Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 48 Jubilarissen van Ritmeester feestelijk gehuldigd Agenda Gezellige bijeenkomst in kantine Deelnemers aan de achtste „Wolmars" werden nat Bevolkingsonderzoek Noodslachtplaats van vleeskeuringskring Veenendaal officieel geopend CAECILIA FEEST WORDT VOORTGEZET 38e JAARGANG DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 Nr. 75 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Traditie Vitaal Nieuws uit de omgeving Reaktie ARTS A. J. VERBEEK GAAT PER 1 OKTOBER VERTREKKEN EDERVEEN AMERONGEN Donderdag défilé voor Ere-comité Défilé MULDER Bedaktte en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 UJncn) - Giro 563427 Bedaktte: W. F* ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ do agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprüzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Vrijdagmiddag werden niet minder dan 48 jubilarissen van de N.V. Ritmeester Sigarenfabrieken gehul digd in een feestelijke bijeenkomst die plaats vond in de kantine van de oude fabriek aan de Kerke- wijk. De jubilarissen, voor het merendeel mannelijke, hadden zich met hun echtgenoten in de feestzaal verzameld, zodat het een echt familiefeest werd. Later op de middag kwam burgemeester mr. dr. J. Hazenberg bij Ritmeester op bezoek. De burgemeester hield een toespraak tot de jubilarissen en reikte aan twee van hen, de afdelingschef, de heer G. van Dijk en de sigarenmaker, de heer E. Brouwer, resp. de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver en brons uit. Ritmeester N.V. be stond op 20 september juist 77 jaar en met opzet was deze dag gekozen om er een feestelijke huldiging aan te verbinden. De 48 jubilarissen ontvingen uit han den van hun directeur, de heer F. H. van Schuppen een enveloppe met in houd en een fraai Delftsblauw wand bord als herinnering. De personeelschef van Ritmeester, de heer W. van Amerongen, wees er in een openingswoord op dat deze huldi ging eigenlijk een traditie is. Ieder jaar in september heeft Ritmeester een aan tal jubilarissen, 't Is verheugend dat de directie jaren geleden besloot deze jubilea op prettige wijze te herdenken, aldus de heer Van Amerongen. Spreker wilde op dit feestelijk mo ment nog even beklemtonen dat het personeelsverloop bij Ritmeester prak tisch een te verwaarlozen factor is. Het is een algemeen verschijnsel en de nei ging is groter geworden omvan werk gever te veranderen. Het blijkt dan dat er maar weinig bindingen zijn. In het westen des lands gebeurde het onlangs dat een bedrijf 2 maal per jaar met geheel ander personeel aan het werk was. Zoiets is bij Ritmeester ondenk baar, volgens de heer Van Amerongen en gaf hierbij een overzichtelijke ba lans: 351 werknemers langer dan 25 jaar 36 werknemers langer dan 40 jaar 13 werknemers langer dan 50 jaar in dienst bij Ritmeester. Een bewijs dat men Ritmeester trouw is en hierop is de directie zeer gesteld en constateert dit feit met een zekere trots, zo besloot de personeelschef. De directeur van de N.V. Ritmeester Sigarenfabrieken, de heer F. H. van Schuppen, heette de aanwezigen har telijk welkom en verklaarde dat de directie gemeend heeft deze huldiging tegelijk te moeten houden met de 77- jarige verjaardag van het bedrijf. Er is bijna elke dag wel een jubilaris en daarom houden we deze huldiging maar massaal en 't is fijn dat dit nu op de verjaardag van de „grijsaard" Ritmees ter kan plaats vinden, die overigens nog zeer vitaal is, zo voegde de heer Van Schuppen er aan toe. Het is een respectabel aantal jubi larissen dat op de lijst staat en dat wijst op een grote verbondenheid aan het bedrijf, aldus de heer Van Schup pen. Ritmeester heeft een kern nodig en die kern is er, zoals de personeels chef reeds met cijfers bewees. Men is hier niet geneigd om bij elk nuance verschil van opvatting maar weg te lopen, zo vervolgde de heer Van Schup pen. Hoewel er veel gebeurd is in die 50, 40 of minder jaren, en er niet altijd over glad geasfalteerde, goed gepla veide wegen werd gelopen, integendeel, ook vele hobbels en kuilen in de weg zaten, bleef u rustig uw gang gaan en dat typeert de sfeer bij Ritmeester, al dus de directeur. Spreker richtte zich in 't bijzonder tot de 50- en 40-jarigen, waarvan de Twee directeuren van de Ritmeester Sigarenfabrieken feliciteren de heer J. v. Hardeveld, die zijn 50-jarig jubileum vierde. EDE: De bekende zangeres Anneke Grönloh zal a.s. zaterdag een nieuwe gramofoonplatenafdeling van een mu ziekhandel te Ede openen. BENNEKOM: In Bennekom zijn ver schillende acties gehouden teneinde te komen tot de stichting van een zwembad. Er is een stichtingsbestuur gevormd maar de streefdatum is nog niet bekend. RENKUM: De mondaccordeonvereni- ging „Excelsior" tg. Renkum viert donderdag 24 september a.s. haar 30- jarig bestaan. ZEIST: Aan de Steynlaan te Zeist zal ruimte worden geschapen voor de aanleg van een groot parkeerterrein. Maar eerst moeten de oude gashou ders aan die laan verdwijnen, want deze staan nu nog in de weg. Ongeveer 300 mensen minder dan vorig jaar hebben zich zaterdag in laten schrijven voor de traditionele Wolmars. Een van de grootste oorzaken van deze flinke daling in het aantal deelnemers moet ongetwijfeld gezocht worden bij het weer, want dat lokte zaterdagmiddag nu niet bepaald om de wandelschoenen aan te trekken. Toch waren er altijd nog een 1200 die dat wel deden, zodat de organisatoren, leden van de wandelsportvereniging SKF, deze mars toch niet voor niets uitgezet hbeben. Deze tocht die voor de 8e maal in suk- sessie gehouden is, is ontstaan in een tijd waarin verschillende Veenendaalse wan delverenigingen samenwerkten om deze tocht te organiseren, vandaar de naam Wolmars. Van deze samenwerking is door verschillende oorzaken niet veel meer over, zodat alleen de w.s.v. SKF de mars nog organiseert. Opmerkelijk was ditmaal het grote aan tal clubs uit de Betuwe die evenals de anderen „in tijd van nood" werden bij gestaan door mensen van het Roode Kruis en de EHBO uit Veenendaal. De deelnemers konden kiezen uit vier afstanden t.w. 5, 10, 15 en 20 km. De wan delaars kregen naast natuurschoon van de Prattenburgse bossen en wandelple- zier ook nog als minder prettige bijkom stigheid een heftige bui te verwerken, zodat ze met doorweekte kleren bij de SKF-fabrieken terug kwamen. Daar stond ook de muziekvereniging Crescendo uit Eist, die met marsmuziek de natte kleren deed vergeten, zodat toen wethouder A. de Ruiter namens het gemeentebestuur van Veenendaal de prijzen uitreikte, er weer een lachje afkon. Vooral als men een mooie beker gewonnen had was alle leed vergeten. Voor de mensen die geen beker naar huis mochten brengen was er altijd nog de troost dat ze in elk geval een fraaie herinneringsmedaille in ont vangst mochten nemen. Wethouder de Ruiter maakte onder enthousiast gejuich van de winnaars de volgende prijzen bekend. 5 km: 1. Beuktrekkers, Lienden 158 pnt.; 2. Ons genoegen, Ede 149 pnt.; 3. CJVW, Waddenoyen 147 pnt. 10 km: 1. Trouwe Zwervers, Opheusden 444 pnt.; 2. Ons Genoegen, Ede 430 pnt.; 3. CJVW, Waddenoyen 423 pnt.; 4. DEOS, Veenendaal 399 pnt. 10 km schoolgroepen: 1. Beatrixschool, Veenendaal 407 pnt.; 2. Julianaschool, Leersum 405 pnt.; 3. Beatrixschool, Vee nendaal 390 pnt. Wethouder De Ruiter reikt met een toepasselijk woord de (prachtige) bekers aan de winnaars uit. afdelingschef, de heer Van Dijk, in de naaste toekomst het filiaal in Kesteren zal gaan leiden. De directeur wenst hem veel wijsheid toe op deze post in de Betuwe. Hierna overhandigde de directeur aan alle jubilarissen persoonlijk de en veloppe met inhoud en het cadeau, waarna druk werd gelukgewenst. Later op de middag verscheen Vee- nendaal's burgemeester op het feest van Ritmeester. Burg. Hazenberg prees de trouw en de volharding van de ju bilarissen en wenste hen veel geluk. De heren G. van Dijk en E. Brouwer wer den begigtigd met de Koninklijke on derscheiding, die hen door de eerste burger van Veenendaal op de borst werd gespeld. Namens de jubilarissen voerde de heer Brouwer het woord. In een zeer geestige speech liet de heer Brouwer het verleden nog eens de revue pas seren, waarna verschillende lachsalvo's opklonken. Op zijn eenzame post in het Belgische Arendonk had de heer Brou wer in de loop der jaren een wat Vlaamse tongval gekregen en in dat sappige Vlaams werden de verhalen op gedist. Tegen half zes kwamen verschillende afdelingschefs hun collega werknemers complimenteren. De Ritmeesterfamilie bleef nog even gezellig bijeen. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de Veenendaalse Industriepredikant, ds. A. Terlouw. Zeer geachte heer redacteur, In uw blad van 18 dezer stond in het stukje over vier Veenendaalse studenten, die zich niet verder wilden laten ontgroe nen, dat zij besloten „hun biezen te pak ken, omdat beklag niet mogelijk was". Ik moet helaas constateren dat zij zich niet hebben gehouden aan wat staat in art. 11 sub 2 van het Reglement voor het oefenen van toezicht en tucht over de studenten van een Vrije Universiteit. Daar leest men n.l. „Elke nieuwaankomende die van fei ten als sub 1 genoemd kennis draagt, doet daarvan mededeling aan de Rector Mag nificus". De feiten sub 1 genoemd zijn: „het optreden tegen nieuw-aankomenden op een wijze die geestelijk of lichamelijk krenkend of afmattend is, alsmede het scheppen van situaties die gevaar voor geestelijk of lichamelijk letsel met zich brengen". Dit artikel is aan iedere on langs ingeschreven student bekend; niet- alleen doordat het te lezen staat in de haar of hem uitgereikte studiegids, maar ook omdat ik het in zijn geheel heb voor gelezen aan de nieuw-aankomenden, toen ik hen verwelkomde. Het is dus volstrekt met de waarheid in strijd, dat „beklag niet mogelijk was". Ir< hoeverre de rest van wat in het artikel staat met de waar heid overeenkomt of daarmee strijdt, wordt thans door mij onderzocht. Hoogachtend, R. SCHIPPERS Rector Magnificus van de Vrije Universiteit Naar aanleiding van het bericht in ons blad van vrijdag j:l., betreffende de ontgroening van 4 Veenendaalse stu denten, welk bericht wij uit betrouw bare bron vernamen, reageerden de be trokken studenten gisteren met de me dedeling, dat zij het met dit bericht niet eens kunnen zijn. Zij vinden (voor zo ver zij dat kunnen beoordelen red.) de feiten wat overdreven gesteld. DE HEER FRISCH, EIGENAAR KOETSHUIS PLOTSELING OVERLEDEN In het Julianaziekenhuis overleed maan dag op 59-jarige leeftijd vrij plotseling de eigenaar van de, enkele maanden ge leden, geheel afgebrande rotisserie „Hel Koetshuis". De heer Frisch, Zwitser van geboorte, heeft het hotel sinds 1945 geëxploiteerd. De teraardebestelling zal a.s. donderdag plaatsvinden op het terrein van het Koets huis waar het familiegraf gelegen is. De speciale prijs voor de grootste schoolgroep, beschikbaar gesteld door de Heinekens Brouwerij werd gewonnen door de Beatrixschool uit Veenendaal. 15 km: w.s.v. Friselijn, Herwijnen 603 pnt.; 2. Trouwe Zwervers, Opheusden 600 pnt.; 3. Rijnkanters, Wageningen 598 pnt. Op de 20 km werden de Hollandia meis jes uit Veenendaal die vorig jaar de wis selbeker wonnen ditmaal verdrongen door de Beuktrekkers uit Lienden die 650 pnt. bijeen gaarden. Tweede werden hier de zusters van het Bethesda ziekenhuis uit Tiel die 645 verwierven. Met ingang van 1 oktober a.s. zal dokter A. J. Verbeek, die sinds 1961 een artsen praktijk uitoefende op het adres Populie renlaan 20 uit Veenendaal vertrekken. Zijn opvolger is dokter N. Rijlaarsdam. De arts zal voorlopig bij familie zijn in trek nemen en op langere termijn een andere standplaats kiezen. Als voornaamste reden voor zijn ver trek gaf de scheidende arts op dat het huizenprobleem nogal moeilijkheden gaf. Het doktersgezin telt drie kinderen en gezien de beschikbare ruimte in de wo ning aan de Populierenlaan gaf dit zekere problemen. Een ruimere woning was ter plaatse niet beschikbaar. Voor hen, die afscheid willen nemen van het doktersgezin bestaat daarvoor gelegen heid op woensdag 30 september in een speciaal belegde receptie. BAZAR LEGER DES HEILS Het Leger des Heils houdt op vrijdag avond en zaterdag een bazar in de Ge meentelijke Eierhal aan de Achterstraat. Het doel is geld in te zamelen voor de vele zendingslanden, waar het Leger des Heils haar arbeidsterrein heeft. PARLEMENTAIR BEZOEK AAN KON. V.S.W. Vrijdag 25 september zal een afvaardi ging van leden der Staten Generaal een werkbezoek brengen aan bedrijven in de provincie Utrecht. In de morgenuren hoopt het gezelschap ook Veenendaal te be zoeken en dan speciaal het bedrijf van de Kon. VSW. Na het bezoek vertrek ken de parlementariërs naar Utrecht, waar men de lunch zal gebruiken. OPENING CHR. LAGERE TECHNISCHE SCHOOL De nieuwgebouwde C!Ü\ Technische Talmaschool zal op 18 november officieel worden geopend. De plechtigheid zal wor den verricht door de heer Goote, Inspec teur-Generaal van het Onderwijs. Het mo nument van Ds. Talma (waarna de school is genoemd) en dat voor het gebouw zal verrijzen zal worden onthuld door Prof. de Gaay Fortman. DE E.M.A.C. ORGANISEERT ORIENTATIERIT Op zaterdagmiddag 26 september a.s. houdt de Ederveense auto- en motorclub „E.M.A.C." een oriëntatierit. Dit is de eerste rit na het gesloten seizoen. De route is vrij gemakkelijk en kan door iedereen gevolgd worden. Het traject is ditmaal uitgestippeld door de heer A. Gaasbeek te Ederveen en voert door de gemeente Renswoude. Start en finish bij Café „De Frel". USO BUSCONCERTEN Gegadigden voor deelname aan de USO busconcerten wijzen wij er op dat er nog tot 25 september a.s. gelegenheid is zich hiervoor op te geven. Voor Amerongen bij de heer C. Th. de Boer, gemeentehuis, Amerongen, tel. 1744. De abonnements prijs voor drie concerten bedraagt f 15, De reiskosten per bus worden door het USO gedragen. Voor nadere inlichtingen kan men zich tot het bovenvermelde adres wenden. Dit jaar komt Amerongen weer aan de beurt voor het periodiek bevolkingsonderzoek op TBC. Dit onderzoek zal plaatsvinden op 2, 3, 4 en 5 november. Het onderzoek vindt plaats in een doorlichtings auto. Deze zal te Amerongen standplaats krij gen op de Hof en te Overberg op het schoolplein. Wil dit onderzoek werkelijk beantwoor den aan het doel, dan is het zeer gewenst dat zoveel mogelijk een ieder hieraan deelneemt. De kosten zijn zeer laag, n.l. f 1,50 per persoon. Te zijner tijd krijgt men een uitnodiging tot deelname, waarop tijd van onderzoek en verdere gegevens zijn vermeld. Burg. mr. dr. J. Hazenberg steekt de sleutel in het slot en opent letterlijk het nieuwe gebouw van de vleeskeuringsdienst. Vrijdagmiddag is tijdens een korte bijeenkomst in de zaal boven de brandweerkazerne de nieuwe noodslachtplaats van de vleeskeurings kring Veenendaal officieel geopend. Tot deze vleeskeuringskring be horen de gemeenten Veenendaal, Rhenen, Amerongen, Leersum, Lienden en Kesteren. Van al deze gemeenten waren de burgemees ters aanwezig, niet alleen om hun gemeente te vertegenwoordigen, maar ook omdat zij allen zitting hebben in het kringbestuur. Burgemeester Hazenberg van Vee nendaal heette in zijn funktie als voor zitter van het bestuur de verschillende genodigden welkom. Onder hen be vonden zich onder anderen de inspek- teur veeartsenijkundigedienst van Gel derland en Utrecht, een vertegenwoor diger van de Kon. Mij van Diergenees kunde en direkteuren van diensten uit de omliggende gemeenten. Burgemeester Hazenberg memoreer de in zijn openingstoespraak nog even de belangrijkheid van de vleeskeurings dienst en was zeer verheugd dat de dienst, die eerst in Rhenen en later in Veenendaal aan de Tuinstraat in een zeer primitieve behuizing gezeten was, zich nu aan de Nijverheidslaan kon huisvesten in een nieuw gebouw, wat een voorbeeld moet zijn en ook is voor alle mensen die op enigerlei wijze bij het slachten van vee en vleesverkoop betrokken zijn. Tot slot van zijn korte toespraak sprak de burgemeester de hoop uit dat het gebouw ten volle aan zijn doel stellingen zal beantwoorden. Daar is overigens alle kans op, want zoals bleek uit enkele cijfers uit het jaar verslag is er echt wel werk genoeg. Zo werden onder anderen in het jaar 1963 13.072 keuringen, 193 noodslach- tingen, 157 slachtingen over de vrij- bank en 720 gezinsslachtingen ver richt. Van dat laatste hoeft u echter niet te schrikken, want met gezinsslachtin gen wordt tegenwoordig bedoeld, wat men vroeger onder huisslachtingen ver stond. Overigens is het laatste cijfer aan het dalen en wel om precies te zijn in 1963 met 10%. Na de Veenendaalse burgemeester was het de direkteur van de kring Veenendaal dhr. Faveje die aan de hand van een tekening de aanwezigen enige uitleg gaf over inrichting en bouw van de noodslachtplaats, waarvan de totale bouwkosten 100.000 gulden be- Het 60-jarig jubileum van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" werd vorige week vrvj uitbundig ingezet. Donderdag, vrijdag en zaterdag waren honderden Veenendalers naar het Schrjjverspark getrokken om zich te vermaken op het groots opgezette Luna park met z(jn verschillende attracties. Ook de teenageravonden trokken veel publiek. Zaterdagavond was de drukte in de consumptietent enorm. Meer dan 500 jongelui bewogen zich op de dansvloer. Hoewel het weer niet bijzonder mee werkte bestond voor de marsen van de Deelnemertjes aan de Wolmars hulden zich in plastic bij de start, omdat Pluvius zijn gaven rijkelijk uitstrooide. De stemming was overigens opperbest. muziekvereniging „Kunt na Arbeid" uit Lunteren op donderdag, de Scheepjeswol- harmonie op vrijdagavond en de Harmonie uit Ede op zaterdagmiddag een goede be langstelling. De Scheep jeswolharmonie maakte vrijdagavond nog snel even van de gelegenheid gebruik een harer leden die op deze dag juist in 't huwelijksbootje was gestapt een serenade te brengen nabij het NVV-gebouw. De drie korpsen hebben een aantal aantrekkelijke marsnummers ten gehore gebracht. Deze week wordt het feest voortgezet. Donderdagavond om half negen zal de muziekvereniging „St. Caecilia" uit Utrecht een openingsconcert geven op de Markt. Tevoren zal de jubilerende Har monie „Caecilia" samen met haar Utrecht se zustervereniging langs het gemeente huis defileren, waar het Ere-comité, be staande uit 29 personen staat opgesteld. St. Caecilia zal op het openingsconcert de volgende nummers spelen: 1 Openingsmars; 2 Ouv. Carnaval van Fr. von Suppé; 3 Espana wals van Wald- teufel; 4 Soft and Sweet Songs van Pa- resco; 5 Mars; 6 Calife de Bagdad ouv. van Boiëldieu; 7 Showboat selectie van Scheffer; 8 Slotmars. a.s. Zaterdag is er dan het grote mars en zaalconcours waarop wij nog nader zul len terugkomen. dragen. De heer Faveje, die zelf het basisplan ontworpen heeft voor het nieuwe gebouw, dankte verder nog eens alle instanties die meegewerkt hebben aan de verwezenlijking van de bouw. Ook onthulde hij de toehoorders dat deze noodslachtplaats waarschijnlijk tot nu toe de enige is die op aardgas is aangesloten. Door dit beschouwend praatje kre gen de aanwezigen duidelijk te zien en te horen dat het gebouw ingericht is op een manier waarbij hygiëne, een voud en efficiëncy voorop staan. Voordat de genodigden zich naar het nieuwe gebouw aan de Nijverheidslaan begaven, waren er nog enkele afge vaardigden van verschillende instan ties die het woord voerden. Zij allen wezen nog eens op de belangrijkheid van deze dienst, die geheel zelfstandig door de gemeenten geregeld moet wor den. Hierna begaven de genodigden zich naar het gebouw zelf, zodat ze met ei gen ogen die nieuwe werkruimte van de vleeskeuringskring Veenendaal kon den aanschouwen. VEENENDAAL 22 t.e.m. 26 sept., geb. Eltheto: Grote show van fa. Fr. Diepe- veen en fa. C. Diepeveen. Donderdag 24 sept., 7.30 uur: De- filé jubilerende harmonie Cae cilia en muziekver. St. Caecilia (Utrecht) voor Ere-comité op bordes gemeentehuis. 8.30 uur: Openingsconcert St. Caecilia op de Markt. f EDERVEEN Dinsdag 22 en woensdag 23 sept.1 Bazar in het Marktgebouw van 2-5 en 7-10.30 uur. 1922-1962 Assurantiekantoor EIq. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1