DE WAAL bij elke PHILIPS platenspeler! 129.- f Fa. F. v. d. Bosch Fa. W. van Schuppen en Zn. zuiver scheerwol DIJKSTRA MAG. HET ANKER Grote dames handwerk tentoonstelling avrjjts Ds. C. Langbroek per 23 oktober legerpredikant af Haast u! Tijdelijk! 3 Langspeelplaten (30 cm) voorf 9.50 ADVERTEREN DOET VERKOPEN Classis ziet geen heil in voorstel synode Viering Avondmaal Ex-priester spreekt voor chr. geref. mannen Kadercursussen Damescomité Gezamenlijke jeugddienst 8100 gulden voor de kerk Eigen kerkbouwaktie Bedankt voor beroepen Ook ds. Bos op herhalingsoefeningen Beroepen Na eenjarig verblijf tussen onze militairen ANDERS Niveau Contact MANUFACTUREN BEDDEN&LEDIKRNTEM GEVESTIGD: B.E.A. RIJSCHOOL Vraagt u vrijblijvend eens inlichtingen o.a. 10 rittenkaart speciaal tarief. BERICHT VAN INZET SALONWAGEN L. H. Pater Hebt u het goede moment afgewacht om u een grammofoon aan te schaffen? Bij aan koop van een Philips platenspeler geven we nu drie prachtige langspeelplaten voor niet meer dan f. 9.50. Kom dus nu kiezen uit onze prachtige serie Philips apparaten, stuk voor stuk uitblinkend door na tuurlijke weergave. Wat zult u genieten van uw nieuwe langspeelplaten, met meer dan twee uur zorgvuldig uitge kozen muziek! Kom vlug, kom morgen al: deze aan bieding is tijdelijkl Fa. L. HEY Veenendaal enorm gesorteerd in zwarte mantels en japonnen Ook zeer grote maten Met genoegen nodigen wij U uit voor een bezoek aan onze hand werk tentoonstelling. De kollekties zijn bijzonder fraai en geven een indruk over alle tak ken van borduren. Wij tonen U o.a. een kompleet gobelin interieur en een unieke kol- lektie buitenlandse gobelins. Voor de jeugd is er een attractieve afdeling met viltwerk. De tentoonstelling wordt gehouden in de oude Brandweer Kazerne (bij de Markt) te Veenen daal en is geopend van 9 t/m 17 okt. '64 van 's middags 2 uur tot 's avonds 9 uur. Zondags geslo ten. Zaterdag 17 okt. sluiten wij om 6 uur. DAMES HANDWERKEN EN MODE ARTIKELEN Hoofdstraat 12 Veenendaal Telefoon 3078 Laat bloemen uw tolk zijn en De Vallei uw blad! Jac. v. Schuppen De classicale vergadering van de her vormde kerk heeft te Doorn het voor stel van de generale synode inzake het stichten van buitengewone wijkge- meenten behandeld. De strekking van dit voorstel kwam reeds eerder in deze rubriek ter sprake en behelst het opheffen van de zoge naamde noodvoorzieningen, waarvan „Sola Fide" te Veenendaal er één is. Er zijn drie mogelijkheden: geheel samengaan, „Sola Fide" als buiten gewone wijkgemeenten met vertegen woordiging in de centrale kerkeraad van de „grote" hervormde gemeente of als buitengewóne wijkgemeente in wording zonder vertegenwoordiging in de centrale kerkeraad. Volgens de voorzitter van de centrale kerkeraad te Veenendaal, Ds. A. Vroeg- indeweij, in het Veens Kerkblad vond de classis in het voorstel van de syno de niet dé oplossing. Unaniem was men van mening, dat op de voorgestelde manier de verschillende groepen uit de gemeente nog verder uit elkaar worden gedreven. Men mag hieruit conclude ren, dat men van geen van beide voor gestelde buitengewone wijkgemeenten enig heil verwacht. Het laatste woord hierover is nog niet gesproken. Dat doet de generale synode, reke ning houdend met de adviezen van 45 classicale vergaderingen. Vóór 1 januari a.s. moet over de zaak beslist zijn. De hervormde kerkeraad van Eder- veen heeft in de kerkbode twee ver zoeken gericht tot de gemeenteleden ten aanzien van de viering van het Heilig Avondmaal. In de eerste plaats wordt een verzoek gericht tot de mensen die niet in hun eigen woonplaats aan de avondmaals viering kunnen deelnemen, om zich in de plaats waar men logeert te melden bij één van de leden van de kerkeraad voordat men aan het avondmaal deel neemt. Het tweede verzoek gaat uit naar de vrouwelijke gemeenteleden. De kerke raad vraagt dezen een hoed op te zet ten als men aan het avondmaal gaat en ook bij de doopbediening. Volgens de kerkeraad is dit een uiting van eer bied, die men ook op audiënties bij de Koninging niet nalaat en daarom zeker niet als men gaat tot de Koning der Koningen. Voor de kring van chr. geref. man- nenverenigingen te Ede, Veenendaal en Bennekom spreekt 12 november a.s. de oud-r.k. priester Ds. H. J. Hegger, ge reformeerd predikant te Velp. De bij eenkomst wordt gehouden in de chr. geref. kerk te Ede en heeft als onder werp: „De hedendaagse oecumene tus sen roomsen en protestanten". In deze maand worden in de consis torie van de Julianakerk kadercur sussen gegeven, die uitgaan van de hervormd-gereformeerde jeugdbonden. Gisterenavond behandelde de heer G. Boer te Amersfoort het onderwerp „Gesprekstechniek", 15 oktober be spreekt de Utrechtse jeugdpredikant Ds. G. H. Jorissen de „Zelfwerkzaam heid in het jeugdwerk" en op 22 ok tober komt de heer C. van Iterson te Vreeswijk spreken over „Werken met groepen". Dr. C. Graafland, predikant van de herv. middenwijk te Veenendaal, heeft een dertigtal dames in comité ver enigd om de gemeenteleden bij be paalde gelegenheden te laten merken, dat de „kerk er ook bij is". Deze dames zullen ieder in het hun toegewezen wijkje bezoeken af leggen in de hervormde gezinnen, waar heuglijke gebeurtenissen, zoals geboorten, huwelijksfeesten e.d. te melden zijn. A.s. zondag begint in de Cunerakerk te Rhenen weer een jeugddienst, die uitgaat van de hervormde- en de gereformeerde kerk ter plaatse. Voorganger is Ds. J. Wiersma, her vormd legerpredikant te Ede. Ten behoeve van de hervormde kerk te Ederveen werd in het marktgebouw aldaar een bazar met vele attrakties gehouden. Het werd een zeer druk bezocht- en winstgevend zaakje. De opbrengst was 6000 gulden voor de kerk en 2100 gulden voor het orgel fonds. De hervormde kerken te Achterberg en te Overberg zullen niet meedoen aan de landelijke kerkbouwaktie „Ant woord '64", die maandag a.s. start. Beide kerken zullen op eigen gele genheid gaan inzamelen en de op brengst bestemmen voor de eigen kerk. In Achterberg heeft men geld nodig om de kerk te restaureren en in Over berg om het kerkgebouw te vergroten. Ds. P. de Jong te Veenendaal heeft bedankt voor de beroepen die op hem werden uitgebracht door de hervormde kerkeraden van Barneveld en Papen- drecht. Evenals Dr. C. Graafland reeds deed gaat ook Ds. A. A. Bos te Veenendaal op „herhalingsoefeningen". Niet als legerpredikant, maar als deelnemer aan een meerdaagse confe rentie voor predikanten in het semi narie van de hervormde kerk te Drie bergen. De conferentie wordt gehou den van 19 tot 30 oktober a.s. De hervormde kerk te Eist heeft een beroep uitgebracht op Ds. J. Smit te Lopik. Met ingang van 23 oktober a.s. zal ds. C. Langbroek, Chr. Geref. predikant te Veenendaal de wapenrok uittrekken en zich na een eenjarig verblijf tus sen onze militairen weer gaan wijden aan het pastorale werk van zijn ge meente. De 36-jarige majoor-veldprediker ds. Langbroek nam dit besluit, ondanks herhaald aandringen van hoge militaire autoriteiten om het dienst verband te verlengen. Een hoofdofficier verklaarde in dit verband dat hij van mening was, dat ds. Langbroek uitermate geschikt was voor het ambt van legerpredikant en in de militaire dienst zijn carrière kon opbouwen. Ds. Langbroek zelf is zeer verheugd dat de kerkeraad zo welwillend was hem een vol jaar af te staan en nam zijn besluit in de wetenschap dat hij in Veenendaal zijn taak en arbeidsterrein heeft gevonden. Temeer omdat de laatste tijd in landelijk verband een aantal jonge predikanten in de Chr. Geref. Kerk door de dood werden weggerukt vond ds. Langbroek dat hij, nu er in dit kerkverband zoveel open plaatsen vielen, zijn eigen plaats bin nen de kerk weer moest gaan opvatten. Overigens beseft ds. Langbroek terdege dat de situatie in de mili taire gemeenschap geweldig ver schilt van het werk binnen de ge meente. Enerzijds is het werk onder de soldaten boeiend en bruisend omdat men met jonge, energieke knapen te doen krijgt, anderzijds is er ook sprake van een zekere een zijdigheid. Ze zijn allemaal van de zelfde leeftijd, zitten dus met de zelfde problemen. In de gemeente is het werk ge varieerder. De predikant beweegt zich tussen alle bevolkingsgroepen en leeftijden. De bejaarden vergen een andere aanpak dan de jongeren, de vrouwen anders dan de manne lijke gemeenteleden. Ik mag de Heere God wel hulde brengen voor Zijn bijstand in mijn dubbele taak van het laatste jaar, zegt ds. Lang broek. Zoveel als mogelijk was heb ik nog gepreekt, begrafenissen ge leid en huwelijken ingezegend. Mijn collega ds. Keuning en de eigen ker keraad sprongen op kritieke momen ten bij. Het is ds. Langbroek niet moeilijk gevallen om zich in het militaire niveau in te passen. Als je de jon gens maar aanspreekt op hun eigen niveau. Niet eronder en niet erbo ven. Het is als met de radio. Je moet afstemmen op een bepaalde golflengte, zegt ds. Langbroek. Uiteraard kwam ik met knapen uit veelsoortige milieus en levens beschouwingen in aanraking. Ook met doorgewinterde atheïsten. De therapie is dan: Je kleedt ze uit. Je laat ze zien dat toch feitelijk een leven zonder God uitzichtloos en waardeloos is. Daarbij moet je dan niet uit de hoogte spreken, maar medemenselijk en met liefde deze jongens benaderen. Ik heb ze vaak voorgehouden: Jon gen, je bent bezig te verdrinken in je eigen ongeloof. Velen leven in on verschilligheid, zijn verwend door de ouders of leven in het niks, zegt ds. Langbroek. Door een reëele aan pak en ze recht op de man af te benaderen dwing je hen tot aan dacht en nadenken. Aan alle jongens gaf ik een kaart waarin de conflictsituaties tussen God en de mens, de mens en de medemens duidelijk zijn geschetst. De kortsluitingen moeten worden opgeheven. Dergelijke taal, gesteld in hedendaagse termen begrijpen ze volkomen. Tot mijn grote vreugde hing de kaart later op de soldaten- kamer en in de officiersverblijven aan de wand. Ook en vooral moet de legerpre dikant wijzen op de noodzaak van een intensief Bijbelonderzoek. Soms krijg je een hele groep drie dagen mee op conferentie. Er wordt dan gepraat tot in het holst van de nacht, zegt ds. Langbroek. In de kerk zeggen ze niets. Hier komen de reacties los. Weet u, ik ben soms bang dat verschillende predikanten bang zijn voor de vragen die op ze losstormen. Eigenlijk zou de cate chisatie een vorm van discussiëren moeten zijn. Het is als met een dokter. Als ie mand ziek is komt de dokter hem geen medische technieken aan de hand doen, maar hij vraagt een voudig: „Wat scheelt U? En steek uw tong eens uit". Zo moet de jeugd ook haar „tong kunnen uitsteken" tegen de dominee. Met hun pro blematiek naar voren komen. Uiteraard bedoel ik niet dat het leerelement op catechisatie geheel moet ontbreken, want er staat dui delijk in Gods Woord: Mijn volk gaat verloren omdat het geen ken nis heeft. Alleen, de dominee moet het niet alleen voor 't zeggen heb ben. Laat ze maar komen met hun vragen, hun worstelen met verschil lende dingen, vindt ds. Langbroek. Ook de jeugdappèls zijn geweldig nuttig, mits het geen verkapte pre- Ds. C. Langbroek dikaties zijn. Laat de jeugd zich uit spreken. Maak er een gesprek van. En bovenal moet de predikant dan een open oor hebben voor de eigen tijdse problemen. Ds. Langbroek had in de militaire dienst velerlei contacten, ook met andere veldpredikers. Hij werd tij dens zijn eenjarig verband bevor derd van kapitein tot majoor. Prak tisch het gehele militaire ressort 't Gooi stond onder zijn supervisie. Met de andere veldpredikers was het contact zeer prettig. De kerk muren vielen dan weg. Je staat met z'n allen bij de mens in nood, zegt ds. Langbroek. Als iemand ver drinkt en er staan omstanders bij dan redeneer je toch niet: Wie zal hem er uithalen. Je dóet het gewoon en springt de drenkeling na. De kolommen van deze rubriek kunnen de verhalen omtrent de diep-menselijke contacten, die ds. Langbroek had, niet bevatten. Som mige dingen zijn ook te teer voor een openbare verhandeling. Maar wel is zeker dat ds. Langbroek midden tus sen de jongens leefde en een grote plaats tussen hen innam. Voorbeeld hiervan is dat de enige dienstplichtige soldaat die naar de Olympische Spelen ging, Ronnie Kroon, tegen een verslaggever uit liet dat hij de lessen van ds. Lang broek fantastisch vond. 't Is maar één voorbeeld, meerderen zouden gegeven kunnen worden, zoals een der leiders van het Militair Tehuis in Bussum in dit verband verklaar de. Ds. Langbroek zette hen tot na denken, tot bezinning. Als deze ar beid vruchten heeft afgeworpen, is het werk van ds. Langbroek, onder Gods zegen, heilzaam geweest. Mo gelijk ook voor diegenen, die voor dien niet of weinig met Gods Woord in aanraking kwamen. Vanaf 23 oktober staat ds. Lang broek dus weer midden in het pas torale werk, waarvoor hij zich ge roepen voelt. De Chr. Geref. Kerk Beatrixstraat heeft haar leraar, be ter gezegd, haar herder over enkele weken weer terug VEENENDAAL GORTSTR.39 TELEF. 2321 Dorpsstraat 115a - tel. 614 - Renswoude VRIJE HOFSTEDE OMMEREN Notaris J. H. van Heteren te Eek en Wiel bericht dat de hofstede bestaande uit huis, schuur, erf, tuin en boomgaard te Ommeren, Ommerenveldseweg 57 kad. gem. Ommeren, sectie B. no. 440, groot 35.25 are van de erven A. H. v. d. Wal- van Doorn met inbegrip van 300 hogen is ingezet op f23.700,—. De toeslag blijft bepaald op woensdag 21 oktober 1964 om 11 uur v.m. in ca fé „De Roskam" te Omme ren. Bezichtiging dinsdag en vrijdag van 2-4 uur n.m. Inl. bij genoemde notaris. Te koop een 12 m. lang en 2,75 m. breed le Melmseweg 9a, Veenendaal I Hoofdstraat 100-102 Veenendaal tel. 2729 - Dit is een van de bijna dertig verschillende Philips-platen- spelers.- de AG 1116. geschikt voor alle mono- en stereo platen. 4 Snelheden. Pick-up- lift voor handbediening en wisselaar voor 45-toerenplaten wilt verdelen in termijnerL Altijd elegant Modern twinset van zuiver scheerwol. Soepel, licht, en prettig van pasvorm. Fully fashioned, 'n Spencer-Hey-produkt. zuiver scheerwol SCHEERWOL IS WOL, DIE REGELRECHT VAN HET SCHAAP KOMT. Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 EEN SUCCES VOOR IEDERE GASTVROUW (op uw feestavondjes) zijn onze prachtige sortering slagroom-, crème- en luxe gebakjes. Onze sortering gevulde koek jes zijn bijna uniek te noemen Deze week: Rumcake per stuk f2,10 Hazelnoottaarten f 2,50 Hazelnoot frou frou 250 gram f 1,45 En voor het eerst weer onze bekende Slagroom borstplaat 250 gram f 1,20 Enthousiast roept iedereen ha gebak van Hoofdstraat 21 Veenendaal Telefoon 08385-2136 SERINGEBLOESEM Hemdje in prinsesselijn met heel aparte, gehaakte kant. Wit of zwart. Maten 40-46 v.a. 2.95. Slipje v.a. 2.65. Gortstraat 39 Veenendaal. tel. 2321

De Vallei | 1964 | | pagina 7