cboaltel doet SPIONN E in plastic TERUG NAAR SCHOOL Setter Set Snelle opgang van het Drijfmestsysteem VOOR DE BOER SPION voor NAPOLEON nylons Fa. L. HEY s.o.s. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN 29 aug.: Emiel v. d. Heuvel Gert v. d. Haar Anton van Laar Henny Bosboom 30 aug.: Jan Bulsink 31 aug.: Gerda van Amerongen (Ede) Annie Scheffer (Rhenen) Gerda v. Barneveld (Amerongen) 1 sept.: Mieke van Essen Wilma Cornelissen 2 sept.: Jan v. Geerenstein Ad Blankestijn 3 sept.: Henk v. d. Burg (Rhenen) Rudi van Manen Jantje Schoeman Jan Budding Guus Mulder Hans Arends 4 sept.: Teuntje Verwoert (Dodewaard) Allemaal van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes. Fijn dat jullie van de week weer zoveel zilverpapier en capsules brachten. We sparen nu allemaal flink hard heb ik gemerkt. Ik hoop dat jullie er mee door 'blijven gaan. Degenen die hard spaarden waren: Gerda Ariessen, Ina Pol, Thijda Rebergen, Willy Bos, Ria Dikkenberg, Svea Verse- put, Epie van Santen, Hans Arends, Cor- rie van Santen, Gerard Verseput, Jan en Eefke Henzen, Ditta van den Heuvel, Jan en Henk Nagel. Zie ik volgende week weer zo veel van jullie? Hartelijke groe ten van Tante Jos. Figuur a. EEN ZEEPAARDJE VAN VILT Een of twee zeepaardjes op je badpak zullen dat helemaal opvrolijken. Voor elk diertje, dat moet worden geknipt uit twee op elkaar gelegde lapjes vilt, kun je het patroon als voorb. gebruiken. De beide ogen, de manen en de staartvin maak je Figuur b. EEN LEGPUZZEL Mijnheer De Bruin helpt zijn vrouw soms bij de afwas, maar mevrouw De Bruin vindt dat lang niet altijd even plezierig omdat haar man wel eens een paar borden laat vallen. En wat er dan Figuur c. VROEGER WAS HIJ NIET» ZO KNAP Door de hele geschiedenis heen kom je een flink aantal namen tegen van knappe mannen en vrouwen, die lang niet zo knap waren toen zij nog op school zaten. Een van de grootste geleerden ter we reld, Isaac Newton, was tot aan zijn twaalfde jaar een van de slechtste leer lingen uit zijn klas. Toen echter kreeg hij in het speelkwartier ruzie met een andere jongen, die hij bij het vechten overwon. Maar toen hij ontdekte, dat die jongen het er in de klas heel wat beter afbracht dan hij, besloot hij hem ook in het leren de loef af te steken. Hij begon ernstig te werken en slaagde er in vrij korte tijd in zijn plaats in de klas te verbeteren. En zowaar, toen het schooljaar eindigde, was hij de beste leer ling van de klas. Thuis bracht hij zijn tijd meestal door met het maken van poppenmeubeltjes voor zijn zusje en speelgoedmodellen voor zichzelf. Een van die modellen was een gebeurt, dat zie je op de tekening. Kun je ook ziet hoeveel borden er deze keer zijn gevallen? Als je de stukjes uitknipt, die je in de rechthoek op de tekening ziet afgebeeld, dan vind je het antwoord. •uapjoq 9IJ<3 :si paooAvjuo joh windmolen, die tot in de kleinste bij zonderheden gelijk was aan een grote windmolen uit de buurt. Hij maakte ook een wateruurwerk. De wijzers kwamen in beweging doordat waterdruppetjes op Het jongste systeem van mestafvoe.r, het „drijfmestsysteem", verheugt zich in een ongekend grote belangstelling. Tot deze conclusie leidt de ervaring met dit nauwelijks drie jaar geleden toevalligerwijs ontdekte systeem met mestafvoer. Dit is op zichzelf verwonderlijk omdat er doorgaans een vrij belangrijke inves tering voor nodig is om de stal ervoo.r geschikt te maken. Het blijkt dat dit systeem niet alleen ingang vindt op de van oudsher bekende mengmestbedryven, maar ook bedrijven die op stal steeds strooisel hebben toegepast. Zelfs beginnen niet alleen de zuivere weidebedryven, die al steeds het strooisel moesten aan kopen, met het drijfmestsysteem, maar vindt de uitbreiding ervan ook plaats op de gemengde bedrijven, waar het strooisel eigenlijk nog geen minimum- faktor is, Waardoor komt het nu, dat dit sys teem, ondanks schaduwzijden, zoveel opgang maakt? Daarvoor behoeft men slechts hen te horen, die in samen werking met onderzoek en voorlich ting als voorlopers de eerste ervaringen hebben opgedaan en degenen te spreken, die daarna besloten hebben tot toe passing ervan over te gaan. Voorop staan zeer duidelijk de grote arbeids besparing en de bedrijfszekerheid, waarmee deze wijze van mestafvoer verloopt. Erkend wordt, dat een inves tering van enkele honderden guldens per dier in stalaanpassing en kelder- bouw er niet om liegt. Maar met name de strobesparing en de grote mate van betrouwbaarheid investering duidelijk. Dat op de reeds bestaande meng- mestbedrijven de voordelen ook hoog worden aangeslagen in vergelijking met het op zichzelf al eenvoudig wegschui ven van de mest uit de grup, wekt on tegenzeggelijk verwondering. i Het voordeel ligt hier zowel in de winterperiode, alsook by het mel ken op stal gedu,rende de zomer maanden. Het schoonmaken van de grup is dan nauwelijks meer nodig en het is voor melker en dier een gemak, dat de grup overdekt is. Als er op wordt gelet, bij het begin van de stalperiode in de grup een laagje water te laten, waarop de mest kan gaan drijven, zal het systeem di- rekt goed kunnen lopen. In perioden met veel stijve mest (veel droogstaan de koeien en jongvee) verdient het aanbeveling nu en dan wat water toe te voegen. Meestal gebeurt dit in com binatie met het schoonmaken van de roosters en/of de mestgang. Het on- derzoekstadium kan wat de stalinrich ting betreft voor dit systeem als vol tooid worden beschouwd. Er blijven altijd nog wel enkele detailkwesties het bestuderen waard, om naar verdere een klein schepwiel vielen. Het enige dat nodig was, was een klein beetje water elke ochtend. En dat uurwerk liep zo goed gelijk, dat de hele familie en ook heel wat buren er hun dagindeling naar regelden. De vader van Isaac Newton stierf voor de jongen werd geboren en er waren dus andere familieleden, die voor hem zorg den. Dezen besloten voor hem, dat hij nel als zijn vader boer zou worden, maar Isaac had geen belangstelling voor de landbouw en toen hij plotseling op school zo vooruit, ging en in zijn vrije tijd wis kundeproblemen begon op te lossen, be sloten zijn familieleden, dat hij mocht doorstuderen. Toen hij 19 jaar was ging Isaac naar een universiteit in Cambridge en tegen dat hij 20 jaar was, werkte hij al aan enkele van de natuurkundige wetten, die de basis zouden vormen voor de kennis der natuur kunde gedurende de komende driehonderd jaren. Sir Isaac Newton, Engels filosoof en wiskundige, werd geboren in 1642 en stierf in 1727. van blauw vilt en het zeepaardje zelf van geel. Je gaat als volgt te werk: 1. Leg de beide stukjes vilt op elkaar en naai dan met rijgsteekjes helemaal langs het patroon, beginnend bij de punt van de staart. Bij de staartvin houd je echter even op om die vin op zijn plaats te zetten en dan naai je dus door de beide laagjes zeepaard en de vin tegelijk heen. Hetzelfde doe je bij de manen, maar dan doe je eerst wat watten in het hoofd van het zeepaard voor je verder gaat met naaien. 2. Ook in het lichaam van het zee paardje doe je als je daaraan toe komt wat watten en hetzelfde doe je met de staartpunt. 3. Aan iedere kant van het hoofd naai je een oog en dan is je zeepaardje klaar, behalve als je het wilt ophangen, want dan moet je door de kop nog een koordje rijgen. (1) Vele jaren geleden woonde er in de Elzas vlak bij de Franse grens een jongen, die Carl Shulmeister heette. Hij werd geboren in 1770 en zelfs toen hij nog op school was, hield hij zich al op met het smokkelen van goederen over de grens. Toen hij 17 jaar was, was hij een volleerd smok kelaar en wist hij precies hoe hij de mensen moest om kopen en om de tuin leiden. Hij kon buitengewoon inne mend zijn als dat hem zo uitkwam, maar hij kon ook bij zonder roekeloos en onnadenkend zijn. (2) Napoleon Bonaparte was Carls afgod. Hij aanbad de B 22-64 Kleine Korporaal, die heerser over Frankrijk was gewor den en ervan droomde geheel Europa te regeren. Carl wil de niet zijn gehele leven lang een gewone smokkelaar blijven; hij wilde rijk en machtig worden en erkend als iemand van belang in de plaats waar hij woonde. Hij had al een prachtig huis voor zichzelf gekocht toen hij 30 ja ren oud was, maar hij wilde in een paleis wonen. En in eens ontdekte hij, dat hij al zijn dromen zou kunnen ver vullen als hij in dienst trad van Napoleon. (wordt vervolgd) vervolmaking te streven. Met de tot nu bekende roostertypen van voorna melijk torsstaal en T-ijzer worden in de praktijk over het algemeen zeer goede resultaten bereikt. Dit voorjaar heeft menigeen wel wat moeite ge had met het schoonmaken ervan. De mest plakt er nogal aan vast. Daarom wordt er momenteel nagegaan op welke wijze het schoonmaken het beste kan gebeuren. Verder pleegt het punt van een wel en niet verhoogde stand in som mige streken de gemoederen nogal be zig te houden. Het drijfmestsysteem op zichzelf werkt in beide gevallen goed. Het punt waar het hier om draait, be treft dan ook in de eerste plaats het vee en zijn verzorging en ook de mo gelijkheid van stalaanpassing. In een aantal gevallen wordt de voorkeur gegeven aan een verhoogde stand. Soms 5 cm hoger, soms meer. In Friesland, met het in oorsprong grote verschil tussen stand en mestgang, vaak veel meer. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat hierbij de traditie een rol speelt om op te zien tegen de achterstellen van de dieren. Daarnaast is men bevreesd dat de die ren teveel op het rooster zullen staan en dat ze zullen gaan liggen op even tueel op het rooster gelegen mest. Bij een verhoogde stand mag de stand lengte niet zover ingekort worden als bij een niet verhoogde stand. Reden waarom bij een verhoogde stand vervuiling eerder kan optre den, vooral bij jongvee. Men krijgt dan hetgeen men juist had willen vermijden. Nu is het zeker zo, dat het ene of het andere veebeslag in dit opzicht wel verschil maakt. Doorgaans wordt de voorkeur gege ven aan een standhoogte gelijk met het rooster. Slechts de dikte van de rub- bermat maakt de stand iets hoger dan het rooster. Het blijkt hierbij dat met J. -J? -s»v C li* langer IN DE NIEUWE ROSELLA KLEUREN Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 name de stand goed schoon en droog kan worden gehouden. In de praktijk blijkt dat bij het gaan liggen nauwelijks bevuiling van de achterhand, of beschadiging behoeft op te treden. Wel is voor goed resultaat nodig, dat de stand niet te kort wordt gehouden, hetgeen overigens ook met het verstellen van de hangkettingbe- vestiging is te regelen. Het voordeel van de niet verhoogde stand ligt ook in een gemakkelijke aanpassing van de stand lengte aan de lengte der dieren door bijvoorbeeld met een plank of rubber- strook op het rooster de stand te ver lengen. Met name voor jongvee kan dit van belang zijn. Al met al kan worden gesteld, dat er zich tijdens de afgelopen winter op de ruim 500 bedrijven met drijfmest systeem nauwelijks moeilijkheden heb ben voorgedaan. Gedurende het huidi ge bouwseizoen is het aantal stalver- bouwingen en nieuwbouwgevallen waarin het drijfmestsysteem wordt aan gebracht zo groot, dat naar schatting het komende stalseizoen het aantal drijfmestbedrijven zal zijn verdrievou digd. ZIJ Na door 800.000 Japanners te zijn bekeken is ze te Parijs op haar voet stuk teruggekeerd. Wie? Dè Venus van Milo. MAAN Bent u ook al van plan naar de maan te gaan? Bedenk dan dat het er overdag nogal heet (140 graden) en 's nachts koud (-150 graden) kan zijn. De door een groot warenhuis te Pa rijs ingestelde dienst „S.O.S. voor een zame mannen" is een groot succes. Het meest wordt ervan gebruik gemaakt door mannen die niet eenzaam zijn maar verlegen om een vierde man bij het bridgen. Vijf studenten zijn be schikbaar om als vierde man te komen opdagen. Zij doen dit omdat zij hier door kennismaken met mensen uit de meest verschillende millieus waardoor zij aan mensenkennis winnen. SLAAP Te New York is een slaapwinkel ge opend. Men verkoopt er alleen maar slaapmiddelen en wasbolletjes om in de oren te stoppen. Na de heerlijke, lange vakantie is het weer schoolgaan geblazen en dat is de tijd om naar een nieuw pakje voor het nieuwe schoolseizoen te kijken. Het ontbreekt op het terrein van de kindermode niet aan nieuwe snufjes. Vooral in het exclusievere genre is er heel veel goede kindermode - met na druk op MODE, want dat is tegen woordig ook voor de jonge schoolgaan de garde. Zo staat er links op de tekening de Caban. Het is een soort zeemans-jop- per, hier van zuiver wollen duffel, met koperen ankerknoopjes. Hieronder draagt het meisje de altijd modieuze kilt, die wanneer hij van zuiver wol is (eventueel bewerkt met een extra plooihoudende finish), goed plooihou- dend, sterk, warm en comfortabel is. Hiernaast een wollen overgooier van grappige snit, die uitermate geschikt is voor school. De kleur is gifgroen met zwarte wollen tres langs befje en zakjes. Tussen twee haakjes: Zwart is ook voor de kinderen modekleur. Het ondeugende tweetal rechts bo ven draagt de zogenaamde knicker bocker of kniebroek. De jongen heeft er een bijpassend vest bij in het Sher- lock-Holmes-ruitje. Ook de dames dra gen tegenwoordig naar Parijs voor beeld kniebroeken; zo ook het meisje op dit plaatje, dat overigens speciaal is getekend om haar gestreepte zuiver wollen col-trui te demonstreren. De strepen zijn alle even breed in de kleu ren marine blauw en rood, maar het mag ook in marine en wit, anthraciet en lichtgrijs, beige en bruin. Hieronder een meisje in een zuiver wollen, handgeweven jurkje van een voudig model. Het kraagje en de man chetten zijn wit. Modieus is vooral de lange geruite stropdas, die wordt vast- gesprikt met een kiltspeld. Jongens dragen naar school over het algemeen truien met lange, korte of kniebroek. Voor hen is hier een zuiver wollen trui in ruitdessin met bijpassen de muts (kleuren anthraciet-wit) afge beeld. Nu het toch over hoofdbedekking gaat - helemaal jong modieus zijn ook het petje (bijvoorbeeld van een wollen ruit met effen biezen langs de klep) voor meisjes en het Sherlock-Holmes- petje (links onder) van wollen ruit stof, dat door jongens én meisjes kan worden gedragen. „Mijn beste kind, ik heb maar één ding gezegd: Dit: dat hij zich moest vergissen, dat ik nogmaals geen jufrouw Batelier in Lausanne kende en dat, voor het ge val hij mijn vorige secretaresse bedoelde, ik zeker wist dat die nooit in vuile zaak jes zou terecht komen. Vervolgens heb ik hem verteld, dat hij maar eens moest wachten tót hij nuchter was en dan maar eens terug moest bellen. Nu, toen heb ik opgehangen en ik heb niets meer van hem vernomen". Het was even stil in de ka mer. „Maar het IS waar, mijn beste meneer Lefêbre." Het klonk als een kreet om hulp. De oude man haalde diep adem. „Tja, dan zal ik eens logisch nadenken. Louisetje. Jij zegt hier, dat je naar huis gaat. Wij bellen je thuis een paar keer op en je bent dan steeds op reis voor de oorspronkelijke roman DOOR W. GELDOF zaak. Maar in werkelijkheid ben je bij Bonnard. Wacht 'ns even, die maakt óók plastic spullen. Maar niemand mag we ten, dat je daar werkt. Wel. dandan veronderstel ik, dat je iets wilt leren of afkijken bij Bonnard, dat je thuis later zelf wilt toepassen". Louise gaf het grif toe. „Maar meisje, wat jij doet is spionnage. Geen landverraad, maar industriële spion nage. Heus, ik heb je even lief als mijn eigen dochters, maar wat je nu doet moet ik streng afkeuren". „Maar luister nu eens, oompje". Het was de titel, die zij vroeger mocht gebruiken. En nu kwam het hele verhaal eruit, van de achteruitgang bij de Dubois's van de dood van de oude heer Dubois, van de overbodigheid van Bonnard's fabriek, van zijn geldmacht en wraak. Ze vergat, dat het laatste wel eens helemaal niet waar kon zijn en pleitte als een over tuigend advocaat voor haar azak. Maar de oude heer Lefêbre bleef zijn hoofd schudden. „Nee, Louise. Wat jij doet is, hoe verklaarbaar ook, niet fair. Dat mag niet en denk er goed om, het is bij de wet strafbaar gesteld." Dat wist Louise niet. „Jazeker. Want als jij morgen gaat werken, zal Bonnard je wel een papiertje voorhouden. Dat is een verklaring, die je moet ondertekenen en je kunt wel raden wat daarop staan: hetzelfde als wat je hebt moeten ondertekenen toen je bij ons in dienst kwam. Weet je het nog. Ja, vaag herinnerde Louise zich zoiets. Was het niet een verklaring, dat ze alle feiten die betrekking hadden op de be reiding, de samenstelling enz. van de pro- dukten van het bedrijf geheim moest houden voorzover die niet door het be- drijfshoofd zelf aan buitenstaanders wer den bekend gemaakt. Lefêbre legde het haar uitvoeriger uit. „En denk erom meisje, dat op indus triële diefstal, nog afgezien van Bonnard's patenten, een behoorlijke gevangenisstraf staat in ons land. Ik meen van ten hoog ste vier jaar." Maar Louise dacht aan de rode tulpen van de vorige avond en van nog eerder en bleef weigeren. Toen stond de man op. „Luister goed, kindje. Ik zal je niet aanbrengen, dat weet je. Ik zal zelfs je zin doen en die Becker niet eens te woord staan over jou. Maar ik waarschuw je heel nadrukkelijk. En je zult mij moeten beloven, dat je niet zult doen wat je van plan bent. Zolang je dat niet doet moet ik je, hoe zwaar mij dat ook valt, vra gen hier niet meer te komen". De laatste woorden hadden een ontroe rende klank gekregen, maar de oude man ging voort. „En toch zeg ik je, dat je het niet doen kunt, wat je wilt, andere meis jes zouden zoiets kunnen, niet mijn Louise". Het klonk wat theatraal, dit laatste, maar het sneed Louise door het hart. Ze wist dat zij, als ze nog langer bleef, de oude man om de hals zou vallen om te beloven dat ze het niet eens zou pro beren. Maar bij de gedachte aan Bonnard klemde ze de lippen op elkaar en ging weg. Door de voordeur, om de anderen in de tuin achter het huis niet meer te zien. Lefêbre zou wel een verklaring geven van haar vreemde aftocht Maar de volgende dag werd haar geen verklaring, als door Lefêbre bedoeld, ter ondertekening voorgelegd. Bonnard ver onderstelde blijkbaar dat zijn patenten waterdicht waren, dat een nieuwe samen stelling toch onmiddellijk nadat de eerste voorwerpen op de markt waren gebracht, bekend zou worden en dat wat hij in zijn laboratorium uitbroedde, volkomen veilig was. Vanzelfsprekend roerde Louise het onderwerp eigener beweging niet aan. De eerste dagen waren helemaal niet vervelend. Bonnard toonde haar het hele bedrijf, waarin ruim veertig man werkte en legde haar het gehele produktieappa- raat en de gang van zaken uit. De procu ratiehouder, met wie ze voortaan samen in het kantoortje zou zitten, dat naast het privé-kantoor van Bonnard was ge legen, was een prettige, rustige man van middelbare leeftijd. Hij vertelde dat hij al 25 jaar bij Paul's vader in Bazel ge werkt had en met diens zoon meege gaan was toen die een fabriek in Lau sanne ging opzetten. „Onze financiële expert," had Bonnard van hem gezegd en Louise vermoedde, dat hij die naam inderdaad verdiende. Ze zou best met hem overweg kunnen. Pas de derde dag gebeurde er iets onaangenaams. Zij werd opgebeld door Tom Becker. Hij scheen heel bedeesd te zijn. „Spreek ik met juffrouw Batelier? O tja, Louise, ik zou heel graag mijn ver ontschuldiging wilen aanbieden voor mijn gedrag van zaterdagavond. Het spijt me heel erg, Louise. Ik heb niet het recht mij met een anders privé-leven in te la ten en ik geloof, dat ik het op erg grove wijze heb geprobeerd, is het niet?" Louise had het antwoord al op haar tong liggen. Ze wilde zegen: „Zo. Nu je bij Le fêbre bot gevangen hebt en er niet achter kunt komen, tap je uit een ander vaatje." Maar ze bedacht, dat het beter was, dat Tom zijn naspeuringen inderdaad staakte. Bij gelegenheid zou ze hem wel eens een verhaal over een ongelukkige liefde of zoiets opdissen. Hij wist nu niet beter of ze was van jongsaan opgegroeid bij Le fêbre en dat was goed. Via navraag in Zürich zou hij anders maar al te ge makkelijk kunnen ontdekken, dat ze in Genève was opgegroeid en verwant was aan de Dubois' enz. Dat zou allemaal wel geen kwaad kunnen, maar hij zou on getwijfeld Bonnard waarschuwen en dan mislukte haar missie hier. Ze zei dus zacht en een beetje verdrie tig: „Het is goed, Tom, maar ik Nu, ik vond het toch erg naar dat je me niet wilde geloven. En het is toch ook wel een beetje goedkoop je excuses per telefoon af te doen, is het niet?" Toen moest zij glimlachen, om de opgetogen manier waarop hij erin vloog: „Inderdaad, Loui se. Hoe laat ben je klaar vanmiddag? Vijf uur? Goed, dan kom ik je halen met mijn wagen en rijden we naar Le Signal en het Lac Sauvabelin. Daar hebben ze een paar roeibootjes en zijn de omstan digheden heel geschikt om verontschul digingen aan te horen." Wat sloeg hij weer heerlijk door. Maar plagend antwoordde ze, dat Mar niet ja loers mocht worden en dat ze graag eerst bij madame Cellier wilde gaan eten. Als hij daar met zijn strijdwagen wilde ver schijnen zou ze misschien meegaan Even later kwam een telefoontje van Mar. Die was bezig haar steno van zater dag uit te werken en kon haar dus ge makkelijk voorlezen Wat ze er zelf van had gemaakt. Verder vroeg Mar of ze deze avond vrij was. (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 4