I Over torenhoge populieren, glinsterende waaien en een verzonken kerktoren J HOEDEN HET VERGETEN LAND TUSSEN SPEES EN VERHUIZEN Zaterdag a.s. Pantertoernooi 5D/cfe 3fup EDE DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 Nr. 74 Als het héél stil is en men luistert goeddan hoort men diep in het neater de klok luiden HT U vindt bij ons een zeer uitgebreide keuze Niet alleen in de moderne sportieve modellen, maar ook in de klassieke Hoed kunt U volop keuze maken. BORSALINO - STETSON-FLéCHET VOLLEYBAL GOEDE DEELNAME AMERONGEN Zwembad nieuws N.C.V.B. Amerongen Record opbrengst j,cMrü}oto" Honderd Urkers zingen zaterdagavond in Ede's Oude Kerk ACTIE ZWARTE ZES De klokkewaai onder Lienden. Riet kragen, glinsterend water, hoog in de lucht torende populieren, een juweel van een watermolen en ver weg de wazige heuvelrug van Utrecht, dat le vert een foto op zo fijn als een fijne ets. En zó iets moois ligt vlak bij huis. Je behoeft er geen verre reizen voor te maken. Een echte wandelaar neemt de bus naar Rhenen, loopt de brug over naar Resteren en wandelt tot even voorbij Lienden. Dan kan men met de E.T.A.O. naar Rhenen te.rug. Dat deden wij met de Natuur historische Vereni ging van Hilversum. Ze praten er nog steeds over. En met de fiets is het maar even. Doe het eens. Nederland op z'n best krijgt u te zien. Toen ik vorige keer bij de Opslag te Eist stond en het wijde land van de Betuwe zo groen en weelderig zag lig gen, toen wist ik het meteen: de vol gende keer neem ik u mee naar de Oude Rijnbandijk tussen Resteren en Lienden. Er zijn mensen die zeggen „nee, de klei krijg je me niet mee in." Maar nog nóóit heeft iemand er spijt van ge had een fietstochtje over die oude Rijn bandijk te maken. Met een groep na- tuurhistorici uit Hilversum hebben wij het vorig jaar gewandeld; er wordt nog dagelijks over gesproken. Je kunt beginnen bij Opheus- dense veer en tref je bij de Batterijen een hofstede die de Spees heet. Dat was vroeger een herberg en je kon daar met een boot naar de Blauwe kamer worden overgezet. Een voetveer dus. Maar toen het Opheusdense veer er kwam verliep die oude herberg. En ja, aan de Grebse kant van de Rijn staat altijd nog op middeleeuwse funderin gen die bijzonder mooie hofstede met een schuur er naast waaraan de voor de Waalstreek bij Zennewijnen en Opij- nen zo karakteristieke oversteekgevel zit. Bij de Batterijen dan nemen wij die Rijnbandijk. Neen, niet die onbegaan bare langs de huidige Rijn. Wat zegt u, hoor ik u brommen, een andere Rijn. Jazeker, maar stel u er maar niets van voor. Die herken je alléén maar aan een verlandde vallei met een smalle sloot die als afwateringskanaaltje dienst doet. Je krijgt er pas wat van te zien als je Den Oord gepasseerd l^ent. Dat is dan onze eerste pleisterplaats. Vroeger stond op die plek een oud en eerbiedwaardig kasteel. Nu is het een schilderachtig gelegen boerderij. Maar aan de oude glorie herinnert nog het haventje dat de naam Kermeshaven draagt. Pal tegenover Den Oord staat een héél mooie dijkwoning met keurig onderhouden rieten dak. 'k Heb dat middeleeuwse huisje van buiten en van binnen, ja zelfs ónder de dijk bekeken. Ja heus! Er zitten twee geweldige kel ders die tot in de dijk lopen en oer sterke gemetselde tongewelven hebben. Dat alles zal rond 1500 te dateren zijn! En zo oud het is, zo móói is het! Wat verder op Resteren aan krijgen wij dan dat fantastische mooie door- braakwiel. De dijk maakt daar een ge weldige bocht omheen. Vroeger her- legde men de dijken niet bij doorbra ken. Dan ging men eenvoudig met de dijk óm zo'n nieuwe, diep uitgekolkte plas heen. Men moest immers weer snel afgesloten zitten! En wat eens een ,ramp betekende dat is nu een prachtige stoffering van het landschap. Vooral hier met zulk een schitterende houtopstand er omheen! In Resteren moet je een beetje zoe ken om de draad weer op te vatten. Je steekt de nieuwe rijksweg maar over en volgt een paar honderd meter de provinciale weg. Dan kom je wel met een bocht of wat op dat aardige pleintje uit. 't Is eigenlijk heel gemak kelijk! Vanaf de weg zie je een groot vierkant gebouw en dat heet Ambts huis. 't Is nu een café, maar vroeger was dat een héél beroemde rechtbank, de Claringsbank van Resteren, waar de ambtman van de hertog recht kwam spreken. Tweemaal per jaar: te hooi en te gras. Ja, zó noemde men dat en dat wilde zeggen als het hooi op de weilanden was binnengehaald (zomer) en als er alléén maar gras stond (voor jaar). Dat pleintje is gebouwd om een klein wiel en om dat plasje staan al jaar in jaar uit wilgen te treuren, 't Is er ro mantisch als de dorpsharmonie er komt blazen. Vreemd toch, dat hiér het dorps centrum niet om de kerk kwam te liggen. Die kerk stond óver de dijk hélemaal moederziel alleen. De we reldlijke heer, de hertog dus, en la ter de Staten van Gelderland deden daar meer van zich spreken dan de Heer die dé grondwet Zelf geordi neerd had! Aan het einde van dat idyllisch plek je buig je dan weer de oude Rijnban dijk op. Je komt eerst bijna geen hui zen tegen. De kerk laten wij links lig gen. 't Is niet meer wat het vroeger was. De toren van Resteren, ja dat is iets moois. Stoer, en puur Gelders, met die slanke spits. Wat jammer toch dat het mooie romaanse schip met dat ijle, hoog opstrevende gotische koor niet hersteld is. Er zijn wel grondiger ver woeste kerken gerestaureerd dan die verwoeste van Resteren. Wat een ver schrikkelijke ellende brengt toch zo'n diep. Het heet Klokkewaai. Aan de west zijde is er een inlage dijkpand omgelegd. Nu wil het verhaal dat op die plek aan de dijk de kerk van het dorpje Verhuizen lag en dat die geheel door het water ver zwolgen werd. Nooit van dat Verhuizen gehoord? Het heeft echt bestaan en er stond het machtige kasteel Aspremont. Ook al vergane glorie. En het had een eigen veerstad naar Remmerden. Dat veer was véél ou der dan dat van Rhenen en Ingen. Vroeger zou men by Rhenen drie maal hebben moeten overvaren; hiér by Verhuizen maar één keer. Je ging toen van dit veer over de Ver- huizense straat naar Ingen en de afritten naar de veerstoep bestaan nog! Nu moet men daar bij het wiel op een stille avond aan de dijk gaan zitten en heel ingespan nen luisteren. Jaen dan hoort men diep uit het donkere water de bronzen stem van de klok van Verhuizens kerkto ren opklinkenOf niet soms? Nou, maar dan hebt U géén fantasie. En dan bent u van een heleboel moois uitgesloten. Luister er maar rustig naar hoe door de kruinen van de rijzige pep pels de stemmen van het verleden lispe len. Mogelijk ziet U over het water de schim van de „joffer" zweven, die van een ongelukkig om het leven gekomen dame uit de middeleeuwen afkomstig zou zijn. Of het hollende paard dat nooit rus ten kan. Of de geest van de vermoorde ketelboeter, die zich aan de Vrouwe van Aspremont vergrepen had en op de Ke- telboeterswaard terecht gesteld zou zijn. Vreemd toch dat al die volksver halen rond de Klokkewaai zich af spelen. Hoe moet die ramp, die het dorpje Verhuizen trof, als een angstwekkende spookdroom bij de omwonenden zijn blijven voortle ven Vóór de Klokkewaai ligt éérst nog de grote Nieuwe Waai en de dijk kronkelt er .al net zo elegant omheen. Het is er wat moerassig omheen en midden in die plas ligt een eilandje met hoog wilgenop- Ruïne van de kerk van het dorp Verhuizen tussen Lienden en Ingen. Een on bekende tekenaar heeft in 1618 de resten van dit zeer oude kerkje voor het na geslacht vastgelegd. Het moet een tufstenen romaans gebouw geweest zyn. Dat is te herkennen aan de kleine rondboog vensters. Duidclyk is te zien dat het aan de voet van de Rynbandyk lag en enigzins op een terpje lag. Het onderschrift luidt verder: „aan de Lek over Rhenen" Wij zyn gewend de Lek bij Wyk by Duurstede te laten beginnen, maar in de middeleeuwen en al daarvóór en nog lang er na, werd de hele Ryn in ons land Lek genoemd! Gezicht op Remmerden vanaf de Marschdyk. De Marschdyk strekt zich langs de Ryn vanaf De Spees tot Verhuizen. Vreemd toch dat ik zó maar, zonder het te willen, doende ben de twee alleroudste verbindingen met de Betuwe in ere te herstellen: het échte veer van Verhuizen en het voetveertje by de Spees. Daar tussen, en als het ware geklemd tussen de Oude Rynbandyk langs Resteren en Lienden en de jongere Marschdyk tegenover Rhenen liggen de Marsch, de Lede en de Ouderwaard. Een veel omstreden gebied, vroeger eigendom van de Utrechtse bisschoppen en de staten van Utrecht; nu écht Gelders gebied. Gel derland en Utrecht hebben geruild, want die Oude Ryn stroomde vroeger noor delijker dan de tegenwoordige. De veerweg van Eist naar Ingen gaat dwars door die oude, verlandde bedding. En voorby Amerongen ligt nog steeds de Haag. Alles wat tussen die oude rivierloop en de huidige Ryn ligt was Gelders. En dat verruilde men onderling. Nu vormt de Ryn de grens. oorlog. En dan te bedenken dat wij er echt niet op te wachten zaten. Dat we ten ze best daar in Duitsland. Toen ik voor een familie onderzoek een paar weken geleden in Osnabrück was werd mij te uit en te na verzekerd dat ze nog zo veel aan ons goed te maken hebben Maar daar hebben wij dat mooie kuituurmonument, de kerk van Resteren, niet mede terug. Al mediterend over die onzinnige oorlog zyn wy weer tot het oude stroomverloop van de Ryn geko men. Je moet daar komen als het een beet je waait. Op torenhoge stammen langs de oevers rijen de populierenkronen zich tot één reuzenheg aaneen. De bla deren klateren en ratelen zonder op houden en hun gerucht hoor je al van verre. Hier en daar staan elzenbosjes en juist nu gloeien er de rode pijlen van de kattestaart. De rietkragen bui gen voor de wind, die er haar groene golven over trekt. En speelt het zon licht door het gebladerte, dan is het of de stralen krijgertje spelen met de gele pluimen van de wederikken en het statige kruiskruid. En waar is de berenklauw romiger, het penningkruid gouder en de knalrode bessen van de bitterzoet helderder? En let ook eens op het geel van onze pas- tinaak en 't Jacobs kruiskruid, op de heelblaadjes en de havikskruiden, op de ruige leeuwentand en de rolklaver! Allemaal geel en goud! Het goud van de natuur ligt er voor het opscheppen. En dan ineens tussen él dat goud het war me violet van de marjolein en de blau we sterren van de cichorei (u weet wel: waar koffiestroop van gemaakt wordt), vuurrode aardaker en prachtige pollen kattendoorn met dieprose vlinderbloe men prijken er uitbundig en de hemels blauwe klokjes luiden er de lof van de Schepper rondom. Dét is het Betuw- se dijklandschap op z'n allerbest. Zóiets heb je alléén bij ons. En nergens an ders. Wij zijn het buurschap Aalst juist voorbij als de oudste punten van de Marschpolder en het gebied van Lede en Oudewaard al in zich komen: Schui- lenburg en Tollenburg. 't Was daar dat wij de zeldzaamste plant van Neder land vonden. Eerst wilden wij er niet aan. Neen, zó iets behoort alléén maar thuis in je fantasie. Maar goed, ik zal u vertellen hoe alles in z'n werk ging. Op een avond kreeg ik bezoek van ba ron Van Till tot den Tollenburg. Dat is de eigenaar en dezelfde die ieder jaar in Lienden een ruiterdag houdt. Die had een tas vol scherven bij zich die van een weg naar de Tollenburg afkomstig waren. Met de baron ben ik op onderzoek daar naar uitgegaan, want er zat middeleeuws spul tussen. Maar 't bleven scherven en nog eens scherven. Nu heeft de familie Van Till op de hofstede in de zomer een ka mer voor zichzelf. Daar werd de thee ge bruikt en zag ik in een enorme Chineese vaas op de schoorsteen merkwaardig gro te lisdodden staan. Ja, oliepetrolies in 't Veen en duvelstokken in de kleimaar monsterachtig groot. De baron vertelde dat die in de Oude Rijn groeiden. Maar het stuk voor de Tollenburg was leegge plukt. En laat nu baron Van Till vertel len dat hij met de Natuurbescher mingsconsulent van Gelderland aan het onderhandelen was over de ver koop er van! Nog niks vermoedend ben ik naar de Schuilenburg gegaan en zag daar honder den exemplaren, 'k Nam er een paar mee naar huis. Nóg niks in de gaten. Nu leest mijn zoon het Mededelingenblad van het Rijksherbarium te Leiden en laat déér een artikel in staan over de kruising tussen grote- en kleine lisdodde!! Als van een wesp gestoken veerden wij opDét moest net zijn. In Leiden hadden ze één herbariumexemplaar dat in 1855 ergens in Duitsland gevonden was. Op de Kerstver gadering van de botanici te Amsterdam is alles nauwkeurig bekeken en 't was 'm! Beschrijf evenwel de verbazing! Nog nooit had iemand dat gezien! En wat be langrijker is: de baron heeft nu de vind plaats aan het Ministerie van O. K. en W. verkocht, 't Is nu een uitermate be schermd gebied geworden. En dat niet al léén: het is landschappelijk ook zo mooi met de omringende broekbossen vol zoet- geurende moerasspirea. En kom er in het voorjaar als de lucht bezwangerd is van geurende meidoorns en straks in de herfst, als bij de Tollenburg de kardinaalmuts vol vruchten staat, karmozijnrodemutsjes met aan heel dunne draadjes er onderuit hangende feloranje gekleurde zaden. Het kan er gewoon niet op. Die Schuilenburg en Tollenburg zijn al heel oud. De grens van Utrecht en Gel derland ging vroeger er nét tussendoor. De Leigraaf is die grens. En die „sloot" beschouwt men ook al als een „Rijn". Dat is dan nummer drie! Ja, 't zou kunnen dat men met Rhenen vroe- ge,r het meervoud van Ryn bedoel de, dus Rynen. Een afdoende ver klaring is dat helemaal niet. Maar 't is frappant! Och, en er gaan zo veel verhalen over dit alles. Men zegt dat Tollenburg eigen lijk Dollenburg heette, naar de dolle bras partijen die de soldaten van de bisschop van Utrecht er hielden, maar in werke lijkheid was het de burgt waar de bis schop de schippers tol liet betalen als zij Utrecht wilden binnen varen. En nu doet altijd nog het verhaal de ronde dat bij de Schuilenburg een bos lag waar zich de schepen uit Gelre en Rijnland schuil kon den houden. En als overal en in alle tij den was er een verrader. Die woonde op het Stichtse deel van de Marsch en stak een vlag uit zodra de kust veilig was. Daarom zou dat huis nog steeds „De Wappert" heten. Maar alweer: in werke lijkheid was de Schuilenburg door de hertog van Gelre gesticht om zijn Utrecht se rivaal goed in de gaten te kunnen hou den. En bij „De Wappert" zou een wip- brug geweest zijnToch houden we van die oude legenden en volks verhalen. Er is nog een wonderbaarlijk ver haal verbonden aan een plek daar in de buurt. Luister maar. Op de plaats waar met een wijde mean der die Oude Rijn in noordelijke richting stroomde bleken de zwakste punten te lig gen. Al vroeg brak de dijk en nog steeds ligt dat wiel er, klein, maar ontzettend slag. Wat een pracht! Nergens zijn de wa terleliebloemen zo zilverblank en de gro te ovale bladeren zo smaragdgroen. Ner gens ook zijn de bloemen van de water gentianen zo goudgeel. En een vogels dat er huizen! Geboeid geniet je van de duik- kunst van de futen en 'k heb er al eens een paar purperreigers ontmoet. Maar straks bij de Klokkewaai zullen wij dat nog een keer beleven; intiemer dan. Je kijkt daar tussen de hoge sammen van de populieren heen en dan staat daar midden in de Marsch-polder die onvergelijkelijk mooie watermolen. En ver weg, over de Rijn, welft zich de Utrechtse heuvelrug, waar de slanke Cuneratoren zich half om half aftekent tegen het wazig groen en de hoge lucht. Wat een land, wat een land. Echt waar, zó mooi is het nergens op de hele we reld. Adriaan P. de Kleuver Goed van Van der Zee gaat langer mee Zaterdagmiddag 19 september a.s. om twee uur start het jaarlijkse Panter-volleybaltournooi in gebouw Eltheto. Het laat zich aanzien, dat het ditmaal een tournooi met verschillende hoogtepunten zal worden. Immers niet minder dan 6 goede ploegen staan er borg voor, dat niet alleen de finales doch ook de series van goede klasse zullen zijn. De finales worden om omstreeks half zeven afgewerkt. De volleybalvereniging „Panters" kan zich verheugen op een goede bezetting van het toernooi. De hoofdklasser EAVV uit Arnhem is, mits zij volledig opkomt, zonder meer favoriet. Cito 2, de reserves van de Eredivisieploeg zul len er alles aan doen om de beker mee naar Zeist te nemen. De Overgangsklassers Achilles, de studentenploeg uit Delft en winnaar van het tournooi verleden jaar en SW uit Utrecht zullen trachten zich met de neus tussen de favorieten te wurmen. Shot uit Culemborg en Panters uit Vee- nendaal, beiden eerste klassers, zullen het kunststukje moeten zien te verstaan om met inzet van alle mogelijke mid delen zich een ereplaats te veroveren. De door de burgemeester geïnstalleerde zwembad-commissie is met voortvarend heid met haar lang niet gemakkelijke taak begonnen. De verschillende sub commissies hebben ondertussen de eerste bijeenkomsten gehad, waarby men zich op zyn deel van de materie heeft ge oriënteerd. Uit deze besprekingen zijn reeds een groot aantal punten naar voren gekomen, waaraan de nodige aandacht geschonken moet worden. Reeds thans kan worden medegedeeld dat binnenkort een door de heer M. G. Harinck gemaakte maquette op een cen trale plaats tentoongesteld zal worden. Deze maquette geeft uiteraard slechts een „vrije vertaling" van het plan. Er zal zo spoedig mogelijk een maquette wor den gemaakt, waaruit te zien is hoe het bad in werkelijkheid wordt. Financiële bijdragen voor het bad kun nen reeds gestort worden bij de plaatse lijke banken, te weten: Coöp. Raiffeisen- bank, Rotterdamse Bank en de Nuts- spaarbank. Aanbiedingen voor levering van ar beidskracht worden gaarne ingewacht ten gèmeentehuize bij de secretaris van de zelfwerkzaamheidcommissie. Verschillende plaatselijke bedrijven zeg den reeds medewerking toe. Door persberichten, foto-reportages e.d. zal de bevolking zo uitgebreid mogelijk over de stand van zaken worden ingelicht. Naast de inspanning welke de leden van de commissie zich getroosten zal het mede afhangen van de offervaardigheid en de gemeenschapszin van de bevolking of er binnenkort te Amerongen een zwem bad zal zijn. Laat daarom de leuze zijn. Van Ameron gen, voor Amerongen, door Amerongen. NUTSNIEUWS Het is te verwachten dat het Nutspro- gramma voor het seizoen 1964-1965 thans spoedig aan de leden kan worden bekend gemaakt. Ondertussen is de eerste avond reeds lang bekend. N.l. 21 september a.s. met een 60-tal leden, die zich voor deel name opgaven, wordt dan een bezoek ge bracht aan de schouwburg te Utrecht, waar wordt opgetreden door Wim Sonne- veld. Voor de deelnemers is dit wel een bijzonder goede opening van het nieuwe seizoen. De afdeling Amerongen van de Neder landse Christen Vrouwenbond maakt be kend dat het nieuwe vergader-seizoen is aangebroken en nodigt al haar leden uit tot bywoning van de komende vergade ringen. Voor de eerste maal hoopt men te ver gaderen op woensdagavond 23 september a.s. in de zaal achter de Gereformeerde Kerk te Amerongen. Als spreker is uitgenodigd Ds. J. Over- duin te Veenendaal met het onderwerp: Voeden wij wel op tot geestelijke volwas senheid? Het bestuur rekent gaarne op de aan wezigheid van alle leden, terwijl ook nieuwe leden vanzelfsprekend van harte welkom zijn. Alles is echter een open vraag. Het seizoen is nog zeer pril en veel ploegen zijn thans nog bezig met de juiste sa menstelling. Voor de Veenendaalse ver eniging Panters zal het zonder meer een huzarenstukje worden indien zij kans ziet zich bij de eerste drie te scha ren. Al met al staat de volleyballiefheb bers een aangename sportschotel te wachten. Zoals bekend werd in de periode van 29 augustus tot en met 5 september j.l. in deze gemeente gekollektccrd ten be hoeve van het Kon. Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. Nu thans alle kollektebussen binnen zijn kon worden overgegaan tot de to taaltelling. Was de opbrengst vorig jaar reeds een record voor deze gemeente, f 720,42, dit jaar is weer een groter totaalbedrag uit de bus gekomen n.l. f 867,96 waarvan f 142,in Overberg. Het plaatselijk bestuur van de Kanker bestrijding wil langs deze weg iedereen, gevers, kollektanten en kollectrices harte lijk dankzeggen voor het gezamenlijk bij eenbrengen van dit schitterende resultaat. Op deze manier heeft ieder weer een steentje bij kunnen dragen tot het zoe ken naar een oplossing voor deze gevrees de ziekte. HOOFDSTRAAT 84 VEENENDAAL PASFOTO'S IN 10 SECONDEN KLAAR Zaterdagavond wordt in de Oude Kerk aan de Grotestraat te Ede een kerkcon- cert gegeven door het Urker mannenkoor „Hallelujah" onder leiding van dirigent Frits Bode. Aan deze avond werken ver der mede Klaas J. Mulder (orgel) en Riek van der Haar (alt). De Urkers treden op in originele Urker klederdracht. Het koor is oorspronkelijk opgericht met het doel het psalmgezang in de kerk te ondersteunen toen hiervoor nog geen orgel beschikbaar was. De man nen repeteerden dan elk apart aan boord van hun vissersschepen en als men ergens een haven binnenliep werd gezamenlijk gerepeteerd in het vooron der van één der schepen. De aldus ver worven kennis op het gebied van het psalmgezang werd dan des zondags als men weer op Urk was, dienstbaar ge maakt aan de gemeentezang in de kerk. Later, toen de kerk een orgel kreeg, kwam deze taak te vervallen, maar ze bleven zingen en verenigden zich anno 1910 in een gereglementeerde vereni ging: Het Urker Mannenkoor „Halle lujah". De repetities worden nog steeds op zondagmiddag gehouden, dit omdat een groot deel van de leden de hele week op zee zwerft. In 1948 begon voor het koor een nieu we periode toen het onder de bezielen de leiding kwam te staan van de jonge dirigent Frits Bode. Nadien werd ook met het concoursbezoek begonnen. Zij zingen nu in de superieure afdeling. De concertlijst is indrukwekkend. Ie der jaar geeft het koor ongeveer 20 concerten op Urk en in vele andere plaatsen in alle delen van ons land, hierbij tellen de talrijke medewerkin gen bij allerlei gebeurtenissen. In 1950 maakte het koor een tiendaagse reis naar Denemarken. Het aantal bezoe kers per concert was tussen de twee en drieduizend. Reeds vele /nalen werd voor de radio gezongen alsook werd medewerking verleend bij Samenzangavonden voor de T.V. In 1955 werd een concert ge geven voor het Corps Diplomatique, tijdens een verblijf in Kampen, terwijl ook werd gezongen bij een bezoek dat H.M. de Koningin aan Urk bracht. Het koort telt momenteel 108 leden, dirigent is nog steeds de heer Frits Bode, terwijl de laatste jaren als vaste begeleider de heer Klaas J. Mulder en als alt Riek van der Haar optreedt. Ongetwijfeld krijgt de bestuurder, die door de middenberm tracht te keren, de schrik van zijn leven, wanneer hij de massieve tankauto op zich af ziet stormen. De schrik van de chauffeur van die tankauto is misschien nóg groter. Want vol komen onverwacht ziet hij een auto tussen het haagje van de middenberm door schieten. Een rampzalige botsing kan het gevolg zijn van de grove verkeersfout van de bestuurder van de personenauto. Keren door de middenberm is levensgevaarlijk. Het is een fout, die met voor bedachten rade wordt gemaakt en waarvan meri nauwelijks kan zeggen, dat fouten maken menselijk is. De Surveillancegroep Auto Snelwegen van het Korps Rijkspolitie en het Verbond voor Veilig Verkeer bestrijden deze fout in hun gezamenlijke Actie Zwarte Zes. Zij adviseren de gebruiker van de autosnelweg, die te ver is gereden, door te rijden tot de volgende afrit. Het is dan mogelijk over het viaduct of via de onder doorgang de andere rijbaan weer te bereiken en terug te rijden.

De Vallei | 1964 | | pagina 5