Oud-mobilisanten houden herdenkingsreunie HOEDEN FLITSEN UIT I. DE EVACUATIE EN OMSTREKEN H OOR TOESTELLEN Renswoude organiseerde geslaagd voetbaltoernooi V. A. B. DE KLOMP CHSYHOieir DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 Nr. 70 Tiende Regiment infanterie in Veenendaal „gelegerd" Naar Veenendaal Verlof ingetrokken Afkondiging Leveringen uitsluitend op medisch advies Volledige toestellen Volledige garantie op alle Deskundige en blijvende service A Desgewenst aan huis te ontbieden Leverancier alle zieken fondsen PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL Scherpenzeel werd weer winnaar Veranderd KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE „Het Oranje Kruis" wijst gemeenten op gevaar van flessen zonder statiegeld U vindt bij ons een zeer uitgebreide keuze Niet alleen in de moderne sportieve modellen, maar ook in de klassieke Hoed kunt U volop keuze maken. BORSALINO - STETSON-FLéCHET cCetJ&e Goed van Van der Zee gaat langer mee 70 KM. BORDEN BIJ ROTONDE DE KLOMP door Rik Valkenburg In september 1944 was de slag om Arnhem een mijl paal van de eerste orde in de heroïeke eindstrijd tegen de Duitse bezetting hier te lande. Nederland MOEST herrijzen Deze worsteling duurde tot mei 1945. In september 1964 is het dus twintig jaar geleden dat deze slotfase van de oorlog in ging. Het ligt daarom in onze bedoeling de komende maan den, door het plaatsen van een reeks artikelen over de oorlogsjaren, hier aandacht aan te besteden. Het zullen uitsluitend gebeurtenissen zijn, die de moeite van het lezen volop waard zijn en in of rondom Veenendaal hebben plaatsgevonden. Wij hebben de heer R. Valkenburg bereid gevonden, deze rubriek te verzorgen en dat onder de titel: „Flit sen uit '40-'45 - Veenendaal en omstreken." Soms zal een artikel de vorm hebben van een kort ver haal, soms ook meer als een gesprek (interview) met een betrokken persoon. In ieder geval wordt het inte ressant en boeiend, waar de meesten uit onze omgeving belangstelling voor zullen betonen. We starten met een persoonlijk artikel van de schrijver over de onvergete lijke evacuatie van Veenendaal in mei 1940. Zondag a.s. komen ze weer bjj elkaar, de mannen van de Staf van het 10de Regiment Infanterie, die nu precies 25 jaar geleden in Veenendaal werden in gekwartierd. Velen zyn in de loop der jaren overleden. De groep wordt steeds kleiner. Maar toch zullen een kleine 30 manschappen zondag in Hotel „La Montagne" bijeen zjjn om de oude herinneringen weer eens op te halen en de band te verstevigen. Ieder jaar komen ze bij elkaar. Dan hier dan daar. De meeste bijeenkomsten werden echter in Veenendaal gehouden omdat hier de meeste herinneringen liggen. De groep geeft op gezette tijden een gestencild blad uit „Joof" genaamd, dat door alle 10 R.I.'ers wordt „verslon den". Overste Muys, destijds kapitein bij 10 R.I. voert de redaktie, tesamen met de heren H. Muts, G. Moesbergen, H. Piper en A. A. W. Post. Een fraai foto-album met vele mo bilisatie-herinneringen is nog in het bezit van de ex-militairen. Hieruit putten wij de volgende: Mobilisa tieherinneringen. Vrijdag 25 aug. 1939. Nadat reeds op 7 april 1939 het 10e Grensbataljon ten gevolge van de spanningen in Europa, veroorzaakt door de overval van Italië op Albanië vanuit het vredesgarnizoen Ede naar haar oorlogsopstelling te IJ- muiden was vertrokken, namen de te genstellingen gedurende de zomermaan den in ons werelddeel een dergelijke omvang aan, dat onze Regering zich op donderdag 24 augustus genoodzaakt zag de voormobilisatie af te kondigen. Daar dit bericht eerst in de loop van de avond ter kennis kwam van de commandant van 10 R.I. besloot deze pas de volgende morgen (vrijdag) met het kader naar Haarlem te vertrekken, teneinde de mobilisatie van het 10de Regiment Infanterie voor te bereiden, aangezien zich daar het mobilisatie centrum bevond. Vrijdag te 10.30 uur arriveerde Over ste van den Briel met enige officieren te Haarlem en dezen begaven zich ter stond naar het punt van opkomst: de R.K. Huishoudschool aan het Sophia- van het gehele regiment mogelijk te maken. De Europese toestand verergerde in tussen dermate dat het heden door de Regering nodig werd geoordeeld de mobilisatie onzer weermacht af te kon digen. Donderdag 31 aug. 1939. Koninginne dag !Deze dag bood een geheel ander beeld dan een jaar daarvoor, toen, ter gelegenheid van het regeringsjubileum onzer vorstin het 10de Regiment in Den Haag defileerde. Na de afkondiging der mobilisatie op maandag j.l. meldde het merendeel der opgeroepenen zich op de eerste mobili satiedag (dinsdag) bij hun onderdelen, terwijl de overigen in de loop van woensdag 30 aug. opkwamen. Met het commando over de Regiments-verbin- dingsafdeling werd nu kapitein A. W. van Vossen belast, nadat dit gedurende de twee eerste mobilisatiedagen was waargenomen door de 1ste luitenant Westra. Naarstig werd met de reeds aange vangen werkzaamheden tot het gereed maken der afdeling voor haar oorlogs- taak voortgegaan. Donderdagavond om 23.30 uur stond de verbindingsafdeling gereed om naar het concentratiegebied te worden vervoerd. Zaterdag 2 sept. 1939. In de nacht van donderdag op vrijdag werd het ge hele regiment per spoor vervoerd van Haarlem naar Amersfoort, vanwaar te voet gemarcheerd werd naar Wouden berg, alwaar de troep tot legering overging. De volgende morgen (zaterdag) stond om 6 uur het geheel weer voor de af mars gereed en marcheerde het regi ment met de verbindingsafdeling aan het hoofd der colonne naar Veenen daal. Direct bij aankomst werd de af deling gelegerd in de Chr. ULO school aan de Kerkewijk en werden de nodige voorzieningen getroffen om het gebouw voor de troep bewoonbaar te maken. Zaterdag 11 nov. 1939. Voor de eerste maal werden tengevolge van een min der overzichtelijke toestand en met het oog op eventuele gebeurtenissen de pe riodieke verloven tijdelijk ingetrokken. In Veenendaal en elders ontstond niet alleen door de getroffen militaire voor zorgsmaatregelen, maar mede door on controleerbare geruchten onder de bur gerbevolking een nerveuse stemming. Nadat de afgelopen 2 maanden benut waren de afdeling voor haar oorlogs- taak meer geschikt te maken kwam aan de „schoolse" vorming een einde en kon de herverworven kennis in prak tijk worden gebracht toen binnen drie dagen een regimentstelefoonnet zij het dan provisorisch, moest worden opge bouwd, waarbij naar schatting 50 km veldkabel werd gebruikt. Na korte tijd, konden tengevolge van de verminderde spanning de verloven weer worden verleend en werd het ge hele net verbeterd en waar nodig uit gebouwd. In 't bijzonder dient geme moreerd een verbinding ter lengte van ongeveer 7 km van Huize „Melina" naar het 2de Bataljon aan De Klomp en voorts de verbinding naar de stallen te Eist. bij wijze van uitzondering en bijzondere „luxe" gelegd met gebruik neming van een vrachtauto als monta gewagen. Tot zover het relaas over de begintijd van de mobilisatie. Zondag zal er weer veel van deze en andere gebeurtenissen worden opgehaald. Het is mogelijk dat de reünisten vanuit La Montagne en kele plaatsen, waar men 25 jaar geleden zo'n spannend deel van zijn leven door maakte, nog eens gaan bezoeken. Het 10 de Regiment Infanterie in carré aangetreden op de Markt in nov. 1939. plein te Haarlem waar reeds verschei dene vóórkwartiermakers, o.a. de Kapt. Adj. Dekker, S.M.A. Veerman, en van de verbindingsafdeling sergeant Moes bergen, korporaal Tork en een twintig tal manschappen aanwezig waren, ter wijl zich in de loop van de dag nog meerderen meldden. Er werd een begin gemaakt met de voorbereiding tot een eventuele mobilisatie. Maandag 28 aug. 1939. Drie dagen werd sinds de afkondiging van de voor mobilisatie gewacht hoe de internatio nale toestand zich zou ontwikkelen. In tussen werd voortgegaan met het ne men van alle maatregelen, die nodig waren om een eventuele mobilisatie Zaterdag was de tweede en laatste dag van het voetbaltoernooi dat door de v.v. Renswoude werd georganiseerd. Al bü al een geslaagd evenement. Voor de tweede maal werd „Scherpenzeel" winnaar van het toernooi door gelgk te spe len tegen NSVS 1-1, maar de strafschoppen beter te benutten. In 1962 was Scherpenzeel ook al bekerhouder. By de reserves won VRC 3 de beker door met 5-0 Renswoude 2 te verslaan. Wethouder Wolfswinkel deelde na afloop de prij zen uit. De eerste wedstrijd ging tussen de re- serverteams van NSVS en Scherpenzeel om de 3e en 4e plaats. Deze wedstrijd werd door NSVS-II met 1-0 gewonnen nadat Scherpenzeel-II aanvankelijk met 10 man en NSVS-II met negen man in het strijdperk traden (waarschijnlijk als ge volg van het vroege uur n.l. 1 uur). Hier na bestreden Renswoude-II en VRC-III elkaar om de le en 2e plaats. VRC be heerste de strijd volkomen, getuige de grote 5-0 overwinning. Met deze wed strijd werd het eerste deel van de middag besloten. Na de gebruikelijke thee (dit keer was het echter limonade) traden Renswoude en Rhenus tegen elkaar aan. Renswoude had het elftal drastisch veranderd. Het elftal voldeed geheel aan de verwachting. Het was de tot linksbuiten gepromoveer de B. Veldhuizen die met een prachtig schot de score opende in het voordeel van Renswoude, 1-0. Rhenus wakker geschud, ook al door de onverwachte nederlaag van vorige week, zette alles op alles en trof de roos doordat de keeper de bal losliet en de Rhenus midvoor kon profi teren, 1-1. Vier minuten later scoorde Rhenus zelfs 1-2. Renswoude kwam hierna ver woed opzetten. Het overwicht resulteerde in een doelpunt na een fraaie kopbal van van Raay, 2-2. Na rust kwam Renswoude pas goed los. In de zevende minuut gaf C. Vink Renswoude een voorsprong na een fatale misser van de Rhenus doel man, 3-2. Renswoude viel stevig aan waarbij Gijsbertsen en van Raay nog goe de scoringskansen kregen. Vlak voor het VEENENDAAL eindsignaal wist Pater na een goede voor zet van C. Vink nummer vier in de tou wen te jagen. Het einde kwam dus met 4-2 voor Renswoude. Speelt Renswoude volgende week in dezelfde vorm dan moet ook de eerste competitiewedstrijd tegen Woudenberg in winst worden omgezet. Het sluitstuk van de middag werd de wedstrijd NSVS-Scherpenzeel. In een fraaie wedstrijd eindigden beide clubs ge lijk, 1-1. Scherpenzeel benutte de straf schoppen beter dan de Veenendaalse club en werd winnaar, evenals in 1962. Rhenus won in 1963 de Taets van Amerongen- beker. Renswoude kan terugzien op een zeer geslaagd toernooi. Het was een goed oefenprogramma voor de deelnemende clubs. De Koninklijke Nationale Bond voor het Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken, het Oranje Kruis, ver wacht dat de verwondingen die worden opgelopen in bos en hei en op het strand in ernst en aantal zullen toenemen, naarmate het gebruik van de z.g. een malige flessen - glasverpakking zonder statiegeld - zal stijgen. Dit staat in een schrijven dat deze organisatie dezer dagen zond aan alle gemeenten in ons land. De hulpver leningsdiensten aan onze kust houden zich nu reeds vrijwel uitsluitend bezig met eerste hulp bij verwondingen. Al leen al in één Nederlandse badplaats werd tijdens dit seizoen 1.J68 maal hulp verleend bij aan het strand opgelopen verwondingen. In een aantal gevallen waren deze verwondingen, opgedaan door glas scherven en scherpe metalen, zelfs vrij ernstig. Het is wel duidelijk, dat het aantal soortgelijke ongevallen over het gehele land een aanzienlijk veelvoud be draagt. Sinds enige weken worden flessen zonder statiegeld in de handel gebracht door twee grote brouwerijen. Naar het zich echter laat aanzien zullen binnen korte tijd enige miljoenen „eenmalige flessen" per jaar voor Nederlands ge bruik worden geproduceerd. Voor de ge volgen hiervan, op de terreinen voor de openluchtrecreatie, is het Oranje Kruis bevreesd. De organisatie verzoekt de gemeen ten dan ook om maatregelen te nemen, teneinde het achteloos wegwerpen van verpakkingsresten door een deel van het publiek zoveel mogelijk tegen te gaan. De Nationale Bond wijst op de nood zaak om recreatieplaatsen in voldoende mate te voorzien van afvalbakken. Het toezicht houden van politiezijde op het gebruik zal dringend noodzakelijk zijn. Het Oranje Kruis zou overtredingen strafbaar gesteld willen zien. dit om de toerist tegen zichzelf te beschermen. ANWB ORGANISEERT NAJAARSWANDELING De ANWB organiseert deze maand (september) weer een najaarswande ling voor individuele wandelaars. De wandeling wordt gehouden op 12 en 13 september op de Hoge Veluwe. De vertrekpost is gevestigd in hotel „Ja- gersrust" aan de Dorpstraat te Otter- lo. Bij het hotel is voldoende parkeer gelegenheid. Zoals gebruikelijk zal men een keuze kunnen maken uit een kort parcours van ongeveer 12 km en een lang parcours van circa 18 km. Zowel de inschrijving als de afgifte van de routebeschrijving vindt plaats bij de vertrekpost. By de rotonde aan De Klomp zijn deze week verkeersborden aangebracht, waar op de maximum snelheid van 70 km is aangegeven. Voor het snelverkeer dat ter plaatse zeer intensief is zijn de borden wel wat ongunstig door Rijkswaterstaat neerge zet. Komende vanaf de Klompersteeg staat eerst een waarschuwingsbord van 90 km en vlak voor de bocht de 70 km somma tie. Bovendien is het nog onmogelijk om met een snelheid van 70 door deze on overzichtelijke bocht te rijden. De ver keerspolitie te Ede verklaarde dat de plaatsing van de borden inderdaad niet ideaal is. Beter ware geweest de borden honderd meter voor de bocht neer te zetten. Donderdag, 9 mei 1940. Er flonkert een ster aan het firma ment Een zoeklicht tast de hemel af Ergens bromt een vliegtuig, hoog in de lucht Verder is alles stil en sereen. Ieder kan zonder angst gaan slapen. Immers vandaag nog heeft de Führer een ver klaring afgelegd dat hij de neutraliteit van Nederland nimmer zal schenden. Hij zal de westergrenzen ongemoeid laten Ook Veenendaal legt zich ter ruste Vrijdag, 10 mei. 's Morgens te 4.45 uur. „Kom jö, wordt toch eens wakker! Kijk eens door het venster De hele lucht zit vol vliegtuigen. Wel vijf honderd! Wel dui zend! Wel twee duizend Hoor toch eens Er wordt geschoten dat het davert Wat doe je dan als jongen van zes tien? Je duikt het bed uit en rent naar het raam, om de zaak te bekijken Ja, toen schrok ik toch wel. Overal vliegtuigen. Messerschmitts, Junkers, Stukas etc. Als donkere dreigende vo gels steken ze af tegen de ochtend hemel. Wat betekent dit? Trossen lichtspoor munitie hangen te schijnen in de lucht. Overal kogels Overal geknetter Wat een wereld! Ah, kijk eens Daar duiken plot seling enkele grote vliegtuigen naar be neden. Met een dreigend gegrom dave ren zij over het dorp. Er wordt fel ge schoten. Mensen snellen hun woningen binnen. Het afweergeschut van de Hol landers blijft dapper doorknetteren. En dan Een juichkreet barst los. Een groot Duits toestel komt rokend naar beneden. Ha, dat hebben we dan maar gefikst! Nederland laat niet met zich spotten O, zo! Aan de Slaper dijk slaat het vliegtuig tegen de wereld. Dat is nummero één! Wacht maar De Nederlandse leeuw heeft ge bruld Al spoedig dringen Veenendaal ge ruchten binnen dat de oosterburen bruut onze grenzen zijn overgetrokken. Te land en in de lucht. Hele zwermen parachutisten worden afgeworpen. Le gioenen rukken op naar de Afsluitdijk en de Grebbeberg Arm, klein va derland Het bloed van duizenden jonge Ne derlanders zal de vruchtbare bodem kleuren. Evenzoveel doodssnikken zul len worden gesmoord in de donder van de granaatexplosies, mitrailleurvuur en bominslagen. worden vrijgemaakt tot frontgebied. Hier immers zal het ontzettende tref fen plaats vinden. Wat een situatie Het beduidende aantal soldaten die in en rondom Veenendaal gelegerd zijn, hebben grotendeels hun plaatsen in de stellingen en gevechtsbunkers al inge nomen. Rondom Veenendaal is het één groot, door de defensie aangelegd bol werk, gericht tegen het oosten hoofd hing Tegen één uur vertrok er al een wijk naar Eist. Wij dachten nu ook wel spoedig aan de beurt te zijn, maar het duurde nog uren. 's Middags gingen we met een paar man een bezoek brengen aan onze oud ste broer aan de Mulderslaan, maar toen we daar aankwamen, bleek de vogel reeds gevlogen te zijn. Naar Eist. We gingen snel weer op huis aan, want elk ogenblik kon ook voor ons het uur slaan. We kregen een tip om de grote rarr.cn met band te beplakken, vanwege de bomir.slag°n. Op deze ma nier zou het glas meer luchtdruk kun nen doorstaan. m 'ffl&HR/affli, Een Messerschmitt in de aanval. Een reëel beeld uit de meidagen! De meeste van deze jonge kerels, zijn in de mobilisatietijd de beste maatjes geworden met de Veenendaalse burge rij. Nu zitten ze gevechtsklaar en ner veus in hun loopgraven aan de Munni- kenweg, de Slaperdijk, de Meent, de Batterijen, ja bijna overal. Hoeveel van hen zullen hun Veenendaalse kennissen weer een bezoek kunnen brengen, straks, na het grote treffen Menige Veenendaler bidt met een vol gemoed: O, God, bescherm toch „onze jongens". Hier ziet u leden van de gymnastiekvereniging Excelsior te Achterberg in aktie op de trampoline, die deze vereniging sinds vorige week in haar bezit heeft ge kregen. Vermeldenswaard is hierbij, dat de aanschaf van dit toestel financieel mogelijk is gemaakt door leden uit de vereniging. Achterberg heeft hiermee de primeur in deze omgeving. Inundatie van Veenendaal in de mobilisatie tijd. (Foto W. A. van Bezooijen) Maar plotseling komt er een ontspan nend bericht. Het gaat van mond tot mond: Twee duizend Duitse vliegtuigen trekken over Nederland naar Engeland, voor een grootscheepse aanval. Helaas, maar al te spoedig blijkt dat in deze mare, de wens de vader der ge dachten was. Nee, niet Engeland maar Nederland gelden al die vreemde ma chines, hoog boven in de lucht. Trou wens de radio heeft het doorlopend over parachutisten, die op tal van plaatsen aanvallen ondernemen. Om 9 uur is de berichtgeving duide lijk genoeg. Nederland verkeert in oor log met Duitsland. Het ultimatum is reeds gesteld. Verwoed wordt er in sommige gebieden al gevochten. Staal tjes van dapperheid worden ten beste gegeven; maar de Duitse laars dreunt steeds westelijker De onstuitbare legers rukken op naar de Grebbelinie: De beroemde defensie gordel, waar ook Veenendaal in ligt. Een angstkreet klinkt door de Gelderse Vallei. De alarmtoestand wordt afge kondigd. En dan valt het grote woord Het schrikbeeld waar ieder voor vreest: EVACUATIE!!! Maandenlang was Veenendaal hierop reeds voorbereid, maar nu het mis schien werkelijkheid gaat worden, zit er zoveel meer dreiging in dit woord. Ordonnances van de L.B.D. brengen overal de waarschuwing: Spoedig klaar maken voor het vertrek! Heel Veenen daal moet weg. De Grebbelinie moet De meeste „jongens" zijn echter vol goede moed. Immers over een dag of twee zullen de Engelsen komen om krachtig hulp te bieden. Als de Duit sers maar vast een dag of wat kunnen worden tegengehouden, komt alles oké. Welnu, aan de Hollandse jongens zal het niet liggen. Ha, wat zullen ze er op- bonken! Als de Tommy's nu maar gauw komen Intussen maakt Veenendaal zich klaar voor de gigantische exodus naar het westen. Honderd en één dingen moeten worden ingepakt, of achtergelaten. „Zeg, zullen we dit ook meenemen, of toch maar niet „Nou, dat weet ik ook niet, hoor. Kan het nog in deze koffer Zo ging het bij ons, zo ging het over al in Veenendaal. Er werd gediscusieerd over welk pak men zou aantrekken, of er nog brood genoeg was en welke spul len persé mee moesten. Ik moest nog even een boodschap doen in de Zandstraat. Er stond daar ook een soldaat in de winkel. „Hoe vind je de toestand vraag ik hem. „O, heel best hoor zegt de opti mistische soldaat, ,,'t Gaat goed! Bij Arnhem is er al een brug vol met Duit sers de lucht ingeblazen. En morgen middag komen de Engelsen. Ze komen naar de Grebbelinie en de Fransen zul len Brabant bezetten. We zullen het best klaren Ik ging weer naar huis, 't was etens tijd. Er was weinig animo voor de maal tijd. Niemand wist wat er boven zijn Omstreeks half zes begon het plotse ling buiten zo ontzettend te daveren, dat wij naar buiten renden. Toen zagen we het: de angstwekkende explosies kwamen van de Kastanjelaan. Huis voor huis stortte in. Geweldige rookwolken stegen op. De echo van de oorlog deed vreemd aan op deze eerste dag Het is bijna zes uur als wij vertrek ken kunnen. Moeder met de jongste, mogen met de auto mee. Wij moeten echter per fiets naar Eist. Ultra zwaar beladen met dekens en koffers en wat dies meer zij. Mij was een enorm pak dekens toevertrouwd, waarmee ik de richting van Eist uit zeulde met mijn karretje. Zo liepen wij mee in de ge weldige, kilometers lange stoet, welke langzaam voorwaarts trok. Een onvergetelijke aanblik, deze dui zenden en nog eens duizenden vluchte lingen uit Stichts- en Gelders Veenen daal. Bij pension „Berg en Bos" (het tegenwoordige ex-Koetshuis) kregen we een glas water, aangereikt door Hol landse soldaten. Ondertussen vlogen er nog hele zwer men vliegtuigen over, waar onophoude lijk door het Nederlandse afweergeschut op geschoten werd. Soms vlogen ze angstaanjagend laag Eindelijk doemde Eist op, waar we spoedig moeder en zus vonden. Gezin nen die compleet waren mochten de boot op. Op de wal stond één deinende mensenmassa! Allen angstig, vooral nu het avond werd. Op de Rijn lagen tien tallen boten. Allemaal Rijnaken Ook diverse kolenboten en dat voor vervoer van mensen 1 Wij smeten onze fietsen ergens neer en sjorden de pakken eraf. We liepen langs de botenrij en vonden na enig zoeken een geschikte boot. D.w.z. wij werden vanaf een bepaalde boot door kennissen geroepen te komen. Daar was nog plaats voor ons. De boten lagen per drie stuks aan elkaar verbonden. Drie boten vormden dus een sleep. Wij belandden op de derde boot van een sleep en hoe verrast waren wij toen we daar onze oudste broer met zijn ge zin aantroffen Over en weer verbeterde deze ont moeting de stemming aanmerkelijk. Daar wij hier veel fietsen op het dek zagen liggen, gingen wij ook onze kar retjes maar halen en sjorden die de boot op. In de boot was het zeer ongezellig! Een paar kleine, lage bankjes dienden voor zit- en slaapplaats. Als je er een poosje op zat was je het dik „zat" ook! Dan ging je maar weer eens op het dek kijken Na een poos wachten zette onze sleep zich langzaam in beweging, getrokken door een pittige sleepboot. Baby's huil den. Moeders probeerden te troosten. En zo voeren wij de onbekende toe komst tegemoet (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 5