SPECIAAL cleé^h f.69.- vrwx DRUKWERK iliummimi W. VAN SCHUPPEN EN ZN. BIJ „SPECIAAL" ALLEEN DEZE WEEK: is voor u het adres voor een APARTE HOED VERKOOP EN REPARATIE VAN TELEVISIE TOESTELLEN 9 TRANSISTOREN 9 x BEDRIJFSZEKERDER aurfcfts droop Kand. G. Th. Vollebregt: GRUnDIG De nacht duurt eindeloos.. Ds. Langerak nam beroep aan Het ene offer Geld om te bouwen Jongeren gaan discussiëren Misweek Zendingsavond DRIE BIJBEL VERTALINGEN NAAST ELKAAR Statenvertaling (1637) Ned. Bybel gen.-veriahng (1939) In Veenendaal sterk genuanceerd geloofsdenken PREDIKANTSZOON Veld Structuur Licht (1964) Richting Waagstuk Huisbezoek Manivat zijn er veel regenjassen Dat moet ook wel, want er valt veel regen in Holland. In elke mannen-garderobe hoort minstens één goeie jas. Déze kan zo lekker hoog gesloten worden. En zelfs de OPTIMIST, die weinig regen verwacht, heeft er zo een op 't oog yoor de zachte dagen. fvVv Hoofdstraat 90 Tel. 2163 Veenendaal I F01 Fa. L. HEY GROOT en KLEIN Drukkerij „De Gelderse Vallei" HAAL 'T OOK BIJ 't scheelt STUKKEN f i Ga eens praten bij JAC. VAN SCHUPPEN. Bij hem lig gen de prijzen vast en zeker onder uw begroting en advies vragen kost niets bij: MRNUFRCTUREN W BEDDEN&LEDIKRNTEN ATTENTIE T.V.-KOPERS J. ROELOFSEN Ds. T. Langerak te Vinkeveen heeft het beroep van de Hervormde Gemeente te Veenendaal aangeno men. Hierdoor is in de vakature, ontstaan door de stichting van een zesde predikantsplaats, voorzien. Ds. Langerak zal de wijkgemeen- te-oost van ds. A. Vroegindeweij overnemen. Laatstgenoemde predi kant zal zich dan voornamelijk gaan wijden aan de werkzaamheden die zich door de steeds verdere uitbrei ding van Veenendaal - en daardoor ook van de kerkelijke gemeente - hebben opgestapeld. Ds. Vroeginde weij zal leiding gaan geven aan di verse objecten, die op het „verlang lijstje" van de kerk staan. Op de eerste dag van het nieuwe jaar zal in de Chr. Geref. Kerk, Bea- trixstraat te Veenendaal het zoge naamde ene offer worden ingevoerd. Evenals reeds in de Gereformeerde Kerk te Veenendaal het geval is zal ook in deze kerk dan slechts een keer per dienst worden gecollec teerd. Sinds 1 januari j.l. werd voor het bouwfonds van de Geref. Kerk (vrij gemaakt) te Veenendaal een bedrag ontvangen van f 8.381,06. De jeugdcommissie van de Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat, Veenen daal heeft voor het seizoen 1964-1965 iets anders op het programma staan dan vorig jaar. Zocht men het toen in jeugdappels, nu zullen enkele dis cussie-avonden worden gehouden. De eerste op zaterdag 10 oktober a.s. in het jeugdgebouw aan de Hoofdstraat. Ds. C. Langbroek zal de discussie inleiden met „God schiep je mannelijk of vrouwelijk", een onderwerp dat gaat over de zin van de sexualiteit. Volgende week wordt in de r.k. Kerk een misweek gehouden. De parochie te Veenendaal heeft voor deze week een programma opgesteld met vele activiteiten en onderwer pen. Donderdag 22 oktober a.s. wordt in de Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat, Veenendaal de jaarlijkse zendings avond gehouden. Sprekers: ds. P. Zonneveld, opening; ds. W. Heerma: „God kent geen rassenscheiding"; ds. K. G. van Smeden: „Zendingswerk, als teken des tijds" en ds. J. Kamp man. slotwoord. Reeds eerder tipten wij in deze rubriek iets aan uit het boekje „Licht", tot op heden de modernste bijbelvertaling. „Licht" is een proeve van verta ling van het Johannes-evangelie in hedendaags Nederlands, uitgegeven door het Ned. Bijbelgenootschap. In „De Open Deur" van deze maand zijn ter vergelijking de ver zen 1 tot 9 van Johannes 5 in drie vertalingen naast elkaar gezet. Wij willen onze lezers, die hiervan nog geen kennis mochten nemen, deze duidelijke vergelijking niet onthou den. In de komende nummers van „De Open Deur" wordt iedere maand een gedeelte van het boekje opgenomen, onder de titel: „Een bladzij Licht". De kranke van Bethesda Na dezen was een feest der Joden, en Jezus ging op naar Jeruzalem. En daar is te Jeruzalem aan de Schaapspoort een badwater, hetwelk in het Hebreeuwsch toegenaamd wordt Bethesda, hebbende vijf za len. In dezelve lag eene groote menigte van kr anken, blinden, kreupelen, verdorden, wachtende op de roering des waters; want een engel daalde neder op zekeren tijd in het badwater, en be roerde het water; die dan het eerst daarin kwam na de beroering van het water, die werd gezond, van wat ziekte hij ook bevangen was. En aldaar was een zeker mensch, die acht en dertig jaar krank gelegen had. Jezus, ziende dezen liggen, en we tende, dat hij nu langen tijd gelegen had, zeide tot hem: Wilt gij^gezpnd worden? De kranke antwoordde Hem: Hee- re, ik heb geen mensch om mij te werpen in het badwater, wanneer het water beroerd wordt; en terwijl ik kom, zoo daalt een ander voor mij neder. Jezus zeide tot hem: Sta op, neem uw beddeken op en wandel. En terstond werd de mensch ge zond, en nam zijn beddeken op en wandelde. Eene genezing op sabbat Daarna was er een feest der Joden en Jezus ging op naar Jeruzalem. Nu is er te Jeruzalem bij de Schaapspoort een bad, dat in het Hebreeuwsch den bijnaam Bethesda draagt, met vijf zuilengangen. Daarin lag eene menigte zieken, blinden, kreupelen en verschrompel den, (die wachtten op de beweging van het water. Want van tijd tot tijd daalde een engel des Heeren neder in het bad; dan bewoog het water wie er dan het eerst in kwam na de beweging van het water, werd ge zond, wat voor ziekte hij ook had). En daar was een mensch, die reeds acht en dertig jaar lang ziek geweest was. Dezen zag Jezus liggen en daar Hij wist, dat hij daar reeds langen tijd was, zeide Hij tot Hem: Wilt gij gezond worden? De zieke antwoordde Hem: Heere, ik heb geen mensch om mij, wan- Sinds enkele maanden vertoeft kand. Vollebregt (26) als leervicaris in Vee nendaal, ter voorbereiding van het predikambt. Bij de Nieuwe Kerkorde werd dit vicariaat ingesteld met het doel, voor de jonge predikant de pas torie betrekt, hem enige maanden in de praktijk te laten meelopen bij een gevestigde dominee. Kand. Vollebregt heeft de plaatselijke Hervormde pre dikant dr. C. Graafland als mentor. Hoewel de afgestudeerde een bepaalde voorkeurselectie mag indienen wordt hem in de praktijk zijn mentor meest toegewezen door de commissie voor het Theologisch Hoger Onderwijs. Kand. Vollebregt komt uit een predikantsgezin. Zijn vader dient de Hervormde Gemeente te Rotterdam- Kralingen. Het gezin bestaat uit zes dochters en een zoon. Kand. Volle bregt weet dus wat het pastorie leven inhoudt. Hij zag het voor beeld van zijn vader en voelde zich geroepen tot het predikambt. Door de voorbeelden die hij in de ouderlijke woning zag is hij niet af geschrikt. Integendeel, kand. Volle bregt wenst de voetsporen van zijn vader te drukken en in het geloof, gesterkt door Schriftonderzoek, wil hij het pastorale werk beginnen. Kand. Vollebregt logeert thans bij de fam. Van Hunnik in de Hoofd straat, maar zal na enkele maanden weer een ander kosthuis krijgen. Dit is de gewoonte in het systeem van het vicariaat. De a.s. predikant komt dan in verschillende milieu's, hetgeen bevorderlijk is voor zijn vorming. We gaan voor we op de gemeente worden losgelaten, eerst het veld in om bij een ervaren predikant de no dige praktische kennis op te doen zegt kand. Vollebregt. Na enkele maanden te hebben gewerkt keert de vicaris weer 4 maanden terug naar het seminarie en worden de onderlinge ervaringen uitgewisseld. Er zitten beslist voordelen in het systeem vindt kand. Vollebregt. Veel hangt daarbij uiteraard van de men tor af. Is hij geschikt, kan hij de zwaardere belasting van zijn werk aanvaarden. Hij moet de jonge vi caris leiden en onderwijzen. Ik mag wel zeggen dat ik het met dr. Graaf land bijzonder getroffen heb. Ik kende deze predikant tevoren niet, maar ik had veel over hem gehoord en gelezen. Ik ben blij dat hij mijn mentor werd. Dr. Graafland paart namelijk aan een praktische ge schiktheid in het pastoraat een zeer grondige en gedegen theologische kennis. Bovendien had ik graag een jongere mentor en ook deze wens werd dus vervuld. Wel heeft kand. Vollebregt be wust de plaats Veenendaal gekozen om zijn opleiding te ontvangen. Ik wilde naar een middelgroot dorp, waar de modaliteiten verschillend zijn. Bovendien is Veenendaal maat schappelijk aantrekkelijk. Enerzijds is er nog een dorpse sfeer en ander zijds wordt je door een steeds ver dergaande urbanisatie en industria lisatie met een breed front gecon fronteerd, volgens kand. Vollebregt. De godsdienstige structuur is even eens zeer genuanceerd. Naast diep ingeleide gelovigen vindt je puur ongeloof, met daartussen legio op- neer er beweging komt in het water, in het bad te werpen; en terwijl ik onderweg ben, daalt een ander vóór mij af. Jezus zeide tot hem: Sta op, neem uwe matras op en wandel. En ter stond werd de man gezond en nam zijne matras op en ging zijns weegs. Jezus geneest op sabbat een zieke Kort daarop reisde Jezus ter ge legenheid van een Joods feest naar Jeruzalem. Daar is in de buurt van de Schaapspoort een vijver met vijf zuilengangen, die Betesda heet. Daar lagen altijd veel zieken, blin den, verlamden en misvormden. Een van hen was al achtendertig jaar ziek. Jezus wist dat hij allang zo gele gen had, en toen hij hem zag vroeg hij: „Wil je beter worden?" „Mijnheer" zei de zieke, „Ik heb geen mens om mij in de vijver te helpen als het water golven gaat1); en probeer ik het zelf, dan is een ander mij altijd voor." „Sta op", zei Jezus, „pak je bed2) op en loop." Meteen werd de man gezond, pak te zijn bed op en liep. 1) Sommige handschriften vertellen dat dit golven van het water veroor zaakt werd door een engel, die er van tijd tot tijd in afdaalde. Wie daarna het eerst het water inging werd genezen. 2) Een dun matrasje, dat gemakke lijk opgerold en meegenomen kon worden. vattingen. Voor een a.s. predikant een arbeidsveld dat ruimte biedt voor een diepgaande benadering, al dus kand. Vollebregt. Veenendaal is gelukkig de moder ne tijd nog niet zo nagevolgd dat er in de industrie op grote schaal zon- dagsarbeid wordt verricht, zoals in de grote industriegebieden IJmond en Europoort een gewone zaak is, zo constateert kand. Vollebregt. Kand. Vollebregt heeft bewust de Geref. Bondsmodaliteit gekozen. Wanneer een Bondsgemeente mij als predikant begeert, wil ik die leiden door de woelingen van de 20e eeuw, vertelt de jonge vicaris. Voor mij is het van belang het Gereformeerde kerkvolk te bezinnen op de vraag wat de Geref. traditie nog voor ak- tueels te bieden heeft. De onverschilligheid t.a.v. de gods dienst is groot, aldus kand. Volle bregt. Er zal een intensief Bijbel onderzoek nodig zijn om de onkunde te bestrijden. Wij moeten alles aan de Schrift toetsen, vindt de jonge kandidaat. Daarbij kunnen we ons niet losdenken van hetgeen onze voorvaderen leerden. Hoewel het te genwoordig veelvuldig wordt ont kend heeft ook de traditie positieve waarden. Hierop voortbouwend kun nen we de lijn doortrekken in deze moderne wereld. Kand. Vollebregt preekte zondag avond voor het eerst in de Juliana- kerk over Jes. 65 vers 16a. De pre- dikatie drukt een grote verantwoor ding op hem, die voorgaat. Men moet de gemeente inleiden in de geheimenissen van Gods Woord. Prof. Miskotte noemde het eens: Het waagstuk van de preek. Uiteraard bezit ik nog wel een zekere schroom. Maar als de eerste psalm opklinkt is de spanning ge broken, vertelt vicaris Vollebregt. De gemeenschap der heiligen wordt beoefend en dat voel je aan. Het ge loof is een zeer persoonlijke zaak. In de kerkdienst wordt, althans hoort, het geloof te worden gesterkt door de gemeenschap met de gelo vigen. Zeer leerzaam vindt kand. Volle bregt het huisbezoek dat hij met verschillende predikanten en/of ker- keraadsleden aflegt. Dit is een be langrijk aspect van het gemeente leven. Hier komt het tot een ge sprek en leer je de mensen kennen, vindt kand. Vollebregt. Ik mag con stateren dat de Veenendaler open en eerlijk is en precies zegt waar 't op staat. Dat is erg prettig om het ge sprek over de geloofszaken op gang te krijgen. Het ligt in de bedoeling dat kand. Vollebregt ook enkele catechisaties zal geven. Hiervoor hebben wij de Heidelberger Catechismus als hand leiding. Al is die dan 400 jaar oud, ze is niet verouderd, maar een bron waar we dagelijks uit kunnen put ten om ons wijs te maken tot zalig heid, zo besluit kand. Vollebregt. Tot slot nog even dit-: Kand. Volle bregt, zelf afkomstig uit een predi kantsgezin, is verloofd met een doch ter van de ook hier zeer bekende Hervormde predikant, ds. I. Schip per uit Ede. Wanneer D.V. in janu ari 1965 het colloquim achter de rug is hoopt kand. Vollebregt een eventueel beroep te aanvaarden en met zijn jonge bruid de pastorie te betrekken. Kand. Vollebregt met zijn verloofde. BEHA in pittig jeugdig model voor heel uw garderobe. Ook voor cocktail- en zomer- mode. Voor décolleté's en lage ruglijn. Voorgevormd met beugeltjes. Nylon-kant. Cups A en B ©-95. Gaine van luchtig tule-elastiek. Kruipt niet op door vernuftige pasvorm. 12,95. FOUNDATIONS VERKRIJGBAAR BIJ Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 f. .-V, ÜfêiÖ8SSïP: 59 cm grootbeeld f998.- ROKKEN wollen ruit o.a. rood/ zwart prachtige tweed stof 18,75 Verder ROKKEN terlenka 22,50 29,75 Engelse tweed met voorplooi 29,75 enz. enz. PULLOVERS in taal van kleuren en dessins o.a. moderne pull met col kleuren zwart, rood, fl. groen en cognac 18,95 BLOUSES warme herfsttinten lange mouw o.a. flanel 14,95 HEREN PULLOVERS EN VESTEN waaronder met voorpand van wollen ruit- of lodenstof bij Speciaal bijzonder laag geprijsd 19,75 24,95 Patrimoniumlaan 40 - Veenendaal Hoofdstraat 100-102 - Veenendaal - Telefoon 2729 4 als u niet lekker uw „draai" kunt krijgen! Als uw bed iuw li chaam niet <je rust en de steun geeft die het nodig heeft. Een goed modern bed en dito ledikant zijn het eerste wat u nodig hebt. VEENENDAAL GORTSTR.39 TELEF. 2321 Ook voor Bruidskleding zeer ruim gesorteerd Hoofdstraat 108 „LA MODE" G. J. BOUMAN Telefoon 3324 Er is in Veenendaal maar één firma die zich vrijwel geheel gespecialiseerd heeft op de radio en televisie Zandstraat 49, tel. 3331 Veenendaal en dat zijn wij. Daarom hebt u bij ons meer keus en meer service. Wij nodigen u uit bij ons te ko men kijken naar de nieuwste modellen van: Loewe Opta Nordmende Greatz Telefunken Schaub. Lorenz Kuba in vele modellen (w.o. 48 cm. A.S. v.a. f 655,en 65 cm A.S. Eigen werkplaats, dus snelle service

De Vallei | 1964 | | pagina 8