N.V. Boxal bestaat 12V2 jaar OVERHEMDEN 2ie Onó tuinbouw koekje Directie wil nog voor 1970 capaciteit verdubbelen ONTSTAAN RENSWOUDE Streekkampioenschappen Midget-golf op de Grebbeberg TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 Nr. 76 Ontwikkeling Opleving Omschakeling Structuur GROENE KRUIS ORGANISEERT WEER MOEDERCURSUS Opwaarts Toekomst U vindt bij ons een unieke collectie in Bel-O-Fast en Tricot Nylon in de mooiste streepjes en ruitjes Ook in zeer grote maten. Reeds vanaf I 9.50 Organisatie Wageningse groenen Renswoude verslaat SVMM met 94 SCHERPENZEEL Melkslijter Blanken met pensioen ACTIE ZWARTE ZES Op 3 september j.l. was het 12V£ jaar geleden dat de plannen tot oprichting van de N.V. Boxal Aluminiumfabriek aan de Rozenstraat te Veenendaal vaste vormen aannam. Zij het aanvankelijk nog op bescheiden schaal werd met de produktie van aluminium bussen een aanvang gemaakt. Dit feit was dezer dagen aanleiding voor Directie en personeel een feestelijk uitstapje te maken naar de zuidelijke provincies. Boxal N.V. klom van 8 man personeel in 1952 tot een aantal van 145 thans. De opwaartse lijn zal in de eerstvolgende jaren een sneller tempo gaan volgen want de Directie stelt zich voor door velerlei uitbreidingen, zowel aan bedrijfsruimte als aan machines nog voor 1970 een verdubbeling van de produktiecapaciteit te hebben bereikt. De amateuristische periode behoort definitief tot het verleden. Boxal N.V. is in het semi-professionalisme aangeland. Van een ambachtelijk bedrijfje groeide Boxal uit tot een middelgrote industriële onderneming aldus karakteriseerde de Directeur, drs. N. Schutte de vooruitgang van dit in het westelijk deel van de industrieplaats Venendaal gelegen bedrijf. Boxal N.V. ontstond dus 3 maart 1952. Een Zwitserse industrie, die zich gespe cialiseerd had in de vervaardiging van aluminiumbussen voor de verpakking van babymelkpoeder had een goede klant aan de Veluwse Ver. Melkfabrieken te Nun- speet, die grote hoeveelheden bussen van de fabriek te Fribourg afnam ter verpak king van haar produkt: babymelkpoeder. Er rezen echter enkele bezwaren zowel bij producent als afnemer. De aanvoer- wegen waren vrij lang, de grenspassage te tijdrovend, beschadiging tijdens het vervoer enz. De directie van de V.V.M. opperde het plan de fabricage van de z.g. Guigoz bussen in Nederland ter hand te nemen. Men zocht naar een geschikte plaats en naar een eventueel leegstaand pand waar de produktie zou kunnen star ten. Al spoedig had men het oog laten vallen op een oude leegstaande textiel fabriek, die vrij goedkoop kon worden aangekocht. Zo belandde Boxal in de Rozenstraat in Veenendaal. De ontwikkeling in de beginperiode was nog wat simplistisch en primitief. Van mechanisatie was geen sprake. Door handenarbeid moest het produkt tot stand komen. Jarenlang worstelde het be drijf met de z.g. kinderziekten. Men was al blij een produktie van 35.000 bussen te halen, een aantal dat momenteel meer dan verhonderdvoudigd is. Met tweedehands machines werd het bedrijf draaiende gehouden. Zwitserse technici kwamen soms over om gerezen moeilijkheden te verhelpen. Drie staf mensen moesten het bedrijf in goede ba nen pogen te leiden. De heer Rijckmans fungeerde als algemeen directeur, de heer Manders (die het meest moest pio nieren) als technisch lid van de directie, terwijl de heer Kool Sr. chef was van de afdeling fabricagetechniek. Veel hebben deze drie pioniers moeten uitvissen in die begintijd. Maar toen de groei ging door zetten en voornamelijk na de vervaardi ging van de Aerosolbussen in 1956 de produktie werd uitgebreid, kwam er schot in. De grote opleving en het begin van een bijzondere expansie dateert van vier jaar geleden toen de grote en bekende blik- producenten N.V. Thomassen Drijver uit Deventer contact kregen met de kleine onderneming N.V. Boxal en een associatie tot stand kwam. Alles werd nadien op moderne leest geschoeid. Er kwam een directiewisseling, er werden budgetberekeningen opgesteld, plannin- de algehele leiding in Veenendaal belast en al direct werden de zaken grondig aangepakt. Naast hem fungeert de heer gen, laboratoriumproeven, research, kortom Boxal werd omgeschakeld tot een eigentijds en modern bedrijf, gericht op een nog grotere exportmarkt. Want de produkten van Boxal worden momenteel naar alle werelddelen geëxporteerd, voor namelijk naar Afrika, het Midden en Verre Oosten en de landen van Zuid- AMATEURISTISCHE PERIODE GEPASSEERD Amerika. In deze tropische of sub-tro pische gebieden wordt melk niet in verse toestand afgeleverd, maar als droge melkpoeder in de daarvoor geëigende bus- of blikverpakking, welke verpakking door Boxal in massaproduktie wordt ver vaardigd. De fabricagemethoden werden aan een totale omschakeling onderworpen. Door automatisering en mechanisering werd de produktie met het jaar verhoogd. In zo'n snel tempo dat er thans ettelijke gistreert, hiermee door een elektrische kabel verbonden. Het arbeidspotentieel van Boxal N.V. steeg dus van 8 naar 145, hoewel de produktiestijging een veel voud van deze stijging aangeeft, hetgeen een gevolg is van de vergaande automa tisering. Wat vroeger een man met de hand moest doen, verricht nu de machi ne, waarbij dan het aantal gereedgeko men bussen tientallen malen groter is. Boxal zou in vele afdelingen nog mensen kunnen gebruiken, temeer omdat de le veringstijden steeds langer worden en de afnemer (soms) ongeduldig wordt. Over de prestaties van de werknemers is de directie over het algemeen zeer te vreden. Over het gevoerde gemeentelijke beleid t.a.v. de aantrekking van nieuwe indus trieën is de directie van Boxal N.V. niet zo tevreden. Het is bijzonder vervelend dat in deze tijd van een nijpend gebrek aan arbeidskrachten men van gemeente zijde structureel industrieën wil aantrek ken en nu al zelfs twee industrieterreinen De afdeling Veenendaal van het Groene Kruis organiseert in het komende winterseizoen weer een cursus voor aanstaande moeders. Er zullen twee cursussen worden ge houden en wel op dinsdag 29 septem ber, die om half acht begint en speci aal bestemd is voor de werkende vrouw. Op donderdag 1 oktober volgt dan de tweede cursus, die in de middaguren wordt gehouden. Voor deelname kan men zich aan melden bij de wijkverpleegsters of aan het Groene Kruisgebouw, Kerkewijk 28. Docente van de cursussen is mej. Brouwer, districts-verpleegster kinder- hygiëne. SCHAAKNIEUWS Uitslagen der onderlinge competitie van de Veenendaalse Schaakvereniging: Ravenswaay - Achterberg afgebr. G. R. Kets - J. B. Griffioen0-1 H. Heikamp - H. G. Kruithof 1-0 M. v. d. Bovenkamp - J. W. Boelens 1-0 J. Dillen - A. v. d. Bovenkamp 1-0 L. Ebskamp - D. J. Kruithof0-1 M. de Kleuver - Luchsinger0-1 C. ter Hogt - J. W. Elenbaas V2-V2 J. Baars - M. v. Dijk 1-0 C. Wijnbergen - D. J. v. Manen 0-1 A. s. maandag wordt de competitie voortgezet. Zij die nog niet het deel nameformulier hebben ingevuld worden verzocht dit nog deze week te doen. De aanvang der wedstrijden is om 7.45 uur. AUTO BOTST OP BROMFIETS Zondagmiddag reed de heer H. uit Vee nendaal met zijn bromfiets op het rijwiel pad aan de Kerkewijk. Ter hoogte van de Bilderdijkstraat botste hij tegen een af slaande auto op, die de Bilderdijkstraat wilde inrijden en de bromfiets dus geen voorrang gaf. Deze auto werd bestuurd door H. uit Ede. De bromfietsberijder werd tegen het wegdek gesmakt en be kwam een diepe hoofdwond en een her senschudding. Hij werd per ambulance naar het Julianaziekenhuis vervoerd. Boxal fabriek 1964. Oppervlakte gebouwen 4000 m- miljoenen bussen van de „lijnen" rollen. In 1959 was de verkoop op een bedrag van 600.000,gebracht. Een jaar later dus na de inbreng van Thomassen en Drijver, al verdubbeld tot 1,3 miljoen. Een der stafemployé's van de Deventer- emballagefabriek, drs. Schutte, werd met v. Schothorst als technisch directeur en belast met de bedrijfsplanning. Mede door het optreden van deze stafmensen, getraind in een grote industrie, groeide Boxal N.V. uit tot een bedrijf, enig in de Benelux wat de produktie betreft, enig in Nederland wat vormgeving betreft. De opwaartse lijn, zal, naar de directie hoopt zich blijven voortzetten. De N.V. Boxal weet zich gesteund door het krach tige bedrijf van Thomassen Drijver en de Aluminium Suisse, een wereldconcern, de vierde fabriek in de orde van grootte ter wereld, die tevens mede-aandeelhou- heeft gepland. Hieruit ontstaat de onbe hagelijke situatie dat de nieuwe te ves tigen bedrijven naar werknemers moeten omzien en die bij gebrek aan werklozen zullen wegpikken bij de bestaande bedrij ven. Dit is een onbehagelijke situatie al dus de directeur drs. Schutte. Wanneer er meer woningen zouden worden ge bouwd is een en ander misschien ver klaarbaar, maar gezien de uiterst schrie le toewijzing aan Veenendaal zullen de werknemers hier geen onderdak kunnen vinden. De woningvoorziening hier ter plaatse is bijzonder slecht te noemen, volgens de Boxal directie. Dit negatieve geluid wordt al direct weer ondervangen door meer optimisme, als de heer Schutte, een blik op de toe komst werpt. Qua exterieur zal Boxal over enkele jaren een sieraad zijn voor de omgeving van de Rozenstraat. De cóeA Goed van Van der Zee gaat langer mee der is. Hierdoor is men kapitaalkrachtig genoeg om vele uitbreidingen, die op het programma staan te realiseren. De ex pansie zal versneld worden. Aan uitbrei dingen van gebouwen zal meer dan 1 mil joen worden besteed. Een grote bedrijfshal tegen het zuiden is in wording en zal waarschijnlijk nog in '64 worden opgeleverd. In de eerste helft van 1965 zullen geheel nieuwe was- en kleedgelegenheden worden gebouwd en in het najaar van datzelfde jaar is een twee de bedrijfshal gereed, ditmaal aan de noordkant. In 1966 verrijst bovendien 'n geheel nieuw kantoorgebouw, zodat Bo xal N.V. over twee jaar een geheel ander, moderner aanzien krijgt. De toestemming van Overheidszijde t.a.v. deze uitbrei dingsplannen kwam vlot binnen. Al de vernieuwingen zullen gerealiseerd wor den naar een ontwerp van de fa. de Geit en van Eden te Veenendaal. Als de bouw gereed is heeft men een verdubbeling van het bedrijfsoppervlak verkregen. De organisatie van het bedrijf, de sfeer en de bedrijfsvoering is modern. De pro duktie van de verschillende, geautomati seerde lijnen, waarop het produkt wordt vervaardigd, kan van uur tot uur worden afgelezen van een hypermoderne auto maat, die alle gegevens uit de fabriek re- Boxal fabriek, nadat goedgekeurd uitbreidingsplan is gerealiseerd 1967) Oppervlakte 6500 m' werknemers zullen zich in een betere om geving kunnen verfrissen als de nieuwe wasgelegenheid er is. De bouw van de twee bedrijfshallen maakt het werken prettiger en efficiënter en het nieuwe kantoorgebouw zal voorzien in een be hoefte omdat dan alle afdelingen in een ruimte zullen zijn ondergebracht. De produktie zal stijgen tot tientallen miljoenen bussen per jaar, de bedrijfs winst wordt uiteraard groter en al bij al zal Boxal N.V. uitgroeien tot een bedrijf dat geschoeid is naar moderne begrip pen en waarin het voor een groot aantal Veenendalers prettig werken moet zijn. Een voortvarende directie staat borg voor een goede aanpak van de proble men. De Boxal-groep, die relaties heeft in Zwitserland, Frankrijk en Nederland is machtig genoeg eventuele onverhoop te tegenslagen op te vangen. Door een bijzonder doelmatige opzet van de ver koop en export is er voorlopig voor Bo xal N.V. geen wolkje aan de lucht. In tegendeel, door het volgen van de afzet mogelijkheid en het geven van een waar devolle service zal Boxal N.V. een steeds meer betekenende plaats gaan innemen in de rij der plaatselijke en landelijke industrieën. Boxal fabriek 1952. Oppervlakte gebouwen 750 m* De groenen van het Wageningse stu dentencorps (Landbouwhogeschool) heb ben in hun opruimingsaktie ook het Burgers' Dierenpark in Arnhem be trokken. Met ongeveer honderd man sterk hebben de groenen uit de bossen die bij het park behoren het „oude groen" weg gehaald. Als blijk van waardering voor de enorme aktiviteit die daarbij door de groenen aan de dag werd gelegd, stond de senaat toe dat de broodmaaltijd werd gebruikt in de dertig meter diepe tij gervallei van het Burgers' Dierenpark. Hoewel de vallei groot genoeg is om naast de groep tijgers ook nog een groep groenen te herbergen, heeft de direktie voor alle „veiligheid" maar eerst de roofdieren in de binnenkooien gelaten, voordat de Wageningse groe nen op handen en voeten door het hek kropen, waardoor enkele ogenblikken tevoren de tijgers waren gegaan naar hun nachtverblijven. De broodmaaltijd kreeg een hoogte punt toen een van de oppassers met het jonge en tamme tijgertje Puf-Puf aan de ketting in de tijgervallei ver scheen. De aanvankelijke schrik maak te plaats voor algemeen plezier, toen Puf-Puf bereid bleek voor alle moge lijke spelletjes, door de groenen zelf bedacht. NUTSSPAARBANK HOUDT ZITTING Ten gerieve van de spaarders in Renswoude en ter verdere uitbreiding van het aantal, gaat de Nutsspaarbank Veenendaal zitting houden hier ter plaatse. Het kantoor zal gevestigd wor den in het pand Dorpsstraat 76 en voor lopig iedere woensdagmiddag geopend zijn van 3-5 uur. De eerste zitting zal plaats vinden a.s. woensdagmiddag 30 september. Op een door de regen doorweekt veld versloeg Renswoude zaterdag op over tuigende wijze SVMM uit Maarn met 9-4. Het was een wedstrijd waarin Renswoude over alle linies sterker was, getuige de grote overwinning. Deze uitslag wil zeker niet zeggen dat SVMM een slecht elftal bezit, maar Renswoude speelde eenvou dig zo vlot dat Maarn er gewoon niet aan te pas kwam. Aan de vier Maarnse doel punten hielp Renswoude zelf een handje mee door er drie zelf in eigen doel te schieten. Meteen na het beginsignaal begon Renswoude het doel van Maarn te be stoken. Met Hardeman op de midden voorplaats en C. Vink als binnenspeler kwamen er steeds weer gevaarlijke si tuaties. Na 3 minuten opende Vink de score door een mooie voorzet van Har deman af te ronden. Direct hierna scoorde Renswoude in eigen doel. Keeper Van Ommeren wil de de bal grijpen, maar gaf geen teken aan zijn spil zodat deze de bal met een boog over de keeper heenwipte, 1-1. Door twee doelpunten van Vink werd het na 12 minuten al 3-1 Even later bracht Hardeman met een hard schot de stand op 4-1. Door weer een eigen doelpunt van Renswoude liep de Maarnse ploeg tot 4-2 in. Een blunder van de overigens uitstekende keeper van SVMM stelde Hardeman in staat de score naar 5-2 te schieten, waarna de rust aanbrak. De tweede helft was een afspiegeling van de eerste. Een sterk aanvallend Renswoude en een verbeten verdedi gend SVMM. Uit een strafschop scoorde Vink 6-2, waarna ook Robbertsen zijn aandeel in de score zou nemen door een goed doelpunt te laten aantekenen, 7-2. Hierna gebeurde het wonderlijke dat Renswoude zeer gulhartig aan SVMM weer een doelpunt cadeau gaf. Het achtste doelpunt kwam op naam van Hardeman. De keeper van SVMM be zeerde zich ernstig toen hij met zijn schouder op de grond terecht kwam na een schot van Veldhuizen, dat de stand op 9-3 bracht. De keeper liet zich ver vangen door een speler, die ook wel wist wat doelverdedigen was. Maar wat Renswoude ook probeerde, het tiende doelpunt zat er net niet in. Wel maakte SVMM kort voor het einde nog een tegenpunt, 9-4. Inmiddels heeft Renswoude samen met het Amerongse DVSA de leiding in de 3e klasse. Na achtendertig jaar, iedere dag te be ginnen om kwart over vijf, van deur tot deur bellen, halve en hele litertjes melk af leveren, berekeningen maken, geld ont vangen en tellen, heeft M. Blanken Jzn., zaterdagmorgen op zijn laatste ronde af scheid genomen van zijn klanten in zijn melkslijterswijk. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zelfs iets ouder (68), heeft hij zijn melkslijterswijk over gedaan aan de gemeenschappelijke melkslijters- vereniging Scherpenzeel. Achtendertig jaar geleden nam Blanken paard (hit) en wagen, waarop twee monu mentale koperen melkbussen stonden, over van de heer Methorst uit Ede. De andere melkslijter in Scherpenzeel was de heer G. Hooyer. Melkoorlog kenden ze toen nog niet, doch wel bestond er tussen deze twee enige concurentie. Zij trachten elkaar de klanten af te troggelen door de melk een of een halve cent per liter goedkoper te leveren. Zogenaamde „voer- w Afgelopen weekend vonden op de midget-golfbaan „De Grebbeberg" te Rhenen de open streekkampioenschappen midget-golf plaats voor de Rijn-Vallei. Er werd gespeeld in drie klassen: voor dames, heren en juniores. Een groot aantal midget-golfliefhebbers uit de gehele Rijn-Vallei en uit de verre omtrek was aanwezig om deze wedstrijden bij te wonen. De organisatie rustte in handen van de Nederlandsche Unie van Midget golf clubs, terwijl de wedstrijd geleid werd door de heer Hiemstra, de dis- trictswedstrijdcommissaris van deze unie. De wedstrijden hadden een bijzonder geanimeerd verloop en de regenbuien, die van tijd tot tijd optraden konden de goede stemming niet verstoren. Een groot aantal mooie prijzen was beschikbaar voor de winnaars terwijl de kampioenen een fraaie beker ont vingen. Namens de deelnemers zegde de heer J. W. Schreuders de wedstrijdleiding dank voor de goede organisatie en maakte de Stichting voor Actieve Re creatie, die de kosten van aanleg van deze fraaie midget-golfbaan voor haar rekening nam, een compliment voor de wijze waarop de baan was aangelegd en het geheel werd onderhouden. Hij vond het één van de mooiste midget- golfbanen in Oost-Nederland. Na afloop verzamelden de deelnemers zich in het restaurant „De Konings tafel", waar de prijzen werden uitge reikt en nog geanimeerd werd gekout over de zeer geslaagde wedstrijdmiddag. De uitslagen luiden als volgt: Streekkampioenschap Rynvallei dames 1964 1 mevr. S. A. F. Schreuders, tevens kampioene, 105; 2 mevr. A. Breman 108; 3 mevr. W. M. Eimers 109; 4 mej. K. van Wijk 113; 5 mej. L. van Wijk 118 punten. Streekkampioenschap Rynvallei Heren 1964 1 A. Rouwen, tevens kampioen, 82; 2 A. Osenbrugge 84; 3 J. Geus 88; 4 v. d. Stelt 89; 5 B. Gijsberts 89 punten. Streekkampioenschap Rynvallei Juniores 1964 1 Johan Kamphuis, tevens kampioen, 104; 2 Jos Kamphuis 104; 3 M. A. Bras 111 punten. WAARSCHUWINGSDIENST VOOR FRUITTELERS De telefonische waarschuwingsdienst voor de fruitteelt in het rivierkleigebied (03455-1789) is m.i.v. 21 september met de berichtgeving gestopt. Op 9 maart werd begonnen en dit zeven de seizoen waarin de dienst werkzaam was, was tevens het eerste seizoen waarin de berichten werden afgestemd op het ge hele rivierkleigebied. Deze proef kan ze ker als geslaagd worden beschouwd. De belangstelling uit de praktijk was gunstig. In totaal zal de berichtendienst ongeveer 9200 keer geraadpleegd zijn. Indien er fruittelers zijn die bepaalde opmerkingen of wensen hebben t.a.v. deze waarschuwingsdienst, dan wordt het op prijs gesteld indien zij dit willen mede delen aan de Rijkstuinbouwconsulent, Postbus 6 te Geldermalsen. Zou de man, die door de grote zwarte auto naar de middenberm wordt gedrukt, zijn wagen nog in bedwang kunnen houden? Het is te hopen van wel, anders wordt cr weer een middenberm-ongeluk aan de lange lijst toegevoegd Veel van dergelijke ongelukken op de autosnelwegen vinden er hun oorzaak in, dat in halende auto's van de weg worden gedrongen door plotseling naar links uit wijkende voertuigen. „Links uitwijken bij ingehaald worden" is één van de ernstigste fouten, die het Verbond voor Veilig Verkeer en de Surveillance-groep Auto Snelwegen van de Rijkspolitie (beter bekend als de „witte Porsche patrouilles") in hun gezamen lijke Actie Zwarte Zes bestrijden. Om ongelukken te voorkomen, is het nood zakelijk alvorens men gaat inhalen er zich door middel van spiegels goed van te overtuigen, dat de achterliggende linkerweghelft vrij is. Links uitwijken bij ingehaald worden. melk" werd ook verkocht, doch later werd dit verboden. Tijdens de tweede oorlog werd door de vijand paard, wagen en melkbussen, ge- confiseerd en begon hij maar weer zoals zoals vanouds met een handwagentje. Na de oorlog kwam de sanering en bij ziekte wat slechts tweemaal is voorge komen bij Blanken werd de wijk waar genomen door collega's. In al die jaren kwam hij in contact met mensen van allerlei slag en dit heeft hem een zekere levenswijze eigen doen worden, die hem bij de uitoefening van zijn beroep al vele malen van pas is ge komen. Na het afwikkelen van zijn zaken hoopt hij eerst een tijdje met vakantie te gaan en dan nog een paar halve dagen per week te gaan werken anders is de overgang naar niets doen te groot. KOLEN STOKEN ZONDER ROKEN In de afgelopen jaren heeft Groot Brit- tannië's National Coal Board zijn speur werk gericht op het ontwikkelen van ap paraten die rookloze brandstoffen met optimale doeltreffendheid verbranden. Thans wordt het speurwerk gericht op de ontwikkeling van apparaten die zelfs gewone steenkool rookloos verbranden. „Indien wij hierin slagen zal dit een bij zonder grote prestatie betekenen die zal leiden tot een vermindering van de kos ten", aldus heeft Lord Robens, de Voor zitter van de National Coal Board ver klaard. „Er zijn misschien een paar jaar voor nodig om het soort apparaat te ont wikkelen dat ons voor ogen staat". De herfst heeft haar intrede ge daan. De nachten worden koeler en dus is het weer tijd om de diver se kamerplanten, die de af gelopen maanden in de tuin hebben doorgebracht en daar werden ver zorgd zoals ik in mijn „praatjes" aangaf, weer binnenshuis te bren gen. De kamer-Azalea wordt in een ongestookte kamer in het volle licht geplaatst en wij vergeten niet de potkluit voldoende vochtig te houden en de bladerenkroon elke dag met lauw water te besproeien. Dit voor komt het afvallen der bladeren en bevordert in sterke mate de knop- vorming. De watergift voor de Lid cactus, Phyllocactus en andere soor ten cactussen moet nu sterk worden verminderd. Zij gaan hun rusttijd tegemoet! Ook de Clivia moet nu rust hebben. Dit is voor genoemde planten een gebiedende eis. Dus: zo min mogelijk water geven en de be mesting stop zetten. In de rusttijd vormen de planten bloemknoppen. Zouden we met het water geven en het bemesten nu blijven doorgaan, dan komt er van knopvorming en bloei niets terecht. Ik kom ter zijner tijd op de verdere behandeling wel terug. Uw kamerpalm moet eveneens minder water toegediend worden als 's zomers. Denk er wel om, dat te droge kamerlucht voor iedere palm funest is en er oorzaak van is, dat er dorre punten aan de bladeren komen. Spuit daarom geregeld de bladeren met half-lauw water. Hierdoor wordt rond de plant een meer vochtige atmosfeer verkregen en voorkomt het bruin worden der bladeren. Tocht en stof zijn zeer nadelig, waartegen ook palmen op de duur niet bestand zijn. Bloembollen in de kamer. Wanneer koning winter ons met zijn ijskoude adem in het gezicht blaast, willen wij in onze huiskamer diverse bol gewassen in bloei zien staan. De tijd voor oppotten of opzetten is weer daar. Met het zelf in bloei brengen van tulpen, narcissen, crocussen, blauwe druifjes, hyacinten, sneeuw klokjes, etc. hebben velen nogal eens moeilijkheden. Ga te werk zoals ik u aangeef en mislukking is uitgeslo ten. Voor vroegbloeiende hyacinten (kerstmis in bloei) vraagt u uw leverancier om „geprepareerde" bol len. Deze zijn zeer geschikt om op glazen met water in bloei te worden getrokken. Zorgt dat de afstand tus. sen de oppervlakte van het water en de bol hoogstens een halve centi meter is, want indien de afstand te groot is, dan ontstaat schimmel. Plaats het glas met de bol op een donkere plek (in een kast, een droge kelder of andere donkere plaats. Daar laten we het „geval" rustig staan totdat na verloop van tijd de bloemknop naar buiten komt. Let wel De knop moet in haar geheel uit de bol zijn en dan pas mag het glas in het volle licht worden ge bracht. Velen laten zich misleiden door de simpele spruit die al vrij spoedig uit de kop van de bol komt en brengen het glas dan reeds in het licht. Gevolg? Een wilde groei van bladeren, doch geen bloem. Geduld is in deze een schone zaak Ga bij het oppotten van hyacinten, tulpen, narcissen, etc. als volgt te werk: Vul de bloempot (of schaal) voor ongeveer tweederde met aarde en druk deze een weinig aan. Plaats op de aarde de bol of bollen. Vul nu de ruimte rondom de bollen verder aan en wel zodanig, dat enkel de punt (de zogenaamde „neus" van de bol) boven de aarde uitkomt. De top of het puntje van de bol moet zich na oppotting ongeveer even hoog bevinden als de bovenrand van de pot, schaal of kom. Hierna zetten we de potten op een donkere, koele plek neer (kelder of koele kast). Doch vooral koel en donker! Af en toe controleren of de grond begoten moet worden. En nu rustig afwach ten asjeblieft. Laat de potten op de donkere plek staan totdat de bloem knop (pen) tussen de bladeren goed zichtbaar is. Dus net eender als bij de hyacint op het glas. Ik garandeer u, dat uw geduld en toewijding be loond wordt met een fraaie bloei. De bolletjes van crocussen, sneeuw klokjes. blauwe druifjes, etc. worden enigszins anders opgepot. Deze wor den ongeveer 3 cm diep in aarde op gepot. Verder is de behandeling de zelfde. Dit nog: om goede resultaten te verkrijgen is tjjdige oppotting zeer gewenst. Té late oppotting van som mige bolgewassen kan leiden tot mislukking en tot véél te late bloei. De bedoeling is toch dat men tijdens de winter bloeiende bollen in de huis kamer wil hebben? En wanneer men te laat oppot dan kan het gebeuren dat de bollen gaan bloeien wanneer de winter voorbij is en men vanuit de kamer daar buiten de sneeuw klokjes, sneeuwroem e.d. reeds in bloei ziet staan. Pot de bollen dus zo spoedig mogeiyk op, ga te werk zo als ik u nu verteld heb en de belo ning, in de vorm van een weelderige bloei, zal u niet worden onthouden. En nogmaals moet ik het zeggen: „Koopt bij het uw vertrouwde adres en niet bij onbekenden die langs de deur leuren". Wees altyd voorzichtig met die „spotgoedkope" aanbieding! Vrienden en vriendinnen, we heb ben zo vaak de gelegenheid gehad om het onafgebroken komen en ver dwijnen der verschillende planten- vormen in onze tuin(tjes) op te mer ken. Wéér zien wy dat de herfst is gekomen en het eentonige groen zich in een bonte mengeling oplost. Een mengeling van kleuren in tuinen, plantsoenen en parken èn loofbossen. Het scheiden van de bloementijd komt naderby en de gedachte aan de ledigheid en de verlatenheid, die op het moment van scheiden volgt, is het zekerste kenmerk van vriend schap. U zult het mij wel ten goede rekenen, wanneer ik tot slot van dit praatje de volgende dichtregelen laat volgen: Als ik van al het mooie scheiden moet, Dan, zeker, schokt droefheid mijn gemoed. Toch is 't geen smart, die ik lafhartig vliede, Al griefden ons de tranen al te zeer: Neen! Weet, vriend!, waarom ik altijd wéér Aan het droef vaarwel het hoofd kloekmoedig biede? Zie. als het uur des afscheids slaat, En 't Ware en Schoon, dat ooit mijn ziel mocht vinden, Mij weer recht levend voor de ogen staat, En ik wéét, dat ook de ziel mijner vrienden, Die rijkdom deelt, die nimmer ons verlaat. Zo wordt door 't scheiden onze Wil gesteven, En sterkt het scheiden-zelf ons Hoger Leven E. J. Grijsen, Rhenen. 1

De Vallei | 1964 | | pagina 3