deo&Bpi pöotdb j Setter Sol ARIM ARAM Jus d'Orange AH-6'/2 Pils. Sinaasappelsap 73 AH Vacuum Rookworst 109 Blanke Tonijn 7* Sosbessenjam Grote Repen 11 IjPj - - Macaroni Gelderse Ham79 AH-Slasaus..»™ „.79 Cocktailworstjes 88 8 1- Bijmesten van komkommers KRUISWOORDPUZZEL „ZITTENDE STIER" Suiker drie cent per kilo duurder My - doet £§8* langer met ny|oris IN DE NIEUWE R0SELLA KLEUREN Fa. L. HEY Draaihartigheid bij kool AMERONGEN GYMNASTIEKUITVOERING Opgave nr. 12 Het spookslot aan de Tiber Albert Heijn AH-Helder Appelsap grote fles 68 Rosé d'Anjoun« 2.45 Jaffa Gold Appelmoes1/1 buk 59 Sperziebonen1/1 buk 69 Ananas of Aardbeien naar keuze 2 blikjes 1.- IJspoeder vanille zak 400 gram (8 porties) 1.®® •fr In de meeste AH-fllialen Koffiekoekendoos 12 stuks 85 Zaanse Koeken doos 18 stuks 59 Gesneden Ontbijtkoek 25 royale plakken X69 Havermoutsoo gram 35 Nieuw! Choc. Pasta beker 500 gram 98 Echte ChOC. Hapel reuze zak 500 gram 1.®® Diepvries-Spinazie pak 500 gram 79 clleboogjes 500 Geraspte Kaas100 gram 45 Tomatenpuree Goudfazant2 blikjes 35 Haring in tomatensaus2 bükjes 75 Gebr. Gehakt100 gram 29 Magere Achterham 100 gram 69 Gebraden Gehakt in j« wik 4 b«n«n 85 Volvette Kaas met komijn 500 gram 1 ïCj.A Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos. per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN 21 aug. Menno van Ginkel, Rhenen 23 23 23 23 24 25 26 26 26 26 27 28 28 28 28 Job Moesbergen Gerard de Jonge, Eist (Utr.) Gijsbert v. Verseveld Dini Oudshoorn Zusje de Kamper Ad v. d. Haar Inge Lemmen Gerard v. Dijk Trudie v. Zanten Irma v. Eden Bert Beumer, Amerongen Anja v. Walsem Martina Verweerd Wim Budding Steven v. d. Steeg Allemaal van harte gefeliciteerd en een prettige verjaardag gewenst. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, In de afgelopen weken hebben jullie reuze veel capsules en zilverpapier ge bracht, waar ik erg blij mee ben. Als jullie na de vakantie weer naar school gaan, sparen jullie dan net zo hard door als nu? Ik reken er vast op. Deze week kreeg ik capsules van: Ida Hei kamp, Johanna v. Beek, Corrie Wa- gensveld, Ineke v. d. Kraats, Beppie v. Manen, Berna Diteweg, Elly Beyk, Bart de Rooy en van Ada en Jannie Voor- sluys. Iedereen hartelijk bedankt en tot de volgende keer. Tante Jos. Figuur a. SLAPEN ZIJ NOOIT? De oppassers in de dierentuin zeggen, dat zij eigenlijk nog nimmer de wilde dieren van de herkauwende familie, zoals giraffen, kamelen en lama's, heb ben zien slapen. De tamme herkauwende dieren sla pen ook niet, zegt de Britse geleerde Balch in een artikel in het tijdschrift „Nature". De heer Balch heeft ontelbare nachten doorgebracht in een stal met koeien en geiten. Hij heeft vele proeven ge nomen, welke aantoonden, dat deze die ren zich nooit voldoende ontspannen om hun ogen te sluiten terwijl zij rus tig. Zij merken elke verandering in de stal cp. Zowel de giraffen als alle ande re herkauwende dieren houden hun kop omhoog terwijl zij liggen. Als zij dat niet deden, zouden hun diverse magen niet functioneren, zoals dat behoort. Figuur a. SLAPENDE LEREN In een kloosterschool in Bergamo in Noord Italië zijn enkele interessante proeven genomen. 30 Schooljongens van 13 tot 16 jaar waren proefkonijnen. Zij kregen les van hun eigen leraar, die hun bijvoor beeld een gedicht voorlas, dat verklaar de, hun over de dichter vertelde, enz. Terwijl de leraar aan het praten was, stond op elke bank een bandopname apparaat aan. Als de leraar klaar was, draaiden de leerlingen de band terug tot het moment waarop 'n hypnotiseur enkele woorden had gezegd, welke de leerlingen in slaap deed vallen. Spoedig sliep de gehele klas, terwijl elke leerling de les in zijn hoofd ge pompt kreeg door middel van een kop telefoon. Het is bewezen, dat zelfs de meest ongeïnteresseerde leerling het gedicht uit zijn hoofd kende en dat hij zich ook elk woord, dat de leraar had gezegd, herinnerde. Het schoolhoofdzegt, dat de leerlingen, die aan deze proef hebben meegedaan, allen knapper zijn gewor den dan voorheen. Het schoolhoofd en de professor in de psychologie, die toezicht houdt op deze proeven, overwegen of dezelfde methode kan worden toegepast als het gaat om de ontwikkeling van het ka rakter en de persoonlijkheid van de kinderen. Het is te hopen, dat zij zich onthouden van het nemen van zo'n proef, want het zou een afschuwelijke gedachte zijn, dat zij in staat zouden zijn alle leerlingen aan elkaar gelijk te maken en te beslissen over wat zij mo gen denken en voelen. Figuur c. DE ACHT STUKKEN KAAS Help de muis het stuk kaas te vinden, dat anders is dan de andere stukken. 'U0A9Z ajapue ap uba inipsjaA 9fsmui uea dost uaAoq sjipai seest spi^s pq -Gutssoido HET INDIAANSE OPPERHOOFD 13 In korte tijd hadden de Roodhuiden de blanken ver slagen en hen gedwongen uit hun reservaat te vluchten. Maar Generaal Custer had ontdekt, dat alle stammen op één plaats verzameld waren en bedacht, dat hij hen ge makkelijk zou kunnen overwinnen als hij hen zou om singelen. Aan de mensen in de Oostelijke Staten was verteld, dat de Roodhuiden woestelingen waren en niemand had hun verteld, dat alles wat Zittende Stier wenste, vrede met de blanken was. Daarom dacht Generaal Custer, dat hij grote roem zou verwerven als hij Zittende Stier en zijn mannen zou verslaan. 14 In het kamp van Zittende Stier waren vijf stammen verzameld. Generaal Custer viel van twee kanten aan, maar de Indianen wonnen de slag. Custer en zijn laatst overgebleven mannen werden gedood. Zittende Stier begreep nu wel, dat de Indianen niet in vrede met de blanken konden leven in de Verenigde Sta ten. Daarom voerde hij vele van zijn mensen naar Canada, waar de Amerikaanse soldaten hen niet konden achter volgen. Zelf keerde hij later terug naar de Verenigde Staten, waar hij voor een aantal jaren werd geïnterneerd in Noord Dakota. Tot aan zijn dood in 1890 vocht hij voor de vrijheid van de Indianen. De blanken begrepen hem niet, maar tegenwoordig zijn er heel veel mensen, die van mening zijn, dat Zittende Stier één van de verstandigste en beste Indianen was, die ooit heeft geleefd. SLOT. Bü beschikking van de minister van landbouw en vissery is met ingang van maandag, 17 augustus 1964 de af-fa- brieksp.rys van suiker verhoogd van f 96,05 tot f 98,60 per 100 kilogram, in clusief accyns en omzetbelasting. Dit blijkt uit de wijziging van de Prij- zenbeschikking 1958, die in de Staats courant van 17 augustus 1964 is afge kondigd. Deze prijsverhoging is noodzakelijk om de vastgestelde garantieprijs van 65,(waarin de teeltaanmoedigings premie is begrepen) per 1.000 kilogram suikerbieten van de oogst 1964 te ver wezenlijken. Voor de consument zal deze prijs verhoging tot gevolg hebben, dat de consumentenprijs met 3 cent per kilo gram zal word verhoogd, aangezien de marge voor de tussenhandel tevens is verbeterd. u Hoofdstraat. 45. Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 TeWoon 3044 Over enige tijd zullen vanwege de Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen weer via de radio mededelin gen betreffende de bestrijding van deze aantasting worden gedaan. Deze hou den verband met de vliegtijden en de eiafzetting van de koolgalmug, die de draaihartigheid veroorzaakt. Hoewel het vorig jaar de aantasting niet ernstig was, is het voor de kool telers van zeer groot belang aan de be strijding de nodige aandacht te blijven besteden, omdat dcor het optreden van draaihartigheid de opbrengst van alle koolsoorten belangrijk kan worden ver minderd. De koolgalmug kan goed worden be streden door enige herhaalde bespui tingen met parathion in de gebruike lijke sterkte. De harten van de planten dienen daarbij goed te worden geraakt. De verbouwers van kool wordt aan geraden de aanwijzingen, die via de radio worden gegeven, nauwkeurig op te Volgen. Men kan zich voorts richten naar de aanwijzingen die door de waarschu wingsdienst voor de Tuinbouw door middel van warschuwingskaarten wor den versterkt. Het is gewenst, zodra de waarschu wingen worden gegeven, voor elk kool perceel na te gaan of in het hart van de planten eieren van de koolgalmug zijn afgezet. Zolang geen eieren worden gevonden, kan het spuiten, ondanks de waarschuwing achterwege blijven. Eindeiyk was het dan een avond wel mooi weer, zodat de reeds lang voor bereide gymnastiekuitvoering door de leden van de Sportvereniging Ameron gen doorgang kon vinden. Voordat de gymnasten hun kunnen vertoonden, werd eerst een rondgang door het dorp gemaakt. In een lange rij togen de gymnasten, klein en groot in keurige witte unifor men met het embleem van hun vereni ging daarop gestikt door de straten van Amerongen. In het fraaie plantsoen Lievendael, dat voor dergelijke gebeur tenissen zo bijzonder geschikt is, had den zich ondertussen al vele belang stellenden zich verenigd om van de prestaties te genieten. Na een wel komstwoord door de voorzitter de heer H. van Ree werd een flink programma vlot afgewerkt. Voor de kijkers was ook nu weer het werk van de dames door de gratie en de sierlijkheid één van de hoogte punten. De mannelijke oefeningen oogsten ook menig applaus je. Met vertedering bezag men het werk van de kleuters. Het zal de leidster heel wat moeite gekost hebben om het zover te krijgen. Dankzij de inspanning van leidster en leider, dankzij het enthousiasme van de vele medewerkenden en niet in het minst dankzij het fraaie weer is het voor de honderden aanwezigen een mooie avond geworden. Hoewel het bestuur wellicht meer belangstellenden had verwacht was het ook voor de ver eniging een uitstekend geslaagde avond. Ook van de zijde van het gemeente bestuur werd voor deze avond belang stelling getoond. Enkele leden van het college van burgemeester en wethou ders waren aanwezig. Van de teellmaatregelen die men by de teelt van komkommers toepast, is by- mesten een belangryk onderdeel, aldus de heer K. Buitelaar van het Proefstation voor de Groenten- en Fruitteelt onder Glas te Naaldwük. Aan het begin van de teelt is de voedingstoestand van de grond meestal voldoende. Later, als het ge was g,rotcr is en er meer water wordt gegeven, kan door opname en uitspoeling een tekort ontstaan. Omdat de behoefte aan voedingsstof fen van een komkommergewas met oogstbare vruchten groot is, is het van belang de voedingstoestand van de grond door bijmesten op peil te houden. Bijmesten met stikstof is regelmatig noodzakelijk. Op fosfaatarme gronden is ook fos faat regelmatig nodig. Kali behoeft in het algemeen minder te worden gege ven dan bij de teelt van tomaten. Het bijmesten met magnesium geeft vaak weinig effect, een bladbespuiting met magnesium heeft betere resultaten. De stikstof wordt meestal als zwa velzure ammoniak gegeven, omdat by gebruik van deze meststof vaak een betere kleur van de vruchten wordt ver kregen. Per keer is 3 a 4 kg per are voldoende. Bij grotere giften heeft men kans op wortel verbranding: Is naast stikstof ook fosfaat en kali nodig, dan kan gebruik worden gemaakte van een mengmeststof, zoals 12-10-18, in een hoeveelheid van 5 7 kg per are. Wordt via de regenleiding bijgemest dan zijn meststoffen aan te bevelen, die geen resten op het blad achterlaten. Bij normale voedingstoestand kunnen deze meststoffen in een concentratie van Vs tot V« atmosfeer werden toegediend. Op de plaatsen waar de meeste wortels voorkomen, dus op en langs de broei- veur of staal, moet met de hand worden bijgemest. Uitstrooien in het looppad is niet gewenst, omdat in deze vastge lopen grond vaak weinig wortels voor komen en de mest zich in deze grond moeilijk verplaatst. Vaak wordt bij de komkommerteelt ook organisch materiaal toegediend. De wortelontwikkeling aan het grondop pervlak wordt daardoor bevorderd. Te vens wordt voorkomen, dat de struc tuur van de bovengrond door het vele watergeven achteruit gaat. Het mag niet te zout of te rijk aan voedings stoffen zijn. De keuze kan gemaakt wor- Horizontaal: 1 blauwe klauwier (meerv.); 8 meisjesnaam; 9 oude rekening (afk); 10 voorzetsel; 12 jaargetijde; 15 familielid; 16 ieder; 18 bijb. figuur; 19 zeehond; 20 voorvoegsel; 22 stok; 24 schaapkameel; 25 insekteneter; 26 grond die bij een hoeve behoort; 28 vreemde munt; 29 voorzetsel; 31 gem. in N. Branbant; 33 keurig; 35 meervoud (afk. Lat.); 36 schoen vorm; 39 scheik. element (afk); 40 pauselijke encycliek (afk.); 42 kleine ronde vijl (figuurlijk). Vertikaal: 1 landloper; 2 atmosfeer (afk.); 3 stronkje; 4 bootje; 5 gesloten; 6 bijwoord; 7 standvastigheid; 11 oude lengtemaat; 13 boomloot; 14 voorzetsel; 15 rivier in Italië; 17 deel van een huis; 19 zijtak van de Donau; 21 zot; 23 aard soort; 27 tovergodin; 28 gemalin van Saturnus; 30 oude lengtemaat; 32 tocht, uit stap; 34 bijwoord; 36 Europeaan; 37 baan voor balspel; 39 deel van de bijbel (afk.); 41 voorzetsel. OPLOSSING PUZZEL NR. 86 Oplossing 86. Horizontaal: 1 samos; 5 kap; 8 lever; 13 Lier; 14 koper; 16 mede; 17 are; 18 tak; 19 ras; 21 ren; 22Sion; 23 bars; 24 pat; 26 pok; 28 lap; 29 Lea; 32 aren; 34 nadat; 36 bark; 37 rok; 39 pon; 40 oog; 41 boos; 42 gene; 44 sem; 45 tor; 47 tra; 50 maal; 52 koter; 54 sago; 56 aal; 57 eek; 58 sok; 60 nes; 61 last; 62 does; 63 Ria; 65 pet; 67 bel; 67 lol; 71 anno; 73 negen; 75 made; 76 dadel; 77 Rijn; 78 leges. Vertikaal: 1 sla; 2 air; 3 meester; 4 o.r.; 5 kok; 6 a.p.; 7 per; 9 Em; 10 ver slag; 11 Ede; 12 ren; 14 kanon; 15 rabat; 18 top; 20 sap; 24 pan; 25 ar; 27 kapstok; 28 Langres; 30 er; 31 aks; 33 nobel; 35 do; 36 boers; 38 kom; 40 ont; 43 oma; 44 Salland; 46 ot; 48 aanslag; 49 pos; 51 Aa; 52 keten; 53 Roden; 55 ge; 57 esp; 59 kol; 63 rad; 64 Ina; 66 ter; 67 ben; 69 ode; 70 les; 72 o.e.; 74 gij; 75 me. den uit een goede veensoort, tuinturf of bolster, gemengd met liefst niet te verse stalmest. Het mengsel moet bij voorkeur niet meer dan 50% stalmest bevatten. De zout- en voedingstoestand kunnen anders te hoog worden, waar door de wortelontwikkeling juist wordt bemoeilijkt. Bijmesten met organisch materiaal is dus vooral een kwestie van structuur en beworteling. Bijmesten met kunst mest dient echter voor de instandhou ding van een bepaald voedingsniveau in de grond. Wanneer en hoeveel moet worden bijgemest, kan het best worden beoordeeld door regelmatig bijmeston- derzoek. Hierdoor kan men het verloop van de zout- en voedingstoestand van d» grond leren kennen. De bemesting kan hiernaar geregeld worden en het teeltrisico wordt op deze wijze beperkt. 3 Een ogenblik staat de dikkerd als verlamd van schrik. Dan draait hij zich gillend van angst om en rent in paniek de brug af. Zonder nog op of om te kijken stuift hij, zo snel zijn wankele benen hem kunnen dragen, het bospad op, terug naar het dorp. „Santo Domenico", jammert hij in ontzetting, „een spook een satan een vampierHij rent de eerste huizen van het dorp voorbij, snelt zonder zich te bedenken op de herberg toe en werpt de deur wijd open. En het geroezemoes van gepraat en gelach wordt overstemd door zijn luide angstroep: „Een spook! Ik heb een spook gezien bij de oude ruïne!" (wordt vervolgd) in alle Albert ..Heijn-winkels h. sinaasappel f" ®T5 Ier. 1,®® 250 gram Albert Heijn hele moot in olie merk Star-Kist per blik NIEUWE OOGST! per pot Butterscotch W voor ■^r In een groot aantal AH-fllialen De PMC in de praktijk Mevr. Beekman-Duinker, Anderiesenhof V, Am sterdam, vindt het PMC-spaarsysteem ideaal om ongemerkt en voordelig nuttige artikelen aan te schaffen. Ze heeft een koelkast, snelkookpan, verre kijker, deken, reisvalies, rolschaatsen, projector. Albert reuzepak gram NU Albert Heijn

De Vallei | 1964 | | pagina 4