325 JAAR HERVORMDE KERK TE RENSWOUDE Geanimeerde vergadering van „Philadelphia" in Rhenen Al veel belangstelling voor concert van Ritmeesterkoor Grote belangstelling voor keuring fjordenpaarden S. LAANSMA Met het beschrijven van de historie van de kerk en het weergeven van het interieur van het kerkgebouw is het laatste woord over de Ned. Herv. Kerk te Renswoude beslist nog niet gezegd. Naast het gebouw bezit deze ge meente diverse goederen. Onroerende wel te verstaan. En over deze bezittingen gaat het in dit artikel. HET HOFSTEEDJE ONDER LUNTEREN Het diakonie-huis te Renswoude Een legaat Het huisje ten oosten van het oude kerkhof Het Lauta van Aysma-fonds GESLAAGDE ORGELBESPELING EDERVEEN J. J. DONDORP SPRAK Nieuwe taak voor diaconiën Voorlopig bestuur Aanvoer iets geringer X Hockeyclub „De Salamanders" was actief Bevroren vlees brengt uitkomst De in 1940 brandende molen van Rens- woude, waaraan de Molenstraat haar naam dankt. Uit een stuk gedateerd 18 maart 1700 blijkt op welke manier de diakonie van de kerk aan haar deel van deze hof stede gekomen is. „Helmert Jacobsz. en Beertje Hen- drikx echtelieden, Thijs Willemsz. en Geurtje Gijsberts echtelieden, hebben in een eeuwig on wederroepelij ke erf- koop verkocht voor 160 carolus gulden aan en ten behoeve van de diaconie van de hoge vrije Heerlijkheid van Renswoude ieder een twaalfde part van zekere hofstede, land, enz. gelegen on der Ede; begrensd ten oosten Bruijn- horst, ten zuiden Evert Bruijnisz. ten noorden en westen de weduwe van Jan Willems, als vrij allodiaal erf en goed met generlei lasten bezwaard." Het stuk werd ondertekend door bo vengenoemde verkopers, enkele getui gen en Ds. Henr. van Culemborch, pre dikant ten Renswoude. Hoe lang deze hoeve in diakonaal be zit gebleven is werd niet gevonden in het oud archief der kerk. Dat Frederik Adriaan, baron van Rhede, vrijheer van Renswoude en Em- mikhuizen, een warm hart aan de Herv. Kerk toe heeft gedragen, blijkt uit het feit, dat hij in 1736 een stuk grond aan de diakonie heeft geschonken. Dit stuk was ongeveer 100 roeden of „een hond" groot en was gelegen op de hoek van de Scherpenzeelse en Barneveltse weg, tegenover de Renswoudse Korenmolen, zoals in de acte van 28 juni 1736 ver meld staat. Op deze grond was toen reeds het z.g. diakoniehuis gebouwd en nog thans is dit gedeelte bekend onder de naam „Kromme Hoek". Bij elkaar werden in de loop der ja ren aan de Kromme Hoek ten behoeve van de diakonie negen woningen ge bouwd, welke het begin vormden van de tegenwoordige Molenstraat. De naam van de straat ligt voor de hand, aan gezien de diakoniehuisjes, die begin dezer eeuw afgebroken werden, tegen over de omstreeks 1940 afgebrande Ko renmolen stonden. Op de plaats van de korenmolen staat thans de meelfabriek. Maria Duijst van Voorhout, Baron nesse Douarière van Rheede, vrouwe van Renswoude bepaalde in haar tes tament van 10 maart 1749, dat de dia konie van de Herv. Kerk te Renswou de aan obligaties de som van f 2000, zou krijgen. Deze adellijke weduwe van de in 1738 overleden baron Frederik Adriaan, stierf in 1754. Ongeveer een jaar na haar dood werden de obligaties aan de diakonie overhandigd op 5 mei 1755. Op 10 februari 1814 verkocht Wille- mijntje Ceelen, weduwe van Hendrick Rozant, een huis, hof en erf te Rens woude, bekend onder nummer 9, voor f 190,aan de diakonie van de Kerk. Het huis werd ten oosten begrensd door het oude kerkhof, ten westen door het Kerksteegje, ten zuiden door Hui- bert Tijssen van Drosselaar en ten noor den door de weduwe van Gerrit Ver meer. Voor de verkoop werd onderhandeld met Jan van der Woerd, schoenmaker te Renswoude, als gevolmachtigde van President, Ouderlingen en Diakenen van het Armenbestuur te Renswoude. Het huis, bestaande uit drie wonin gen, was bezwaard met een jaarlijkse erfpacht ten behoeve van „de Hoogwel- geborene Heer Joost Gerard Godart Taets van Amerongen, rentenier te Renswoude." Bij de verkoop waren als getuigen aanwezig Huibert Tijssen van Drosse- I laar en Jacobus de Liefde, onderwijzer I te Renswoude. In 1864 werden de eigendommen en fondsen van de Herv. Kerk te Rens woude nog eens vermeld: I. Een huis en erf staande bij de kerk te Renswoude getekend no. 9 en be staande uit drie woningen. II. Een huis en erf staande in de Kromme Hoek no. 31 en bestaande uit drie woningen. III. Een huis en erf staande in de Kromme Hoek no. 33 en bestaande uit zes woningen. IV. Enkele aandelen. Het Hofsteedje bij Lunteren is dan kennelijk weer verkocht. Het is merkwaardig in het kerkelijk archief van Renswoude een puur Friese geslachtsnaam tegen te komen en dan nog wel een dubbele. Toch heeft de Herv. diakonie aan deze familie haar meest belangrijke bezit te danken, een bezit dat voor namelijk bestaat uit gronden gelegen in Brabant. Doch eerst een stukje historie om één en ander te verduidelijken. Omstreeks 1820 vestigde een land bouwer uit Friesland zich te Renswou de. Deze landbouwer heette Hessel Lauta van Aysma en was gehuwd met een zekere Jacoba Meertense. Uit hun huwelijk werden drie kinderen ge boren, waarvan één te Renswoude. Op 27 mei 1822 werd in de Herv. Kerk al daar gedoopt Anna Magdalena Corne lia, dochter van Hessel Lauta van Ays ma en Jacoba Jansen Van Hessel zal verder weinig bekend zijn geworden. Het enige wat nog van hem te vermel den valt is, dat hij een boerderij aan de Monnikeweg bewoonde en op 6 dec. 1828 aldaar is overleden. Dan zwijgt de historie over dit gezin. Blijkbaar zijn de beide dochters naar Breda getogen, aanvankelijk met hun broer. De laatste, Jacob Lauta van Ays ma, was in 1856 's Rijksontvanger te 's- Graveland. Twee jaar daarvoor, om precies te zijn op 31 juli 1854, stierf te Breda Jonkheer Adriaan Hendrik Lauta Ays ma, broer van de in 1828 te Renswoude gestorven Hessel. Kennelijk had Adri aan Hendrik geen kinderen, want in 1856 bleek, dat zijn bezittingen ver deeld werden onder de drie kinderen van zijn overleden broer Hessel. Alle drie kregen in contanten of in grond de som van f 19.675,(acte van deling de dato 7 jan. 1856). Voor de volledigheid moet nog ver meld worden een derde broer van bovengenoemde Hessel (overl. 1828) en Adriaan (overl. 1854), namelijk Jacob Lauta van Aysma. Jacob Lauta van Aysma was al in 1792 rentmeester der Domeinen te Hoge Zwaluwe. Hij bezat daar een flinke buitenplaats en land in de Zonzeelse polder. Van hem zijn evenmin kinderen bekend, zodat na zijn overlijden te Hoge Zwaluwe in 1830 de goederen die hij naliet voor de naaste bloedverwan ten bestemd werden. Deze goederen waren de stukken grond, die via de drie kinderen van Hessel aan de diako nie van Renswoude zouden komen. Tenslotte werd bepaald, dat alle be zittingen, na het overlijden van Anna Magdalena Cornelia Lauta van Aysma, te weten de gronden liggende in de ge meenten Zwaluwe, Terheijden, Zeven bergen, Made en Strijen en enkele pol ders (alle gelegen in Noord-Brabant), aan de Herv. diakonie van Renswoude zullen komen. Jonkvrouw A. M. C. Lauta van Ays ma stierf te Utrecht op 6 sept. 1898. Sinds die tijd heeft de diakonie van de Herv. Kerk te Renswoude de gron den in Noord-Brabant onder haar be heer. Tenslotte zij nog vermeld, dat deze, in 1898 uitgestorven, tak van het Friese geslacht Lauta van Aysma in 1825 in de adelstand werd verheven. De eerste orgelbespeling van dit sei zoen kan zeer zeker een succes wor den genoemd. Zaterdagavond j.l. zorg den twee gebroeders Zwart voor een aantrekkelijk programma. Het programma van de eerste orga nist Dirk Jansz. Zwart was aanmerke lijk gewijzigd. Het luidde als volgt: 1. a. Fantasie Ps. 24 van J. Zwart met samenzang van vers 1 en 5; b. Trio „God in den hoog alleen zij eer", Dirk Jansz. Zwart; 2 uit sonate I van A. Guillemant a. Pastorale en b. Finale; 3. Variaties en finale over een oud Ne derlands lied van Jacob Bijster; 4. In leiding, variaties en fuga over Ps. 105 van Dirk Jansz. Zwart met samenzang van vers 1. Het programma van Jaap Zwart bleef ongewijzigd. Beide organisten de den de naam Zwart eer aan en kwali tatief was er niet veel verschil te be speuren. Waarschijnlijk zullen volgend jaar ju ni, omstreeks de Jan Zwart herdenking alle vier de broeders Zwart gezamenlijk een herdenkingsconcert in Veenendaal verzorgen. De eerst volgende orgelbespeling wordt op 31 oktober a.s. gehouden (Hervormingsdag) door Rutger van Mazijk. DRIE PRIJZEN VOOR WANDELCLUB P.B.S.V. De wandesportvereniging van de Prinses Beatrixschool heeft zaterdag deelgenomen aan de 8ste Wolmars. Men was met vijf groepen aanwezig, waar van drie een prijs behaalden. Een wel zeer mooi resultaat. Er werd een eerste en derde prijs behaald met het wande len en een extra prijs voor de grootste schoolwandelclub. VROUW VIEL VAN FIETS: HERSENSCHUDDING Zondagmiddag fietste de 50-jarige mevr. V. uit Renswoude op de Brink- landerweg te Ederveen. Plotseling kreeg zij een loslopende hond voor haar wiel, zodat de vrouw kwam te vallen. Met een hersenschudding en verschil- lende kneuzingen werd zij naar het Streekziekenhuis in Bennekom ver- I voerd. Donderdagavond j.l. heeft in het jeugdgebouw „Antenne" de oprichtingsverga dering van de afdeling Rhenen van Philadelphia plaats gevonden. De vergade ring, die geopend werd door de heer W. Bulsink, voorzitter van de afdeling Vee nendaal, waartoe de inwoners van Rhenen tot nu toe behoorden, droeg een zeer intiem karakter. De heer Bulsink las Ps. 146, waar die God geprezen wordt, die een helper is van de behoeftige, de mens, die in nood verkeert. De spreker was blij, dat nu ook in Rhenen een afdeling komt, waardoor de zorg voor de gehan dicapten ook hier meer gestalte zal krijgen. Nu het winterseizoen met rasse schreden nadert beginnen alle ver enigingen, zang- en muziekkoren met hun activiteiten. Het 60 leden tellende Ritmeester Mannenkoor zal op donderdag 1 oktober a.s. een groot zangconcert geven in de Petrakerk aan de Kerkewijk. Voorzitter van het hoofdbestuur van Philadelphia, de heer J. J. Dondorp, die bekendheid verkreeg door gesprek ken over de geestelijk gestoorde mens voor radio en T.V., gaf voorlichting over de problematiek van de gestoorde mens. Hij achtte zich gelult^ig niet alleen ouders, maar ook vrienden van het af wijkende kind onder zijn gehoor te hebben. Naast schoolhoofden en kerke- raadsleden waren er ook bestuurders en gemeente-ambtenaren aanwezig. Zeer duidelijk belichtte hij de taak die de maatschappij heeft ten aanzien van deze naaste. „De ouderverenigin gen hebben veel werk verricht. Er is openheid gekomen voor deze nood in ons land. Met uw aanwezigheid op deze plaats verricht u een daad, daar het belang van genoemde groep u ter harte gaat. Zeer veel is er nog te doen voor deze medemens. Het werk behoeft niet te bestaan in het opzienbarende. U kunt al veel be tekenen, wanneer u oppast bij een af wijkend kind, om de ouders te ont lasten. Wanneer 1 januari de Bijstandswet in werking treedt, zijn er geen armen meer wordt er gezegd. De kerk zal zich dan echter hebben te bezinnen op een andere taak, een nood waar zij in het verleden niet aan toe gekomen is, maar waar zij nu meer dan ooit mee gecon fronteerd wordt. De ontstellend grote behoefte aan tehuizen, dagverblijven, clubs enz. zal de kerk moeten inspire ren tot daden", aldus de heer J. J. Don- dorp. Nadat deze rede met grote aandacht was gevolgd, kwam het tot een gesprek, waarin verschillende problemen wer den besproken en tevens de taak van de landelijke vereniging en van de af delingen duidelijk gesteld werd. De heer Bulsink stelde het voorlopig, uit vier leden bestaande, bestuur voor. Als secretaris zal optreden de heer P. Kalverda, Spoorbaanweg 31 Rhenen, tel. 2351. Het was donderdagmorgen een drukte van belang nabij de Klompersteeg, waar de jaarlijkse Fjordenpaardenkeuringen werden gehouden. De aanvoer was ditmaal iets kleiner dan vorig jaar, maar de kwaliteit van de jonge, vurige fjordenpaardjes, was weer gestegen. De fjordenpaarden ingevoerd uit Scandinavië zijn zeer sterk en leven dig. Bovendien hebben deze paardjes een sobere leefwijze, zijn tevreden met weinig voedsel en zijn bijzonder geschikt in koude streken, omdat zjj geïmporteerd uit het hoge noorden veel kou zou kunnen verdragen. De aangevoerde paardjes waren van bijzondere kwaliteit, het was een imposant gezicht een fjordenpaardenmoeder met haar kroost te zien opdraven voor een jury, die met al deze paardenkracht maar een moeilijke taak had. Voor de duidelijkheid een klein stamboompje: Jan Lauta van Aysma X Anna Magdalena van Gils Jacob (Hoge Zwaluwe) (1763-1830) Hessel (Renswoude) (1755-1828) Jacoba Meertense Adriaan (Breda) (1782-1854) Jacob Jannigje (t 1875) Anna M. C. (t 1898) Na het overlijden van Jannigje Cornelia Lauta van Aysma, overl. te Utrecht, 6 maart 1875, werd in het sterfhuis aan de Ganzenmarkt de inventaris opge maakt. Hierbij waren aanwezig haar zuster Anna Magdalena Cornelia Lauta van Aysma, die bij haar woonde, en Ds. Eduard Wilhelm Heinecken, predikant der Herv. Gemeente te Renswoude. Uit het testament van de overledene blijkt, dat: 1. Anna M. C. haar kleren, sieraden, inboedel, enz. krijgt; 2. de Herv. Gem. te Renswoude ten behoeve van de armen aldaar f 5000,ont vangt; 3. de Herv. Gem. van Utrechts Veenendaal voor de armen f 1000,krijgt; 4. het Diaconessenhuis te Utrecht f 1000,ontvangt; 5. aan het Nederl. Zendelinggenootschap te Rotterdam f 1000,vermaakt wordt; 6. de zusters Aaltje en Gijsje Hardeman te Veenendaal een lijfrente van f 100, per jaar zullen ontvangen; 7. de predikanten te Renswoude een bedrag van f 100,krijgen; 8. de Herv. Gem. van Renswoude uit de vruchten en inkomsten van de erfenis aan haar nog in leven zijnde broer Jacob Lauta van Aysma een lijfrente van f 500,per jaar moet geven. Het bestuur kwam tot dit prijzens waardige initiatief omdat gemeend werd dat er grote behoefte bestaat aan een dergelijk concert.' Het is dus voor de eerste maal dat het Ritmeesterkoor een concert met zoveel medewerkenden orga niseert. Aanleiding daartoe was de stij gende belangstelling in Veenendaal voor zanguitvoeringen van klasse. Vooral het Diet Kloos, alt optreden van het Urker Mannenkoor op Kerstavond 1963 bleek een grandioos suc ces, evenals de uitvoering die het Mannen koor „Aurora" uit Utrecht tijdens de Paasdagen in Veenendaal verzorgde. Het bestuur van het Ritmeester Mannenkoor was zo getroffen door de overweldigende Voor de ouderen roept de Molenstraat op onderstaande foto herinneringen op. C.P.B. BEGINT WINTERSEIZOEN De Chr. Plattelandsvrouwenbond afd. Veenendaal begint in de komende week met het nieuwe vergaderseizoen. Het programma voor de eerstvolgende we ken luidt als volgt: 24 september: ds. E. F. Vergunst, Ned. Herv. predikant te Ede spreekt over het onderwerp: „Mijn reis naar Israël". Toelichting met dia's. 29 oktober: voorlichtingsavond ver zorgd voor de Coöp. Condensfabriek Friesland (De Friese Vlag). 26 november: mej. Hoekendijk uit Heemstede spreekt over „Het leven in donker Amsterdam". 21 december: Kerstavond verzorgd door de heer A. Visser, hoofd Juliana van Stolbergschool te Veenendaal. Al deze vergaderingen worden gehou den in hotel „De Korenbeurs". Het be stuur wekt alle leden op de bijeenkoms ten te bezoeken. Eventuele nieuwe le den zijn van harte welkom. Bertus van der Vliet belangstelling (in de Oude Kerk bij Urker Mannenkoor 1600 mensen) dat men over woog om zelf ook eens een zangconcert te organiseren. De plannen daartoe be stonden dus reeds enkele maanden, de vaststelling van de datum is van recente aard. Het blijkt overduidelijk dat vooral het KI. J. Mulder Protestantse publiek en dan speciaal de ouderen een zeer ruime belangstelling heeft en zeer graag luistert naar het een voudige geestelijke lied, zoals o.a. de liede ren van Joh. de Heer, die in de dertiger jaren graag beluisterd werden. Daaren boven worden negro-spirituals bij zonder geapprecieerd. Hierop is dan ook het uit te voeren programma grotendeels gericht. Aan het concert werken o.m. mede: De zeer bekende en veel gevraagde organist Klaas Jan Mulder uit Kam pen, de gem. zangver. Soli Deo Glo ria uit Scherpenzeel, de alt Diet Kloos uit Dordrecht en Jan Janssen, bariton en koorlid van Ritmeester. Na orgelbespeling van KI. J. Mulder, waarbij hij een toccata en fuga in d. kl. t. van J. S. Bach vertolkt, zingt het Man nenkoor een drietal werken o.a. van Pa- lestrina. De negro-spirituals komen even eens aan bod. Het zeer treffelijke My Lord what a morning waarin de heer J. Jans sen een baritonsolo zingt valt bij elke uitvoering bijzonder in de smaak. Tot slot zingen alle medewerkenden „Vaste rots van mijn behoud", waarbij alle aan wezigen zich bij het 2e, 3e en 4e vers in het koor zullen mengen. Als bijzonderheid kan nog worden op gemerkt dat er bij de uit te voeren num mers een vertaling wordt verstrekt, het geen het volgen van de tekst zeer verge makkelijkt. Bij het bestuur zijn kaarten in voorverkoop verkrijgbaar, maar tevens op de avond van de uitvoering aan de ingang van de kerk. Het concert in de Petrakerk zal onge twijfeld een grote belangstelling trekken, omdat bewezen is dat Veenendaal in alle opzichten zeer „zang-minded" is. Deze keuringscommissie bestond uit de heren W. v. Helden, Maassluis; in specteur J. H. Wilmink, Breda; G. J. Bouwhuis, Hardenberg; H. Stadman, Beilen en H. Smit uit Zwolle. De keuringsuitslagen waren als volgt: Rubriek I, hengstveulens: een 2 A prijs voor Ina van de eigenaar G. Hen ken te Veenendaal. Rubriek II, merrieveulens: 1 A prijs: Yvonne van J. Hoogenboom, Eemnes; 1 B Imma van D. Raat, Weesp; 1 C G. v. Oostenbrugge, Renswoude; 1 D Ing- mar van B. J. van Bon, Arnhem; 1 E Ingrid van W. C. v. Meerveld, Eder veen. 2 A prijs: Isolde van G. Breeschoten, Veenendaal; 2 B Ilse van W. Beyer, Veenendaal; 2 C Ida van A. van Doorn, Veenendaal; 2 D Inge van J. H. van Ingen, Kesteren; 2 E Inetta van M. Dek ker, Ede. 3 A prijs: IIja van Ch. W. van Agten, 's-Graveland; 3 B Ide van A. van Roe kei, Veenendaal; 3 C Ikara van W. van Ekris, Achterberg; 3 D Ivonne van J. Lagerwey, Rhenen. Rubriek III: 1 jarige merries: 1 A prijs: Hilma van A. J. Hilhorst, Soest; 1 B Herminia van A. v. Roekei, Vee nendaal; 1 C Helma van G. Wegerif, Eemnes; 2 A prijs: Hertie van G. v. d. Brink, Bennekom; 3 A prijs: Henie van W. v. Ekris, Achterberg. Rubriek IV: 2 jarige merries: 2 D prijs voor de heer Schut uit Hoender- lo. Rubriek V: 3- en 4 jarige merries: 1 A prijs: Elfje van G. Wegerif, Eemnes; 1 B Marleen van Ch. W. van Agten, 's-Graveland; 2 A Fieneke van N. A. Roeleveld, Kockengen; 2 B Fina van C. v. Oosterbrugge, Renswoude; 2 C Corrie van A. Davelaar, Uddel; 2 E Marga van Th. v. Geltferen, Laren; 3 A prijs: Eviera van W. Beyer, Vee nendaal. Rubriek VI: 5- t.e.m. 8 jarige mer ries: 1 A Jopie van G. van Dijk, Koot wijkerbroek, tevens modelpaard; 1 B Filippine van B. J. van Bon, tevens qualificatie modelpaard; 1 C Celia van G. van Doorn, eveneens modelpaard; 1 D R. v. d. Weerd, modelpaard; 2 A Lot te van R. van Wijde, Ederveen; 2 B Beatrix van M. de Ridder, Wouden berg. 2 C Lize van P. Maassen, Ede; 2 D Cora van A. J. Hilhorst, Soest; 2 E J. Davelaar, Veenendaal; 3 A prijs: Ma rie van W. van Ekris, Achterberg; 3 C S. Koog; 3 D Simca van L. de Gooyer, Blaricum. Rubriek VII: 9- t.e.m. 12 jarige mer ries: 1 A prijs: Tsjitske van M. Dek ker, Ede, tevens modelpaard; 2 A Ja- nette van H. J. Folmer, Overberg; 2 B Gulla van D. Raat, Weesp; 2 C Flora van W. C. van Meerveld, Ederveen; 3 A Rensje van J. Lagerwey, Rhenen. Rubriek IX: modelmerries: 1 A prijs: Truusje van H. J. Beyer, Veenendaal, tevens stermerrie van de keuring; 3 A prijs: Johny van A. van Roekei, Vee nendaal. Rubriek X: stermerries: Frida van G. Henken, Veenendaal, een eerste prijs en kampioen van de gehele keu ring. Jan Janssen, bariton BIJBEL OP EEN POSTZEGEL De Bijbel telt 773.746 woorden. Op de wereldtentoonstelling te New-York is thans op een stukje papier ter grootte van een postzegel vijf bij vijf cm ge- exposeerd, waarop de gehele inhoud van het Oude en Nieuwe Testament voor komt. De inhoud van de Bijbel is gere produceerd langs foto-chromatische weg volgens een nieuw procedee, dat het mo gelijk maakt een verkleining te bewerk stelligen, 120 maal sterker dan die van de microfilm, die men thans algemeen gebruikt om documenten en boeken te reproduceren ter besparing van ruimte in archieven en bibliotheken. ECHTER 3-1 NEDERLAAG TEGEN OOSTERBEEK Aangemoedigd door een vry talrijk pu bliek betrad de hockeyclub „De Salaman ders" verleden week zondag opgewekt het veld op het Sportpark. ZU schotelde de toeschouwers, die zoveel enthousiasme niet hadden verwacht, een buitengewoon pitti ge wedstrijd voor. Het veel jongere Oos terbeek (gemiddelde leeftijd 18 jaar) had grote moeite de felle Salamanders te be dwingen. Bij de rust had Oosterbeek een 1-0 voorsprong. Na de pauze bleek Oosterbeek toch over iets meer adem te beschikken, maar De Salamanders bleven goed partij geven. Het spel werd open gehouden en vele aan vallen werden dan ook via de sterk spe lende buitenspelers opgezet. Hoogendoorn redde voor de Salamanders de eer, nadat er reeds verschillende goede scoringskan sen op het nippertje door Oosterbeek konden worden verijdeld. Eindstand 1-3. De jongeren van „De Salamanders" ver loren van de Oosterbeekse jeugd met 4-2. De Veenendaalse verdediging liet in deze wedstrijd enkele steken vallen, hetgeen tot Oosterbeekse doelpunten leidde. Het programma voor de eerste helft van dit seizoen luidt: 27 sept.: Kromhouters Il-Salamanders; 4 oktober: Salamanders-Apeldoorn VI; 11 oktober: Beker of inhaalwedstrijden; 18 oktober Arnhem VII-Salamanders; 25 ok tober Salamanders-Union VII; 1 novem ber: Beker- of inhaalwedstrijden; 8 no vember: Wageningen IV-Salamanders; 15 november: Oosterbeek V-Salamanders; 22 november: Beker- of inhaalwedstrijden. De jeugdcompetitie begint op 26 sep tember a.s. De indeling is nog niet bekend. Deze zomer bereikten de prijzen van vers rundvlees een record-hoogte. Dank zij de toegenomen invoer is die top thans gepasseerd. Toch zal men er rekening mee moeten houden, dat hoge prijzen van rundvlees zich ook in de toekomst zullen handhaven. In alle landen van de EEG is een tekort aan rundvlees. Meer welvaart betekent meer vleesgebruik. Hoewel het vleesverbruik in Nederland per hoofd van de bevolking vóór Italië het laagst is in de EEG is er dus kans, dat de Nederlandse huisvrouw haar gezin door de hoge prijzen nog minder vlees gaat voorzetten. Dit behoeft echter niet! Bevroren vlees dat uit Zuid- en Noord- Amerika in ons land wordt geïmporteerd smaakt even goed als het rundvlees en ligt belangrijk lager in prijs. Er bestaat intussen een zekere weer stand tegen het gebruik van bevroren rundvlees. Deze stamt uit de tijd dat de koeltechniek in opslag en behandeling van bevroren vlees nog tekortschoten. Het is echter een sprookje dat bevroren rund vlees thans, als het goed wordt behandeld, in enig opzicht achter zou staan bij vers rundvlees. Hoe moet de huisvrouw bevroren vlees behandelen? Zij moet er zorg voor dra gen dat het vlees langzaam tot ontdooi ing komt en zodoende zo min mogelijk vocht verliest. Het ontdooien dus vooral niet forceren. Vlees dat eenmaal is ont dooid mag niet opnieuw worden ingevro ren. Dit komt de kwaliteit niet ten goede. Kan men bevroren vlees ook direct klaar maken? Vleessoorten die gedurende lange tijd in de pan moeten sudderen kun nen in bevroren toestand in de pan wor den gedaan. Wel moet worden vermeld, dat bevroren vlees erg spettert als het in de hete boter wordt gebraden. Biefstuk of roastbeef, vlees dat van binnen rauw behoort te zijn, moet echter eerst geheel tot ontdooiing komen, alvorens het kan worden gebakken. Door bevriezing ver andert het vlees niet van samenstelling. Alle belangrijke voedingsstoffen en mine ralen blijven bewaard, wat niet het geval is bij vlees, dat is ingeblikt. In de uitvoerlanden wordt het vee spe ciaal voor slacht en invriezen van het vlees gefokt. U zult, als het bij u op tafel komt op merken, dat uw gezin mits het vlees op de juiste wijze is behandeld het verschil tussen bevroren en vers vlees niet opmerkt! REVOLUTIE In Israël gaat men een aktie voeren voor het verbeteren van de kookmetho- den. Vooral in de Kibboets wordt er te veel volgens traditionele, ouderwetse ge woonten gekookt. De echtgenote van de president van het parlement zegt daar om: „Als men revolutionair wil zijn op het politieke en sociale vlak dan zal men dat ook moeten zijn op dat van de gastro nomie." Men organiseert nu een concours waarbij prijzen van f 3000,worden uit geloofd voor de bereiders van de sma kelijkste en gezondste gerechten.

De Vallei | 1964 | | pagina 2