Cleopatra-bed of Auping-matras GRATIS Garage van Wijk Fa. L. Heij /.«AJu ZJ J'R net meisje of jonge vrouw Metaalhandel van Dijk een jongen MODEHUIZE HENK DE KONING broodbezorger JEANETTE W. VAN SCHUPPEN EN ZN. o OMEGA Veelzijdig nylon Ds. H. Volten, studentenpredikant te Rhenen, lezingen, cursussen,commissies, pastoraal werk Adverteren doet verkopen Schuld en paal moeten weg Geestelijke verzorging bejaarden Niet zitten, maar draven De kerk bouwt Godsdienstlessen Evangelie en industrie Jcugdzondag Jeugdvesper Druk Moraal Problematiek Schrijver Mevr. de Witte een chauffeur op de vrachtwagen BETER-SLAPEN SWEEPSTAKE 1964 met iedere dag kans op Firma L. van Baaren en Zn. Modehuize Henk de Koning brengt u voor herfst en winter een keur van modecreaties uit binnen- en buitenland Werkelijk meesterlijke vondsten charmant ver werkt in een collectie die helemaal IN IS. Altijd even anders Patrimoniumlaan 46 - Tel. 3262 - Veenendaal Gebr. VERVAT Vanaf||heden ie bezichtigen in^onze showroom^Verlaat 3 een aparte hoed met mooie passende sjaal en keurige handschoenen TE KOOP AANGEBODEN WONINGRUIL Nieuwsblad „DE VALLEI" LOODGIETERS W. A. van Engelenburg Beha bedrukt met pastelkleurige bloemmo tieven op licht, snei wasbaar, snel drogend, luxueus nylon. Elastische strips onder de cups voor een jeugdig silhouet. Cups B, C en D -3.95. Foundations verkrijgbaar bij Hoofdstraat 45-Tel. 2165 Frans Halslaan 26 - Tel. 3044 De Hervormde kerk van Scher- penzeel zit met een schuld van 70.000 gulden, die de kerkvoogdij in enkele jaren wil wegwerken. Naast die bestaande schuld houdt men bij het opmaken van de begroting nu al rekening met de toekomstige tweede predikantsplaats. Een en ander vergt voor het ko mende jaar een som van 16.500 gul den, welk bedrag door de gemeente leden moet worden bijeengebracht. Gevraagd is een bijdrage van één procent van het jaarinkomen van ieder gemeentelid. In dezelfde Scherpenzeelse kerk beschikt men nog over een instru ment, dat op weinig andere plaat sen nog zal voorkomen. Het is een z.g. offerpaal, die bij bijzondere ge legenheid voor de kansel in het kerkgebouw wordt geplaatst en waarin men zijn giften kwijt kan. De kerkvoogdij heeft besioten om de in de kerkvolksmond bekende „paal" af te schaffen, omdat deze een storend element vormt tijdens de kerkdiensten, temeer „als het geld in daverende klank er naast valt" schrijft men in de kerkbbde. De Hervormde ds. 6. van Viegen te O verberg heeft de geestelijke ver zorging van de bewoners van het bejaardencentrum „Pe Ridderhof" te Amerongen op zich genomen. In het keurig verzorgde contact blad voor Hervormd Rhenen „Rond de Cunerakerk" komt een rubriekje voor, dat er om zijn originaliteit nog wel eens uit wil springen. Op niet alledaags kerkelijke toon worden de gemeenteleden hierin tot actie - voornamelijk op het vlak van de financieën - aangezet. In het laatste nummer zijn enkele cijfers over het zielental opgenómèn, dat op 1 juli van de laatste drie jaar, respectievelijk 5871, 6033 en 6158 bedroeg. Meer mankracht en meer draag kracht, tekent men hierbij aan,;maar - wordt eraan toegevoegd - deze dingen zonder meer betekenen ver loren kansen als er geen mobilisa tie plaats vindt. En even verder wordt gezegd, dat het geijkte gezegde „ergens voor de kerk in zitten" anno 1964 moet wor den veranderd in „ergens voor dra ven". De bouwcommissie van de Gere formeerde kerk te Amerongen heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een kerkgebouw te Leersum. Verschillende architec ten zijn uitgenodigd een ontwerp te maken. H«t kerkgebouw zal 250 zit plaatsen (en 50 reserveplaatsen) moeten bevatten. Het geheel mag 125.000 gulden kosten. Gedurende de wintermaanden zul len door de kapelaan van de paro chie van St. Willibord te Veenen- daal godsdienstlessen worden gege ven aan jongelui die van de lagere school af zijn en die thans geen r.k.- school bezoeken of helemaal niet meer op school zijn. Van de Veenendaalse kerken, die deelnemen in de Stichting Evange lie en Industrie, is een verhoogde bijdrage gevraagd voor dit werk i.v.m. de gestegen kosten. De kerke- raad van de Gereformeerde kerk heeft hiertegen geen bezwaar, gelet op het mooie en belangrijke werk dat de industriepredikant ds. A. Terlouw doet. In verschillende kerken in de om geving wordt zondag a.s. het winter seizoen geopend met een bijzondere dienst. In de Gereformeerde kerk te Veenendaal zal tijdens deze dienst aandacht worden geschonken aan het jeugdwerk. Jongelui zullen kol iekteren en men hoopt op een op brengst, waarmee het begrotingste kort van 1700 gulden kan worden weggewerkt. De wekelijkse zaterdagavondstilte in de Petrakerk te Veenendaal be gint morgenavond met een bijeen komst die enigszins anders is opgezet dan gewoonlijk. Ds. A. A. Bos, Herv. predikant zal de meditatie verzor gen en ds. J. Overduin, Geref. predi kant, de liturgie. Voorts verlenen medewerking: Koosje Zomer, so praan en Gijsbert van Zanten, orgel. Ds. H. Volten (61) Gereformeerd predikant te Rhenen had in 1950 geenszins de bedoeling de destijds vakante gemeente in de Grebbestad te gaan dienen. Hij was beroepen als studentenpredikant in Wageningen, maar was helaas nog niet in het bezit van een eigen pastorie. Reizend van zijn woonplaats (Enschede) naar Wageningen kwam dominee heel toevallig in gesprek met een bekende Rhenenaar, die bereid was hem een lift te verlenen van Amers foort naar Wageningen. Onderweg kwam het gesprek op het woningprobleem van ds. Volten en zowaar kon de liftgever een waardevolle tip aan de hand doen. De Gereformeerde pastorie in Rhenen staat leeg, zo kreeg ds. Vol ten te horen. Breng mij dan, als u wilt, vandaag nog bij de meest voor aanstaande persoon op kerkelijk ge bied, zo vroeg de liftende dominee. Aldus gebeurde en voor de avond viel, was alles beklonken. Ds. Volten zou de leegstaande pastorie aan de Grebbeweg kunnen betrekken. Zo kwam de studentenpredikant ds. H. Voltep in Rhenen terecht. Uiteraard betekent de cumulatie studentenpredikant en pastor van de Geref. Kerk te Rhenen een zware bezetting voor ds. Volten. In deze weken van ontgroening in het stu dentencorps moet de predikant als lid van de commissie zich hiermee bezig houden. Hoewel verwacht wordt dat de ontgroeningen mettertijd zullen op houden vindt ds. Volten dit aspect van het studentenleven niet afkeu renswaardig, eerder opbouwend. Mits er geen excessen ontstaan. Maar dat komt in de studenten- corpora in Wageningen niet voor. Ds. Volten geeft godsdienstles op de Wageningse Hogeschool, houdt verschillende lezingen en catechisa tie. Midden in ons gesprek werd de predikant telefonisch benaderd om in Middelharnis een lezing te komen houden. Even de agenda doorblade ren en officieus geeft hij al de toe stemming. Dit karakteriseert ds. Volten. Snel handelen, snel beslissen. Zijn ter- minilogie is eigentijds, zakelijk en eigenlijk een weinig studentikoos. Levend en werkend tussen velerlei studenten heeft de predikant zich Ds. H. Volten aan boord van de „Statendam" op weg naar Amerika. wat van hun stijl en uitdrukkings wijze aangemeten. Ds. Volten komt dus zeer sterk in aanraking met de jongere mens. De mens van 1964. De predikant heeft op de gehele moderne ont wikkeling zowel op maatschappelijk als kerkelijk terrein zijn eigen vi sie. We leven eigenlijk in een grens gebied zegt ds. Volten. Vormen van de ouderwetse iporaal zijn bezig te vervagen, ja zelfs te verdwijnen. Veel van deze vormen werden (overigens zeer onjuist) vereen zelvigd met de christelijke mo raal. Hetgeen onze voorouders als juist hielden had niet altijd met Jezus Christus te maken, volgens ds. Volten. Dit impliceert niet dat een zekere afwijzing van de oude moraal een algehele onderschrijving van de nieuwe normen inhoudt. De jonge ren zullen de door hen voorgestane levensstijl moeten toetsen aan Gods Woord. Dat enkele secundaire za ken, die niets met het christelijk ge loof te maken hadden, niet meer door de generatie van thans worden nagevolgd, is geen verlies, aldus ds. Volten. Misschien kunnen sommige hoor ders in onze gemeenten mij niet al tijd volgen, zegt ds. Volten, maar dat is nu eenmaal de problematiek die in vele gemeenten aan de orde is. Dat een predikant b.v. over de schepping predikt uit Genesis 1 en dan uiteraard de natuurwetenschap pen erbij haalt vindt men uit den boze. Maar iedere student wordt hiermee geconfronteerd. De predikant moet logisch spre ken. Zijn zinnen moeten getoetst kunnen worden aan de logica. Doet hij dat niet dan ontaardt de preek in een zelfgemaakte les. Dat ieder een de predikatie niet begrijpt is niet erg. Men kan dan moeite doen om althans meer kennis te gaan vergaren. Ik zeg dit niet uit hoog moed, alsof ikzelf het laatste woord heb. maar dit is louter een poging mijnerzijds de kerkganger tot zelf denken te bewegen. Ds. Volten heeft onlangs een boek werk geschreven dat handelt over de kerkelijke eenheid. De kerk moet een zijn in Jezus Christus en de rest kunnen we gevoegelijk laten waaien, zo formuleert ds. Volten het onderwerp van de oecumene. Het is toch in de wereldsituatie belachelijk dat wij in ons piete peuterig landje meer dan 100 pro testantse kerkgenootschappen heb ben? Onlangs las ik een kostelijk stuk van dr. Kremer (niet Ik, Jan Cremer, want dat verfoei ik) waar in gesteld werd dat wij in de wereld op elkaar geworpen worden. Ds. Volten beaamt dit volkomen en is van mening dat de opkomst van de wereldgodsdiensten als Boeddhisme, Hindoeisme en Mohammedanisme niet te stuiten is. Er zal een ontmoeting tussen Christenen moeten plaatsvinden. En zoals dr. Martin Luther King het stelt een ontmoeting in de liefde. Het gaat in de toekomst niet over het feit of je Ts zon dags de radio of de televisie mag aanzetten, maar of je als Christen rust in Christus Kruis en Opstanding, aldus ds. Volten. Hierin ben ik dan misschien weer ouderwets, zegt de predikant, maar wij moeten beseffen dat wij ver doemelijk zijn. Dat moeten we be leven, dat is bevinding zouden de ouderen zeggen. Deze bevinding moet dan getoetst worden aan de Schrift. Onder de onvergetelijke ds. D. A. v. d. Bosch werd ik als jongeman bekeerd, zegt ds. Volten. Dat was een Hervormd predikant. Ja, ik was in mijn prille jeugd Hervormd. Ging op twee catechisaties, op de Her vormde en de Gereformeerde. Ik koos de Gereformeerde kerk omdat ik ondervond dat er predikanten in de Hervormde kerk werden toege laten die Christus loochenen. Dat is voor mij onoverkomelijk. Overigens laat ik alles vallen. Het geloof in Christus is het belangrijkst. Of men nu lid van de P.v.d.A. is of van een andere partij maakt mij niets uit. De verhouding met de Hervormde collega's in Rhenen is overigens zeer prettig. Ook met de eigen kerkeraad is er een goede, broederlijke samenwerking, aldus ds. Volten. De Geref. kerk van Rhe nen telt ongeveer 550 leden. Ds. Volten is niet altijd in Rhe nen te vinden. Behalve zijn werk als studentenpredikant heeft hij een druk bezet leven. Verschil lende instanties in den lande verzoeken hem een lezing te houden. En niet alleen in eigen land. Nog deze zomer hield ds. Volten lezingen in Amerika en Canada, waar hij in de Engelse taal predikte in de Chrst. Reform. Church te Ha milton. Toronto, Baltimore en an dere steden. De reis maakte ds. Vol ten met de trotse „Statendam". Ook voor de N.C.R.V. verzorgde ds. Vol ten meermalen de morgenwijdingen. Een bruisend leven, een welge vuld leven, dat van de Geref. pre dikant van Rhenen. En alleen al het feit dat hij alle problemen in we- reldverband ziet en niet door aller lei feodale engheden zijn toespraak vertroebelt, maakt hem tot een ge vierd en veelgevraagd predikant en spreker. CULTUREEL CONVENT LAAT PROGRAMMABOEKJE BEZORGEN Ook voor het seizoen 1964-1965 ver zorgt het Cultureel Convent Veenen daal een programmaboekje dat in de tweede helft van september gereed komt. Hierin staan alle gebeurt'enissên op cultureel gebied vermeld. Door een huis-aan-huis bezorging van het boek je wordt beoogd iedere ingezetene van Veenendaal op de hoogte te stellen van deze evenementen. Deze uitgave zal on getwijfeld door vele plaatsgenoten op prijs worden gesteld. OPRICHTING KINDERKOOR „SOLI DEO GLORIA" Naast het bestaande kerkkoor „Soli Deo Gloria" wil men komen tot oprich ting van een kinderkoor, uitgaande van de Geref. kerk. De plannen hiertoe wer den reeds in het begin van dit jaar ge maakt, maar verkeren nu in een ver gevorderd stadium. Jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot 14 jaar kunnen zich als lid aan melden. Zondag j.l. werden bij de uit gang van de kerk reeds aanmeldings formulieren uitgereikt, die nu op zon dag 13 sept. a.s. in de kerk worden in gewacht. Woensdag 16 sept. wil men dan gaan starten. De leiding van het jeugdkoor is in handen van de heer H. Pomp, die even eens de leiding heeft van het kerkkoor. De repetities vinden plaats in gebouw „Pro Rege" (achter de oude kerk Vaartbrug) en duren van 's avonds kwart over zes tot kwart over zeven. Ook jongens en meisjes, die geen for mulier hebben ontvangen, zijn uiter aard welkom op de repetities. GEVRAAGD (18 - 40 jaar) voor dag en nacht in gezin met 3 kinderen, waarvan 2 schoolgaand. 3 weekends per maand vrij. Eigen kamer met centrale verwarming, werkster aanwezig, f 170,p. m. schoon. Baarnseweg 28, Bosch en Duin, tel. 03402-6110 WIJ VRAGEN Stationsemplacement, tel. 3655. Na 6 uur: Bart Poesiatstraat 3, Veenendaal tel. 2848. Van 5 september tot 14 november 1964 Vraag inlichtingen bij: MRNUFflCTUREN^*"^--^ BEDDENalEDIKRNTEIt Vf.fNfNDHflt GORTSTR.39 rui». 2»t' Zo spoedig mogelijk gevraagd ca. 16 jaar met verantwoordelijkheids besef voor ons kantoor. Diploma typen en/of Ulo strekt tot aanbeveling. Aanmelden dagelijks Veevoeder- en kunstmcsthandel Cunerauieg 385 Rhenen i GEVRAAGD boven 18 jaar. Franseweg 93 - ELST (U.) Telefoon 302 NSU PRINZ 1000, een auto met een eigen karakter, representatief voor de zakenman, elegant voor de dames en interessant voor de sportieve jeugd. Technische-stand? Anno 1965! Alle autotechnische snufjes en de huidige ontwikkeling van hedendaagse automobielen zijn de nieuwste NSU eigen. Prestaties: 43 DIN pk topsnelheid 135 km/u acceleratie van 080 km/u in 12,5 sec luchtgekoelde viercylinder NSU-motor met bovenliggende nokkenas en solide bouw zoals uchtg o.a. de vijfmaal gelagerde krukas. Prins Bernhardlaan {22 Tel. 3029 Veenendaal voor het eerst naar dameshoedenzaak Hoofdstraat 47 - Tel. 2462 PHILIPS super ontvanger met 59 cm 'direct-vision* beeldbuis. Automatische fijnafstemming en synchronisatie. Met 'rapidovision' druktoets en gradatie-filter. Ook voor het 2e net. De beschermruit is wegl Dankzij de 'direct-vision' beeldbuis. En weer is hek PHILIPS die dit presteert. Eerst al de vernuftige rapidovision* druk toets die binnen 10 seconden beeld geeft, daarna het prachtige gradatie- filter, waarmee een werkelijk fluweelzacht beeld bereikt is.- En nu dan: de 'direct-vision"' beeldbuis die nog meer nuance, nog meer schakering geeft. Wij raden u aan het gauw bij ons te komen bekijken. Hoofdstraat 100-102 - Veenendaal - Telefoon 2729 voor betere uurwerken H00FDSTR.9I - VEENEN0AR Plaats een vraag en aanbod-a.dvertentle 1-10 woorder 1,80 elk woord meer 10 cent Parallelweg 10 Telefoon 2022 Gevraagd volslagen en halfwas Loodgietersbedrtf f Maanderbuurtweg 51 - Tel. 08385-2734

De Vallei | 1964 | | pagina 6