Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Miljoenenlening voor de bouw Raadhuis bracht tongen in beweging BIJ ONGEVALLEN UITSLUITEND BELLEN NR. 2222 Agenda SYMPATIEBETUIGINGEN AAN GESCHORST SCHOOLHOOFD „Het Ritmeesterkoor" concerteert in „Petra" kerk 38e JAARGANG VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 Nr. 70 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Itaad van Veenendaal nam snel besluiten, alleen: De raad van de gemeente Veenendaal doorliep in vlot tempo de 26 punten tellende agenda. De voorzitter, Burgemeester Hazen berg bekrachtigde met een lichte hamertik het merendeel van de voorstellen. Alleen het voorstel tot het aangaan van twee geldleningen ten bedrage van 2 miljoen gulden, bestemd voor de bouw van het nieuwe Raadhuis noopte enkele leden tot het ma ken van de opmerking dat deze kosten zeer hoog waren en ook de rentevoet van 6% wel wat aan de hoge kant lag. Het voor stel werd evenwel niet in stemming gebracht, zodat de miljoenenlening doorgang zal vinden. WAARDERING Prijsverschil WIST U Veel geld Schooljeugd demonstreerde en ging in staking GEJOEL Terug Allures WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKm Slachtoffer van brand in ziekenhuis overleden Overleg met Schoolraad Ned. Ver. van Huis vrouwen sticht afd. in Veenendaal GROTE BELANGSTELLING SOLISTEN Op 8 okt. in bejaardencentrum 28 jaar Mutatie en uitbreiding bij Veenendaalse P.T.T. ELST BROUWER Commissaris der Koningin bracht werkbezoek aan Veenendaal HOLLANDIA TRICOT EN PETRAKERK BEZOCHT 1 SfeetMU HOQFOSTP 91 VEENENDAAL Bedaktto en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 UJnen) - Giro 663427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Nadat de voorzitter had medegedeeld dat het raadslid Mr. J. F. van Leeuwen met kennisgeving afwezig was, werden zonder hoofdelijke stemming de voorstel len goedgekeurd inzake de verhoging van het presentiegeld der raadsleden, dat met ingang van 1 januari 1964 op f 22,per vergadering wordt gebracht en de aan schaf van een portofoon ten behoeve van de politie. Bij het voorstel tot wijziging van de aan Patr. Bouwvereniging te verlenen voorschotten voor de bouw van de 179 woningen in de Schrijvers wijk wilde de heer Diepeveen (A.R.) nog eens extra be nadrukt zien, (hetgeen ook al in de pers naar voren is gebracht) dat de aannemer wel een zeer bijzondere waardering ver dient door op de totale bouwsom lVi ton te laten vallen. Hoewel de gemeente er geen direct voordeel van heeft kan het toch worden vastgesteld dat de toekom stige bewoners ongeveer f 0,80 per week minder huur behoeven te be talen. In het verleden werd dezelfde aanne mer (de N.V. van Eist) wel eens het een en ander verweten, dat overigens ten on- E. C. Diepeveen (A.R.): Extra waardering. rechte gebeurde en het is hier wel de plaats om de firma van Eist nog eens extra dank te zeggen voor de humane geste, aldus de heer Diepeveen, er direct aan vastknopend dat dit misschien voor Den Haag aanleiding kan zijn Veenendaal een extra contingentje toe te wijzen. Het voorstel tot benoeming van leden voor de commissie van advies woonruimte werd afgevoerd wegens het zich niet be schikbaar stellen van enkele kandidaten. Mevr. Buddingh-de Vries Lentsch (V.V.D.) wilde wel eens weten waarom er zo'n geweldig prijsverschil moest be staan tussen de verkoop van grond: a. aan Patr. Bouwvereniging een perceel bouw grond in 't Hoorntje voor f 18,60 per dat tijdens de demonstraties van donderdagmorgen een scholiere kwam te vallen? dat zij slechts enkele schaafwon den opliep? dat op vele wegen in Veenendaal- noord 50 km. tekens zijn geschil derd? dat landbouwers klagen dat hun paarden niet over die geschilderde letters willen stappen? dat hieruit al een ongeluk is ont staan? dat drie leden van de voetbalver. Veenendaal nu al geluk hadden in de voetbalpool? dat een van hen al tweemaal goed had geraden? vierkante meter en b. een perceel bouw grond in De Engelenburg aan de Gere formeerde Kerk voor f 35,54 per vierkante meter. Mevrouw Buddingh was een voor standster van gelijkmaking der grondprij zen. Wethouder Van Kuyk (A.R.) repliceerde met de opmerking dat dit geen gelijk waardige stukken grond betreft. In 't Hoorntje betreft het een klein stukje grond, waarvan enkele mensen nog ge bruik maakten toen de grond nodig was. In de Engelenburg ligt de gehele grond aankoop nu eenmaal hoger. Mevr. Bud dingh bleef op haar stuk staan. Zij vond het erg dat een kerkgenootschap zo'n hoge prijs moet betalen voor een eveneens klein stukje grond in de Engelenburg. In de commissie tot wering van school verzuim werden voorts gekozen de heren: W. van Apeldoorn, P. N. van Galen, J. A. v. d. Does, S. de Man, A. C. Schilper- oort, S. Kroesbergen en C. v. Amerongen. De heer C. Versteeg werd met alge mene stemmen herkozen als lid van het Bestuur van de Burgerlijke In stelling voor Maatschappelijke zorg. Pas bij de behandeling van het voorstel tot het aangaan van twee geldleningen ten bedrage van totaal 2 miljoen voor het nieuwe Raadhuis, ontspon zich een (korte) gedachtenwisseling. De heer van Hardeveld (ex-P.v.d.A.) vond dat er grote werken worden aan- bedingen dan de 6u/o, die nu gevraagd wordt. We zitten te springen op een nieuw Raadhuis, maar als het niet op korte termijn behoeft, zou ik de grote miljoenenlening wat willen uitstellen, besteed en veel wegen aangelegd wat ont zettend veel geld kost. Ik sta er „huiver achtig" tegenover, aldus de heer van Hardeveld. Dezer dagen is er een ver- aangedrongen geen leningen aan te gaan met het oog op een te verwachten daling van de rentevoet. Ik zou willen opmerken, dat als wij het geld niet voor 1965 nodig hebben, dus beter kunnen wachten. Mis schien kunnen we dan een lagere rente gadering geweest, uitgaande van de ver. van gemeentebelangen en hier werd sterk Joh. v. Hardeveld Ex-P.v.d.A.: Beter wachten. (Zie verder pag. 4) Mee,r dan 300 ULO leerlingen van de Kon. Julianaschool bleken donderdag morgen niet van zins de klaslokalen binnen te gaan. Met grote spandoeken ge wapend groepeerden de jongelui zich op het terrein voor de school aan de Ker- kewijk, hierbü tevens hun ongenoegen uitschreeuwend over de aan het hoofd der school, Dr. J. G. Thoomes, opgelegde schorsing van vier dagen, die overi gens reeds dinsdag was ingegaan. Deze ULO leerlingen werden donderdag voor het eerst na de zomervakantie op school verwacht. Verschillende van hen zou den voor het eerst de ULO school gaan bezoeken. Het gejoel van de jeugd overstemde het rustige advies van hun leraren, die hen met zachte hand de lokalen in wilden laveren. De gemoederen van de scholieren waren op deze mooie septembermorgen danig verhit. Op hun met trots meege dragen spandoeken zagen we o.a. de op schriften: „Geen Dr. Thoomes, geen school" en „Zonder kapitein geen vaart". Oftewel de Engelse tekst: Dr. Thoomes come back". Een juist gearriveerde brigadier van politie sommeerde de jeugd hun spandoe ken op te rollen, omdat hiervoor toestem ming van het gemeentebestuur vereist is en die bleken de demonstranten niet te bezitten. Om hun demonstratie kracht bij te zetten besloot men na ampele overweging de les de les te laten en trok men in drommen huiswaarts. Hoewel het personeel van de school met klem probeerde de scholieren van hun voornemen tot staking af te houden, was na een kwartier driekwart van de jonge lui naar huis getrokken. Enkele aar zelende meisjes en jongens werden over reed en tegen negen uur was het school plein leeg en verlaten. De jeugd zat thuis. Later zijn een klein aantal scholieren door hun ouders teruggestuurd maar het bleek niet mogelijk met een dergelijk miniem percentage leerlingen de lessen ter hand te nemen. Een afvaardiging van de schooljeugd vervoegde zich op het gemeentehuis om te verzoeken een grootscheepse sympatie- demonstratie te mogen houden. Naar wij vernamen moet dit schriftelijk geschie den en zal door B en W moeten worden toegestaan. Deze toestemming was heden (nog) niet verkregen. Een andere deputatie van de school jeugd schijnt zich bij het schoolbestuur te hebben gemeld voor een uitleg in de situatie, die overigens niet werd gegeven. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. N. van Galen heeft geen rustige (donderdag)morgen gehad. Uit alle delen van het land telefoneerden pers radio en t.v. over de juiste toedracht van de ge hele zaak. Ook verschillende ouders na men contact op met het schoolbestuur. De heer van Galen vond deze aktie van de jongelui een typisch voorbeeld van studentenallures overgenomen uit Ameri ka (gezien de spandoeken in 't Engels). De leerlingen van de lagere school be gonnen een dag tevoren normaal. Hier heeft zich geen enkel incident voorge daan, aldus de heer van Galen. De leef tijd speelde dus kennelijk een rol. Men moet niet denken dat de ouders achter deze rel stonden, want verschillende van omtsm.*- Met grote spandoeken ge wapend staat de school jeugd op het plein voor de Kon. Julianaschool. Op last van de politie moes ten de doeken worden op geborgen. Het komt herhaaldelijk voor dat men bij ongevallen doktoren per soonlijk tracht te bereiken, 't Is duidelijk dat het resultaat vaak anders is dan men tracht te be reiken, omdat meestal door meer dere personen wordt gebeld en de doktoren vaak afwezig zijn, zodat er soms 4 en soms geen doktoren aanwezig zijn. Wanneer men uitsluitend het ALARM NUMMER VAN DE POLITIE NO. 2222 belt krijgt men steeds direct 'gehoor terwijl de politie bijna altijd weet welke dokter is te bereiken. Belt u dus voortaan uitsluitend no. 2222 voor eerste hulp bij ongevallen. U bewijst daar e.v. slachtoffer en de dok toren een grote dienst mee. De 21-jarige mej. Greetje Cohen die vorige week woensdag ernstig met brandwonden overdekt naar een zie kenhuis moest worden vervoerd is woensdag overleden. Bij een brand in cafetaria De Luifel raakten haar kle ren in vlam. Aanvankelijk werd het meisje naar het Julianaziekenhuis ge bracht, maar later naar het Universi teitsziekenhuis te Nijmegen vervoerd, waar zij aan haar verwondingen be zweek. RONDGANG VAN SCHEEPJESWOLHARMONIE Nog ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum dat de Winkeliersver. „Han del en Nijverheid" dit jaar vierde, maakt de harmonie van de Scheepjes- wolfabrieken a.s. zaterdagmiddag een rondgang door het dorp. B(j de foto's: Geen Dr. Thoomes, geen school. Dit grote witte spandoek waaide hoog in de septembermorgen. De leerlingen maken zich gereed het schoolplein te verlaten om naar huis te gaan. Staking. De drie jongens op de voorgrond zouden voor het eerst ULO- lessen gaan volgen hen hebben de kinderen teruggebracht. Overigens zal van onze zijde een stencil uitgaan naar de ouders, waarin zij aange raden worden hun kinderen vrijdag weer normaal naar school te zenden. Dit sten cil heeft de ouders donderdagavnod be reikt (Red.), en was ondertekend door het waarnemend hoofd, de heer Augusteyn. De heer van Galen vond dat de kinde ren de dienst niet hebben uit te maken. Dit is een kwestie die op hoger niveau zal worden behandeld. Donderdagmiddag j.l. is de voorzitter van het schoolbestuur van de Kon. Julia naschool, de heer P. N. van Galen, bege leid door de overige leden van het dagelijks bestuur, naar Den Haag gegaan om aldaar besprekingen te voeren met de „School raad" voor de scholen met de Bijbel. Aldus de heer van Galen kon hij om trent het besprokene geen enkel commen taar geven, ook al zou hij het wel willen. Wij handelen thans op een nadrukkelijk advies van de Schoolraad. Het belang rijkste is nu te zwijgen. Wij zullen ons van elk commentaar ont houden totdat de Commissie van Beroep haar uitspraak heeft gedaan inzake het beroep dat Dr. Thoomes heeft ingediend inzake het feit dat hij door ons voor de duur van vier dagen is geschorst. Dit is zijn goed recht en wij leggen ons daarbij neer. Voor ons is het ook maar afwach ten voordat we eventuele verdere stappen kunnen ondernemen. Intussen is deze geschiedenis uitge groeid tot een conflict, waarover uit het gehele land reacties komen. Bij beide par tijen (Dr. Thoomes zowel als het bestuur vervoegen zich bij allerlei instanties die geïnformeerd wensen te worden. Het schoolbestuur heeft tot op heden het stil zwijgen nog niet verbroken. De idylle alsof het om een zolderkamertje zou gaan gelooft nu niemand meer Onder grote belangstelling van de zijde der Veenendaalse dames werd donderdagmiddag in Hotel „De Koren beurs" een oprichtingsvergadering ge houden van de Ned. Ver. van huis vrouwen. Meer dan 60 dames traden toe als lid. Dit is de 163ste afdeling in den lande. De Ned. Ver. van huis vrouwen telt landelijk niet minder dan 43.000 leden. De oprichtingsvergadering werd ge opend door de penningmeestersse van het Hoofdbestuur Mevr. de Freytag. Zij memoreerde de gestadige groei van de vereniging en heette alle dames welkom in 't bijzonder de afgevaardigden van de naburige afdelingen te Doorn, Ede, Wageningen en Amersfoort. Mevr. de Freytag verklaarde dat Veenendaal een groot dorp is bekend om zijn wol en sigarenfabrieken. Enkele afdelin gen van de Ned. Ver. van huisvrouwen maakten reeds een excursie naar een der wolfabrieken. De Vereniging werd in 1912 opgericht met 30 leden. Dit aantal is landelijk gegroeid tot ruim 40.000. De vereniging kiest geen partij op godsdienst of poli tiek terrein. Zij heeft drieerlei doel: le. Verlenen van bijstand aan de huisvrouw in haar huishoudelijke en gezinstaak. 2e. Vertegenwoordiging der gezinsbe- langen op economisch en sociaal gebied. 3e. Bevordering van saamhorigheidsge voel en gemeenschapszin bij haar leden. De besluiten van de ministeries van Maatschappelijk Werk en Econom. Za ken worden nauwlettend door het Hoofdbestuur bestudeerd. De Ned. Ver. van huisvrouwen is aangesloten bij verschillende vrouwenfederaties. In het bestuur van de nieuw opge richte vereniging werden gekozen: Mevr. Jansen-v. d. Westering (presiden te), Mevr. van Calsteren-van Mill, Mevr. P. A. Gerritsen-Bolderman, Mevr. J. M. de Ruiter-Brouwer, Mevr. van Haarlem, Mevr. v. d. Does-van Zoelen en Mevr. A. M. v. d. Wal- Kuytze. Ere-presidente werd Mevr. Hazenberg-de Jonge, echtgenote van de burgemeester van Veenendaal. De mannenzangvereniging „Het Ritmeesterkoor" geeft op donderdag 1 oktober a.s. een concert in de Gereformeerde Petra Kerk. Dit is voor de eerste maal dat dit koor in eigen plaats een dergelijk concert ten gehore brengt. Gezien de zeer druk bezochte concerten, welke in Veenendaal door koren van buiten werden gehouden, heeft het bestuur gemeend er goed aan te doen in deze behoefte te voorzien. Het programma dat zal worden gebracht is dan ook van een zeer selec te kwaliteit. Het geheel zal onderleiding staan van de dirigent Bertus van der Vliet. Diet Kloos uit Dordrecht alt, Jan Janssen uit Veenendaal bariton (tevens koorlid) verzorgen de soli, terwijl Klaas Jan Mulder uit Kampen het orgel zal be spelen. De gemengde zangvereniging „Soli Deo Gloria" uit Scherpenzeel verleent aan dit concert haar medewerking. De ze medewerking is hoofdzakelijk ont staan uit het feit, dat gedurende een eerder gehouden gezamenlijk optreden, het bekende „Vaste Rots van mijn be houd" een doorslaand sukses is gewor den. Liederen van Schubert, Bach, Franck en Handel staan op het pro gramma en zijn met zorg gekozen. Dit zelfde concert zal een week later, op 8 okt. worden gegeven in het be jaardencentrum te Veenendaal. Dit lief dadigheidsconcert zal ongetwijfeld zeer op prijs worden gesteld. De recreatie zaal in dit gebouw leent zich uitstekend voor dergelijke uitvoeringen. Een zeer akoestisch plafond staat er borg voor, dat een zuivere weergave wordt ver kregen. De mannenvereniging „Het Ritmees terkoor" bestaat dit jaar 28 jaar. Zij is aangesloten bij het Koninklijke Ned. Zangersverbond. Het dagelijks bestuur, bestaande uit W. Lucas, voorz.; A. van Dijk. secr. en J. Roelofsen, penn. zijn met de huidige bezetting bpst tevreden. Het koor heeft altijd uit zo'n 60 zan gers bestaan en allemaal is men trots een zanger uit eigen kweek n.l. Jan Janssen (bariton) als solozanger te kun nen laten optreden. De thans 54 jaar oude Dirk van Dijk zingt als 1ste tenor nog voortreffelijk mee en is in staat nog een vlekkeloze solo te zingen. Het aangekondigde concert in de Petra Kerk zal ongetwijfeld een grote NIEUWE DIRECTEUR Per 1 oktober a.s. is de heer G. H. Slagter, chef personeelszaken bij het postdistrict Zwolle, benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Veenendaal. Hij volgt de heer M. L. Stufkens op, die op deze datum met pensioen gaat. De heer Stufkens was sinds april 1958 directeur van de poste rijen. De nieuwbenoemde directeur is 43 jaar en sinds 1 juli 1938 in dienst van de P.T.T. Zijn standplaatsen waren Zwartsluis, Meppel, Dedemsvaart en Zwolle. Tevens kan vermeld worden dat de werkzaamheden voor de bouw van een nieuwe telefooncentrale zijn begonnen. De oude centrale kon door te geringe ruimte de capaciteiten voor een goede functionering van de telefoondienst niet meer opbrengen. Deze nieuwe centrale gaat de bouw van het nieuwe postkantoor vooraf. Juist naast de plaats waar nu de bouw put is gegraven komt het nieuwe, groots opgezette postkantoor. De grond is reeds aangekocht, tekeningen kant en klaar. Het wachten is nu nog op rijksgoedkeuring. GEVONDEN EN VERLOREN Verloren: fototoestel; Gevonden: blauw kinderjack. BESTUURSFUNKTIES BIJ ORANJE WIT VERDEELD Op de dinsdagavond gehouden be stuursvergadering van de voetbalver eniging Oranje Wit hebben de be stuursleden na onderling overleg de funkties als volgt verdeeld: Voorzitter R. v. Kooten, 2de voorzitter H. C. Bos, Secretaris J. v. Rijn, 2e secretaris J. Zomer, Penningmeester G. L. Huls man, 2de penningmeester B. v. Kooten, Commissaris de heer Bijsterbosch. S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties belangstelling trekken, want van goede zang houdt men wel in Veenendaal. Het programma vertelt ons, dat het aan inhoud niet zal ontbreken. Jan Janssen, bariton solist (koorlid). Woensdagmorgen bracht de Com missaris der Koningin in de pro vincie Utrecht Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, ver gezeld van de Griffier der Staten Mr. P. van Zanten en de waarne mend chef van het Kabinet P. Rehorst een werkbezoek aan de gemeente Veenendaal. Ter gele genheid van dit bezoek was de nationale driekleur gehesen vanaf het gemeentehuis. Na een bespreking met het da gelijks Bestuur van de gemeente Veenendaal volgde een rondgang door de gemeente. Van 11 tot 12 uur werd een bezoek gebracht aan het bedrijf van Hollandia Tricot op de Kerkewijk. Het gezelschap had vooral belangstelling voor het moderne produktieproces en de nieuwbouw van dit bedrijf. Tegen 12 uur vertrokken de hoge autori teiten in zuidelijke richting waar men de moderne Petrakerk be wonderde. Er was niet voldoende tijd meer om het pas gereedgeko men nieuwe Sportpark met een bezoek te vereren, hoewel dit wel op 't programma stond. Tegen het middaguur vertrok het gezelschap weer in de richting Utrecht. VEENENDAAL Zaterdag 5 sept. Jaarlijkse tocht voor invaliden, georganiseerd door de ver. „Oranjedag". Vertrek uit Veenendaal 10 uur v.m. Zaterdag 5 sept. Jongdierenkeu- ring, achter hotel Vonk. Uit gaande van de Veenendaalse Konijnenfokkers ver. Zaterdag 5 sept. Gebouw Elthe- to. n.m. 7 uur. Clubkampioen-' schappen „Judokwai Veenen daal". t.e.m. 16 sept. In gebouw „De Instuif", Industrielaan. Beroe- pententoonstelling. Vrijdag en dinsdagavond voorlichting voor ouders. Zondag 6 sept. Reünie van oud militairen 10 R.I. in Hotel „La Montagne". RENSWOUDE Maandag 7 sept. Puzzelrit herv. j.v. „Immanuel". Dinsdag 8 sept. Gemeentehuis. Raadsvergadering. SCHERPENZEEL Zaterdag 5 sept. C. J. V. puzzel- rit. Inschrijven in gebouw Phi- laletus van 2.15 tot 3.30 uur. voor betere uurwerken

De Vallei | 1964 | | pagina 1