Concertino voor fluitekruid en paarse violen Hhèh^t -ti i |T CHEVROLET ARAM ARAM Oranje-Wit bezorgde Rivierwijkers een koude douche 5-2 ELST RENSWOUDE SCHERPENZEEL EDE TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 Nr. 72 In de landouwen van Renswoude bloeien de bloemen uitbundig en zingen de vogels dat het een lieve lust is. En het kasteelbos is een oord van pastorale rust 11111 jB| lij mm Het spookslot aan de Tiber Clubkampioenschappen Judokwai - Veenendaal V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Linksbinnen KL v. Burken uitblinker Zeer geslaagde reünie van oud-militairen Renswoude wint eerste competitiewedstrijd jjp^rülotd' 5Dfcfe 9-tup Afscheid, bevestiging en intrede ds. K. Welbedacht Vervallen en ontluisterd stond in Renswoude de oude ridderhofstad van het dorp. Ze werd Borgwal genoemd. Van een oude prent maakte onze tekenaar een kopie, die in bezit is van de familie Taets van Amerongen. Johan van Reede, de toenmalige bewoner van de oude Borgwal liet de zaak slechten en aan de overzijde van de weg de tegenwoordige deftige ridderhofstad bouwen. Die op haar beurt in het jaar A.D. 1964 danig aan het vervallen is. Logisch! Wie kan nu zo'n huis bewonen! 't Zou eigenlijk maar liever naar O. K. en W. moeten en dan moest er maar een of ander instituut in gevestigd worden. Dan voer het dorp Renswoude e,r ook nog wel bq. guitige, lichtblauwe Rivinus viooltjes onze aandacht vragen. Laten staan hoor! Ze zijn vrij zeldzaam en gehecht aan zulk oud bos. Bij u in de tuin gaan ze onherroepelijk dood! Bloeiende le lietjes van dalen zult u niet meer vin den; alleen maar velden groen blad. Op een paar plaatsen groeien wilde aardbeitjes en langs de buitenste gracht Een siddering voer door heel de na tuur. En toen brak het sluimerende le ven los. De knoppen van de bomen be gonnen te zwellen en de grond lag be zaaid met bruine afgeworpen schubben. De weilanden begonnen te glanzen en de madeliefjes speelden al kiekeboe in het gras. Aan de slootkanten weer spiegelden de gele dotters zich in het water. En de groene kikkers waren druk in de weer om in het door de zon al wat verwarmde water, hun wolken eieren tussen de waterplanten op te hangen. Bij het driftige liefdespel van de stekeltjes zagen wij de felgekleurde zijden van de mannetjes opflikkeren. In de moerassen stonden de blauwe en paarse viooltjes te vedelen en het flui- tekruid langs de wegbermen pijpte hel der boven alles uit. Zo was de lente op haar hoogtepunt gekomen. En wij be sloten het hoogtij van het lentefeest in de landouwen van ons pastorale dorpje Renswoude te gaan beleven. Nu wij toch op weg zijn naar Rens woude, nu wil ik wat vertellen over mijn vriendje Arie. Een leuk joch, die Arie. Eens zei hij zo voor zijn neus weg: „De Fluiter stond te luisteren naar een fluiter die zat te fluiten in het fluitekruid." Zonder opzet was Arie aan het allitereren geslagen; een aar dig woordenspel met onze taal. Onze Arie draagt de politie geen kwaad hart toe. Waarom zou hij ook? Arie luistert naar de vogels en bewondert de bloe men. Agent De Fluiter, eerst bij de Rijkspolitie te Renswoude gedetacheerd, thans te Rhenen, zal met Arie nooit last krijgen. Zou het anders zijn dan had onze jonge vriend de agent wel bar en boos bij een stroper gezet in deze geest: „De Fluiter stond zijn hond te fluiten, die aan het zoeken was naar de stroper die achter het fluitekruid zat Het is niet zonder bedoeling dat ik dat écht ware verhaal over Arie doe. Je treft ze ook zo anders aan. Dat ondervond ik met Hemelvaarts dag in het kasteelhos van Renswou de. Daar waren wij met een excur sie van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereniging, af deling Apeldoorn: 50 deelnemers en alles tot in de puntjes af. Waar wij met onze mensen geweest waren, daar bleef geen spoor van vernie ling achter. De bus stond bij de ingang van de oprijlaan naar het kasteel geparkeerd, toen ons hele gezelschap welgemoed kwam aanwandelen. Maar oh wee! Wat betrokken die vijftig gezichten, toen wij langs een groepje lieden kwamen, die daar prinsheerlijk in het gras zaten uit te blazen. Oh, wat waren ze druk ge weest. Het valt niet mee om dat hele bos van Renswoude af te struinen en met gekromde ruggen alle lelietjes van dalen weg te plukken, 't Was nog wel niet de tijd van bloeien - de knopjes waren nog maar net aan het wit wor den - maar wat wil men? Wacht je er mede, dan kaapt een ander ze voor je neus weg! Ze waren echt gekomen met het doel: „wij gaan op hét bos van Renswoude lelietjes plukken." Ze wa ren stom verbaasd over al die boze ge zichten. Wat hadden die er mede van doen? 't Was toch zeker „hun" bos! Oh zo!! Kijk, beste mensen, dat is het toch niet. Dat bos mag u van de eige naren vrij in. En het mag dan tot de folklore van Hemelvaartsdag behoren „lelietjes te gaan plukken", graag wil ik u adviseren ze te laten staan. Er zijn nog méér mensen, die na u komen, die er van willen genieten. Dat men U vry laat wandelen wil nog niet zeggen dat men ook vrq in doen en laten is. Als U eerst leert wat „laten" wil zeggen, dan doet u voorshands al mee aan daadwerke lijke natuurbescherming. En dan zullen de politie van Rens woude en jachtopziener Van der Kaa geen reden hebben zich ongerust te ma- ken over de ontluistering van al dat moois, dat aan hun goede zorgen is toevertrouwd. En wij, goedwillende be zoekers, behoeven u geen boze blikken meer toe te werpen. Dan zijn wij alle maal échte natuur-vrienden. Vooruit met de geit, nu wij toch bij het bos van ons mooie kasteel zijn, nu bekijken wij dat eerst. Er zijn altijd wel mensen met kinderen die in de gracht en de vijver aan het eendjes voeren zijn of op de loop zijn voor de kwaaie vaderzwaan. Wij gaan even wel over de buitenste paden, waar langs de kanten tussen het gras de staan op beschaduwde plekjes Roberts- kruid, de prachtige wilde geranium met rode bloemen, en adderwortel, met die mooie rose staarten op héél hoge stengels. Van de laatste vindt je, dicht bij het prieel in het park bij het kas teel, aan de gracht plekken van vele vierkante meters en gek genoeg met weinig bloemen. Een groene specht golfde over de ga zons van het park neer op de stam van een zware beuk. Wat zal 't wezen? Gaat ie daar zitten hameren? Of heeft ie daar een nest? En jawel, toen wij bij de boom kwamen hoorden wij diep Ippë ,j Niet ver van de Rijksweg Utrecht-Arnhem ligt een oase van rust. Men behoeft slechts de oprijlaan naar het kasteel van Renswoude in te slaan, de auto of fiets er te stallen en dan maar genieten. Na wat dwalen door het bos met zqn machtige eiken en beuken komen wq bq de duiventoren. En dan hebt U het gezicht op de achtergevel van het kasteel zoals dat op de foto te zien is. Mach tig mooi is de weerspiegeling van die witte gevel in de vqver en omgrachting. En gaat U óm de vqver heen naa,r links, dan staat daar een enorme eik. Een beetje gehavend weliswaar, maar de stam is zo dik dat je er met een paar man eerst met uitgestrekte armen omheen kunt krqpen. Hoe oud die wel is. Nou, toch zéker vijfhonderd jaar! Misschien is dat wel de boom waaronder de schout eertijds recht gesproken heeft. uit haar binnenste een aanhoudend ge piep komen en wij zeiden: „dat spul staat op het uitvliegen". Dat is een leuke gebeurtenis. Op de Engelaar nam ik het eens waar. Een héél klein kopje stak uit het ronde gat en floep even later buitelde een fletsgekleurd spechtje naar beneden. Maar als bij intuïtie begon dat ding te fladderen en ja, 't ging! Vliegen kon je het nu niet direct noemen. Maar het wonderlijkste was toch dat dit nog onervaren jonge ding al iets van de golvende vlucht van de oude spechten liet zien. In de buurt van de merkwaardige duiventoren, die antecedenten oprpept met een Arabisch huis, hebben wij ge luisterd naar de nachtegaal en naar de wielewaal. Dat was in de namiddag, toen het al wat stiller begon te worden, de mensen naar huis gingen en de ge luiden van het bos meer begonnen door te dringen. De morgens en de avonden zijn altijd het intiemst. Je moet de natuur niet in tussen drom men mensen. Nu ik dit neerschrijf moet ik toch de man een beetje gelijk geven, die zoveel aanmerkingen maakte op die herrie, daar op de weg door het Pratten- burgse bos, veroorzaakt door honderden meisjes en jongens uit Veenendaal. Maar alweer moet ik zegen: „Weet U er wat anders op?" Je kunt moeilijk bij iedere boom een politieagent zetten! Daarom ga ik toch maar liever naar het kasteel- bos van Renswoude. Droom aan de oevers van de Vijvers maar wat weg in de weerspiegeling die de witte achtergevel van het kasteel in het water van de gracht tovert. Waan je maar in de oude tijden, die dieper in de tijd vergleden zijn als de weerspiegelingen in het water. Je bent daar heel wat beter mee af dan bij de transistors op Prattenburg. Of zet je op het mos neer in de sche merige bescherming van het bos. U kent toch dat liedje nog wel: „Wie rusten wil in 't groene bos..." 't Jonge wat een tijd was dat, toen die dichter dat schreef. En wat nu zo vreemd is? Zulke gedach ten overvallen mij nu nooit als ik op ,.de berg" ben. Dat komt bepaald door de beslotenheid van dit Renswoudense bosjuweel. En door de innerlijke rust die de mens steeds ontvangt als men zo rustig aan de waterkant zit. Zij moest wel ervaren dat het spreekwoord „boompje groot - plant(st)ertje dood", óók voor de adel opging. Een feit is dat wij aan de gril van een vrouw een schitte rend stuk natuurschoon overgehou den hebben. Dat manifesteert zich het grootst nu het vol-zomer is! Als een bonte lap vliegt over de gracht een Vlaamse gaai. Wat een listige vogel is dat! Het open veld mijdt hij om het ge vaar. Hier, tussen de rijen beuken, durft hij best. Wat een druk over en weer ge vlieg is daar toch gaande? Je ziet hem steeds naar een paar plekken vliegen. Wij controleren er een van en vinden tussen de wortelstomp van alles en nog wat, van kersenpitten tot beukennootjes toe. En wat verderop wel dertig eikels. Die Vlaamse gaai was dus een winter- voorraadje aan het aanleggen. Ach dan tochde vogel heeft een slecht ge heugen, vergeet de plekken, en zo komt het dat we ergens langs die beuken lanen een weelderige opslag van eikels, beukennootjes en zelfs hazelaars vonden. Wq hebben alweer een wonder be leefd. Geen mirakel. Oh neen! Er ging voor onze ogen geen water branden en wq zagen zo maar geen nieuwe plant ontstaan. Het was gewoon het wonder van alle dag. Of is de ontwikkeling van iedere nieuwe dag dan geen wonder? Echt, er gebeuren nog wonderen aan de lopende band. Uw en mijn leven is zo'n wonder. Stil luisteren en kijken om ons heen openbaart miljarden wonderen. Dat houdt nóóit op. Dat is het perpetuum mobilé, de eeuwigdurende beweging van het schep pingswonder, waaraan geen begin was en waaraan geen einde zal komen. En dat ik dan toch zo maar „gewoon" het wonder van alle dag „durf schrijven?" Ja zeker! Wat zou er voor de Schepper voor onge woons aan zijn? En laten wij dan maar weer diep ons hoofd buigen voor dit mysterie. Iedere dag opnieuw. Adriaan P. de Kleuver Over mos gesprokenwaar zag U de toefen kussenmos mooier als hier? En dan is er nog haarmos op de open plekken en wat al niet meer. Nu wij toch zitten, nu valt je iets op. Eerst was dat droge, zonnige pad alléén maar een beetje groen en nu staat het vol rode en oranje „bloe metjes" op heel dunne steeltjes. Sta je weer op, dan zie alléén maar de donkere kapsels. Het zijn geen echte bloemen, wat daar „bloeit". Het is eigenlijk net iets als bij de paddestoelen. Op dat steeltje zit een doosje bevestigd, dat gevuld is met „spo ren". Ter bescherming van één en ander zit er een vliezig huikje over getrokken, dat afvalt als de sporen rijp zijn. Dan komt bij droog weer de wind te hulp en neemt het stoffijne spul met zich me de. Wat er dan met dat „mos-zaad" (het is geen echt zaad) gaat gebeuren is voor de leek zo ingewikkeld, ja voor hen zó vol komen onbegrijpelijk en zelfs voor onze natuurliefhebbers eveneens moeilijk te be grijpen dat het niet doenlijk is dit ele mentair te behandelen. Laat ik volstaan met U te vertellen dat uit die sporen draden ontstaan waaraan knopjes komen, waaruit weer nieuwe „mosplantjes" ont staan. Er staat op een paadje van het kasteel- bos nog een zeer bijzonder plantje. Zullen we U dat laten zien, dan gewed dat U zou zeggen: „Dat is óók mos", 't Is ons kleinste „echte" plantje en draagt ten onrechte de naam mosbloempje. Het is ook zo zeld zaam en wij houden ons hart vast als ze die paden gaan schoffelen. Gelukkig kan het plantje zich wonder- goed redden. Het is verwant aan de muurpeper in Uw rotstuintje en dat draagt niet voor niets de volksnaam ,,'t eeuwige leven". Het is onuitroeibaar als het leven zelf. Tot het bos van Renswoude rekenen wij ook de prachtige waterpartij aan de over kant van de straatweg met ter weers zijde, die statige dubbele rij beuken. Fan tastisch mooi is daar het gezicht op de ridderhofstad, wanneer men op het be tonnen bruggetje over de Flierterbeek staat. De overlevering wil dat een vrouwe van de ridderhofstad haar man wilde ver rassen bij zijn thuiskomst na een lange afwezigheid en deze waterpartij la Ver sailles heeft laten graven. Toegangsbrug tot het kasteel van Rens woude met de rechtervleugel van de bijgebouwen. De Van Reede's hebben zich daar in Renswoude wel luisterrijk gevestigd gehad! Zo'n gracht en brug waren eigenlijk overbodig geworden. Maar dat behoorde nu eenmaal bq een kasteel. En in de zeventiende eeuw, toen het huidige huis gebouwd werd, hield men er nog van zijn status hoog te houden. Nu gaan de mensen hoe langer hoe kleiner behuisd wonen. Maar je vraagt je toch af wat met al die vrijgekomen tqd aangevangen moet worden. Vroeger was ieder huis een tehuis; nu schijnen de mensen hun wo ning 't liefst te ontvluchten. Enfin, an- de,re tijden andere zeden moeten wq maar denken. (9) De rentmeester kijkt met een starre blik vol afgrijzen voor zich uit en als hij zijn verhaal ver volgt, is zijn stem gedaald tot een hees gefluister. Ik ik kon mijn ogen niet geloven, Messires, verlamd van schrik staarde ik naar die afschuwe lijke spookgestalte, die daar doodstil tussen de bo men stond, omstraald door een onaards schijnsel Toen hoorde ik mijn dienaren gillend weg vluchten ik draaide mij om en snelde in paniek het donkere woud in mijn voet bleef haken aan een dunne draad, die plotseling over het bos pad geworpen werd en terwijl ik languit voorover viel op het mos, klonk overal rondom mij geritsel in de struiken Tientallen kleine wezens, elfen en feeën en kabouters kwamen op ragfijne vleugels aanvliegen als een bijenzwerm streken ze op mij neer en begonnen luid gillend aan mijn haren, mijn neus en mijn oren te trekken toen, plotseling trad uit het schemerig geboomte een fee naar voren, een vrouw van bovenaardse schoonheid en nauwelijkes hadden mijn kwelgeesten haar gezien of zij lieten mij los en sloegen op de vlucht (wordt vervolgd) Op zaterdag j.l. zqn voor de eerste maal de clubkampioenschappen van Judokwai Veenendaal gehouden. De avond werd geopend door de voorzit ter de heer G. Kroesbergen, die allen van harte welkom heette en de deel- neme,rs veel succes toewenste. De avond werd opgeluisterd met enige demonstraties, o.a. de dames van de veren, demonstreerden valbreken en verschillende technieken; Jiu Jitsu de monstratie van mej. Hulsink en de heer A. v. d. Grift en Naga-No-Kata, door de heren W. de Boer 2e dan en G. Kosak le dan. Laatst genoemde heeft als scheidsrechter bij de kam pioenschappen gefungeerd. De wedstrijden hadden een zeer span nend verloop en als kampioen alle ca tegorieën kwam uit de bus de heer A. v. d. Grift, die tevens lichtgewicht kampioen werd. Voorts werden kampioen: Zwaarge wicht: P. v. Ewijk; Middengewicht: C. v. Doorn; Jeugd: 16-17 jaar H. v. d. Grift, 12-15 jaar J. v. Stempvoort, 9-11 jaar A. v. Vliet, 6-9 jaar W. Veenen daal. Geslaagden: blauwe band: C. v. Doorn; groene band: mevr. M. R. de Boer, A. v. d. Grift; junioren: C. v. Hasselaar, A. v. Vliet, H. v. Vliet; oranje band: C. v. Ojik, J. v. Kooten. Gele band: dames: J. Septer, A. v. d. Grift; heren: R. v. Ewijk, H. v. d. Grift, W. v. d. Waal, P. v. Viegen, A. Hensen; junioren: H. v. Doorn, W. v. Veenen daal, K. Stuivenberg, W. Veenendaal, C. Rebel, W. Kroesbergen, N. Bouw meester, J. v. Stempvoort; witte band: E. v. d. Bovenkamp, P. de Quay, H. Gossen, H. Heykamp. Aan het einde van de avond ging de voorzitter over tot de prijsuitreiking en dankte de aanwezigen voor hun be langstelling. Het technische gedeelte van deze avond werd bekwaam geleid door de heer W. de Boer 2e dan leraar van de vereniging. VEENENDAAL Zondagmiddag ontmoette Oranje-Wit als eerste in deze competitie de Rivierwijkers uit Utrecht op haar terrein achter de sparren. De Elstenaren troffen het echter niet, want gedurende de gehele eerste helft speelden zq in een stromende regen, die na 35 minuten ontaardde in een waterval, zo hevig, dat de scheidsrechter de wedstrijd 10 minuten staakte. Niettegenstaande was het vertoonde spel het aanzien van de nog talrqke bezoekers ten volle waard. De in oefenwedstrijden reeds getoonde eenheid was er weer en deze instelling maakte van Oranje-Wit een „winning team". Nadat middenvoor St. Veenendaal de bal aan het rollen bracht ontstond er een enerverende strijd, die soms een wat fel karakter kreeg. Beide partijen gingen om beurten in de aanval en daarbij kreeg vooral de midvoor van Rivierwijkers een pracht kans. Gelukkig faalde deze aan valler omdat keeper Rotterdam door uit lopen de situatie redde. Maar na acht mi nuten konden de Elstenaren voor het eerst juichen. Een aanval over links werd met een goede voorzet besloten, rechtsbuiten T. Drost nam in volle ren de bal op de schoen, de bal leek voorlangs te gaan maar aktieve St. Veenendaal tikte goed in, 1-0. In de volgende periode deed Rivierwij kers verwoede pogingen op het door de neerstromende regen spiegelglad gewor den veld, om de stand weer in evenwicht te brengen en na 28 minuten slaagden zij daarin, al was deze treffer een geschenkje van linksachter Doornspeek die bij een voorzet de bal niet onder controle kreeg en in eigen doel speelde, 1-1. Even later onderbrak de scheidsrechter het spel voor ongeveer 10 minuten, omdat doorspelen bij een wolkbreuk eenvoudig onmogelijk is. Toen het spel eindelijk hervat werd bleek deze gedwongen rust Oranje-Wit goed gedaan te hebben, want zij gingen direct in de aanval en met succes, want bij een onoverzichtelijke situatie voor het Utrech- ter-doel knalde R. Onink beheerst in de uiterste hoek, 2-1. Even later schoot deze speler van grote afstand tegen de lat, waren toen de Elster-voorwaartsen iets aktiever geweest Ruim 20 ex-mobilisanten van het 10de Regiment Infanterie waren zondag gezellig bijeen tijdens een herdenkingsreünie in hotel La Montagne. Vanwege de neerplensende regen moes ten de op het programma staande bezoe ken aan de Grebbeberg en omstreken ver vallen. Nadat men het diner had gebruikt en twee minuten stilte had gehouden ter nagedachtenis aan hen, die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn gevallen wer den een aantal films vertoond van vorige reünies en van de onlangs gehouden NAVO Taptoe te Arnhem. Ondanks het minder gunstige weer was de stemming opperbest en werden de oude herinnerin gen weer eens opgehaald en de onderlin ge band verstevigd. P.V. DE INSTUIF ELST Wedvlucht vanaf Vilvoorde op 6 sept. 1964. Snelheid eerste duif 977.8 mtr. per min. Uitslag: M. Boelhouwer 1; A. J. Bos 2, 24; J. v. Aalten 3, 8; Poel Viegen 4, 7, 18, 21, 22, 26, 28, 29, 31; C. v. d. Berg 5, 10, 11, 13, 14, 19, 20; H. Doorn speek 6, 23, 25; T. v. Mourik 9; C. A. v. Doorn 12; J. Swetselaar 15, 16; T. v. Laar 17, 27; W. E. v. Laar 30; Jac. v. Kooten 32. Onder de tonen van de muziek die 3 muziekkorpsen ten gehore brachten op hun rondgang door het dorp, werd door Renswoude de eerste competitiewedstrijd gespeeld tegen Woudenberg, die verleden jaar net de trein gemist had om naar de 2e klas te reizen. En zoals verwacht, werd het een wedstrqd waarin beide ploegen elkaar niet toegaven. Een wedstrqd waarin Woudenberg en Renswoude uitblonken door hard spel. Vooral Woudenberg speel de hard en af en toe wat te fors, ge tuige de blessures die 3 Renswoude-spelers en de keeper opliepen. De strijd begon voor Renswoude met een schrik, doordat reeds in de tweede minuut de midvoor van Woudenberg over de uitstekend keepende van Ommeren kopte, maar de bal belandde op de lat. Zo kon het gebeuren dat de Renswoude speler Gijsbertsen, doordat hij aange vallen werd, viel en vergat de bal in het open doel te deponeren. Zo ontging Rens woude althans in de 7e minuut de voor sprong. Op dat moment kwam Renswoude opzetten met alle kracht die zij bezaten. Het was linksbuiten Veldhuizen die een schot loste op de keeper maar jammer genoeg trapte hij enigszins in de grond. Woudenberg kwam gevaarlijk voor doel, maar de keeper voorkwam een zeker schijnend doelpunt. Weer miste Gijsbertsen, maar deze gaf een goed schot, die door de keeper be kwaam werd gestopt met een prachtige redding van van Ommeren kwam de rust. Na de thee beheerste Renswoude de wedstrijd geheel. Het was in de 7e mi nuut toen de uitstekend spelende C. Vink de bal op zijn schoen kreeg en met een beheerst schot de stand op 1-0 bracht. Kort hierop ontstond er een incident, doordat de onfair spelende linksback van Woudenberg natrapte en een speler van Renswoude kon zich niet meer beheersen en kwam dreigend op die speler af. De matig leidende scheidsrechter stuurde de Renswoude speler van het veld maar ver gat de linksback van het veld te sturen. Na dit incident speelde Renswoude met tien man, wat hun overigens goed afging. Weer was het de scheidsrechter die ver gat in te grijpen, toen Woudenberg-spelers de keeper aanvielen en zo de stand op 1-1 brachten. Na dit doelpunt werd Rens woude met tien man spelend veel sterker. Getuige de schoten die Pater en Vink op doel losten. Woudenberg dacht al een punt mee naar huis te nemen, maar een wedstrijd is 90 minuten. Dit dacht ook Vink die met een goed schot de stand in de laatste seconde in het voordeel van Renswoude besliste, 2-1. Met deze stand kwam het einde van deze emotionele wedstrijd, die verdiend door Renswoude werd gewonnen. dan was de stand met rust nog voordeli ger geweest. Na de thee was deze aanvalsdrift nog niet geluwd en reeds 10 minuten had KI. v. Burken geluk met een prachtig afstandsschot, 3-1. Acht minuten later was het wederom raak. Half Bos speelde in eens door 't midden, midvoor St. Veenen daal sprintte door en schoot tegen de Utrechtse keeper de wegspringende bal werd door T. Drost in een doelpunt om gezet, 4-1. T. Drost blesseerde zich hier bij en liet zich vervangen door R. Lodder. Na dit doelpunt kwamen de Utrechters nog in 't offensief en wisten de stand tot 4-2 terug te brengen. Linksbuiten Slok brak echter 10 minu ten voor het einde hun weerstand met een goed doelpunt, waarmede ook hij, een kroon op zijn goede spel zette, 5-2. De eerste punten zijn verdiend in Eist gebleven, maar er volgen nog vele wed strijden, Oranje-Witters LANDELIJKE BRANDWEER WEDSTRIJDEN Op een terrein bij de Willem III-kazerne te Apeldoorn werd zaterdag door tien ge meentelijke vrijwillige en acht bedrijfs brandweerkorpsen deelgenomen aan een landelijke wedstrijd. Hieraan werd ook deelgenomen door de vrijwillige brand weer van Scherpenzeel onder leiding van brandmeester Westeneng. Na afloop wer den zij door de jury geklasseerd onder nr. 3 met een gemiddelde van 8,36. In klasse 4 werden zij beoordeeld als „zeer goed". Voor de commandant en zijn mannen een resultaat om trots op te zijn. Scherpen zeel moest als eerste starten en verder werd met belangstelling gekeken naar de opvolgers hoe die het er af brachten en verder van eikaars ervaringen te pro fiteren. SLUITING GEMEENTERAD Ter gelegenheid van de officiële sluiting van het gemeentelijk zwembad aan de Willaerlaan werden zaterdagmiddag di verse spelletjes voor de jeugd georgani seerd. Hiervoor was het bad feestelijk versierd met vlaggetjes. Wegens de slechte weersomstandigheden moesten de spelle tjes na een uur worden afgebroken en werd besloten om de prijzen maar te verdelen. Door de damesploeg, die dit seizoen hun zwemdiploma hadden behaald, was in verband hiermede aan de bad meester een gezellig avondje aangeboden. HOOFDSTRAAT 84 VEENENDAAL PASFOTO'S IN 10 SECONDEN KLAAR Ds. K. Welbedacht heeft zondagavond 6 september l.l. in de Noorderkerk in de Schuytstraat afscheid genomen van de Gereformeerde Kerk van 's-Graven- hage-Oost en zal donderdagavond 17 september a.s. om acht uur in de Im- manuëlkerk in de Schoemakerstraat, na vooraf in diezelfde dienst te zijn be vestigd door d.s R. J. van der Veen, studenten-predikant te Delft, intrede doen als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Delft, waar hij be roepen is in de vakature van een twee de, nieuw gestichte predikantsplaats voor de arbeid onder de studerenden. Klaas Welbedacht werd op 19 janu ari 1920 te Ede in Gelderland geboren. Hij bezocht eerst de kweekschool „De Klokkenberg" te Nijmegen en was daarna vele jaren werkzaam eerst bij het gewoon lager- en naderhand ook nog bij het ULO-onderwijs, o.a. aan de christelijke ULO-school te Veenendaal (1942 tot 1946) en aan een ULO-school te Amsterdam. In 1947 deed de heer Welbedacht staatsexamen gymnasium A. en stu deerde vervolgens nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in het voorjaar van 1950 zijn kandidaats examen theologie aflegde. Nadat de heer Welbedacht in mei 1950 na prae- paratoir examen door de classis Arn hem was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland, werd hij op 24 september van datzelfde jaar (1950) door ds. G. F. Haijer, toen nog predikant te Leiden en sinds 1 sep tember 1.1. predikant voor de geestelijke verzorging van Zee-, Land- en Lucht macht te Ede, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Schar- negoutum in de burgerlijke gemeente Wijnbritseradeel in Friesland. Op 2 augustus 1953 verwisselde ds. Welbedacht deze kerk met die van Oudewster en op 12 mei 1957 werd hij door ds. F. E. Hoekstra uit 's-Graven- hage-Oost bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van 's-Graven- hage-Oost. Ds. Welbedacht is te 's- Gravenhage-Oost eerst enige jaren werkzaam geweest in de Haagse bin nenstad, waar door hem het jeugdzorg- werk werd opgezet en daarna nog enige tijd in wijkgemeente I, het Statenkwar tier. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Scharnegoutum werd ds. Welbedacht door de classis Sneek afgevaardigd naar de particuliere synode van Friesland - zuidelijk gedeelte en thans is hij o.a. sekretaris van het college van gecom mitteerden voor het ziekenhuiswerk in de classis 's-Gravenhage van de Gere formeerde Kerken in Nederland en lid van de commissie voor huwelijksvoor lichting van de landelijke Gereformeer de Stichting voor geestelijke volksge zondheid. Van zijn hand verschenen artikelen en bijdragen in het orgaan van de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigin gen in Nederland. Eind april 1955 ging ds. Welbedacht in militaire dienst en is toen ruim een jaar in de legerplaats Oirschot in Noord Brabant werkzaam geweest als reserve-legerpredikant.

De Vallei | 1964 | | pagina 3