V.Z.C. thans 30 jaar jong tuinbouwhoekje „Oudermiddag'" in het GJ.O.-kamp in Garderen druk bezocht Nieuwe Supermarkt in Schrijverspark Waterleiding maatschappij „Rhenen" in de raad DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 Nr. 66 Per advertentie In directiekeet Wichelroede Feestelijke opening Nog geen zwemclub Gebrekkig Drukte Bertus de Bruyn Vette en magere jaren Moeilijke jaren Feest week Burgemeester Hazenberg bij opening: Belangrijk moment voor Veenendaal Accent RAADSVERGADERING Oppervlakte 90,- VAN SCHUPPEN EDERVEEN BLOEMEN SPREKEN MET GEVOEL OPRICHTERS JAN BOERS EN BERTUS DE BRUYN AAN HET WOORD B. de Bruyn Dit jaar valt de beurt ook aan de Veenendaalse Zwem Club V.Z.C. om een jubileum te herdenken. Dertig jaar geleden werd Veenendaals enige zwem en polovereniging uit de grond gestampt door enkele lieden, die het nodig vonden, dat er in 't Veen wat meer aan de zwemme.rij gedaan moest worden. En terecht. In dit waterrijke landje is de zwemkunst nu eenmaal een vrijwel onontbeerlijke zaak. En daar er destijds in Veenen- daal ook nog enkele zeer gevaarlijke „wateren" stroomden werd het des te meer een aanspo.ring om woorden in daden om te zetten. We zijn bij V.Z.C. wat in het archief gaan snuffelen en kwamen tot de ontdekking, dat de oprichting domweg via een advertentie in een plaatselijk blad tot stand is gekomen. Uiteraard een simpele zaak, maar je moet er maar op komen. Tevens constateerden wij, dat twee energieke en watersportmin- nende Veenendalers zich voor de wagen hadden gespannen om de zwem- plannen te realiseren. Deze twee mannen zijn de 53-jarige aannemer Jan Boers en de eveneens 53-jarige schilderspatroon Bertus de Bruyn. Jan Boers kon ons, na diep in zijn geheugen te hebben getast, het volgende vertellen: „Met de zwemmerij in Veenendaal was het zo rond 1930 een belachelijke zaak. Dat hier iets aan gedaan moest worden stond voor mij toen wel vast, maar voordat de zwemclub werd op gericht moest eerst het een en ander gebeuren. Er was toen n.l. nog niet eens een bad. Wel was er zoiets in „De Vaart" ter hoogte waar nu het postkantoor is. Dus slechts een modde rige stroom met aan de kant enkele houten hokjes als kleedgelegenheid. Ik zie die dingen nog voor mij staan. Maar de hele zaak stond bij de gemeente ge boekt afgekeurd te worden, vanwege allerlei zaken als gezondheid etc., hoe wel er toen nog geen fabriekswater in werd afgevoerd. We waren destijds bezig de Open bare Lagere School aan de Sandbrink- straat te bouwen en in de directiekeet is eigenlijk het plan voor de bouw van een zwembad ontstaan. De heren Ja- rings (oud directeur gemeentewerken), Bram Lustgraaf, Rijk de Ruiter, archi tect Stemerclink en mijn thans 74 jaar oude vader Jan Boers. Deze vijf man nen staken in de bloedhete zomer van 1932 de koppen bij elkaar en de „Berg- bad N.V." was geboren. Daarna gebeurde er iets wat toender- tijd nog mogelijk was. Er moest een wichelroedeloper opdraven om de heren de beste plaats aan te wijzen waar het bad gebouwd zou moeten worden. Want tenslotte was een flinke waterbron daar op die hoge „berg" wel een eerste ver eiste. En jawel hoor, daar waar het „Bergbad" thans nog steeds is, werd door de kunstenaar de plaats aangewe zen waar men rustig zijn gang zou kun nen gaan. Dit was van doorslaggevende betekenis. Er werd niet getalmd en de bouw begon. In 1933 was het bad zo goed als gereed. Het was voor Veenendaal en omge ving een grote dag. De datum van de officiële opening weet ik echt niet meer, maar het belangrijkste was aanwezig: Er scheen een heerlijke zon. Iedereen had vrij entree en de vlaggen wapper den op vele plaatsen om de zaak op te luisteren. „Caecilia" luisterde het ge heel met hoempamuziek op, zodat het voor die dagen een grandioos feest werd. Het was dan ook een kostelijk bezit: een eigen zwembad. Dat was toen nog lang niet overal. Al met al was er in 1933 nog geen zwemclub. Maar daar kwam al gauw verandering in. In 1934 had ik het er dikwijls over met Bertus de Bruyn en die voelde er ook wel wat voor. We besloten toen samen maar om aan een oprichting te gaan werken. We namen de gemakkelijkste weg en we plaatsten een advertentie in een plaatselijk blad. We vroegen domweg of er mensen idee hadden lid te worden van een op te richten zwemclub en nodigden ze uit in de bovenzaal van de oude „Koren beurs" op de Markt. De opkomst was miraculeus. Maar liefst tien dames, voor die tijd was dat een uniek verschijn sel en 25 heren kwamen opdraven. Het werd een bijzonder geanimeerde ver gadering, dat weet ik nog wel. Enfin, er werd direct een bestuur gekozen, waarin Bertus de Bruyn en ik uiter aard ook zitting hadden. Veel moeilijk heden moesten nog uit de weg worden geruimd. Maar het belangrijkste was er n.l. het Bergbad. Zoals met alles was ook hier het begin moeilijk en gebrekkig. We hadden geen trainer of zoiets, dat deden we allemaal onderling zelf maar. De doe len werden geschonken door de N.V. Bergbad en de ballen kochten we zelf maar vast. Er werden bepaalde tijden toegewezen aan VZC en de dames en heren spartelden dat het een lust was. Allengs werden er wedstrijden op een zeer vriendschappelijke basis en op uit nodiging gespeeld. We kregen natuurlijk een flink pak slaag, maar dat vonden we de gewoonste zaak van de wereld. We sloten ons aan bij de KNZB en werden uiteraard ingedeeld in de Kring van Midden Nederland. Inmiddels waren er mannen lid geworden die er al gauw goed het oog in hadden en na enkele jaren begon VZC wel iets te betekenen. Het was voor iedereen het grootste plezier om de Berg op te fietsen of te lopen om samen te gaan trainen of spe- J. Boe,rs len. Zeer veel avonden hebben wij daar samen met iedereen de grootste lol ge had. Ja, ook daaraan werd de grootste zorg besteed. Daarom vond ik het jam mer dat ik enkele jaren na de oprich ting de club min of meer in de steek moest laten, daar onze zaak mij eigen lijk helemaal begon op te eisen. Hier houdt mijn verhaal omtrent VZC eigen lijk op. Ik hoop dat zij nog vele goede en sportieve jaren beschoren mag zijn, want de zwemsport vind ik niet alleen een machtig mooie, maar ook een fan tastische gezonde sport." Dit was dus het verhaal van Jan Boers, die jaren later voor een flinke periode voorzitter zou worden van de voetbalvereniging' „Veenendaal". Dat hij zich daarbij ook bijzonder verdien stelijk maakte mag blijken uit het feit, dat hem „gedurende een bondsvergade ring in Utrecht de „Bondsridderspeld" werd overhandigd. Dit is iets wat in Veenendaal naar ons beste weten vrij wel geluidloos voorbij is gegaan. Thans maakt de heer Boers deel uit van de pas geïnstalleerde „Sportstichting", waarin hij samen met de andere leden nog menige hindernissen zal moeten nemen De thans 53 jaar oude schilderspa troon Bertus de Bruyn is al even en thousiast als zijn oude vriend Jan Boers. „Alles wat Jan verteld heeft komt aardig met de werkelijkheid overeen. Het is al met al weer heel wat jaartjes geleden. Ik heb me na de oprichting van VZC in verschillende functies op het gebied van sport en ontspanning begeven, maar inderdaad was het een reuze tijd. We hadden er de grootste lol in en niets was ons te veel. Ik zou er nog aan toe kunnen voegen, dat we in die jaren 's winters al naar Arnhem gingen om daar in het Sportfondsen- bad in conditie te blijven. Ook dat was in die dagen een hele opgave, maar we gingen. Ook die tripjes gingen gepaard met de nodige hilariteit. Alleen daarvan zou een boek vol te schrijven zijn. Helaas brak ook voor mij de tijd aan, Vorige week zaterdag zyn per fiets vanuit Veenendaal 87 jongens en meisjes in de leeftijd van 8-16 jaar vertrokken om in het G.J.O.-kamp in Gardcren een week vakantie door te brengen. De ouders die graag eens wilden weten hoe het na een paa,r dagen met hun kroost stond, waren in de gelegenheid gesteld afge lopen woensdagmiddag een bezoekje aan het kamp „De Holtspaeck" te brengen. Zaterdag om tien uur zijn de jongens en meisjes op de fiets vertrokken, ter wijl hun bagage per auto naar Garde ren gebracht werd. Na een voorspoedige rit belandde men in Garderen, waar het kamp in orde gebracht werd. De jongens en meisjes slapen in tenten, maar er is wel een houten gebouw, waar gegeten en ge kookt kan worden. Tijdens zo'n kampeerweek wordt; er enorm veel plezier gemaakt, er worden spelletjes gedaan, terwijl men toch ook aan de dagelijkse gang van zaken moet denken. Om het hele jeugdige gezel schap in goede banen te leiden zijn uit Veenendaal 13 mensen meegegaan die voor de leiding zorgen. Zij worden bijgestaan door de tent oudsten die de orde in de tent moeten handhaven. Verder heeft elke groep die in een tent slaapt zich een naam ge geven zoals: De kannibalen, de Filidij- nen (afgeleid van Fidel Castro, omdat in deze tent iemand met een baard slaapt), terwijl hun tenten ook al van die afschrikwekkende namen hebben zoals: Berenhol, Vossenhol en dergelijke. De jongens en meisjes zijn niet naar Garderen gegaan om daar alleen maar in een tent te zitten. Zondag werd na het traditionele vlaggehijsen, iets wat elke morgen moet gebeuren, de kerk in Garderen met een bezoek van de jongelui vereerd. Ook 's avonds werd nog een kerkdienst gehouden, maar nu in het kamp zelf, waar Ds. van Enk een liturgische dienst hield. De maandag werd in een zwembad in de omgeving doorgebracht, terwijl men dinsdag eens na ging denken hoe men zijn of haar ouders de volgende dag bezig kon houden. Dat gebeurde woensdagmiddag op een leifce wijze. Ongeveer vijftig ouders waren naar Garderen gekomen om eens een kijkje in het kamp te nemen. Elke groep uit een tent had iets bedacht en om beurten werd dat programma voor de ouders af gewerkt. Daarna werden buiten nog wat spelletjes gedaan waaraan ook de ou ders mee konden doen. Gisterenavond was het helemaal raak in het kamp, want toen werd een feest gevierd. Op het programma stond na melijk een feestavond vermeld, iets wat door de jongens en meisjes zelf geor ganiseerd moest worden, wat ze zeker wel toevertrouwd was. Vandaag nadert het einde van deze door het ouderbestuur van de Gerefor meerde Jongeren Organisatie afd. Vee nendaal georganiseerde kampweek. Na dat men nog eens een speurtocht en een fietsenralley gehouden heeft, zal men morgen weer op de fiets stappen om rustig aan naar Veenendaal terug te rijden, waar omstreeks één uur wel verschillende belangstellenden bij de Sandbrinkstraat zullen staan om de jon gens en meisjes te begroeten. Leuk is het misschien nog te ver melden dat het dagelijks brood en wat dies meer klaargemaakt wordt door mevrouw de Boef, die geassisteerd werd door enkele „kokkies". Dat is wel nodig ook, want er werden per dag on geveer 700 boterhammen en een half mud aardappelen van vast voedsel in de nodige calorieën omgezet. Zaterdag avond kruipen de jongens en meisjes niet meer in een tent maar in hun eigen bed. Ongetwijfeld zullen ze dan nog eens verzuchten: „Het was fijn". Plezier in het G.J.O.-kamp in Garderen. De fotograaf schoot dit plaatje woensdagmiddag toen de ouders het kamp bezochten. Hier zijn enkele ouderen bezig de jeugd voor te doen hoe dit spelletje wél (lees niét) moest. dat ik er de brui aan moest geven. Ik zou het eerlijk gezegd nog best eens over willen doen en dan deed ik het weer met het grootste plezier, dat weet ik zeker. Ik hoop, dat VZC het goed gaat en als straks het overdekte bad klaar is, dan verwacht ik op z'n minst, dat we in Veenendaal een denderende zwemclub krijgen. Want dat zit er vol gens mij dan wel in. Want zo als het nu is ben je veel te afhankelijk van de weersomstandigheden. De zomers zijn maar bar kort". Bertus de Bruyn heeft zich allengs uit het Veense verenigingsleven terug getrokken, doch is altijd nog secretaris van de Schilderspatronenbond. En als U hem eens op een visrijke plaats zult tegenkomen, dan dient U dat als de gewoonste zaak van de wereld te be schouwen. VZC heeft door de jaren heen ook de vette en de magere jaren gekend. Het hoogtepunt lag wel zo rond het einde van de tweede wereldoorlog en even daarna. Toen kwam men uit met de herenploeg in de 2e klas van de Bond, terwijl er toen nog geen hoofd klasse was. In 1947 speelden zij zelfs gelijk in de finale van het Ritmeester- waterpolotoernooi tegen Neptunes uit Arnhem (4-4). Tot uitbundige vreugde van geheel Veenendaal won VZC toen na strafworpen. Een dieptepunt was wel de degradatie verleden jaar naar de 4e klas van de bond. Dit jaar vocht de herenploeg zich ongeslagen en met grote cijfers naar het kampioenschap, doch de promotie ging naar WZC uit Woerden. Bij de dames was het al niet anders. Eveneens vele dieptepunten, maar ook alleszins prijzenswaardige re sultaten, zoals onder andere het dit jaar behaalde kampioenschap. De zwemsport in die plaatsen waar geen overdekt bad is maakt een zeer moeilijke tijd door. Dus ook VZC. Het is ondoenlijk gelijke tred te houden met ploegen uit de steden, die winter en zomer door kunnen trainen, zonder dat daaraan de altijd kostbare reis- en huurkosten aan zijn verbonden. Maar dat zal anders worden als straks in Vee nendaal een overdekt bad gereed is. Dan zal niet alleen de schooljeugd, doch zeker de jeugd van VZC er van moe ten profiteren om VZC weer in de ge lederen van de elite terug te brengen. Het bestuur van VZC heeft gemeend het 30-jarig bestaan niet zo maar te laten voorbijgaan. Van 22 tot en met 29 augustus a.s. is er elke avond wel wat te doen in het Bergbad. Zowel de zwem mers en zwemsters als de waterpolo- ploegen komen dan aan bod. Om de kosten te drukken ziet men af van een officiële receptie, aldus deelde men ons mee. Onder grote belangstelling werd woensdagmiddag de nieuwe Supermarkt HAVE, gelegen in de grote woonkern „De Schrijvers wijk" officieel geopend. Talrijke familieleden van de eigenaar, de heer G. ten Have, alsmede een groot aantal zakenrelaties, persmensen en overige genodigden gaven acte de presence. De feestelijke openingsplechtigheid werd verricht doo.r Veenendaals burgemeester. Hand in hand met de jongste Ten Have, de 8-jarige Herman, schreed burgemees ter Hazenberg naar de nog gesloten winkeldeur. Hier overhandigde Herman de sleutels aan de eerste burge,r van deze plaats, waarna de toegang tot de super markt werd ontsloten. De Burgemeester complimenteerde de fam. ten Have met deze schitterende zaak. Het is zo langzamerhand gewoon te dat wij door onze vertegenwoordiging bij een gelegenheid als deze een zeker accent verlenen aan de opening, aldus de Burgemeester. Het feit dat Veenen daal een gebouw of instelling rijker wordt is voor ons aanleiding present te zijn. De Veenendaalse gemeenschap een rondgang door de supermarkt, waarna de talrijke genodigden gelegen heid kregen de familie ten Have geluk te wensen. De heer G. ten Have heeft in zestien jaar tijds in Zeist een bloeiende Kroon levensmiddelenzelfbedieningszaak op gebouwd. in een afgeronde wijk, waar hij het rpaximum bereikte wat er te behalen was. Zijn capaciteiten reikten echter verder en daarom heeft hij zich thans in hetaanzienlijk grotere Schrij verspark te Veenendaal gevestigd waar In de raadsvergadering van 21 mei 1957 werd de burgemeester aangewezen als vertegenwoordiger der gemeente in de aandeelhoudersvergadering der N.V. Wa terleiding Maatschappij „Rhenen". In de eerstkomende aandeelhoudersvergade ring moeten de winst- en verliesrekening en de balans van 1963 worden goed gekeurd. Uit de stukken blijkt, dat er over 1963 een winst is gemaakt van f 8.044,90. Dit saldo is aanzienlek lager dan over 1962, in welk jaar een winst werd gemaakt van f 10.552,58. De raad van commissarissen stelt voor het winstsaldo als volgt te verdelen: Netto batig exploitatiesaldo 8.044,90 3% individend op aandelen kapitaal ad. 263.000,— 7.890,— Blijft onverdeeld winstsaldo 154,90 Uit de jaarstukken blijkt dat het sal do ongunstig is beïnvloed door de stren ge winter 1962/1963. Hier moet direct aan worden toegevoegd dat dit in feite een normaal bedrijfsrisico is, hetwelk de exploitatie moet kunnen dragen. Een dividenduitkering van 3% is be slist onvoldoende. De gemiddelde in vesteringsrente van de gemeente be draagt momenteel 4,16°/o, welk percen tage geleidelijk oploopt. Over de laatste jaren zijn de volgen de dividenduitkeringen gedaan: 1957 4%; 1958 nihil; 1959 nihil; 1960 4%; 1961 4Vt°/o; 1962 4%; 1963 3°/o. Gemiddeld dus over deze jaren 2,8°/o. Verder zijn de afschrijvingen welke ten laste van de exploitatie worden ge bracht aan de lage kant en wel voor namelijk voor wat betreft het buizen net. Bij de overname van het bedrijf is doorgedaan met de in het verleden steeds gevolgde methode van afschrij ving, namelijk op aanschaffingswaarde. In de naaste toekomst zullen bepaalde gedeelten van het net vernieuwd moe ten worden. Hieruit zal een aanzienlijk hogere afschrijvingslast voortvloeien, welke de exploitatie ongunstig gaat be- invloeden. Dit maakt het noodzakelijk een vernieuwingsfonds te creëeren, waardoor een gelijkmatige belasting van de exploitatierekening wegens af schrijvingslasten wordt bevorderd. Ook de loonpost beweegt zich in een steeds stijgende lijn. Per 1 januari 1964 is er nog een algemene loonronde van 10% geweest. Al deze factoren maken het noodzakelijk om binnenkort tot een tariefsverhoging over te gaan. Com- ontwaarden wij zelfs de produkten gloeilampen en rubberhandschoenen. De afdeling brood en banket wordt iedere dag van verse produkten voor zien. Voor de afdeling vers vlees, die geheel voor zelfbediening is ingericht is een koelmeubel van 7,5 meter lengte geplaatst. Bijzondere aandacht heeft de heer ten missarissen hebben zich hierover reeds ernstig beraden en zullen een voorstel hiertoe indienen. Het college van B en W meenden goed te doen reeds thans de aandacht van de raad hierop te vestigen en stellen de raad voor de burgemeester te machtigen de winst- en verliesrekening en de balans 1963 goed te keuren. De raad van de gemeente Rhenen komt op dinsdag 25 augustus n.m. 8 uur ten gemeentehuize in openbare verga dering bijeen. De punten van behandeling zijn als volgt: 1. Notulen; 2 Ingekomen stukken e/ï mededelingen; 3a Vaststelling jaarstuk ken N.V. Waterleiding Mij. „Rhenen" 1963; b. Machtiging benoeming commis saris N.V. Waterleiding Mij. Rhenen; 4 Verkoop zijtak Oude Veensegrindweg; 5 Onttrekking Oude Veensegrindweg aan openbaar verkeer (verdaging); 6 Mede werking verbouwing school met de Bij bel Achterbergsestraatweg; 7 Gemeen teclassificatie; 8 Vaststelling bebouwde kom ingevolge de Boswet; 9 Medewer king onderhoud b.l.o.-school „Heimer- stein"; 10 Toewijzing grond aan R. van Laar; 11 Onbewoonbaarverklaring van woningen; 12 Voorlopige vaststelling ge meente- en bedrijfsrekeningen 1961; 13 Presentiegeld voor raads- en commissie vergadering; 14 Aankoop grond Drift- weg; 15 Aankoop grond Molenweg; 17 Wijziging gemeentebegroting en begro ting gemeentewerken 1964. Specificatie stukken punt 2: A. Diverse subsidie-aanvragen; B. ontwerp-begroting 1965 streekwerk- plaats met wijziging begroting 1964; C. Rekening 1963 openbaar lichaam voor lichting en vreemdelingenverkeer; D. Begroting 1965 openbaar lichaam voor lichting en vreemdelingenverkeer; E. Uitspraak Hoge Raad bestrijding par- keerexcessen. werd door de komst van deze zaak „rij ker", waarbij U dat rijker worden kunt interpreteren naar Uw eigen inzicht, al dus de Burgemeester. Zich tot de heer ten Have richtend zei de burgemeester o.a. dat een zakenman een dienende functie heeft, waarbij hij de belangen van het publiek, maar ook van hem zelf niet mag verwaarlozen. Ik heb het gevoel dat men in het Schrij verspark naar de opening van deze zaak uitkeek, want er is behoefte aan. Het is gemakkelijk voor de dames om hier te kunnen winkelen en zelfs voor de heren als ze aan het boodschappen doen worden gezet, verklaarde de Bur gemeester onder hilariteit. Men moet kunnen zeggen: Hier winkel je voor je plezier, dan is het in orde. De opening van deze zaak is een be langrijk moment voor Veenendaal en ik besluit met de hoop uit te spreken dat U in Uw opzet mag slagen, zo besloot Burgemeester Hazenberg zijn toespraak. ,Weer vergezeld door de jeugdige Her man ten Have maakte de burgemeester hij de bewoners reeds sinds 1 april j.l. vanuit een noodwinkel van dienst was. De nieuwe Supermarkt beslaat een oppervlakte van 200 vierkante meter, waarvan 100 vierkante meter in gebruik is als magazijn en als bewerkingsruim te voor de groenteafdeling. Deze groen- tebewerkingsafdeling is voorzien van moderne machines voor het schoonma ken, snijden en panklaar maken van groente en aardappelen. In de grote verkoopruimte is uiter aard een belangrijk deel gereserveerd voor de afdeling levensmiddelen. Deze afdeling omvat een breed assortiment kwaliteitsgoederen (merkartikelen). De afdeling groente en fruit beschikt over een wandstelling van tien strekkende meters van waaruit de groente gedeel telijk in bediening en gedeeltelijk in zelfbediening word verkocht. Bij een rondgang langs de verschil lende aantrekkelijk ingerichte stands, Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg ontvangt de sleutel uit handen van de 8-jarige Herman ten Have en ontsluit hiermee de winkeldeur van de nieuwe Supermarkt in 't Schry verspark. Links: Mev,r. Ten Have kijkt goedkeurend toe. Have aan de kaasafdeling besteed. Pro dukten uit eigen land, maar ook be kende buitenlandse kaassoorten vindt men in de vitrines. Om opstoppingen te voorkomen zijn bij de kassa's een drietal z.g. „check-outs" geplaatst. Het interieur van Kroon Supermarkt Ten Have is ontworpen in samenwer king met de Kroon-organisatie, een grossiercombinatie, waarbij niet minder dan 1400 levensmiddelenwinkels in ons land zijn aangesloten. Veenendaal valt onder het district van Kroon-grossiers de N.V. Van Dijk's groothandel te Zeist. Supermarkt ten Have is de eerste winkel in de snel groeiende nieuwe wijk „Schrijverspark", waarin reeds 642 wo ningen zijn gebouwd. KOOP NU GOEDKOOP UW 2e KOSTUUM zuiver wol moderne kleuren alle maten ZIE ONZE ETALAGE HOOFDSTRAAT 89 - VEENENDAAL PAARD ONDER TREIN Van de week is het paard van land bouwer H. uit Ederveen uit het weiland gebroken en aan de wandel gegaan op de spoorbaan. Lang ging dat niet goed want een naderende trein heeft het paard gegrepen, wat het paard met de dood moest bekopen. De trein kreeg 12 minuten vertraging, terwijl ook nog twee andere treinen in hun loop ge stuit werden en wachten moesten. Van ontberen en van lijden, Van vreugde en van strijd, Zingen onze schone bloemen, Zij zingen van een andere tijd Van een mooie, schone wereld, Waarin oorlog is gebrachtten val! Waar de schoonste bloem zal bloeien, Waar vrede en liefde heersen zal Dat „Ons tuinbouwhoekje" belang stelling heeft, bewijst wel de ont vangen verzoeken om een of ander onderwerp te behandelen, waaraan wij graag voldoen. Ik wil de binnen gekomen vraag betreffende de „Kerstroos" in dit „praatje" beant woorden. Ongetwijfeld zullen meer dere liefhebsters er hun voordeel mee doen. Ja, de Kerstroos (Hellebarus niger) die U in de tuin heeft staan kan om streeks Kerstmis in de kamer in bloei staan, wanneer U de nodige voorzorgen neemt. Eind oktober, begin november zet men dan een bodemloos kistje over de plant en leg hierop een glasplaat. Al spoedig schieten dan de knoppen uit de plant en wanneer deze op het punt staan zich als bloem voor te stellen, steken we haar met een flin ke kluit uit de grond en planten haar in het volle licht in de kamer. Vanzelfsprekend wordt zij na het opnemen uit de grond in een ruime pot gezet. Met Kerstmis pronkt zij dan met een tere bloemenweelde. Zorg voor tijdige watergift. Loopt de bloei ten einde dan moet steeds min- der water worden gegeven, tot al het blad afgevallen is. Dan wordt de plant in een koude kamer gezet en laat haar staan tot april en breng haar weer in de tuin op een enigszins vochtige plaats, die door het inbrengen van vergaan blad humusrijk is en dus vochthoudend. Succes! ■H- In de tuin(tjes) is het nog één grote bloemenweelde. De dahlia's vieren nog groot feest. De herfstchrysanten maken zich op om straks de bloe menweelde nog te vergroten. Herfst- seringen (Phloxen) staan al in volle bloei. In velerlei kleuren dienen zij zich aan. U moet er van de nieuwere soorten toch eens wat bij planten, dames! Ik zag een dezer dagen een grote groep Phloxen bijeen in een villatuin in bloei. Wat een prachtig vlammenspel van kleuren! Ik zou een ieder willen raden thans een kijkje te nemen bij een kweker. Uit de grote voorraad bloeiende Phloxen kan men dan een keuze doen of de soorten die U het mooist vindt no teren, zodat U terzijnertijd de be stelling kunt doen met het noemen van de soort en variëteit. Het begint 's morgens en 's avonds al weer wat herfstachtig te worden en spoedig komt de „R" in de maand. Al kunnen we nog geruime tijd van de bloemenweelde in onze tuinen genieten, toch gaan we met z'n allen langzaam doch zeker de „nacht schuit" weer in. Laten we voor het zover is nog genieten van wat er te genieten valt. De bloemenweelde kunnen we zolang mogelijk rekken door de uitgebloeide bloemen spoe dig te verwijderen. Flora's hoorn is voorlopig nog flink gevuld. Zij schenkt ons nog geruime tijd geur en kleur. In de muziek spreekt men van harmonie, waarmee dan bedoeld wordt een juiste aaneenschakeling van tonen, samensmeltend tot én harmonisch geheel, waardoor het oor gestreeld en het hart ontroerd wordt. Is het niet evenzo gesteld met de harmonie van vormen en kleuren der bloemen in de tuint(jes). Ook zij strelen onze ogen en doen onze har ten ontroeren, wanneer men ten minste gevoel heeft voor flora's kin deren en hun schoonheid ziet. In Uw kamer mag de „Kalanchoë" niet ontbreken. Haar volledige naam is „Kalanchoë globulifera Coccinea". Een plant waarvan men veel ple zier kan beleven. Ik zag deze in de etalages van de bloemenwinkels ten toongesteld. Een keurig struikje, on geveer 25 cm hoog, met grof getande blaadjes. Het is een plant die maan den achtereen bloeit. De aarde van deze mooie bloeister moet matig vochtig worden gehouden, haar wa terbehoefte is niet groot, hetgeen uit de bouw van het blad te zien is. Bij een teveel aan water rotten de stengels en de blaadjes gaan in treu rige stand over. Velen die dit ver schijnsel zien zijn dan van mening dat de plant gebrek aan water heeft en geven dan nog meer water. De plant wordt daarna steeds zieker en tenslotte komt zij in de vuilnisem mer terecht. Ziet men een rottende stengel, dan deze er direct uitknip pen. Men voorkomt dan uitbreiding van het rot en daarbij veel ergenis. Bemesten doet men de Kalanchoë éénmaal per maand. Geef haar een lichte plaats en gedurende de win termaanden een niet te warme plaats. Zij kan ook wel gestekt wor den. Zet de stek in gewoon rivier zand. Zij bewortelen spoedig, waar na men handelt als hierboven aan gegeven. De. prijscouranten van bloembollen voor het binnenshuis in bloei trek ken, vallen weer in de brievenbus. Tuihieren is vooruitzien, want wil men met Kerstmis en Nieuwjaar bloeiende bollen in de kamer hebben dan is vroegtijdige oppotting ge wenst. Ik kom hierop tijdig genoeg terug. Wil alvast waarschuwen te gen „zeer goedkope" aanbiedingen. Zeer goedkoop is onmogelijk, daar zit een luchtje aan. En dan vaak nog een of andere „Wonderbol" er bij cadeau? Laat U zich door zulke aanbiedingen niet verleiden! Koopt bij een bekend adres en laat U zich geen goedkope rommel in de handen drukken. Weggegooid geld! E. J. Grijsen

De Vallei | 1964 | | pagina 5