i LIFTEND NAAR (1) GRIEKENLAND DROSTE Instant cSlQCO-fjC Koopcentrum j Veenendaa! 'n nieuw produkt 'n nieuw gebruik. Met aanleg stadspark wordt spoedig een begin gemaakt RENSWOUDE SCHERPENZEEL ARAM ARAM Drink'n TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 Nr. 74 J ZWERFTOCHT DOOR MIDDEN- EN ZUID-EUROPA Niet alle vakanties worden eender besteed. Al naar gelang de financiën het toelaten of een maanden van te voren uitgebroed reisdoel maken vele lieden zich op om gedurende de vakantie periode de vrije tijd zo nuttig mogelijk te besteden. Men wil wat zien of men wil wat beleven. Maar een niet alledaags plan smeedden broer en zus Elbert en Corry Heemsbergen, bij hun ouders woonachtig aan de Grebbeweg no. 7 te Veenendaal. Elbert, een rustige persoonlijkheid van 23 jaar, 3e jaars student in de psychologie aan de Rijks Universiteit te Utrecht en Corrie 17 jaar oud en leerlinge van de 5e klas M.M.S. te Veenendaal. Deze twee jonge mensen stelden zich als reisdoel Griekenland. En daar niet de voldoende financiën aanwezig waren om dit middels een openbaar middel van vervoer te doen, besloot men aanvankelijk dit per fiets te doen. Een groots voornemen, doch hoe dat allemaal in zijn werk is gegaan, laten we de jongelui lie ver zelf vertellen. Een door Elbert bijgehouden dagboek diende als handleiding voor hun en ons verhaal. FINANCIERING NOG NIET ROND PER FIETS Een tocht gemaakt door twee avontuurlijke jonge mensen, broer en zus El- bert en Corry Heemsber gen. Liftend verder Vrijdag 17 juli Uw bril een sieraad IK ZIE 'T AL AANSLUITING Wandelen „BOXAL" PERSONEEL GING NAAR LIMBURG Belangrijk orgelconcert in Chr. Ger. kerk Schietwedstrijden gesuikerde oploscacao Het spookslot aan de Tiber met DROSTE INSTANT Met de aanleg van het, met een weidse naam aangeduide „Stadspark" dat geprojecteerd is aan de oostzijde van het wooncomplex De Enge lenburg zal op korte termijn worden begonnen. Het is mogelijk dat het park in gedeelten wordt aangelegd omdat de financiering ervan grote offers zal gaan kosten. Het leningsplafond van de gemeente mag hierdoor niet doorbroken worden. Een bedrag dat in de honderd duizenden loopt zal nodig zijn voor de realisering van het complete plan, zoals dat door de Ned. Heide Mij. is uitgewerkt in samenwer king met de stedebouwkundige, ir. Van Embden. ,,We hadden samen totaal f 400,op zak. We kunnen nu al wel zeggen, dat we hiervan nog f 50,hebben overge houden. Van onze moeder kregen we nog f 10,extra, want zij was kenne lijk ongerust, dat we van ons geld geen postzegels etc. konden kopen, dus dat was een extra post bestemd voor de correspondentie. We startten op maandag 13 juli per fiets. We trokken er stevig aan, want de route die was uitgestippeld moest de eerste dag zeker worden volbracht. We reisden over Rhenen. Nijmegen, Kleef en Gogh. Aanvankelijk was het weer niet te best, maar reeds bij het oversteken van de Waal brak de zon door. We fietsten tot omstreeks zes uur 's avonds totdat we een geschikte plaats vonden om onze tent te plaatsen. Toen we goed en wel van onze rust lagen te genieten, werd er plotseling een hoofd de tent ingestoken. Het was een soort jachtopziener, die ons kwam vertellen, dat we hier eigenlijk niet mochten staan met onze tent. Na veel gepraat gaf hij toch toestemming. Op dinsdag 14 juli werden we wak ker, terwijl de wilde konijnen krijger tje speelden in onze tent. Wassen was er niet bij, want water was er hier in geen velden of wegen te bekennen. Om negen uur zaten we weer op de fiets. Deze dag reden we de route Krefeld, Reuss, Grevenbroich, Bergheim, Eus- kirchen, Münstereifel. De weg was nog steeds als in Nederland. De huizen kregen langzamerhand een iets and,er uiterlijk. Kleinere ramen, grauwere stenen. Een mooie streek was het vast niet. Overal stinkende mijndorpen. Onder de grond veel gewroet en boven de grond veel korenvelden, met daar tussen die stinkende mijnen. Spoortreinen rijden sissend en ko kend af en aan. Om vijf uur gingen we een slaapplaats zoeken. Dat viel niet mee, want nergens was een soort cam ping te vinden. We werden van het kastje naar de muur gestuurd, totdat een oud mannetje ons naar een bos, een soort park, verwees. Om half elf begonnen we de tent op te zetten. De muggen waren danig las tig. De andere dag zagen we, dat vlak bij een fonteintje was. We hadden ons juist gewassen en de tent afgebroken, teen er een kereltje aankwam, die he vig in wat papieren aan het snuffelen was. En ja hoor, daar kwam hij dan. Hij was parkwachter en liet ons lezen dat „lagern" verboden was. Wij maakten hem wijs dat we juist waren aange komen en dat we door wilden gaan. Hij af en wij op de fiets. We besloten deze dag niet verder te gaan dan tot de cam ping te Münstereifel. Corry Heemsbergen We waren daar reeds voor twaalven. Een prachtig zwembad noodde ons tot een koele duik. We bezichtigden Mün stereifel. Een oude kern omzoomd door een muur van dikwijls drie meter dik en zeven meter hoog er* nog volkomen intact. Diverse poorten gaven toegang tot de kern. Het leek ons nog wel een behoorlijke plaats want er stond een groot gymnasium. De camping was bui ten de stad in een diep dal. Rondom bergen van een paar honderd meter hoog. Het was er ontzettend heet. Donderdag 16 juli gingen we op weg voor de route Münstereifel, Blanken- heim. Om acht uur gingen we op pad. Na vijf minuten gingen we door een bocht en keken tegen een bijzonder hoge en steile berg aan. Lopen, lopen en nog eens lopen. Tot overmaat van ramp begaf de rem van Corry's fiets het, dus besloten we maar de fietsen ergens bij een boer neer te zetten en liftend verder te gaan. In dit land is voor ons fietsen on mogelijk. We hadden nog geen 20 km afgelegd. De eerste de beste boer stal de onze fietsen netjes op de hooizolder met een deel van onze bagage. Een lift hadden we daarna gelukkig ook al vrij vlot. Een vriendelijk heer bracht ons tot op de camping in Winningen aan de Moezel, 's Avonds hebben we het stadje bekeken. Veel druiven en veel Ne derlanders. Route: Winnigen-Heidelberg. Toen we vrijdags vertrokken stond er een soort kastelein aan de poort met een auto. Hij verzocht ons vriendelijk in te stappen. Hij dacht dat we naar het sta tion moesten, doch toen hij hoorde dat we liftend naar Italië wilden gaan over Koblenz, vertelde hij dat zijn zoon over een half uur naar Koblenz moest. Hij bood ons in zijn café nog wat te drinken aan en daarna ging het rich ting Heidelberg. Dit is een prachtige omgeving. Een zeer oud stadje met een groot kasteel, het slot van Heidelberg. De camping was ongeveer 10 km buiten het stadje, aan de oevers van de Neckar. De plaats beviel ons zo, dat we maar een dag bleven. 's Avonds kwamen er twee Neder landse boten aan wal die niet meer door de sluizen konden, daar het tien uur was geweest. We maakten een praatje met de bemanningen, die ons gastvrij uitnodigden om met nog wat Nederlanders wat te komen drinken aan boord. Het aan boord gaan ging door middel van een z.g. „zwierboom". Een grote stok die naar de kant zwaait en aan de boot vast zit. Een tijd later verlieten we de boot weer met die gekke zwaai- boom. Een galante schippersknecht zou Corry wel eens behulpzaam zijn. Zij gingen met hun buik op de boom liggen, dat hoort zo, en de knecht zette stevig af. Te stevig want we hoor- Elbert Heemsbergen den een plons en beiden vielen ze in het water. De last was te zwaar ge weest. Als een stel verzopen katten kropen ze het water uit. Zij waren echter aan de wal, maar wij nog niet. Hangend aan een kabel pendelde we naar de wal. Al met al hebben we veel plezier aan dit vochtige intermezzo ge had. De tent stond er nog en we zagen dat vlak bij twee personen zich in de open lucht ter ruste hadden gelegd. De andere dag bleek dat het een Au straliër en een Indiër waren, een soort Ghandi. Zij waren eveneens bezig aan een trektocht door Europa, per Volks wagenbusje. We liftten terug naar Heidelberg per boot. In Heidelberg staan 2 prachtige oude kerken, uit de middeleeuwen. Veel zilverwerk en prachtige muurschilde ringen. Het uitzicht vanuit het nog ge deeltelijk intact zijnde slot „Heidel- berg" was fantastisch. Het geweldige Neckardal en de fraaie om het slot ge legen parken met zijn vele fonteinen. Om het slot heen natuurlijk een drie meter dikke muur en wel 5 meter hoog. De vroegere bewoner zal zich onge twijfeld veilig hebben gevoeld. We zijn nog op weg geweest naar de 550 meter hoog gelegen „Koningsstoel", maar dat haalden we niet. We hadden beter de kabeltrein kunnen nemen. In Heidelberg hebben we toen in de mensa gegeten voor een gulden, dus nog goed koper dan bij ons in Nederland. (wordt vervolgd) rr-^r i fp i L v s' i OPTICIÈN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Veenendaal - Telefoon 3784 LEVERANCIER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN DE OPENING VAN DE TWENTSE T.H. Burgemeester W. Thomassen van En schede, H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhayd en prof. dr. G. Berkhoff, ge fotografeerd tijdens de opening van de Technische Hogeschool van Enschede, maandag. LAATSTE Heer tegen heer: Het meest bijzondere bij een vrouw dat zijn de ogen. Hoe dat zo? De ogen van een vrouw zien een vrou wenhaar op 'n mannenvest al op tien passen afstand, maar een garagedeur zien ze nog niet als ze er een meter vanaf zijn. i'Winkels zijn iedere dag geopend van', 8.30 tot 18.00 uur. Ji VRIJDAGAVOND KOOPAVOND i 'tot 21.00 uur. Op woensdagmiddagen zijn aUe win-11 i'kels gesloten. MARKT op dinsdagmorgen en 's za-<' i'terdags gehele dag. Het stadspark dat een oppervlakte van 12,5 ha zal beslaan, sluit aan op de Groeneveldselaan. Het project bevat naast een groot tentoonstellingsterrein een grote vijver, waarop in de winter maanden zou kunnen worden ge schaatst. Voorts is er een grote parkeerplaats gepland, alsmede een speelweide. De imkersvereniging krijgt de beschikking over een bijenstal, terwijl de aanleg Van een midgetgolf baan met bijbeho rend theehuis tot de mogelijkheden be hoort. Ook een tennisbaan is in de planning opgenomen. Uiteraard zullen kris kras door het stadspark wandelpaden worden aange legd. Een paar bruggetjes over de vij ver zullen het geheel een aardig accent geven. Met de voorbereidende graafwerk zaamheden zal spoedig een begin wor den gemaakt. Van gemeentewege werd ons verzekerd dat hier een berg werk aan verbonden is, omdat de grond van bijzonder matige kwaliteit is en om een vruchtbare ondergrond te krijgen voor het in te zaaien gazongras zal de BEDRIJF VIERDE 12>/s-JARIG JUBILEUM Vrijdag 11 september bood de directie van Boxal Veenendaal N.V. haar perso neelsleden het, traditioneel geworden, „dagje uit" aan. Deze dag had een extra feestelijk tintje omdat hiermede tevens het 121/ï-jarig bestaan van de N.V. werd gevierd. In de vroege ochtenduren vertrok het gezelschap met bussen naar onbekende bestemming. De eerste stopplaats bleek Horn te zijn, waar een kopje koffie werd genoten. Vandaar ging de tocht naar Valken burg, waar allereerst de lunch werd ge bruikt. Daarna kreeg men de gelegen heid Valkenburg te gaan verkennen. Vooral de skeltersport ondervond grote belangstelling, maar ook hier bleek dat „heer in het verkeer" steeds belangrijk is. Van het zwembad en de kabelbanen werd eveneens een enthousiast gebruik gemaakt. De terugreis werd begonnen met als doel Eindhoven. Hier werd het jubile um-diner aangeboden, waar tussen de diverse gangen door, één der directeu ren. drs. N. Schutte, het ontstaan, de groei en de toekomst van Boxal Vee nendaal onder de loupe nam. Als besluit van de dag was de Wiener Eisrevue gekozen. Even na middernacht arriveerde het gezelschap weer in Vee nendaal, en kon men terugzien op een bijzonder prettige en geslaagde dag. slechte grond moeten worden vervan gen door vruchtbare. Een en ander brengt dus wel wat moeilijkheden met zich mee. Aan de andere kant is er de finan ciële kwestie, die nog niet geheel rond is. Een investering van een dergelijke omvang vergt een grondige voorberei ding en in de huidige omstandigheden kan men geen maand van te voren zeg gen of het project voor het geplande bedrag tot stand kan komen, omdat op elk gebied een stijging van de prijzen een dagelijks voorkomend verschijnsel is. In ieder geval hoopt men, zij het dan misschien aanvankelijk in een eenvou dige opzet, de Veenendalers aan een eigen stadspark te helpen, wat gezien de geringe mogelijkheden tot recreatie een noodzakelijke aangelegenheid is. Na heel wat inspanning is het orgel comité van de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat erin geslaagd twee zoons van de zo geliefde orgelkunstenaar Jan Zwart te laten optreden in een geza menlijke orgelbespeling op het fraaie orgel in hun kerkgebouw aan de Hoofd straat. Het zijn de heren Dirk Jansz. en Jaap Zwart, respectievelijk uit Rotter dam en Amersfoort. Beide musici heb ben in Nederland een behoorlijke be kendheid verworven. Van Dirk Jansz. zijn een groot aantal gramofoonopna- men in omloop, terwijl Jaap Zwart in de wijde omtrek vaak muziekavonden verzorgt met diverse koren. Op 19 september spelen zij in Vee nendaal een zeer aantrekkelijk pro gramma. Dirk Jansz. zal enkele werken van zijn vader ten gehore brengen n.l. de schitterende fantasie over Ps. 24 en de liefelijke aria „Gelukkig is het land". Verder staan op het programma com posities van Bach (Fantasia en Fuge in g. kl. terts), een allegro van Handel en de toccata van Paradisi. Zijn broer Jaap speelt ook werken van Jan Zwart o.a. de beroemde tocca ta over Ps. 146 1. Van Fr. Liszt speelt deze musicus het „Preludium und fuge über den Namen Bach. Zijn pro gramma vermeldt voorts een allegro van Pescetti en een Garotte van Mar tini. Al met al een avond waarvan de or gelmuziekliefhebber bijzonder zal ge nieten. Een half uur voor de uitvoering gaan de deuren van het kerkgebouw reeds open. Elk der organisten speelt ongeveer een half uur. KOSTELOZE INENTING Op dinsdag 22 september 1964, des middags om half drie is er gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken ten gemeentehuize te Renswoude. TWEE VARKENS VERMIST Ongeveer een week geleden kwam een landbouwer op de Glashorst tot de ontdekking dat hij van zijn kudde var kens er twee miste. De gehele omgeving werd door hem afgezocht. De een had ze hier en de ander daar gezien, doch tot op heden zijn de twee keuen, z.g. 80-ponders, waarvan één met zwarte vlekken op z'n huid, nog spoorloos. Het vermoeden bestaat dat er worst van gemaakt is. De zaak is in handen van de politie gegeven. Zaterdagmiddag werd door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel de zomercompetitie besloten met een onderlinge wedstrijd op de buitenbaan. Na een inleidend woord door de heer G. Methorst werden maandagavond in hotel Boszicht door burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg de prijzen uitgereikt. De uitslagen van de wedstrijden waren als volgt: Personeel geweer, klasse A M. Berendse 95; A. Wittenberg, H. Berendse en C. Valkenburg 92; A. Val kenburg 91; E. v. d. Werk 90; A. C. van Dusschoten 89; P. van Engelenburg 88; J. Overeem 87; R. van Eist 86; H. Veld huizen, A. van Eist en R. v. d. Burgt 85; A. Blanken 84; H. Methorst en G. van Eist 82; J Koudijs 79 en J. van Eist 76 punten. Personeel geweer, klasse B J. Koot 87; A. ter Burg 84; E. van Setten 79; H. Pater 74; H. Hoytema van Jaap Zwart, Amersfoort. De beide zoons van een van Nederlands bekendste organist, in de voetsporen van hun vader D. J. Zwart, Rotterdam Konijnenburg 67; J. Vermeulen 66; J. van Ekris 63 en H. van Droffelaar 55 punten. Vaste baan geweer M. Berendse 57; C. Valkenburg 56; G. van Eist 55; A. C. van Dusschoten en A. Wittenberg 53; H. Methorst 52; J. Overeem en A. Blanken 51; H. Be rendse, A. ter Burg en P. van Engelen burg 50; E. v. d. Werk, A. Valkenburg en R. v. d. Burgt 49; J. van Ekris 47; J. van Eist 46; H. Hoytema van Konijnen burg 40 en H. Pater 20 punten. Personeel buks C. Valkenburg en E. van Setten 89; M. Berendse en R. v. d. Burgt 88; J. Koudijs 87; R. van Eist 86; H. Methorst 85; E. v. d. Werk 84; A. van Eist 83; A. C. van Dusschoten, A. Wittenberg en P. van Engelenburg 80; G. van Eist en H. Berendse 79; H. Pater 78; J. van Eist 75; A. ter Burg 68; J. Koot 67; H. Hoy tema van Konijnenburg 66; J. van Ekris 61 en A. Blanken 56 punten. Vrije baan buks C. Valkenburg 141; M. Berendse 139; J. Koudijs 138; E. van Setten 136; R. van Eist 134; R. v. d. Burgt 132; H. Methorst 129; E. v. d. Werk 127; H. Be rendse 126; A. van Eist en P. van Enge lenburg 125; A. Wittenberg 122; J. van Eist 121; A. C. van Dusschoten 120; G. van Eist 119; H. Pater 117; H. Hoytema van Konijnenburg 109; A. ter Burg 108 en J. Koot 106 punten. (11) Een rare geschiedenis zegt graaf Orsino, als zijn rentmeester zijn verhaal beëindigd heeft, ik moet zeggen, het is een vreemde gewaarwording te horen, dat er zich onder mijn onderdanen kabouters en elfen bevinden hahaha! Met een onzeker lachje wendt hij zich tot zijn gastheer. Wat denk jij ervan, Aram? Wel, ik wil niet aannemen, dat heer Gratz ons iets op de mouw probeerde te spel den, glimlacht Aram flauwtjes, en dan blijft er voor mij nog maar een verklaring over: Heer Gratz heeft, alvorens op onderzoek uit te gaan bij de ruïne, zich wat al te veel van dit geestrijk vocht bediend om zich moed in te drinken, hij tikt veel zeggend op de wijnbeker in zijn hand, en daardoor heeft hij dingen gezien, die er niet waren Gratz is bij deze woorden plotseling vuurrood geworden. Zonder een woord te spreken loopt hij met driftige tred de kamer uit om even later terug te komen, vergezeld van een opvallend knap meisje en een kleine dikke man. Vertel deze edelman, wat jullie bij de oude ruïne gezien hebt, zegt hij kortaf, mis schien maakt hij ook jullie wel uit voor dronkaards. (wordt vervolgd) Uitzicht op slot en stad van Heidelberg, de stad waar Corry en Elbert goedkoper konden eten dan in Nederland.

De Vallei | 1964 | | pagina 3