Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Verkeer op provinciale weg 21 steeds intensiever Meeste verkeer blijft in industriecentrum Veenendaal FORSE STIJGING IN LAATSTE JAAR H 1 Politieberichten CIJFERS 6 oktober grote paraatheidsoefening te Veenendaal van gebied Utrecht C RENSWOUDE AMERONGEN Jonge vrouw op slag gedood oversteken ACHTERBERG SCHERPENZEEL Bijna 50 jubilarissen bij Ritmeester Sigarenfabrieken DE KLOMP EDERVEEN 38e JAARGANG VRIJDAG II SEPTEMBER 1964 Nr. 72 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal advertenties Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vanwege de provinciale Waterstaat werden dezer dagen gegevens verstrekt omtrent de verkeerstoename in de provincie Utrecht. De verbindingsweg vanuit de Betuwe naar Rijksweg 12, (de prov. weg 21), werd in het rapport met name genoemd als een der wegen waarop de toename van het aantal motorvoertuigen het grootst is. Het blijkt dat het verkeer over de Rijnbrug bi) Rhenen in de laatste vijf jaar meer dan verdubbeld is. Ook kan geconcludeerd worden dat de trek vanuit de Betuwe naar Vee nendaal minder groot is dan werd verwacht. De helft van de voertuigen, die in noordelijke richting de Rijnbrug passeren, slaan links of rechtsaf in de richting Wageningen en Rhenen. De overigen volgen de weg naar Veenendaal, waarbij het opvalt dat een groot deel in Veenendaal zelf blijft steken voor een bezoek aan de verschilldende bedrijven. Het doorgaand verkeer vanuit de Betuwe naar Rijksweg 12 schijnt betrekkelijk gering te zijn. Absorptie Afhankelijk Knelpunt 's Morgens vroeg De bevolking ds. de jong beroepen Notaris P. W. Maris 25 jaar in Veenendaal Grote interkerkelijke muziekavond op donderdag 17 september Najaarsmodeshow van fa. Hein van Schuppen In Renswoude komt distributiecentrum voor supermarkets Bloemententoonstelling zeer geslaagd s I s BROUWER OP 18 SEPT. HULDIGING landbouwcursus Tweejaarlijkse bazar op 22 en 23 september '$ettcruuè<)*eDAMES AGENDA Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 HJnen) - Giro 563427 Re dak tie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" Ln plaatsen van verschijning VAL 1 El Advertentieprijs per inm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent De politie heeft het de afgelopen da gen niet bijzonder druk gehad. Op het ongeval met de Engelsman op Rijks weg 12 na zijn er maar een paar kleine ongevalletjes gebeurd. De wielrijder Van de B. uit Veenen daal werd maandag op de Hoofdstraat om kwart over vijf gesneden door de wielrijdster mevr. v. d^ H. eveneens uit Veenendaal. Door deze manoevre kwam de wielrijdster te vallen, die daarbij een wond aan neus en voor hoofd opliep terwijl ook een arm ge kneusd werd. Dinsdag keek de 12-jarige W. niet goed uit toen hij bij het Slot. de Bru- ineplein op zijn fietsje de weg over stak. Schade en verwondingen werden niet gemeld. Door een aantal pneumatische tellers werden in de jaren 1958, 1960 en 1963 tellingen verricht, waarbij uitgegaan werd van het gemiddelde aantal pas serende motorvoertuigen per etmaal. Aan de noordkant van de Rijnbrug bij Rhenen werden de volgende resultaten geboekt: Aantal passerende motorvoertuigen: In 1958 2204 In 1960 3029 In 1963 5328 Gerekend vanaf 1958 dus een toename van meer dan 3000 wagens. Het blijkt daarbij echter duidelijk dat van de meer dan 5000 voertuigen die dagelijks de Rijnbrug passeren meer dan de helft in oostelijke of westelijke richting afslaat naar Rijksweg 25, want, gemeten bij de spoorwegover gang in Achterberg blijkt het cijfer slechts 2525 te zijn. Dit is dus duidelijk het verkeer dat zich in de richting Veenendaal beweegt. Bij telpunt 3 tussen het Julianazie- kenhuis en hotel La Montagne zijn er weer een paar honderd per dag bijge komen. Dit moet gezocht worden bij de hiervoor is duidelijk. Verkeer naar en van de industrieplaats Veenendaal. Veenendaal vertoont duidelijk de ten dens als centrumplaats te dienen voor een absorptie van het verkeer uit vele richtingen. Het merendeel van het zich in deze drukke plaats bewegende ver keer is plaatselijk verkeer of men moet er voor zakelijke belangen zijn. Uit ver schillende persoonlijke waarnemingen van de provinciale autoriteiten kwam dit aspect duidelijk naar voren. Vanaf de Kerkewijk beweegt zich da gelijks een grote stroom motorvoertui gen naar en van het centrum. Dat veel verkeer op het grote kruispunt Hoofd straat - Zandstraat zowel in oostelijke als westelijke richting afslaat is een bewijs voor de stelling dat de bedrij ven die aan het Verlaat, Vijgendam of Zandstraat gelegen zijn druk worden bezocht. Er werd in het rapport nog gesteld dat bovenstaande gegevens van een morgentelling afkomstig zijn. Ook als het een zonnige dag is kan het verkeer een grote toename vertonen, vooral op In grote files staan de motorvoertuigen opgesteld voor het stoplicht aan de Kerkewijk, nabij de Panter Sigarenfabrieken. Al deze auto's spoeden zich naar het centrum van de industrieplaats Veenendaal. autobezitters uit Achterberg, die zich naar Veenendaal spoeden en bovendien in het grote aantal bezoekers aan het ziekenhuis. Vlak voor de bebouwde kom van Veenendaal ter hoogte van de Dennen laan is de intensiteit weer toegenomen. Het verkeer uit Eist, dat 1541 voertui gen per dag bedraagt, heeft zich inge voegd en zo bewegen 3817 voertuigen per dag zich over de drukke Kerkewijk naar het centrum van Veenendaal. Dit gedeelte van de provinciale weg 21 wordt als een knelpunt beschouwd. Ter ontlasting van dit gedeelte zijn er, zoals bekend, in het structuurplan van de gemeente Veenendaal een aantal rondwegen gepland, waarvan een der meest nodige, aan de westzijde reeds voor een groot deel gereed is. Vanwege de provinciale instanties werd verder meegedeeld dat het frap pant was op te merken dat zich op deze druk bereden provinciale weg zeer veel vrachtauto's bevinden. Een verklaring Groot was de verkeerstoena me op en nabij de Rijnbrug bij Rhenen. Overigens slaan op de voorgrond veel auto's af naar de stad Rhenen en anderen gaan naar Wagenin gen. De helft van het aantal wagens dat de brug passeert zet koers naar Veenendaal. Dinsdag 6 oktober wordt Veenendaal door een grote ramp getroffen. Op deze dag wordt namelijk de SKF-fabriek gebombardeerd, maar door een fout belanden de bommen op het Schrijver'"ark, waar vele mensen wonen. Gelukkig berust deze pessimistische voorspelling alleen maar op fantasie, want het betreft hier een grote paraatheidsoefening van Utrecht c van de verschillende instanties die zich in rampentijd met het beschermen van de bevolking moeten bezig houden. Aan deze oefening doen zowel instanties mee die beschikken over vrijwilligers als ook instanties die beschikken over mensen die voor deze reddings werkzaamheden aangewezen zijn (niet vrijwilligers dus). de Kerkewijk in Veenendaal-zuid, zc werd verklaard. Een telling is dus af hankelijk van het weer op die dag om een zo exact mogelijk gemiddelde te verkrijgen. Resumerend kan worden gesteld dat de provinciale weg 21 van grote bete kenis is voor de plaats Veenendaal als aan- en afvoerweg voor het verkeer dat in Veenendaal moet zijn voor zake lijke belangen. Als doorgangsader voor doortrekkend verkeer is deze weg van veel minder belang, zoals uit de in 1963 gehouden telling is gebleken. Zeer recente foto van de jubilerende Harmonie „Caecilia", genomen op de trappen van het hoofdgebouw van SKF. De muzikanten van de Pijpers, waar mee Caecilia is gefuseerd staan er broe derlijk bij. Donderdag a.s. beginnen de grote jubileumfestiviteiten. Allereerst zullen meedoen de georgani seerde zelfbescherming aangevuld met mensen van het Roode Kruis en de brandweerkorpsen van Veenendaal en Amersfoort. Verder wordt medewerking verleend door een mobiele geneeskundige groep, vier reddingsploegen en de verbindings dienst die met mobilofonen, portofonen, induktorlijnen en gewone telefoonver bindingen zal werken. Alle groepen be staan uit noodwacht- plichtigen uit Vee nendaal. Om alles nog een grootser karak ter te geven komt er nog een peloton reddingsploegen en een mobiele genees kundige groep uit Zeist. Op deze wijze zullen er op de „fatale dag" ongeveer ,"01 mensen in touw zijn om aan de oefe ning mee te doen. Deze oefening die door de overheid ver- pi. ht gesteld is draagt dus een bijzonder groot karakter, want niet alleen het Schrijverspark zal van de oefening iets merken. Op verschillende plaatsen wor den commandoposten ingericht, terwijl in het OCB-gebouw en in Eltheto de ge wonden verzorgd worden. Het noodgebied, het Schrijverspark dus, wordt voor deze gelegenheid in een noor delijke en zuidelijke sektie verdeeld. In de zuidelijke sektie zullen de Vee- nendalers opereren terwijl in het noorde lijke gebied Zeist en de georganiseerde zelfbescherming op zal treden. Om het vervoer van gewonden e.d. op een zo snel mogelijke manier te regelen hoopt men ook de hulp van de politie en eventueel de hulp van de reserve- politie in te roepen. Al deze mensen komen 's morgens vroeg al in aktie. Om acht uur moeten de mensen zich melden, waarna 's morgens eerst alles voor de oefening in orde ge bracht zal worden. De wagens moeten van materiaal voorzien worden, die gewonden nesten moeten ingericht worden, noem maar op. Men hoeft zich echter niet al te zeer ongerust te maken, want men deelde ons van de zijde van de BB mee, dat tijdens een werkelijke oorlog al deze voorzorgen al genomen zijn. Om precies 13.20 zal de ramp geschieden, waarna de mensen aan het werk moeten. Het uit gangspunt, ook bij een werkelijke oorlog is de garage van de firma Schoonhoven en de brandweeer-kazerne aan de Indus trielaan. De MMG heeft als uitgangspunt de Landbouwhuishoudschool te Rhenen, terwijl de Zeistenaren zich in de jeugd herberg in Eist gereed houden. Het spreekt natuurlijk voor zichzelf dat het normale leven in het Schrijverspark 6 oktober haar dagelijkse gang moet gaan. Het staat dan ook voorop dat de bevolking geen enkele hinder moet on dervinden. Aangezien het 6 oktober mees tal geen zomerweer is, gaat men er echter wel toe over om de gewonden, die ge rekruteerd zullen worden uit de leerlin gen van het lyceum, binnen op de gangen te leggen. Dat zal gebeuren op de tweede verdieping van de volgende flats: Roemer Visserflat, Tesselschadeflat, Jacob van Lennepflat, Heyermansflat, Multatulieflat, Genestetflat, Jac Perkflat en de Coupe rusflat. Van de zijde van de BB deelde men ons mee dat voor het gebruik van de gangen van de flats toestemming is ge vraagd aan Patrimoniumsbouwvereniging en dat de toestemming verkregen is. Met de bewoners van de flats is nog geen kontakt opgenomen, maar het hoofd van de BB hoopt als hij daar tenminste tijd voor heeft nog wel van tevoren kontakt met deze mensen op te nemen. Het belooft dinsdag 6 oktober een druk te van belang te worden in Veenendaal, want het is dan tevens marktdag en de reddingsploegen zullen ongetwijfeld ook nog wel het een en ander aan publiek trekken. Het is overigens te hopen dat deze groepen alleen maar hoeven te oefe nen en nooit in tijd van oorlog hoeven op te treden. Het testen van hun paraat heid kan echter nooit te vaak gebeuren. Ds. P. de Jong, Ned. Herv. predikant te Veenendaal ontving een toezegging van beroep van de Hervormde kerke- raad te Barneveld. Op zondag 6 september was het 25 jaar geleden dat de heer P. W. Maris, notaris te Veenendaal by Koninklyk Besluit werd benoemd tot notaris alhier. Dit jubileum werd in intieme kring herdacht. De heer Maris werd op 9 december 1898 te Klundert in Noord-Brabant ge boren. Na zijn opleiding aan de Chr. HBS volgde de heer Maris een notariaatoplei ding in Breda. De jubilaris was vervol gens kandidaat-notaris op kantoren te Fijnaart, Ridderkerk en Barneveld. Op 6 september 1939 kwam de heer Maris dus naar Veenendaal. Hij bewoog zich in deze gemeente meest op kerkelijk terrein, was verschillende jaren achtereen ouderling van de Gere formeerde Kerk en had zitting in veler lei commissies binnen het raam van de plaatselijke Geref. Kerk. Geheel volgens de wens van de jubilaris ging het zilveren jubileum praktisch zon der uiterlijk vertoon voorbij. De Bijbelkioskvereniging, afdeling Veenendaal heeft op donderdag 17 sept. een grote interkerkelijke zangavond ge organiseerd in de Oude Kerk op de Markt. Drie plaatselijke zangkoren t.w. het Geref. Kerkoor „Soli Deo Gloria", het Hervormd Evangalisatiekoor „Con Amore" en het Chr. Geref. zangkoor „Chrigeza" zullen hun welluidende stemmen laten horen. Daarenboven zal de, vooral van de radio zeer bekende „troubadour van het geestelijke lied", de heer Kees Dee- nik, enkele soli zingen en de samen zang leiden. Dirigent van de drie koren is deze avond de heer H. Pomp. De di rigent werd na loting aangewezen. Or ganist is de heer W. J. C. van Rennes. De liturgie wordt verzorgd door twee plaatselijke predikanten: ds. J. Keu- ning, Chr. Geref. predikant en ds. A. Vroegindewey, Ned. Herv. predikant. De gezamenlijke koren zullen woens dagavond hun generale repetitie houden in de Oude Kerk. Tijdstip van aan vang 9 uur. Dit tijdstip werd zo laat gekozen omdat woensdagavond de be roepen predikant bij de Hervormde kerk, ds. T. Langerak uit Vinkeveen, eerst een predikatie zal houden. De uitvoering zelf op donderdagavond be gint om half acht. Nu de dagen korter worden en de herfst nadert wordt het tijd om aan de wintergarderobe te gaan denken. En ook weer tijd voor de modeshows, waarvoor de dames in 't bijzonder al tijd grote belangstelling tonen. De firma Hein van Schuppen N.V. opent het winterseizoen met een mode show op woensdag 16 sept. a.s. Zowel 's middags om 3 uur als 's avonds 8 uur is de show geopend, die ditmaal wordt gehouden in de dameszaak, Hoofdstraat 89. Dit is gedaan om de show ditmaal een intiem karakter te geven, waar door de dames extra aandacht kunnen besteden aan de vele getoonde model len. In verband met een rustig advies en prettige bezichtiging raadt de directie aan vooral de middagshow te bezoeken. Vanaf 10 september a.s. zijn toegangs kaarten verkrijgbaar aan de zaak, Hoofdstraat 89. Blijkens een verslag van het Econ. Tech. Instituut werd onlangs een plan opgesteld om ten behoeve van een on derneming, welke een aantal super markets en discount-houses in ver schillende plaatsen in Nederland ex ploiteert een centraal distributiecen trum te stichten in de gemeente Rens woude. De economische noodzaak hier van is duidelijk aangetoond en een bouwvergunning reeds aangevraagd. Hoe dit centrum zal fungeren en op welke plaats het gebouw in Renswoude zal verrijzen kon nog niet worden me degedeeld. Hedenmorgen omstreeks zes uur vond opnieuw een ongeluk plaats op het gevaarlijke kruispunt Kon. Wilhelminaweg-Koenestraat dat aan de 33-jarige mevr. Papst-van Malsen uit Amerongen het leven heeft gekost. Mevr. P., die op de fiets op het kruis punt de weg overstak werd geschept door een auto, bestuurd door de heer S. uit Veenendaal. Deze auto was bezig perso neelsleden op te halen en kwam uit de richting Leersum. Ondanks krachtig rem men kon de chauffeur een botsing niet meer voorkomen. Mevr. P. werd op slag gedood onder de ogen van haar man, die aan de overkant van de weg stond. Het gezin telt drie jonge kinderen in de leef tijd van 3, 7 en 11 jaar. Mevr. P. bracht sinds enkele dagen een ochtendblad rond en was op weg naar haar werk. Dinsdag werden door de schoolkin deren van Achterberg een groot aantal bloemstukken aangedragen, die dan in de gangen van de school werden ten toongesteld. Meer dan 160 keurig opge maakte bloemstukken, waaraan veel zorg besteed was, sierden de gangen. Vooral een kunstig gemaakt stuk, vervaardigd uit heide, wilde planten en zelfs gras oogstte bewondering van alle kijkers. Een jury gevormd uit het onderwijzend personeel, beoordeelde de inzendingen. Deze jury had wel een zeer moeilijke taak want de bonte menge ling van kleuren maakte het niet ge makkelijk een keus te doen. Uiteindelijk werden zes eerste prij zen toegewezen, per klas de beste in zending. 's Avonds kregen de ouders gelegenheid de werkstukken van hun kinderen te komen bezichtigen, waar van een zeer druk gebruik werd ge maakt. Al met al een zeer geslaagde bloemenexpositie, die nog beter en mooier is uitgevallen dan vorige jaren, zo werd ons van de zijde van de jury meegedeeld. HOND VOND TROUWRING Een dezer dagen verloor de heer Bru- chem, wonende aan het Oosteinde zijn trouwring. Hij vermoedde waar hij hem ongeveer verloren kon hebben, doch hoe hij ook zocht, de ring bleef onvindbaar. Uiteindelijk kwam hij op het idee om de hulp in te roepen van de heer D. Paizier, wonende aan de Dorpsstraat, die kort geleden op de dressuurwedstrijden te Oosterbeek zo'n succes met zijn hond Hec tor wist te behalen. Toen de hond ter plaatse was gekomen duurde het niet lang of de ring werd door hem gevonden. Op deze foto een blok etagewoningen zoals deze zullen verrijzen in De Punt, nabij de Schrijverswijk. Dit zijn 15 van de in totaal 179 woningen die door de Veenendaalse bouwfirma N.V. van Eist in opdracht van Patr. Bouwvereniging zullen worden gebouwd. N D 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties Op vrijdag 18 september zullen in de kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken een groot aantal (48) werknemers worden gehuldigd die op die dag hun 50, 40 of 25- dienstjubileum herdenken. Drie werknemers waren 50 jaar trouw aan Ritmeester, t.w. de heren Chr. ter Haar, J. v. Hardeveld en H. Slotboom. De heer G. van Dijk, chef van de bosjes zaal en de heer E. Brou wer waren 40 jaar in dienst van het bedrijf. De overige jubilarissen zijn: 25 jaar: J. Baars, J. v. Barneveld, mej. J. H. A. Beeke, P. v. d. Berg, C. Beijer, W. v. Braak, R. Breekveldt, E. Brouw r, D. de Bruin, H. Bruys, J. C. Bijl, A. C. v. d. Craats, H. S. Dekker, D. H. v. d. Dikkenberg, B. J. v. Doorn, J. Drost, E. van Dijk, A. J. van Enk, W. Haalbcom, A. ter Haar, N. v. d. Haar. A. v. Hardeveld, G. Henzen, G. HuCnk, D. Jongman, K. Keijman, K. de Kievid, H. v. d. Kleut, J. v. d. Kraats, J. J. Kroosbergen, C. v. Leeuwen, J. Middelhoven, G. v. d. Pol, C. Rose- boom, T. Scheffer, J. Schoeman, J. Slot- bocm, J. Veenhof, G. v. Viegen, H. Vis- scher, J. v. d. Weerthof. 12'/2 jaar: mevr. H. Janssen-v. d. Weerdhof, mej. H. J. Stuivenberg. De afdeling De Klomp van de Geld. Mij. van Landbouw is voornemens in oktober a.s. te starten met een 2-jarige landbouwcursus. Voor verdere gege vens zie men de advertentie elders in dit nummer. Op dinsdag 22 en woensdag 23 sept. zal in het Marktgebouw aan de Schras de tweejaarlijkse bazar worden gehou den, waarvan de baten bestemd zijn voor het orgelfonds van de Ned. Herv. kerk. Deze verkoopdagen bleken in het verleden een grote belangstelling ta trekken van de bevolking. Een eind bedrag van f 4000,was meestal het (fraaie) resultaat. Ook nu hebben de dameskransen en Hervormde jeugdver enigingen zich bijzonder beijverd om de dingen, die op een bazar nodig zijn, te verzamelen. Het is altijd een gezel lig evenement, die tweejaarlijkse ver koping en ongetwijfeld zal ook dit jaar de belangstelling weer groot zijn. PRISMA TONTIAC OMifcA v voor betere uurwerken VEENENDAAL t.e.m. 16 sept. Beroepententoon- stelling in gebouw „De Instuif", Industrielaan. Vrijdag- en dinsdagavond voorlichting voor de ouders. Zaterdag 12 sept.: Eerste lustrum Hollantoriade. Tocht gaat naar Amsterdam. Vertrek vanaf Verlaat, 1 uur n.m. Jeugdvesper in Petrakerk, 7.30 uur. Voorganger: ds. A. A. Bos, Ned. Herv. predikant. Zondag 13 sept.: Jeugdappèl in Petrakerk, 8 uur. Spreker: ds. M. Hiensch uit Nieuwkoop. i Maandag 14 sept.: LAMPEGIE- TERSAVOND: 6.30 uur opstel- 1 len voor kinderoptocht en keu- 11 ring op Industrielaan; 7.30 uur vertrek optocht; 8.30-11.30 uur teenageravond in garage Schoonhoven. Dinsdag 15 sept. Receptie in „De Korenbeurs" ter gelegenheid 40 i1 jarig jubileum heer Van Dijk i1 van N.V. Hendriks constructie- i1 bedrijf, 18.30-20.00 uur. Woensdag 16 sept.: Openings avond Volksuniversiteit, 8 uur in Trefpunt. Lezing door heer ,i W. Mulder over „Griekenland, i zijn oude tempels en goden".

De Vallei | 1964 | | pagina 1