Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken „De honden lusten er geen brood van TTleJJs Agenda zo welig tiert de handel in honden, bestemd voor de „wetenschap'' DIERENBESCHERMING HEEFT OOK OPKOPER IN VEENENDAAL GESIGNALEERD Bereid 179 woningen te bouwen voor bijna anderhalve ton minder optie! TREKKERSRONDE KREEG BEZOEK VAN BIJNA 750 JONGELUI AMERONGEN Jongveekeuring in Achterberg Wat nu weer...? 38e JAARGANG DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 Nr. 69 Uiigave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel VOOR LIPSTICK, ROUGE EN CRèME LIJDEN DIEREN Nieuws uit de omgeving Opkoper: naar ziekenhuizen Juiste adres: dierenasyl WAARDERING VOOR VEENENDAALSE AANNEMER Leden van Staten- Generaal bezoeken Kon. V.S.W. Honderden dode vissen in vijver Industrielaan ELST EDERVEEN Nh. OORLOGSTUIG MULDER verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W* F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprgzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Nevenstaand berichtje komt voor onder het afdelingsnieuws in het laatste nummer van „Dierenbe scherming", het orgaan van de Nederlandsche vereniging tot bescherming van dieren. Het is een noodkreet van de afdeling Veenendaal van deze vereniging. Wij hebben aangeklopt bij de voorzitter van de afdeling, de heer G. M. Recter om iets meer te weten te komen over het gevaar van deze dierenopkopers. Uit de informaties die de heer Recter ons gaf bleek, dat dergelijke lieden dieren en voornamelijk honden kopen van iedereen die maar iets aan te bieden heeft. Wat er verder met de dieren gebeurt interesseert hen niets. En het is juist het vervolg van de zaak dat iedere rechtgeaarde dierenbeschermer met af grijzen vervult. Dat, volgens de heer Recter, ieder weldenkend mens zou moeten tegenstaan. De dieren gaan via grotere opkopers naar de „wetenschap". Zij komen terecht op laboratoria en instituten. En wanneer de werkzaamheden van deze instellingen uitsluitend gericht zouden zijn op het redden van mensenlevens dan zou de heer Recter hiertegen geen bezwaren kunnen aanvoeren. Nog altijd beter een hond dan een mens, is zijn nuchtere opvatting. Dierenbescherming is niet het vertroetelen van poesen en het in de watten leggen van honden, maar zij komt wel in geweer als het merendeel van de opge kochte dieren ONNODIG leed wordt bezorgd. Zij worden gebruikt voor proeven die in verband staan met de vervaardiging van cosmetische artikelen, voedings- en genotsmiddelen. En het is toch beslist onmenselijk om een dier onnoemelijk te laten lijden voor bijvoorbeeld de make-upzaken der dames. Wie zal we ten hoeveel hondeleed er achter een poedertje, een lipstick of een uitgaans- crème-pje voor dames schuilt? Of de honden, die via de Veenendaal- se opkoper naar de „wetenschap" gaan ook voor het laatste doel worden ge bruikt zal niemand kunnen zeggen of hij zal de dieren tot hun uiteindelijke bestemming moeten volgen. Wel staat vast dat Dierenbescherming-Veenendaal niet zeker weet of zij er al dan niet voor worden aangewend. En dan gaat er bij de dierenbeschermers een rood lichtje branden. Volgens het berichtje in het lande lijk orgaan gaan ze via de Veenen- daalse opkoper naar een grote han delaar in Maarssen en wie weet ko men ze dan in handen van pak-weg DE HEER C. VAN DEN BOSCH OVERLEDEN In de leeftijd van 77 jaar overleed maandag plotseling de heer C. van den Bosch. De overledene was geruime tijd lid van de kerkeraad der Geref. Kerk en tot vorig jaar voorzitter van de Commissie Beheer van de Geref. Kerk te Veenendaal. DOORN: Vorige week werd in Doorn aan de Tromplaan de tweede Her vormde lagere school in gebruik ge nomen. De Chr. Schoolver. „Rhode- stein" beschikt nu over drie kleuter scholen, twee lagere scholen en een ULO school. Bij de feestelijke ope ning van de nieuwe school waren aan wezig het gemeentebestuur van Doorn en de Inspecteur van het Lager On derwijs, de heer M. A. C. Lindeman uit Amersfoort. EDE: Pastoor A. W. Hansen, die bijna negen jaar in Ede werkte, in de pa rochie De Goede Herder heeft vorige week afscheid genomen wegens ver trek naar Aalten. Verschillende spre kers voerden het woord op een spe ciaal belegde afscheidsbijeenkomst, die zondagmorgen in de R.K. Kerk aan de Ganzenweide werd geïnstal leerd. een „heer" als Heinz Vieten, die door toedoen van een klap in het gezicht, hem getrakteerd door ene mevrouw Polak, de echtgenote van een professor, in het landelijke nieuws kwam. Vieten is wel een groot-sjacheraar in honden. Hij heeft er zijn bedrijf van ge maakt en z'n zaken goed op poten staan. Op de hondemarkt in Venlo is hij of één van zijn trawanten een re gelmatige verschijning. Hij verpakt de opgekochte „waar" in degelijke kisten, waarop zijn naam is ingebrand, als was hij een opkoper van eieren Zijn naam en tevens firmanaam wij zen er al op, dat men hier te doen heeft met een groot-inquisiteur van honden, die voornamelijk over onze oostgrens opereert. En als de dieren eenmaal hier achter zijn verdwenen dan is iedere controle door de Nederlandse instanties zoek. De in Veenendaal opgekochte honden gaan volgens Dierenbescherming dus naar een tussenpersoon in Maarssen. Volgens de vrouw van de bewuste op koper, die ook met „de zaak" op de hoogte Is gaan ze rechtstreeks naar zie kenhuizen in Leiden en Utrecht. Om de zaak vrij te kunnen belichten heeft één van onze verslaggevers zich als pseudo-verkoper van" een hond op het aangegeven adres gepresenteerd. Een boerderij aan het begin van de Mid dellaan. Op het eerste gezicht merkt men er niet veel op, dat aan een in koop-station van honden doet denken. In een kennel op het erf blaft een Schotse colly, terwijl er verder nog een kleiner formaat beestje, dat wat weg had van een spaniel, aan een ketting ligt. Voor het overige duidt niets op de aanwezigheid van veel blaffers. Inderdaad, onze man kon zijn „over tollige" hondje wel kwijt op het adres voor een paar gulden. Op zijn vraag of het beestje goed te recht kwam werd hem openlijk ge zegd, dat het naar een ziekenhuis in Leiden of Utrecht ging. Voor me dische proeven Iedere zaterdag komen twee heren de opgekochte dieren ophalen. Voordat ze de auto in gaan krijgen ze een spuitje. Gemiddeld zeven honden per week worden er zo afgeleverd. De dame vond het helemaal geen ge mene handel. Anders zou het zijn als ze voor de industrie werden gebruikt. Maar nu Nee, beter een hond dood dan een mens. Dezelfde opvatting als de heer Recter, die zo dicht bij de op koper woont, dat hjj de hele handel op de voet zou kunnen volgen. De heer Recter echter, vindt het toch maar beter om niet voor een paar judas-penningen een hond op dit adres te verkwanselen. Daarvoor is hij ook nog voorzitter van de Stichting Natio naal Dierenpark voor zwerfdieren „De Hazenberg". Naar zijn mening is „De Hazenberg" de aangewezen plaats voor een hond, die geen vaste baas kan besnuffelen en die toch ook recht heeft op een enigs zins redelijk hondeleven. (Zie verder pag. 4) Onze leden en die van de na bije afdelingen moeten er nog steeds volledig rekening mede houden, dat ook in Veenen daal een dierenopkoper is ge vestigd, die elk dier dat hij bemachtigen kan aan „een grote handelaar" te Maarssen levert. Onze plaatselijke politie doet na elk alarm al het mogelijke, ook een inspecteur van de lan delijke vereniging werd door ons enkele malen op een dui delijk spoor gezet. Toch blijft „die handel" doorgaan en wij hebben er dus voor te zorgen dat nu heel bijtijds zwerfdie ren naar het „Nationaal Die renpark voor zwerfdieren De Hazenberg te Amerongen wordpn gebracht. Dit alles bracht onze afdeling en vooral ook „De Hazenberg" geldelijk aan de afgrond. Wij weten geen van beiden meer hoe de eindjes nog aan elkaar kunnen worden geknoopt. He laas heeft het genoemde zo prachtige dierentehuis zoveel van deze geen geld meer be zittende ,dierenbezorgers'ter wijl juist dit werk nu werke lijk „dierenbescherming" in de praktijk is. Wie kan en wie wil Stichting „De Hazenberg" in Amerongen helpen om dit werk voort te zetten? Toe, gaat u eens dat dierentehuis voor zwervers be zoeken, dan zult u heus bij springen. Het gironummer is 4228. Door het gemeentebestuur van Veenendaal, het bestuur van Patr. Bouwvereniging en de provinciale Directie van Volkshuisvesting r/i Bouwnijverheid werd de bijzondere waardering uitgesproken over de gedragslijn van de Veenendaalse aannemersfirma N.V. van Eist. Het blijkt dat de bouwfirma, die gereed staat om 179 woningen in De Punt te gaan bouwen een bedrag van f 1235,per wo ning meer kon berekenen, hetgeen volko men normaal zou zijn geweest. De firma nam genoegen met een verhoging van f 400,dus liet per woning een bedrag van f 835,vallen. Op de totale bouw som van 179 woningen dus een bedrag van precies f 149.465, Bij besluit van 9 juli verleende de Raad een bouwvoorschot voor deze bouw van 179 woningen resp. f 760.930,en f 3.551.651,groot. De bedragen van deze voorschotten moeten worden gewijzigd o.m. in ver band met het aanbrengen van een zwaar dere fundering (kosten f 45.000, Naar aanleiding van deze correctie had het gemeentebestuur besprekingen met de aannemer, de firma van Eist. De bouw maatschappij zou het oorspronkelijke be drag waarvoor zij had ingeschreven met f 2300,per woning verlagen. Vanwege de maatschappij werd toen onmiddellijk gesteld dat de woningen voor deze curve- prijs feitelijk niet te bouwen waren, maar zij verklaarde zich desondanks be reid het voor die som te doen omdat HET SPOORWEGONGELUK BIJ WESTERVOORT Een luchtopname van het spoorwegon geval bij Westervoort, dat maandag ochtend plaatsvond en waarbij 5 men sen werden gedood en twee en twintig gewond. Luchtfoto A.N.P. genoemde 179 woningen deel uitmaken van een complex van 641 woningen, die door één en dezelfde aannemer moeten worden gebouwd. Op 21 juli j.l. kreeg het gemeentebe stuur echter een telefoontje uit Utrecht 'van de Provinciale Directie dat bij de be rekening van de curveprijs een fout was gemaakt en dat deze f 1235,per woning hoger zou liggen dan aanvankelijk was opgegeven. De Provinciale Bouwautori- teiten wilden zich onmiddellijk met de aannemer in verbinding stellen om hem in overweging te geven het inschrijvings- berdag met f 1235 per woning te verhogen. Bij een bespreking die daarna volgde tussen het gemeentebestuur, het bestuur van Patr. Bouwvereniging en de aanne mer verklaarde laatstgenoemde geen prijs te stellen op deze verhoging, maar ak koord te gaan met een verhoging van f 400,per woning, zijnde een naar zijn mening redelijk bedrag. De firma van Eist, die hiermede dus een bedrag van bijna f 150.000,liet vallen kreeg voor dit standpunt openlijke waardering van de drie genoemde instanties. naast d« Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 811 V'daal Tijdens een werkbezoek dat een aantal parlementariërs aan de provincies Utrecht en Gelderland brengen zal het gezelschap op vrijdag 25 september a.s. ook Veenen daal aandoen. De leden van de Staten Generaal zullen op hun rondtocht langs verschillende bedrijven in bovengenoemde provincies, ook de Kon. VSW, bezoeken. Gegevens over de aankomst van de be zoekers en het programma van de excur sie volgen nog. In het afgelopen weekend dreven honderden dode vissen op het water van de vijver aan de Industrielaan. Knapen van snoeken, baarzen enz. dre ven boven. Het zag „wit" van de dode vissen. De oorzaak van de sterfte on der de vissen schijnt een verontreini ging van het water te zijn. Bij informatie bij de omliggende in dustrieën bleek dat geen dezer bedrij ven afvalwater op de vijver loost. Men is gewoon op het gemeenteriool aan gesloten. Hoe het water dan wel ver ontreinigd kwam blijft dus een onop losbare puzzel. BEROEPEN BIJ HERVORMDE GEMEENTE De kerkeraad van de Ned. Hervormde Gemeente te Eist heeft in de vakature van Ds. Stekelenburg een beroep uitge bracht op Ds. H. Zethof, Ned. Herv. pre dikant te Kockengen. VERKEERSWACHTEN BIJ JULIANASCHOOL Vanwege de Hervormde Julianaschool zijn met ingang van vorige week ver- keerswachten ingesteld die de kinderen over de vrij drukke Hoofdweg loodsen. Deze verkeerswachten worden gehouden 's morgens van half negen tot kwart voor negen, 's middags om 12 uur, van 1.15 - 1.30 uur en tenslotte bij het uit gaan van de school om kwart over vier. „Op naar Eist in gestrekte draf", luidde een regel van het trekkerslied „Quo Vadis 1964". En ze kwamen allemaal. Bauke uit Friesland en Marie uit Limburg. Dat trekkerslied en die trek naar Eist was allemaal ter gelegenheid van de Trekkers ronde „Quo Vadis 1964", die afgelopen weekeinde in de jeugdherberg „De Eikelen kamp" gehouden is. B(jna 750 jongens en meisjes zijn naar Eist gekomen om het jaarlijkse afsluitingsfeest, van het zomerseizoen en het begin van het winterseizoen mee te maken, wat traditiegetrouw gebeurde in Eist. Vader Holierook had met behulp van noeste werkers van het eerste uur het jeugdherbergterrein omgetoverd in een sprookjestuin waaruit alles bleek dat de ronde dit jaar in het teken van het zwer ven stond. De officiële opening stond na tuurlijk ook in dat teken. Vrijdagmiddag kwam omstreeks half een een huifkar de Veenendaalsestraat afzakken met boord zigeuners en zwervers' uit alle windstreken. Meegenomen hadden zij ook nog een reuze knapzak met een speciale inhoud. Toen men bij de jeugdherberg aankwam stonden daar echter zoveel zwer vers te wachten dat men onmogelijk de tocht verder kon maken met de kleine huifkar. Gelukkig was bij de poort een enorme huifkar opgebouwd, zodat al snel besloten werd in deze wagen over te stappen. De enorme knapzak barstte ech ter open bij de poging om hem in de grote kar te hijsen. Tot ieders verbazing kwam vader Holierook uit de zak rollen, zodat het spul compleet was en vader onder groot gejuich in de wagen gehesen kon worden. De ronde voor de zigeuners en zwervers was geopend. Het feest kor beginnen. Bauke ging met Marietje wan delen om de fraaie bouwwerken te be kijken en Jan en Piet gingen achter de schrijfmachine zitten om er voor te zorgen dat men onder het eten via de dorps krant het laatste nieuws kon lezen. Er werd gelachen, gezongen, gevolksdanst, gewandeld en in een hoekje fluisterde men elkaar soms heel lieve dingen in het oor. Het was weer helemaal zoals het zijn moest tijdens deze ronde. Dit jaar was het ook nog opvallend dat men veel aan verlichting had gedaan, er was zelfs een enorme vuurtoren opge bouwd, die 's avonds zijn flitsende zoek licht over Eist en omstreken liet zwaaien. Geheel volgens plan werd het program ma afgewerkt. De fakkeloptocht, de tra ditionele markt (zaterdagmidadg), de jaar vergadering van de NJHC in het open luchttheater en de verschillende program ma's die door de jongens en meisjes zelf verzorgd werden. Zondagmiddag brak dan het vervelende moment weer aan, want Marie moest weer naar Limburg en Bauke naar Friesland. Wreed werden de gesmede banden ver broken, want de baas of de school wacht weer. Daarentegen staat dat een jaar weer zo om is, want een ding staat als een paal boven water. Volgend jaar komt men weer. En dan om precies te zijn voor de vijftiende maal. Het derde lus trum. Wat zal het dan een feest worden. Dat ook in Amerongen nog steeds mu nitie e.d. gevaarlyke artikelen uit de laatste wereldoorlog nog steeds niet ge heel verdwenen is blykt weer by graaf werkzaamheden voor de verbreding van wegen in de Marinewyk. In de afgelopen week werden hier n.l. een drietal granaten gevonden, een anti tank granaat en 2 vliegtuiggranaten. Het betrof hier munitie van Duitse makelij. De hulpverleningsdienst van het ministe rie van Binnenlandse zaken heeft zich over de ontplofbare voorwerpen ontfermd. De politie vestigt er nogmaals de aan dacht op dat bij het vinden van oorlogs materiaal men hiervan onmiddellijk aan gifte moet doen. Veelal zijn deze dingen n.l. nog steeds zeer gevaarlijk. Om onge lukken te voorkomen kan men er maar beter afblijven en het opruimen aan deskundigen overlaten. Zaterdag j.l. organiseerde de fok- en Controlevereniging Vios te Rhenen-Veenen- daal een jongveekeuring op het terrein van de heer Versteeg aan de Cuneraweg. Deze Jongveekeuring werd geopend met een korte maar kernachtige toespraak van Burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg van Veenendaal, die vergezeld was van Rhenens Burgemeester Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. Hij legde vooral de nadruk op het vrij- M. A. Pardijs uit Utrecht. De prijsuitrei- willige karakter van deze keuring, het- king vindt plaats tijdens de jaarvergade- geen altijd beter is dan een bepaalde ring door de Burgemeester van Rhenen. dwang. Spreker memoreerde in zijn toe- Zie voor uitslagen Vallei van a.s. vrydag. spraak, dat de fok. van vee zich in deze omgeving in stijgende lijn bevinden. Spre ker feliciteerde de heer E. J. v. d. Brink, met zijn onlangs behaalde succes. Deze is sinds vorige maand in het bezit van een preferente-stammoeder, welke geheel opgefokt is in eigen bedrijf. De aanvoer bedroeg 59 dieren. Vooral bij de oudere dieren was de kwaliteit uit stekend. De Jury bestond uit de heren G. J. v. Eek uit de Meern en C. v. Kruif uit Woudenberg. Als arbiter trad op de heer Wat zal de jury ervan zeggen vraagt men zich af. 2e van rechts op foto is het jury lid Tgsseling van de Ryks Landbouw- voorlichtingsdienst. TREKKERSRONDE 1964 De ingang van de jeugdherberg te Eist is t.g.v. de trekkersronde veranderd in een enorme huifkar. AARDIG: Een drietal telefonistes van de Engelse P.T.T. zijn beloond met een vakantiereisje naar de Franse Cöte d'Azur omdat zij zich van alle collega's hebben onderscheiden door hun aardig gedrag en vriendelijke toon tegenover de telefoonklanten. STRAF: Een wanhopige vader in En geland heeft zijn zoon zelf bij de po litie aangegeven omdat zoonlief zon der toestemming er met vaders auto vandoor was gegaan. De 17-jarige knaap werd prompt gearresteerd we gens joy-riding en tot twee dagen celstraf veroordeeld. VEENENDAAL 1 t.e.m. 16 sept.: Beroepenten- toonstelling in gebouw De In stuif aan de Industrielaan. Donderdag 3 sept., 7.30 uur: In hotel De Korenbeurs raadsver gadering. i Vrijdag 4 sept.: Uitstapje ge- a meentepersoneel naar Delta werken. Donderdag 3 sept.: Clubkampi oenschappen VZC in Bergbad. Jonge veehouders leiden hun jongvee langs de jury die tot taak had de pryzen vast te stellen. 1922-1962 Assurantiekantoor Eifl. R. R. MULDER Makelaar In Assurantain Kerkewijk 167 - Veenendaal HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, en*. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1