Autorijden leren „JAWIKO HEMA SPIONNE in plastic Hotel-Rest. STUYVENBERG kamerplanten „De Vallei" Uw blad wparrij Chef voor de montage-afd. Ervaren spuiter DRAAIER MACHINE-BANKWERKER DE VALLEI UW BLAD P. van Dijk trou A. W. de Haas nieuwe IDéal 19 ID-DS19 ALL-IN systeem 4 cent per kilometer draion meisjespullover Openbare bekendmaking Openbare bekendmaking "üTklas stalhouderij „de Hazcnkamp" TELEFONISTE/ RECEPTIONISTE RECTICEL N.V. boekhouder administrateur „MERCURIUS" voorLuxe- T 1 IT7Ï 17" en vrachtwagen Hendriks Veenendaal N.V. Verf - Glas - Behang Patrimoniumlaan 50 Veenendaal - tel. 2777 Garage R. Vonk Parallelweg 3-5 - Veenendaal draion damespullover 11 tr 17.50 11ZS 16Z5 66 VESTIGINGEN Bonnard was als steeds in een goede luim. Blijkbaar interesseerde hem haar uitstapje met Tom toch minder dan ze gedacht had. Het werd die avond tien uur, voor Bonnard het eindsein gaf. „We stoppen langzamerhand, Louise. Gooi dit spul maar in de gootsteen want daar ben ik mee uitgestudeerd. Jammer!" Terwijl hij wat instrumenten opborg, nam Louise de schaal met een bruin, dik stroop je op om haar in de gootsteen leeg te gieten. „A propos," zei Bonnard achteloos, „als je Tom Becker morgen nog spreekt, zeg hem dan dat hij zijn artikel eerst aan mij voorlegt, met de foto's erbij, voor hij hem gaat plaatsen. Ik heb helemaal vergeten dat te bedingen en het kon soms zijn dat hij stommiteiten schrijft.' Afgeleid door Bonnard's woorden mor ste Louise per ongeluk enige droppels van haar stroop je in een cilinderglas, dat in de gootsteen stond en dat een half uur geleden was leeggegoten, maar waarin nog een laagje van een Louise onbekende stof was achtergebleven. De droppels stroop verdeelden zich over de bodem van het glas en veranderden vrij snel in een goudkleurig schijfje. Op zichzelf was zo'n oorspronkelijke roman DOOR W. GELDOF reactie voor Louise nog niet zo wonder lijk, maar het schijfje bezat zulk een in tense goudkleur, dat het fraaist gepoetste metaal er niet bij halen kon. Ze slaakte een gilletje van verrassing. Bonnard keek even op en zei toen: „Pas op voor je ogen, meisje Niet spatten!" en ging daarna weer verder met opruimen. Op dat ogenblik kwam het niet bij Loui se op het glas weg te moffelen, al had ze dat gemakkelijk gekund. Blij als een kind liep ze met het glas naar haar chef toe. „Wist u dat dit óók bestaat?" Bonnard keek haar stomverbaasd aan. „Waar haal je dat ineens vandaan? Grote goedheid, zoiets is onmogelijk. Hoe komt dat hier?" Louise lachte. „Helemaal per ongeluk. Ik moest daarnet die laatste scho tel voorzichtig leeggieten, maar terwijl ik dat probeerde zei u iets en per ongeluk liet ik een paar droppels in dat glas val len. Het gevolg was heel merkwaardig: de droppels verdeelden zich over het dunne laagje vloeistof en tamelijk snel volgde deze reactie, 't Is dus helemaal per onge luk. Is het iets?" „Of het iets is? Maar zie je dat dan niet? Dat is een soort plastic zoals geen mens ter wereld ze ooit heeft gezien. Let toch eens op de felle goudglans. Geen goud kan erbij halen! Het is fantastisch. Ongelooflijk dat je dat nu juist per onge luk moest ontdekken! Denk je eens in: jij bent de eerste, die deze soort heeft gemaakt en gezien. Als je wist wat dit betekende!" „Maar u zult deze soort toch eerst zelf moeten maken", merkte Louise op. „En de vraag is, of dat nog kan. Ik heb mijn schotel maar niet leeggegoten, maar wat er in het glas zat weet ik niet!" „Waar kwam dat glas vandaan?" Bon nard hijgde. „Ik geloof dat u dat zelf ruim een half uur geleden hebt leeggegooid, maar het stond hier nog toen wij vanavond binnnen kamen. U moet die vloeistof dus hebben samengesteld op de laatste avond dat u hier alleen werkte." Bonnard sprong op. „Maar dan kan ik ook best uitknobbelen wat er in zit. Heb je tijd, Louise? Dan maken wij de proef nog eens over. Wacht maar." „Vanzelfsprekend. Ik zou het prachtig vinden, als u dit kon namaken." De ander haalde een sleutel uit zijn zak en opende de brandkast. Hij haalde er een groot schrijfboek uit en legde dat op de tafel. „Het boek der boeken!" dacht Louise hardop. „Inderdaad, maar dat mag jij gerust zien. Kijk maar, hier staat alles, wat ik woensdagavond heb geprobeerd. Jammer genoeg weer een hele lijst." Samen keken ze nu na, welke stoffen op die avond waren gebruikt. Het boek zag er uit, zoals Louise zich had voorgesteld. In de marge stonden data en nummers: verder stond in chemische formules ver meld welke proeven waren genomen. Het resultaat stond er soms in korte zinnen bij, soms echter stond er alleen „waar deloos". Ook stond er opgetekend wat er de volgende avond moest worden gedaan. Daaruit zag Louise, dat hij steeds nauw keurig van te voren had bepaald, wat hij in haar bijzijn uitvoerde. Meestal was het de afsluiting van een reeks of iets erg ingewikkelds. Met rood potlood streepte haar chef nu een aantal formules aan. „Jammer," merkte hij op. ,,Er zijn zeven mogelijkheden. Ik zal dus zeven mengsels moeten maken en die stuk voor stuk pro beren. Je hebt de schaal daar nog staan? Gelukkig. Het zal nu nog twee uur du ren. Kan dat?" „Als ik morgen mag uitslapen!" ant woordde Louise vrolijk. Bonnard keek haar glimlachend aan. „Maar meisje, heeft er ooit iemand jou verteld, dat je 's mor gens even vroeg als de anderen moest komen, na zo'n avond? Dat weet je toch wel? Kom, ik zal even oplezen wat wij nodig hebben. Kijk jij dan na of het er is en zo ja, hoeveel. Dan lopen we straks niet vast." Het bleek dat alle stoffen aanwezig wa ren, maar van enkele was er nog maar heel weinig. Ze gingen nu eerst na wat van de geringste stof aanwezig was en berekende daarna de verhouding waarin de andere ingrediënten moesten worden gebruikt. Daarna gingen ze gezamenlijk aan 't werk. „Is het ook mogelijk dat de vloeistof in het glas een verandering heeft ondergaan, doordat ze zolang aan de lucht blootge steld is geweest?" vroeg Louise, toen het eerste experiment mislukte. Bonnard schudde hetd hoofd. „Onmoge lijk! Er zat niets in dat vervluchtigen kon of oxyderen. Je zou dat trouwens niet eens gevraagd hebben als je wist wat erin zat. Zo zie je maar weer eens hoe moei lijk het is, als je alles alleen wilt uit knobbelen. Ik moest je eigenlijk maar vol ledig inlichten over al mijn proeven, dat zou het werk aanzienlijk vereenvoudi gen." Haar hart klopte luid van opwinding. En toch antwoordde ze en haar stem klonk vreemd in haar eigen oren: „Beter van niet, meneer Bonnard. Als u dan eens iets ontfutsel^ wordt behoeft u mij niet te verdenken." Ze moest zich aan de tafel vasthouden, toen ze dit gezegd had. Ze bedacht opeens hoeveel spijt ze later wel van deze woor den zou kunnen krijgen. De ander be merkte echter niets, verdiept als hij was in zijn werk. „Jou verdenken!" Helaas de ene proef na de andere mis lukte en beiden werden haast moedeloos. „Dit is de laatste reactie van de hele rij," sprak Bonnard zacht, terwijl hij mengde en roerde. „Let op, Louise, daar gaat ie!" Weer gaf Louise een gilletje van opwin ding, want inderdaad vormde zich op de schotel een ronde schijf goud, of liever: een stof die de moeder van het goud kon worden genoemd. Een tijdlang stonden ze beiden sprakeloos te kijken naar het won der, dat zich voor hun ogen voltrok. Bon nard had zijn arm om haar heengeslagen en ze bemerkte het nauwelijks. Toen gaf hij haar spontaan een zoen op haar voor hoofd. „Even een vormpje halen", riep hij en weg was hij al, de fabriek in. Zijn be doeling was al spoedig duidelijk: hij wil de het nieuwe materiaal meteen in vorm gieten! Louise vroeg zich met spanning af wat hij zou kiezen. Na een minuut was hij alweer terug. „Met je rug naar me toe gaan staan", zei hij vrolijk. Automatisch gehoorzaamde het meisje. Toen nam hij een stift en schreef in de vloeibare stof voluit zijn naam, Paul Bonnard, 9 juli 1947. Vervolgens drukte hij een paar kleine metalen haakjes in de vorm, waarna hij voorzichtig met afkoelen begon. „Klaar", riep hij, „Kom maar eens kij ken." „Een gouden hart," riep Louise verrast. „En de kleur is bij het afkoelen bijna nog intenser geworden." „En wat voor kleur," juichte Bonnard. „Goud, maar veel mooier, veel beter en veel goedkoper. Dit is een plechtig ogen blik, Louise. Mag is het eerste siervoor werp, gemaakt van Louiseplastic, aan bieden aan de dame van die naam?" „Als jeblieft Louise, en als je mij een heel groot genoegen wilt doen, draag het dan als corsage op een donkerblauwe japon. Als je die niet hebt, laat ik die morgen nog voor je maken, op kosten van de zaak." Op dat ogenblik sprongen Louise de tra nen in de ogen. Want ze dacht aan Jean, André en Marie. Op deze avond had ze willens en wetens hun doodsvijand een nieuw wapen in de handen gedrukt. En wie zou zeggen wat voor wapen? Want in een flits zag ze de mogelijkheid van dit plastic: alles wat maar enigszins van een fraai kleurtje kon opknappen kon ervan worden gemaakt Bonnard schreef haar tranen vanzelf sprekend toe aan ontroerd medeleven en was daardoor diep getroffen. Zo spontaan reageerde dit wezentje, zo leefde ze met hem mee, zo ging ze op in het werk, in zijn werk. Zelfs al zou ze plastics in haar hart verafschuwd heben, dan nog zou hij haar op de handen hebben gedragen. En nu dit. „Louise," zei hij zacht maar beslist. „Wij bellen de beste modiste van Lausanne uit haar bed en bestellen de mooiste japon die ze kan maken, maar donkerblauw natuurlijk. En morgen avond draag jij je gouden hart! Dat doen (wordt vervolgd) t v met lange mouw en col, diverse kleuren, voor 3 t/m 13 jaar, v.a. (zie kinderfiguur rechts) "775 ELEGANTE HOEDEN V"""W in 3 Franse modellen, o.a. bever bont-style, in prachtige combinatie-tinten ELST (U) TELEFOON 08377-200 De aangewezen zaak voor uw sfeervolle recepties en diners Iedere dag tong, paling, piepkuikens e.a. specialiteiten Bekend door zijn keuken Gedeputeerde staten van Utrecht maken bekend: 1. dat zij, op grond van de jongste ontwikkelingen in het bij het hierna te noe men streekplan betrokken gebied, de vaste commissie van de Rijksdienst voor het nationale plan gehoord, hebben besloten te doen voorbereiden een herzie ning van het Streekplan voor de Utrechtse Heuvel rug, vastgesteld bij besluit van 29 mei 1962 van pro vinciale staten van Utrecht; 2. dat deze herziening betrek king zal hebben op hetzelf de gebied, als waarvoor het Streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug is vastgesteld, met dien ver stande dat deze herziening zal omvatten het grond gebied van de gemeenten Soest, De Bilt, Zeist, Drie bergen-Rij senburg, Doorn, Maarn, Leersum, Ameron- gen en Rhenen in zijn ge heel en het grondgebied van de gemeenten Eemnes, Baarn, Amersfoort, Maar tensdijk, Woudenberg en Leusden gedeeltelijk. Utrecht, 9 september 1964 Gedeputeerde staten voor noemd, Van Lynden van Sandenburg. voorzitter P. v. Zanten, griffier Gedeputeerde staten van Utrecht maken bekend: 1. dat, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 24 junc- to artikel 17 van de Wet van 28 september 1950, stbl. nr. K 415, houdende voor lopige regeling inzake het nationale plan en streek plannen, op. 1 oktober 1964 ter provinciale griffie van Utrecht en, op diezelfde dag, ter secretarie van de gemeenten Baarn, Maar tensdijk, De Bilt, Soest, Driebergen-Rijsenburg, Zeist, Montfoort, Loos- drecht, Amersfoort, Stou- tenburg, Vleuten-De Meern, Rhenen, Vreeswijk, Houten, IJsselstein, Jut- phaas, Veenendaal, Kame- rik, Zegveld, Maarssen, Doorn, Breukelen, Loenen, Hoogland, Hoevelaken, Woudenberg, Leersum, Amerongen en Utrecht, voor een ieder ter inzage wordt gelegd de bij ko ninklijk besluit van 11 juni 1964, nr. 22, gedeeltelijk goedgekeurde eerste her ziening van het Streekplan ter bescherming van de waterwinplaatsen ten be hoeve van de drinkwater voorziening in de provin cie Utrecht, met de bij de ze herziening behorende voorschriften; 2 dat eigenaren in de zin van de Schadevergoedings verordening streekplan wa terwinplaatsen provincie Utrecht, wier onroerend goed gelegen is in een eer ste beschermingsgebied van dit plan, in het geval be doeld in artikel 2, onder a, dezer verordening - indien de schade veroorzaakt wordt door de onderhavige herziening - in het alge meen slechts dan in hun vordering kunnen worden ontvangen, indien zij, of hun rechtsvoorgangers in de eigendom, binnen vier maanden na het van kracht worden van die herziening - d.w.z. vóór 3 februari 1965 - schriftelijk bij hun colle ge een gemotiveerde om schrijving hebben inge diend van verwachte scha de als bedoeld in artikel 2, onder a, dezer verordening. Utrecht, 15 september 1964 Gedeputeerde staten voor noemd, de voorzitter, Van Lynden van Sandenburg, de griffier, P. v. Zanten. Voor trouwrijden: grijze trouwkoets met witte schim mels, volgrijtuigen met 1 of 2 paarden. Voor begrafenisrijden: le kl. lijkkoets en volgrijtuigen. FIRMA R. v. d. weerd Slunterweg 58 - Ede - Tel. 8253. Iedere zaterdag boven aan de Markt ruime sortering tegen lage prijs. Uit eigen kwekerij. Handelskwekery INGEN VOOR UW met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel. Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/ta Fa. Wed. Kerkewijk 91 - Telef. 2840 Gevraagd voor zo spoedig mogelijke indiensttre ding een Voor een meisje met enige kennis van de vreemde talen een mooie baan. Sollicitaties aan Resteren, Spoorstraat 13, tel. 08886-451 N.V. te Veenendaal middengroot bedrijf zoekt of Sollicitaties te richten aan Accountantsbureau Klomperweg - Lunteren. Fabriek van huishoudelijke apparaten vraagt wegens voorgenomen uitbreiding van de pro- duktie voor z.sp.m. Modern bedrijf met goede vooruitzichten en goede sociale voorzieningen. Sollicitaties maandag 28-9 a.s. tussen 7 en 8 u. n.m. in café „De Kroon", Kon. Wilhelminaweg Amerongen. GI"|(Qnclc rijschool Eenvoudlaan 10a - Veenendaal - Tel. 4130 9 b.g.g. 2983 Een vakman met behoorlijke praktijk ervaring als (draaien, schaven, frezen) kunnen wij plaatsen in onze Machine fabriek. Afwisselend werk. (geen se riewerk). Gunstige condities. Min. leef tijd 20 jaar. Sollicitaties aan: Verlaat 5-7, tel. 08385-4151. Voor elke van de ruim 1.000.000 Nederlandse auto's en trekkers kunnen wij de preciese kleur leveren in TEOFLUX autolak. Dus ook voor uw wagen! Bij het Observatie- en Opvangcentrum „Kamp Overberg" te Overberg kan worden geplaatst een met als taak het verzorgen van de voeding van de pupillen. Salaris naar leeftijd, opleiding en ervaring tot een maximum van f 595,per maand, exclu sief huurcompensatie; A.O.W.-premie wordt niet meer ingehouden. Sollicitaties te richten aan de directeur van bo- y^vengenoemd centrum. sterkere motor - DS dashboard - DS verwarming en ventilatie - nieuwe ruitewissers met twee snelheden. onderhoud - controle - reparaties olie - doorsmeren - banden, voor Citroen Vraag volledige Inlichtingen bij: 29.75 *v Cdanca. damespantalon zeer zware kwaliteit, in zwart, marine, aubergine en flessengroen, maten 30 t/m 48 24^ l met moderne rolkraag, keus uit 5 modekleuren GEWEVEN FLANELLEN JONGENSOVERHEMD in diverse Schotse ruitdessins. Krimpvrij en kleurecht. 5 t/m 13 jaar, v.a. 450 l JONGENSPANTALON met ritssluiting, perfecte pasvorm, kleuren grijs, bruin en blauw, voor 5 t/m 12 jaar, v.a. mm-te: KLEUTERCOAT VOOR JONGENS EN MEISJES teddyvoering in capuchon, in 4 kleuren, geheel doorgestikte voering, manchet met knoopsluiting, voor 2 t/m 5 jaar, v.a. zie bovenste kleuterfiguur) ly. q&anc(l meisjespantalon uitstekende pasvorm, in 6 moderne kleuren en pepita-ruitje, voor 4 t/m 14 jaar, v.a. 4SV75 (zie kinderfiguur rechte) Q&anai kleuterpantalon 2 zijzakken en vast voetbandje, diverse kleuren, voor 2 t/m 8 jaar v.a. BRUSHED NYLON NACHTHEMD in 2 modieuze modellen en diverse kleuren LANGE STRETCH BEHA met Lycra, ook in maagband, B-cup, perfecte pasvorm, in zwart en wit, met rijke kantgarnering Q75 Czie bovenste kleuterfiguur) BIJPASSENDE STEP-IN 75° ombre damesparaplu In diverse modetinten NAPPA DAMESHANDSCHOENEN halflang, ongevoerd, in 4 kleuren GENERFD SKAI FLOR DAMESTAS met fraaie beugel, binnenvak met rits, in de najaarsmodekleur MODIEUZE STRASS BROCHES in leuk doosje van 1.50 tot josselyne nylons <75 naadloos, vanaf elk 2e paar 50 c reductie! NYLON ZED PULLOVER met ronde hals, keus uit 4 modekleuren 100% dra Ion damesvest met V-hals, In grijs, marine, wit, zwart en cognac. Maten M, L en EL. 18.75 herenvest wollen rug en mouwen in Shetland-style, voorpand in tweed, keus uit bruin, grijs en blauw NOORSE SKI-TRUI 100% zuiver Acryl-vezel In Jacquard dessin, vele fraaie kleurcombinaties RUIT-MUTS MET GROTE SJAAL vertegenwoordigen de nieuwste franse POM PON-mode, zuiver wol, muts 3.75; sjaal 0J5 Doe MÉÉR met MINDER geld

De Vallei | 1964 | | pagina 10