Onder grote belangstelling: Moderne 6 klassige hallsehool IN NEWYORKSE NEGERWIJK IS EEN BLANKE ONGEWENST „Jullie hebben hier niets te maken" zo gilde men ons toe HARLEM m Agenda Geen foto's door portierramen „Negers hebben geestelijke opstand ontketend!'' Dankbaar Politie berichten RHENEN Talrijke genodigden, w.o. het gemeentebestuur van Veenendaal, predikanten, vertegenwoordi gers van diverse schoolbesturen woonden maandagmiddag de officiële opening bij van de nieuw gebouwde Chr. Nat. School III aan de Gerard Terborchstraat in Veenendaal-zuid. Deze school is een zeer moderne, zesklassige hallsehool die onder architectuur van de heer H. Brouwer tot stand kwam. Christelijk-Nationaal Plannen Vlag Vergelijking Rondgang Foto-wedstrijd van R.K. Instuif „Jong Veenendaal" KIJKJE IN HET BERGBAD SÉ! Leerlingen lagere school vijf-daagse schoolweek in gemeente Rhenen UITERSTEN Vijandige blikken Toch foto's Allan Morrison: Nieuw gezicht ChrNut. School III officieel geopend De officiële openingsplechtigheid vond plaats in de hal van de school, gelegen in het centrum van het gebouw, waarom heen de leslokalen zijn gegroepeerd. De voorzitter van het Schoolbestuur, de heer W. van Amerongen las een ge deelte uit Psalm 78 en ging voor in gebed. De heer van Amerongen gewaagde van een blijde dag. Wij dienen evenwel be waard te blijven voor trotsheid, maar dankbaar zijn voor de vele zegeningen ons geschonken. De voorzitter richtte zich in 't bijzonder tot de afgevaardigde van het gemeentebestuur en de heer Linde maar waarschijnlijk dat er snel wordt ge bouwd, volgens de Burgemeester. Er is lang op gewacht, maar er kwam een school van allure en dat verheugt ons allen. Ik mag hierbij deze Chr. Nat. School III voor geopend verklaren, zo sprak Burgemeester Hazenberg. De heer Lindeman, Inspecteur bij het Lager Oonderwijs citeerde het aloude vers: „Lang gewacht en stil gezwegen. Nooit gedacht en toch gekregen". Er is hier wel lang gewacht, maar niet altijd gezwegen. U was aktief als het om de belangen van de school ging. vond dat het pas echt feest was als de kinderstemmen deze ruimte zullen vullen. Drs. H. Hiensch, 2e conrector aan het Chr. Lyceum, gewaagde van de relatie die er bestond tussen de lagere scholen en het Lyceum. Kortgeleden werd U verrijkt met een fraai gymnastieklokaal en nu dan deze moderne school. Moge het onderwijs vruchten afwerpen, zo besloot de heer Hiensch. Nadat het bestuurslid, de heer Hasse laar nog een beroep op de aanwezigen had gedaan het Chr. Nat. Onderwijs te steunen, werd overgegaan tot de installa tie van het nieuwe schoolhoofd, de heer A. C. Gijzel. man, Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Amersfoort. Van beide zijden werd veel medewer king ondervonden. De plannen tot de bouw bestonden reeds in 1956 toen de Chr. Nat. School II met een ruimtetekort kampte en de leer lingen in noodlokalen werden onderge bracht. Wij kregen uiteraard medewer king van verschillende instanties. Deze medewerking kwam soms vlot, soms langzaam. Niet ver van de grond op het Slot. de Bruïneplein verrees nu de Chr. Nat. School III. Dit nieuwe gebouw is er niet alleen om de kinderen te herbergen, maar met het doel de kinderen te onderwijzen naar Gods woord, aldus de heer van Ame rongen. Hierna dankte de voorzitter hen die aan de totstandkoming van het school gebouw hadden medegewerkt. Vele plaatselijke bedrijven werden in een snel tempo dank gebracht. Ook de heer Hans Mosselt, de kunste naar uit Enschede, die het fraaie mozaïek ontwierp werd dank gebracht. Hoewel er soms wel eens harde woor den vielen omdat de bouw soms niet snel vorderde kan het schoolbestuur achteraf zeer dankbaar zijn dit fraaie gebouw in gebruik te mogen nemen, zo besloot de heer van Amerongen. Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg hield daarna een gloedvolle toespraak, waarbij hij met nadruk beklemtoonde, dat het duidelijk was onder welke vlag deze school zou varen. Het is niet de taak van het gemeentebestuur hierop dieper in te gaan, aldus de Burgemeester. Het is echter wel een vaststaand feit, dat het onderwijs dat hier gegeven zal worden verantwoord onderwijs is. Het gemeente bestuur ziet dit alles met genoegen aan. Het bestuur heeft zeer veel geduld getoond. De aanvraag dateert van juli 1958. In de tijd toen ik nog niet hie,r was besliste het voorma lig gemeentebestuur reeds op 10 juli van hetzelfde jaar tot goed keuring. In 1959 kwam de urgentieverklaring af. Vroeger gaf dat zekerheid voor een snelle bouw, tegenwoordig is het alleen Spreker was verheugd hier een moderne hal-school aan te treffen. Beter dan een school met lange gangen en lokalen aan één kant. De woorden Christelijke en Nationaal vertolken beide een rijke gedachte. De heer Lindeman ging uitvoerig op de be tekenis van beide begrippen in. Het kostbaarste wat een volk heeft is zijn jeugd en daarom is de dag van mor gen als de jeugd binnentrekt eigenlijk nog belangrijker. Op het laatst van zijn speech liet de heer Lindeman uitkomen dat er (alweer) stukken liggen voor plannen van een volgende school. De heer D. Dillingh, hoofd van de Chr Nat. School I vergeleek de drie scholen van de Ver. tot bevordering van Chr. On derwijs. School I aan de Coniferenlaan is feitelijk een „noodwoning". School II op het Slot. de Bruïneplein een „riante villa" en school III die thans geopend wordt een „droom van een bun galow". Verder waarschuwde de heer Dil lingh de aanwezigen ervoojr met het woord Christelijk niet te hoog te grypen, maar wel de diepere be tekenis ervan te beseffen, n.l. het doorgeven van een boodschap, exacter gezegd: „De Boodschap". De heer P. N. van Galen sprak namens de Ver. tot bevordering van Chr. Nat. Onderwijs. Dit is de tiende school met de Bijbel in Veenendaal. Toen ik jong was waren er slechts twee. Een grote vooruit gang, aldus de heer van Galen. Dr. C. Graafland, Ned. Hervormd pre dikant was namens de kerken verheugd dat deze school erkwam. Hopelijk bete kent dit een uitbreiding van het christe lijk onderwijs en haar werfkracht in deze bruisende gemeente, aldus Dr. Graafland. Als Hervormd predikant sprekend kan ik niet ingaan op gebeurtenis sen die vooraf gingen aan de tijd toen ik hier nog geen predikant was. Wel kan ik verklaren dat mij op een school met de Bijbel de eerste beginselen zijn bijgebracht, zo sprak de predikant. Mevr. Tichelaar sprak namens de be sturen van de Chr. Kleuterscholen en Na de officiëla opening, was er voor de genodig den volop gelegenheid de nieuwe C.N.S.-III te be zichtigen. In het midden (met hand op de borst) s"';het nieuwe hoofd der l school, de heer Gijzel. Voorzitter van Amerongen vond de taak van het schoolbestuur om een nieuwe onderwijzer of hoofd te kiezen niet ge makkelijk. De heer Gijzel werd „gehoord" en door het bestuur gekozen. Zijn taak zal in Veenendaal ongetwijfeld zwaarder zijn dan in het (veel) kleinere Valburg, maar de voorzitter had vertrouwen in het nieuw benoemde hoofd. Tot slot sprak de heer Gijzel de aan wezigen toe. Het besluit om Valburg te verlaten viel mij wel moeilijk omdat het contact met allen zo prettig was. Maar nu reeds kan ik constateren dat de con tacten met het schoolbestuur en collega's in Veenendaal even prettig zijn. Wij ho pen ons vol energie op ons werk te wer pen, afhankelijk zijnde van Gods zegen, zo verklaarde het nieuwe hoofd van de Chr. Nat. School III. Na gebruik van een verfrissing maakten genodigden, autoriteiten en andere be langstellenden een druk gebruik van de bezichtiging van de lokalen. Het geheel maakte een zeer frisse, moderne indruk. De nieuwe school is een grote aanwinst voor dit deel van de gemeente Veenen daal, waarin scholenbouw wel zeer nood zakelijk bleek, omdat talrijke kinderrijke gezinnen in Veenendaal-Zuidwest een woonplaats vonden. De R.K. Instuif „Jong Veenendaal" houdt onder het motto „Zomer '64" een foto-wedstrijd. Het ligt in de bedoeling dat de deelnemers foto's inzenden wel ke de afgelopen vakantie genomen zijn. De inzender is niet gebonden aan for maat, of aantal. De inzender moet alleen zijn naam, leeftijd, de naam van het toestel en de tijd dat hij fotografeert achterop de foto zetten. De inzendingen moeten voor 5 september ingeleverd worden bij B. Molmans, Kastanjelaan 8 te Vee nendaal. Het ligt verder in de bedoeling dat de foto's tentoongesteld zullen worden in het Aquarium aan de Nieuweweg. Te vermelden nog dat iedereen aan de ze wedstrijd mag en kan meedoen en dat het dus geen wedstrijd in parochi eel verband is. Burgemeester Hazenberg tijdens de openingsrede in de C.N.S.-III. Rechts een gedeelte van het School bestuur. Zoals bekend viert de Veenendaalse Zwemclub V.Z.C. dit jaar het 30-jarig jubileum. Voor deze gelegenheid heb ben de leden het Bergbad 's avonds feestelijk verlicht. Een bezoekje aan het Bergbad is daardoor in de avond nog meer de moeite waard geworden, mede doordat er elke avond zwem- en polowedstrijden zijn. Hel meisje C. K. verleende donderdag middag omstreeks half zes geen voorrang aan de bromfietser V. uit Rhenen toen laatstgenoemde op de verbindingsweg tus sen de Aart de Gelderstraat en de Dijk- straat reed. Het rijwiel van het meisje werd beschadigd. De heer S. uit Waubach werd donder dagavond door de politie aangehouden nadat de genoemde persoon ontsnapt was uit de rijksinrichting de Kruisberg in Doetinchem. De voortvluchtige is later weer op zijn basis teruggekeerd. (Niet op vrijwillige basis overigens). Zaterdagmorgen om negen uur kreeg de politie een melding van een aanrij- r - I mÈÊ&tmÈÊü. Gisteren was het feest by de C.N.S.-III. Terwijl men binnen de plechtige ope ning verrichtte, waren ook buiten feestsympto- men te zien, zoals hier toen men een fraaie bloembak aandroeg. ding op de Kerkewijk nabij de Vaart- brug. Nadat de heer B. die met een be stelwagen reed zich overtuigd had of de weg vrij was, sloeg hij linksaf een inrit in. Op zijn weg vond hij echter de heer v. d. B. die hem net aan het inhalen was. v. d. B. ramde hierbij de wagen van B. en schoot door op het terrein van het pand Kerkewijk 149 waar een vrachtwa gen stond, die ook nog een duw kreeg. De schade aan de wagens was aanzienlijk. Zaterdagmorgen moest een bromfietser weer eens ondervinden dat niet elke auto mobilist die op de Kerkewijk berijdt op het vberkeer op de fietspaden let. De heer v. R. uit Veenendaal wilde de inrit bij de Engelenburg inrijden, maar lette niet op de bromfietser D. zodat hij hem geen voorrang verleende. D. kreeg evenals zijn medepassagier lichte verwondingen, die door vertrouwde han den verbonden werden. De V. uit Culemburg moest zaterdag middag zijn rijbewijs afgeven, omdat hij onder invloed zijn wagen bestuurde, waaraan door bovengenoemde handeling van de politie een einde gemaakt werd. Voordat zondagavond de grote ketting botsing gebeurde op Rijksweg 12 vonder om 8 uur ook nog een kleintje plaats in de gemeente Veenendaal op eerder ge noemde weg. De heer L. uit Ridderkerk, die op de rechterrijbaan reed, moest plotseling vrij sterk remmen. Aangezien de file waarin hij reed nogal met vrij grote snelheid reed, leverde dat nogal wat moeilijkheden op voor het achterop komende verkeer. De derde wagen die achter hem reed, reed op de voor hem rijdende wagen die op zijn beurt weer doorschoof tegen de wa gen van de heer L. uit Ridderkerk. Een inzittende dame werd gewond aan haar knie. Er ontstond vrij veel materiële schade. Op de Parallelweg keek de bromfietser S. uit Rhenen zondagavond teveel achter om en botste daardoor tegen een gepar keerd staande auto op. S. kreeg een wond boven zijn rechteroog, welke door Dr. Verbeek behandeld werd, waarna de on gelukkige bromfietser naar huis gebracht werd. De dienstplichtige soldaat T. uit Leiden, die uit verzwaard arrest ontvlucht was, is door de Veenendaalse politie bij zijn ver loofde thuis op verzoek van de mare chaussee weer in verzekerde bewaring ge steld, waarna de krijgsman door de mili taire politie verder overgenomen is. De heer van D. die zijn auto op de Stationsstraat geparkeerd had, deed maan dagmiddag aangifte dat zijn wagen aan de linkerkant beschadigd was, en dat van een eventuele dader geen spoor was. De politie spoorde later de heer v. H. uit Ede op, die vermoedelijk de buitenspiegel geraakt heeft. De schade die, schrikt niet, 85 cent bedraagt is onderling geregeld. voor gewoon lager onderwijs in Rhe nen woensdagmiddag vry hadden en deze uren op de zaterdagmorgen in haalden. In Eist en Achterberg hadden de kinderen zaterdagmorgen vrij en gin gen ze woensdagmiddag naar school. Met de nieuwe cursus wordt daar ech ter verandering in gebracht, voor de scholen in Eist en Rhenen. De wijzi ging geldt dus niet voor Achterberg. In het vervolg zullen de jongens en meisjes uit Eist en Rhenen de hele zaterdagmorgen en woensdagmiddag vrij hebben. Deze regeling die zich aan past aan de landelijke tendens om voor het onderwijs de vijf-daagse werk week in te voeren, kan ingevoerd wor den, omdat men per schooldag de les sen iets verlengt, waardoor de schade die ontstaat door de vrije dagen inge haald kan worden. Om de lange lijst deze keer vol te ma ken, meldde de politie ons nog dat er zaterdagmiddag op het Davidsplein een ongeluk gebeurd is, waarbij lichte schade ontstaan is. De bromfietser ter H. ver leende geen voorrang aan H. die met zijn personenauto vanaf het Davidsplein rich ting Zandstraat reed, waardoor de bot sing ontstond. Ingaande de a.s. cursus wordt in de gemeente Rhenen de vijf-daagse „schoolweek" ingevoerd voor het ge woon lager ondqrwys. De situatie in de gemeente was zo, dat de scholen VEENENDAAL Woensdag 26 aug.: Tocht Ouden van Dagen naar Veluwe en Ouwehands Dierenpark. Ver trek 1 uur n.m. ELST Vrijdag 28 aug.: Opening Trek kersronde in Eikelkamp. AMERONGEN Dinsdag 25 aug.: Raadsvergade ring in gemeentehuis. Donderdag 27 aug., 8 uur: Or gelconcert in St. Andrieskerk. EDERVEEN Woensdag 26 aug.: Tocht Ouden van Dagen naar Giethoorn. Vertrek 10 uur v.m. „Liefhebbers van sensatie, die het New Yorkse Harlem niet kennen, spelen met hun leven als zij er 2ich wagen", zo waarschuwt Lee Morti mer in zijn boek als hij over deze negerwijk schrijft. En dat zijn waarschuwing geenszins overdreven is, merkten we al voordat we deze negerwijk van New York hadden betreden. Het begon al met de taxi-chauffeur, die ons op Time Square had opgepikt. Toen we hem vroe gen ons naar Harlem te brengen, zei hij zonder meer, dat hem dit allesbehalve aangenaam was en dat hij liever een stel lawaaierige no zems vervoerde dan ons. Hij wees ons voorts heel demonstratief op een kop met flinke Onze taxichauffeur voelde zich helemaal niet op zijn gemak. Hy reed zo snel mogelijk, kennelijk om zo snel mogelijk van ons af te zijn. Toen mijn fotograaf zijn toestel alvast „schietklaar" maakte, ontging hem dit echter niet. Hij had het in z'n spiegeltje gezien en schreeuwde: „Geen foto's nemen door de portierramen, meneer Wacht maar tot U buiten bent V* Spoedig zyn we aan het begin van de Seventh Avenue gearriveerd de Champs Elysees van Harlem met op elke vijftig meter een kapperszaak en wasserijen, waar binnen twee uur hemden gewassen en gestreken kunnen worden volgens de reclamebiljetten. Nauwelijks zyn we uitgestapt of onze aandacht wordt getrokken door enige bijzonder elegant geklede neger-schonen op naaldhakjcs, die, begeleid door mannen als door een ringetje te halen naar gereedstaande zacht-rose en flets-groene dure Cadillacs wandelen. Het zyn gasten uitgeleide gedaan door een diep buigende blanke portier van het Teresa-hotel, het grootste hotel voor negers ter wereld. wordt allengs groter en dan slaat ons wel even de schrik om het hart. Aan het begin van de 132ste Street besluiten we een ijsje te kopen. Moe letters in zijn krant, waarin bericht werd, dat de neger, die kortgeleden een politieagent had neergeschoten in Harlem, was gearresteerd. „Harlem?" „Niks waard voor nieuwsgierige toeristen Blijf uit de buurt van die nikkers, zeg ik U. Ze zijn niet te vertrouwen! zo orakelde onze taxichauffeur om ons te bewegen toch maar een ander plekje van New York op te zoeken. We maakten hem echter duidelijk, dat we ondanks alles toch naar Harlem wilden, waarop hij dan eindelijk zijn auto in beweging zette. ten we wat onverschillig doen of moe ten we van onze vredelievende ge voelens biyk geven bij deze ijscokar? We behoeven dit probleem echter niet op te lossen want het wordt een voudig voor ons opgelost daar de ys- coventer rustig doorgaat de negers te bedienen en ons laat staan. Eén van de negers, die zich om de kar ver dringen, geeft ons tenslotte een teken heen te gaan Een paar honderd meter worden we geconfronteerd met een schrille tegen stelling: het „Paradis" gebouw. Een soort Leger des Heila-gebouw, waar daklozen voor weinig geld kunnen eten en slapen in de enorme eet- en slaapzalen. Elke dag worden daar dui zenden maaltijden verstrekt aan ar moedige negers in vodden, die in hun leven wel naar rijkdom hebben kun nen kijken maar er zelf nog nooit iets van hebben kunnen proeven... De stichter van dit gebouw is de „heilige" van Harlem, de thans 86-ja- rige Father Devine. Hy staat aan het hoofd van een secte en hij is in 1946 getrouwd met een Canadese, die toen juist twintig jaar geworden was. Hij heeft Harlem inmiddels verlaten en de bijdragen, die hy via zijn kerkjes ontving, stelden hem in staat het hotel „Tracy" in Philadelphia te ko pen voor een som van niet minder dan 250.CAX) dollar! Ondanks het feit, dat Father Devi ne thans niet meer in Harlem is wordt nog steeds zyn woord verkon digd want hy heeft talrijke volgelin gen, waarvan velen profetische na men hebben als „zonen van de op standing", „zon van het geloof" enz. De „engelen" van zyn kerk begroe ten elkaar niet met „goedemorgen" of „goedemiddag" doch met „vrede" De Amerikaanse fiscus heeft bij her haling grote belangstelling aan de dag gelegd voor Father Devine maar ze heeft er toch vanaf gezien hem nader aan de tand te voelen om geen op roer in Harlem te ontketenen. Op die Seventh Avenue in Harlem tussen honderden en honderden ne gers ziet het er voor ons blanken nog niet zo gevaarlijk uit. Wel worden ve le vijandige blikken op ons geworpen maar ze zijn maar vluchtig. Wij zijn echter zo geïnteresseerd in hetgeen we hier allemaal zien, dat wij nauwe lijks merken, dat men ons uit de weg gaat. Maar de leegte om ons heen We lopen verder langs de gevels van de iage in oude baksteen opge trokken huizen. Op de treden van de trappen geven moeders hun kleintjes de borst en tegen de muren staan tientallen haveloze negers in gestreep te tricots en met een bolhoed op het hoofd als een soort schildwachten. Een eindje verder wordt ijverig op Ergens in een wolkenkrabber van de Sinxth Avenue in New York zijn de redactiebureaus gevestigd van het grootste en belangrijkste negertijdschrift, dat in Amerika wordt uitgegeven. „Ebony'» is de titel van dit blad en een van de voornaamste redacteuren ervan Is ongetwijfeld Allan Morrison, die al vele malen de aandacht op zich heeft gevestigd door zyn publikaties over het negerprobleem in de Ver. Staten. We beleven op het ogenblik historische gebeurtenissen in de stryd om ras'sengelijkheid in de Ver. Staten," zo vertelde ons Allan Morrison tijdens een interview op zijn kantoor. „De negers zijn in een soort geestelijke opstand gekomen tegen de wijze, waarop de wetten worden toegepast. Het signaal van deze opstand is uit de zuidelijke staten gekomen, waar de rassendiscrimi natie het grootst is maar is ook overgeslagen naar de noordelijke staten. Hoewel de negers hier eventueel schouder aan schouder met de blanken in de metro kunnen gaan staan en in bioscoopzalen naast blanken kunnen plaats nemen is hier van rassengelykheid nog geen sprake. Zo zal een neger in het noorden zich niet wagen in een restaurant, dat alleen door blanken wordt bezocht. Men kan hem in zo'n restaurant, op het gevaar van een zware boete, geen tafel weigeren maar er zijn toch honderden manieren om de neger te laten merken, dat hij niet gewenst wordt. Ook wordt beweerd, dat er in de noordelijke staten geen discriminatie zou bestaan ten aanzien van de werkgelegenheid doch de laatste maanden hebben de negers in de noordelijke staten geïnspireerd door de neger-acties in het zuiden duidelijk van het tegendeel blijk gegeven. Zij hebben aangetoond, dat op enkele uitzonderingen na, de negers slechts in aanmerking komen voor ondergeschikte functies, zoals pompbedienden, chauffeurs enz. De negers hebben onvoldoende vakkennis voor het verkrijgen van hogere posities, zo reageerden de blanken, maar vergeten wordt dan, dat de inkomsten van de negerfamilies veelal onvoldoende zijn om een lange studie van hun kinderen te bekostigen. Anderzijds hebben de negers die wel op de universiteit hebben kunnen studeren, vaak een grote tegenwerking te overwinnen om een positie te vinden, die overeenstemt met hun intellectuele peil Wat de Newyorkse negerwijk Harlem betreft, kan men volgens Morrison niet zeggen, dat de negers zichzelf in een gereserveerde wijk hebben opge sloten of dat zy hun eigen ghetto gebouwd hebben, zoals tegenwoordig vaak wordt beweerd. Zy, die dit verkondigen, vergeten de oorsprong van Harlem, aldus Morrison. Tot in 1901 immers was Harlem een luxueuze woonwijk in New York, waar de huizen als paddestoelen uit de grond rezen. Toen kwam echter de grote crisis. De nieuwe gebouwen in Harlem wachtten tevergeefs op kopers tot een makelaar Philip Payton was het op de gedachte kwam deze gebouwen te verhuren aan negers. Deze negers, die overal verstrooid in New York woonden, min of meer getolereerd door de blanken, namen deze gelegenheid gretig aan om bij elkaar te wonen ondanks het feit, dat de huren nogal gepeperd waren. Inmiddels zijn echter de huren in de zgn. blanke woonwijken nog meer gestegen, zozeer zelfs, dat de huren voor 90 van de negers niet meer te betalen zjjn, zodat ze nu automatisch in Harlem terechtkomen het trottoir gedobbeld en spelen hon gerig uitziende kinderen een lawaaie rig spelletje. Toen mijn fotograaf aan stalten maakte om van dit ta fereeltje een plaatje te maken was het alsof de bliksem insloeg. De kin deren verdwijnen in allerlei donkere hoeken, onbereikbaar voor de lens, ouderen verbergen hun gezicht achter een krant of een zak en moeders druk ken hun kinderen stijf tegen z aan... Elke keer als we even blijven stil staan komt er echter ook een groepje jongelui dreigend op ons af, Maar meer dan bangmakerij is het toch niet, hoewel we hen toch niet graag 's avonds zouden ontmoeten... Onze fotograaf slaagde er tenslotte toch in snel een paar foto's te maken zonder dat iemand er iets van merk te. Verkopers van zoete aardappelen en meloenen schreeuwen ons wat toe maar wij verstaan het n et. Ook de sandwich-mannen, die strooibiljetten uitdelen om de negers aan te sporen bij de eigen winkels te kopen en de blanken te boycotten, laten ons onge moeid. Voor een kerk zien we een aantal geknielde vrouwen. Een ervan herhaalt steeds weer als een litanie: „Ik was verloren in Times Square maar nu ben ik gered!" De kerken in Harlem zien er overi gens lang niet altijd als zodanig uit. We hebben ook winkels gezien, die als kerken dienden. Er stonden een paar banken in, een tafel, die als altaar dienst moest doen en tegen het plafond van de zg. „Zwarte Moslims", een ge vaarlijke extremistische groep, die de superioriteit van het zwarte ras ver kondigt en die geen enkele omgang met blanken wenst. Ook hebben wij ge hoord van volgelingen van een secte die beweren afstammelingen te zijn van de koningin van Saba. In Lenox Avenue openbaart zich 't nieuwe Harlem. Eens was het hier een soort bedevaartplaats voor westerse artiesten en soldaten maar dit is alle maal voorbij. Ook was het eens een tempel van de jazz en een kweek plaats voor toekomstige kampioenen. Nu het ghetto teruggebracht is tot wat het nu is, wordt er blijkbaar geen blanke meer geduld. We waren er nog maar nauwely-k gearriveerd of we werden reeds aan gehouden door een jongeman. Hij fluit en een ogenblik later zyn we omgeven door een groep van allesbehalve vrien delijke negers. „Wat willen jullie hier?" gilt ie mand. „Jullie hebben hier niets te ma ken!" voegt een ander eraan toe. „Ik ben een Fransman antwoord ik maar dat betekent niets voor hen. Voor de opgroeiende jeugd van Har lem heeft een Franse journalist even min reden om zich in Harlem op te houden als een blanke Amerikaan. We voelen ons allesbehalve op ons gemak en we wanen ons in een soort West Side Story maar we wensen er toch geen oorspronkelijk vervolg op te geven en besluiten dan ook maar zo snel mogelijk te verdwijnen. Geen won deling dus door het nachtleven van Harlem met Ray Sugar Robinson als lijfwacht. Deze oude bokskampioen heeft hier overigens al vele blanken rondgeleid maar ook zijn aanwezig heid wordt thans niet meer in Harlem geduld, zoals we vernamen. Men be weert zelfs, dat hij zijn hotels en was seryen in Harlem verkocht heeft. Wel draagt zijn restaurant in Harlem nog steeds zyn naam, maar het wordt be heerd door een vriend van hem!

De Vallei | 1964 | | pagina 2