LIFTEND NAAR (3) GRIEKENLAND Grammofoonplaat Bartimeuskoor SCHERPENZEEL VOOR DE BOER OVER PITTEN EN PARTEN Waar bij de teelt van winterandijvie op moet worden gelet Volledige lijst Commissie van Advies Alg. Bijstandwet t ARAM ARAM TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 Nr. 80 ZWERFTOCHT DOOR MIDDEN- EN ZUID-EUROPA THESSALONIKI Terug naar de grens van Yougo-Slavië Venetië Een tocht gemaakt door twee avontuurlijke jonge mensen, broer en zus El- bert en Corry Heemsber- gen. Zwitserland VOOR DE TUINMAN Het spookslot aan de Tiber We waren nu dus in Griekenland. Na de avontuurlijke dag met Elbert als mensenredder waren we thans onder weg naar Thessaloniki, per bus van de Staat, over zeer slechte wegen. Na 60 km te hebben gehobbeld kwamen we in Thessaloniki aan. De stad, on geveer zo groot als de stad Utrecht, deed ons zeer druk aan. Overal volle trottoirs en veel autobussen. Wederom weinig personenauto's. Stoplichten wa ren niet op palen gezet maar hingen aan draden in de lucht. De dichtstbij zijnde camping lag ongeveer 15 km buiten de stad. Wij gingen er per bus heen. De camping lag aan zee. We zet ten snel onze tent op en gingen slapen. Op zondag 26 juli werden we gewekt door de hete zon. Om 7 uur was het in de tent bijna niet meer om uit te houden. Het is daar geregeld om de 30 graden Celsius of meer. Ook 's nachts slaap je zonder dekens. Nadat we in zee hadden gezwommen besloten we naar Thessaloniki te gaan. Een tjok volle bus bracht ons er heen. Het viel ons op, dat vrijwel alle dames nogal dik uitgevallen zijn. Een slanke is een uitzondering. De mensen hebben een zeer donker uiterlijk en zijn sterk be haard. Zij zijn wel zeer vriendelijk en tot vervelens toe behulpzaam. Toeris ten zijn er weinig. We worden steeds nagestaard en men mompelt „toursti". Voor 60 cent voeren we met een al weer tjokvolle plezierboot een uur varens hier vandaan. Steeds weer werden een deel van de mensen ge lost aan de kust en wij gingen mee tot aan Pyrrea. We zwommen er tot 8 uur 's avonds. Toen het donker begon te worden gin gen we voor 60 cent weer terug. Thes saloniki, dat vanuit de zee bergopwaarts is gebouwd, bood ons een schitterende aanblik. We gingen terug naar onze camping „Hara". We bleven enkele dagen in de buurt van Thessaloniki. We snuffelden wat rond en zwommen veel in zee. Over de stad zelf zou een boek vol te schrij ven zijn, dus wagen wij ons daar maar niet aan. We gingen gedeeltelijk per bus en liftend tot op 10 km vanaf de grens van Yougo-Slavië. Daarna kwamen we weer in het dorpje waar we op de heen reis hadden vertoefd. De bijna verdron ken Griek ontving ons met open ar men en als het aan hem had gelegen waren we daar weken gebleven. We wisselden adressen uit en liepen naar de grens. Weer vijf Grieke» die lang durig bezig waren onze passen te con troleren. Vervolgens weer twee km lopen naar de Yougo-Slavische grens. Daar had men weer heel lang werk om een visum voor ons uit te schrijven, i Doch uiteindelijk om drie uur 's mid- dags was alles voor elkaar. Met een grote vrachtwagen liftten we verder, 1 samen met nog wat andere lifters, 's- Nachts een zeil over de wagen en we sliepen weliswaar niet warm, doch niet onder de blote hemel. Op zaterdag 1 aug. reden we bijna non-stop door Yougo-Slavië over veel al gammele wegen. Slechts hier en daar aten we wat bij gelegenheden onderweg. Bij Zagreb bogen we af naar het westen, richting Italië. Die streek was rijk te noemen vergeleken bij de rest van Yougo-Slavië. Even voor Lyubliana werden we aan gehouden door een aantal lieden in uniform. Zij sprongen op de wagen en moesten onze passen zien. Tevens ver telden zij ons, dat er tot acht uur niet gereden mocht worden. Het was toen vijf uur. Om half zeven probeerden de chauffeurs het maar weer. Maar weer overal politie-agenten. Het bleek, dat naar hun begrippen het op de week ends „ontzettend" druk was met het verkeer en vrachtwagens moesten dan maar aan de kant. ,s Avonds kwamen we al slapend aan de Italiaanse grens. We werden wak ker gemaakt en de passen werden ge controleerd. We wisselden wat geld en namen enkele folders in ontvangst. En der blauwe zeewater. We gingen om ongeveer acht uur in de slaapzak en zelfs een flinke storm kon ons de rust niet verstoren. We sliepen tot de an dere morgen negen uur. Op maandag 3 aug. namen we de bus naar het centrum van de stad. We staken per boot het Canal Gran de over en gingen de stad bezich tigen. Hierover is al zo veel ge schreven en gesproken, dat wij het maar niet zullen doen. Het is in één woord geweldig. Tot Padova hebben we verschillende Het Chr. Instituut voor blinde en slechtziende kinderen „Bartiméus" te Zeist heeft een miljoen gulden nodig voor de bouw van een mo dern gebouw voor meervoudig ge handicapte kinderen, dat zal verrij zen op een groot terrein tussen Driebergen en Doorn. Eén van de acties, waarmee men geld tracht bijeen te krijgen om deze plannen te kunnen verwezenlijken, is een grote grammofoonplatenverkoop. Deze grammofoonplaat met twaalf liederen gezongen door het Barti- méuskoor, kost f 8,90 (L.P. 30 cm). In Veenendaal is deze l)laat te bestel len bij: mej. J. Osksjm, J. G. Sand- brinkstraat 3. Tel. 2392. SCHAKEN Uitslagen onderlinge competitie Vee- nendaalse Schaakvereniging van maan dag 5 oktober. Vrijdag 9 oktober speelt het 2e tiental de eerste competitiewed strijd in Doorwerth tegen Het Paard I. G. Achterberg - B. E. de Haas 01 Gezicht op het Grand Canal in Venetië. Tientallen gondels zoeken hun weg door het „stadscentrum". verder ging het weer. Om twee uur 's nachts kwam de wagen met een he vig gebonk tot stilstand. We werden wakker en dachten dat we een aan rijding hadden. Het viel gelukkig mee, want we wa ren gewoon een parkeerplaats opge reden en gestopt. We waren nu vlak bij Venetië. Nadat de auto was ver trokken overlegden we wat te doen. Voordat we zover waren kwam er een geüniformeerde man aan met een ge weer om zijn nek. Hij beduidde ons mee te gaan en bracht ons naar een soort „hok". Daarachter mochten we slapen, doch de tent opzetten was er niet bij. Wij kropen in onze slaapzakken en de gewapende man bleef de wacht hou den. Na een zeer slechte nacht braken we, zodra het licht werd, ons leger op. Zondag 2 aug. Daar we Venetië in de verte zagen liggen, gingen we er maar heen lopen. De brug er naar toe was echter eindeloos. Geen bushaltes. Hoelang we gelopen hebben weten we niet maar uitgeput en hongerig kwa men we in Venetië aan. Met een boot gingen we naar een camping aan de zeekant. We kookten en aten wat en gingen slapen. Een paar uur later gin gen we zwemmen in het heerlijke hei auto's. Zij rijden niet lang, want het is hier duur rijden. Overal moet tol be taald worden. En dat is ongeveer net zo duur als de benzinekosten. Het is dan ook vrij rustig op de snelwegen. Een vriendelijke dame neemt ons mee naar het plaatsje Recoaro, een pittoresk plaatsje ongeveer 800 meter hoog in de bergen. Een bekend kuuroord, waar veel mensen komen voor herstel. De vriendelijke dame dreef samen met haar man een grote zelfbedieningszaak. Na het plaatsje te hebben bezichtigd gingen we daar wat eten. We troffen daar ook nog bekenden uit onze om geving. Het zal ook wel eens niet! Het werd laat voordat we op bed lagen die avond. Op dinsdag 4 aug. werden we ge bracht tot aan de snelweg Verona-Mi- lano. Twee Italiaanse meisjes brachten ons tot aan de grens van Zwitserland. Daar stonden we aan de voet van de Simplon-pas. Op een smalle richel gin gen we slapen, uiteraard zonder de tent op te zetten, daar was het te klein voor. Toen we 's morgens wakker wer den waren we wel een beetje naar be neden gegleden, maar dat mocht de pret niet drukken. Nu moesten we over de ruim 2000 meter hoge Simplon-pas. We kropen er gewoon overheen. Daardoor konden we alles duidelijk bekijken. Een pracht natuur. Overal sneeuw en smeltwater dat naar beneden stortte. De afdaling ging natuurlijk was sneller. We liftten nu met een vrachtauto met perziken. Deze bracht ons tot aan Brig in de Rhonevallei. Met andere wagens reden we door het Rhonedal via het bekende Montrieux tot Lausanne aan het meer van Genève. Hier bleven we enkele dagen. De camping was tjokvol en pe perduur. (slot volgt) H. G. Kruithof - C. Wijnbergen 1—0 M. v.d. Bovenkamp-H. Heikamp V* E. Ravenswaay - J. Baars 10 C. Beyer - F. Luchsinger 01 G. R. Kets - J. Dillen 1—0 H. v.d. Bovenkamp-J. B. Griffioen 01 M. de Kleuver - D. J. Kruithof 01 C. ter Hogt - D. J. v. Manen 01 L. Ebskamp - Chr. Baars afg. SCHERPENZEEL DAMDE GOED TEGEN E.D.V. De Scherpenzeelse dammers speelden maandagavond hun eerste competitiewed strijd en ontvingen hiervoor het sterke EDV uit Ede. Doordat SDV niet meer over enige sterke spelers kan beschikken moest het met enige invallers aantreden welk voor het eerst in competitieverband uitkwamen. Aan de lagere borden was de strijd al gauw in het nadeel der SDV-ers beslist waardoor men al spoedig tegen een 8-0 achterstand aankeek. De oudere garde met nieuwkomer van de Vliert deed het beter maar ook zij konden niet voorkomen dat het een dui delijke 14-6 nederlaag werd, alleen vete raan Iprenburg wist zijn partij te win nen in vier andere partijen werd het, niet onfortuinlijk voor EDV, remise. De gedetaileerde uitslagen waren: SDV EDV J. Visser-J. Wassink 1-1 A. Stuivenberg-W. Metz 1-1 M. Inkenhaag-B. v. Duinen 1-1 D. Valkenburg-J. Butselaar 0-2 J. v. d. Vliert-D. Jansen 1-1 B. Valkenburg-G. W. Dieckman 0-2 D. J. Iprenburg-G. Jonker 2-0 W. v. Setten-R. Bakker 0-2 J. Jansen-B, J. v. Ginkel 0-2 L. v. d. Burg-J. v. Berkel 0-2 De grote Kathedraal te Lausanne-Ouchy in de Alpen. KERSTPAKKETTEN VOOR OVERZEESE BESTEMMINGEN Met het oog op een tijdige verzending van zg. Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofd zakelijk emigratielanden) de data opgege ven waarop deze pakketten bij rechtstreek se zeepostverzending uiterlijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde onvoor ziene omstandigheden voorbehouden vóór Kerstmis te kunnen worden besteld: Australië 30 oktober Canada 6 november Nederlandse Antillen (Aruba, Bonaire, Curagao) 19 november (Saba, St. Eustatius, St. Maarten (Ned. gedeelte) 5 november Nieuw Zeeland 13 oktober Suriname 13 november Ver. Staten van Amerika 13 november Zuid-Afrika 12 november Zuid-Rhodesië 6 november Omtrent de data van verzending met niet-rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen, in verband met de tijd van ver werking in de transitlanden, geen inlich tingen worden verstrekt. BIGGEN HEBBEN GROND NODIG Onderzoekingen op de Schothorst heb ben bewezen dat het regelmatig beschik baar stellen van goede teelaarde het beste en goedkoopste middel is ter voorkoming van bloedarmoede. Volgens Amerikaanse onderzoekingen is grond niet alleen zo belangrijk door het gehalte aan bloed- vormende mineralen maar moet ook een gunstige invloed worden toegekend aan de daarin voorkomende bacteriën. Biggen, die over goede grond beschikken, verkrij gen snel een zodanig bacteriën-evenwicht in de darmen dat ze minder gevoelig wor den voor diarrhee, zelfs wordt de groei bevorderd. Biggen die grond ontvingen bleken de eerste weken 15"/o sneller te groeien dan de tomen waarbij dit achterwege werd gelaten. Verstrekte men gesteriliseerde grond, dan bedroeg het verschil in groei slechts 8%; waaruit een duidelijk gunstig effekt van de bacteriën tot uiting komt. ELEKTRISCHE VLOER VERWARMING IN STALLEN Elektrische vloerverwarming heeft vele voordelen boven verwarmingstoestellen, welke de ruimte via convectie verwar men. Bij de laatste methode bevindt de warme lucht zich namelijk onder het pla fond en de koudste op vloerhoogte, aldus Landbouwdocumentatie. Verwarming wordt echter hoofdzakelijk gebruikt voor de opfok van jonge dieren, de warmte moet dus op de plaats zijn waar de die ren zich bevinden en dit is op vloer hoogte. Dit wordt bereikt door vloerver warming. Een goede isolatie van de stal is van groot belang. Ondanks het feit dat elektriciteit duurder is dan olie of gas zullen hierdoor de kosten van vloer verwarming niet hoger zijn dan bij con- vectieverwarming. Om een maximale vloertemperatuur van 50° C voor kuikens en 36° C voor biggen aan te houden kan men gebruik maken van stroomtoevoer gedurende 24 uur per dag of alleen tijdens het goedkope nachttarief. Bij de laatste methode moet een flinke laag strooisel aanwezig zijn. SLAP Tijdens het mooie weer zijn onlangs 200 arbeiders van een chocoladefabriek te Birmingham naar huis gestuurd tot het weer zou omslaan. Door de warmte werd de chocola zo slap dat hij niet meer te verwerken was. 2 Bat WEST-DUITSE MILITAIREN IN BUDEL HEBBEN EIGEN GARNIZOENSKERKEN. Ten behoeve van de ongeveer drie duizend West-Duitse militairen, die in het Brabantse plaatsje Budel hun opleiding krijgen, zijn maandagochtend een Pro testantse- en een Katholieke Kerk ingewijd. Foto: Misterial Director dr. Kau- mann overhandigt de beide geestelijken de sleutels van hun kerk. Links de Pro testantse Bisschop D. Kunst, rechts: de Katholieke Bisschop dr. Hensbach, die voor deze plechtigheid speciaal van het Concilie uit Rome was overgekomen. Een sinaasappel heeft pitten en parten. In het Protestants Interkerkelijk Thuisfront P.I.T. werken pittige partners tezamen om een beroep te doen op het Neder landse volk ten behoeve van de geestelijke verzorging der in Nederland en over de grenzen dienende militairen. Een gift aan het P.I.T. komt ten goede aan: de bouw, restauratie en uitbreiding van militaire tehuizen in Nederland, Duitsland, Suriname en Nederlandse Antillen; aanschaf van bijbels, lektuur enz. t.b.v. de arbeid der vloot- leger- en luchtmachtpredikanten; voor uitbreiding van kerstpaketten, kerstversieringen in hospi talen enz. enz. Het doel van de in het P.I.T. samenwerkenden is: Evangelie-verkondiging aan de tienduizenden jonge mensen in militaire dienst. Daarom P.I.T.-kollekte in de week van 12 t/m 17 oktober a.s. Zeg niet: „daar heb ik part noch deel aan", maar verhoog uw part met minstens driekwart! Volgende week gaat weer een groep pittige PIT-kollektanten voor PIT op pad. Stel hen niet teleur, GEEF GUL! Kollektanten en kolleklrices zijn nog hartelijk welkom. Wie wil er een wijk voor zijn rekening nemen? U kunt u hiervoor aan melden op Rembrandtlaan 45. Op tal van onverwarmde en lichtverwarmde glastuinbouwbedrijven is winter andijvie een jaarlijks terugkerende teelt. Er is zelfs wat uitbreiding, omdat men andijvie als winterteelt kiest op die bedrijven waar de slateelt te veel moeilijk heden geeft. Aldus de heer H. C. Ouwerling van het Rijkstuinbouwconsulent schap te Naaldwijk. van de kwaal. Daarom moet men het glas op het plantenbed laten, ook al groeien de jonge plantjes vrij snel. Wel kan men door ruim luchten trachten de groei iets af te remmen. Van be lang in dit verband is voorts, dat bij het uitplanten, de plantjes voorzichtig van het plantenbed worden genomen. Hierbij komt het er vooral op aan, dat wortelbreuk moet worden voorkomen. In de kas waar de planten komen, zijn vooral de groeiomstandigheden van in vloed op het optreden van voetrot. Als de grond te droog of te zout is, of wel licht een wat minder gunstige struc tuur bezit, is het optreden van voetrot welhaast zeker. Vandaar dat de grond in goede conditie moet zijn. Op gron den die vooraf chemisch zijn ontsmet of waarvan de grond is gestoomd, ver dient een extra bevochtiging aanbe veling. Enkele malen beregenen in de eerste tijd na het uitplanten is vooral van belang in die kassen, waar de kwaal jaarlijks optreedt. Door berege nen blijft de grond goed vochtig en worden gunstige groeivoorwaarden ge schapen. En dit is juist wat helpt ter voorkoming. Een nog betrekkelijk nieuw aspect van de winterandijvieteelt is de toe diening van koolzuurgas. In verwarmde kassen kan men reeds begin november met de toediening beginnen. Behalve een snellere groei en een zwaarder ge was bereikt men hierdoor ook, dat de planten minder gevoelig worden voor rand. Bij de koude teelt heeft toediening van koolzuurgas voor de winter weinig zin. Men zou dan met een groter ge was de winter ingaan, waardoor de ge voeligheid voor vorst groter is. On danks de redelijk goede mogelijkheden die er zijn om andijvie tegen vorst af te dekken met plasticfolie, kan men toch beter met koolzuurgastoediening wachten tot na de winter. Er is dan nog een oogstvervroeging van 10-14 dagen mogelijk, terwijl bovendien de kwaliteit van de sneller gegroeide an dijvie beduidend beter is dan wanneer deze behandeling niet wordt gegeven. De vroegste andijvie-uitplant vindt reeds vanaf 20 september plaats; nage noeg uitsluitend op bedrijven waar men het gewas wat kan forceren. Voor de koude teelt is begin oktober de meest geschikte planttijd. Andijvie, die na half oktober wordt uitgeplant, ont wikkelt zeer grof blad en vormt maar zelden een mooi, fijn gekruld bladrozet. Wordt te vroeg uitgeplant dan ontwik kelt zich vaak een gevoelig gewas, dat maar al te vaak flinke schade oploopt door rand. Hierbij ontstaat een bruin- verkleuring en afsterving van de ran den van de oudste bladeren, die later in het jaar bij hoge luchtvochtigheid gemakkelijk tot rotting kunnen over gaan. Een zoute, zure of te droge grond kan het optreden van rand mede in de hand werken. Over het stadium van ontwikkeling van de planten bij het uitpoten be staat nogal wat verschil van mening. Er zijn telers, die oude, zware planten prefereren, terwijl anderen bij voor keur een kleine, jonge plant uitzetten. Voor de normale planttijd in de kou de kas is een jonge plant het aller beste. Deze ondervindt de minste stoor nis in groei en vormt het gemakkelijkst een voldoende ontwikkeld wortelstel sel. Alleen als men vroeger plant dan normaal kan een wat grotere, oudere plant op haar plaats zijn. De wat moeilijker start van deze plant vormt een natuurlijke rem op te snelle, we lige ontwikkeling, wat gunstig is om „randen" te voorkomen. Een van de moeilijkheden bij de winterteelt is op treden van voetrot. Hierdoor kan soms lange tijd uitval optreden, omdat aan getaste planten zich nauwelijks of nooit herstellen. De opkweek van de andijvieplanten is reeds van invloed op het optreden van voetrot. Als er onder glas wordt gezaaid en kort voor het uitplanten glas wordt verwijderd, vormen de sterk veranderde groeiomstandigheden een gunstige aanleiding tot het optreden MINDER TREKKOEIEN IN WEST-DUITSLAND Iedere vakantieganger die naar het zonnige zuiden trekt zal telkenjare met verwondering vaststellen dat in Zuid- Duitsland nog trekkoeien worden ge bruikt. Overigens gaat dit aantal snel dalen want in een jaar tijds is het aan tal trekkoeien met ruim 73.000 oftewel 17,5% verminderd. De gehele melkvee stapel in West-Duitsland verminderde trouwens met bijna één procent. De Zuid-Duitse bergboeren zijn vaak op het gebruik van trekkoeien aange wezen, omdat enerzijds de bedrijven vaak te klein zijn voor het houden van een paard, maar anderzijds is de trek kracht van een os of koe veel zeker der. Dit laatste spreekt dus te meer omdat aan het vervoer op de smalle wegen in bergachtige streken veel ri sico's zijn verbonden. Speciaal de wijn bouwers beschikken vaak over trek- vee. Hieronder vermelden wy de volledige lyst van 15 personen, die zyn aangewezen als leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 75 der Alg. Bijstandwet. In de vergadering van de gemeenteraad werd hierover langdurig gediscussieerd. Uiteinde lijk ging de raad met de voordracht akkoord met uitzondering van de voorgestelde heer H. W. Hannink, districtsbestuurder van „De Eendracht", die niet gekozen werd. In zijn plaats werd de heer T. Verkuyl, lid van de raad aangewezen. De voltallige commissie bestaat uit de volgende personen: C. N. van Kuijk, Markt 8bis, lid van de Raad en wet houder van Sociale Zaken, tevens aan te wijzen als voorzitter; L. R. A. Ester, Westersingel 611, lid van de Raad en bestuurder van het Christelijk Natio naal Vakverbond; P. G. van Ojik, Klaas Katerstraat 94, lid van de Raad en be stuurslid van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg; H. Berg man, Ferd. Bolstraat 42II, bedrijfslei der streekwerkplaats voor mindervali- den, diakonaal werk Gereformeerde ge meente (Gereformeerde Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika); W. Bul- sink, Jan van Goyenstraat 4, hoofd Chr. B.L.O.-school, vereniging „Philadelphia" en jeugdwerk Gereformeerde Kerk; J. N. Elenbaas, J. P. C. Leinweberstraat 40, diaken Gereformeerde kerk, be stuurslid Chr. sociaal centrum; J. B. Paagman, Bergweg 92. voorzitter R.K. Caritas-stichting en R.K. Instituut voor maatschappelijk werk; Mevr. C. J. van Pijpen-Blonk, Westersingel 23, diak. werk Hervormde gemeente „Sola Fide"; E. T. van Rees, v. d. Duyn van Maas damstraat 17, diak. werk Gereformeer de gemeente (Gereformeerde gemeenten in Nederland); A. Roor, Bergweg 90, voorzitter Hervormde commissie voor maatschappelijk werk en gezinsverzor ging; Drs. S. Tigchelaar, Stationssingel 40, voorzitter jeugdwerk „De Instuif"; C. Versteeg, Zandstraat 123, diaken Chr. Gereformeerde kerk (Hoofdstraat), be stuurslid burg. instelling voor maatsch. zorg; W. van de Weerd, J. P. C. Lein weberstraat 48, bestuurslid Chr. B.L.O.- school, diak. werk Chr. Gereformeerde kerk (Beatrixstr.); G. Zoet, Ambacht straat 10, diaken Hervormde gemeente; T. Verkuyl, lid van de Raad en be stuurslid N.V.V. DAAD De leidster van een padvindersgroep te Croydon heeft er veel moeite mee gehad om één van haar welpen ervan te overtuigen dat hij niet de juiste op vatting van een „goede" daad had. Hij was aan de kant van een autoweg gaan staan om de automobilisten te waar schuwen dat iets verderop politie agen ten controle op de snelheid stonden uit te oefenen. Het jongetje is teleurgesteld afgedropen zich afvragend hoe hij dan wél elke dag een goede daad zou kun nen doen. (17) Behoedzaam rondspiedend dwalen Aram en Presto door de kille, donkere zalen van het slot. Geen enkel teken van leven, fluistert Presto, on rustig om zich heen kijkend. Maar nauwelijks heeft hij de woorden over de lippen of de beklemmende stilte wordt verscheurd door een klagende kreet. Wa wat is dat? stamelt Presto achteruit deinzend. Uilen zegt Aram grinnekend, gewone steenuilen kijk, daar zitten ze, in de hanebal- ken Dan blijft hij eensklaps verrast staan bij een ijzeren toorts, die boven hem aan een zuil be vestigd is. Aha, zegt Aram triomfantelijk, zie je die klinknagels, Presto, waarmee die toorts in de steen is geklonken? Gloednieuw!! En ook de toorts ver toont nog geen spoor van roest, hoewel de wanden hier druipen van het vocht. Die moet hier dus pas kortgeleden aangebracht zijn!! Het kasteel is be woond!! Bravo Aram, een schrandere conclusie, klinkt plotseling een harde scherpe stem boven hen. Verrast draait het tweetal zich om. Boven aan een brede trap staat een lange, donkere gestalte. Kom verder vrienden, glimlacht de man en hij maakt een uitnodigend gebaar, welkom in de woning van Merlin, de Tovenaar (wordt vervolgd)

De Vallei | 1964 | | pagina 3