Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Chr. Sociaal Centrum wil maatschappelijk werk activeren Door aantrekking van maatschappelijk werkster Veranderingen Nieuws uit de omgeving Ds. J. Overduin ontving Koninklijke Onderscheiding Ds. T. Langerak gaat naar Veenendaal ELST RHENEN Ruiterwedstrijden op de Grebbeberg RENSWOUDE Wat nu weer...? 38e JAARGANG DINSDAG 6 OKTOBER 1964 Nr. 79 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenaeel Toekomst Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau Levensloop Nieuws van Oranje-Wit's ontspanningscomité HONDENSHOW Wisselbeker ging naar „De Grebberuiters" INDRUKWEKKENDE ZANGAVOND IN DE KOEPELKERK VAN RENSWOUDE MULDER Eedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaklle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bJJ de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjxen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Het Chr. Sociaal Centrum is een Stichting die al vijf jaar werkzaam is op het gebied van de gezinsver zorging. In de laatste weken heeft het Centrum zich beraden over een behoorlijke uitbreiding van de stanties verklaren zich volledig ak koord. De maatschappelijk werkster heeft meestal een gedegen theoretische en praktische opleiding achter de rug. Zij wordt na haar middelbare studie aan gymnasium of H.B.S. gevormd op de Nijenburg te Baarn. Hier wordt zij ge traind in de dogmatische, psychologi sche en paedagogische aspecten die zij in haar werk zal ontmoeten. Het bestuur wil via advertenties tot de aanstelling komen. Helaas is er (nog) geen woonruimte beschikbaar voor de werkzaamheden. Naast het afgebakende terrein van de gezinsverzorging wil het Centrum zich ook in mev^r.' Den fHengsrahetSge^ni(werk het vlak van het maatschappelijk werk gaan bewegen. Hiertoe bestaan plannen een maatschappelijk waarnemen i.p.v. mevr. De Boef. Men- sen, die gezinshulp behoeven kunnen werkster aan te trekken, die zich bezig gaat houden met problemen van velerlei aard, kortom met het ziCh iedere avond tussen 6 en 7 uur in het gebouw „Pro Rege" aan de Kanaal- weg vervoegen om die hulp aan te vragen. De kosten zijn zeer miniem, zodat ieder gezin kan worden geholpen, mits er uiteraard voldoende gezinsver zorgsters vrij zijn. De aanvragen overtreffen de beschik bare krachten. Er is enorm veel hulp nodig. Het is erg moeilijk met dit klei ne getal gezinsverzorgsters een goed lopende dienst op te bouwen. Hopelijk zijn er nog een aantal Veenendaalse meisjes bereid dit mooie werk te gaan doen, waarbij dankbare huismoeders de mooiste beloning zijn. „welzijn" van de mensen in hun gezinnen, werkomstandigheden, enz. Zoals boven omschreven was het Chr. Sociaal Centrum de laatste jaren ak- tief op het gebied van de gezinsverzor ging, wanneer de moeder door ziekte of anderszins niet in staat was haar gezin te besturen. Het Centrum stelde en stelt zich ten doel hulpverlening te geven in die gevallen, waar in de be trekking van mens 4°t mens of in de gezinnen moeilijkheden ontstonden. Hierin was de gezinsverzorging de hoofdmoot. Momenteel zijn een achttal gezins helpsters en enkele andere krachten bij het Chr. Sociaal Centrum werk zaam. Dit team opereerde enkele jaren o.l.v. mevr. De Boef en heeft stilzwij gend maar direct gewerkt om de nood in vele gezinnen te lenigen. Per 1 sept. is mevr. De Boef met deze werkzaam heden gestopt omdat zij verder gaat studeren voor een cursus maatschap pelijk werkster. Uit vele sollicitanten werd mej. Hof steengen uit Assen als haar opvolgster benoemd. Naast dit belangrijke gezinswerk gaat het Chr. Sociaal Centrum zich nu ook prepareren op maatschap pelijk werk in ruimere zin. WAGENINGEN: De bekende Schim- melpenninck sigarenfabriek uit Wa- geningen heeft vorige week het feit herdacht dat veertig jaar geleden en kele dapperen met het fabriceren van sigaren begonnen. Ter gelegenheid hiervan vond in hotel De Treek een feestelijk diner voor directie en ge nodigden plaats, terwijl het perso neel, 600 man sterk, een gezellige avond in Musis Sacrum te Arnhem aangeboden werd. WAGENINGEN zal het het komende winterseizoen waarschijnlijk zonder bioscoop moeten doen, want vorige week is het City Theater totaal uit gebrand en in de schouwburg Junus- hof begint het toneelseizoen. De scha de voor de beheerder, de heer West- land bleef niet alleen beperkt tot het verlies van zijn bioscoopzaal, maar ook verloor hij alle persoonlijke be zittingen want hij woonde met zijn gezin boven het bedrijf. Onlangs waren er enkele mutaties in het bestuur. De heer L. Boon werd als voorzitter benoemd, de heer Valken burg werd secretaris. Het Chr. Sociaal Centrum gaat uit van de Geref. Kerk, de beide Chr. Geref. Kerken (Hoofd straat en Beatrixstraat) en de Geref. Kerk Vrijgemaakt. Dit impliceert niet dat het werkter rein van het Centrum zich uitsluitend binnen deze kring bevindt. Allen, van welke levensbeschouwing dan ook, die hulp nodig hebben Kunnen zich tot het Sociaal Centrum wenden. Ook is het werk geen doorkruising van het dia conale werk dat ter plaatse zeer in tensief is. Het Chr. Sociaal Centrum wenst praktische hulp te bieden in ge zinnen waar dat nodig blijkt. Het centrum voert een verbitterde strijd tegen het chronisch tekort aan gezinsverzorgsters en wil meisjes die hiervoor voelen graag aansporen deze mooie taak op zich te nemen. Werd hierboven fiet werk in de ge zinnen geschetst, waarin de gezinsver zorgster een prachtige, dienende taak heeft, thans wil het bestuur van het Sociaal Centrum zich beraden over de aanstelling van een maatschappelijk werkster, die in ruimer verband werk zaam zal zijn. Zij zal tot taak krijgen in de gezin nen of in arbeidsverhoudingen de vele problemen te onderzoeken en hiervoor enventueel een oplossing trachten te vinden. Er blijken in deze moderne tijd een eindeloos aantal problemen te be staan, zoals de niet-aanpassing in de maatschappij, moeilijkheden in de ar beidsbetrekking, huwelijksmoeilijkhe den, opvoedingsproblemen, jeugdzorg, slechte behuizing enz. Hiermede zal de maatschappelijk werkster te doen krij gen. Men verheelt by het bestuur van het Chr. Sociaal Centrum niet dat er van gemeentewege al een maatschappelijk werkster is aangesteld, die met elan haar werk verricht. De Stichting ziet evenwel voor de a.s. maatschappelijk werkster van het Chr. Sociaal Centrum mogelijkheden om be zien in het licht van het Evangelie werkzaam te zijn in ander verband. Niet gezonden door een overheidsin stantie, maar uitgezonden door het be stuur van een Chr. Sociaal Centrum dat 4800 kerkleden vertegenwoordigt. PASJESKANTOREN IN WEST-BERLIJN WEER OPEN Vorige week donderdagochtend zijn in West-Berlijn de pasjeskantoren weer ge opend. Tussen 1 en 14 oktober zullen op 17 bureaus aanvragen voor een pas in behandeling worden genomen, zowel voor Herfst- als Kerstbezoeken aan Oost- Berlijn. Op de foto een lange rij West-Berlijners voor het kantoor aan de Wilsnackerstrasse. De dr. De Moorstichting te Utrecht heeft advies uitgebracht en vond dat een dergelijke grote kerkelijke groep voldoende ruimte biedt voor het aan trekken van een maatschappelijk werk ster. Haar werk ligt dus in het levens beschouwelijke vlak, al zal in de prak tische aanpak haar taak grenzen aan collegae van overheidsinstanties of van bedrijven. Het wordt niet gezien als een con currentie, want de gemeentelijke in- Aan het einde van de kerkdienst in de Geref. Petrakerk werd de predikant, ds. J. Overduin, die per 1 oktober met vervroegd emeritaat ging, toegesproken door ouderling Thijs namens de kerkeraad en werd hem de Koninklijke Onderschei ding uitgereikt. Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg speldde de predikant de versierselen behorende bij de benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau op de toga. Ds. Overduin heeft per 1 okt. zijn werkzaamheden in het pastoraat beëin digd. Gezondheidsredenen noopten de predikant tot dit besluit. Daar ds. Over duin voorlopig nog zal blijven voorgaan in de Gereformeerde Kerk ter plaatse was zijn afscheid niet officieel. Afge vaardigden van classis, kerkeraden uit de omgeving enz. ontbraken dus bij deze plechtigheid. Ds. Overduin bediende het Woord uit Matth. 13 16-23 en sprak over de gelijkenis van de Zaaier. In zijn pre dikatie memoreerde de predikant in 't kort zijn levensloop. Hij verklaarde erg dankbaar te zijn dat God hem de kracht had gegeven zoveel werk te mogen doen, temeer omdat hij het lichamelijk wel eens moeilijk had. Het was voor de Geref. Kerk een be wogen ure. De gemeente zong haar scheidende herder de zegenbede uit Psalm 134 toe. Hierna richtte ouderling Thijs het woord tot ds. Overduin en gewaagde van een arbeidzaam leven binnen de Gereformeerde Kerk van Veenendaal. Na afloop van de dienst beklom de burgemeester het podium en deed me dedeling van de benoeming tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau, waarbij hij de versierselen behorende bij die orde op de toga van de schei dende herder speldde. Burgemeester Hazenberg wees in een korte toespraak op het verdienstelijke werk door ds. Overduin verricht, met name tijdens de crisisjaren in de ge meente te Kampen. Ook gedurende zijn ambtsvervulling te Amsterdam was ds. Overduin op sociaal terrein werkzaam. Hierin hebt u zich speciaal verdienste lijk gemaakt, zo verklaarde de burge meester. Mevr. Overduin en een dochter van de predikant hadden zich eveneens op het liturgisch centrum opgesteld. Na de uitreiking van de Koninklijke Onder scheiding kreeg de gehele gemeente ge legenheid ds. Overduin met zijn benoe ming te complimenteren. In de avonddienst, gehouden in de kerk aan de Vaartbrug werd ds. Over duin toegesproken door ouderling Ver steeg. Hier zong de gemeente de zegen bede uit Psalm 121. Ds. Overduin werd op 27 september 1902 te Leiden geboren. Hij studeerde theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Op 29 oktober 1930 werd ds. Overduin bevestigd in zijn eerste gemeente te Sleen in Drente, welke ge meente hij in 1933 met die van Kampen verwisselde. Op 5 april 1939 werd ds. Overduin bevestigd in de Gereformeer de Kerk van Anrhem. Hier stond de predikant dus gedurende de oorlogs jaren. Ds. Overduin kon zich geenszins neerleggen bij de beslissingen en de wreedheden van de bezetter. Speciaal toen men in het Christelijk Onderwijs ingreep verzette ds. Overduin zich. Ruim anderhalf jaar, van 8 februari 1942 tot 9 oktober 1943 heeft ds. Over duin in Duitse gevangenissen en con centratiekampen doorgebracht. Zeer bekend is in dit verband het van zijn hand verschenen boekwerk hemel van Dachau". ,Hel en Na de oorlog, waarin zijn gezond heidstoestand mede door het verblijf in de Duitse kampen was geknakt, was ds. Overduin werkzaam als Evangeli satiepredikant te A sterdam. In 1953 nam ds. Overduin het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Veenendaal aan. Met grote ijver en met sterk elan heeft ds. Overduin zich aan het pasto rale werk, waarvan hij dus gisteren af scheid nam, gewijd. Van de hand van ds. Overduin ver schenen tal van meditaties en overden kingen. Ds. Overduin was behalve een bekend publicist ook bekend door zijn radiopreken en laatstelijk door zijn dag sluitingen voor de tel^yisie. Het is voor de Gereformeerde Kerk verheugend dat dit maar een gedeelte lijk afscheid is. Ds. Overduin hoopt zondags nog verschillende preekbeur ten in zijn eigen gemeente Veenendaal te vervullen. Ds. T. Langerak uit Vinkeveen heeft een door de Hervormde Ge meente van Veenendaal op hem in de vakature van de zesde, nieuw gestichte predikantsplaats uitge bracht beroep aangenomen. Teunis Langerak werd op 10 april 1926 te Utrecht geboren. Hij bezocht eerst de christelijke H.B.S. in zijn ge boortestad en was daarna ongeveer drie jaar werkzaam bij de Nederlandse Han delmaatschappij. Naderhand deed hij in 1948 staatsexamen gymnasium A. en studeerde vervolgens nog theologie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1952 zijn kandidaats- en onge veer een jaar later zijn kerkelijk exa men aflegde. Nadat de heer Langerak van oktober 1953 tot februari 1954 eerst ongeveer vier maanden bij ds. H. A. Labrie te Den Ham in Overijssel stage had ge lopen (werkzaam was geweest als leer- Ds. T. Langerak. vicaris) en hij in juli 1954 na een te Arnhem gehouden colloquim was toe gelaten tot de Evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 26 september van datzelfde jaar (1954) door zijn mentor, ds. H. A. Labrie uit Den Ham, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Vin keveen (en Demmerik) in de classis Breukelen. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de hervormde gemeente van Vinkeveen (en Demmerik) was ds. Lan gerak van 1957 tot 1961 ook nog onge veer vier jaar mentor en predikant voorganger van de hervormde evan gelisatie te Wormerveer. Verder had hij Het ontspanningscomité organiseert ook dit jaar weer ontspanningsavonden voor haar leden en pooldonateurs. Dit jaar gaat men om toerbeurten wer ken en wel op 9 oktober in café Henzen op 20 november bij D. Nellestijn en op 18 december bij A. v. Leth. Voor dit seizoen zijn behalve prachtige prijzen die op deze avond zijn te winnen ook nog hoofdprijzen ter beschikking voor degeen die na afloop van de vastgestelde avonden het hoogst aantal punten heeft behaald. Na het klaverjassen en schud- jassen is er voor de niet kaarters ook een pracht spel aanwezig en kan ook hij zijn geluk beproeven op 9 oktober. De leden en pooldonateurs hebben voor deze avon den gratis toegang dus geen inleggeld. Voor niet-leden is er ook gelegenheid om deel te nemen aan deze avonden. Hiervoor bedraagt het inleggeld f 1,50. Ter gelegenheid van dierendag orga niseerde de plaatselijke afdeling van de Dierenbescherming ook dit jaar weer een Hondenshow en wel zaterdagmid dag jongstleden in de Brandweercen trale. Eigenlijk moet deze show meer gezien worden als een keuring, waarbij in hoofd zaak wordt gelet op verzorging en onder houd. Jury was de heer H. van Diermen uit Ede, keurmeester van de kynologenver- eniging. Het bleek dat onderhoud en verzorging van de ruim 30 honden waarmee men ter keuring kwam, als regel bij de niet ras honden beter was dan bij de rashonden, enkele uitzonderingen daargelaten. De prijzen werden als volgt gewonnen: Rashonden: 1. Baars, Schimmelpenninck- straat, met Astar (Duitse herder); 2. Mevr. Hundink, Ribeslaan met Mompty (Dwerg poedel); 3. B. J. Wegh, Julianastraat met Bambi (Dwergpoedel) 4. Rene Lodder, Herenstraat met Max (Boxer); 5. v. Breda, Paltshof met Berry (Dwergpincher). Niet rashonden: 1. Cys, Verl. Aacacia- laan met Winnie; 2. v. d. Burg, Koning straat met Hertha; 3. Hendriks, Dom. Bergweg met Appy; 4. Onno van Dijk, Kerkplein met Trix; 5. Kees van Doorn, Weverstraat met Waldy. Mevrouw Jochems liet de kinderen nog even zien wat er met een loslopende hond kan gebeuren, want er was nog een hondje aanwezig dat een deel van een poot was afgereden en nu door de dierenarts van Sijpveld werd verbonden. Hieruit bleek nog eens extra dat men een hond niet be hoort te laten loslopen. In afwachting van de prijsuitreiking tijdens de hondenshow te Rhenen, staan hier verschillende viervoeters op straat voor de brandweerkazerne. Wijselijk waren hun baasjes met de dieren naar buiten gegaan, want enkele honden vlogen elkaar nog wel eens in de haren. Hoe prachtig het cross-parcours van de ruiterwedstrijden op de Grebbeberg was uitgestippeld, blijkt uit bovenstaande foto, waarop een der deenemers met zijn paard een natuurlijke hindernis neemt. Begunstigd door ongekend fraai herfstweer werden de jaarlijkse samengestel de ruiterwedstrijden tussen „De Batavieren", „De Harsloruiters" en „De Greb beruiters" op en in de omgeving van de Grebbeberg gehouden. Op een weiland aan de Weijdijk werden des mo.rgens de krachten op het gebied van de dres suur door een vijftigtal ruiters gemeten. Keurmeesters waren de heren den Har- tog uit Kesteren, Derksen uit Drumpt en Zijlstra uit Rhenen. De bij uitstek des kundige dressuurleraar de heer H. J. Lijsen uit Leersum, schrijver van vele rui- terboeken, toonde hierbij zijn zeer gewaardeerde belangstelling. Omstreeks 13.00 uur togen alle ruiters naar de Grebbeberg, waar een fraaie, door de heer van Staveren uitgezette zwa re en lichte cross-country met vele na tuurlijke hindernissen werden gereden. De publieke belangstelling hiervoor was zeer groot en ook Rhenens burgemeester Jhr. Mr. Bosch ridder van Rosenthal, die een prachtige ereprijs beschikbaar stelde, zagen we geruime tijd met belangstelling de wedstrijden volgen. Ondertussen werd in de buitenmanege van de „Grebberuiters" een leuke demon stratie gegeven door de ponyclub van de Harsloruiters uit Bennekom, die zeer in de smaak viel, één en ander opgeluisterd door muziek van „Oefening Baart Kunst". Na het verrijden van de cross verschenen alle ruiters bij de manege om een smaak vol en goed door de heer Roelofsen uit Lunteren gebouwd parcours van tien hindernissen te springen. Er werd over het algemeen goed gesprongen en ver schillende deelnemers kwamen dan ook foutloos rond. Des avonds reikte de voor zitter de heer J. W. Zijlstra de prijzen uit in hotel „de Grebbeberg", waarvoor, be halve door de prijswinnaars, van andere zijde veel belangstelling bestond. ook nog zitting in een classicale com missie in de classis Breukelen. Ds. Langerak is getrouwd en vader van vier kinderen, drie meisjes en een jongen, waarvan de oudste negen jaar is. In een kort telefoongesprek, dat wij één deze dagen met ds. Langerak heb ben gehad deelde hij ons nog mede, dat de datum van het afscheid van zijn tegenwoordige gemeente en die van de intrede in zijn nieuwe gemeente nog niet is vastgesteld. Onvoorziene om standigheden voorbehouden hoopt hij over ongeveer drie maanden, dus aan het einde van dit jaar of in het begin van het volgend jaar (1965), naar Vee nendaal te kunnen verhuizen. Machtig en bezield klonken de aan- vangsliederen van de beide koren, die de zangavond, vorige week donderdag, verzorgden. Ds. Slingenberg memoreer de in zijn openingswoord, dat het voor het eerst is, dat Soli Deo Gloria uit Veenendaal samen met Con Amore uit Renswoude optreedt. Deze avond dient als openingsavond van het winterseizoen te worden be schouwd. Hij herinnerde er aan dat Con Amore uit Renswoude nog wel wat leden kan gebruiken. „Een Chr. Zangvereniging", aldus ds. Slingenberg, „biedt niet alleen kunstgenot, doch vooral ter ere en glorie van God, het geen tevens tot uiting wordt gebracht in de voorgelezen Psalm 150." Reeds bij de aanvangsliederen was de bekwame leiding van dirigent Pomp merkbaar. De beide koren waren vol ledig op elkaar ingesteld. Bovendien bleek, dat het ruime en hoge gewelf van de Herv. Kerk zich uitstekend voor de zang van een groot koor leent. Na de solozang van de heer A. v. d. Bovenkamp volgde een orgelsolo van de heer N. Spoelstra uit Ede. Het Rens- woudse kerkorgel kreeg het volle pond bij de bewerking van Jan Zwarts': Scheepke onder Jezus hoede. Merkbaar geïmponeerd hoorden de aanwezigen het slotkoraal van deze bewerking aan. Ondanks de uitstekende muzikale weergave van „Gods ere" van Beet hoven, was het spijtig te noemen, dat men zich niet aan het nog krachtiger Duitse „die Himmlen rühmen" had ge houden. Het tot besluit gezongen „Nêer- land en Oranje" toonde de goede kwa liteiten van het Renswoudse zangkoor Con Amore, doch ook hier kan men zich afvragen, waarom niet het origi nele „Land of Hope and Glory?" Ds. Van de Peut besloot deze bijzon der goede avond en hij vestigde er de aandacht op, dat de laatste regel van het programma niet gezongen werd (de te houden collecte); hij verzocht wel met een zingend hart te geven. Vele leden van de zusterverenigingen uit de Betuwe en Bennekom, waren hierbij aanwezig. De voornaamste uitslagen luiden: Samengesteld in verenigingsverband: 1. Grebberuiters (Rhenen-Wageningen), wisselbeker; 2. Batavieren (Kesteren); 3. Harsloruiters Bennekom). Persoonlijk: 1. Mevr. Wittenberg-van Rooyen (Grebberuiters); 2. Mej. Koenders (Harsloruiters); 3. Fr. v. d. Scheur (Greb beruiters); 4. Adr. de Hartog (Batavieren); 5. Y. Andeweg (Batavieren). Zware Cross: 1. A. de Hartog (Batavie ren); 2. Mevr.' Wittenberg-v. Rooyen (Grebberuiters); 3 D. Huisman (Harslo ruiters); 4. Y. Andeweg (Batavieren); 5. Mej. Koenders (Harsloruiters). Lichte cross: 1. Wim v. d. Scheur (Greb beruiters); 2. Frans v. d. Scheur (Grebbe ruiters); 3. Mej. L. Angelino (Batavieren); 4. H. Speelziek (Harsloruiters); 5. J. Gor ter (Harsloruiters). Springen: 1. W. van Dam (Batavieren); 2. Mevr. Wittenberg (Grebberuiters); 3. H. van Manen (Grebberuiters); 4. Mej. Koenders (Harsloruiters); 5. A. de Har tog (Batavieren); 6. Fr. v. d. Scheur (Greb beruiters); 7. v. d. Pol (Harsloruiters). Dressuur: afd. B: 1. S. J. van Manen (Grebberuiters) beker MAC; 2. Fr. v. d. Scheur (Grebberuiters); 3. D. Huisman (Harsloruiters); 4. H. Memelink (Harslo ruiters); 5. D. v. d. Pol (Harsloruiters). Afd. L: 1. Mej. Koenders (Harsloruiters); 2. H. van Manen (Grebberuiters); 3. Y. Andeweg (Batavieren); 4. H. Memelink (Harsloruiters). Afd. M/Z: 1. W. van Dam (Batavieren); 2. Mevr. Wittenberg-v. Rooyen (Grebberui ters). Behalve door de hierboven genoemde schenkers van prijzen, werden nog waar devolle prijzen beschikbaar gesteld door: F. H. van Schuppen, de MACRO, Land bouwbelang, N.V. Grebbe, P. van Londen, „Pako" allen te Rhenen en Van den Born, van Gesink, Gaazenbeek en Lammerts te Achterberg. Britse technici gaan uitzoeken wat voor invloed of het trillen en schokken op de inzittenden van auto's hebben. Menselijke proefkonijnen zullen het zwaar te verduren hebben, want zij moeten plaats nemen op stoelen die flink heen en weer geschud worden. De geleerden zullen alle reacties van het lichaam in de gaten houden. Zo wordt o.a. de hoeveelheid transpiratie gemeten. De melk die de Madrilenen drinken wordt geleverd door 15.000 koeien, 90% van deze dieren lijdt overigens aan tuberculose en verder is gebleken dat de melk met maar liefst 100.000 liter per dag wordt aangelengd. Om aan deze noodtoestanden een einde te maken zijn enkele bepalingen inge voerd, die veranderingen moeten brengen. Het bekende blad Time heeft een ana lyse samengesteld waaruit de rij- gewoonten van de verschillende Eu ropese volken zou blijken. Volgens Time rijden de Nederlanders op de autosnelwegen te langzaam. De Fran sen daarentegen rijden altijd gemid deld 100 km per uur. 1922-1962 Assurantiekantoor EIq. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e an 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enx. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1