cte vailsC bcotde j et Setter S I NEDERLANDSE COUTURE iiiKnl R0SELLA HL f.139.- CHEVROLET SCHERPENZEEL Uit mode die wij 99aan de man99 brengen! ANVV-onderzoek over Duitse toeristenbezoek aan Nederland II V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE DS. G. MENKEN 85 JAAR ACTIE ZWARTE ZES SPION voor NAPOLEON fmrm M: NYLONS in de nieuwste kleuren KIEST U BIJ: Fa. L. HEY Deze jas maakt Uw entree opvallend. Een beste tweed in een fraaie warme gloed volle uitvoering. Tweed blijft mode-favoriet. Deze jas overbrugt levensni veaus. Ook met een KIJK- plan welkom, heren. Hoofdstraat 90 Tel. 2163 Veenendaal Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN lOokt.: Jan Kosters (Eist) Ina Hofland (Rhenen) 11 okt.: Ineke Nijland Gijsbert Baars (Achterberg) 12 okt.: Evert Nijland Rudi Bekker (Rhenen) 13 okt.: Henny Hey 14 okt.: Henny Huiberts Diny v. d. Weerd 15 okt.: Ernst van Leeuwen (Eist) Ina Graats Gerrie Brinkman (Eist) Evelientje Budding Marinus de Rooi Wilma Hendriks 16 okt.: Jerphasina Tollenaar (Achterberg) Van harte gefeliciteerd allemaal en een heel prettige verjaardig gewenst van Tante Jos ZILVERPAPIER EN CAPSULES Van Corrie en Jannie van Schaik, Fieteke van Dijk, Jantje en Tiny Geeren- stein en de 3e, 4e, 5e en 6e klas van de Rijk van Gaasbeekschool heb ik deze week een hele berg capsules gekregen. Allemaal reuze hartelijk bedankt. Spa ren jullie allemaal weer net zo hard door? Groeten van Tante Jos Figuur a en b NAALDWERK VOOR EEN REGENACHTIGE DAG Neem wat grof materiaal, bijvoorbeeld hessisch linnen of canvas en maak daar van een paar mooie eetmatjes voor de zomervakantie. Figuur a laat een rode mat zien met blauwe randen en een blauw lint als versiering. Voor elke mat heb je een stukje materiaal nodig van ongeveer 38 bij^ 28 cm. Knip elk stuk zorgvuldig uit langs de draden van de lange zijden. Het lint, waarmee je de rand maakt, is katoen van drie cm breed. Je hebt een strook nodig van ongeveer 136 cm lang. Voor iedere versiering heb je dan een strook nodig van ongeveer 28 cm lang. (zeven plus één) uit het matje getrokken draden (figuur 6). Als je dat gedaan hebt, trek je een'draad uit ongeveer drie cm van de rand af langs de gehele omtrek van het matje. Langs de aldus verkregen lijn maak je een rand door middel van knoopgatssteekjes (figuur c). Op de hoeken maak je een extra steek. Tenslotte verkrijg je de franje door bui ten de knoopgatrand de draden uit het matje te trekken. Figuur d „Pappie, kijk eens wat ik van mammiq heb gekregen!" Figuur c DE MEEST WOESTE VAN ALLE Welk dier is het gevaarlijkst? De leeuw, de tijger of de beer soms? Al deze dieren zijn erg sterk, zo sterk, dat elk van hen met een enkele slag van zijn poot een mens kan doden. Maar er is nog een ander dier, dat zelfs door de meest woeste tijger ook zelfs niet in zijn droom zal worden aangevallen. Dat is de Indische buffel, de zogenaamde waterbuffel. Dit dier is zwaar en sterk gebouwd en heeft lange horens, zoals je in de tekening kunt zien. De waterbuffels trekken in kudden van ongeveer 50 stuks. Zij worden gauw boos en als dat gebeurt, vallen zij hun slacht offer woedend aan. Als een waterbuffel aanvalt, is hij ontzettend woest en gevaar lijk. Vreemd genoeg echter kunnen deze buffels worden getemd en gebruikt als huisdieren en dan zijn ze zo mak, dat zelfs een kind hen kan hoeden. Maar dan opeens kan de buffel tot zijn wilde staat terug keren, vooral als hij een hevige afkeer koestert van een vreemdeling, wiens eni ge kans op redding dan de dichtstbijzijn de hoge boom is. Niet alleen wat de handel betreft, maar ook op het gebied van het toerisme is Duitsland de belangrijkste partner van Nederland. Terwijl er enerzijds meer Ne derlandse vakantiegangers naar Duits land gaan dan naar enig ander land, vor men anderzijds de Duitsers verreweg de grootste groep buitenlandse bezoekers van Nederland. Gezien het grote belang van het toe ristenverkeer van Duitsland naar Ne derland, heeft de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenver keer (ANVV) in de Bondsrepubliek een onderzoek laten instellen naar het ge bied van herkonist, de opleiding, de so ciale status en dp leeftijd van de Duitse bezoekers, alsmede naar hun oordeel over ons land. Van de bezoekers voor een week-end of langer was de afgelopen drie jaar 55 afkomstig uit Rijnland/Westfalen en 14% uit Nedersaksen en Bremen. Uit de andere, niet aan Nederland gren zende, deelstaten kwam dus 31 Van deze toeristen bracht ongeveer de helft de laatste vakantie door aan zee. Rond tweederde reisde per auto. Circa tweederde ook was na de oorlog al eerder in ons land geweest. Tussen hen die Nederland als vakan- toedoel kozen en degenen die naar an dere landen gingen, bestonden enige opvallende verschillen. Van de eerste categorie had 9 een universitaire op leiding en van de tweede 5%. Van de bezoekers die Nederland genoot voorts 22 een maandinkomen van meer dan 1250 DM en behoorde 40 tot het hoger personeel, de onafhankelijke zakenlie- velden, de architektuur en stadsgezich ten, het lage peil van de prijzen en de goede wegen. Tegenover de opmerkingen van waar derende aard stond een aanzienlijk ge ringer aantal klachten. Voorzover er klachten waren hadden deze betrek king op uitingen van anti-Duitse ge zindheid, de wispelturigheid van het weer, de hoogte der prijzen en de druk te op het strand. VEENENDAAL Ds. G. Menken te Zutphen, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerken in Nederland, hoopt dinsdag 6 oktober a.s. vijfentachtig jaar te worden. Ds. Menken werd op 6 oktober 1879 te Finsterwolde in de provincie Groningen geboren. Als jongen van ruim zestien jaar ging hij in februari 1896 naar het Instruc tie Bataljon te Kampen, waar hij ruim zes jaar later, n.l. in september 1902 werd bevorderd tot officier bij de infanterie. In 1915 verliet de heer Menken de mili taire dienst met pensioen. Nadat de heer Menken ongeveer een jaar later door de particuliere synode van Utrecht op grond van art. 8, thans art. 6, van de kerkorde Een autosnelweg is een weg om op te rijden, niet om op stil te staan. Maar wilt u toch stoppen, bijvoorbeeld om wat te rusten, of dwingt een technisch gebrek aan de auto u tot stoppen, doe dat dan op de vluchtberm. Stop nooit op de rijbaan. Dat is levensgevaarlijk voor het met hoge snelheid naderende verkeer. Over snelheid gesproken. Een autosnelweg is een snélweg. Een te langzaam rijdende auto is daar een obstakel. De snelheid aanpassen aan die van het overige verkeer, doet het verkeer op de autosnelweg soepeler en dus veiliger verlopen. Uitermate gevaarlijk is het achteruitrijden op de snelweg, bijvoorbeeld om naar een gemiste afrit terug te keren. Verstandiger is het dat te doen via de volgende afrit. Te langzaam rijden, stilstaan of achteruitrijden vormen samen één van de zes fouten, die Rijkspolitie en Verbond voor Veilig Verkeer gezamenlijk in de „Actie Zwarte Zes" bestrijden. Te langzaam rijden, stilstaan of achteruitrijden. den of de beoefenaars van vrije be roepen en van de bezoekers van andere landen respectievelijk 15 en 32%. Ten slotte kreeg Nederland 28 van de toe risten uit de leeftijdsgroep van 30 tot 40 j3ar en de andere landen 21 Het meest waardeerden de Duitse toeristen het goede onderhoud en de properheid van de huizen, de vriende lijkheid van de mensen, het eten, het landschap, de zeestranden, de bollen- Als je je langwerpige stukje materiaal hebt uitgeknipt, moet je in de breedte richting net zoveel draden uittrekken als nodig zijn om het lint doorheen te trek ken, hetgeen je dan doet door dat lint eerst over tien draden heen te trekken, dan onder tien door enzovoort, totdat je de overkant bereikt. Het lint, dat je nodig hebt om de rand van je mat te maken, vouw je over de ge hele lengte. Als dat mogelijk is, strijk het dan even dubbel, want dat zal het ge makkelijker maken om het vast te naaien. Buig het ongeveer 1 cm over de ruwe hoek en begin dan aan een kant met het vast te zetten. Let er wel op dat de hoek van je mat keurig in de vouw van het band komt. Ga dan naar de volgende hoek en zo verder, maar naai steeds zover in de hoek als je maar kunt (figuur 2). Voor de hoeken ga je te werk zoals je ziet in figuur 3, dus heel precies het band vou wen. Als je helemaal rond bent geweest vouw je het band open en ga je te werk als in figuur 4 a en b nadat je het over tollige band hebt afgeknipt. Je naait steeds door alle naadjes heen met kleine rijg- steekjes. Het matje met de franje, dat je in figuur b ziet, is gemaakt van hessisch linnen in naturelkleur, met afgewerkte rand en versieringen in rood en blauw katoenen garen. De versieringen maak je als volgt: Op de plaats, waar je zo'n streep wilt trekken, trek je zeven draden uit. De achtste draad trek je maar aan een kant een klein beetje uit. Daaraan maak je vier even lange draden vast, waarna je voorzichtig aan het andere eind van die achtste draad gaat trekken. Het gekleurde draad, dat je precies in het midden aan de achtste draad hebt vastgemaakt, wordt dan meegetrokken en vervangt de acht Het is weer een enerverende tijd ge weest voor de Nederlandse couturiers: de najaarsshows moesten draaien. Max Heymans toonde een zeer per soonlijke stijl in een bijna geheel beige en grijze collectie. Als voorbeelden gel den het geruite deux-pièces links en de wijd vallende mantel rechts. Het deux-pièces is van een wollen bruin zwarte Sherlock-Holmes-ruit gemaakt, die is gecombineerd met zwarte wollen stof, zwart tresband en een enorme zwarte gitten-ketting. De jas is van grijze en camel-kleurige wollen mo hair gemaakt. Het doet denken aan een grote wollen deken, die je omslaat, te meer daar er geen sluiting aan de man tel zit. De hoeden van Max Heymans zijn ook het vermelden waard; ze maken de creaties compleet. Hij vervaardigt ze vaak van dezelfde stof als het pak, de garnering bestaat uit bont of stiksels. Deze couturier gebruikt, evenals de an deren, hoofdzakelijk natuurvezels voor zijn collectie: wol voor pakjes en jas sen, wol en zijde voor avondkleding. De Haagse couturier Ernst Jan Beeuwkes bracht een zeer goed ver zorgde collectie, waarbij een grapje niet ontbrak. Op de tekening tweede van links een geheel in het zwart ge hulde, poedelachtige juffrouw. De cou turier noemde het pak Wouff en deed de mannequin een witte halsband om. Het materiaal van de jas was een zui ver wollen Shetland. De algemene lijn van deze collectie was die van de redingote en gérende rokjes. Het lila, wollen tweed pak, midden boven, werd gecompleteerd met een klein hoedje van dezelfde stof. De geraffineerde col was van struisveertjes gemaakt, geverfd in de kleuren van de tweed. Hieronder een cocktail-jurkje van Ferry Offerman, dat van wollen geor gette is gemaakt. De lijn is klokkend met opgeknipte taille, die wordt geac centueerd door een fraaie broche. Een levendig effect geeft de nertsrand aan de zoom. Er was een verrukkelijke stola bij van hetzelfde bijna zwarte nerts bont. Tenslotte rechts op de tekening nog een pakje van Offerman van room kleurige wollen matting. Drie branden- bourgs van dezelfde stof, nertsmanchet ten en een nerts-sjaaltje garneerden dit pakje. (13) „Oostenrijks victorie is nabij, maarschalk", Schulmeister. „Als u nu aanvalt, kunt u zeker zijn van de overwinning. Het Franse leger heeft het zo druk met terugtrekken op de Rijn, dat het niet eens zal merken, dat u het volgt. U zult het hele leger in één klap kunnen vernietigen!" De oude Oostenrijkse maarschalk sprong op. „U brengt me daar prachtig nieuws", zei hij en hij begon onmiddellijk maatregelen te treffen voor een bliksem - aanval. In de loop van enkele uren werden 30.000 sol daten op de been gebracht, die van het garnizoen in Ulm marcheerden naar de plaats, waar (volgens Schulmeister) zei Bza-64 Napoleon vandaan was getrokken. (14) De Oostenrijkse soldaten trokken op in wat zij ver onderstelden te zijn het kielzog van het Franse leger. Maar plotseling zagen zij tot hun grote verrassing de Fransen op hen afkomen. Binnen enkele seconden was de lucht zwart van de rook der kanonnen Franse kanonnen. Het Oostenrijkse leger werd uiteengeslagen, maar maarschalk Mach bulderde „voorwaarts, voor waarts!" (wordt vervolgd) Hoofdstraat 45, Telefoon 2163 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 (singuliere gaven) was toegelaten tot het ambt van predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij naderhand na praeparatoir examen door de classis Utrecht was beroepbaar verklaard in ge noemde Kerken werd hij op 27 januari 1918 bevestigd als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Scherpenzeel in Gel derland. Op 23 oktober 1921 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Game ren in de classis Tiel, vanwaar hij op 12 december 1926 naar die van Genderen in de classis Almkerk in Noord Brabant vertrok. Deze zijn derde en laatste ge meente diende Ds. Menken tot 1 novem ber 1943 toen hem op vierenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat woonde Ds. Menken vele jaren te Deventer, vanwaar hij enige tijd ge leden naar Zutphen verhuisde. Ongeveer tien jaar geleden verscheen van zijn hand een boek „De duur der Schepping en de geschiedenis der wereld". RINGAVOND VAN C.P.J. IN SCHERPENZEEL De Ring Zuidwest Veluwe van de Chr. Plattelandsjongerenbond organiseert op donderdag 8 oktober een Ringavond in gebouw Philaletus te Scherpenzeel. Het programma vermeldt o.a. een film vertoning over Israël en Afrika. De heren T. Dirksen uit Maarsbergen en Joh. van Lakerveld uit Utrecht zullen een aantal kleurenfilms vertonen. Beide heren hebben reeds vele landen buiten Europa bezocht o.a. Kenya, Tangayka, Uganda, Egypte en Israël. Van al deze reizen maakten zij kleurenfilms. In februari en maart van dit jaar reisden zij samen door de Libanon, Syrië en Jordanië. Van al deze reizen worden donderdagavond films vertoond. Aan het programma zal de muziekver. „Weerklank" uit Veenendaal medewerking verlenen. De opbrengst van deze ring avond is geheel bestemd voor het jeugd werk. Zoals gewoonlijk is de toegang ge heel vrij. MONSTER De 90-jarige mevrouw Frankenstein in een Duits stadje heeft zich een an der telefoonnummer laten geven. Zij had rust nog duur meer omdat grap penmakers haar voortdurend opbelden met de vraag „Spreek ik met het mon ster van Frankenstein?" KNOCK-OUT Jagers te Villegailhenc (Frankrijk) hebben van verbazing vergqjen op het konijn te schieten dat in hun vizier liep. Het beest maakte een verrassende buitelsprong waardoor de haar achter volgende jachthond tegen haar opbotste en ook een duikeling maakte. Het dier dat na de botsing zijn ren voortzette bleek het konijn te zijn. De hond lag levenloos ter aarde.

De Vallei | 1964 | | pagina 4