Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken NIEUWE VESTIGINGEN IN DE INDUSTRIEWIJK TE VEENENDAAL TFleJls MEEST KLEINERE BEDRIJVEN Rhenense bejaarden verhuisden zaterdag naar Veenendaal Crescendo en Eist hebben een muziektent ELST Nieuws uit de Wat nu weer...? Barry Goldwater blundert EDERVEEN Vreemd voorval in Overberg 38e JAARGANG DINSDAG 13 OKTOBER 1964 Nr. 81 UiigiYo: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Ebt Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Tal van vrijwilligers hebben zich ingezet GESTE crpjjjzk Zaterdag vonden plechtige overdracht en opening plaats ONZE VERDEDIGING MULDER De gemeente Veenendaal heeft twee industriecomplexen gepland, waarvan het eerste gedeel te reeds aardig bebouwd is en de grondverkopen zover zijn gevorderd dat het complex voor ruim tachtig procent aan gegadigden werd overgedaan. Een typisch verschijnsel is daarbij dat dit industriegebied door een aantal kleinere bedrijven zal worden bevolkt, waarvan de mees ten uit de plaats Veenendaal afkomstig zijn. Tijdelijk VESTIGING Veel jeugdigen zochten naar paddestoelen Industriehal Bedaktte en administratie: Parallelweg li - Veeneadaal TeL 0 8885-2022 (2 Wnen) - Giro 588427 Bedaktte: W. F. ter Hoeren kunnen ook worden opgegeven bö do agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verochtynhig VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprljzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Zaterdagmorgen om tien uur waren de 43 Rhenense bejaarden in hun tijdelijke ver blijfplaats, het oude Hervormde rusthuis aan de Kerkewijk, gearriveerd. Direct was er koffie en gebak en werden de oudjes op hun gemak gesteld. Het oude gebouw) was door een groot aantal vrijwilligers schoongemaakt en de meubeltjes waren te voren al op hun plaats gezet. Avond aan avond hebben deze vrijwilligers gewerkt en gepionierd om alles in gereedheid te brengen voor de komst van de oudjes. Er werd overal geverfd, getimmerd, de waterleiding in orde gemaakt, kortom deze groep heeft zich bijzonder geweerd. De verhuizing zelf geschiedde o.l.v. het Roode Kruis, waarbij dokter Steegeman de teugels in handen had. Hierdoor werd een aanzienlijke besparing aan arbeidsloon verkregen. Zowel het Stichtingsbestuur als de directrice zijn deze vrijwilligers wel bijzonder dankbaar. Bij de komst van de bejaarden wer den zij verrast door de Veenendaalse Winkeliersvereniging, die hen gratis ge bak had aangeboden. Een Rhenense dahliakweker had een bloemenhulde gestuurd evenals het bloemenmagazijn Drost uit Rhenen. Zo werd het een fleurige entree en de oudjes stelden het bijzonder op prijs in een dergelijke „frisse" omgeving te worden ontvan gen. Het is opmerkelijk dat het interieur gedeelte van het rusthuis in Rhenen en Veenendaal van dezelfde omvang is, zodat de loop hetzelfde is gebleven. De oudjes voelden zich hierdoor al direct thuis. De 97-jarige Opoe Bijkerk vroeg zelfs aan haar directrice wanneer de verhuizing zou plaats hebben. Ze dacht dat ze nog in Rhenen was, zo leek de indeling op het Rhenense rusthuis. Reeds zondag kregen de oudjes veel bezoek van familieleden en vrienden, 's Middags was er een kerkdienst, die als vanouds door ds. Kooreman werd geleid. Deze kerkdiensten zullen ook in de toekomst door Rhenense predikan ten worden geleid, waardoor de oudjes de indruk behouden nog in Rhenen te zijn. Een der bejaarden, de heer Willem Visser, die deze week 80 jaar wordt, vond het wandelen hier prettiger. Je Tel. 3184 Hoofdstr. Dl V'daal o«**v naast cv* Apotheek Zaterdagmiddag was iedereen die iets met de muziekvereniging Crescendo te maken heeft naar café Sportlust gekomen waar tijdens een receptie de overdracht van de nieuwe muziektent plaatsvond. Aanwezig waren onder anderen de beschermheer van de vereniging, burgemeester Bosch, Ridder van Rosenthal, de ere-voorzitter Dr. van Ommeren, de architekt van de nieuwe muziektent de heer Schot uit Zaandam, leden van het aktie-comité „er zit muziek in", verschillende ereleden en in het bij zonder enkele afgevaardigden van de firma Kosters. Toen namelijk vier jaar geleden Crescendo 30 jaar bestond bood de firma Kosters aan dat de gelden, die de vereniging toen in kas had om een tent te bouwen gebruikt konden worden voor de aanschaf van uniformen en dat de firma op haar kosten een tent zou laten bouwen. Zaterdagmiddag was het dan zover dat de tent kant en klaar was. De vereniging bestond toen precies 34 jaar en enkele uren toen de heer W. Kosters de muziek tent officieel aanbood aan het bestuur van Crescendo. Alle aanwezigen hieven daar op het glas dat al geruime tijd verleidelijk voor ze gestaan had, maar waaraan ze onder geen beding mochten komen. Na de heildronk was het woord aan de voorzitter de heer van de Berg, die dank bracht aan de firma Koster en verklaarde heel blij te zijn met de tent, omdat Cres cendo nu niet meer op de hoek van de straat hoeft te gaan staan om te spelen. Hij sprak de hoop uit dat niet alleen Crescendo maar de hele gemeenschap van Eist een dankbaar gebruik zal mogen ma ken van de tent. Daarna kwamen snel enkele knapen van het kamp Overberg in aktie, die de vlaggen veroverden en naar de he likopter gingen om daar tegen inleve ring van de vlaggen enveloppen te ontvangen van een soort Marsman, die inmiddels uit het toestel geklommen was. In deze enveloppen bevond zich een opdracht voor de jongens, die ze buiten de omheining van het kamp moesten uitvoeren. Al snel bleek dat men met een groots opgezet spel te doen had, dat werd ge houden in het kader van de vrijetijds besteding van de jongens, die in dit tehuis verblijven. Hoe kunnen we deze jeugd een ontspanning bieden - vooral op zondag in alle opzichten verant woord - is een vraag die de directie steeds veel zorgen &aart. Met de moed in de schoenen en niet anders dan een negatief antwoord verwachtende, had de directie contact opgenomen met: 1. de heren W. Hardeman, W. A. v. d. Boogert en Pakvis Jr. uit Ameron gen, om als ordonnans op te treden. 2. de luchtvaartmij. Schreiner Aero Contracters N.V., gevestigd te 's- Gravenhage en gestationeerd op het vliegveld Zestienhoven, welke maar liefst een vloot bezit van 30 vlieg tuigen en helikopters, verspreid over Nederland, Nigeria en Perzië, met de vraag of een helikopter met piloot beschikbaar gesteld kon worden. 3. de fa. Leenders, betonfabriek in Amerongen. 4. onze plaatsgenoot, de heer P. van Vliet om als marsipan te willen op treden. 5. de Michelin autobandenfabriek te Amsterdam voor uitleen van het Michelinpak, welke als reclame doeleinden wordt gebruikt en waar van momenteel slechts een exem plaar bestaat. Tot haar grote verbazing ontving de directie van al deze aangeschreven in stantie per ommegaande enthousiast bericht, dat men voor deze jongens ook wat doen wilde in de vorm van een toezegging en als klap op de vuurpijl maar liefst PRO DEO. Vooral verheu gend is het feit te noemen dat ook het personeel, die voor de uitvoering moes ten zorgen, spontaan wilden meewerken zonder er zich om te bekommeren, dat het ook voor hen zondag was. Al wat de directie verwacht had, maar dit niet! Het moet voor hen toch wel een ruggesteun betekenen bij hun moeilijke taak, te weten dat er nog al tijd mensen zijn, die naast hun zake lijke instelling ook de jeugd een warm hart toedragen. Voorts zijn deze wapenen ook in een tweede opzicht niet met conventionele wapenen te vergelijken, ging de president voort; want al deze wapenen hebben ra dioactieve neerslag („fallout"), die schier even gevaarlijk en dodelijk is als de bom zelf. Na de voorzitter sprak de bescherm heer ook enkele woorden waarbij hij nog eens in het verleden dook door de lange weg te memoreren die nodig was om tot deze prachtige tent te ko men. Zo sprak hij over vele vergaderingen die men ten huize van de toenmalige voor zitter gehad had en waarbij de tent wel op papier stond, maar in Eist zelf niet. De burgemeester besloot met de wens uit te spreken dat de tent jarenlang een sym bool voor Eist mocht zijn. Ook de heer Bor sprak enkele woorden als afgevaardigde van het aktiecomité en wekte nog eens iedereen op, te zorgen dat er vele nieuwe leden komen. „Financieel staat de vereniging er niet slecht voor, maar nieuwe leden zijn zeer welkom. Nu de tent er is moet er ook ingespeeld wor den." Dat Crescendo verschillende mensen zeer dankbaar is liet voorzitter van de Berg duidelijk blijken, want voor de he ren Schot, de architekt, Lammers en Onink die samen in rekord tijd de muziek tent gebouwd hebben was er een persoon lijk dankwoord en een forse kist sigaren. Voor de dames van deze noeste werkers was er eeen fleurige bos bloemen even als voor de dames van de firmanten Koster. Dat de muziekvereniging in Eist een belangrijke plaats inneemt bleek weer eens al te duidelijk toen twee leden van de „Kontaktgroep 9" een groep van negen plaatselijke winkeliers, bin nen kwamen met als een cadeau twee In Amerika heeft men een speelgoed pop ontworpen die tot leven komt als men op de pop mond-op-mond-be ademing toepast. Hij begint dan te zuchten en de armen en benen gaan ook bewegen. Op de toegangswegen naar St. Etienne in Frankrijk staan borden met het opschrift: „Attentie! De politie is hier streng." In Duitsland wordt na een advertentie in de krant een radar-detector te koop aangeboden. Het apparaat moet de autobestuurder waarschuwen als er een politie-auto in de buurt is die de snelheid van het verkeer kontro- leert d.m.v. radar. De kosten van het toestel dat aan de zonneklep van de wagen bevestigd moet worden be dragen honderd gulden. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in AssuranUin Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheld VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 nationale vlaggen. Deze dundoeken werden aangeboden bij monde van de heer Slok, die ook nog met een verzoek kwam aan de vereniging namelijk om zich in Eist zelf wat meer in het openbaar te laten zien. Het laatste woord was aan de president van de vereniging een man die letterlijk en figuurlijk al jaren meeloopt de heer Riemsdijk die de hele muziektent geschie denis" nog eens haarfijn vertelde. Hij noemde het onder meer een verdienste voor de architect van de tent die 18 jaar geleden ontworpen is nu nog modern is. Na deze officiële middag was de avond ingeruimd voor muziek maken. Eerst trokken enkele muziekverenigingen uit de omgeving door Eist om de mensen op het belangrijke gebeuren attent te maken, want nog altijd was er iets niet gebeurd, de tent was nog niet officieel geopend. Dat gebeurde precies om half acht door de burgemeester van Rhenen, die met het doorknippen van een lint de weg opende voor de muzikanten van Crescendo naar hun lessenaars in de tent. Het zal de vele aanwezigen ongetwij feld genoegen gedaan hebben tydens het nu volgende concert te horen dat de akoestiek van de tent heel goed is en dat muzikanten onder leiding van de heer van Ingen uit Rhenen tot een zeer behoorlijk peil kwamen. Ook de drumband die zich voor de tent had opgesteld liet horen dat ze er niet voor niets stonden. Eist heeft er zaterdagmiddag een fraaie aanwinst bij gekregen, niet al leen omdat de tent zo fraai is uitgevoerd, maar ook omdat er op deze manier voor andere verenigingen of instanties nieuwe perspektieven geopend zijn. behoeft piet zo te klimmen, was de constatering van de heer Visser. Uiteraard is dit een tijdelijk verblijf. Zodra het nieuwe Rusthuis gereed is zullen de bejaarden weer naar de Greb- bestad teruggaan. Maar dat kan nog wel enkele jaartjes duren, verzekerde de directrice, mej. v. d. Made ons. Het Rusthuis aan de Kerkewijk zal gedurende deze periode de Rhenense bejaarden herbergen. Nu het interieur zo is opgefrist, de ontspanningszaal was geheel van nieuwe stoelen en tafels voorzien, zullen de oudjes zich wel in de verhuizing kunnen schikken. Ik ben hier al helemaal thuis meneer, voegde een der bejaarden ons bij het weggaan toe. Het bestuur van „Crescendo" heft het glas op de receptie ter ere van de nieu we muziektent. In 't midden (4e van links) voorzitter v. d. Berg. In de nabije toekomst zullen zover ons bekend een viertal bedrijven hier hun activiteiten gaan beginnen en/of voortzetten. Een expert op het gebied van de vleesverwerkende industrie wil nog voor het einde van dit jaar starten met een klein bedrijfje. Deze nieuwe industrie zal zich gaan bezig houden met het voorverpakken en diepvriezen van vlees en vleesprodukten. Het ligt niet in de bedoeling van de exploitant deze industrie zodanig uit te breiden dat van een middelgroot be drijf kan worden gesproken. De grootte van het aangekochte terrein is 1377 ca. Het perceel grenst aan een P.E.U.M. transformatorhuisje, waarvoor de grond eveneens is aangekocht. Het interieur van de vleesverwerkende industrie zal voor 45 in beslag worden genomen door enkele vries- en koelcellen, die een speciale vloervoorziening vergen. De overige bedrijfsruimte wordt in gericht voor magazijn en werkruimte. De eigenaar wil het verpakte vlees in regionaal verband distribueren. Het zal een arbeidsintensief bedrijf zijn en niet meer dan 10 personen zullen hier tewerk worden gesteld. Deze arbeids krachten zullen voornamelijk in Vee nendaal worden geworven. De exploi tant verklaarde uitsluitend geschoold personeel aan te kunnen stellen, zoals slagers, uitbeners e.d. Ook verklaarde de exploitant dat WAGENINGEN: Vorige week is in Wa- geningen het Instituut voor Toepas sing van Atoomenergie in de Land bouw (ITAL) officieel geopend. De totale kosten van het instituut be dragen 13 miljoen gulden en men heeft zeven jaar over de bouw ge daan. Wageningen is nu een van de weinige plaatsen ter wereld waar men een kernreaktor heeft die uit sluitend bestemd is voor het bestra len van biologisch materiaal. De kos ten worden voor tweederde deel be taald door Euratoom en de rest komt voor rekening van het Nederlandse Ministerie van Landbouw. EDE: De spoorwegovergang bij het sta tion Ede-Wageningen is nog steeds een groot verkeersknelpunt. Jaren lang wordt er reeds gesproken dat hier nodig een tunnel moet komen. Wel worden er plannen gemaakt, maar een ingrijpende verandering schijnt nog niet op komst te zijn. In samenwerking met de Ned. Spoor wegen heeft de gemeente nu een plan ontworpen om tot een verbetering te komen. Gedacht wordt onder andere aan een ruim stationsplein en aan het plaatsen van automatische halve overweg bomen. GIJZELAARS VAN TSJOMBE IN LEOPOLDSTAD BEWAAKT Congolese gendarmes bewaken de am bassade van de Verenigde Arabische Republiek in Leopoldstad om te voor komen, dat men gaat demonstreren tegen de behandeling van de Congolese premier Moise Tsjombe in Caïro. Op de voorgrond wachtende en toekijken de belangstellenden. De paddestoelenexcursie die de Cul tuur Nat. Hist. Ver. Zuid-Oost Utrecht zaterdagmiddag organiseerde bleek zeer in trek te zijn bij de jeugdige leden, want zij waren flink vertegenwoor digd. De organisatoren hadden de laatste dagen het weer mee, want door de vochtige dagen was de „paddestoelen stand" aanmerkelijk uitgebreid. De ex cursie stond onder leiding van de veld- bioloog Jan de Kleuver en hij stond borg voor een geslaagde excursie. De deelnemers hebben dan ook een hele leerzame middag gehad, waarbij meni ge paddestoel en mossoort aan een des kundig onderzoek werd onderworpen. De tocht, die in de prachtige bossen rond het Berghuis gehouden werd, had ook tot einddoel het Berghuis, want na afloop lieten enkele leden van de foto club van de vereniging zien, aan de hand van dia's, wat er op fotografisch gebied al zo mogelijk is. En in de derde plaats is er geen sprake van, dat delegatie van een deel van de zeggenschap aan de NATO de verdediging versnellen zou, want met name sinds de jongste radarverbeteringen is Washington precies even snel en wellicht nog sneller op de hoogte van een aanval als even tueel de NATO te Parijs. Zodoende kon de president concluderen, dat er geen enkele reden was om het ge bruik van de Europese nucleaire wapenen aan de NATO te delegeren; en integen deel er alle reden was om te zeggen, dat deze beschikkingszeggenschap niet mocht worden gebagatelliseerd, dat deze wape nen in het geheel niet geleken op con ventionele bewapening in kleine verpak king, doch handelden over de vernieti ging van een groot deel van Europa en dat een beslissing hierover in laatster in stantie bij de hoogste autoriteit, dat wil zeggen, bij de president van de USA moest blijven berusten, die dan echter wel heel goed moest weten over welke verantwoordelijkheid het in dit geval ging. Hiermee kon Barry Goldwater het doen. En inmiddels heeft het incident ons in staat gesteld om uitvoerig en precies te mogen vernemen hoe sterk het schild is, dat Amerika over Europa uitstrekt en welk een duizendvoudig grotere macht in de USA zelf deze verdediging schraagt. door de vestiging van dit bedrijf weer een gevarieerder opzet van de in Vee nendaal aanwezige branches worit ver kregen. Naast deze vleesverwerkende indus trie zal de N.V. Maro uit Rotterdam t.z.t. een bedrijfje stichten in het in dustriegebied. Dit bedrijf produceert en verpakt bakkerijgrondstoffen. De di rectie kocht de grond reeds vorig jaar, maar door verschillende omstandighe den kon men nog niet tot de bouw over gaan. Dit kan nog best een jaartje aan lopen, verklaarde de directeur van dit bedrijf. In verband met de stroomvoorziening voor de te stichten bedrijven heeft de PUEM het voornemen een klein trans formatorhuisje in het betrokken gebied te bouwen. De benodigde grond ter grootte van ongeveer 100 ca werd be reids eigendom van P.U.E.M, Naast genoemde bedrijven wil de fa. J. C. v. d. Bovenkamp, thans bedrijf uitoefenend aan de Zuivelstraat naar de Industriewijk gaan verhuizen. De Barry Goldwater is een flapuit en spreekt zijn mond meermalen duchtig voorbij. Dit deed hij nu aangaande de nucleaire bewapening van de Amerikaanse troepen in Euro pa. Hy zeide, dat als hij werd gekozen, hij een deel van de absolute beschikking over de nucleaire bewapening van de Amerikaanse troepen in Europa aan het NATO-op- percommando te Parijs zou overlaten; hij vertelde zyn gehoor, dat deze wapenen eigenlijk gelijk stonden met de conventionele bewapening en zich hiervan alleen on derscheidden doordat ze de weerkracht van het gewone geschut in een kleinere ver pakking bevatten. firma wil een industriehal bouwen ter grootte van 40 x 75 m. Het betreft hier een onderneming, die papier en papierwaren verhandelt. De 9 man per soneel zullen met het bedrijf mee ver huizen. De complete zaak van deze firma zal dus de Zuivelstraat verlaten en groter, moderner in de nieuwe wijk voor de dag komen. De aanbesteding heeft j reeds plaats gehad. De fa. v. d. Boven- I kamp wil de plannen in het vroege voorjaar van 1965 gerealiseerd zien. Tenslotte kocht de N.V. P. Hey en Zn. een stuk grond in het complex ter I grootte van 5370 ca t.b.v. de bouw van een nieuw magazijn en kantoor- gebouw. Verder verzocht genoemde I N.V. om optie op een aangrenzend, stuk grond, groot ongeveer 3000 ca. Ook dit perceel alsmede de optie kwam in han den van de fa. Hey, zodat men zich met de bouwplannen verder gaat bezig houden. Van gemeentewege werd ons mee gedeeld dat na realisering van boven genoemde bouwplannen en nog enkele, waarmee onderhandeld wordt, het complex praktisch is opgedeeld. ORIëNTATIERIT VAN E.M.A.C. HOOFPRIJS: EEN VARKEN De Ederveense Motor en Automo bielclub organiseert op >.aterdag 31 ok tober a.s. een oriëntalierit voor auto's motoren en bromfietsen. De hoofdprijs is een varken, terwijl daarnaast nog een aantal andere prijzen te winnen zijn. De rit werd uitgezet door de heren R. van Hal en D. Ariesen uit Veenendaal. Er wordt gereden volgens het KNMV reglement. Voorinschrijving is mogelijk bij de heer H. Marcus, Nieuweweg 21, met vermelding: auto, motor of brom fiets. Start en finish bij Café Markt- zicht, 's middags om half drie. President Johnson is er de man niet naar om een dergelijke blunder zonder meer te laten passeren. Hij maakte bekend, dat conventionele nucleaire wapenen in het geheel niet bestaan. De nucleaire wapenen van Amerika zijn in Europa opgesteld in West-Duitsland, Italië, Griekenland, Tur kije en Engeland; ze belopen in aantal ruim 1000 stuks, hebben gemiddeld per stuk 5-maal de kracht van de Hiroshima- bom (die 78 250 mensen doodde), en be zitten dus samen 5000-maal de kracht van de bommen op Hiroshima. Er is geen spra ke van, aldus de president, dat deze, wa penkracht gelijk zou zijn aan de gewone infanteriewapenen of daarmee vergeleken zou kunnen worden. De president speci ficeerde deze kernwapenen nader als volgt: ze tellen 1. de kleine Davy Crocket- mortieren, die op een jeep kunen worden gemonteerd of door drie soldaten kunnen worden gedragen; ze hebben een atoom kracht van 20 tot 40 ton TNT; 2. de 155 mm houwitser met een atoomkracht van 50 tot 200 ton TNT; 3. de achtduims houwitser, die verscheidene honderden tonnen TNT explosieve kracht bezit; 4. de Honest John-raket met 100 kiloton kracht, dat wil zeggen, een kracht van 100 000 ton TNT; 5. de Sergeant, een nog zwaardere raket, die ook verder reikt en over de 100 kilo- ton gaat; en 6. de Pershing, de Zwaarste raket, die een exploisieve kracht van 400 000 ton TNT heeft. Natuurlijk is dit alles niet de geza menlijke Amerikaanse kernmacht; de hoofdmacht van deze wapenen bevindt zich in Amerika zelf met een ontzaglijk aantal intercontinentale raketten, die heel de wereld bestrijken en vele duizen den malen de hele nucleaire wapenkracht van Europa te boven gaat. Maar ander zijds moet men toch ook de Amerikaanse kernwapenen in Europa niet gering achten. Ze zijn zelfs nog afgezien van de Polaris-onderzeeboten, in staat om in en kele minuten 5000-maal Hiroshima te overtreffen. Zondagmiddag heeft zich in Overberg een vreemd voorval afgespeeld op het voet balveld van het kamp Overberg, waarbij dit voetbalveld ook als vliegveld dienst heeft gedaan. In de loop van de middag verschenen op het veld enkele motorryders, die alsmaar rondjes op het veld reden. Plotseling verscheen er ook nog een helikop ter in de lucht die tot veler verbazing ging landen. Nauwelyks was het toestel ge land of de motorryders gingen van hun vervoermiddel af en posteerden zich, voor zien van zes vlaggen rondom het toestel. De helikopter is geland, de Marsman is berg zijn op weg om hun opdracht uit berg zijn opweg om hun opdracht uit te voeren.

De Vallei | 1964 | | pagina 1