Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken SPORTCOMPLEX »PANHUIS« ONDER GROTE BELANGSTELLING OFFICIEEL GEOPEND Verschrikkelijke ravage op Rijksweg 12 Lof voor schitterende accomodatie was algemeen Overzicht ROOK EN VUUR IN VEENENDAAL Kettingbotsingen aan de lopende band IN ZIEKENHUIS LIGGEN 20 GEWONDEN Oorzaak Nog een brand Wat nu weer optiek 38e JAARGANG DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 Nr. 66 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Terwijl de harmonie „Caecilia" haar welluidende muzikale tonen liet horen, stroomden zaterdagmiddag tegen half drie enkele duizenden het nieuwe sportpark op. In de kantine naast het hoofdveld waren een groot aantal genodigden aanwezig ter bijwo ning van de officiële opening door Veenendaal's burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg en de daarna volgende feestelijke receptie. Talrijke vertegenwoordigers van sportbonden, verenigingen, gemeentebesturen uit de omgeving e.a. gaven acte de precense. In vele toespraken werd de schitterende accomodatie geroemd en geprezen. Enkelen noemden deze dag een historische in de ge schiedenis van Veenendaal. Begin Receptie Nieuws uit de omgeving Kritiek Niet alleen Tweede klok Aanwinst Nieuw laboratorium van de Scheepjeswolfabriek door brand geteisterd Erkentelijk Geen modder meer Gereedschap Gewonden Waarschuwing RENSWOUDE MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8305-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Burgemeester Hazenberg heette in zijn openingstoespraak de vele belangstellen den welkom en sprak woorden van dank aan het adres van de Sportraad voor de organisatie van deze feestelijke dag. Voorts werd door de burgemeester dank gebracht aan de medewerkers van de N.V. Ned. Heide Mij. voor de totstandkoming van het complex en de aannemersfirma Otte voor de aanleg. Elektr. techn. bureau Suydendorp werd dank gezegd voor de totstandkoming van de elektrische instal latie. Burgemeester Hazenberg stipuleerde nog eens de voorgeschiedenis en gaf een overzicht van de steeds verder schrijden de plannen tot aan de realisering op dit moment. De plannen tot de aanleg van dit sportpark bestaan reeds vanaf 1952 aldus de burgemeester. Vijf jaren later werd het oorspronke lijke plan gewijzigd en aan de Heide Mij. een groter plan voorgelegd. Nadat de op dracht was verleend werd ook de Raad erbij betrokken, die aanvankelijk I 250.000,voteerde. Dat was in de koude decembermaand van 1960. Na vele besprekingen o.l.v. mijn voor ganger oud-burgemeester A. Bakker werd dit bedrag een half jaar later verhoogd tot f 750.000,— 9 ton. De Raad bleek voldoende zakelijk ingesteld om in te zien dat een dergelijke uitgave noodzakelijk was. Na dit overzicht omtrent de voorberei dingen stapte de Burgemeester over op de gebeurtenissen van vandaag, zaterdag 22 augustus 1964. Wij doen er goed aan ons te realiseren dat dit slechts een begin is in de goede richting, aldus de Burge meester. Men mag nu wel zeggen: Het gaat uitstekend met dat sportpark, maar we moeten vooruitzien. Zeer zeker zal de opening van een overdekt zwembad en sporthal nu aan de beurt zjjn. Hierdoor zullen we de jeugd zowel binnen als buiten „te woord kunnen staan". In volle eensgezindheid mogen we dan zeggen: Dat hebben we aan onze jeugd te bieden. En op deze jeugd is toch de toe komst gericht, volgens Burgemeester Ha zenberg. De Sportstichting werd dank gebracht voor hun bereidheid, zitting te nemen in dat bestuur. Dit is geen gemakkelijke taak en U bent zeker op weg om hier en daar critiek te ondervinden, hetgeen niet erg is. Degenen, die vooraan staan in het leven wordt de critiek niet onthouden. Maar U mag bedenken dat het waard is te leven en te werken voor de Veenen- daalse volksgemeenschap. Wij wensen U een voorspoedige arbeid toe en kunnen met elkaar de toekomst van Veenendaal met vertrouwen tegemoet zien. En hier mede open ik het nieuwe Sportpark „Panhuis", zo besloot de Burgemeester zijn openingstoespraak. Na het fluitsignaal dat op alle velden te horen was begon nen de sportmanifestaties. Door tal van sprekers werd van de ge- WAGENINGEN: De Wageningse Truus Looijs gaat ons land bij de Olympische Spelen vertegenwoordigen. Dat staat als een paal boven water. Gaat er echter nog iemand uit Wagesiingen naar Tokio? Deze vraag is de laatste tijd in Wage- ningen gerezen, want men is bezig de vader van Truus een. gratis reis aan te bieden, d.m.v. het inzamelen van gelden. Men gaat hier van het standpunt uit dat Henk Looijs, vroeger een bekende speler van de v.v. Wageningen in deze funktie vroeger vele mensen naar de sportvelden heeft gelokt, waarna nu de gemeenschap eens iets terug kan doen. EDE: Vorige week is in Ede de traditio nele schapenmarkt gehouden. Naast het verhandelen van schapen (er werden zo'n 300 schapen verhandeld) konden de bezoekers van de markt naast de scha pen ook nog andere leuke dingen be kijken. Er waren enkele dames, die ijverig aan het wolspinnen waren, er was gelegenheid voor het spel „koek- slaan met de knuppel" en voor de pret makers was er nog een lunapark. legenheid gebruik gemaakt om tijdens de aangeboden receptie de kwaliteit van het fraaie Sportcomplex te roemen. De heer De heer J. Boers, voorzitter Sportstichting: (nog) geen middelen J. Boers, voorzitter van de pas geformeer de Sportstichting vond het eigenlijk een „griezelige zaak" dat het gemeentebestuur een dergelijk kostbaar bezit zo maar aan een aantal particulieren gaat toevertrou wen. Daar is moed voor nodig en vertrou wen. Voor dat vertrouwen in ons gesteld zijn wij het gemeentebestuur zeer dank baar. De Stichting zal zich volledig inzet ten voor de bevordering van de lichame lijke opvoeding en de sport, zo beloofde de heer Boers. Wij hebben echter nog geen middelen. Onze ploeg is nog jong en niet ingespeeld. We hebben pas drie wedstrij den gespeeld, zei de heer Boers, doelend op drie gehouden vergaderingen. Maar we hopen wel in de bovenste helft van de ranglijst te eindigen, zo besloot de voor zitter van de Sportstichting zijn speech. Namens de afd. Utrecht van de KNVB sprak de heer H. Bos, voorzitter van de voetbalbond. Er is de laatste jaren wel eens critiek geweest op de overheid, die de geweldige groei van het sportleven in de gemeenschap niet altijd kon bijbenen. Ook in de leiding van de verenigingen haperde wel eens wat. Maar de recente ontwikke lingen wijzen op een beter begrip en hetgeen zich hier voor onze ogen open baart is een bewijs van saamhorigheid en eensgezindheid, aldus de KNVB-bestuur- der. Wij constateerden een geweldige toe loop en we hebben de grootste jeugdorga nisatie in het gehele land. De Overheid begreep haar taak in de laatste jaren bijzonder goed en het is wel zeer ver heugend dat vandaag ook Veenendaal zich schaarde in de rij van gemeenten die een vooruitstrevend beleid ten opzichte van de jeugd voeren. Hiervoor dank ik U harte lijk namens de KNVB, zo besloot de heer Bos. De heer P. Hiensch, voorzitter van DOVO, wilde het gemeentebestuur gaarne complimenteren met de opening van dit schitterende complex. De heer Hiensch had de laatste jaren vele sportparken in de lande gezien. Een vergelijking valt ten gunste van dit complex uit. De acco modatie valt op. Nog nergens zag ik kleed kamers, die zo ruim waren ingericht. Wij zijn enorm dankbaar dat wij deze velden mogen bespelen. We hebben eens het ge voel gehad dat we alleen stonden, maar vanaf heden is dat anders. Zich tot de heren van de sportstichting richtend zei de heer Hiensch dat DOVO hoopt een waardig bewoner te worden van dit fraaie complex. Tot slot bood de heer Hiensch Dank zy de vooruitstrevendheid van overheid en bevolking ging Veenendaal geweldig vooruit. Men zie de welvarende winkelstand, de grootscheepse huizenbouw enz. Dit is een voorbeeld voor andere, mis schien nog grotere dorpen volgens de heer Kroes. Het verheugt ons dat, hoewel U Het moment waarop sportminnend Veenendaal wachtte. Burgemeester Hazenberg blaast op een fluit en de sportvelden zyn officieel geopend. nog geen bespeler had voor een korfbal- veld, er toch een hebt aangelegd. Hope lijk kunnen wij U een waardige bespeler bezorgen. De SKF korfbalclub beschikt over een goed geoutilleerd korfbalterrein, maar wie weet breidt deze sport zich ook in Veenendaal uit, zo besloot de heer Kroes. De vertegenwoordiger van de Ned. Heid, Mij., de heer Veldhorst memoreerde de gehouden besprekingen en de prettige samenwerking. Het werk dat aanvankelijk door de Dienst Uitvoering Werken zou worden uitgevoerd moest later door onze Mij. worden aanvaard. Als blijk van waar dering voor de manier van samenwerken had de heer Veldhorst de gedachte ge had een klok aan te bieden, maar gezien de reeds eerder op deze middag aangebo den klok wilde deze spreker zijn voor nemen nog eens herzien. De heer Koers, provinciaal adviseur voor lichamelijke opvoeding en sport, vond dit Sportpark niet alleen een aan winst voor Veenendaal, maar voor de hele streek. Wethouder van Kuyk heeft voor de totstandkoming van dit project bergen werk verzet, aldus de heer Koers. Toen vrijdagavond de jongeheer J. v. d. Bovenkamp om 11 uur over de Nieuwe- weg fietste merkte hij bij de Scheepjeswolfabrieken iets eigenaardigs op. „Een vervelend luchtje en rookontwikkeling zijn echt dingen die niet in orde zijn", zo dacht de attente jongeman en hij waarschuwde snel de portier van de fab.riek. Snel werd een onderzoek ingesteld, waarbij men vlug tot de ontdekking kwam dat er brand ontstaan was in het gen en het hele laboratorium was onder een dikke laag stof bedekt. De vele mensen die beneden op de Wethouder Van Kuyk: Voor vechter Hij was een echte voorvechter, een doordrukker. Naar wij vernamen zijn er nog verdere plannen op sportgebied, die eveneens van waarde zijn voor de gehele omgeving. Een sintelbaan kan op de duur misschien ook worden verwezenlijkt. aan het gemeentebestuur een fraaie elek trische klok aan ter nuttige verfraaiing van de kantine of bestuurskamer. De heer Molemaker, sprekend namens de vereniging van zaterdagsclubs in de KNVB verklaarde meermalen het oude terein van DOVO bezocht te hebben, ook onder zeer ongunstige omstandigheden. Met modderige schoenen moest ik dat terrein verlaten en dat bracht nog wel eens pro blemen in de huishouding mee, vertelde de spreker onder hilariteit. Dat is nu ge lukkig afgelopen. De heer Molenaar feliciteerde het ge meentebestuur met dit prachtige complex en citeerde Prins Maurits met de woorden: „Langzaam wordt het rijsje een boom" De heer P. Scholts, voorzitter van GVVV, vond dit sportpark in een woord fantastisch. Wij hebben heel wat gekampt met moeilijkheden op ons veld aan de Buurtlaan. Wij zijn het gemeentebestuur zeer erkentelijk voor de medewerking in deze, zodat wij met onze vereniging op dit mooie, sportpark mogen gaan spe len. Burgemeester Hazenberg dankte de sprekers voor de "felicitaties. Van wet houder Ant. de Ruiter, die juist met va kantie was gegaan, was een gelukstele gram binnengekomen. Burgemeester Hazenberg vroeg zich af of het aanbieden van niet minder dan drie klokken als een hint moest worden gezien in de geest van: Zorg dat jullie bij de tijd blijft of betekent het: U bent zo langzamerhand bij de tijd. De interpreta tie laat ik aan U over. Na deze beant woording floot Burgemeester Hazenberg voor het begin van de verschillende sport wedstrijden. (Voor uitvoerige verslagen van de gehouden wedstrijden zie 2e blad). Brand by de Kon. Scheepjeswol. Brandweerlieden dringen het laboratorium binnen om de vlammen te doven. analytisch laboratorium van de chemische fabriek. Onmiddellijk werd er bij de plaatselijke brandweer groot alarm ge slagen, waarna laatst genoemde instel ling zich full-speed met groot materiaal naar de brand spoedde. Inmiddels was men op de fabriek zelf ook al met blussingswerkzaamheden be gonnen onder leiding van drs. Wielaard. De brand die op de bovenste verdieping van de chemische fabriek woedde is ont staan in de opslagplaats van chemica liën. De oorzaak van de brand is nog steeds niet vast komen te staan. Ook een onder zoek zaterdagmiddag van de brandweer- inspektie is tot nog toe zonder resultaat gebleven. De brandweerlieden die van buitenaf via de brandtrap het gebouw binnen drongen, moesten vanwege de rookont wikkeling gebruik maken van perslucht maskers. De brandweer had vrij spoedig de brand bedwongen, waarna men de scha de op kon gaan nemen, die in het nieuwe laboratorium, wat pas ongeveer drie we ken in gebruik was. was ontstaan. Vele ruiten waren door de warmte gespron- Namens de Stichts Gooise afdeling van de Ned. Korfbalbond sprak de heer Kroes. Deze spreker had bewondering voor de moed van het gem. bestuur een dergelijk project gefinancierd te hebben. U gaf de sport jeugd een stuk gereedschap waar door het clubleven goed kan gedijen, aldus de heer Kroes. Spreker herinnerde zich Veenendaal nog als een landelijke ge meente, maar dat was thans wel veran derd. Een corner genomen door rechtsbuiten Diepeveen draait regelrecht in het doel tydens de wedstryd DOVO- ONS. De Friese spil speelt hier voor „doelman". Onder de gemeente Renswoude op Rijksweg 12 vond zondagavond tegen acht uur een serie ketting botsingen plaats, waarbij een zeer groot aantal personen werd gewond. Meerdere gewonden verke ren in levensgevaar, anderen werden min of meer ernstig verwond. De chaos op de zeer drukke Rijks weg was verschrikkelijk. Tientallen auto's vlogen op elkaar. De rijkspolitie en gemeentepolitie hadden handen vol werk. Het verkeer werd gedurende een uur geheel stopgezet en omgeleid via de afrit bij Veenendaal, waar zich op de Nieuweweg een grote file vormde. Het langst was overigens de file op de Rijksweg. Een meer dan 12 km lange rij auto's wachtte op doorgang. De twee ziekenauto's uit Veenen daal reden af en aan. Doktoren en verplegend personeel van het Julianaziekenhuis werden gealar meerd om de talrijke gewonden te helpen. Tot diep in de nacht werden nog operaties uitgevoerd. De oorzaak van de eerste kettingbot sing was een Duitse personenauto, die door de middenberm vloog en op de an dere rijbaan tegen een Nederlandse auto botste. Zes inzittenden van beide wagens liepen verwondingen op. Verschillende kleinere kettingbotsingen waren het gevolg. Binnen een uur waren in totaal een kleine dertig auto's bij de serie kettingbotsingen betrokken. Overal heerste de chaos. Het verkeer zat vol komen in de knoop. De rijkspolitie geassisteerd door de ge meentepolitie en verkeerspolitie uit Vee- Tel. 3184 Hoofdstr. 51 V'daal nendaal zette het gehele verkeer stop en wees de naderende auto's in de richting van de afrit op de Nieuweweg. Het juiste aantal gewonden is niet ge heel bekend, maar moet ongeveer 20 be dragen. Allen zijn naar het Julianazieken huis in Veenendaal overgebracht. Twee ziekenauto's reden af en aan. Wij vernamen dat de Duitse auto waar in de familie Steinbach uit Oberhausen was gezeten drie gewonden telde name lijk man, vrouw en schoonzoon. Alle drie werden ernstig gewond. Uit de bestelwagen van de heer B. uit Leiden werden vader, moeder, twee kin deren en een nichtje gewond weggedra gen en naar het Julianaziekenhuis ge bracht. Van de fam. De Jong uit Wijdenes werd de vrouw ernstig, de man licht gewond. Drie gewonden werden gehaald uit de auto van de fam. L. uit Wuppertal (Duits land). Van een van hen was de toestand ernstig. Van de fam. W. uit Eerbeek werden man en vrouw beiden ernstig gewond. Hun auto was tegen een Duitse wagen gebotst. Tot ver in de avond bleef het verkeer op Rijksweg 12 gestremd. Wy wyzen onze lezers erop dat het zwemmen in de Rijn op het ogenblik, vooral voor ongeoefen de zwemmers bijzonder gevaar lijk is. De waterstand in de Ryn is namelijk erg laag. Hierdoor zyn de stukken waar het by nor male waterstand ondiep water is verdwenen, zodat men momen teel byna gelijk in het diepe ge deelte van de Ryn terecht komt. Voor kleine kinderen en niet- zwemmers is dat levensgevaar lijk, zodat nu nog meer dan an ders geldt: Ga alleen by uiterste noodzaak in de Ryn zwemmen en alleen dan nog, wanneer men de zwemkunst goed machtig is. Nieuweweg stonden te kijken hebben van dat alles niet veel kunnen zien, omdat er „slechts" wat rook uit de kapotte ramen omhoog steeg. Een raming van de aangerichte schade is nog niet bekend. Wel staat vast dat een deel van het laboratorium verwoest is. Zaterdagavond omstreeks half zeven moesten de Veenendaalse brandweer mensen zich weer met de grootste spoed naar de brandweerkazerne haas ten. Ditmaal was er brand ontstaan in een schuurtje van de familie Bolder man aan de Buurtlaan-Oost. De brand woedde in een schuurtje waarin vier varkens hun verblijf hadden. De brand werd ontdekt, doordat het vier jarig zoontje van de familie binnen kwam vertellen dat de schuur in brand stond. Achteraf bleek ook wel dat de jonge man de eerste was die de brand had kun nen ontdekken, want de knaap had zelf de schuur in brand gestoken. De brand weer kon na aankomst niets anders doen dan nablussen en zorgen dat het woon huis, wat op enkele meters afstand van de schuur stond, niet ook in brand raakte. De omwonenden die op de brand attent gemaakt werden door geknetter van de vlammen en schreeuwen van varkens, konden laatst genoemde dieren, evenals een scooter, fietsen en huisraad in vei ligheid brengen. De flinke hooivoorraad bovenop de zolder van de schuur was na tuurlijk reddeloos verloren, want wat brandt er beter dan lekker droog hooi? Toen de brand geblust was, was het schuurtje veranderd in een rokende hoop, zodat de varkens uit logeren moesten bij de buren. HERVATTING REPETITIES KINDERKOOR Na enige weken rust worden de re petities van het kinderkoor weer her vat op donderdag 27 augustus a.s., 's middags om 5 uur in gebouw Reho- both. Komt allen trouw. Nieuwe leden hartelijk welkom. De laatste tijd is er een verfsoort ont wikkeld, die volgens de geleerden insekten doodt en onschadelijk is voor mens en andere diersoorten. De verf bevat namelijk een stof, die alleen maar dodelijk is voor vliegen, muggen, mieren, enz. In Engeland heeft men een techniek ontwikkeld, die het mogelijk maakt to neelstukken voor de televisie te spelen, zonder dat daarbij gebruik gemaakt wordt van (dure) decors. Deze techniek front-axial projection genaamd, maakt het mogelijk elke gewenste achtergrond op elk gewenst ogenblik in te schake len, doordat het benodigde decor door de cameralens door middel van dia's wordt weerkaatst. Een Londens ziekenhuis heeft een nieuw rekord gevestigd. Tijdens een hartoperatie heeft men een mensen hart namelijk opzettelijk twee uur en 22 minuten stilgezet. De operatie was nodig, omdat twee hartkleppen door nieuwe van kunststof vervangen moes ten worden 1922-1962 Assurantiekantoor Elfl. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiin Kerke wijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1