Rhenens Raad gaf schoorvoetend fiat aan overdracht gemeentelijk woningbezit Algemene Woningstichting gerecruteerd uit vakbondsmensen Gevariëerde bestemming Aarzeling FLORYN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 Nr. 78 Griezelig Topzwaar Duisternis Uitweg U vindt bij ons een zeer uitgebreide keuze Niet alleen in de moderne sportieve modellen, maar ook in de klassieke Hoed kunt U volop keuze maken. BORSALINO - STETSON-FLéCHET Goed van Van der Zee gaat langer mee Weggooifles Riolering Rente Doortrekkng Subsidie muziekonderwijs Verbouwing gemeentehuis ACTIE ZWARTE ZES De gemeenteraad van Rhenen worstelde zich dinsdagavond moeizaam door de 21 punten tellende agenda. Verschillende zaken gaven reden tot korte discussies, maar het voorstel van b. en w. tot gedeeltelijke overdracht van het gemeentelijk woningbezit aan een Stichtingsbestuur dat uit vooraanstaande vakbondsmensen is gerecruteerd bracht de tongen pas echt in beweging. Uiteindelijk werd het voorstel met 8 tegen 6 stemmen aangenomen en zal de Stichting zijn activiteiten kunnen beginnen. De Stichting krijgt naast een beheerstaak van de ongeveer 1000 woningen tevens een taak bij de ontwikkeling van de woningbouw. De realisering van het gemeentelijk woningcontingent zal in de toekomst tot de taak van de nieuwe stichting behoren. Tevens zal het nieuwe bestuur, indien de gelegenheid zich voordoet, premiewonin gen kunnen gaan bouwen. In het bestuur van de nieuw gevormde Alg. Woningstichting hebben zitting: notaris S. J. van Leer, voorzitter; J. P. Glasbergen en C. Hensen (NVV); J. H. Loois en R. Rijksen (CNV) en de heer Baumgarten (NKV). Vóór het voorstel tot overdracht stemden de fracties van de PvdA, VVD, KVP en AR. Tegen het voorstel verklaarden zich de CHU, SGP en de heer Kosters (Vrije Partij). De voorzitter opende de bespreking van het onderwerp door op te merken dat b. en w. niet, dan na enige aarze ling met het voorstel zijn gekomen. Enerzijds moeten we deze ontwikke ling zien als een facet van deze tijd, waarbij de burgerij meer belangstelling toont voor de woningbouw, anderzijds moet nog worden afgewacht hoe de zaak zal gaan draaien. Als het bestuur zich met volle kracht hier achter stelt, kan er iets goeds uit groeien, aldus de burgemeester. De heer Deen (PvdA) bracht in een vrij lange beschouwing de voor- en nadelen voor het voetlicht. In de eer ste plaats moeten we niet verwachten dat door het formeren van een Wo ningbouwvereniging een aanvullend vo lume zal worden verkregen. Bij de toe wijzing van woonruimten zal het Stichtingsbestuur geen zeggenschap hebben, wel bij eventuele woningruil. Wat ik eveneens betreur is dit: Er is gekozen voor een Stichtingsvorm, en deze stichting heeft geen verantwoor dingsplicht in het openbaar, wel tegen over b. en w. Ook niet tegenover le den, want die heeft de Stichting niet en tegen deze vorm maak ik bezwaar, aldus de heer Deen. Mr. J. Deen (PvdA): Geen makelaars. Wat zullen de bedoelingen van het Stichtingsbestuur zijn? zo vroeg de PvdA afgevaardigde zich af. Een der bestuurders zou (volgens the man in the street) al voor makelaar gaan leren om aldus de zaak geheel te beheren. Mijn fractie zou het betreuren als het die kant op zou gaan. Er is veel op te merken over de efficiëncy van het ge val, vond de heer Deen. Ik zou willen voorstellen met een aanloopperiode van 4 of 5 jaar te beginnen en als dan zou blijken dat de zaak niet goed ging, nog maals de mening van de raad vragen. Voorts zou ik willen voorstellen de bevoogding van b. en w. af te zwakken. Liever hadden we een verenigingsvorm. In beginsel gaan we met het voorstel akkoord, verklaarde de heer Deen. Na lange aarzeling hebben we onze stem bepaald. Tot slot heb ik nog een ver zoek: Als deze Stichting eens begon om haar rekeningen en verslagen tot kennis van de raad te brengen en in een open discussie, dan was er veel van onze aarzeling weggenomen. De voorzitter repliceerde op de vrij lange beschouwing van de heer Deen met de opmerking dat je niet iets kunt weggeven en dan later weer terughalen, doelend op de voorgestelde aanlooppe riode van 4, of 5 jaar. Wat de financiële verantwoording betreft merkte de bur gemeester op dat er door de Stichting geen Sinterklaas kan worden gespeeld en er daarom een verantwoordings plicht is. De heer Klaassen (CHU) had het pret tiger gevonden als Rhenen van het be gin af een goede woningstichting had gehad, maar helaas is dat niet het ge val. Ik vind het een griezelige zaak een miljoenenbezit uit handen te geven, zei de heer Klaassen. Bovendien zijn er allerlei mutaties in het bestuur mo gelijk, waardoor dan die en dan die persoon zich met deze materie kan gaan bemoeien. Klaassen (CHU): Niet uit handen geven. De gemeente heeft een veel rijkere ervaring, dus zou ik de oude toestand willen handhaven. De mogelijkheid van een ruimere toewijzing lijkt mij zeer klein, dus is het motief weggevallen. De heer Klaassen verklaarde zich te genstander van het voorstel tot over dracht. De voorzitter vond het misschien be ter als de huurders het bestuur had den gekozen, want je weet nu inder daad niet wat voor mensen er in de toekomst naar voren komen. Een beet je vertrouwen moet echter opgebracht kunnen worden. De heer Scholte (VVD) was voor over dracht, maar had liever gezien dat er meer woningbouwverenigingen waren opgericht. Nu de totale overdracht aan één Stichting plaats vindt lijkt mij al les te topzwaar worden, aldus de heer Scholte. De voorzitter merkte in dit verband op dat de verzuilde woningbouwvereni gingen elders in het land (Twente, red.) geen succes waren. De heer Scholte: Dat bedoel ik niet. Voorzitter: O, u bedoelt een geogra fische indeling, b.v. een aparte Achter- bergse, Elsterse woningbouwver.? Ja, in deze zin bedoel ik het, zei de heer Scholte. De voorzitter merkte onder hi lariteit op dat er dan ook verzuiling ontstaat. De heer De Jong (PvdA) wilde we ten hoe het bestuur zal staan tegen over de vervreemding van woningen en moet de raad eigenlijk niet beslissen waar de woningen worden gebouwd? De voorzitter: De aankoop van grond geschiedt door de raad, dus daar ko men ook de woningen. De heer Klaassen: Er zijn toch ook verschillende gronden van particulie ren? De voorzitter zei dat het bestuur van de nieuwe Stichting zal moeten teren op de ervaring van de gemeente en men zal daarom worden bijgestaan door ter zake kundige gemeenteambtenaren. Tenslotte is het een kwestie van ver trouwen, vooral in de beginperiode, zo besloot de voorzitter. Er werd tot stemming overgegaan, waarbij bleek dat de heren Klaassen, Kerkstra, Drost, allen CHU; Wisgerhof en Verwoerd SGP en de heef Kosters (Vrije Partij) zich tegen het voorstel verklaarden. De voorstemmers waren de wethou ders Van Gesink (PvdA) en Griffioen (AR) alsmede de heren Mr. Deen, C. Hensen, Dirksen en De Jong, allen PvdA; Scholte (VVD); v. d. Voort (KVP). Het voorstel werd dus met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) was we gens ziekte afwezig. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de heer J. A. Tempelaars om de straatverlichting 's nacht langer te laten branden 'met het oog op de verkeersveiligheid. De voorzitter merkte in dit verband op dat het wellicht mogelijk is 1 lamp van de dubbele branders de hele nacht aan te laten. Wat daarvan de kosten zouden zijn kon nog niet wor den meegedeeld want de PUEM maakt een berekening. De heer Scholte (VVD) vond het 's- nachts veel te donker in Rhenen. En nu kan men wel zeggen, dan moeten de automobilisten de parkeerlichten maar laten branden, maar daar zijn we er niet mee. De heer De Jong (PvdA) vond het tijdstip (11 uur) veel te vroeg. De voorzitter vroeg: Wanneer gaat de t.v. uit? Om 11 uur? Welnu dan is het bedtijd. (Hilariteit). Er zal nagegaan worden of het mo gelijk is 1 lamp van de dubbele t.l.-ver- lichting te laten branden. Met de heer W. F. Schuilenburg is een geschil ontstaan over het eigendom van de Rijnpoortsteeg. Schuilenburg pretendeert door verjaring eigenaar te zijn geworden van de gemeentelijke uit weg. De voorzitter vond het een moeilijke kwestie. Er kwam een andere eigenaar en toen ontstond de ruzie over de uit weg. Er is geen enkel publiek belang mee gemoeid, 't is zuiver een civiel rechtelijke zaak, aldus de burgemeester. De heer Deen vond dat deze zaak buiten de competentie van de raad valt, maar vond het wel prettig dat b. en w. de raad erin betrekken. Uit deze sum miere gegevens weet ik niet waar 't om gaat. Het lijkt mij een futiele zaak. 'k Vind het jammer dat we niet via een commissie deze zaak pogen op te lossen, aldus de heer Deen. Ook de heer De Jong wilde een com missie in het leven roepen, zoals on langs in Eist gebeurde. De heer Scholte voelt niets voor een commissie. De he ren Verwoerd en Drost braken een lans voor de eigenaar. De eigenaar behoort thans zijn ver meende aanspraken waar te maken door een civiele procedure te beginnen. Een voorstel tot opname van een be paling in de alg. politievereordening welke verbiedt afval, papier e.d. ach ter te laten op de openbare weg en vooral naar aanleiding van een advies van de ANWM omtrent de z.g. „weg gooifles" deed de heer Scholte opmer ken dat er dan gelegenheid moet wor den geschapen het afval kwijt te kun nen raken door het plaatsen van pa pierbakken. Men moet strafbaar zijn als men afval laat slingeren, vond de heer Scholte. De voorzitter had onlangs achter een autobus gereden waarvan de inzitten den van Rhenen tot Leersum niets dan papiertjes, boterhammen e.d. uit de ra men hadden gesmeten. Dit is blijkbaar een ongelofelijke onhebbelijkheid van ons Nederlanders, aldus de burgemees ter. Overigens, in antwoord op de sug gestie van de heer Scholte, kon de voorzitter meedelen dat vooral in de recreatiegebieden binnen de gemeente een groot aantal prullebakken zijn ge plaatst. Door de Dienst Gemeentewerken werd een plan opgemaakt tot aanslui ting op de riolering van 14 panden aan de Boslandweg. Enkele woningen kun nen niet worden aangesloten omdat de eigenaren het verzoek niet onderteken den. Uit de raad kwamen stemmen naar voren, die erop wezen dat ook die twee, of althans een van hen was aangeslo ten. Wanneer? wilde de voorzitter we ten. Vorige week was het antwoord. Be dankt voor de tip, merkte de burge meester op. De heer Klaassen vond het jammer dat het niet mogelijk zal zijn alle per celen aan te sluiten. Tot leden van de commissie voor ge organiseerd overleg werden gekozen de heren de Jong (PvdA), Drost (CHU) en Scholte (VVD). Op een verzoek een bliksemafleider te plaatsen op de BLO school „Heimerstein" werd afwijzend beschikt. Het voorstel tot uitkering aan rijks ambtenaren een z.g. nacalculatie „trend" 1964 ontlokte de heer Klaassen de opmer king dat er in de nieuwe CAO geen ruim te zal blijken voor verhoging van de lo nen, zoals wij dagelijks in de pers lezen, maar wel verhoogde de Minister zijn ei gen salaris van f 55.000,— tot f 70.000, Dit is landspolitiek en valt buiten de agenda van deze vergadering merkte de voorzitter op. Het Bouwfonds Ned. Gemeenten bouwt t.b.v. een tiental spaarders in Eist aan dc Schoolweg een aantal woningen. De heer Deen vond de rente van 6Vi*/» te peperig en vroeg of de mensen niet eerder kon den aflossen. De voorzitter antwoordde dat dit zeer wel mogelijk was en dat de rente niet buitensporig hoog was, want als je op de vrije markt geld leent moet je dat percentage ook betalen. De heer Klaassen vond de rente niet hoog. De spaarders krijgen 80"/» hypotheek en dat is heel wat. De heer de Jong vroeg hoe het kwam dat er tien huizen in aanbouw zijn en er hier maar acht op de lijst staan. Hebben de andere twee bij een particuliere bank geleend? Ze hadden geen garantie nodig aldus de voorzitter. Het onderwerp doortrekking van de Radboudweg naar de Boslandweg bracht de discussie echter op gang. De heer Scholte (VVD): Wonderlijke zaak. Scholte vond het een wonderlijke zaak. De firma Gebr. Verwoerd is de eigenaar, maar ziet het belang niet. De gemeente zegt, het is jullie belang dus moet je er aan meebetalen. In het uitbreidingsplan 1956 staat dat de weg doorloopt naar de Boslandweg. Er was bovendien vroeger sprake dat er een toename van industrie terrein zou volgen, maar dat zie ik nog niet. Als de eigenaar, naar hij zelf ver klaart schade lijdt waarom moet hij er dan aan meewerken? Dit is geen goed voorstel vond de heer Scholte. Ik vraag mij bovendien af waarom er geen bord „doodlopende weg" is geplaatst. De heer Verwoerd was van dezelfde mening als de heer Scholte. Als belang hebbende verklaarde het SGP raadslid dat de firma haar vrijheid kwijtraakt. De heer Klaassen (CHU) vond een dood lopende weg een nare zaak. Het be vreemdt spreker dat B. en W. stellen dat het alleen het belang van de firma Ver woerd is. Maar de firma zelf zegt van niet en gebruikt de grond als houtopslag plaats. Wethouder Griffioen wilde even inha ken op een opmerking van de heer Schol te, die had verklaard dat het raadslid Griffioen in 1962 anders handelde dan wethouder Griffioen in 1964. De toestand is veranderd. Er zou een industrieterrein vrijkomen en dit kwam niet vrij, van daar de verandering van zienswijze. De heer Klaassen vroeg zich af waar om er geen situatiekaart aanwezig was. De voorzitter merkte op dat hij meende Verwoerd (SGP): Vrijheid kwijt. dat iedereen het geval wel kende. De mo tieven van 1962 en 1964 liggen verschil lend. Er komt nu geen bouwrijp industrie terrein. Overigens gaat Rhenen niet ten gronde als de doortrekking niet plaats vindt zei de burgemeester. Maar de aangrenzende industrieën zou den het op prijs stellen rond te kunnen rijden. Het is gewenst dat een industrie weg aan twee zijden toegankelijk is en de firma Verwoerd heeft er geen schade van zo bleef de voorzitter aanhouden. De heer Klaassen: Wij moeten de firma Verwoerd helpen de houtopslagplaats te verplaatsen. De heer Scholte: In de toelichting staat geen bedrag. Aanvankelijk werd in de eerste begroting f 50.000,— genoemd en nu ineens f 20.000. Moet er een 3e rangs weg je komen? Wethouder Griffioen- Het is geen moordzaak voor B. en W. Louter n.a.v. een adres dat wij ontvingen kwamen we met dit voorstel. De heer Verwoerd bleef volhouden dat zijn bedrijf er geen enkel belang bij heeft. N.V. DISTILLEERDERIJ M DIRKZWAGER Az SCHIEDAM De heer Deen: Door een groot aantal industrieën is verzocht de weg aan te leggen. Die mensen bleken dus een be hoorlijke interesse te hebben. Dan zullen ze ook navenant moeten betalen vond de heer Deen. De voorzitter antwoordde dat het ook geenszins in de bedoeling ligt het gehele bedrag door de firma Verwoerd te laten opbrengen. Louter het principe is thans aan de orde. Na stemming over het voor stel was nog geen beslissing verkregen want de stemmen staakten 7 voor en 7 tegen. Voor het voorstel tot doortrekking van de Radboudweg stemden de gehele PvdA-fractie, de heer v. d. Voort (KVP) en wethouder Griffioen (AR). Tegen: de CHU, de SGP en de heren Scholte (VVD) en Kosters (Vrije Partij). Het voorstel werd aangehouden. Tot leden van de commissie voor de gemeentebegroting 1965 werden benoemd de heren Mr. J. Deen, P. Kerkstra en W. J. M. van der Voort. Een voorstel van B. en W. tot een bij drage aan de muziekscholen te Wage- ningen en Kesteren t.b.v. de leerlingen uit Rhenen was onderwerp van gedach- tenwisseling. De Voorzitter verklaarde dat Rhenen een jachtgebied is voor de scholen te Kesteren en Wageningen, bij gebrek aan een muziekschool in Rhe nen. In het belang van deze leerlingen achten wij een subsidie gewettigd hoewel wij wel even schrokken van het bedrag f 3000,— aan Wageningen en f 3000,— aan Kesteren. De heer Kerkstra merkte op dat al het onderwijs toch betaald wordt door het Rijk? Waarom moet de gemeente dan bij dragen? De voorzitter zette even recht dat het muziekonderwijs niet door het Rijk be taald wordt, wel een belangrijk deel ge subsidieerd door het Min. van O. K. en W. De heer dc Jong had graag enkele ge tallen. Hoeveel Rhenense leerlingen be zoeken de school te Kesteren en hoeveel te Wageningen. Deze cijfers bleken resp. 30 en 80 te zijn. De heer de Jong vond het ook een groot bedrag. Op de vraag of er in Rhenen geen muziekleerkrachten waren antwoordde de voorzitter dat er 1 was de heer Van Ingen) maar die is aan de muziekschool te Kesteren verbonden. De heer Klaassen vond het vreemd dat beide scholen evenveel ontvangen, terwijl het aantal Rhenense leerlingen zeer ver schillend is. De heer Scholte vond het een verwron gen constructie. Die f6000,zijn wel verteerbaar, maar kunnen we nu geen keus maken en het bedrag slechts aan één school geven? Deze versnippering is niet goed aldus de heer Scholte. De voorzitter zou dat niet billijk vin den. Bovendien geven de scholen ander soortig onderwijs dus kan geen keus ge maakt worden. De directie van beide scholen is boven dien in een hand. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. De a.s. verbouwing van het gemeen tehuis was een der laatste punten. De voorzitter merkte op dat in het oude voorstel geen meerdere ruimte werd verkregen. Het is daarom beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. De heer Klaassen (CHU) was blij dat dit voorstel gekomen is. Er zal nu voor alle diensten ruimte worden geschapen, vooral een spreekkamer voor het pu bliek is een groot voordeel. De voor gestelde aanbouw behoudt bovendien zijn waarde. De heer De Jong (PvdA) vond het niet juist dat de afdelingen Maatschap pelijke Zorg en Alg. Zaken in één ruim te moeten verkeren. Vooral als na 1 jan. de Alg. Bijstandwet van kracht wordt moeten de mensen gelegenheid hebben hun drempelvrees te overwin nen. De een komt om een visakte en de ander met een verzoek om bijstand. Beiden kunnen elkaar horen en dat vind ik wat cru, aldus de heer De Jong. De voorzitter merkte op dat in het oude politiebureau een maatschappe lijk werkster zitting zal houden. In 't algemeen werd de voorgestelde ver bouwing van het gemeentehuis als een winstpunt gezien. Bij de rondvraag stelde de heer Klaassen nog eens de aandacht op de rattenplaag in de riolering. Hij had on langs niet minder dan zes ratten ge constateerd. Dood of levend, zo werd gevraagd? Dood, volgens de heer Klaas sen. Er werd medegedeeld dat twee mensen zullen worden opgeleid voor rattenbestrijder. Tot slot kan nog worden vermeld dat een der raadsleden een oproepings- kaart liet zien, waarop als adres ge noteerd was: Aan de leden van de Raad te ACHTERBERG. What 's in a name, gold hier in sterke mate. Kettingbotsingen komen sinds een aantal jaren veelvuldig op de autosnelwegen voor. Vrijwel altijd kunnen zij ontstaan, doordat er te dicht op elkaar wordt ge reden. Van kleurige plakplaatjes met opschriften als „Boem is ho!" op achter ruit of bumper, schijnen weinig automobilisten zich iets aan te trekken. Ook bij het inhalen op de autosnelwegen ziet men soms plukjes auto's, die met snel heden van over de honderd kilometer per uur en tussenruimten van nog geen tien meter voortjagen. De voorwaarden voor een kettingbotsing zijn daarmee dan al aanwezig. Door het bewaren van voldoende onderlinge afstand kunnen ongelukken wor den voorkomen. Die afstand is afhankelijk van de snelheid, waarmee wordt ge reden. In het algemeen kan men stellen, dat de veilige afstand, uitgedrukt in meters, tenminste gelijk moet zijn aan de helft van de snelheid in kilometers. Bij een snelheid van honderd kilometer per uur is dus een tussenruimte van minstens 50 meter noodzakelijk. Bij slecht weer (regen, mist, enz.) zullen deze afstanden groter moeten zijn. Aldus propageren Verbond voor Veilig Verkeer en Korps Rijkspolitie in hun Actie Zwarte Zes. mim Onvoldoende afstand bewaren. Ondanks veel narigheid waren er ook prettige dingen. Trouwens dat gold van de gehele oorlogstijd. Neem alleen maar de grote saamhorigheid uit die dagen. Men leefde niet als los zand naast elkaar. De binding van het menszijn, beter gezegd nog het Nederlander zijn, was heel sterk. De grote kerkelijke ge schillen bleken in de oorlog maar heel klein te zijn. Op politiek gebied was het niet anders. Dit was beslist een positief punt uit de oorlog waar vele ouderen vaak nog met weemoed aan terug denken Ook toen wij daar in Ammerstol lie pen was elke Veenendaler een familie lid van je. Keek je hem of haar in 't Veen nauwelijks aan, dóAr groette je, al was het een bijzondere huisyriend(in). Ontmoette je speciale kennissen of vrienden, dan was je uiteraard helemaal in je sas. Zo herinner ik me nog leven dig dat ik mijn vriend J. Nannenberg in de kerk zag zitten. Ondanks de gewijd heid van het moment, gaf je dan toch maar een uitbundige armzwaai Om half twaalf waren we weer op de boot en daar werd bekend gemaakt dat we ons klaar moesten maken voor in kwartiering bij de bevolking. Dit bericht werd met vreugde begroet! Er kwam werk aan de winkel. Alle spullen moes ten weer worden ingepakt. De loopplank werd verbreed. Een grote vrachtwagen bracht ons bij een boerenechtpaar zon der kinderen, in Berg-Ambacht. Wij werden hartelijk verwelkomt door de boer en de boerin. Op de grote deel, dienden drie schragen en een paar mooie lange planken als dis. onze overheid gehoorzamen", was zijn commentaar. Ondertussen werd er over al hevig geschoten, vooral door het af weergeschut uit de omtrek. Door al het geknal heen togen we maar weer naar Berg Ambacht. We kregen gelegenheid om de boerderij te verkennen, waarvan we een dankbaar gebruik maakten. Later pakten we de koffers uit en maakten in de schuur een grote slaap plaats van hooi. Oergezellig vond ik dat! Hanny en Beb, ons nichtje en neefje, konden met hun ouders op een goed bed in een slaapkamer slapen. De kleine Hanny had de grootste pret en ver maakte het hele stel. Het liefst was ze maar bij ons in de schuur, waar ze on ophoudelijk in het hooi dook. Beb echter vertoonde neiging te wedijveren met het gebulder van het afweergeschut. Hij zette een keel op dat horen en zien je verging. En het was toch echt een lief kereltje 's Avonds om acht uur mochten we met z'n allen in de kamer. Er werd een grote bank geplaatst, zodat de meesten zitten konden. Ik lag maar liever op de vloer, gezellig het hoofd tussen de elle bogen. Er werd heel wat afgepraat. Na enige tijd gingen we, gewapend met zaklantaarns, door het stikdonker, naar de hooischuur. Het duurde niet lang of ieder had een plekje. Links van me lag m'n broer Gert, die eigenlijk ook m'n vriend was. Het werd spoedig stil Maandag, 18 mei (tweede Pinksterdag). Om zeven uur gingen we het „bed" uit. Hoog boven ons zoemden vliegtui gen. Door de openingen in het pannen dak kon je de blauwe lucht zien. Het rook heerlijk naar hooi. Ik vergeet deze momenten nooit We wasten ons in het koel heldere water van het schone beekje, naast de boerderij. Een nieuwe dag lag weer voor ons. Wat zou zij brengen? Eén van mijn broers was steeds erg onrustig. Hij informeerde bij ieder die hij sprak naar de familie van Hardeveld uit de Gortstraat. Hij riskeerde er zelfs gevaarlijke fietstochten voor, met luchtgevechten boven zich. Zelfs wilde hij per pont de Lek over om aan die kant informaties in te winnen. Zonder resultaat echter. De jongeman werd er nerveus van. Weldra bleek dat de groot ste belangstelling uit ging naar de oud ste dochter van de familie van Harde veld. Niemand kon toen nog de nervo siteit van broer Dick ten kwade duiden De avond van deze dag had hetzelfde verloop als de vorige, we gingen weer We waren hongerig en maakten dus eerst maar de maaltijd gereed. Van boer Verduin kregen we een grote kaas, die verrukkelijk smaakte. We kikkerden er helemaal van op. We vroegen aan de boer of hij er geen bezwaar tegen had dat we een psalm zongen. Hij ant woordde: „Ik ben momenteel erg hees, anders zong ik graag mee" En zo klonk daar, midden in de oor log en van huis en haard verdreven, het koninklijke lied: „Geloofd zij God met diepst ontzag!' We waren met een man of vijftien en het klonk niet eens gek. Om een uur of vier besloten we met een man of acht naar Ammerstol te fietsen om de afgesproken kerkdienst mee te maken Onderweg doken we ook nog onze vriend Arnold van de Bovenkamp op, die ook gelijk mee ging. Maar het feest ging niet door. In andere plaatsen waren er, door het grote gedrang voor de kerken, ongelukken gebeurd. Daar om werden op kritieke plaatsen diverse kerkdiensten afgelast. Sommigen vroe gen nog aan ds. Kok of hij dan maar een hagepreek wilde houden. Maar de predikant zag er van af: „We moeten naar de voorkamer om gezellig wat te praten en zochten weer een plekje in het hooi! We vergaten niet om openlijk de naam des Heren aan te roepen voor de nood van het vaderland. Ik herinner me nog dat onze oudste broer Toon, in die tijd vaak hardop voorging in gebed. Dinsdag, 14 mei. Deze dag „mocht" ik Aal, mijn schoon zuster, met de was helpen. Of mijn ge routineerde hulp gewaardeerd werd, weet ik niet, maar ik stond verwoed aan een handgreep te draaien, waar het wasgoed zo'n beetje omheen geklemd zatLater zagen we enkele vliegtui gen bijzonder laag over het land sche ren. Er werd hevig geschoten, maar ze vlogen rustig verder. Tussen een koppel koeien lieten ze bommen vallen, zodat we 's middags goedkoop vlees konden kopen. Arme koeien, dachten we op recht, maar de soep smaakte goed Na de maaltijd kwam eindelijk het bericht dat de famile van Hardeveld in Haastrecht was ingekwartierd. Broer Dick er op af, natuurlijk!En dit keer met succes! Hij heeft nog nooit zo hard gefietst. Het moet een enorme om helzing geworden zijn Toch viel er een grote somberheid over deze dag. De zon werd aanhou dend verduisterd door de rook van Rotterdam. Overal waar men heen zag, was er niets anders dan rook, rook, rook. Het was huiveringwek kend! Een warm gevoel van medeleven, met de arme bevolking, vervulde ons. Enkele vliegtuigen lieten tegen de avond pam fletten vallen. Wij vlogen erop af en kregen er, na veel gehol door de wei landen van een overbuurman, eindelijk een paar te pakken. Toen lazen wij: „Wij zijn uw broe ders, Hollandse soldaten. Vecht niet voor een verloren zaak. Uw regering heeft u verlaten en Engeland biedt geen hulp" s Jonge, wat waren wij woedend. „Ik wou voor ik weet niet wat, dat ik nu aan de Grebbe stond, om de Duit sers af te poeieren", hoorde ik broer Dick tussen zijn tanden sissen. „Huichelaars zijn het!", beaamde Toon. Toen even later het bericht kwam dat de Grebbeberg was gevallen konden en wilden we dat niet geloven. Het sneed venijnig door je heen. Met een geweldige vreugdekreet komt er dan iemand aanrennen die ons toe- brult: „De Hollanders hebben de Greb beberg weer heroverd" We huilden bijna van vreugde. De man was echter nog niet weg of er kwam weer een nieuwe bode. Zijn boodschap was bijzonder somber. „Nederland heeft gecapituleerd"zei hij versla gen. „Wat zeg je daar!!!"brulden wij. Alles in ons keerde zich tegen deZe vervloekte mare. We wilden er niet aan, maar we moesten. Het was inderdaad een feit. De diepe verslagenheid die ons vervulde, is me jaren bijgebleven. Een boer in de buurt, die van ,,'t houtje" was, klaarde helemaal op. Hij was blij dat het weer vrede was, zei hij. Ik ben liever een levende Duitser dan een dooie Hollander, merkte hij verder of). We gaan misschien wel een goede tijd tegemoet, meende deze pro-Duitser. Broer Toon kon zijn praatjes niét langer aanhoren, en zei hem ongezouten de waarheid. „We komen eronder, man!', schreeuwde hjj. „En voor de Joden zal het helemaal geen leven meer zijn!"..... De boer haalde zijn schouders op. Het zou best meevallen, mompelde hij nog. De verdere dagen was er de zorg over broer Geurt, die bij Alkmaar, als dienst plichtig korporaal was ingezet. Wat zou er van hem geworden zijn? Verder had ik nog een avontuur in een boot. Het water daar was erg diep en toen ik een keer onverhoeds uit een rank vaartuigje duikelde, voelde ik geen bodem. Ik kon niet zwemmen en kon mij nog net mét een hand aan de bootrand vastgrjjpien. Ik gaf een vervaarlijke schreeuw om hulp, waarna de kappersbediende njtij met een gierputs het leven redde, terwijl mrjn vader hem assisteerde. „Snoek êvange?", vroeg mij het gui tige dienstmeisje van de boer, die er juist kwam aangelopen, toen ik daar zo druipend voor haar stond, „Of course'antwoordde ik Jn vloeiend Engels en zocht meesmuilend de beschutting van de hooischuur, w&ar moeder en Eefje al met schoon goed; op me stonden te wachten. M'n zusters Jans en Neel omringden me later met duizetui vragen en honderd zorgen en lachten me tenslotte uit. Dat kon ook lijden, want ik was immers gered 's Maandags daarna, toen wij weeii in Veenendaal waren, ging ik met ntijn vriend Bertus Huibers fietsend naar Eist. Met z'n tweeën zaten we daar op de dijk en tuurden naar de Rijn. Vanaf die plek had onze vlucht plaats gevon den, ruim een week geleden. We treur den over het verlies van onze Vader landse vrijheid. Met weemoed dachten we terug aan de enthousiaste vader landse geschiedenislessen van meneer de Hengst, toen we nog op school waren. Hij had de Oranjeliefde er diep inge prent, parallel aan het nationale bewust zijn. We stonden op. We staarden naar het WestenNederland z&I herrijzen!

De Vallei | 1964 | | pagina 5