nodig, om na het lange gesloten seizoen, te wennen. In de tweede wedstrijd tegen Theole ging het veel beter en als de Grebbe- stad bewoonsters meer ervaring en rou tine hadden gehad, zouden zeker betere resultaten zijn bereikt. De uitslagen waren. Oranje-RHC 9-1; Theole-RHC 8-4. Aanstaande zondag is er op Candia een uitwisseling van elftallen tussen RHC en DES uit Zeist. Het programma luidt: RHC II-DES II (heren); RHC-DES (dames); RHC I-DES I (heren). Deze wedstrijd van de dames wordt de eerste thuiswedstrijd voor RHC, ter wijl het bovendien de eerste dames- handbalmatch zal zijn, welke ooit in Rhenen is gespeeld. VEENENDAAL Zaterdag 22 aug., 2.30 uur: Ope ning nieuw Sportcomplex Pan huis" door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. Receptie door het gemeentebestuur. Tal van sportdemonstraties. Maandag 24 aug., 3 uur: Opening nieuwe Chr. Nat. School III aan Gerard Terborchstr. door burgemeester Hazenberg. RHENEN Dinsdag 25 aug., 7.30 uur: Raads vergadering. AMERONGEN Vrijdag 21 aug., 7.30 uur: Alge mene jaarverg. v.v. DVSA in het Berghuis. Dinsdag 25 aug., gemeentehuis: Openbare raadsvergadering. RENSWOUDE Zaterdag 22 aug., 1-5 uur: Voet baltoernooi v.v. Renswoude. 3UN6HANS Ffcl&HA PONTlAc OM16A voor betere uurwerken ™-rr;TP 9| VFFNFNDA AL

De Vallei | 1964 | | pagina 1