Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Amerongen verwacht binnenkort 5000 ste inwoner Agenda Bejaardentehuis „De Engelenburgh" eind oktober officieel geopend Vier Veenendaalse studenten keerden huiswaarts Cultureel convent maakt winterprogramma bekend LUNAPARK VOOR JONG EN OUD nog niet beginnen 38e JAARGANG VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 Nr. 74 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Het aantal inwoners van de gemeente Amerongen is thans de 5000 zo dicht genaderd, dat binnen enkele weken de aangifte ver wacht mag worden, welke dit getal vol maakt. Hoewel op zichzelf uiteraard een aantal van 5000 inwoners niet zoveel is, is het voor Amerongen toch wel belangrijk, omdat hierdoor wordt aangetoond welk een grote expansie de gemeente in de na-oorlogse jaren heeft doorgemaakt. Ontstaan en groei Jongeman gedood na botsing met motorfiets WIST U Industrie gemeente? Rhenense bejaarden spoedig naar oude Rusthuis ONTGROENING WAS HUN „TE BAR" VERSCHILLENDE EVENEMENTEN Cursusseri föetzóuuiale jfETREN" Twintig jaar geleden: SLAG OM ARNHEM Hofbal in Athene ELST ONTSPANNINGSCOMITE VAN ORANJE-WIT PRESENTEERT OP 12 NOV. „DE MOUNTIES" „CAECILIA" JUBILEERT Lunapark OVERBERG School kan maandag Hoewel men gehoopt had a.s. maandag weer te kunnen star ten met de lessen op de School met de Bijbel ontvingen wij het bericht dat dit helaas nog niet mogelijk is. De school met de Bijbel ondergaat een grondige restauratie en vernieuwing. Naar wij vernamen zullën de lessen op donderdag 24 septem ber een aanvang nemen. Enke le lokalen worden daarvoor in gereedheid gebracht. BROUWER Redaktie en administratie Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Redaktie: W« F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Het dorp Amerongen is één van de oudste plaatsen van de Utrechtse Heuvelrug. Al in zeer oude tijden was het grondgebied van Amerongen gebouwd. Er zijn redenen om aan te nemen dat al in de 10e en 11e eeuw het dorp een rol in de geschiedenis speelde. Na de bouw van het kasteel, in de 13e eeuw nam de betekenis van Amerongen toe. Vele eeuwen lang, tot in deze eeuw bleef het lot van het dorp nauw verbonden met het wel en wee van de kasteelbewoners. Vele gebeurtenissen uit de ge schiedenis tonen dit aan. Grote vermaardheid genoot Amerongen in de 18e en 19e eeuw, toen het centrum van de tabaks cultuur hier gevestigd was. Deze cultuur heeft tijden van grote bloei gekend. De langzaam verdwijnende tabaksschuren zijn hier nog de stille getuigen van. Van de tabaksteelt is niet veel meer over. Toch heeft de naam Amerongse tabak nog altijd een bekende klank. Hoewel het dorp reeds zeer lang be staat en tijden van grote bekendheid genoot, is er van een stormachtige ont wikkeling eigenlijk nooit sprake ge weest, wat het aantal inwoners betreft haast juist het omgekeerde. Gaan wij terug tot 1880, dan blijkt dat in dat jaar het aantal inwoners be droeg 2249, namelijk 1167 mannen en 1082 vrouwen. In 1953 was dit aantal gestegen tot 3880. Een gemiddelde toe name van ongeveer 70 °/o. Als men nagaat dat het landelijk gemiddelde over deze jaren 160 °/o bedroeg, dan is wel duidelijk dat Woensdagavond had op de Prins Bernhardlaan een ernstige botsing nlaats tussen de 16-.iarige bromfietser H. C. Bos en de militaire motorrijder R. J. v. B. De jeugdige bromfietser werd hierbij zo ernstig gewond dat hij aan zijn ver wondingen is bezweken. B. wilde komende van de Prins Bernhardlaan linksafslaan naar de Mulderslaan. Hij werd daarbij gegre pen door de tegemoetkomende motor rijder van B. Met ernstige wonden aan zijn hoofd bleef B. op het wegdek lig gen. Het slachtoffer werd naar het Ju- lianaziekenhuis vervoerd waar hij kor te tijd later overleed. dat een inwoner van Veenendaal midden in de nacht met een stuk betonijzer op zijn nek op straat wan delde? dat de politie hem opmerkte en vroeg naar de reden van deze nach telijke wandeling? dat hij opmerkte het zware beton ijzer gevonden te hebben, terwijl hij van zijn werk kwam? dat deze man de volgende dag weer een belangrijke vondst deed? dat hij nu een rol ijzerdraad als ge vonden voorwerp kwam aangeven? dat de een schijnbaar meer vindt dan de ander? dat men blijkbaar in donker meer vindt dan bij daglicht? Amerongen in die tijd langzaam groeide. Dit is een gevolg geweest van de economische en sociale structuur van het dorp. Na 1880 liep het aantal inwoners op tot in 1890: 2451, 1900: 2589, 1910: 2511, 1920: 2452 (minder dus), 1930: 2786, 1940: 2989. In 1942 werd de 3000 over schreden. In 1958 de 4000. En nu in 1964 zal de 5000 gehaald voorden. Om van 2000 tot 3000 te komen was een zeer lange tijd nodig, tot 1942. van 3000 tot 4000 duurde 16 jaar en nu werd in 6 jaar het aantal inwoners met 1000 vermeerderd tot 5000. Hieruit kan met recht de gevolgtrek king gemaakt worden, dat sedert de oorlog de ontwikkeling van Amerongen zich in steeds sneller tempo gaat be wegen. Alleen al in de jaren na de oorlog werden meer dan 500 woningen ge bouwd. Dit houdt in een verdubbeling van de totale woningvoorraad. Voor de oorlog waren er in Amerongen enkele bedrijven gevestigd. Maar wie nu Ame rongen uit het westen binnengaat krijgt in eerste instantie de indruk dat hij in een industriegemeente is terechtge komen. Op het industrie terrein ten noorden van de Betonweg zijn in lut tele jaren een tiental zeer goed func tionerende bedrijven gekomen. En er komen er nog meer. Bestaande bedrij ven werden uitgebreid. De economische groei in deze sector is enorm. In de vorige eeuw was het meren deel der Amerongers werkzaam in het agrarisch bedrijf. Nog steeds is dit be drijf een belangrijke factor in het plaatselijke economische leven. Bij de volkstelling in 1960 bleek n.l. dat van de totale beroepsbevolking van zo'n WANDELSUCCES VAN S.S.S. (V'daal) De wandelvereniging SSS uit Vee nendaal nam zaterdag j.l. deel aan de grote Airbornewandeltochten te Ooster beek. De wandelaars uit Veenendaal, die deelnamen op de 15 km behaalde een 5e prijs met 225 punten van de jury. Gezien de enorme deelname (meer dan 20.000 wan delaars) een fraaie prestatie van SSS. DIEFSTAL VAN GOEDEREN Door de politie werd dinsdagmorgen aangehouden Mevr. S. uit Lunteren, die ten nadele van haar werkgeefster te Veenendaal een aantal goederen had ontvreemd. Het betrof een partij tex tiel en huishoudelijke artikelen. Na verhoor werd de mevrouw heengezon den. Momenteel is men druk bezig met de tuinaanleg nabij het bejaardentehuis De Engelenburg. Naar wij vernamen zal eind volgende maand de officiële opening plaats vinden. Het oude Rusthuis, dat momenteel leegstaat, zal binnen twee we ken worden bezet door de Rhenense bejaarden, die dan tijdelijk naar Veenendaal verhuizen tot het nieuwe Rusthuis te Rhenen klaar is. 1500 personen er nog steeds 260 in deze bedrijfstak werkzaam waren. Maar andere bedrijfstakken hebben Langzamerhand de overmacht ge kregen. Zo telde in 1960 nijverheid 440 leden der totale beroepsbevol king en de dienstverlenende orga nen 350. Vele van de inwoners die een beroep uitoefenen vinden hun arbeidsterrein buiten de gemeente. Vooral in de in dustriële sector. In 1960 vonden 440 mensen hun arbeidsterrein elders. Me de door de industriële ontwikkeling binnen de gemeente, zal dit aantal wel licht teruglopen, althans in verhouding. (Zie verder pag. 4) Vier Veenendaalse studenten, die aan de Vrije Universiteit te Amsterdam college gaan lopen, hebben zich deze week terugge trokken uit de studentenvereniging en zijn huiswaarts gekeerd. Dè ontgroeningsmethoden, waaraan zij bloot stonden, konden zij beslist niet waarderen, omdat er sprake was van een vergaand sadisme. Enkele staaltjes van de meer dan grove methoden werden ons bekend. Zo zou een aantal „groenen" verboden zijn, gedurende een gehele dag water te drinken. Toen de dorstige groenen Luchtlanding 1964 op Ginkelse Heide. Het Cultureel Convent Veenendaal heeft dezer dagen een keurig uitgevoerd programmaboekje verspreid, waarin op overzichtelijke wijze het winterprogramma 1964-1965 is vermeld. Er zullen in het ko mende winterseizoen een aantal uitvoeringen worden gegeven o.a. door het Ritmeester Mannenkoor, door de Clir. Oratoriumvereniging, ter wijl tweemaal in dit seizoen het USO zal concerteren. De traditionele Volkskerstzang vindt ditmaal plaats op 17 december a.s. in gebouw Eltheto op verschillende data filmavonden gegeven. Volksuniversiteit heeft een zestal De Volksuniversiteit Veenendaal zoekt het ditmaal meer in het geven van cur sussen dan in lezingen of voordrachten, omdat in het verleden gebleken is dat voor een cursus meer belangstelling blijkt te bestaan dan voor een lezing e.d. Daarenboven zal de afdeling Veenen daal in het voorjaar van 1965 een bezoek brengen aan de Nederlandse Opera te Am sterdam en nog dit najaar aan de schouw burg te Utrecht. De Ned. Chr. Residentievereniging orga niseert op 25 november a.s. een film avond over „Winter en zomer in Zwit serland". Vanwege de Chr. Filmaktie Cefa worden 2 Modellen op de woensdag gehouden modeshow van de fa. Hein van Schuppen. Be mannequin links draagt een geruite jas met losse shawl-kraag, en rechts ziet U een 4 bontmantel met daaronder een slank afkledende duex-pièces voor de grotere maten. De Volksuniversiteit heeft een cursussen gepland. Inschrijving voor deze cursussen dient te geschieden voor 25 september bij het tijdelijke secretari aat Bergweg 8, of bij boekhandel Dave- laar, Hoofdstraat 41. De cursus antiek wordt gegeven door mej. Ella Schrijver uit Amsterdam. Op de drie opeenvolgende maandagen 1, 8 en 15 maart 1965 zal mej. Schrijver haar ge- degeh kennis van antiek overdragen op de cursisten. De cursus wordt gegeven in het natuur- kundelokaal van de Kon. Julianaschool. Voorts is er in het komende voorjaar een cursus bloemschikken, die zal worden verzorgd door mej. H. Ruys uit Utrecht. (zie verder pag. 4) MISHANDELING De Veenendalers B. en v. d. K. de den bij de politie aangifte van mishan deling en bedreiging. Zij waren op de hoek Sav. Lohmanstraat-Da Costastraat door S. en O. die in èen auto dat punt naderden, klemgereden. S. en O. stapten daarna uit en raakten aan het bakke leien met eerder genoemd tweetal, waarbij het niet zachtzinnig toeging. OUDERAVOND JEUGDWERK Woensdag 23 september a.s. is er een ouderavond van de G.J.O.-clubs in 't Trefpunt. Over het doel van de ouder vereniging spreekt de voorzitter van dit instituut, de heer W. Bulsink, ter wijl voorts dia's en een film van het deze zomer in Garderen gehouden G. J.O.-kamp worden vertoond. Naast ouders van deelnemende kinderen zijn ook andere belangstellenden welkom deze avond. PONTIAC QMt&A voor betere uurwerken HOOFDSTR.9! VEENENDAAL 's avonds om drinken vroegen werd hun een kaakslag toegevoegd. Ook werden soms acht groenen op elkaar gestapeld, waarbij de onderste man logischerwijs in zwijm raakte. Een hele avond ge bukt door een zaal lopen, waarbij men niet boven de tafel mocht uitkomen was een gewone zaak. Deze vormen van sadisme waren te veel voor de vier jongelui. Hoewel ze al hadden toegestaan dat hun hoofden werden kaalgeschoren, konden ze de steeds verdergaande vernederingen niet verdragen. Ze besloten unaniem hun biezen te pakken, omdat beklag niet mogelijk was. Het viertal heeft nu drie weken vrijaf, slaat de groentijd dus over, maar zal op 30 september de nor male colleges gaan volgen, zonder zich dus te hebben aangesloten bij de stu dentenvereniging. BEROEPEN Ds. P. de Jong te Veenendaal is thans behalve in Papendrecht en Barneveld ook beroepen door de herv. gemeente van Ouderkerk aan de IJssel. Gisteren, 17 september, was het pre cies 20 jaar geleden dat Engelse en Poolse parachutisten in het gebied rond Wolfheze, Oosterbeek en de Gin kelse heide by Ede afsprongen. Het be gin van de slag om Arnhem. Het begin van de zo fel begeerde bevrijding, dacht men allerwege. Hoe dramatisch de slag om Arnhem is verlopen staat de oude ren onder ons nog fris voor de geest. Door verraderlijk Duits vuur en sluipschutters werden vele levens van de jonge parachutisten afgesneden. Vo rige week zaterdag werd de parachu tistenlanding op de Ginkelse heide i.v.m. de herdenking nog eens herhaald. Verschillende veteranen, die ook in 1944 neerdaalden op deze onmetelijke vlakte waren nu weer present. Maar ditmaal wachtte hen niet de loerende dood. Integendeel, een duizendkoppige menigte bracht die mannen nog eens hulde voor hetgeen zij over hadden voor onze bevrijding van het juk van een meedogeloze bezetter. Wat er in de harten van deze veteranen is omgegaan toen zij opnieuw uit de vliegtuigen sprongen weten we niet. In ieder geval waren het nu wel andere omstandig heden. De groep parachutisten landde vlot. Slechts een hunner bekwam een lichte verwonding. Nadat ze zich hadden ver zameld werden zij gepresenteerd aan hun commandant Lt. Kol. Lee. Onmid dellijk daarna sprak padre Gray een dankgebed uit en herdacht de in 1944 gevallen kameraden. De mannen wer den bij het monument hartelijk toege sproken door Ede's burgemeester, dr. Platteel. In de schaapskooi boden de heer en mevr. Platteel de parachutis ten een welverdiend glas bier aan en een aantal in Veluws costuum gestoken meisjes offreerden grote potten honing. De herdenking werd o.m. bijgewoond door de Franse consul en door de bur gemeester van Arnhem, de heer Matser. De para's bezochten later op de dag de Rijnbrug en de militaire begraaf plaats te Oosterbeek. Vele duizenden zullen aan deze herdenkingsoefening, Market V. genoemd, een onvergetelijke herinnering mee naar huis hebben ge nomen, zoals de Slag om Arnhem on vergetelijk zal blijven In het Tatoy-paleis te Athene is woensdagavond een hofbal gegeven voor de vele gasten, die reeds in de Griekse hoofdstad zyn aangekomen voor het bywonen van het huweiyk, vrijdag tussen Koning Constantijn en Prinses Anne Marie van Denemarken. Foto: Z.K.H. Prins Bernhard escorteert Prinses Anne van Engeland naar het bal. OOK SELVERA'S EN PETER PIKOS NAAR ELST Het ontspannings-comité van voetbalvereniging Oranje-Wit or ganiseert op 12 november een groots programma rond de van te levisie bekend een populair ge worden Mounties in de zaal van jeugdherberg „De Eikelkamp". Verder bevinden zich onder de me dewerkenden de acrobaat Paolino, de Selvera'^ Peter Pikos, conferancier en imitator André v. Duin, die enige we ken geleden in het televisieprogramma „Nieuwe Oogst" zoveel succes boekte. Het geheel zal begeleid worden door een bekende pianist en Peter Pikos is het wel toevertrouwd om de stemming er in te brengen. De avond zal besloten worden met een gezellig dansje. DS. ZETHOF BEDANKTE VOOR BEROEP De door de kerkeraad van de Ned. Herv. kerk beroepen predikant ds. H. Zethof te Kockengen heeft voor dit beroep bedankt. GEVONDEN EN VERLOREN Verloren: fototoestel. In de gemeenteiyke Eierhal te Scherpenzeel vindt deze week de Floriala ten toonstelling plaats. Op de foto: Een by de ingang geplaatste molen die als ver siering van de expositie zal dienen. Scherpenzeels burgemeester heeft intussen de mechaniek in werking gesteld, waardoor de wieken inmiddels zq'n gaan draaien. Gisterenavond stak de jubileumperiode van de Veenendaalse harmonie „Caecilia" van wal. Ter gelegenheid hiervan zyn «loor het bestuur diverse feestelykheden en andere evenementen gepland. De harmonie „Kunst na Arbeid" uit Lunteren was uit genodigd gisterenavond de opening van de officiële jubileumperiode luister by te zetten en maakte vanaf Veenendaal-zuid een rondgang tot aan het lunapark naby het Schrijverspark. De muzikanten troffen het, want de regen die donderdag j.l. by bakken uit de hemel was gevallen, bleef 's avonds uit, zodat zowel de muziekinstru menten als de bespelers daarvan droog en wel op het eindpunt aankwamen. Nabij het Schrijverspark, achter het postkantoor, is een fraai Lunapark opge steld, waar oud en jong zijn hart kan op halen in autoscooters, draai- en zweefmo len, ballentent etc. etc. Een tiental attrac ties staan er borg voor dat iedereen aan zijn trekken kan komen. In een ruime danstent speelt voor de liefhebbers de zo langzamerhand zeer bekend geworden teenagerband „The Blue Sharks". Ook vanavond zijn zij van de partij en zullen ongetwijfeld kans zien vooral de jongeren van een behoorlijk portie dansmuziek te voorzien. Morgenavond, dus op zaterdag, spelen 's avonds twee orkesten om ook de wat oudere dansers een kans te geven. De „Vallei Band" en de „Valley Stars" wisse len elkaar dan af en zullen ongetwijfeld de benen wel van de vloer krijgen. Vanavond verzorgt de Scheepjeswol- harmonie de rondgang door Veenendaal en zaterdag de „Harmonie" uit Ede. De jubilerende harmonie „Caecilia" weet dus wel wat organiseren is en re kent erop, dat geheel muziekminnend Vee nendaal van deze unieke gelegenheid ge bruik zal maken om aan de festiviteiten deel te nemen. Voor de nabije toekomst staan nog diverse concerten op het pro gramma, doch nu is het de tijd en de ge legenheid voor de inwoners van Veenen daal en omgeving om van het Lunapark en van een goede dans te genieten. VEENENDAAL Vrijdag 18 sept. Lunapark in Schrijvers wijk ter gelegenheid jubileum „Caecilia". Rond gang door Scheepjes wolharmo nie en teenagermuziek door The Blue Sharks. Zaterdag 19 sept. Lunapark van „Caecilia". 's Middags rond gang van „De Harmonie" uit Ede. In consumptietent teen agermuziek The Valley Stars en De Valleiband. Zaterdag 19 sept. Achtste Wol mars. Start bij SKF. Zaterdag 19 sept. Chr. Ger. kerk Hoofdstraat. Orgelbespeling twee zonen van Jan Zwart. Aanvang 7.30 uur. Zaterdag 19 sept. 2.30 uur Start van oriënteringsrit MAC „Vee nendaal" t.b.v. Ned. Roode Kruis. Start en finish bij Ho tel „La Montagne". Zaterdag 19 sept. 2 uur Geb. El theto Start van Panter Volley baltoernooi. Zondag 20 sept. Speciale jeugd dienst in Petrakerk. Voorgan ger: Ds. J. Overduin, Liturg: de heer J. M. Boom. 22 t/m 26 sept. Geb. Eltheto gro te show fa. Fr. Diepe veen en fa. C. Diepeveen. AMERONGEN Vrijdag 18 sept. 8.15 uur Orgel concert in St. Andrieskerk. Maandag 21 sept. Bezoek Nuts- lieden aan schouwburg te Utrecht. RENSWOUDE Vrijdag 18 en zaterdag 19 sept. Bazar in Rehoboth t.b.v. ver fraaiing gebouw. EDERVEEN Maandag 21 sept. 7.30 uur Voor lichtingsavond P.G.E.M. in Marktgebouw aan de Schras. Dinsdag 22 en woensdag 23 sept. Bazar in Marktgebouw t.b.v. Orgelfonds hervormde kerk. SCHERPENZEEL Vrijdag 18 en zaterdag 19 sept. Floralia tentoonstelling in Eierhal. S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties

De Vallei | 1964 | | pagina 1