Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Zonder aanleg van randwegen zullen Hoofdstraat en Kerkewijk in 1966 geblokkeerd zijn Agenda VIJFDUIZENDSTE INWONER TE AMERONGEN Ruisseveen wordt aangesloten op het waterleidingnet 38e JAARGANG VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 Nr. 80 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede - Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Rapport Verkeerstelling 1964 is verschenen VEEL VERKEER NAAR RICHTING EDE EN DE KLOMP In een lijvig rapport dat heden is verschenen zijn de resultaten van de op 10 en 11 juli j.l. te Veenendaal gehouden verkeers telling neergelegd. Tal van interessante conclusies kunnen uit dit dorre cijfermateriaal worden getrokken. Het gemeentebestuur van Veenendaal constateert in het rapport dat de verkeerstoestand onrustbarend is en dringende maatregelen vereist. De ver keersopstoppingen in de Hoofdstraat en op de Kerkewijk moeten door vergaande verkeersmaatregelen worden opgeheven, zo als door aanleg van een tweetal randwegen. Gebeurt dit niet tijdig dan zullen in 1966 (dus over twee jaar al) de Hoofdstraat en de Kerkewijk geheel zijn geblokkeerd zo stellen B. en W. van Veenendaal. VERPLAATSING BUSHALTE EN OMLEGGING ROUTE Telling WIST U BROUWER Doorbraak Minuten Prognose Parallelweg Topdagen OPBRENGST KINDERCIRCUS f 75,18 Grote onbekende maakt dames gelukkig met nylons GED. STATEN KEURDEN ONDANKS BEZWAREN RAADSBESLUIT GOED föeitcruuiale DAMES - AMERONGEN Bedaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Bedaktle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschynlng VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 5, Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Ter voorkoming van verkeersopstop pingen in de Hoofdstraat en Kerkewijk dienen op korte termijn de volgende maatregelen te worden genomen: a. Het kruispunt Hoofdstraat - Hoog straat - Nieuweweg - Zandstraat moet zodanig worden gewijzigd dat rechtsafslaand verkeer van de Hoofdstraat en Nieuweweg komen de langer kan doorgaan (in dezelf de geest als thans op de Kerkewijk, hoek Rembrandtlaan). b. Om bovenstaande regeling goed te laten functioneren moet de bushalte Nieuweweg, hoek Zandstraat wor den verplaatst. De route van de au tobuslijnen komende uit Noordelijke rinchting en gaande naar Zuid moet dan worden: Nieuweweg, Holleweg, Vendelseweg, Julianastraat, Zand straat, Hoofdstraat. De halte op de Nieuweweg bij Holleweg moet ver plaatst worden naar de Holleweg. De halte Nieuweweg bij de Vendel seweg verplaatsen naar Julianastraat hoek Vendel en de halte Nieuweweg t.o. de chr. kleuterschool verplaatsen naar de Zandstraat bij Fluitersstraat. De autobuslijnen gaande in Noorde lijke richting behoeven niet te wor den gewijzigd. c. Met grote spoed een parallelweg aanleggen oostelijk van de Hoofd straat (door complex Tuinstraat). Een groot deel van het inkomend verkeer via Stationsstraat en Buurt- laan-Oost kan dan langs deze paral lelweg worden gevoerd evenals het uit de richting Rhenen komende verkeer met bestemming Ede of De Klomp. d. Een der randwegen, de genoemde oostelijke of de al in aanleg zijnde westelijke moet voor 1967 gereed zijn. Bijna een kwart van het ver keer op de Nieuweweg en Kerke wijk is doorgaand verkeer van of naar Rijksweg 12 naar en van Rhe nen of Eist. Geleiding van dit ver keer over een randweg zou een ont lasting in de Hoofdstraat van niet minder dan 17°/o bedragen. e. De maximum-capaciteit van het grote kruispunt Hoofdstraat - Hoog straat enz. zal i.v.m. de huidige'ver keerslichteninstallatie zijn bereikt bij een aanbod van 15 a 16.000 mo torvoertuigen per etmaal. Bij ver vanging van de huidige „starre" installatie door een electronisch ge leide zal de capaciteit kunnen wor den opgevoerd tot 18 a 19.000 voer tuigen. Slechts de tijdige aanleg van randweg en parallelweg zullen de overbelasting van Hoofdstraat en Kerkewijk kunnen voorkomen, zo concluderen b. en w. in het eind rapport. De telling werd verricht op acht ver schillende punten, meest op invalswe gen. De telpunten waren Kerkewijk, Brinkersteeg, Buurtlaan-Oost, Nieuwe weg, Wageningselaan, Stationsstraat, Munnikenweg en Dijkstraat. Hoewel wij de lezer een opsomming van cijfers wensen te besparen willen wij toch enkele in 't oog springende getallen even releveren: Op de Kerkewijk wer den op vrijdag 10 juli in totaal 2684 dat er al een paar weken vervaarlijke tanks nabij de Geer staan? dat u niet bang behoeft te zijn dat ze plotseling zullen gaan vuren? dat ze bestemd zijn om te worden gesloopt? dat het Amerikaanse traktoren zijn? die een trekvermogen van 150 ton bezitten? dat ze van het zgn. High Speed type zijn? dat ze in de oorlog dienst deden in bos gebieden, op vliegvelden enz.? dat er over enkele maanden nog maar een hoopje staal zal achterblijven? S I N D S 1930 Makelaars- en Assurantiekantoor Kanaalweg 2 - Veenendaal Telef. 08385-2918, na 6 uur 3325 Alle verzekeringen Financieringen Hypotheken Koop en verkoop van onroerend goed Taxaties motorvoertuigen geteld. Hiervan wa ren afkomstig uit de richting Eist 822 en uit de richting Rhenen 1862 stuks. Een duidelijke conclusie is hierbij te trekken. Dit Kerkewijk verkeer bewoog zioh als volgt: De Klomp en Ede gaat een niet te ver waarlozen factor is. Dit verkeer zou zich bij een aan te leggen parallelweg door de Tuinstraat een omweg van 3 km over de westelijke randweg be spaard zien. In dit verband kan nog worden gewezen op de plannen die be- Naar Rijksweg 12 (zo wel Utrecht als Arnhem 251 of 9,4 Naar Wageningen 2 of 0,1 °/o Naar Overberg 10 of 0,4 Naar Veenendaal 1826 of 68 Naar Ede 142 of 5,3 Naar de Klomp via de Nieuwew. of Pr. Bern- hardlaan 453 of 16,8 Uit deze cijfers kan gevoeglijk wor den geconstateerd dat het leeuwendeel in Veenendaal zelf blijft. Van de over blijvende 32 gaat 9 naar Rijksweg 12 en 22,1 naar de richtingen De Klomp of Ede. Dat is de meest opval lende tendens in het rapport. Ook op de Brinkersteeg kan dezelfde conclusie worden getrokken. Hier bewogen zich op die vrijdag 700 voertuigen, waarvan 88% naar Veenendaal zelf moest, 1,1% ging naar Rijksweg 12 en 10,1 naar de richtingen Ede en De Klomp. Typisch is op te merken dat VANAF Rijksweg 12 veel meer voertuigen naar Veenendaal, Rhenen en Eist bewegen dan NAAR de Rijksweg toe (zie bo ven). Op de Nieuweweg werden 2574 voer tuigen waargenomen. Hiervan kwam niet minder dan 45 uit de richting De Klomp en uiteraard 55% vanaf de Rijksweg. Naar Veenendaal spoedden zich 73,3%, naar Rhenen 18,4% en naar Eist 5,3 Bijna een kwart is dus doorgaand verkeer. Dit verkeer zou ten zeerste gebaat zijn met de tot standkoming van de westelijke rand weg. Een eenvoudige analyse leert even wel dat het verkeer dat van of naar staan om de Stationsstraat te ver breden, maar meestal gestuit werden door enkele eigenaars van gronden, die zich tot nu toe verzetten tegen ver koop aan de gemeente. De cijfers wij zen uit dat een verbreding van de Stationsstraat eerste eis is (een dagge middelde van bijna 2500 voertuigen). B. en w. komen tot de slotconclusie dat de westelijke randweg de voorkeur verdient omdat de ondergrond reeds voor een groot deel gemeente eigen dom is. Ook uit verkeersoogpunt moet de voorkeur voor de westelijke rand weg blijken, zo stellen b. en w. Aardig is de telling per 5 minuten midden in de Hoofdstraat. De telling werd gehouden van kwart voor twaalf tot kwart over zes. Tegen twaalf uur is het verkeer (door uitgaan van fa brieken) dubbel zo intensief als om half één. In de middaguren blijft het aantal vrijwel gelijk. Er bewegen zich praktisch evenveel voertuigen in noor delijke als in zuidelijke richting. Na de laatste telling in 1959 blijkt het Hoofdstraatverkeer met 145 ge stegen te zijn. Eenzelfde toeneming in de eerstvolgende 6 jaren tot 1970 zou betekenen dat er in de Hoofdstraat dan 31.000 voertuigen zouden passeren, een onhoudbare en ondenkbare situatie. Hierbij is nog geen rekening gehouden met de rijwielen en brommers, die in 1964 niet zijn geteld. In 1959 was dit aantal 17.175 per dag. Verwacht mag worden dat een schatting van 20.000 voor 1964 niet overdreven is. Klaar voor de start! Deelnemers aan de lampionoptocht, georganiseerd door de Winkeliersvereniging E.M.S. te Scherpenzeel, wachtten woensdagavond eerst de regenbuien af en begonnen toen aan hun optocht door het dorp. Er was weer veel werk aan de samenstelling besteed. De jury, bestaande uit de heer 's-Gra- vendeel (Scherpenzeel) en vader en zoon De Kleuver uit Veenendaal had geen gemakkelijke taak. De z.g. „flessenhals" nabij de Markt wordt al jaren als een ongewenste ver keerssituatie gezien. De rapporteurs verklaren dat een verbreding op dit punt zeer urgent is. Nogmaals enkele conclusies omtrent de plannen van de weg door de Tuin straat. Verwacht wordt dat een deel van het plaatselijke verkeer gebruik zal maken van de aan te leggen paral lelweg omdat men dan de verkeerslich ten misrijdt. Een neven voordeel is dat verkeersomleidingen bij evenementen in de Hoofdstraat, zoals Koninginne- feest, Lampegietersavond, intocht St. Nicolaas enz., veel eenvoudiger zouden worden. Bij al de genoemde cijfers is uitge gaan van gemiddelden. In werkelijk heid zal een weg in staat moeten blij ken het verkeer ook op topdagen te kunnen verwerken. Bovendien moet er rekening mee worden gehouden dat de algemeen landelijk aanvaard/ progno ses hogere cijfers aangeven voor 1970 dan b. en w. stelden. Verwacht moet derhalve worden dat de werkelijkheid in 1970 erger zal zijn dan uit de thans openbaar gekomen cijfers zou blijken. Mocht tenslotte de groei van de be volking in een versneld tempo ge schieden dan zullen de cijfers nog on gunstiger worden beïnvloedt, aange zien in de gepubliceerde cijfers de langzame groei van de laatste 2 jaren is verwerkt. Al met al geen optimistisch verkeers geluid voor de komende zes jaren. Maar met de aanleg van de randweg en de parallelweg zou Veenendaal al voor een groot deel uit de brand zijn. Waar op men dan maar hopen zal. ONTSPANNINGSMIDDAG BEJAARDEN In gebouw OCB wordt woensdagmiddag 14 oktober weer een ontspanningsmiddag voor bejaarde dames en heren gehouden. Mevr. Tijs-Hommerson zal dia's ver tonen en vertellen. Het onderwerp is nog een verrassing. Alle dames en heren zijn hartelijk welkom om 2.30 uur in gebouw OCB. C.M.B. BESPRAK LOON ONTWIKKELING Dinsdagavond hield de afd. Veenendaal van de Chr. Metaalarbeidersbond een spe ciaal belegde ledenvergadering in hotel „De Korenbeurs". De CMB'ers hielden zich voornamelijk bezig met de loonontwikkelingen en de voorgenomen loonstop van de Regering. Uit het verloop van de discussies bleek duidelijk dat de CMB met deze loonstop niet akkoord kon gaan. Er werd vanuit de vergadering aandrang uitgeoefend een aantal wensen in dit opzicht ter kennis van de werkgevers te brengen. BIJZONDERE LEDENVERGADERING VAN DE SALAMANDERS De hockeyclub „De Salamanders" houdt op zaterdag 10 oktober a.s. een bijzondere ledenvergadering in de kantine van Sport park Panhuis. Deze vergadering wordt gehouden van wege het vertrek van de voorzitter Dr. A. J. Verbeek en mevrouw W. ,F. Verbeek-Zegwaard, lid van de elftalcom missie en trainingscommïssie en tevens scheidsrechter. In beide vakatures zal moeten worden voorzien. DUITS BEZOEK AAN DE VEENZANGERS Het mannenkoor MGV Eintracht uit Bonn-Kessenich zal dit weekeinde een tegenbezoek brengen aan het mannenkoor „De Veenzangers". Het Duitse koor arri veert op zaterdag 10 oktober en zal in samenwerking met „De Veenzangers" 's avonds een concert voor genodigden verzorgen. Daarna volgt een gezellige avond in het NVV-gebouw aan de Tuin straat. Maandagmorgen vertrekt het koor voor een bezoek aan Scheveningen en Rotterdam. Vanuit Rotterdam zal de groep de thuisreis weer aanvaarden. Ook woensdagmiddag bleek er weer grote belangstelling te bestaan voor het kindercircus dat een aantal kinderen zelf op touw hadden gezet, teneinde de baten hiervan af te kunnen dragen aan het plaatselijke Roode Kruis. Na twee (woens)- dagen konden de jongens met trots een bedrag van f 75,18 aan het bestuur van het Roode Kruis afdragen. Een werkelijk hartelijke en navolgingswaardige geste van de jeugdige initiatiefnemers. Vrijdagavond en zaterdagmiddag zal de Grote onbekende weer door Veenendaal dwalen. In de zaken van de deelnemende winkeliers zal hij aan willekeurige koop sters een bon overhandigen waarop de dames een paar prima nylons kunnen af halen bij de op de bon vermelde zaken. Terwijl mevr. Henken vertederd naar de kleine Roelof kijkt (de 5000ste inwoner van Amerongen) neemt vader Henken (rechts) het spaarbankboekje in ontvangst dat hem door de burgemeester, jhr. mr. v. d. Bosch, werd overhandigd. Roelof Henken, geboren op 6 oktober 1964 om half acht in de mor gen, een wolk van een baby van 6 pond is de 5000ste inwoner van Amerongen geworden. Woensdagochtend verkeerde men op het ge meentehuis al vroeg in spanning wie de aangever van de 5000ste in woner zou zijn. Het was n.l. zeker dat de eerste de beste nieuwe we reldburger een belangrijke persoon zou worden. Het bleek Gerrit Henken te zijn, wo nende aan de Eindseweg 5 te Overberg. Nadat hij zijn mededeling aan de amb tenaar van de burgerlijke stand had gedaan, werd de verbaasde jonge va der doorgezonden naar de kamer van de burgemeester. Daar waren ook wet houder Van Barneveld en de gemeente secretaris aanwezig. Tot zijn verrassing hoorde hij daar dat zijn zoon Roelof de 5000ste was. Gelijktijdig werd de vlag bij het gemeentehuis gehesen. Voor deze bijzondere gebeurtenis las wet houder Van Barneveld de geboorte-acte voor. In de avonduren was het feest bij de familie Henken. Het gehele college van burgemeester en wethouders, vergezeld door mevr. Van den Bosch, kwam op kraamvisite. Aan de jonge wereldbur ger werd een spaarbankboekje geschon ken van 5000 centen (f 50,terwijl er voor de stralende ouders een grote taart was waarop de naam van de kleine Roelof prijkte alsmede de me dedeling dat dit de 5000ste inwoner was. Voor de kraamvrouw zelf bracht mevr. Van den Bosch een boeket bloe men mee. Namens de Amerongse win keliersvereniging werd een fraaie fruit mand gezonden. Voor het echtpaar Henken-van de Lagemaat is dit het eerste kind. De jonge vader is 27 jaar en de moeder 20 jaar. Moeder en kind verkeren beide in blakende welstand. De jonge zoon werd genoemd naar grootvader Roelof Henken. Van de 17 kleinkinderen is dit de eerste stamhouder. Ook hier Dit is de 3-jarige merrie Sella van de heer E. N. van Laar uit Achterberg, die op de gehouden jubileumkeuringen van de V.L.M. in de Irenehal te Utrecht een zeer eervolle 2e premie in zijn type kreeg toegekend. Sella is van het Gelderse type. Door de jury uitspraak op de jubileumkeuring kan het paard momenteel gerekend worden tot de beste 25 Nederlandse paarden in zijn type te behoren. Een beoordeling waar de fokker en eigenaar de heer Van Laar met recht bij zonder trots op kan zijn. Een twintigtal percelen in het Ruisseveen, één van de nog weinige landelijke stukjes van Veenendaal, zullen tegen minimale kosten op het waterleidingnet worden aangesloten. woners van de percelen aanmerkelijk ho ger zijn geworden en zou het bovendien veel langer hebben geduurd voordat men De gemeenteraad van Veenendaal ver leende op 2 april j.l. een garantie aan de N.V. Veenendaalse Waterleidingmaat schappij om de aansluiting van deze on rendabele percelen mogelijk te maken. Gedeputeerde Staten van de provincie hadden aanvankelijk nogal wat bezwa ren tegen dit raadsbesluit, aangezien zij van mening waren dat de betreffende percelen als super-onrendabel zouden moeten worden aangemerkt. Hierdoor zouden de kosten voor de be- GRANAAT GEVONDEN Maandagmiddag vond de heer A. M. Schimmel bij graafwerkzaamheden in zijn tuin aan de Nieuweweg een brisantgra- naat. De politie werd van de vondst in kennis gesteld, waarna de hulpverlenings dienst uit Den Haag het projectiel heeft opgehaald. tot aansluiting over kon gaan. Na ampele overweging hebben gedepu teerde staten toch maar besloten hun goedkeuring aan het Veenendaalse raads besluit te hechten, een beslissing die de bewoners van het Ruisseveen zonder twij fel de nodige vreugde zal bezorgen. BOTSING OP KRUISPUNT Dinsdagmiddag wilde de automobilist L. V. het kruispunt Gerard Doustraat- Patrimoniumlaan oversteken. De brom fietser H. T. van I. uit Rhenen, die juist op de Patrimoniumlaan reed gaf geen voorrang aan de van rechts komende auto, zodat een botsing het gevolg was. Er ontstond alleen materiële schade. KIND STAK WEG OVER Dinsdagmiddag stak de 4-jarige G. van D. plotseling de Valleistraat over. Een passerende auto, bestuurd door N. L. raak te het kind nog even, zodat de kleuter een buil op z'n hoofd bekwam. De auto werd licht beschadigd, welke schade door de ouders zal worden vergoed. 3UN6HANS PRISMA PONTIAC oma* voor betere uurwerken firn ACHTERUIT TEGEN AUTO Donderdagmorgen wilde de vrachtauto bestuurder N. Th. S. uit Zeist vanuit een inrit in de Zandstraat achteruit deze weg opdraaien. Hij lette niet op de gepar keerde auto van de heer P., die op de parkeerstrook stond. Bij de botsing werd vooral de personenauto behoorlijk be schadigd. TEVEEL Maandagavond laat werd de Veenen- daler G. H. in kennelijke staat aangetrof fen op de openbare weg. Hij bereed een rijwiel maar slingerde behoorlijk. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. heerste dus volop vreugde. In geheel Overberg is men zeer ver heugd, dat deze gebeurtenis nu juist in dit deel van de gemeente heeft plaats gevonden. Het ontbrak de jonge ouders dan ook niet aan belangstelling. PRO JUVENTUTE KALENDER KWAM UIT De Oranje kalender ten bate van „Pro Juventute" is heden verschenen. Het is een prachtig uitgevoerde kalender 1965 met op de kalenderbladen verschillende recente foto's van leden van ons Konink lijk Huis. De baten zijn bestemd voor Pro Juven tute, een instelling, die zich beijvert voor het gehandicapte kind. In Amerongen zijn de kalenders verkrijgbaar bij mevr. E. F. W. Varenbrink-Weyland, Holleweg 25, tel. 1696. Men kan ook telefonisch be stellen, de kalender wordt dan thuisge bracht. D.S.S. MAAKT IJSBAAN GEREED Het bestuur van de ijsclub „De Scheve Schaats" is deze zomer bijzonder aktief geweest en heeft de plannen voor het a.s. winterseizoen uitgewerkt. Het bestuur had wat de ijsbaan betreft steeds het oog gericht op de kasteelgracht, maar het riet aan de oevers was de be stuursleden een doorn in het oog. Door middel van bespuitingen heeft men ge tracht hier verbetering in te brengen en zowaar is dat aan twee kanten gelukt. De mogelijkheid is groot dat men nog verder gaat werken om de ijsbaan in goede staat te brengen. Het wachten is dan nog op een stevig portie ijs en de schaatsliefheb bers kunnen dan in de a.s. vorstperiode hun gang gaan. VEENENDAAL Zaterdag 10 oktober: 8 uur Jeugd- gebouw „De Instuif". Jazzavond met The Diamond Five. Zaterdag 10 oktober: 7.30 uur in Ver. geb. van Chr. Geref. Kerk (Hoofdstraat) Discussieavond. Zaterdag 10 oktober: 8 uur Teen agermuziekavond in NVV-gebouw. Zaterdag 10 oktober: Ledenvergade ring Hockeyclub „De Salaman ders" in kantine Sportpark Pan huis. Maandag 12 oktober: 7.45 uur hotel De Korenbeurs. Vergadering Ge nootschap Ned. Israël, kring Z-W Veluwe. Spreker: Drs. J. H. Meesters uit Amsterdam. Dinsdag 13 oktober: 8 uur Ver. geb. a. d. Eikenlaan. Uitvoering van „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn. Uitvoering wordt gebracht door Chr. Oratoriumvereniging. Begeleiding: USO. Dirigent de heer Gijsbert van Zanten. ELST Vrijdag 9 oktober: Ontspannings avond Oranje Wit in café Henzen. Zaterdag 10 oktober: Opening mu ziektent. 's Middags receptie in Café van Leth. 's Avonds offi ciële opening en rondgang door muziekvereniging „Ons Genoe gen". Maandag 12 oktober: 8 uur Expositie n.a.v. 12Vs jarig bestaan Cult. Hist. Ver. in Filmlokaan O.L. Rijnschool. AMERONGEN Maandag 12 oktober: 8 uur Jaar vergadering Nut. Oprichting Fo toclub. Dinsdag 13 oktober: Vergadering NVV bestuursbond n.a.v. Zwem badplannen in café Wurster. RHENEN Vrijdag 9 oktober: Gemeenteraads vergadering, aanvang 8 uur. Dinsdag 13 oktober: 7.45 uur Geb. Irene. Vergadering NLVB afd. Rhenen. Spreker: Hoofdinspecteur Tieman (Utrecht). Onderwerp: Wel en wee op het politiebureau. SCHERPENZEEL Zaterdag 10 oktober: Industrielaan. Brandweerwedstrijden van 2-5 uur.

De Vallei | 1964 | | pagina 1