VOLLEERD WEVER avtfifts draof opgespoord Kerk moet hedendaagse jeugd v opvangen Rapport arbeidspotentieel Veenendaal Sfeervol concert door C.O.V. Jaarvergadering Nut DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 Nr. 82 Antwoord '64 is bijna binnen Televisie-dienst in Petrakerk Gezinsweek Beroepen Weer bedankt voor beroep Winterprogramma Herv. Jeugdraad KAPELAAN H. BOONK Uit Twente Negatief Positief Subsidies uit kerkbouwacties Achterstanden Forse gift Nogmaals gezinsweek Muren Muziekclub „Weerklank" op langspeelplaat Resultaten Schaakcompctitic AMERONGEN JUBILEUM Uw bril een sieraad! IR ZIE 'T AL Raadsvergadering ERNSTIG ONGEVAL JONGEMANNEN, WEVEN IS ALTIJD EEN VAK MET TOEKOMST Maandag 19 oktober V.S.W. Bedrijfsschool Renswoude ANTWOORD '64 VAN SCHUPPEN De afgelopen week heeft in het te ken gestaan van de grootste finan ciële aktie die tot nu op protestants- kerkelijk gebied in Nederland is ge voerd. Negen Nederlandse kerkge nootschappen hun namen zullen zo langzamerhand wel bekend zijn hebben in een gezamenlijke, groots op gezette, onderneming antwoord ge vraagd van de ruim 4,3 miljoen leden, die zij gezamenlijk hebben, op hun verzoek om één honderdste van hun jaarinkomen af te staan. Eén procent van de verdiensten van één jaar voor het bouwen van 396 kerken, jeugd- en wijkcentra en voor het uitbreiden van 150 kerken tot ware werkplaatsen voor het kerkelijke door-de-weekse werk. Antwoord '64 wil hiermee de bouw mogelijkheden verzekeren voor een pe riode van vijf tot zeven jaar. Ook in Veenendaal zijn deze week honderden medewerkers van de deel nemende kerken uitgezwermd om het verzoek uit te dragen. En vanavond komen ze antwoord halen, als dat al niet eerder gebeurd is. De financiële resultaten, die de huisbezoekers geboekt hebben, worden ook vanavond nog verwerkt door tel- commissies die op hun beurt de op brengst doorseinen naar het centrale bureau van Antwoord '64 in Den Haag. Hier wordt met man en macht geteld om vanavond of vannacht de to taal-opbrengst te kunnen vaststellen. Dat zal geen licht karweitje worden, want men krijgt de gegevens van twee duizend telplaatsen binnen. Men be schikt evenwel over apparatuur, die de stand van uur tot uur, tot op de cent nauwkeurig, kan geven. De avonddienst van zondag 21 no vember a.s. in de gereformeerde Petra- kerk te Veenendaal zal, onder aus piciën van het Convent van Kerken, worden uitgezonden voor de televisie. In deze dienst zal Ds. J. Overduin voorgaan. De komende week is aangewezen als interkerkelijke gezinsweek. Het on derwerp van deze week, die een jaar lijkse aangelegenheid is geworden, is voor 1964: gezin en welvaart. Onder deze titel is ook een boekje versche nen, dat men voor een rijksdaalder kan kopen bij de boekhandel of door storting op giro 549835 (Carnegielaan 9, Den Haag). Verder is in de kerkelijke pers aan dacht aan deze speciale week besteed, terwijl men ook plaatselijk niet achter blijft. De hervormde Dr. C. Graafland zal in de morgendienst van aanstaande zondag in de Oude kerk stil staan bij de noden en mogelijkheden van het gezin. Onderwerp van de preek: gezin en welvaart. Verder zal onder leiding van de kerkeraad van de hervormde wijk- gemeente midden op donderdag 22 ok tober a.s. een gezinsavond worden ge houden, waarvoor vaders, moeders, grote kinderen en ook ongehuwden uit deze wijkgemeente zijn uitgenodigd. In de vakature Ds. J. Overduin is door de gereformeerde kerk van Vee nendaal beroepen Ds. J. van der Zan den, thans predikant te Zwolle. Ds. van der Zanden, die 36 jaar oud is, heeft ook een beroep ontvangen van de gereformeerde kerk te 's-Graven- hage-oost. Ds. P. de Jong, hervormd predikant te Veenendaal, heeft na niet te zijn in gegaan op beroepen van de herv. ge meenten van Papendrecht en Barne- veld, ook bedankt voor het beroep van de herv. kerk te Ouderkerk aan de IJssel. De hervormde jeugdraad te Veenen daal heeft het programma voor het komende winterseizoen vastgesteld. Naast een fietsspeurtocht, een drop ping, pi-eekbesprekingen, film- en zen dingsavonden heeft men enkele grote" gebeurtenissen in petto. Allereerst de kerstsamenkomst op 19 december a.s. in de Oudekerk, waaraan wordt meegewerkt door het politieman- nenkoor „Entre-nous" onder leiding van Jan van der Waart en door Dr. C. Graafland. Op 17 april van het vol gende jaar is er weer een dergelijke samenkomst in de Oudekerk, dan ter gelegenheid van het Paasfeest. De zang van die avond wordt verzorgd door het Chr. Residentiemannenkoor te 's-Gravenhage, eveneens onder lei ding van Jan van der Waart. De medi tatie komt van Ds. T. Langerak. Een vraagteken heeft men nog gezet achter een speciale avond in januari of februari. Mogelijk wordt het een jeugdappèl. Tenslotte is er dan nog een jaarlijks Sinds 24 maart 1961 is kapelaan H. Boonk (35) werkzaam in de R.K. paro chie in Veenendaal. De kapelaan beweegt zich intensief in het plaatselijk verenigingswerk binnen de parochie, die zeer uitgestrekt is. Het werkgebied van kapelaan Boonk strekt zich uit vanaf de spoorlijn te Woudenberg tot aan De Klomp. De parochianen wonen zeer verspreid binnen een straal van 25 km rond Veenendaal. Kapelaan Boonk bezoekt de zieken en bejaarden in dit gebied per brommer, hetgeen geen sinecure is onder de Nederlandse weersomstandigheden. Kapelaan Boonk is geboren Twen tenaar, om exact te zijn geboortig uit Haaksbergen onder de rook van Enschede. Voor zijn komst naar Veenendaal was de kapelaan werk zaam in de parochie van Dedems- vaart. In Twente is 't percentage katholieken groter dan in deze stre ken, zo constateert kapelaan Boonk. Hier wordt meer pionierswerk van de r.k. geestelijke gevraagd. De jon ge kapelaan houdt zich intens bezig met het jeugdwerk. De katholieke gemeenschap heeft een eigen Instuif, een vrije jeugdgroep de Doortrek kers en verder groepen verkenners, gidsen en welpen. Daarenboven nog een eigen sport vereniging de R.K. voetbalvereniging Unitas. Met al dit verenigingswerk is de kapelaan druk. De laatste tijd werd nogal getobd met een ruimte gebrek. De jeugd betrok aanvanke lijk een gebouwtje op het terrein van de N.V. Boxal, maar moest daar van daan wegens uitbreidingen. Men trok zich toen weer terug op het zgn. Aquarium nabij de Willibrorduskerk. Maar binnenkort hoopt de R.K. Jeugd een nieuw gebouw te kun nen betrekken. Voor de bouw van dit nieuwe jeugdgebouw is reeds vergunning verstrekt. De kerk heeft de taak de jeugd op te vangen, zo is de mening van ka pelaan Boonk. Hij constateert in Vee nendaal een ontstellend negativisme t.o.v. het jeugdwerk. Vooral de Hoofdstraat-affaire op zondagavon den vind ik verschrikkelijk, aldus de kapelaan. Men loopt maar doelloos rond, eenvoudig bij gebrek aan ge legenheden tot ontspanning. I Als de kapelaan zondagsavonds uit het Lof komt dat in de Sal- vatorkerk wordt gehouden, neemt hij liever een omweg naar de pastorie aan de Nieuweweg. Het is levensgevaarlijk je tussen al die knallende brommers te begeven en bovendien irriteert een welden kend mens dit hele gedoe, vindt ka pelaan Boonk. Zoiets komt in vele andere plaatsen niet voor. Ledigheid is des duivels oorkussen is hier wel van toepassing. Omdat er niets te doen is gaan ze rondhangen. Het be nauwt de kapelaan dit steeds weer te moeten aanzien. En hij voegt er aan toe dat zover zijn waarneming reikte weinig katholieke jonge ren aan dit Hoofdstraatfestijn deel nemen. De vraag wat er dan zou moeten gebeuren om die wantoestanden op te heffen beantwoordt de kapelaan po sitief. De kerk heeft hierin een grote taak en verantwoordelijkheid. Uit ervaring weet ik dat de jeugd zich nog best voor allerlei dingen wil inspannen. Zondagavond hadden we een dropping georganiseerd, 't Was alleraardigst, vertelt kapelaan Boonk. Ook hebben we uitwisselingen met jeugdgroepen uit naburige plaatsen. Het is er reuze gezellig. Zoiets zou ook door andere kerken of eventueel gemeenschappelijk georganiseerd moeten worden. terugkerend jeugdweekend, medio maart 1965, waarbij vele jongeren uit andere plaatsen de gasten van de Vee- nendalers zullen zijn. De hervormde gemeente te Veenen daal ontvangt een subsidie van 120.000 gulden van de landelijke hervormde kerkbouwaktie die in 1960 werd ge houden, als bijdrage in de bouwkosten van de Sionskerk. Men verwacht ook een aanzienlijk subsidie uit Antwoord '64 voor de bouw van een kerk in „De Engelenburg". De gereformeerde kerk te Ameron- gen had op 1 oktober j.l. een achter stand van 2325 gulden op de begro ting voor die periode. Tenminste wat de gewone collecten betreft, want de vrijwillige bijdragen vertoonden een voorsprong van 950 gulden. Ook de gereformeerde kerk van Rhe- nen staat er niet zo rooskleurig voor. Hier meldde de commissie van beheer op 1 oktober een tekort van ruim 5000 gulden. De herv. gemeente „Sola Fide" te Veenendaal ontving een gift van 1000 gulden ineens voor de kerkbouwaktie. Ook de herv. gemeente „Sola Fide" te Veenendaal laat de gezinsweek niet zonder meer passeren. Op zondag 5 oktober a.s. gaat Ds. G. C. Vijzelaar 's morgens in een ge- zinsdienst voor en op vrijdag 20 okto ber a.s. is er een speciale gemeente avond. De heer W. A. J. Monhemius, chef van de afdeling sociale zaken der Vee- nendaalse gemeentesecretarie, zal dan een inleiding houden, waarna men in forumvorm hierover met elkaar van gedachten zal wisselen. Wij brengen dan soms een tegen bezoek en die avonden zijn zeer leer zaam en ook van goede ontspanning. Kapelaan Boonk vindt het uiteraard zeer belangrijk dat de jeugd gods dienstlessen krijgt. Dinsdagavond gaf de kapelaan deze lessen aan een aantal middelbare scholieren, die da gelijks geen katholiek onderwijs kun nen volgen. De jeugd moet kennis worden bijgebracht en speciaal als Kapelaan H. Boonk katholiek geestelijke meen ik, dat ze in 't leven hun eigen katholiek stand punt moeten kunnen verdedigen. Naast het jeugdwerk beijvert de ka pelaan zich ook voor ander vereni gingswerk, zoals vrouwengroepen, zangkoren enz. Men moet de mensen bijeen brengen zodat er een onder linge band wordt gesmeed, vindt de kapelaan. Hebt u als geestelijke ook wel con tacten met andersdenkenden? Nou, eigenlijk niet veel. Voorlopig heb ik genoeg aan mijn eigen werk en er zijn ook weinig mogelijkheden. De muren zijn hier in Veenendaal nogal hoog opgetrokken en werkelijk con tact met andere christenen is er wei nig, daarvoor, lopen de meningen te veel uiteen. Kapelaan Boonk is van mening dat het geloof een innerlijke kwestie is, een zaak van het hart. Dit uit zich naar buiten slechts wei nig. Als men tot diepere en intiemere gesprekken komt merkt men 'n gro te belangstelling voor het geloof. Er is wel een rand, die er onverschillig tegenover staat, maar ik geloof dat dit een miniem aantal is. Neem nu de Misweek, die we vorige week hadden. De belangstelling was zeer groot en dat stemt tot blijdschap. Nogmaals terugkerend naar het vraagstuk van de Zondagsheiliging komt kapelaan Boonk tot de conclu sie dat men zondags beter gezonde sport of ontspanning kan zoeken dan slenteren door Hoofdstraat of naar Prattenburg. Op zondag dienen we evenwel God de eer te brengen, die Hij van ons verwacht, aldus kapelaan Boonk, zonder dat dit nu inhoudt dat men zich als een kluizenaar terug trekt. Kapelaan Boonk en pastoor Goes zullen waarschijnlijk in de loop van deze of begin volgende maand de pastorie nabij de Willibrorduskerk verlaten en naar Veenendaal-zuid verhuizen, waar een geheel nieuwe pastorie werd gebouwd, in de onmid dellijke nabijheid van de Salvator- kerk. LEZING VOOR BEJAARDEN Woensdagmiddag om 2.30 uur wordt in het OCB-gebouw aan de Sandbrinkstraat weer een ontspanningsmiddag voor be jaarde dames en heren gehouden. De heer Nieuwenhuyzen, directeur van de Ned. Ver. tot Bescherming voor Dieren zal een toespraak houden. De heer Nieu wenhuyzen is bekend van radio en TV. Alle dames en heren zijn natuurlijk weer van harte welkom. OPEN DEURDIEN ST Op zondag 18 oktober wordt in het Ver. geb. aan de Eikenlaan een Open Deur- dienst gehouden, waarbij zal voorgaan: Ds. A. A. Bos, Ned. Herv. predikant. Me dewerking wordt verleend door het Sola Fide Kerkkoor o.l.v. de heer Gijsbert van Zanten. Organist: G. v. Zanten. De Open Deurdienst begint om kwart voor tien. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer H. Roodbeen is een dezer dagen geslaagd voor het hoofdakte examen aan de Chr. Kweek school „De Driestar" te Gouda. Hij is be noemd tot onderwijzer aan de Chr. school te 's-Gravenpolder in Zeeland. Vorige week werd in de Chr. Geref. Kerk (Hoofdstraat) vanwege de Stichting „De band met God" een bandopname ge maakt van een optreden van de Chr. mu ziekclub „Weerklank". Hiervan zal een langspeelplaat worden vervaardigd, waarbij naast „Weerklank" nog een 12-tal groepen uit het gehele land te horen zullen zijn. Bovengenoemde stichting is onlangs gestart met het maken van deze opnamen. De platen worden geheel gratis aan chronisch zieken uit gereikt. De eerste plaat is reeds uitge komen. „De band met God" is dus nu een tweede plaat aan 't voorbereiden. De medewerkenden werden geselecteerd uit 't gehele land. De langspeelplaat zal begin december uitkomen. Op de hoes van de plaat zijn foto's van de deelnemende groepen afgedrukt. Zodra de plaat uit is zal hij worden gedraaid in het programma van radio Luxemburg in een uitzending op zondagmorgen. Deze uitzending wordt verzorgd door het Ned. Evangelisatieteam. LERAAR IN ORGELLESSEN Onze plaatselijke dirigent, de heer Hen- nie Pomp heeft met ingang van 12 oktober j.l. van de muziek zijn beroep gemaakt. Met ingang van die datum is de heer Pomp gestart met het geven van orgel lessen aan particulieren. De 24-jarige dirigent wil op deze wijze een muziek- carrière opbouwen. Uitslagen van de onderlinge competitie van de Veenendaalse Schaakvereniging gehouden op maandag 12 oktober j.l. J. B. Griffioen-D. J. Kruithof 1-0 J. C. Griffioen-Ravenswaay 1-0 J. N. Elenbaas-De Haas 1-0 H. G. Kfuidhof-D. v. Manen 1-0 F. Luchsinger-L. Ebskamp afg. H. Heikamp-R. Meijer 0-1 Blankespoor de Kleuver V2-V2 A. v. d. Bovenkamp-van Beek 0-1 Wijnberger-Baars 1-0 Vrijdag j.l. speelde het 2e tiental een wedstrijd in Doorwerth tegen Het Paard. De strijd eindigde met 2 afgebroken par tijen inde stand 3V2-4V2. Het eindresultaat wordt hoogstwaarschijnlijk 5-5. Het le tiental speelt zaterdag a.s. de eerste competitiewedstrijd tegen SMB-III uit Nijmegen. De wedstrijd wordt gespeeld in de Ritmeesterkantine en begint om 3 uur. Op 14 oktober 1964 was het 25 jaar geleden dat de heer A. H. Burgstede te Amerongen in dienst trad by de PTT. H(j begon als hulp besteller op arbeids contract. Het grootste deel van deze 25 jaar was hij werkzaam te Amerongen, sedert 1 mei 1961 als besteller le klasse. Gedurende enkele jaren t.w. van 1947- 1952 was hy ook besteller te Maarn. Bij de heer Burgstede is het bestellers- beroep van vader op zoon gegaan. Zijn thans 72-jarige vader heeft niet minder dan 42 jaar de posterijen gediend, even eens als postbode. De thans 43-jarige postbode kwam al direct na zijn schooljaren bij de poste rijen. Er was toen een besteller in mili taire dienst opgeroepen en de jonge Alex kwam hem vervangen. Sindsdien is hij bij Tante Pos gebleven. Tijdens de oorlogs jaren werd hij enige tijd wegens arbeids- einsatz in Duitsland tewerk gesteld. Ook in Warschau, nadat hij door de Russen was bevrijd. Na een verblijf van enkele jaren in Maarn volgde hij in Amerongen in feite zijn vader op, die op 1 mei 1952 met pensioen ging. De heer Burgstede werd wegens dit feit gehuldigd. De directeur van het postkan toor te Doorn sprak woorden van huldi ging. Natuurlijk ontbrak de gebruikelijke gratificatie niet aan het feest. Ook was er een speldje wegens 25-jarige dienst vervulling. Zijn collega's hebben deze dag niet on gemerkt voorbij laten gaan. OPTICIËN SPECIALIST Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Veenendaal - Telefoon 3784 LEVERANCIER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN Vrijdagavond 23 oktober a.s. komt de gemeenteraad in vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a. ruiling van grond bij het dorpshuis, benoeming leden woning commissie, verkoop van woningwetwoning aan de bewoner, benoeming onderwijzeres bij de openbare school. Woensdagavond vond op de Elsterstraat- weg onder Amerongen opnieuw een ern stig ongeval plaats. Een militaire brom fietser N. uit Maurik stak de weg over toen juist uit de richting Rhenen een motorfiets naderde, bereden door de heer J. V. uit Rhenen. Beide voertuigen kwa men in botsing, met gevolg dat de brom fietser zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Ook de motorrijder liep letsel op, o.a. een hersenschudding. Er werd grote ma teriële schade aangericht. De oorzaak van de botsing is gelegen in het feit dat N. niet voldoende voorrang verleende bij het oversteken van de rijks weg. start onze met een cursus voor opleiding tot Gedurende deze opleiding (plm. 3 maanden) een loon volgens C.A.O. Diploma bij gunstig resultaat. Er is personeelsvervoer van en naar diverse gemeenten rond Veenendaal. Min. leeftijd 20 jaar. Maak eens een afspraak met onze afdeling Personeelszaken, dagelijks van 9 tot 5 uur, telefoon 3444 en vraag dan naar de heer Van Barneveld of Harmsen, die U desgewenst gaarne thuis inlichtingen geven over de kansen die U hebt om een jong en vooruitstrevend medewerker van ons bedrijf te worden. KONINKLIJKE VEENENDAALSCHE STOOMSPINNERIJ EN WEVERIJ N.V. Sinds 1861 Een veelzijdig en veranderd bedrijf Een bedrijf in aktie vervolg van pag. 1 (hoofdblad) Hierbij nog een aantal gedetailleerde cijfers uit het zojuist versche nen rapport van de Kamer van Koophandel n.a.v. een ingesteld on derzoek naar de ontwikkeling op de arbeidsmarkt in Veenendaal. Uit de volgende gemeenten (binnen een straal van 12 km) komen de werknemers: Amerongen 78, Bennekom 7, Dodewaard 11, Eek en Wiel 3, Ede 184, Ederveen 95, Eist 172, Ingen 22, Kesteren 5„ De Klomp 1, Leersum 33, Lienden 6, Lunteren 34, Mau rik 2, Ommeren 4, Opheusden 29, Over- berg 5, Renkum 1, Renswoude 81, Rhenen 405, Scherpenzeel 33, Wageningen 6 en Woudenberg 2. Uit gemeenten buiten een kring van 12 km komen 717 personen. Ze zijn af komstig uit: Alkmaar 1, Amersfoort 17, Amstelveen 2, Amsterdam 2, Apeldoorn 1, Arnhem 31, Barneveld 1, Bemmel 1, Ben nekom 2, Beusichem 2, Bilthoven 1, Cu- lemborg 63, Cuyck 13, Deventer 22, Dor drecht 2, Dodewaard 61, Doorn 6, Door werth 1, Driebergen 11, Driel 1, Eek en Wiel 11, Echteld 7, Enschede 1, Gelder- malsen 3, Grave 8, Heemstede 1, Hoen- derlo 1, Hilversum 2, Huissen 10, Ingen 29, Kesteren 31, Leersum 15, Lienden 21, Lunteren 4, Maarn 3, Maurik 22, Meppel 2, Neerlangbroek 1, Nieuw Leusen 1, Nij- kerk 1, Nijmegen 2, Ochten 60, Oostburg 1, Oosterbeek 7, Ommeren 2, Opheusden 106, Putten 1, Ravenswaay 2, Renkum 1, Rozendaal 1, Rijssen 1, Scherpenzeel 4, Soest 1, Soesterberg 2, Spakenburg 9, Tiel 4, Uddel 1, Utrecht 13, Valkenswaard 1, Veendam 1, Venray 1, Wageningen 17, Weert 2, Woudenberg 5, Wijk bij Duur stede 5, IJzendoorn 10, Zetten 10, Zeist 12, Diversen 23. In de Veenendaalse bedrijven werken 111 buitenlandse arbeidskrachten te ver delen naar nationaliteit: Ambonese 15, Bulgaarse 2, Duitse 7, Hongaarse 6, Ita liaanse 23, Marokkaanse 19, Oostenrijkse 2, Poolse 2, Spaanse 106, Zweedse 8 en Zwitserse 2. Het tekort aan arbeidskrachten omvat momenteel 308 mannelijke en 233 vrouwe lijke ai-beidskrachten. Het personeelste kort zou bij het realiseren van noodzake lijke uitbreidingen aanzienlijk groter zijn, n.l. 433 mannelijke en 321 vrouwelijke werknemers. Er wordt geschat dat het aantal manne lijke werknemers wonend buiten de kring van 12 km rond Veenendaal, dat zich indien dit mogelijk was, te Veenendaal zou gaan vestigen in totaal 195 bedragen. In de volgende plaatsen werden als ge volg van het gebrek aan arbeidskrachten nevenbedrijven gesticht (tussen haakjes aantal werknemers) Alphen a. d. Rijn (212), Bergharen (32), Culemborg (44), Cuyck (44), Deventer (21), Didam (207), Dodewaard (13), Hechtel België (102), Heino (14), Kesteren (31), Lop- persum (106), Renkum (23), Rhenen (56), Soestdijk (75), Streekwerkplaats minder validen (35). NIEUW GEMEENTERAADSLID In verband met de verhuizing van de heer D. J. Vlastuin (S.G.P.) naar Eder veen, die daardoor automatisch gemeente raadslid „af" is, heeft de voorzitter van het Hoofdstembureau benoemd verklaard: de heer J. Groeneveld (S.G.P.), Oude Holleweg 34. Er was dinsdagavond in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, waar de Christe lijke Oratorium Vereniging een uitvoering van Haydn's Jahreszeiten gaf, echt wat men noemt sfeer. Vragen we ons af, waar deze aan te danken was, dan denken we aan het, zoals altyd, goedzingende koor, de voortreffelijke solisten, de mooie klank van het Utrechts Stcdelyk Orkest, maar vooral ook aan de muzikant Joseph Haydn die kans zag een twee en een half uur durend werk te schrijven, waarnaar mensen van deze tijd twee en een half uur aandachtig en geanimeerd kunnen luisteren. Her haaldelijk werd de uitvoering door spontaan applaus onderbroken; nu eens betrof dit de solisten, dan weer het koor met zyn dirigent Gijsbert van Zanten. Het oratorium „Die Jahreszeiten", dat de bijna zeventig jarige Haydn compo neerde enkele jaren na de voltooiing van zijn andere oratorium „Die Schöpfung", is werkelijk een aaneenschakeling van speelse, we zouden haast zeggen gezelli ge, maar niettemin geniale muziek. Nog beter dan in „Die Schöpfung" lukt het hem hierin de tekst muzikaal te illus treren. Daarbij komt nog, dat aria's en koren met zulk een vakmanschap geschre ven zijn, dat solisten en koor volop gele genheid krijgen hun kwaliteiten te tonen. Wat hebben we weer genoten van Annette de la Bye, in de rol van Hanne. Zij was het die als eerste applaus kreeg na de aria: „Welche Labung für die Sinne", die zij inderdaad buitengewoon knap en ontroerend zong. Welk een genoegen ver schafte het beluisteren en zien van het liefdesduet van Hanne en Lucas (Arjan Blanken), waarin Lucas begint met de schonen uit de stad uit te nodigen eens naar zijn Hannchen te komen kijken, „die Tochter der Natur, die weder Putz noch Schminke ziert", terwijl hij daarbij iets minder naïef dan men misschien bij een plattelandsdochter verwachten zou, door Hannchen werd gadegeslagen. Ook David Hollestelle zong als Simon (pachter en vader van Hanne) een uitste kende partij. Zijn prestaties ook eens met applaus te belonen liet men helaas voor bij gaan na de aria „Seht auf die breiten Wiesen hin". Hierover kregen de luiste raars kennelijk spijt, want toen het een- NUTSLEZING Donderdag 22 oktober zal op uitnodiging van het Nut mej. van de Bunt, directrice van het Streekmuseum in Rhenen een causerie komen houden over het kasteel Amerongen. Voor de één een eerste, voor anderen een hernieuwde kennismaking met het kasteel en zijn bewoners. De avond wordt gehouden in de raads zaal. Hierop aansluitend is er zaterdag middag 24 oktober een excursie naar het kasteel. Vertrek half twee vanaf de in gang naar het kasteel. De excursie wordt geleid door de heer T. Eyffius. VALLEI WEDSTRIJDEN Dit seizoen zal de jaarlijkse EHBO-wed- strijd, genaamd Vallei wedstrijd gehouden worden in Amerongen, en wel op 28 no vember a.s. in Onse Bliscap aan de Berg weg. Verschillende EHBO ploegen uit de omgeving zullen aan deze wedstrijd deel nemen. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst van de collecte ten be hoeve van de Reclassering heeft te Ame rongen f 148,45 opgebracht. De collecte werd gehouden door een aantal jongens en meisjes van de openbare lagere school. In het kader van de Kerkenbouwaktie der negen grootste kerken zal ook in Amerongen het een en ander gebeuren. Vrydagavond a.s. vertrekken er vanuit Kerkheem aan de Nederstraat de vrij willige kollektanten. Gezamenlijk zal men dan langs de hui zen gaan en de vorige week in de bussen gedeponeerde enveloppen ophalen. Omstreeks negen uur worden de eersten terug verwacht. Al naar binnenkomst van de ophalers worden de bedragen geteld. Zoals bekend wordt momenteel in Hoog vliet reeds een Kerk, in het kader van de aktie gebouwd. Maandagochtend is met het werk be gonnen en het ligt in de bedoeling, dat zondag a.s. deze kerk reeds in gebruik wordt genomen. Verzocht wordt om de bijdrage gereed te willen leggen, het bespaart de ophalers veel tijd. maal volop winter was, kwam er voor hem een hartelijk applaus, zij het op een ongelegen moment. De koorzang was eveneens een lust om te horen. Vrijwel steeds zuiver en gaaf van klank. Van de vele prachtige koren werd misschien het wijnkoor wel het meest geanimeerd gezongen. „Juhe, juhe, der Wein ist da! Es lebe der Wein, es lebe der Krug". Misschien vindt u dit laatste wat platvloers, maar dan bent u er ingelopen, want Krug is één van de zgn. Schwere Wörter en betekent dus juist niet dat, wat u bij eerste horen zou vermoe den. Natuurlijk waren er wel kleine on effenheden, hoe zou het anders kunnen bij een dergelijk groot werk, maar deze deden aan de totaalindruk geen afbreuk. Misschien is het nuttig te noemen dat fuga-inzetten van de bassen nogal eens wat zwak en rommelig waren, wat na tuurlijk mede zijn oorzaak vindt in de samenwerking met het orkest, die nood zakelijkerwijze slechts kort beoefend kon worden. Ook speelt misschien het „jong geleerd, oud gedaan" een rol en met het „jong geleerd" is het sinds de reformatie in het algemeen bij ons gedaan. Alle uit voerenden kregen na afloop een welver diende ovatie. Voor velen is het echter een raadsel waarom Arjan Blanken als enige van de solisten, geen bloemen kreeg aangeboden. Misschien dacht men dat hem zijn Hannchen werkelijk genoeg was. Wij hopen voor hem dat het bestuur van de COV wat betreft zijn honorarium niet een soortgelijke redenering heeft toegepast, want van de kunst alleen kon zelfs de grootmeester Haydn, die in zijn jonge jaren voor f 1,30 zijn bed verliet om er gens in de koude nacht een serenade te brengen, niet leven. J. van de Putte Modecentra trT Europa zijn het in grote lijnen wel met elkaar eens: de winterjas voor de komende kille maanden is royaal gesnedenkwiek van lengte en glad van stof. Maar opmerkelijk zijn de kwaliteitsverschillen. Een objektieve jury heeft enkele uitschieters opge spoordbekroond als "beste in hun klasse' Te zien in onze kollektie: voorzien van de "B" van Brixon Brixon jassen vanaf 138.- ;.iorn>siRviT si 89 veenendaal Het departement Amerongen van het Nut voor het Algemeen heeft weer haar jaarlijkse vergadering gehad. Wegens zalennood moest ook deze vergadering in de raadzaal van het gemeentehuis worden gehouden, hiertoe beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur. De belangstelling voor deze vergadering was vry groot. Het programma na de pauze was daar debet aan. De aktieve fotoclub van het Nut had n.l. een groot aantal zelf vervaardigde foto's tentoongesteld. In de korte tijd van haar bestaan heeft deze club bijzon der goede resultaten weten te bereiken. Enkele foto's waren bijzonder goed van onderwerp en compositie. Bovendien wer den door de leden zelf vex-vaardigde dia's vertoond. Ook hierbij waren zeer goede foto's. Door de leden van de club is in tensief gewerkt. Vorige winter werd onder leiding van mevrouw Gelok een cursus gegeven in stofversiering. De deelnemende dames legden nu een proeve van bekwaamheid af door het tentoonstellen van een 50-tal werkstukken. Vooral de damesleden toon den hiervoor grote belangstelling. Dat deze cursus goed in de smaak viel blijkt wel uit het feit dat er al weer voldoende deelneemsters zijn voor een volgende cur sus. Na de vertoning van de dia's door de clubleden liet de beroepsfotograaf de heer Mulder nog een aantal door hem ver vaardigde dia's zien. Het huishoudelijke deel van de vergade ring werd vlot afgewerkt. Het jaarverslag toonde aan dat het le denaantal is gestegen tot 206. Hierdoor is het Nut gekomen in de rijen van de grootste plaatselijke verenigingen. Er kwamen dit jaar 25 nieuwe leden bij. Mede dankzij de gemeentelijke subsidie baren de financiën niet zulke grote zor gen meer. Het nieuwe programma is een afspiege ling van de ruimere middelen. In het bestuur kwamen geen wijzigingen doordat mej. R. Kist, en de heren H. Slotboom en F. van Bergen werden her benoemd. Het jaarverslag van de Stichting Bibliotheek gaf een kleine daling in het lezersaantal aan. Het bibliotheekbestuur is echter geenszins pessimistisch gestemd. Zo mogelijk zal er nog aandacht worden besteed aan het 125-jarig jubileum van de Nederlandse Spoorwegen en aan de Olympische spelen. Fa. J. F. Tak jubileert. Kijkje in het in terieur van de zaak. In 't midden de heer J. F. Tak (eigenaar), rechts de heer J. Diepeveen en links de heer Fr. Lansink (employe's).

De Vallei | 1964 | | pagina 5