T PORTRET- fotografie Setter Set L EDE d&0B$3l 40 55 iI/0 langer Ntf met Jiylons Fa. L. HEY Afscheid kand. A. Schipper tuinbouwhoekje r~ Goed Licht Halve Foto Hoeveel lampen? Attributen SWIEBERTJE IN DE KINDERKAMER! DERTIEN II II V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE CKiYItOliT Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGEN 19 sept.Freddy van Manen (Rhenen) Reindert Evers (Rhenen) 20 sept.Aart v. d. Pest Gerda Ariessen Beppie Kapaan (Rhenen) Gerrit Voerman Henriëtte van Remmerden 21 sept.: Annie van Braak 22 sept.: Ansje van Veldhoven Mienke van Kooten 23 sept.: Peter Wiesenekker (Rhenen) Ria v. d. Sigtenhorst (Amerongen) 24 sept.: Jan van Dijk Henk v. d. Haar Hartelijk gefeliciteerd allemaal. Figuur a. EEN SCHOUDERTAS VOOR IN DE ZOMER De schoudertassen zijn weer in de mode en het is leuker om er een te hebben in de kleur van je zomerjurk, dan om er een te kopen van zwaar leer. Je kunt er als volgt een maken van linnen. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste Jongens en meisjes, Van de week heb ik echt weer fijn wat zilverpapier en capsules gehad. Ge lukkig, want vorige week was er niets. Degenen die hard spaarden waren: Theo en Ronny van Stokkum, Wim van Raven- swaay, Henk Scholten en Bart de Rooy. Hartelijk bedankt. Volgende week hoop ik toch echt weer zoveel te zien. Hartelijke groeten van Tante Jos Figuur b. Je hebt nodig ongeveer 210 cm rood katoenen band van 3 cm breed en twee stukjes rood Hessisch linnen of ander dik materiaal, elk van 55 x 40 cm. Knip de stukjes linnen precies rechthoekig door jiiimiitimiiiimiiiiiiiiiminuiiiMiiimii 1 T cm naar beneden langs de beide zijden trek je draden uit tot je een franje hebt van 2 cm lang (figuur 1). Over de hoe ken naai je dan kleine overhandse steek jes om te voorkomen, dat er meer draden los raken (figuur 2). De overblijvende zijden van de rechthoek naai je aan el kaar. Eerst vouw je een halve cm naar binnen en dan een cm naar de verkeerde kant; dan naai je het geheel dicht. De kant met de franje vouw je dan naar de goede kant. Vervolgens leg je het band op tafel, vouw een halve cm aan een kant naar de kant die naar je toegekeerd is en doe het zelfde met het andere eind, dat dus op de tafel ligt. De beide eindjes van het band leg je dan op elkaar, zoals je in figuur 3 ziet. Zo krijg je een cirkel, maar je moet wel oppassen dat je het band niet draait. Dit band moet dan de zijkanten van de tas vormen alsmede de bodem en draag riem. De plaats, waarop je het band aan elkaar hebt genaaid, moet in het midden onder de bodem van de tas komen. Daar te beginnen naai je de zijkanten van het band en van je tas aan elkaar met over handse steken, waarvoor je dan wel sterk draad moet gebruiken. Je zet het band goed vast waar je de franje bereikt en dan ga je de andere kant van het band aan de andere kant van de tas vast maken. Als je de tas maakt van Hessisch linnen in naturel, dan is een helle kleur, b.v. blauw, groen of rood erg leuk. Figuur c. EEN ARMBAND VAN PARELMOEREN KNOPEN Vraag eens of je moeder het goed vindt, dat je in haar knopendoos op zoek gaat naar parelmoeren knoopjes, zoals je die in de tekening ziet. Als die er zijn, dan heb je geluk gehad en dan orobeer je ook nog wat rond naaielastiek te bemachtigen, waarmee je net zoveel knoopjes aanrijgt als er nodig zijn voor een cirkeltje om je pols. Als je zover bent, dan leg ie een knoop in het elastiek en naait die knoop goed vast met een aantal steekjes. Een witte armband staat prachtig op een gebruinde huid, maar als je meer houdt van kleuren, dan kun je natuurlijk in plaats van parelmoeren knoopjes ook gekleurde knopen gebruiken. Figuur d. MAAK EENS EEN VERZAMELING langs ieder van de vier hoeken een draad VERKEERSBORDEN uit te trekken en te knippen langs het Hoeveel weet j.e over verkeersborden? aldus verkregen lijntje. Langs de ene Iedereen, dus voetgangers, fietsers en korte kant van iedere rechthoek en tien automobilisten moest eigenlijk alles over (7) „Natuurlijk moet Napoleon worden tegengehouden en onschadelijk gemaakt", zei Mach, „maar hij heeft heel wat troepen tot zijn beschikking en het zal niet gemakke lijk zijn hem te verslaan!" „Misschien zijn zijn troepen niet zo groot als u denkt, veldmaarschalk", zei Shulmeis- ter, „en in Frankrijk zijn heel wat mensen klaar en be reid om u te helpen en daardoor hun land van Napoleons heerschappij te bevrijden." Gedurende de beide volgende uren zaten Mach en Shulmeister bijeen en praatten, en hoe meer Mach hoorde, hoe bozer hij werd. Tenslotte zei hij: „U moet een van de onzen worden! Dien Oostenrijk als spion tegen Frankrijk." B25-6* (8) Shulmeister schudde zijn hoofd. „Ik zou worden ge arresteerd, zodra ik voet op Franse bodem zette", zei hij, „maar ik heb in Frankrijk wel vele vrienden. Zij zouden voor mij kunnen spioneren en mij hun inlichtingen zen den en die zou ik dan weer aan u kunnen doorgeven, veldmaarschalk." „Uitstekend", antwoordde de veldmaar schalk, „werk uw plannen maar gelijk uit en laat mij zien wat zij opleveren!" In heel korte tijd werd Shulmeis ter hoofd van de inlichtingendienst in Wenen. Hij kreeg voor zijn werk een enorm salaris, maar Napoleon be taalde hem nog meer. Hij kocht zijn kleren van de beste kleermaker en hij had danslessen van de beste dansleraar in Wenen. dit belangrijke onderwerp weten. Je zou onmiddellijk bij het zien van een ver keersbord moeten zien, wat het betekent. Daarom is het wel een goed idee een 6 26-tt verzameling verkeersborden te maken om die te gebruiken, bijv. als je met speel goedautootjes speelt. De verkeerstekens vind je wel in een agenda. Je kunt deze uitknippen of natekenen en dan de cir keltjes of vieikantjes op karton plakken en dat karton weer op korte stukjes staaldraad, die je in kurken prikt. Het resultaat zie je dan in de tekening. U ,doet IN DE NIEUWE ROSELLA KLEUREN Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 Kandidaat A. Schipper uit Doeveren in Noord Brabant zal dinsdag 16 sep tember a.s. in het Willem van Oranje College te Waalwijk afscheid nemen als jcugdwerkleider in de classis Heus- den van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij zal dan nog enige tijd aan de zendingshogeschool te Oegstgeest studeren en hoopt, zoals de plannen thans zijn, omstreeks mei of juni van het volgend jaar (1965) uitgezonden te kunnen worden als studentenpredikant aan de universiteit van Makassar. Anthonie Schipper werd op 28 febru ari 1937 uit een predikantsgezin te Kockengen in Utrecht geboren. (Zijn vader, ds. I. Schipper, dient sinds 1950 de Hervormde Gemeente van Ede). Hij bezocht eerst het Marnix-college te Ede en studeerde daarna nog theologie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in december 1958 zijn kandidaats- en in januari 1961 zijn kerkelijk exa men aflegde. Sinds september van het vorige jaar is de heer Schipper werk zaam als jeugdwerkleider in de classis Heusden van de Nederlandse Hervorm de Kerk. OPLOSSING PUZZEL NR. 59 HORIZONTAAL: 1 genegen, 5 asper ge, 10 rel, 12 ton, 13 Lena, 14 Eede, 16 are, 18 Engelen, 21 del, 23 deel, 25 dolik, 26 noga, 27 ieder, 29 een, 30 Simon, 31 geld, 33 tree, 35 omega, 36 armen, 38 rist, 40 liga, 42 armee, 45 Ide, 47 engel, 50 geen, 51 Terek, 53 Dora, 54 ale, 55 gelegen, 57 rap, 58 slok, 60 reet, 62 ore, 63 Ede, 64 tergend, 65 slenter. VERTIKAAL: 1 genadig, 2 ere, 3 gene, 4 eland, 6 steek, 7 poen, 8 end, 9 eerlang, 11 stele, 13 leed, 15 Edom, 17 ree, 19 goed, 20 lint, 22 ego, 24 lege ren, 26 niemand, 28 regie, 30 serge, 32 las, 34 rai, 37 pagadet, 39 Tiel, 40 leeg, 41 klapper, 43 rel, 44 mees, 46 dreef, 48 gort, 49 era, 51 teken, 52 kerel, 55 gore, 56 Nede, 59 log, 61 een. Hoewel flora's hoorn nog overvloedig gevuld is, gevoelen wij toch dat vriend herfst nadert. In Uw tuin zit U op de „eerste rang" om van de afscheidsgroet van de zo mer en de komst van de herfst te ge nieten. De langgesteelde zaden van de Acers wapperen fier in de wind, de Evonymusstruiken vertonen weer hun gekleurde doosvruchten gelijkende op de kardinaalmutsen, de botanische rozen koketteren met fraai gekleurde bottels in diverse vormen, de struik kamperfoelie, daar op de achtergrond in de borden, toont haar fraaie bessen. Zie de Pyracantha's (vuurdoorn) met haar rijke pracht bessen! En de diverse Berberisheestertjes en de Cotoneasters? Het is alles pracht en praal in Uw tuin, tenminsteals U voornoemde bes dragers in de tuin heeft staan. Zo niet, dan weet U wat U te doen staat, wan neer straks de planttijd weer is aange- broken. Ik zal U er aan herinneren! Nu wij aan alles bemerken, dat de herfst met rasse schreden nadert, brengt ons dit weer tot het besef van onze wezenlijke menselijke waarde. Zeker, we kunnen nog een hele tijd ge nieten van de bloemenpracht die de tuin(tje) ons biedt en wij weten dat straks alles in een kleurenpracht ten onder gaat met spelende pijpers, vlie gende vaandels en slaande trom. Deze maand zal alle seizoenen om vatten, ik bedoel zonnige dagen, verhullende mist, storm om er tegenop te tornen, alles weer schoonspoelende regen en bij dit alles nog een gevat bloemenfeest en kleurenspel, zoals de herfst ons dat geven kan Hoe mooi is de tuin in haar schoot, met al dat bruin, wit, geel en vlam mend rood! Wenst men voor de Pioenrozen een andere plaats? Dan is het nu tijd om deze te verplanten. Zij vragen een flink bemeste grond en volop zon. Er zijn de laatste jaren mooie soorten bijgekomen. De Pioenen die nu geplant of ver plant worden, bloeien 't volgend jaar niet zo denderend, doch het jaar hier op mag men weer op een weelderige bloei rekenen. Is het verplanten van de vaststaande Pioenrozen niet noodza kelijk om een of andere reden, laat ze dan rustig staan. De prijscouranten van bloembollen voor tuin of kamerkuituur vallen weer door de brievenbus. Koopt vroegtijdig de benodigde bloembollen om te voor komen, dat U straks moet horen: „uit verkocht". Waarschuwing? Koopt geen bloembollen van onbekende herkomst! Laat die royale koopmannetjes die langs de deuren jengelen en met een van buiten geleerd smoesje. O, zulke goedkope bloembollen aanbieden, met als toegift een „wonderbol", doortip pelen! Goede kwaliteit bloembollen kunnen onmogelijk goedkoop zijn. Koopt bollen bij een plaatselijke leverancier, hij heeft een naam te verliezen. Men is er dan zeker van goede kwaliteit te ontvangen. Hoe groter ze zijn, des te rijker bloeien ze. De Cliviaplant wordt nog veel aan getroffen. In deze maand begint men met het minder water geven en wordt niet meer bemesting gegeven. De Clivia gaat haar rusttijd in. De plant mag na tuurlijk niet verdrogen, doch de wa tergift moet sterk verminderd worden. De rusttijd duurt ongeveer 3 maanden. Zou men de Clivia blijven doormesten en volop water geven dan bloeit zij niet. Na de rusttijd geeft men wat meer water tot de bloemknop zich ver toont. Is de bloemknop met de stengel een eind boven het hart van de plant uitgegroeid, dan mag de watergift weer gewoon worden uitgevoerd en weer geregeld bemest tot aan de volgende rusttijd. Ook de Lidcactus en Philocactus is in deze maand aan haar rusttijd toe. Dus: Doordringend, als een herinnering, Geurt droef de herfstsering Zet de bemesting stop en geef haar minder water. Wanneer de kleine bloemknopjes verschijnen, dan de wa tergift opvoeren. Giet niet met lei dingwater dat koud is. Het gietwater moet op kamertemperatuur zijn (half lauw). Eenmaal per dag wordt de plant gesproeid met een fijne spuit. Zij is daar erkentelijk voor. Velen moeten ervaren, dat de plant knoppen liet vallen. Het vérplaatsen van de plant of tocht is hiervan de oorzaak. Een Lidcactus en Philocactus moet, wanneer de bloemknoppen verschijnen, steeds met dezelfde kant naar het licht staan. De bloemen hebben geen steeltje waarmee zij naar het licht kunnen draaien. Zij zitten tegen het blad bevestigd dat is dan ook de reden dat de knoppen en bloemen, bij het willekeurig plaatsen der plant, zich er afdraaien. Begrepen? In de rotstuinen(tjes) komen nogal wat vroegbloeiende vaste planten voor, die al een hele tijd uitgebloeid zijn. Deze kunnen nu, indien nodig, ver plant worden. Ze zijn dan voor dat koning winter begint te regeren weer aan de groei. De laagblijvende rots- planten worden op de kwekerij in potjes gekweekt en kan men dus wel in 't voorjaar planten. Toch geef ik de voorkeur aan najaarsplanting, in 't bijzonder voor de hoger groeiende planten. Zorg er bij het planten voor, dat de wortelkluit goed aansluit met de achter het muurtje liggende grond. Bescherm bij felle zon de pas ge plante plantjes door wat takjes vóór de muur te zetten. Moet er wegens felle droogte gego ten worden, doe dat niet langs de voor kant, doch achter het muurtje. Plant in het rotstuintje, stapelmuurtje of rotsborder winterbloeiende heide en dwerg-Conifeertjes in diverse tinten. Men heeft dan in de winter een sym bool van de altijd levende natuur. Vanzelfsprekend plant U ook vroeg bloeiende bolgewasjes, o.m. Sneeuw klokjes, Sneeuwroem, Blauwe druifjes, miniatuur-hyacinten, etc. in het rots tuintje. Op buitenplaatsen en in villatuinen werd vroeger Kardoen verbouwd. Mocht U Kardoen in het groentetuin tje hebben staan, dan kan nu met het bleken worden begonnen. Een ge deelte van de planten moet nu inge pakt worden. Zijn de bladeren goed droog, dan wordt zo'n plant geheel bijeen gebonden. Hierna komt er een laag stro omheen en wordt om de voet van de planten een walletje grond aangebracht. Het geheel moet goed van het licht zijn afgesloten. Na 3 weken kunnen de bladeren dan geoogst wor den en weer andere Kardoenplanten in gepakt. Groenblijvende heesters, alsmede Co niferen, kunnen in september geplant worden. Na het planten flink gieten. Niet op de kluit planten, doch er om- omheen! Witte en savoye kool heeft last van springen. Dit wordt veroorzaakt door een al te snelle groei. Ontdekt men dat euvel, dan gaan we de groei rem men. Met de greep lichten we de planten wat op, natuurlijk niet geheel uit de grond. We doen het zó, dat de wortels wat los komen te zitten. Het springen of barsten van de kool is dan afgelopen. Heeft men Buxus- of Palmranden? Die moeten nu geknipt worden. Zorgt dat de randen mooi recht blijven en van boven goed vlak. Hoe genoeg'lijk rolt het leven, Van de tuinliefhebber(ster) heen! E. J. Grijsen - Rhenen Misschien is het ook wel zo, dat er niet aan te ont komen is. Het staat tenminste vast dat praktisch iede re foto-amateur zich op een gegeven moment geroepen gaat voelen, eens iets aan het uitbeelden van zgn of haar medemens te gaan doen. Dan worden er huiska mers gedeeltelijk afgebroken, er wordt een geschikt model gerequireerd. Als het beschikbare materiaal wordt dan in stelling gebracht; in de meeste gevallen is de kwaliteit van de resultaten echter omgekeerd evenredig aan de moeite die men zich getroost heeft. De meeste opnames zqn ronduit teleurstellend. Om die teleurstellingen te helpen voorkomen, kwamen wjj tot het schrijven van dit artikel. Alvorens destijds tot het maken van onze portretten over te gaan, moe ten wij eerst trachten te weten te komen naar welk soort portretten onze voorkeur uitgaat. Wij zijn toen als volgt te werk gegaan. Wij re serveerden een hele (regenachtige) zaterdagmiddag voor het doorblade ren van goede fotobladen. Ook goed- geïllustreerde weekbladen kwamen in aanmerking, en al bladerend werd allengs duidelijk waar onze persoonlijke voorkeur naar uitging... Allereerst: de film. Snelle films zijn voor het maken van portretten uit den boze. Tenminste als het er om gaat, rustige, weloverogen por tretstudies te maken. Dan gebrui ken wij naar onze smaak onover troffen Panatomic-X film, als ten minste gewerkt wordt op KB-for- maat. Voor 6x6 gebruiken wij bij voorkeur de Plus-X Pan Professio nal. Deze laatste om de emulsie, die doordat men is uitgegaan van pro fessionele eisen (bijvoorbeeld ten aanzien van scherpte!) uiterst ge schikt is voor dit soort werk. Hele verhandelingen zijn over dit chapiter geschreven, qua karakter en opzet variërend van „kantteke ningen" tot „alles-weten-over". Persoonlijk hebben wij er nooit zó veel uit kunnen halen; wellicht om dat wij wat moeite hadden met fra sen als: „laat het licht het karakter der geportretteerde tot uiting te brengen." Wij experimenteren. Met het licht dat wij over het model laten spelen zorgvuldig ieder effect bestuderend Enwij maken altijd méérdere opnames. Het vereist echt wel de nodige ervaring, om te zien, wat het licht doet. Lelijke slagschaduwen etc. moeten voorkomen worden, maar de praktijk heeft ons geleerd dat het echt niet meevalt om een storende schaduwpartij als zodanig te signa leren. Wij zouden willen uitgaan van drie lampen. Méér hoeft geen be zwaar te zijn, minder ook niet, maar drie lampen werkt echt wel fijn! Even iets over het waarom: wat wij met onze lampen willen nabootsen is het daglicht. Daarom moet het licht richting hebben, gereflecteerd worden en het moet modelleren. Dan alleen krijgen wij een na tuurlijk beeld op onze foto. (natuur lijk in dit verband overeenko mend met hetgeen wij plegen te zien). De drie lampen hebben resp. als taak, het fungeren als: a. Hoofd bron; b. Oplichten van al te diepe schaduwen; c. Effecten. Dit kunnen wij bereiken door de lampen op verschillende afstanden en hoogten op te stellen, t.o.v. het onderwerp. A. Hoofdbron meest op een halve meter boven ooghoogte van schuin- links of -rechts. B. Oplichten uiteraard meest van de andere kant af, lager opgesteld. Tot hier is het vrij eenvoudig. Meer problemen geeft de opstelling van de derde lamp, die voor het effectlicht moet zorgen. Veel ge bruikte effecten zijn te bereiken door toepassing van: toplicht van rechtboven of van achteren op het haar gericht. hard strijklicht-van opzij of ook van achter het model vandaan, aar dig om een profiel te accentueren, diffuuslichtvoor het maken van z.g. high-key portretten. De laatsten vereisen een speciale manier van vergroten. Maar daar over meer in een volgend artikel. Nu nog een paar extra raadgevin gen, waarmee de aankomend por- ti-etfotograaf zijn voordeel kan doen. Alle mogelijke attributen bij de hand hebben kan heel nuttig zijn, bijvoorbeeld voor het ensceneren van een achter- (of vóór-) grond. Vazen, takken, alles kan op een ge geven moment geschikt zijn. Neem als afstand van camera tot onder werp niet minder dan een meter of twee: uitvergroten is verre te verkiezen boven het „er-op-gaan- zitten". Zorg er verder voor, dat het model niet te dicht tegen de ach tergrond aan „geplakt" zit. Niet pal tegen de muur bijvoor beeld, want dat heeft echt geen goe de resultaten. En voor de rest: fan tasie, durfen hard werken. Telkens nieuwe opstellingen probe ren. En dóórgaan, als het eens een keertje tegenvalt. Succes! De nationale T.V.-held „Swiebertje", alsmede Bromsnor, meneer de Burgemeester en niet te vergeten Saartje zijn de hoofdpersonen op een nieuw kindergordijn. Dankzij de meest moderne en verfijnde drukmethode komen zij op unieke wijze de kinderkamer opvrolijken. Deze kinderkamer-gordijnen (was- en kleurecht) zijn in zeven kleuren verkrijgbaar. De Swiebertje-gordijnen zijn te verkrijgen bij alle goede woninginrichting-zaken in Nederland. NIEUWE WANDELSTOK HELPT BLINDEN Vooral tegen het invallen van de avond is het voor blinden zonder geleide geen eenvoudige zaak zich op straat te be geven. De rood-witte geringde wandel stok die de blinde gebruikt valt niet al tijd voldoende op, zodat hij/zij in een moeilijke of gevaarlijke situatie verzeild kan raken. Een Oostenrijkse firma heeft voor deze mensen een wandelstok ont worpen, die hen een grotere bewegelijk heid en veiligheid verschaft. De wandel stok is gebogen. Onder aan de stok is een klein wieltje met rubber band gemon teerd zodat de stok konstant in aanraking met de grond kan blijven. Tevens bevindt zich op de stok een rood knipperlicht, dat voeding uit een batterij ontvangt, om het verkeer en an dere voetgangers te waarschuwen. De stok bezit ook twee metalen „voelsprie ten" die met een bel zijn verbonden. Komt de blinde in de buurt van een obstakel en raken de „voelsprieten" dat aan, dan waarschuwt de bel. Ook wordt de blinde gewaarschuwd als hij b.v. het trottoir afstappen moet. Amerikanen zijn niet bijgelovig - laten we dat aannemen - maar ze lezen met graagte het pamflet dat in hun land circuleert en dat 13 (allicht) over eenkomsten signaleert tussen twee door moordenaarshanden gevallen presiden ten n.l. Lincoln en Kennedy: 1 Beide presidenten hadden als hoofd punten op hun programma de ge lijkstelling in burgerrechten van blanken en negers. 2 Lincoln werd president in 1860, Ken nedy in 1960. 3 Beide mannen werden vermoord op een vrijdag en beiden in het bijzijn van hun vrouw. 4 Zij werden beiden gedood door een kogel in de nek. 5 Hun respectievelijke opvolgers heten beiden Johnson, beide Johnsons kwamen uit het Zuiden van de Ver. Staten en beiden waren senator. 6 Andrew Johnson werd geboren in 1808, Lyndon Johnson in 1908. 7 De beide moordenaars, Booth en Os wald, waren beiden Zuidelijken en voorvechters van een verloren zaak. 8 Booth en Oswald werden beide ver moord voordat zij konden worden berecht. 9 De secretaris van Lincoln, Kennedy geheten, had hem aangeraden niet naar de schouwburg te gaan. De se cretaris van Kennedy, Lincoln ge heten, had hem aangeraden niet naar Dallas te gaan. 10 Booth doodde Lincoln in een theater en vluchtte daarop in een waren huis. Oswald schoot op Kennedy vanuit een warenhuis en vluchtte in een theater. 11 De familienaam van elk der twee presidenten telt zeven letters. 12 De namen van de beide opvolgers tellen elk dertien letters (voornamen inbegrepen). 13 De namen van de beide moordenaars tellen elk dertien letters (twee voor namen inbegrepen). LTD Gaat het „yé-yé" in de zalen van de Londense Beurs klinken? Het gerucht gaat dat de Beatles er hun intree willen doen in de vorm van een naamloze ven nootschap, de „Beatles Ltd.". Zij willen een kapitaal van 10 miljoen gulden plaat sen, om zeggen zij zakenmannen als zij zijn, de Engelse spaarders de kans te geven mee te delen in het divident dat zij niet met muziekmaken maar met hun naam lenen aan produkten als potloden, scooters, gitaren enz. binnen slepen. COMPUTERS VERSNELLEN NIEUWSVOORZIENING De felle politieke strijd in de Verenigde Staten nu het tegen de presidentsverkie zing loopt heeft op een zijtoneel merk waardige consequenties gehad. De con currentie tussen de grote televisiemaat schappijen is namelijk niet minder fel dan die van de partijen. Zij hebben het uiterste gedaan, om bij voorbeeld bij de voorverkiezingen in Cali- fornië, waar Goldwater Rockefeller ver sloeg, hefr snelst met resultaten voor de dag te komen. Daarbij deed zich het opvallend feit voor, dat de twee grote TV-maatschap- pijen CBS en NBC, die beide gebruik maakten van computers, veel eerder ge gevens uit diverse stemdistricten konden publiceren dan de „officiële" tellers. Daardoor hebben zij zelfs kiezers, die nog niet hadden gestemd, kunnen beïn vloeden. De TV-maatschappijen konden trouwens vele uren voor de officiële uit slag werd bekend gemaakt, al melden dat Goldwater Rockefeller had verslagen. REIZEN STEEDS POPULAIRDER Het aantal grensovergangen is natuur lijk geen zuivere maatstaf voor het buiten lands toeristenverkeer, al was het maar, omdat zich ondier de reizigers een aantal zakenlieden bevindt. Ook een statistiek van het aantal nachten, dat vreemdelingen in hotels en pensions van een bepaald land doorbrengen heeft maar betrekkelijke waarde nu het kamperen toeristen in het land brengt, die nooit een hotel- of pensionkamer zien. Maar de toeneming van het aantal grensovergangen kan toch wel worden beschouwd als een indicatie voor de groei van het toeristenverkeer. Daarom zijn de volgende cijfers interes sant. In 1963 bezochten ruim driemaal zo veel vreemdelingen Spanje als in 1955. Joegoslavië verheugde zich in die periode in een toename van 261%, Griekenland zag 243% meer vreemdelingen binnen zijn grenzen, Nederland 175%, Groot Brittan- nië 108%, Frankrijk 62%, Zwitserland 47% en, wat velen zal verrassen, Duitsland niet meer dan 41%. Daarbij zijn dan de grensoverschrijdingen van arbeiders of winkelbezoekjes van bewoners van de stroken vlak langs de grens niet meegere kend. De betrekkelijke waarde van deze cijfers erkennende kan men toch wel vast stellen, dat de behoefte „er eens hele maal uit te zijn" steeds toeneemt en dat men zich liefst ophoudt op een plaats waar zon en warmte vrijwel zeker worden aangetroffen. De reislust heeft zich over alle inkom sten-groepen van de Westeuropese bevol king uitgebreid. Dank zij de goedkope „inclusive tours". VEENENDAAL FAILLIET De Italiaanse kamer van afgevaardigden gaat er zich het hoofd over breken hoe orde te brengen in de financiële toe standen van de Italiaanse prof-voetbal- clubs. Men heeft uitgerekend dat de clubs van de topafdeling tezamen voor meer dan 50 miljard gulden in de schuld zitten.

De Vallei | 1964 | | pagina 4