Gemeenteraad unaniem achter Ulo-plannen De ontwikkeling Tan Achterberg (Dnó ^ulnbouwhoekje Koopcentrum Veenendaal Uit de Raad van Amerongen Burgemeester: Van de 3 kernen Eist, Amerongen en Leersum, is Amerongen het centrum ELST AMERONGEN Gemeentebestuur richt sich tot Raadsleden Rhenens raad behandelde ontwikkeling van Achterberg Woonwagens in Renswoude geplaatst naast rijwielpad RENSWOUDE DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 Nr. 68 Beschermd dorpsgezicht Algemene bijstandswet Oranje Wit houdt jaar vergadering De ontwikkeling van het dorp Achterberg, dat een sterk agrarisch karakter bezit, wordt door het gemeentebestuur van Rhenen met belangstelling gadegeslagen. Reeds eerder kwam dit on derwerp ter sprake in verschillende vergaderingen van de gemeenteraad. Teneinde de raad enig inzicht te verschaffen in de kosten van verschillende uit te voeren verbeteringen heeft het ge meentebestuur een begroting opgesteld, die gespecificeerd, ter kennis van de raadsleden werd gebracht. B. en w. schrijven o.m.: Riolering Wegen Ten laste GEVAAR VOOR VERKEER V.V. „Renswoude" zet zaterdag haar beste beentje voor ■fHH De raad van Amerongen heeft met algemene stemmen besloten tot het verlenen van medewerking aan de stichting van een Christelijke ULO school. Vier van de 10 aanwezige leden waren echter van oordeel dat de stichting van een Open bare ULO eveneens zou moeten plaats vinden. In zqn toelichting tot dit voorstel merkte de burgemeester op dat Ame rongen zich kan verheugen op een behoorlijke gang van zaken bij het lager onderwijs. Gezien de ontwikkeling van de gemeente zijn er nu mogelijkheden om te komen tot stichting van een ULO. Nu gaan veel kinderen naar Rhenen, Vee- nendaal en Doorn. Dit is voor deze kinderen een extra grote belasting. De vraag is nu of we de kant op moeten van Openbaar of Bijzonder ULO onderwijs. Het college heeft zich laten leiden door de situatie van het bezoek op de ULO- scholen doo.r Amerongse bevolking en de leerlingen situatie op de lagere scholen. In totaal bezoeken 69 kinderen ULO- scholen, waarvan 50 Bijzondere en 19 Openbare scholen. De lagere scholen te Amerongen worden bezocht door 150 leer lingen op de Openbare en 295 op de Christelijke. Dit wijst op overwegende aanhang van de Christelijke school. Er is nu plaats voor één ULO, misschien dat ex later een 2e ULO bij kan komen. De heer van der Veer, sprekende na mens de P. v. d. A fractie meende dat er met betrekking tot het onderwijs nood zakelijker dingen te doen zijn. De gang van de openbare school is gedeeltelijk als lokaal ingericht. De ulo-leerlingen zitten alle op goede scholen. Oprichting van een ulo is nog niet urgent. Hij is het niet met B en W eens dat er, als er een ulo komt, dit een Christelijke moet zijn. Een bijzondere school wordt opge richt, als er al een openbare is. Ook de cijfers betwist spreker. Het verloop van de leerlingenstand is een belangrijke fac tor. Het blijkt nu dat er in 1957 een belangrijke kentering is ingetreden. Het totaal aantal leerlingen groeit. De christelijke school daalt echter in deze tijd met 8°/o, de openbare school stijgt met niet minder dan 51°/o, resp. 318 naar 295 en van 106 naar 160. Er is geen reden dat deze ontwikeling zich zou wijzigen. De PvdA erkent het recht van alle groe pen op eigen onderwijs. Zijn fractie zal dan ook geen bezwaar maken tegen een Christelijke ulo. De burgemeester merkte nog op dat van de drie kernen: Eist, Ameron gen en Leersum, Amerongen het centrum is. Het is noodzakelijk dat de ontwikkeling nu wordt opge vangen. Het is niet zozeer de be doeling een noodschool te bouwen, als wel een semi-permanent ge bouw. De plannen voor uitbreiding van de openbare lagere school zijn in een ver gevorderd stadium. De heer Doornenbal was van mening, dat de tijd gekomen is voor een ulo. Op een christelijke ulo is plaats voor alle gezindten. De heer Tenge (VVD) had gewenst dat er een school De heer Blankestein (partijloos) zag liever eerst voorziening van de lagere scholen. Blankestijn: Eerst voorziening lagere scholen urgent. Dat is urgent. Wat doen de rechtse raads leden als straks een verzoek van een openbare ulo komt? De heer Tiel (CH) zei dat het christelijk college zeer veel voor de openbare school heeft gedaan. Als e,r een redelijke mogelijkheid is voor een openbare ULO, zal ook hieraan volle medewerking gegeven worden. De Burgemeester deed het veel vreugde, dat deze kwestie op zo'n hoog niveau was behandeld. Uit de stemming bleek dat de raad eenstemmig medewerkt aan een Christe lijke ulo. Hoewel B en W wel wat bemerkingen hebben tegen de instelling van een be schermd dorpsgezicht, acht men het beter hieraan mede te werken. Het gevaar is anders groot dat de provincie dit over neemt. We kunnen beter baas blijven in eigen huis. Het uiterlijk schoon zit ons zeer hoog, maar noodzakelijke dingen zo als zwembad en hotel, moeten wij on geremd kunnen uitvoeren. De heer Tenge is van mening dat hier grote belangen op het spel staan. Hij zou het landelijke gedeelte geheel uit het plan willen schrappen. Dit plan betekent een grote beperking van de gemeentelijke autonomie. De heer Blankestijn protesteer de tegen dit plan. Als we dit aannemen zijn we uitgebouwd. Na stemming werd het voorstel geamendeerd door de heer Tenge aangenomen met 9 stemmen. De wijzigingen van het uitbrei dingsplan, zoals deze ter inzage hebben gelegen werden vastgesteld. De ingekomen bezwaren werden af gewezen, onder verwijzing naar de schadeve,rgoedingsregeling en de mogelijkheid van schadevergoeding bij eventuele onteigening. Ten behoeve van het gemeentepersoneel werd een nieuwe salarisverordening vast gesteld. Vervolgens passeerde een nieuwe verordening op het rioolafvoerrecht de revue. Aan mevr. H. H. Sutherland-Last werd ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l.s. Zij werd door de pensioen raad afgekeurd. Aan de fa. de Winter te Rotterdam werd een gedeelte van het industrieter rein verkocht. Hierop zal gevestigd wor den een machinaal houtbewerkingsbedrijf. In dit verband herinnerde de heer Blan kestijn nog eens aan de „pindahinder". Deze fabriek stinkt erg. Als je er gere geld in blijft staan, ga je stiekum de hoek om. Met uitzondering van de heer Dikken- berg (SGP) die principieel tegen deze wet was, werd besloten een commissie van advies in het leven te roepen. Tot leden werden benoemd de heren J. C. van Oeveren, voorzitter; W. van Eist, A. Hasselaar; A. A. van Doorn en mevr. G. W. van de Ham-Kamphuis. Aan de Christelijke Kleuterschool werd een perceel grond verkocht voor het symbolische bedrag van f 1,voor de bouw van een 2e kleuterschool aan de Pr. Beatrixlaan. Aan de Christelijke school te Overberg werd een bedrag beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van meubilair. De heer F. C. van Os kreeg een bij drage in de restauratiekosten van zijn huis. Maandagavond 31 augustus a.s. houdt de voetbalvereniging Oranje Wit uit Eist haar jaarlijkse ledenvergadering in het clubhuis café de Morgenster. De vergadering is, wanneer men de agenda bekijkt niet van belang ontbloot, want twee bestuursleden, die aftredend zijn, stellen zich niet herkiesbaar. Het zijn de heren J. van Aalten, die verschil lende jaren de funktie van sekretaris heeft vervuld en de heer Drost die mo menteel 2e voorzitter is. Verder zijn er nog aftredend: de heren R. van Kooten, G. Hulsman en J. Zomer. Naast deze belangrijke punten staan er verder nog verschillende verslagen, rond vraag en sluiting op het programma. Het bestuur verwacht een grote be langstelling van de zijde van de leden, omdat anders de avond niet kan slagen. ZWEMBAD Het college van B en W gaat met de pogingen tot de bouw van een zwembad spoed betrachten. Men heeft thans een aantal inwoners uitgenodigd zitting te nemen in een zwembad commissie. Deze commissie wordt zo breed mogelijk op gezet. Medewerking van de bevolking is een onontbeerlijke voorwaarde om tot stichting te komen, Hierbij wordt met name gedacht aan zelfwerkzaamheid. De commissie zal a.s. maandag ten gemeen tehuize worden geïnstalleerd. SOCIËTEIT De bejaardensociëteit heeft de zomer vakantie er ook op zitten. Woensdag a.s. worden de bejaarden weer gaarne ver wacht in het zaaltje van Lievendael. Be jaarden die nog niet met het sociëteits- werk kènnis maakten kunnen we aan raden zich eens op de hoogte te stellen. Tenge: voor alle kinderen. gesticht zou worden waar plaats was voor alle kinderen. Hij achtte de motive ring van het niet stichten van een open bare ulo niet voldoende. Dit punt is niet voldoende onderzocht. Het name is niets bekend over de toestand in Leersum. De heer Brinkman (CHU) deelde mede dat de daling van de Christelijke school niet komt doordat de mensen geen chris telijk onderwijs meer wensen, maar door het vertrek van een aantal gezinnen. Dit verzoek heeft het schoolbestuur inge diend na langdurig aandringen van de ouders. Deze school komt er. De toekomst is goed. Het aanbod zal zo groot worden, dat binnenkort het gebouw te klein is. We weten dat ook het aangevraagde nieuwe gebouw voor de lagere school spoedig te klein zal zijn. Spreker stelt de medewerking van de PvdA zeer op prijs. In Uw vergadering van 29 oktober 1963 hebt U zich aan de hand van onze nota beraden omtrent de ontwikkeling van Achterberg. De gedachten, welke in deze vergadering naar voren kwamen, waren sterk genuanceerd. Enerzijds werd aange drongen om mogelijkheden te scheppen om tot verdere uitbouw van Achterberg te komen, terwijl anderzijds de uitspraak werd gedaan dat reeds de vaststelling van een uitbreidingsplan voor Achter berg in wezen ongeschikt moet worden ge acht. In genoemde nota kwamen wij tot de conclusie, dat het aanbeveling zou verdienen om ter zake een passieve hou ding aan te nemen door af te wachten tot de grondeigenaren medewerking zou den verlenen voor grondexploitatie. Deze medewerking is in direkte zin niet ge vraagd, doch de ontwikkeling heeft niet stilgestaan. .In de vergadering van 26 november 1963 werd besloten tot voorlopige goed keuring van een plan tot onteigening van grond van de heer C. Worst te Ach terberg. Op 25 februari 1964 viel het be sluit tot aankoop van een perceel bouw grond van W. van Roekei. Deze besluiten hebben nog geen directe consequenties omdat de genoemde grond nog niet bouw rijp is. De ontsluitende wegen, riolering en verlichting zijn n.l. nog niet aange legd. B en W schrijven voorts dat zij er van uitgaan dat, alvorens in Achterberg nieu we bouwplannen worden ontwikkeld, rio lering zal moeten worden aangelegd. Achterberg heeft een klein hulpriool dat afvalwater loost op enkele waterleidingen van het waterschap. Deze wijze van vuil- verwijdering zal op den duur bezwaar ontmoeten bij het waterschap en in geen geval uitbreiding kunnen ondergaan, zo stellen B en W. Uit een oogpunt van Volksgezond heid moet deze toestand ook zo snel mogelijk worden beëindigd, nu de vervuiling van de sloten tot stank verspreiding aanleiding geeft. Wanneer echter een normale riolering wordt aangelegd, zal voor de afvoer van het opgevangen afvalwater een pers leiding naar het hoofdriool in het spoor gat moeten worden aangelegd. De kosten van de aanleg der riolen als geheel zul len hierdoor met ongeveer f 33.000,wor den verhoogd. De totale kosten van de aanleg van de gehele riolering worden geraamd op f 273.890, Ter verdere uitvoering van een aan passing aan het uitbreidingsplan zullen een aantal wegen moeten worden aan gelegd en verbeterd. Het Ruiterpad en de Parallelweg moeten geheel worden aan gelegd, terwijl de Molenweg, Achterberg- sestraatweg en het deel van de Cuneraweg vallend binnen het uitbreidingsplan moe ten worden verbeterd en verbreed. De kosten van wegaanleg, straatver- lichtinng, brandkranen, inclusief riolering worden begroot op een bedrag van f 680.311,—. Hierboven zal een geschat bedrag van f 100.000,moeten worden uitgetrokken voor de kosten van grondverwerving. Ongeveer twee vijfde van de totale kos ten, dus f 280.971,zal op de nieuwe ter reinen drukken. B en W zeggen dat na de verhaalbare kosten er geen reden bestaat om de gevonden kosten bepaalde bedra gen ten laste van de algemene middelen te brengen. Temeer omdat de Achterberg- se gemeenschap met de uitvoering van genoemde plannen ten zeerste is gebaat. Meerdere bebouwing brengt voor de open- bnre diensten ook meerdere kosten met zich mee, men denke aan de reinigings dienst. B en W zeggen dat al deze cijfers nog maar ramingen zijn en dat een en ander ook nog sterk kan tegenvallen. Daarom vraagt het college zich af of het noodzakelijk en met het oog op de financiële consequenties ook verantwoord is om de ontwikkeling van Achterberg op deze wijze te stimuleren. Met name rijst de v,raag of de bouw van woningen op gron den waarvoor de huidige prijzen gelden nog aantrekkelijk is voor de bewoners van Achterberg. Wanneer de grond slechts zal worden verkocht aan niet economisch gebondenen twijfelt het college aan de noodzaak om speciaal in Achterberg bouwmogelijk heden te scheppen. Het ligt voor de hand dat deze categorie in het uitbreidingsplan Domineesberg een woning bouwt. B en W stellen in het schrijven dat zij nog geen definitief standpunt over de ontwikke ling van Achterberg hebben ingenomen, maar graag het oordeel van de Raad zul len vernemen. In aansluiting op bovenstaande hield de raad der gemeente Rhenen zich vry langdurig bezig met de ontwikkelingsplannen voor het dorp Achterberg. Over het algemeen kwam de raad tot de slotsom dat de plannen omtrent de uitbreiding van Achterberg eenvoudig zullen worden gehouden en stukje by beetje zullen worden gerealiseerd. Verschillende raadsleden gaven hun opinie omtrent dit v.raagstuk ten beste. Het verloop van de debatten wordt in onderstaande regels uiteengezet: De heer Deen zeide verheugd te zijn dat dit rapport er is. Ik neem aan, zo zei hij, dat het veel werk kostte en dat het een inzicht geeft van wat er kan en moet gebeuren. Toch kan ik het niet vol ledig eens zijn met de tendens die uit dit rapport naar voren komt, want er staat eigenlijk in: het kost zoveel dat er nooit iets van kan komen. Het moet voor de Kaaps viooltje: In vele woningen ziet men het Kaaps viooltje; botanisch Saint- paulia ionantha gedoopt, met haar fijne gehaarde bladeren waarboven de lijac bloempjes pronken, op de bloementafel staan. Vaak ziet men haar voor het raam staan met bruine vlekken op de bloemen en ziet het geheel er kwijnend uit. Als ik U vertel, dat het Kaaps viooltje haar va derland oorspronkelijk iri het oerwoud in Oost-Afrika heeft, dan zal het U duidelijk zijn, dat de plant geen felle zno kan ver dragen en dus een plaats moet hebben waar de felle zon haar niet kan beschij nen. Zorgt echter wel dat zij in het licht staat. Hoewel zij natuurlijk water moet heb ben, is het toch wel raadzaam haar niet volop een waterbad te geven. Geef be scheiden water, geen leidingwater doch regenwater. Vroeger zag men alleen Kaapse viooltjes die bloeiden met licht paarse of donkerpaarse bloemen, echter kan men thans ook rose en witbloeiende verkrijgen. Bij het watergeven moet men langs de potrand gieten en niet in het midden van de pot, want dan krijgt men smeul in de- bladeren en het geval gaat rottten. Een leuk experiment is het zelf- kweken van zo'n plant. Men neemt daar toe een volwassen blad en zet dit met haar bladsteeltje tot aan het blad in een potje gevuld met vochtige fijne turfmolm waar wat scherp zand doorheen is ver werkt. Zet over het potje een plastic zak je en al vrij spoedig vormen zich aan de voet van het blad jonge plantjes die men met een beetje zorg tot mooie planten kan opkweken. Een aardigheidje is om blaadjes te stekken van de paarse, rose en witbloeienden en deze na beworteling in één pot samen te zetten. Men verkrijgt dan een exemplaar dat diverse kleuren bloemen geeft, hetgeen een aardig ge zicht oplevert. Spaanse peper (Capsicum annuum). In de bloemenwinkels en op de wekelijkse markt zag ik de struikjes van de Spaanse peper of Paprika staan, volop bezet met wit-gele tot donkerpaarse vruchtjes, die verschillend van vorm zijn. Ronde, lang werpige, puntige enz. enz. zijn er te kust en te keur. Wil men lange tijd plezier be leven van deze Pepers, ga dan als volgt te werk. Zet de plant voor een zonnig raam en geef op tijd water. De wit-gele tot donker-paarse vruchten worden dan goudgeel tot fraai oranje van kleur en het geheel geeft kleur en fleur. Amateurs heb ik gezien, die zulke struikjes zelf wilden kweken, doch dat liep steeds uit op een mislukking. Het kweken van Spaanse peper (sier- peper) vereist vakkennis. Men kan maar niet zo willekeurig deze planten laten op groeien. Ze schieten dan hoog op doordat zij naar het licht groeien. Ten leste wordt het geval zó topzwaar, dat de stengels omvallen. Pepers moeten steêds in een kweekbak onder glas worden gekweekt. Staan de planten tê ver van het glas af dan worden nooit mooie bossige planten verkregen, doch wordt het een armtierig langgerekt gedoe. Het is nog altijd waar: 't Zijn allemaal geen koks die lange messen dragen! Hoe hoog wjj ook moeten stygen, En hoe moeilyk ook wordt ons pad, Wy strelen des te inniger de bloemen, Ook langs het uitgebloeide pad Ziet de „knol-begonia's", hetzij op de voorgrond in de borden van een villatuin of op een perkje in een voortuintje, staan te pronken met haar grote ontelbare bloe men in diverse fraaie kleuren en vormen, hetzij gekroesde, gekamde, gestippelde, gestreepte of gevulde. Een vak of perk met knol-begonia's spreekt ons aan. Ook voor potcultuur in huis zijn er knol-be gonia's die veel effect geven. Onder meer de enkelbloemige Crispa in de kleuren rood, oranje, wit, geel en rose. In de zelfde kleuren voldoet ook de dubbele begonia fimbriata en niet te vergeten de begonia pendula. Laatstgenoemde is een prachtige hang-begonia die lange stengels maakt over de potrand heen, waaraan een weelde van bloemen. Het valt op, dat de knol-begonia verschillend gevormde bloemen geeft en U zult zich wel eens hebben afgevraagd: Waarom is die in het midden geplaatste bloem zoveel gro ter en rust deze niet zoals de anderen op een gevleugeld soort lichaampje? Ik zal de lezers en lezeressen uit de droom helpen en wegwijs maken. Bloemen van de begonia's zijn éénhuizig of, zoals dat in school-vaktermen wordt genoemd „flores minoïci", hetgeen zeggen wil dat de mid delste en langste bloem alleen meeldra den bezit, dus mannelijke bloem. De an dere bloemen bezitten stampers (vrouwe lijke bloem). Bij de knol-begonia's is dus van vrouwen-emancipati (ik mag dat toch wel zeggen?) geheel geen sprake. In het openen van het huwelijksfeest gaat het mannetje voorop, waarna hij het woord geeft aan de dames die één bloemblaadje meer hebben dan de heren. Zó is dat en niet anders bij de knolbegonia's en alle soorten van begonia's gesteld. Begrijpt U het? In september worden de bol-irissen ge plant en wel op een plek waar dit jaar geen bol-irissen hebben gestaan. Deze iris houdt van grondwisseling. Zet de bollen 7 cm diep in de grond. Op een plek waar weinig zon komt kan men in deze maand Lelietjes van Dalen planten, die dan 't volgend voorjaar volop bloeien. De plant jes (neuzen heten deze) worden even onder de grond geplant. Zij breiden zich snel uit, zodat men na enkele jaren over een groot vak Lelietjes van Dalen kan beschikken. Indien men voor de eerste maal Sneeuw klokjes plant moet dit in de maand sep tember gebeuren, om reden dat deze de eerste winter gevoelig zijn voor vorst. Wanneer ze eenmaal vast staan dan ver dragen zij wel vorst. U zult wel zeggen: Daar praat hij nu al reeds over Sneeuwklokjes, terwijl we nog midden in de bloemenweelde zitten. Laat het U gezegd zijn, dat tuinieren ge lijk staat met „regenen" en dus vereist: een steeds „vooruit zien". We kunnen nog een hele tijd van de bloemenweelde in de tuinen genieten, doch dit staat vast, beste lezers(essen), de dagen korten en langer wordt de nacht. En of men nu wil of niet, we gaan samen de „nachtschuit" weer in. Bedenk wel, elk jaargetijde schenkt ons weer wat anders om er van te genieten. Zoeken en waarnemen is het parool! Tot volgend maal! Rhenen, E. J. Grijsen bewoners van deze buurtschap wel erg teleurstellend zijn. Wat er ook gaat ge beuren, de riolering en persleiding moet er komen! Als we ons afvragen op welke wijze dit gefinancierd moet worden ben ik van me ning dat er een algemene rioolbelasting zal moeten komen. Het bouwterrein zal ongeveer f 3, per m2 gaan kosten en dan komt er nog een baatbelasting van f 18,50 per strekkende meter. Dat is veel meer dan welke andqre baatbelas ting in deze gemeente ook. Deze pryzen zyn voor de bewoners van deze buurtschap veel te hoog. Wat kan er dan op korte termyn wor den gedaan? De financiering zal dan op een andere basis moeten komen: wel putten uit al gemene middelen en voor een belangrijk deel financieren uit een algemene wege- belasting. Het lijkt me zin hebben juist ten aanzien van de bewoners van de buurtschap dat we met iets komen dat meer perspectieven biedt dan dit rapport. Scholte: Achterberg is een innig met Rhenen verbonden geheel. De heer Scholte bracht zijn mening aldus onder woorden: Hier staat eigen lijk: je mot in Achterberg niks doen. Twee derde gedeelte van het college heeft bepaalde bindingen met Achterberg, maar Achterberg wordt wel achtergesteld. B en W beschouwen Achterberg als een volkomen zelfstandige buurtschap, maar dat is het allerminst. Ik zie het meer als een wijk van Rhenen, een innig met Rhenen verbonden geheel. Een voortge zette woningbouw in Achterberg geeft deze wijk een betere kans. Ik protesteer met klem tegen het niet bouwen in Ach terberg. Ik zou dus een gespecificeerde Sinds twee weken hebben enkele woonwagenbewoners hun (tydelyk) domicilie gekozen langs de weg van De Klomp naar Renswoude, juist by de oprit naar het Dykje. Een tractor, die de wagens voorttrok raakte defect en gelaten wachten de bewoners nu tot het euvel is hersteld. Inmiddels liep zondag een der pony's die bij de levende have van de woonwa genbewoners hoorde, de Rijksweg op en werd door een onbekend gebleven auto mobilist aangereden. Het verblijf van de gestrande wagenbewoners levert niet al leen een groot gevaar op voor henzelf en hun (talrijk) kroost maar ook voor de argeloze weggebruiker. Men ziet soms plotseling een kind het fietspad over- Zaterdag 29 augustus zal ook v.v. Rens woude vechten om nog een prijs te be machtigen. Het programma ziet er als volgt uit: 13.00 uur: Om de 3e en 4e plaats 2e elf tallen NSVS-II-Scherpenzeel-II. 14.15 uur: Finale 2e elftallen Renswou- de-II-VRC-III. Prijsuitreiking 2e elftallen ca. 15.30 uur. 15.30 uur: Om de 3e en 4e plaats le elf tallen Renswoude-I-Rhenus-I. 16.45 uur: Finale le elftallen Scherpen- zeel-I-NSVS-I. Ca. 18.00 prijsuitreiking. steken of het zit op die plaats te spelen. In een der woonwagens bevinden zich niet minder dan 11 kinderen, zodat de kans op een ongeluk lang niet denkbeeldig is. De bewoners verklaarden zelf: „Zolang onze tractor niet gerepa reerd is, vertrekken wy niet. Wy waren op weg naar Frankryk, maar onze mannen zullen nu proberen in deze omgeving aan de kost te ko men." Hoe lang de reparatie zal duren konden we niet gewaar wor den. „Het zal ons een zorg zyn, we zitten hier best", verklaarde een der vrouwelyke bewoners. Van politiezijde deelde men ons mede dat er inderdaad een groot gevaar voor het verkeer aanwezig is. Maar de ge meente Renswoude kent geen wetsartikel waarin een bepaling is opgenomen dat men niet ergens zomaar een woonwagen mag neerzetten. De politie was er al drie maal geweest, maar kan zonder wetsarti kel weinig uitrichten. Intussen vraagt men zich met een bang hart af of er eerst slachtoffers onder de groep bewoners of andere verkeersdeel nemers moeten vallen. De drie woonwagens staan 30 cm van het drukbereden rijwielpad af. De drie woonwagens vlak naast Ryksweg 24 tussen De Klomp en Renswoude neergezet betekenen een gevaar voor het verkee,r. kostenbegroting willen hebben, scherp en uitgesplitst, maar ver genoeg vóór de raadsvergadering, zodat de raad zich er goed in kan verdiepen. De riolerings- misere is bepaaldelijk door het beleid van B en W zo gemaakt. Ik ben ervan overtuigd dat er uitbreidingen zullen moe ten komen, die mee betaald moeten wor den. Maar alles kan niet worden afge wenteld op het bouwterrein. De perslei ding moet er zeker komen al wordt er in Achterberg geen woning meer gebouwd! De wegen nemen veel van de begroting. We meten met twee maten. Als we kij ken naar de Nieuwe Veenendaalseweg, kosten 7 ton, dan zeg ik ook de verbin dingen met Achterberg moeten uit de al gemene middelen worden bestreden. Als het college het wil, kunnen er woningen komen en dan is er ook een grondprys te bereiken van 15,a 16,per vierkante meter. De heer Kerkstra zei, we hebben nooit gevraagd om een stad, maar alleen om de woningnood op te vangen, maar waarom moeten de mensen door een dergelijk rap port helemaal overstuur worden gemaakt. De heer Klaassen was de mening toe gedaan dat Rhenen de eigen riolering heeft betaald en Eist eveneens, dus kun nen we het niet aan Achterberg cadeau geven. Hij vroeg zich af of er geen eenvou diger vorm van de bouwmogelijkheden in Achterberg was. De kosten kunnen be langrijk worden gedrukt als er wegen zonder trottoir zouden komen. Op die manier kan er misschien een plan komen dat haalbaar is. De voorzitter zeide dat het niet de bedoeling is dat er niets gebeurt. Aan de riolering en de persleiding zal onher- Burgemeester: Het zal zo eenvoudig mogelyk moeten gebeuren. roepelijk wat moeten worden gedaan. Daarvoor zal inderdaad een bedrag uit de algemene middelen moeten komen. Wat de riolering betreft zal er in hoofdzaak wat voor het kerntje worden gedaan. De voorzieningen, zoals die in het plan liggen kunnen persé niet. We zullen het zo eenvoudig mogelijk moeten doen. Stelt u zich nu voor, dat wy een aanvraag krygen van mensen bui ten Achterberg die in deze streek moeten werken en die tegen hoge pry zen terreinen willen kopen. Moeten wy dat aanvaarden? De heer Scholte was de mening toege daan, dat men het een moest doen zonder het ander te laten. Hij zag daar zeer wel mogelijkheden in. De voorzitter was wel bevreesd dat er dan een ogenblik kan komen, dat de raad het verwijt wordt gemaakt, dat na het bouwrijp maken er geen Achterbergers aan te pas zijn gekomen. Wethouder Griffioen zeide verheugd te zijn dat deze nota op een dergelijke wijze in de raad was ontvangen. De raad heeft van het college een nota voorgeschoteld gekregen die op juiste gegevens berust. Dit was ook de bedoeling, we zijn zelf ge schrokken van wat dit gaat kosten. De voorzitter merkte tot slot nog op dat hiervan alleen maar gedeeltes op eenvou dige manier zullen kunnen worden uitge voerd en deze krijgt de raad te zijner tijd als afzonderlijke gedachten te behande len. i1 Winkels zijn iedere dag geopend vanj| f 8.30 tot 18.00 uur. VRIJDAGAVOND KOOPAVOND tot 21.00 uur. iOp woensdagmiddagen zijn a'.le win- rkels gesloten. i MARKT op dinsdagmorgen en 's za-$ Fterdags gehele dag. NATIONALE TREKPAARDENTENTOONSTELLING Op vrijdag 18 en zaterdag 19 septem ber a.s. wordt dit jaar de Nationale Trek paardententoonstelling gehouden. Deze manifestatie zal traditiegetrouw wederom plaatsvinden te 's-Hertogen- bosch. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het Voor zitterschap van het Ere-Comité dezer ten toonstelling aanvaard, in welk Comité o.m. ook Z. Exc. Mr. B. W. Biesheuvel, Minister van Landbouw en Visserij heeft zitting genomen. De tentoonstelling zal mede door de ge lijktijdige viering van het 50-jarig be staan der Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" een bijzonder luisterrijk karakter dragen. ER WORDEN WEER OPLEIDINGSCURSUSSEN VOOR VOETBAL SCHEIDSRECHTERS GEHOUDEN Het ligt in het voornemen van de scheidsrechterscommissie van de Afd. Utrecht van de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond om in de loop van de maand teptember te beginnen met een nieuwe opleidingscursus voor scheidsrechter. Deze cursus zal wekelijks één avond duren en gedurende zeven achtereenvol gende weken plaatsvinden. Kosten zijn aan hét volgen van deze cursus niet ver bonden. Bij voldoende deelname zal de cursus te Amersfoort, Hilversum, Utrecht en eventueel andere plaatsen op nader vast te stellen data plaatsvinden. Voor het volgen van deze cursussen worden mannelijke kandidaten gevraagd (waarbij vooral wordt gedacht aan oud spelers of jeugdleiders) in de leeftijd van 18 tot 35 jaar. Opgaven voor deze cursussen kunnen worden gedaan tot 4 september a.s. aan de Afdelingsadministratie, Biltstraat 194, Utrecht. DE KOLENBRANDERS UIT HET SPEULDERWOUD Op 6, 7, 8 en 10 augustus j.l. vonden te Ermelo opvoeringen plaats van „De kolen branders uit het Speulderwoud". De op voeringen van dit rijk-gemonteerde spel in de openlucht waren 'n groot succes. Van talrijke zijden zowel van in als van buiten Ermelo kwamen verzoeken binnen de opvoering van dit kleurrijke en boeien de spel nog eens te herhalen. Dit zal ge beuren op zaterdag 5 september a.s. 's avonds om half acht. Peilen zullen ver wijzen naar de plaats van opvoering: 'n bosrijk gedeelte in de kom van Ermelo. Scenario en tekst van het spel zijn van Th. v. Westing; de regie is van Miep de Leeuw.

De Vallei | 1964 | | pagina 5