ROSELLA 0«d ^uinbouwlioekje Eigentijdse mode voor mannen van NU f.129.- f. 185.- nylons in de Z@ nieuwste kleuren Beantwoording binnengekomen vragen Versta de lentezangen in de herfst! RENSWOUDE Renswoude won weer SPION voor NAPOLEON Deze sportieve coat, in een ver rukkelijk warme velours kwali teit moest U even komen zien. De prachtige geruite voering is geheel afgebiesd. Met rugcein tuur en voorpand „pas" helemaal in de modepas. Een jas van allure tot in elk detail. Elke twenner met oog voor het briljant mode-jeugdige zal dit najaar de kostuumcreaties met vest (zie nieuw-modische slui ting) HERONTDEKKEN. Ogen die dit zien zeggenmode. Heel anders en eigentijds, f149.-f139.- Hoofdstraat 90 - Tel. 2163 - Veenendaal Successen voor Jeugd Judokwai Fa. L. HEY ACTIE ZWARTE ZES Geachte redaktie, vanzelfsprekend wil ik de geachte vragenstqjler B. v. S. en vragenstelster mevr. L. H. in dit hoekje van antwoord dienen. De geachte briefschrijver(ster) dank voor hun zeer waarderende woorden, waaruit opnieuw blijkt dat dit „praathoekje" met ambitie gelezen wordt. Voor ons is het een stimu lans .om op de ingeslagen weg voort te gaan. De heer van S. raad ik aan om naast de pruimeboom „Drap d'or Esperen" een Reine Victoria of Rei ne Claude aan te planten. De Drap d'or Esperen is een soort die zich zelf niet kan bestuiven (bevruchten) en dus een soort in haar gezelschap moet hebben om het stuifmeel voor bevruchting te leveren. Een alleen staande Reine Victoria redt zich met haar eigen stuifmeel, omdat deze tot de zelfbestuivers behoort. U weet nu het „hoe en waarom" uw prui menboom zo weinig of geen vruch ten levert. En de „Golden Japan" waar U over schrijft heeft eveneens een bestuiver in gezelschap nodig, namelijk de soort June Blood. Wan neer U genoemde soorten er bij aanplant dan kunt U ongetwijfeld op veel vruchten rekenen. De be- stuivingseisen en alles wat hiermee samenhangt zijn van de eerste orde. Anderen kunnen met dit antwoord hun voordeel doen! Aan mevr. L. H. geef ik de vol gende tip: Om de lijsters, die ver zot zijn op de bessen van de Pyra- cantha (Vuurdoorn) te weren, spant men zwarte draden voor de heesters heen en de vogels zullen weinig onheil stichten. Uit uw schrijven merk ik verder op, dat U oude heestergroepen wenst op te ruimen. Ben het met U eens om hiervoor Coniferen op die plaats aan te plan ten, omreden dat men hiermede een mooi effect kan bereiken. Versta U hierover met een plaatselijke vak man, hij weet in deze zeker wel van wanten. Het altijd levende groen van Coniferen en naaldgewas sen kan men, neen, moét men 's winters zien als een symbool van onsterfelijkheid, als de onverganke lijkheid van moeder natuur, ook in de tuinen, en het biedt daarbij een mooie afwisseling, zowel in de win ter als alles dood lijkt, als in de zomer. Veel succes zij U van harte toegewenst! De kalender wijst midden okto ber aan en langzaam maar zeker nadert dat gedeelte van het jaar, waarin de tuinen, parken en plant soenen mét de natuur gaan inslui meren. Wij kunnen ons nog een poos verlustigen in de bloemenpracht van de herfstbloeisters en de ongemeen fraaie kleurensymphonie der blade ren waarvan het leven, hetwelk im mers in stoffelijke zin op de water verdamping berust, zijn einde nabij komt. Ik zou alle bezitters(sters) van tui nen willen wijzen op de volgende rijke vruchtdracht en hen aanraden het sortiment heesters in hun tuin eens te herzien. In vele tuinen ziet men heesters die heel weinig of heel geen sierlijkheid geven. Jaar in jaar uit staan daar dezelfde oudbakken heesters waarvan zeer weinig be koring uitgaat. Breng de moed op om deze op te ruimen en er fraaie heesters, die opvallen door hun rij ken bloei en fraaie vruchten, voor in de plaats te planten. In mijn vorige praathoekje noem de ik reeds een aantal heesters die in geen tuin mogen ontbreken. Ik wil u thans nog wijzen op de scho ne vruchtdracht van de Kardinaals mutsen (Evonymus), de Helesia Ca rolina (Sneeuwklokkenstruik) die in het voorjaar zo mooi bloeide en als het ware met een kleed van witte bloemen overdekt was en thans staat te pronken met steenvruchten van eigenaardige vorm, die in de lengte gevleugeld zijn. Zie de fraaie Kornoelje: hoe mooi steken de prop jes witte bessen bij de kleurrijke bladeren af en de diverse soorten Cotoneasters met hun fraai gekleur de bessen. Vergeet niet de diverse Berberissen met hun grote verschei denheden van bessen, voor wat kleuren en vormen betreft. Er zijn er met doorschijnende rode bessen oranje en lichtgekleurde bessen. De Myrica pensylvanica (Wasgagel) (blauw berijpte vruchten); Malus baccata, kersappel geel-rode appel tjes) Malus sieboldü (gele vrucht); Symphoricarpos chessaultü (rode bes); enz. enz. te veel om alles de revue te laten passeren. Het grote gemis van voornoemde heesters met hun fraaie bessenpracht valt thans in vele tuinen sterk op. Waarom dan toch die sombere heesteraan- plant in uw tuin, mevrouw? Voor bijna hetzelfde geld had u fraaie besheesters kunnen aanplanten. We spreken af: ruimt op wat geen kleu renspel laat zien en breng meer fleur en kleur er voor in de plaats. Het zal u grote voldoening geven. Tevens kan men in de tuinen en plantsoenen die rijk aan besdragen- de heesters zijn, op zonnige dagen de gevederde vrienden druk bezig zien in blij en onbekommerd vertier. Ga daar eens bij stilstaan. Het past alles zo mooi bij het wegglij den van de zomer, waarvan de laatste ogenblikken spoedig aanbre ken. Versta momenteel de lentezan gen in de herfst en laat dit voor u geen la tij n zijn. Geniet van hetgeen uw tuin thans nog biedt en U zult de woorden van de maand oktober hoog aanslaan. Alvorens koning win ter ons met zijn ijzige adem in het gezicht blaast en de tijd daar is waarin moeder natuur zich vriende lijk, maar ook zeer grimmig kan ge dragen en vóór wij nog denken aan sneeuwlandschap en ijsvermaak, kan men in tuinen en parken nog veel genieten. Wilt u dit van mij aanne men: voor hen, die evenals onder getekende niets moeten hebben van oorkleppen en wintermutsen, moet er op de weerkaart nogal wat ver anderen. De herfstbloeiers staan te pron ken, nog schitteren de dahlia's in hun fraaie kleurenpracht en vor men, totkoning winter een aan val onderneemt en wij 's morgens de ruiten met „bloemen van ijs" be schilderd zienNiet zo somber, beste lezers(essen)! We gaan nog even de tuin in en ik wil u de „tips" geven om langs dat pad frambozen aan te planten. Men heeft dan wei nig grond verlies die bovendien ho ge rente geeft. Daarvoor is het nu de geschikte tijd. Ook de Japanse wijnbes, de Amerikaanse braam, aalbessen en kruisbessen kunnen nu geplant worden. Gladiolen rooien. De Gladiolen kunnen nu gerooid worden. Snij de afgestorven stengels en bladeren tot op 3 centimeter boven de knol af. Droog de knollen op een luchtige plaats, niet in de zon. Het onkruid in de borders en groen tetuin moet nog eens opgeruimd worden. Doet men dit niet dan is de tuin vóór de winter nog geheel groen, want onkruid groeit lang door. Er is nog wel werk aan de win kel. Knolbegonia's verdragen geen vorst. Waag niets, doch rooi deze bij tijds. Na het rooien de stengels niet vlak boven de knol afbreken, doch een paar centimeter laten zitten. Dit om beschadiging te voorkomen. De knollen in de zon drogen en na het drogen de grond er af schudden. De knollen niet geheel kaal plukken, laat er gerust wat wortels aan blij ven zitten. Bewaar de knollen in goed droog turfmolm of wit zand. Zet het kistje waarin de knollen zijn gelegd op een droge, echter niet te koele plaats. Een kast waar een schoorsteen doorheen loopt, is ideaal Staan ze te warm dan gaan de knollen verkurken en zijn dan waardeloos. Zorg dus voor een ge schikte overwinteringsplaats. E. J. GRIJSEN Renswoude behield zaterdag haar fraaie plaats op de ranglijst door een 3-0 overwinning tegen Beverweerdse Boys in Werkhoven. Er werd gevoet bald op een weiland dat tot sportveld was omgetoverd. Renswoude won met 3-0, maar op een normaal speelveld zou de eindstand beslist groter zijn ge weest, ook al hadden de Boys kansen om de score te openen. In de 26ste minuut wist Vink, hoe wel door twee man belaagd, de bal in 't net te drukken, 1-0. Renswoude, ge ïnspireerd door de voorsprong kwam er iets beter in. Het plaatsen was beter verzorgd en het schieten resoluter. Gijs- bertsen bracht met een mooie kopbal de stand op 2-0. Na rust was Renswoude volop in de meerderheid, maar het abnormale slechte veld speelde de roodwitten par ten. Hardeman wist in de 12de minuut door te stoten en bracht de stand op 3-0. Schijnbaar vond Renswoude dit genoeg. De scheidsrechter nam nog de meest vreemde beslissingen en zo kwam het einde van deze wedstrijd, die niet ge heel kon bevredigen gezien de omstan digheden hierboven genoemd. Zaterdag delen, die zich daarin bevinden, dan worden zowel de gele als de blauwe stra len teruggekaatst en die geven samen de groene kleur. a.s. speelt Renswoude tegen het Eder- veense Advendo, dat ook nog in de running is. Hij had zowel de keizer als zijn bondgenoot, de Tsaar van Rusland, ervan weten te overtuigen, dat maarschalk Mach zijn land had verraden. Hij zei namelijk, dat Mach welbewust zijn leger naar de vernietiging had geleid omdat hij, zo zei Schulmeister, heel goed wist waar Na poleons leger op hem lag te wachten. Na enige tijd slaag den de vrienden van de maarschalk er in zijn naam te zuiveren, maar voor dat gebeurde was het Oostenrijkse leger opnieuw verslagen in de beroemde slag bij Austerlitz en na die slag was het hele land door Napoleon bezet. (wordt vervolgd) Zaterdag j.l. nanvdc jeugd van judokwai Veenendaal deel aan jeugdkampioenschap pen van de district Utrecht. Aan deze wed strijd waaraan plm. 100 jeugd judoka's deelnamen werden enkele succesvolle re sultaten behaald. In de leeftijdsgroep van 8-10 jaar wist Wim Veenendaal door te dringen tot de laatste 8, terwijl in de leeftijds-groep van 11-12 jaar Hans van Vliet in de finale kwam. Na een spannende wedstrijd verloor deze judoka op beslissing van de scheidsrech ter. Een prachtige prestatie van deze ju doka. Een bijzondere prestatie leverde ook het team door in de finale gelijk te komen met het team van Utrecht. De beslissingswedstrijd die hierna volg de werd ook op beslissing van de scheids rechter verloren. Deze prestatie krijgt meer waarde daar deze judoka's voor het eerst in officiële wedstrijden uitkwamen. Door de resultaten mogen zowel het team als Hans v. Vliet deelnemen aan de landskampioenschappen. Het team bestond uit de volgende ju doka's 8-10 jaar Evert v. d. Bovenkamp Wout Kroesbergen 11-12 jaar Hans v. Vliet Arie v. Vliet 13-14 jaar Herman Heykamp Jochem v. Stempvoort Zij nog vermeld dat de secretaris, de heer A. v. d. Grift op de districtsvergade ring tevens tot secretaris van het district bestuur van Utrecht werd gekozen. De leraar, de heer W. de Boer (2e Dan) werd gekozen in de district technische commissie van Utrecht. Verschijnt als bijlage van het streekblad „DE VALLEI" onder redactie van Tante Jos. Correspondentie te richten aan Tante Jos, per adres Parallelweg 10 - Veenendaal. lijm deze dan vast op de rug van de vo gel. Buig de voorkant van de witte strook om en lijn deze vast, zoals je ziet in fi guur 3. Doe een draad door een naald en trek die draad door de twee zwarte punt jes, die je ziet in figuur 4. Leg in elk einde van de draad een stevige knoop. Als je op deze wijze twee zwaluwen hebt gemaakt, knoop je de draadjes, waaraan zij zijn bevestigd, vast aan een rietje (fig. 5). Dan kun je de mobiel aan een ander draadje ophangen, waarbij je er natuurlijk voor moet zorgen, dat dat draadje precies in het midden van het rietje wordt geknoopt, waardoor de vogels elkaar in evenwicht moeten houden. Ziezo, nu is je mobiel klaar voor de beweging. Figuur b. Het antwoord luidt: leg de staafjes zo neer, dat zij een T vormen. Een magne tisch staafje is namelijk alleen magne tisch in het midden en daardoor zullen de staafjes dus alleen maar aan elkaar blijven hangen als het magnetische het ,dak" van de letter „T" vormt. Figuur c. HOE KOMT HET, DAT DE OOSTZEE GROEN IS EN DE NOORDZEE BLAUW? Veel mensen zeggen, dat een oceaan zijn kleur krijgt van de lucht, die in het water wordt weerspiegeld. Dat is echter niet voldoende, want zelfs onder een prachtig blauwe hemel zien vele meren er uit alsof hun water „viezig geel" is. Zeelieden zeggen, dat het het zoutgehalte van het water is, dat de kleur bepaalt, en dat bovendien de temperatuur een rol speelt. In werkelijkheid echter is het de door zichtigheid van de zee, die doorslaggevend is. Die doorzichtigheid kun je het makke lijkste vaststellen door een witte schijf aan een koord in het water te laten zak ken. Hoe verder naar beneden je die schijf nog kunt zien hoe blauwer het water is. Als op ongeveer 30 voet diepte de schijf niet meer is te zien, is de zee op die plaats groen van kleur. Dat is het geval met de Oostzee. Voor wat de Noordzee betreft kun je zo'n witte schijf nog zien op een diepte van 60 voet. De kleur van deze zee is groenig blauw. De Grote Oceaan is diepblauw van kleur en daar kun je die witte schijf nog zien op 150 voet diepte. Maar waarom heeft nu de doorzichtig heid van het water iets te maken met zijn kleur? Dat verklaren we als volgt: Het licht, dat de oceaan raakt, bevat alle kleuren van de regenboog. Deze kleu ren dringen niet allemaal even diep in het water door. Sommige er van worden (zo zouden we het gemakshalve kunnen zeggen) „eerder moe" dan de andere kleu ren. De rode stralen geven het het eerst op, dan de gele, maar de blauwe houden het het langste uit. Als het water erg doorzichtig is of met andere woorden als er niets is, dat het water verontreinigt en het licht tegenhoudt of terugkaatst zijn alle kleuren, behalve blauwe „moe". geworden, en blijven de blauwe dus al leen over. Als het water echter veront reinigd is door allerlei kleine bestand- KIEST U BIJ: Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26 Telefoon 3044 (15) Het verschrikkelijke gevecht duurde drie dagen. Het regende haast aan een stuk door, waardoor het slag veld een modderpoel werd. Het Oostenrijkse leger kon niet terugtrekken en vocht een hopeloze strijd tegen over machtige eenheden. Tenslotte gaf maarschalk Mach zich over aan Napoleon en toen werden op de derde dag de overblijfselen van een verslagen leger aan de Fransen overgedragen. Mach slaagde er in na verloop van tijd terug te keren naar Wenen, waar hij echter bij zijn keizer in ongenade was gevallen. (16) Intussen had Schulmeister het heel druk gehad. Geïrriteerdheid in het verkeer kan leiden tot ondoordachte gevaarlijke hande lingen. Op de autosnelweg kan die geïrriteerdheid gemakkelijk ontstaan, wan neer een automobilist links blijft rijden, terwijl de rechterrijstrook volkomen vrij is. Iemand, die harder rijdt en deze linksrijder voorbij wil, ziet geen kans tot passeren. Hij windt zich op en misschien laat hij zich verleiden om dan maar rechts in te halen, hoewel dat een gevaarlijke en uiteraard verboden manoeuvre is. In hun Actie Zwarte Zes wijzen Rijkspolitie en Verbond voor Veilig Verkeer er op, dat de linkerrijstrook bedoeld is als inhaalstrook. Na het inhalen dient men dus naar de rechterzijde van de weg terug te keren. Ook wanneer men, na een of meerdere auto's te hebben gepasseerd, een auto in de verte ziet en deze denkt te gaan inhalen, moet men weer naar rechts gaan en niet „voor het gemak" links blijven rijden. Onnodig links rijden vermindert de wegcapaciteit, kweekt files en vergroot het risico van ongelukken. Onnodig links rijden. ONZE JARIGEN 17 okt. Ward de Kleyn 17 Hans Paardekoper 18 99 Ronny Drost 19 99 Anke de Gooyer 19 99 Ansje v. d. Broek 19 99 Lieneke Nagel 20 99 Joke v. Amerongen (Ede) 20 99 Henk Klumpenaar 20 99 Gerda v. Ravenswaay 20 99 Corry v. Schaik 21 99 Alie v. Eek (Amerongen) 21 99 Rietje van Hees 21 99 Rachelle Katz 21 99 Theo Sukkel 21 99 Jan de Haas 21 99 Ineke van Tuil 22 99 Aaltje v. d. Vendel (Ede) 22 99 Joke Hilbert 23 99 Dikkie van Silfhout (Espel N.O.P.) 23 99 Arie v. d. Klift 23 99 Nelleke v. Ravenswaay 23 99 Henk Scholten Hartelijk gefeliciteerd en een prettige verjaardag. Tante Jos Figuur a. EEN ZWALUWENMOBIEL Trek de omtrekken van de zwaluwen op een stuk stuk zwart papier en knip dat uit, zodat je figuur 1 krijgt. Knip dan en stuk wit papier in de vorm van de stippellijn. Dat is de onderkant van de zwaluw. Buig de „neus" van de zwaluw achterover, zoals je ziet in figuur 2, en ZILVERPAPIER EN CAPSULES Beste jongens en meisjes, Heel hartelijk bedankt Betty Waay- enberg en Bennie Henken voor het zil verpapier en de capsules die ik van de week van jullie ontving. Van mevr. Vermazen kreeg ik een kaartje dat ze 100 kg zilverpapier heeft staan. Ik zal zorgen dat het weggehaald wordt. Mevr. Vermazen natuurlijk ook heel hartelijk bedankt. Jongens en meisjes tot volgen de week. Groeten van DE MAGNEET Peter heeft twee staafjes staal, die er precies hetzelfde uitzien, maar een ervan is een magneet, het andere is alleen maar een staafje. Hoe kun je nu te weten ko men welk van de staafjes magnetisch is als je niets anders dan alleen maar die twee staafjes mag gebruiken om er achter te komen?

De Vallei | 1964 | | pagina 6