Moderne ontwikkeling in veeteelt leidt tot tastbare resultaten OVERHEMDEN Uitbreiding winkelcentrum Veenendaal Raadsvergadering der gemeente Renswoude H.M. de Koningin opende nieuw gebouw Staatsdrukkerij RENSWOUDE RHENEN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 Nr. 72 DE EERSTE PREFERENTE STAMMOEDER TE ACHTERBERG-RHENEN OPRICHTING FOKVERENIGING mm i E. JUMPER WERD KAMPIOEN NOG EEN BELANGRIJK SUCCES E.T.I. rapporteert o.a. over: Enquête Centraal U vindt bij ons een unieke collectie in Bel-O-Fast en Tricot Nylon in de mooiste streepjes en ruitjes Ook in zeer grote maten. Reeds vanaf I 9.50 Goed van Van der Zee gaat langer mee CAECILIA VIERT FEEST „JERUZALEMSTRAAT" GING NIET DOOR Naamgeving straat Komt werken bij Geheniau en doet uw best, wij zorgen voor u dan voor de rest. (Zie advertenties elders in dit nummer). VEENENDALER WAS HOOFDOPZICHTER BIJ BOUW TEMPO Miljoenen Beschermd dorpsgezicht Laatste puzzelrit een succes geworden Militaire terreinen „De Voorn" hield hengel- wedstrijd voor junioren Bekerwedstrijd uitgesteld Voor velen zal het meest oostelijk deel van Utrecht, wat het natuur schoon betreft een bijzondere bekoring hebben. De Utrechtse heuvel rug, die in de gemeente Rhenen een begin (of einde) neemt is wat het landschappelijk schoon betreft, wel bijzonder fraai. De glooiende korenakkers afgewisseld door bos en groene weiden, bevolkt met het zwartbonte (soms ook roodbonte) vee, bieden een zeldzaam mooie aanblik. Toch was dit deel der provincie, waar de landerijen onmid dellijk grenzen aan de gemeente Wageningen (en dan denken we direct aan het wetenschappelijk landbouwcentrum van ons land) voor een aantal jaren terug allerminst één van de meest vooruitstrevende delen van Utrecht. Een van de pogingen om hierin verbete ring te brengen is geweest de in 1936 opgerichte fok- en controlevereniging. De stoot hiertoe werd gegeven door Ir. Swierstra, rijksveeteeltconsulent en Ir. Schrooder, de bekende zuiveldeskundige, toen in zijn kwaliteit van direkteur van de daar aanwezige zuivelfabriek „Con cordia". De laatste mededelingen werden verstrekt door de heer E. J. v. d. Brink, de boer van de Steenen-Kamer aan de Cuneraweg te Achterberg. DIKKIE 11 555455 KS PSM Prod.: 5.8 5734 3.80°/o 285 DIKKIE 17 618784 KS Prod.: 4.2 5342 4.04°/o 318 DIKKIE 22 701315 Prod.: 2.4 5644 4.26°/o 362 DIKKIE 28 701317 Prod.: 2.2 4285 3.98% 342 DIKKIE 31 755654 Deze fraaie weg biedt thans een mooie verbinding met de Betuwe sinds de brug over de Rijn bij Rhenen gereed kwam. De heer v. d. Brink uit Ede afkomstig, is in 1931 pachter van de „Steenen Kamer" geworden toen hij als jonge boer startte. Zoals in deze contreien veelal gebruike lijk is, is de bedrijfsoppervlakte niet groot n.l. 11 ha. De verdeling is ongeveer half om half weiland en bouwland. Dat v. d. Brink, wat de intensiteit van de bedrijfsvoering betreft, wel een voor uitstrevende boer is geweest, moge blijken uit het feit, dat hij begon met 6 melk koeien en thans regelmatig op dezelfde oppervlakte 14 melkkoeien houdt, bene vens 6 pinken en 6 kalveren. De vee stapel wordt nog op gracieuze wijze aan gevuld door een fraaie Gelderse vos- merrie met veulen. Van de Brink is een der eersten geweest die in 1936 toetrad tot de controlevereniging. Hij heeft de vereniging eerst gediend als penning meester, later als secretaris, terwijl hij nu al een aantal jaren de functie vervuld van 2e voorzitter. Uit de veebezetting zal het de lezer duidelijk zijn geworden, dat de kwaliteit van de bodem, zand met veen, zeer goed is. Praktisch niet water- of droogtegevoelig behalve dan de percelen, die tegen de heuvels liggen. De bemesting komt neer op veel stikstof door de vele stalmest. Er worden ook heel wat fokzeugen en kippen gehouden, daardoor is de kale be mesting praktisch uitgevallen. Het huwe lijk van de v. d. Brinks werd gezegend met een dochter, die enkele jaren terug getrouwd is met F. van der Scheur, zodat het arbeidsprobleem hier niet zo zeer knelt. Temeer omdat de jonge boerin ook een niet onbelangrijke bijdrage levert bij de dierverzorging. Hierdoor heeft v. d. Brink ook wat meer vrije tijd gekregen om aan allerlei agrarische aktiviteiten deel te nemen. De plaatselijke landbouwcoöperatie heeft in hem al heel wat jaren een aktief be stuurslid gevonden. In 1954 trad hij toe tot de NRS en werden de eerste koeien op genomen. Een belangrijke bijdrage voor het veeverbeteringsplan in dit gebied rond Rhenen en Veenendaal is geweest. Het streekverbeteringsplan, dat na 1950 is uitgevoerd. Burgemeester Mr. Bosch, Ridder van Rosenthal van Rhenen heeft hiervan het presidium op zich genomen en mede door de dienstdoende assistenten van de voor lichting de heren Tijsseling en Rademaker, is hier een snelle verbetering op vele Dedrijven tot stand gekomen. In deze commissie heeft v. d. Brink eveneens zijn medewerking verleend. Gedurende dezelfde periode kreeg ook de melkcontrole een kans. De vereniging in Rhenen destijds in 1936 gestart met 8 leden, leed nog steeds aan bloedarmoe de. Dit was eigenlijk ook het geval met de in 1946 opgerichte fok- en controlevereni ging van Veenendaal. Het bestuur van de Provinciale Melkcontrole Dienst te Utrecht heeft toen tot fusie van beide verenigin gen geadviseerd, die in 1957 tot stand is gekomen. Het gevolg is toen geweest het ontstaan van een flinke vereniging, waarbij de heer B. Oskam als controleur stamboekhouder fungeert. De produktie is niet onbelangrijk gestegen. Naast de ver betering van de bedrijfsvoering heeft voorts de KI in niet onbelangrijke mate bijgedragen tot een verdergaande moder nisering. De KI-vereniging Leersum-Langbroek, die in de laatste jaren is gaan samenwer ken met de KI Woudenberg-Renswoude heeft met verschillende stieren hier goede resultaten weten te bereiken. Vooral de stieren Kees 35991, Tjeerd 37993 en Pietjes Adema 334170 hebben nog bij de andere koeien een groot aantal goed produceren de dochters nagelaten wat tenslotte ook een stimulans is geworden voor de stam boekfokkerij. Bij de jongvee stieren moe ten vooral genoemd worden: Sibbele 40409, Cammingha Nutte 43551 en Syl vester 52217. Momenteel lijken de vaar zen van otto 53456 en Jitske's Nette 55634 hoopvol. Elk jaar wordt een interessante jongveedag, soms aangevuld met oudere dieren, gehouden, waarbij de fokkers stamboekhouders en voorlichting eendrach tig samenwerken. Van den Brink gaf vanaf de oprichting zijn steun aan de KI. Toen hij in 1954 enkele koeien liet opnemen waren hier ook 2 koeien bij, die beide de naam Dikkie droegen. We mogen hier wel verklappen dat deze naam dezelfde was als die van de dochter des huizes De eerste Dikkie ingeschreven onder no. 324357 R was geboren in 1946 gaf als 8-jarige o.a. 6326-361-358. Ze behaalde b 81 p. Over 3 lactatieve perioden gaf ze ruim 45000 kg melk. Van haar werden 4 dochters aangehouden. Op een der Provinciale Fokveedagen in 1956 werd deze Dikkie met de eerste prijs bekroond. Haar dochter Dikkie 3 die ge lijktijdig met haar moeder in 1954 werd opgenomen onder no. 324358 moest ook met R. gebrand worden, daar deze in 1951 nog een niet erkende vader had. Ze behaalde b 79 p. Ze gaf als 4-6255-404-389. Ook deze koe was zeer produktief en van haar werden ook 4 dochters geregistreerd. De belangrijkste is wel geweest Dikkie 115554555 KS, geb. 5-6-'56. Het is een dochter van de bekende KI stier Tjeerd, die een aantal zeer goede dochters in dit gebied heeft nagelaten. Dikkie 11 bracht het met de eerste 2 lijsten tot keur- stamboekkoe. Ze heeft nu 6 maal regel matig afgekalfd en toont een vlot goede produktie o.a. als 5.8-5734-3.80-285. Bij de KS-keuring moest ze als de enige kritiek gedogen op haar wat diepe uier (b. 79 punten). Juist deze dagen behaalde deze koe het predikaat Preferente Stammoeder. Ze heeft n.l. 4 opeenvolgende jaren een koekalf gebracht. Dikkie 17 was de eerste dochter (door Kees 35991) KS b. 79 p. Ze gaf als 4.2.-5342-404-318. Dikkie 22 volg hierop (door Sibbe le 40409) b. 91 p.: 3.6-5996-4.19-380 (kampioen jongveedag). Dikkie 23 was de derde dochter van een volle zuster van Dikkie 28, b. 80 p. Ze gaf als 2.2 42851398-342. De vierde dochter Dikkie 31 werd dezer dagen op genomen als 2Vz jarige met b. 78 punten. Het is een dochter van Cammingha Nutte. Haar produktie lijkt goed met een best vetgehalte. Dat de Dikkies op dit nog zo jonge „fok" bedrijf het toch wel vrij ver gebracht hebben, blijkt mogelijk uit het feit dat van de thans aanwezige 15 melk koeien er nog 3 „Jootjes" zijn. Alle pinken en kalveren zijn inmiddels ook al „Dik- kie's. Nimmer heeft van de Brink een koe gekocht. Hij neemt met zijn gemid delde produktie een zeer eervolle plaats in op de ranglijst van de fokvereniging, tot groot genoegen van haar controleur, ook een der hoogste plaatsen in de pro vincie Utrecht. In 1962 had v. d. Brink een gemiddelde bedrijfsproduktie van 5271 kg melk met 3.85 pet vet in 330 dagen. We hebben gemeend door het signaleren van Rhenen's eerste Preferente Stam moeder tevens een mooi voorbeeld te stellen van wat men met eenvoudige mid delen kan bereiken bij de veeverbete ring. Dat hiervoor een goede dosis ent housiasme en werklust gepaard met de noodzakelijke kennis van de moderne be drijfsvoering, nodig is, moge de lezer gebleken zijn. Uit bovenstaande blijkt overduidelijk dat een intensief deelnemen aan het werk van de fokvereniging en het oordeelkun dig fokken wel degelijk resultaten op levert. Resultaten, die de veehouder be hoorlijke financiële voordelen kunnen op leveren boven hen die zich op deze pun ten min of meer afzijdig houden. Op de jaarlijkse Warmbloed-paarden- fokdag gehouden te Barneveld, behaalde mej. N. A. Straten-v. Nes in de rubriek 1-jarige hengsten en merriën een le prijs en werd tevens kampioen in deze rubriek. Deze 1-jarige hengst is geboren 13-4-'63. De moeder is Trivette en de vader Terbulent. In de rubriek veulens behaalde zij met Flicha geboren 10-5-'64 een le premie en een 4e plaats. Flicha is afstammeling van moeder Trivette en vader Nicolaas. Beide paarden zijn ingeschreven in het sportre- gister van de vereniging tot bevordering van de landbouwtuigpaardfokkerij in Ne derland. Mej. N. A. Straten-v. Nes is een groot paardenliefhebster, die naast haar vele werk op de boerderij, ook nog aktief lid en penningmeesteresse is van de Lan delijke Rijvereniging de Grebberuiters. Deze vereniging neemt deel aan verschil- Dr. J. Grashuis en dierenarts Blokhuis van de Gezond heidsdienst voor dieren in Utrecht, bezichtigen in het kader van „Bodem- Plant-Dier" in tegenwoordig heid van haar eigenaar DIKKIE 11 555455 KS PSM lende wedstrijden van landelijke rij- verenigingen, waar zij vaak goede resul taten behaalden. De heer E. N. v. Laar alhier viel de eer te beurt met zijn 3-jarige merrie Cella uitgenodigd te worden op de jubi- leumkeuring van de V.L.N. ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum van deze vereniging op donderdag 24 en vrijdag 25 september te Utrecht. Voor deze Jubi leumkeuring komen de beste merries uit de afdeling in aanmerking. Zij zijn hier voor vooraf geselecteerd door een spe ciale keuzecommissie. Deze merrie werd bij een keuring te Bennekom ingeschreven in het stamboek van het Gelders type. Bij de laatste premiekeuring te Woudenberg werd Cella bevorderd tot stermerrie. Cella is afstammeling van moeder Pieternella en vader Waldo. Ook hier is ondanks drukke werkzaam heden op de boerderij liefde en belang stelling voor het paard. Vooral de 16-jarige Rita, dochter des huizes, heeft warme be langstelling voor paarden. Zij heeft plan nen om binnenkort weer te gaan deelnemen aan de paardensport bij de Landelijke Rijvereniging de Grebbe ruiters. Een behoorlijk aantal jonge boe ren en boerinnen heeft zich inmiddels enthousiast betoond en zich aangesloten bij de vereniging „De Grebberuiters". Ove rigens kan deze rijvereniging altijd nog wel nieuwe deelnemers gebruiken die van harte welkom zijn. Uit het gevarieerd verslag over 1963 van het Economisch Technologisch Instituut voor Utrecht kwamen enkele interessante gegevens naar voren omtrent de industriële en zakelijke ontwikkeling in de provincie, waarbij de plaats Veenendaal duidelijk als een concentratiepunt in een steeds wijdere omgeving werd aangemerkt. Er wordt in het rapport gesteld dat het aantal vrouwelijke werknemers woon achtig in het oosten van de provincie het Eem- en Valleigebied kleiner is dan in de stad Utrecht en de heuvelrug. In dit ge bied worden overigens Amersfoort en Veenendaal als de grootste concentratie punten genoemd. Er zal een zekere cen tralisatie nodig zijn, waarbij in dit gewest de agglomeraties Utrecht, Amersfoort en Veenendaal van groot belang zijn. In verband met het onderzoek naar de economisch gewenste omvang van het win kelapparaat in de gemeente Veenendaal in verband met stedebouwkundige uitbrei dingsplannen werden reeds vele werk zaamheden uitgevoerd en werd voorts aangevangen met een uitgebreide enquête van het winkelapparaat in het centrum van de plaats, aldus staat te lezen in het jaarverslag van het ETI. Door zijn centrale ligging is de pro vincie een gezochte vestigingsplaats voor bedrijven (handels-, verkeers- en indus triële bedrijven) en voor instellingen zoals laboratoria e.d. Gezien de krappe arbeidsmarkt in het gewest en het nationale overheidsbeleid dat gericht is op een zekere decentrali satie van de economisch bedrijvigheid in ons land, kan niet ongelimiteerd worden aangetrokken. Daarbij komt dat grote delen van de provincie voor de nationale en regionale recreatie dermate belang rijk zijn dat deze gebieden in ieder geval gespaard moeten worden tegen de voor- DUUR De beroemde en beruchte surrealis tische schilder Salvador Dali gaat het „duurste" schilderij ter wereld maken. Het zal een portret van zijn vrouw Gala worden op een ondergrond van 200.000 dollar aan bankbiljetten. De verkoop prijs wordt een tikje hoger, want als kunstwerk zal het schilderij beslist ook zo'n bedrag waard zijn, aldus de ma ker. ziening in zowel de woon- als ook de werkgelegenheid, zo merkt het bestuur van de ETI op. Centralisatie in bepaalde kernen is dus zeer vereist. De plaats Veenendaal werd het name genoemd i.v.m. een zich steeds uitbreidende industrie. ERE-COMITÉ GEVORMD Zoals wij reeds dinsdag j.l. uitvoerig berichtten zullen de komende twee weken geheel in het teken staan van de festivi teiten georganiseerd rondom het 60-jarig jubileum van de populaire Veenendaalse Harmonie „Caecilia". Een groot aantal vooraanstaande per sonen uit deze gemeente heeft zich be reid verklaard zitting te nemen in het Ere-comité. Op donderdag 24 september zal dit Ere-comité zich voor het gemeen tehuis opstellen, waarna Caecilia en de Utrechtse Harmonie „St. Caecilia" een defile langs het comité zal houden. In het Ere comité namen zitting: Mr. Dr. J. Hazenberg, Burgemeester van Veenendaal; A. Bakker, lid van Ged. Staten, bescherm heer van „Caecilia"; Ant. de Ruiter. Wethouder der gem. Vee nendaal en Voorzitter Winkeliersver. „Handel en Nijverheid"; C. N. van Kuyk, Wethouder der gem. Vee nendaal; R. Koppenberg, Wethouder der gem. Vee nendaal; D. van Manen, gemeentesecretaris; D. Blankespoor, oud-gem. secr.; W. C. H. Dekker, Hoofdinspecteur der gem. politie; G. C. van Stuyvenberg, directeur gem. L. M. Bonnike, directeur Kon. VSW en voorzitter fabrikantenver.; J. J. van Schuppen, directeur Panter Si garenfabriek; R. Sandbrink, directeur textielfabriek „Veenendaal"; O. J. Nannenberg, mede-oprichter „Cae cilia"; A. A. Verhoef, dir. Leidse Wolspinnerij; P. W. Maris, Notaris; Joh. van Harde veld, gemeenteraadslid; T. v. d. Weerd, voorz. Kon. Scheepjes- wolharmonie; N. Rodenburg, chirurg en dir. Juliana- ziekenhuis; Dr. J. G. Thoomes, Hoofd Kon. Juliana- school; J. Boers Sr. Erelid; W. Lucas, Voorzitter Ritmeester Mannen koor; R. Schoute, Voorzitter mannenkoor „De Veenzangers"; C. Diepeveen; A. W. de Haas; C. ter Hogt, bedrijfsleider Kon. VSW; T. J. Schuurman; W. B. Versteeg, dir. Amsterdamsche Bank; B. v. d. Pol; W. v. Offeren, voorz. gymnastiekver. Sparta en loco gem. secretaris. Dinsdagavond om 8 uur werd de vergadering van de gemeenteraad van Renswoude geopend door de loco-burgemeester de heer J. T. Wol- leswinkel. Burgemeester Hosang was wegens ziekte verhinderd de vergadering voor te zitten. De heer Vlastuin was met kennisgeving afwezig. De heer Wolleswinkel opende met het uitspreken van een formuliergebed zoals dat blijkens archiefstukken door de vroede vade ren van jaren her werd vastgesteld. Het eerste punt waar een bespre king op volgde was de rioolzuiveringsinstallatie. De heer Vermeulen (AR) betuigde zijn instemming met het besluit om ter zake kundige lieden het aanleggen van de installatie op te dragen. Hij knoop te hieraan de vraag vast of met de kos ten ad f 200.000,inderdaad het hele werk gedekt is. De voorzitter deelde mee, dat dit niet het geval was, het voornoemde bedrag zal met 25% of f 50.000,overschreden worden. De heer Zweers (P.v.d.A.) was het niet geheel met de onderhandse aan besteding eens. Wel hechtte hij zijn goedkeuring aan het aanbesteden van het technische gedeelte bij vreemden, doch graag zag hij een deel van het werk verricht door aannemers e.d. uit de eigen gemeente. De voorzitter merk te in dit verband op, dat degene die dat wensen, zich zelf kunnen aanmel den bij de architect, die het werk zal laten uitvoeren. En dit zal voor wat het metselwerk betreft wel mogelijk zijn. Het gedeelte dat thans nog bekend is onder de naam Dijkenrijst, zal met ingang van heden Eikenlaan genoemd worden. De heer Vermeulen, die zich uiteindelijk achter de raad stelde kon zich moeilijk losmaken van de historie van Renswoude. Veel namen zijn in deze gemeente bekend, die een min of meer historische achtergrond hebben. Om maar te noemen: Galgenveld, Je ruzalem en de boerderijnamen. Het liefst zag de heer Vermeulen dat het besluit van b. en w. werd ingetrokken en herzien. De voorzitter moest echter vaststel len dat al in menige vergadering over deze vernoeming gesproken was en dat men uiteindelijk toch weer op de boniennamen uitkwam. De bedoeling is de laan te beplanten met de boom, naar welke ze genoemd E. Jumper, kampioen. Cella, 3-jarige merrie, met dochter van de eigenaar, mej. Van Laar. Veulen Flicka met moeder Frivetta. Eigenaresse: mej. N. A. Straten van Nes. Het nieuwe gebouw van de staatsdrukkerij werd maandag door H.M. de Koningin, in aanwezigheid van enkele ministers en tal van geno digden, officieel geopend. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat dit gigantische bouwwerk tot stand kwam in 2V2 jaar tijds, dat het ingenieursbureau v. d. Erven het ontwerp maakte onder supervisie van de Rijksgebouwendienst en dat de in Veenendaal wonende heer M. Verdurmen (Gov. Flinckstraat) de hoofdopzichter was onder wiens leiding de werkzaamheden verliepen. In 1962 werd met d® bouw van het geweldige bouwwerk begonnen. Tijdens de lange en strenge winter van 1963 ontstond er een stagnatie, die later weer moest worden ingehaald. Men had na melijk sept. 1964 als streefdatum aan genomen. Het gebouw moest voor Prins jesdag gereed zijn. Vooral in de afge lopen zomermaanden is er koortsachtig gewerkt om het gebouw op de gestelde datum klaar te hebben. Nog vorige week donderdag moest de woningin richting worden aangebracht. Letterlijk tot de laatste dag is er aan gewerkt, zo intensief zelfs dat de vakantie van de Veenendaalse familie Verdurmen er dit jaar bij inschoot, omdat de vader niet gemist kon worden en dagelijks naar Den Haag spoorde. Mninister Toxopeus, die vorige week maandag nog een kijkje kwam nemen, maakte zich zorgen dat het gebouw op de gestelde tijd niet zou worden opge leverd, maar kon in zijn openingstoe spraak al die zorgen van zich afschud den. Het gebouw was maandag gereed. De heer M. Verdurmen (42) woont De heer M. Verdurmen uit Veenendaal: Hoofdopzichter bij miljoenenobjecten. met zijn gezin sinds 1948 in Veenendaal. Hij is Limburger van geboorte en kan hier in Veenendaal best wennen. Zijn werkzaamheden strekken zich over het gehele land uit. Het ingenieursbureau waar hij als hoofdopzichter-coördina tor werkt houdt zich voornamelijk bezig met het ontwerpen van miljoenenob jecten. Genoemd gebouw van de staatsdruk kerij kostte 14 miljoen en nauwelijks is dit object opgeleverd of er bestaan al weer nieuwe plannen. De volgende op dracht waar de heer Verdurmen zich mee bezig zal houden is een nog groter project: De bouw van een hoofdge bouw van de bekende verzekeringsmij. „De Nederlanden van 1845" dat even eens in Den Haag wordt gebouwd en maar even 60 miljoen zal gaan kosten. Hoewel de Veenendaalse hoofdopzich ter dus praktisch altijd van huis is om dat zijn werkterrein zich over het ge hele land uitstrekt heeft hij nog geen plannen om te gaan verhuizen. Het be valt hem en zijn vrouw best in Veenen- daal-Zuid. Iedere morgen brengt mevr. Verdurmen haar man naar station De Klomp, waarna hij dan per trein naar de verschillende windstreken vertrekt. Voorlopig heeft onze plaatsgenoot zijn handen vol aan het miljoenenproject van de verzekeringsmaatschappij. is. De heer Zweers stond hier ook ge heel achter. Tenslotte kwam de Eiken laan er door; over de namen Dijkje en Parallelweg waren geen moeilijkheden. Wanneer men de wensen van Mo numentenzorg en de Vereniging Hen drik de Keyzer zou navolgen, zonder daartoe de nodige financiële steun te ontvangen, dan kan men net zo goed de zaak afbreken. Indien een eigenaar z'n huizen laat verwaarlozen zal nie mand hem subsidie geven om de bouw val te restaureren. Bovendien was de raad het er una niem* over eens, dat het aangegeven beschermde gebied te groot is. Inzon derheid de omgeving van het z.g. „grand canal" grijpt een groot stuk agrarisch gebied. „Het Kanaal zelf mag behouden blijven met de directe be groeiing, maar laat het land aan de boeren!" Zowel de heren Zweers als Vermeu len wensten wijziging in de aangegeven gebieden. Ook was men weinig enthou siast over de bewoonbaarheid van de Nieuwe Buurt. Uitwendig mogen de 18e eeuwse huisjes aardig zijn, inwen dig zijn ze rijp om onbewoonbaar ver klaard te worden. Waarom krijgt men geen subsidie? Teleurgesteld was de raad over het feit, dat binnen het beschermde ge bied dat gedeelte valt, waar men in de toekomst het nieuwe gemeen tehuis hoopt te kunnen bouwen. Al met al is het laatste woord nog niet gesproken. Bij de rondvraag informeerde de heer Zweers naar de bestrating van de Ei kenlaan. Men zal eerst tot definitieve bestrating overgaan als de bewoners de huizen zullen betrekken. Tevens informeerde hij naar de af snijding van de gevaarlijke bocht in de Emmickhuizerlaan. Een voorlopige op lossing is gevonden in het afkappen van de begroeiing. De heer Vermeulen opperde het voor stel de zaak tot één meter af te kappen, waardoor het uitzicht aanmerkelijk ver beterd zal worden. In verband met de stankverspreiding in het dorp deelde de voorzitter op een vraag van de heer Zweers mee, dat men in de toekomst huis aan huis zal gaan controleren en rapporten opstel len. De vergadering werd door de voor zitter met een historisch formulierge bed besloten. De 30 deelnemers hebben van de laatste puzzelrit in dit seizoen genoten. De prijswinnaars waren 1. H. Mander- sloot uit Scherpenzeel met 66 straf punten; 2. de heer Drost uit Veenendaal met 110 str. p.; 3 de heer Slemmer uit Veendaal met 11 str. p.; 4. Drs. v. d. Wolf uit Vee nendaal met 112 str. p.; 5. de heer A. v. d. Fliert uit Renswoude met 151 str. p. en de heer G. Garrits uit Lunteren met 172 str. p. De heer H. Hazeleger behaalde als best geklasseerde lid 201 str. p., terwijl de heer v. Sette uit Veenendaal met 343 str. p. de poedelprijs behaalde. Alvorens de prijzen uitgedeeld werden collecteerden de dames v. d. Pol-v. d. Broek en Davelaar t.b.v. het verenigings gebouw. De opbrengst was f 26,12. Aan de uitzetters van deze rit, de heren E. v. Voorthuizen en D. v. d. Brandhof, benevens de controleposten, die dit sei zoen post gestaan hebben veel dank na mens de organisatoren en de deelnemers. Het gigantische gebouw van de Staatsdrukkerij in Den Haag, dat maandag j.l. door H.M. de koningin werd geopend. Bepaalde terreinen in de gemeente Rhenen zijn sinds enige tijd aangewe zen als militair oefenterrein. Deze terreinen zijn gemarkeerd door rood-blauwe borden waarop: Militair Oefenterrein van Braam Houckgeest- kazerne Doorn. Het zal .dus in de toe komst meerdere malen kunnen gebeu ren dat de militairen bij dag of nacht op deze terreinen oefenen, zodat men gerust kan zijn wanneer er wordt ge schoten. Zaterdagmiddag organiseerde de Hengelaars Vereniging „De Voorn" de laatste hengelwedstrijd van dit seizoen voor haar junior-leden. Het was jammer dat er voor deze wedstrijd maar 16 deelnemers waren, maar ondanks dat werd er heel ple zierig en met zeer veel animo gehen geld en de resultaten waren er dan ook naar. Alle zestien jongelui hadden vis gevangen. In totaal wisten zij 72 on- dermaatA en 7 bovenmaatse vissen te verschalken (totaal 1072 gram). De prijzen werden als volgt gewon nen: 1 N. van Dijk, 140 gram; 2 R. Al- bers, 132 gram; 3 J. Arends, 60 gram; 4 T. v. Doorn, 45 gram. Een troost voor de jeugdige hengelaars was echter, dat ook degenen die alleen maar onder maatse vis hadden gevangen met een prijsje naar huis gingen. De Hengelaars Vereniging ,De Voorn' had voor haar leden een bekerwedstrijd vastgesteld op zaterdag 19 september. Deze wedstrijd' stelt men nu uit tot 26 september in verband met het feit dat de eindwedstrijd van de door de Heinekens Brouwerijen georganiseerde hengelwedstrijd op 19 september zal plaats vinden in de Vinkeveense plas sen. „De Voorn" zal daar worden verte genwoordigd door de heren Jac. Roe lof sen, W. E. Nagel en G. Pest, die tij dens de in Rhenen gehouden wedstrijd de grootste vissen hadden gevangen. We hopen dat de Rhenenaren het er niet bij laten zitten. Zij zullen onge twijfeld hun uiterste best doen de Tro fee mee naar Rhenen te brengen. TOUR-TALKER Voor het eerst deze zomer staat de toeristen in Parijs een nieuw snufje van de Amerikaanse industrie ten dienste. Het is de „Tour-talker", een instrument van 2 kilo, dat met een riem over de schou der wordt gedragen en waarop grammo foonplaten gedraaid worden waarop voor lichting wordt gegeven over de beziens waardigheden van Parijs. Al wandelend kan men zodoende tegelijk kijken en luisteren. Men kan het instrument huren voor 15 francs per dag en elke plaat kost 5 franc. De tekst op elke plaat behandelt een be paalde wijk of een bepaald gebouw: Quar- tier Latin, Palais de Chaillot, Invalides, Mont martre, enz. Het apparaat wordt ook reeds toegepast in musea waar het de gidsen het werk uit de mond neemt.

De Vallei | 1964 | | pagina 5