Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken BEGROTING 1965 TOONT AAN: gem. Veenendaal moet uitgaven GEEN: WEL: AFGEVOERD LUNCHROOM „DE HERTEKOP" IN VLAMMEN OPGEGAAN BIJNA EEN TON VOOR ANTWOORD '64 Waterleidingbedrijf Amerongen opgeheven Wat in Amerongens raad ter tafel komt Wat nu weer...? nip Us trplieJi Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overfoerg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel URGENT ZIJN VOORTS: Westelijke randweg. Verbreding Boslaan en Ambachtsstraat. Bouw van twee bruggen over Omleidingskanaal en doortrekking Brouwer straat naar Hoogstraat of Pr. Bernhardlaan. Nieuws uit de omgeving EDERVEEN MULDER 38e JAARGANG DINSDAG 20 OKTOBER 1964 Nr. 83 Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Bedaktle: W. F. ter Hoeren Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallet" ln plaatsen van verschoning VA1 ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzcn op aanvraag Minimum per advertentie 5,— Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent drastisch besnoeien reconstructie van wegen op Gelders. Verdere bezuiniging op wegenonder- houd. Uitstel aanleg Stadspark. aanbesteding Raadhuisbouw. Voortzet ting plan voor Sporthal/Zwembad. Rioolzuiveringsinstallatie. B. en W. der gemeente Veenendaal hebben dezer dagen de ontwerp-begrotingen voor het dienstjaar 1965 ter kennis van de Raad gebracht. Door vele werkzaamheden i.v.m. financiële aspecten van de raadhuisbouw en enkele andere zeer urgente berekenin gen kwam de begroting dit jaar iets later dan vorig jaar. B. en W. verklaren dat de financiële positie van de gemeente zorgen baart en moeilijk is. Hierom zijn overigens na langdurig beraad een aantal voorgenomen investeringen van de lijst gevoerd. B. en W. moesten noodgedwongen tot deze besnoeiingen overgaan. Afgevoerd werden o.m. de voorge nomen reconstructie van de Buurtlaan- West, de reconstructie van de Eenvoud- laan en van de Stationsstraat, alsmede de aanleg van het Stadspark, voor zover ten laste komend van de algemene dienst. Er zal verder worden bezuinigd op de kosten van onderhoud van stra ten en pleinen, de straatverlichting en diverse onderhoudswerken. Na de hier boven geschetste bezuinigingen was het mogelijk de gemeentebegroting sluitend te krijgen en nog een bedrag te ramen voor rente en aflossing voor nieuwe in vesteringen. Alleen de allernoodzakelijkste in vesteringen op het gebied van openbare werken zullen in 1965 uitgevoerd kunnen worden. Hier toe zijn b. en w. - zij verklaren zelf dat het bijna eentonig wordt - wederom gedwongen door de min der rooskleurige financiële positie van de gemeente. Na de reconstructie van de Prins Bernhardlaan, die inmiddels gereed kwam en de bijna voltooide verbetering van Mulderslaan, Emmalaan en Prin- sesselaan zou het voor de hand gelegen gelegen hebben te beginnen met de re constructie van de Buurtlaan-West en Stationsstraat. Hierdoor zou de ach terstand op het gebied van wegen in ZEIST. Op een woensdag gehouden ver gadering hebben de afd. Zeist en Bunnik van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland besloten binnen kort weer een cursus voor beginners te organiseren. Gesteld werd dat bijen- houden een zeer zinvolle vrijetijdsbe steding is, honing zeer gezond is, bijen houden geen geld hoeft te kosten en contact met de natuur is. EDE. Een 16-jarige jongeman heeft ver leden week op het gedeelte van de Hes senweg, dat over de Ginkelse heide loopt, vijfentwintig houten paaltjes, die eigendom zijn van de genie, omver ge reden. De jongeman die uiteraard nog niet in het bezit was van een rijbewijs doch wel een auto bezat gaf toe de paaltjes expres te hebben kapot gereden. WAGENINGEN. Door de grote toeloop van studenten heeft het bestuur van de Landbouwhogeschool besloten tot de bouw van een nieuwe collegezaal. Men hoopt het gebouw, dat een oppervlakte van 1100 m* heeft en plaats zal bieden aan 600 personen, tegen eind januari ge reed te hebben en het eind februari in gebruik te kunnen nemen. naast de Apotheek Tel. 3184 Hoofdstr. 51 Veenendaal het voormalige Gelderse gebied geheel zijn weggewerkt. Spijt Tot hun spijt kan het gemeentebe stuur om bovengenoemde redenen geen gevolg geven aan deze werkzaamheden. Bij de reconstructie van de Stations straat spreekt daarbij nog een neven factor mee, namelijk de verbreding van de tunnels onder Rijksweg 12 en onder de spoorlijn Utrecht - Arnhem. Hierover en mede over een verbre ding van de daartussen gelegen Vee- nendaalseweg zijn bereids onderhande lingen geopend met het gemeentebe stuur van Ede, dat op zijn beurt in contact is getreden met de daartoe be voegde instanties i.e. het Rijk en de N.V. Ned. Spoorwegen. B. en w. zijn van mening dat een verbreding van de Stationsstraat op het grondgebied van Veenendaal zoveel mogelijk een vervolg zal moeten vinden op het grondgebied van Ede. Urgent Uitgaande van de allernoodzakelijk- Weth. C. N. v. Kuyk. Geen verrassing, 't lag in de lijn der ver wachtingen." Weth. Ant. de Ruiter. „Jammer, maar wat 't zwaarst is moet 't zwaarst wegen." Burg. mr. dr. Hazenberg schijnt te denken: „Hoe kom ik aan een extra mïljoentje In werke lijkheid zei de burgemeester: „Deze financiële pro blemen zijn remmende factoren." Weth. R. Koppenberg. „In groeiende plaat sen begroting moei lijk sluitend te ma ken." Oorzaak onbekend In de nacht van zondag op maandag brak een felle brand uit in de lunch room „De Hertekop" aan de Cuneraweg. De bedrijfsleider van de zaak de heer Nooteboom was alleen in het pand. Toen hy de vlammen waarnam is hy uit een der bovenverdiepingen gesprongen en alarmeerde de brandweer. Vier brandweren bestreden het vuur namelijk de nevelspuit uit Veenendaal, de brandweren van Rhenen, Achterberg en Eist. Tet oude gebouw brandde evenwel als een fakkel, vooral aan de voorzijde. Tegen vijf uur was het fel uitslaande vuur gedoofd en kon men met de nablussing beginnen. In de loop van maandag heeft de Rijks politie in samenwerking met de Brand weerinspectie uit Haarlem een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. De schade beloopt ongeveer f 65.000,—. De eigenaar was tegen brand schade verzekerd. Het pand werd voor de Het Comité Antwoord '64, dat vorige week de gigantische aktie voerde mocht een bedrag van ruim f 97.000,— ont vangen van de kerken uit Veenendaal. Naar wij vernamen zijn de gedetailleer de cijfers: Geref. Kerk f 37.000,Ned. Herv. Kerk f 28.000,Herv. Noodgem. Sola Fide f 25.000,en Chr. Geref. Kerk (Beatrixsstraat) f 7.200,Hier door wordt een bedrag van f 97.200, verkregen, hetwelk geen officieel cijfer is omdat er nog steeds giften binnen stromen. Van de overige plaatsen uit ons ver schijningsrayon kon men nog geen juis te opgave verstrekken! oorlog als pension gebruikt en ook na de oorlog was het weer een pension. Hierna werd de zaak door de heer Dirk- sen geëxploiteerd, die er een lunchroom en cafetaria onderhield. Pas begin van dit jaar werd mevrouw Koudijs uit Rot terdam de exploitante. Zowel de brand zelf in het holst van de nacht (3 uur) als de onderzoekingen naar de oorzaak in de loop van de dag trok een grote be langstelling van het publiek. Het gebouw is volkomen in de as gelegd. ONDERZOEK NAAR ACHTERSTAND IN WONINGONDERHOUD Het Landelijk Verbond van Huurders- verenigingen gaat een onderzoek instellen naar de achterstand in woning- en be- drjjfspandenonderhoud in Nederland. Reeds geruimte tijd staat vast, dat ontel bare huurders van woningen, winkels en andere bedrijfsruimten ernstige klachten hebben over gebreken aan de panden die zü bewonen of uithoofde van beroep of bedrijf in gebruik hebben. Ondanks de tot nu toe doorgevoerde huurverhogingen, is het onderhoud van huurwoningen en -bedrijfsruimten veel vuldig veronachtzaamd en in talrijke ge vallen zelfs verwaarloosd. Bovendien acht het Verbond het een aantasting van de waarde van ons natio naal woningbezit, indien het onderhoud daarvan niet behartigd wordt. De eige naren, resp. exploitanten kunnen er, op den duur, zelf ook de dupe van worden. Daarenboven valt te vrezen, dat bij het voortduren van deze toestand het aantal krotten en onbruikbare bedrijfspanden in Nederland straks schrikbarend zal toe nemen. Het Verbond acht het dan ook dringend gewenst, dat thans de gegevens worden verzameld die een inzicht kunnen geven in de achterstand in het onderhoud van huurwoningen en -bedrijfspanden. Alle huurders in Nederland, wier woning of bedrijfspand ernstige gebreken wegens on- voldoende onderhoud vertoont, en alle huurdersverenigingen, worden uitgenodigd zich in verbinding te stellen met de heer M. J. H. Looman, Nassaukade 164, Am sterdam-C, tel. 89835, aan wiens adres de „Enquett Commissie achterstand woning- onderhoud" gevestigd is. Onbesuisde automobilist maakt brokken De politie te Veenendaal ln samen werking met de politie te Ederveen heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 22-jarige N. uit Ederveen van zijn bed gelicht. N. had in een auto die eigendom was van zyn vriend D. zyn meisje naar Veenendaal gebracht. Op de terugweg naar huis reed hij met grote snelheid over de Nieuweweg. Ter hoogte van de spoorwegovergang raakte hij de macht over het stuur kwijt en botste tegen een NS-bord en een bord van de Waterstaat. N. begon te slingeren en raakte geheel links van de weg. In snelle vaart reed hij evenwel naar Ederveen. Een oplettende overwegwachter had het nummer genoteerd zodat de gewaar schuwde politie de brokkenmaker kon aanhouden. Hij werd nog dezelfde nacht van z'n bed gelicht. De auto werd zwaar beschadigd en is in beslag genomen. GEVAL VAN JOY-RIDING Zaterdagavond om 10 uur stapte Br. en B. uit Veenendaal in een langs de weg staande vrachtauto. Zij reden ermee tegen een muur van een garage op het erf van de heer van E. en richtten daar behoor lijke schade aan. Het onderzoek is in volle gang. ste investeringen kennen b. en w. de grootste urgentie toe aan de aanleg van een deel van de Westelijke Rand weg, de verbreding van de Boslaan en Ambachtstraat, de bouw van twee bruggen over het Omleidingskanaal, de Brouwersbrug en de Tinnebrug en de doortrekking van de Brouwersstraat naar de Hoogstraat en Prins Bernhard laan. Op grond van de wel zeer opzienba rende cijfers van de in de maand juli gehouden verkeerstelling op diverse in valswegen komen b. en w. tot de con clusie dat op zeer korte termijn maat regelen genomen moeten worden. In verband hiermede moet ter ontlasting van de wegen in het centrum en van de Kerkewijk de aanleg van de Weste lijke Randweg met spoed, in ieder ge val in 1965, ter hand worden genomen. Parallelweg Om dezelfde redenen moet met de meeste spoed begonnen worden met de aanleg van een parallelweg naast Hoofdstraat en Kerkewijk. Door het Het Waterdistributiebedrjjf van de gemeente Amerongen is opgeheven als gevolg van de veranderde omstandigheden. Amerongen zal binnenkort water ontvangen van het Waterleidingbedrijf Midden Nederland. In een uitvoerige mededeling aan de raad delen burgemeester en wethouders mede, dat op 8 oktober 1964 de vergunning van het Provinciaal Bestuur aan de gemeente Amerongen tot waterlevering is vervallen. Deze vergunning werd verleend op 8 oktober 1929 en zjj gold voor 35 jaar. Gedurende die tijd mocht de gemeente door middel van buisleidingen water leveren. Naar aanleiding van deze vergunning werd in dezelfde tijd een contract gesloten met de waterleiding Mij. Rhenen, van welke maatschappij water en- gros werd ingekocht. Dit contract werd eveneens voor 35 jaar gesloten. HET LOOPT OP 5 NOVEMBER 1964 AF Aan de huidige situatie gaat nu een einde komen. Het Provinciaal Bestuur van Utrecht heeft namelijk in het kader van de drinkwatervoorziening ingrijpende maatregelen genomen. Medio 1950 werd n.l. opgericht het rechts persoonlijkheid bezittend lichaam Waterleiding Bedrijf Midden Nederland (W.M.N.). Dit is een provinciaal bedrijf, dat werd opgericht verkeer via Boslaan, Ambachtstraat, Brouwersbrug door het Schrijverspark te leiden geloven b. en w. dat voors hands een oplossing voor het verkeers probleem gevonden kan worden. De verbreding van de Boslaan en de Am bachtstraat, alsmede de aanleg van de Brouwersburg en de doortrekking van de Brouwersstraat is daarmede zeer urgent geworden en met de werkzaam heden daaraan zal eveneens in 1965 een begin gemaakt moeten worden. De aanleg van de Tinnebrug is nood zakelijk voor een vlotte voortgang van de woningbouw in „De Punt" van de Schrijvers wijk en het Noord vak van de Engelenburg. Rioolzuiveringsinstallatie De voor deze zuiveringsinstallatie be nodigde grond is praktisch geheel in het bezit van de gemeente. De moge lijkheid is derhalve aanwezig dat in het komende jaar met de bouw kan worden begonnen. Verwacht wordt dat Rijk en Provincie een aandeel van 25#/o in de stichtingskosten zullen bijdragen. De exploitatiekosten van dit project belopen een totaalbedrag van 470.400 gulden. RAADHUIS Binnen zeer korte tijd zal worden overgegaan tot de aanbesteding van het nieuwe Raadhuis. In de begroting 1965 is een bedrag van f 358.915,52 we gens rente en afschrijving en f 40.000, wegens hogere exploitatiekosten voor het nieuwe Raadhuis geraamd. Zoals reeds eerder bij raadsbesluit van 25 juni j.l. werd bepaald zullen ter dekking van deze lasten worden be stemd de te verwachten verruiming van het plaatselijk belastinggebied tot een bedrag van f 142.000,en de ver hoging van diverse plaatselijke belas tingen tot een bedrag van f 96.000, Voor het restant van de lasten zal een aanvullende bijdrage uit het gemeente fonds nodig zijn. (zie verder pag. 2) Groene Kruisgebouw Nu het Groene Kruis gebouw zijn vol tooiing nadert is het de bedoeling dat er een collecte wordt gehouden onder de bevolking van Ederveen om het bestuur De eerste transactie wordt gesloten op de Veenendaalse „Vogelmarkt". Voor zitter Blankestijn (in 't midden) orga niseert de verkoop. De heren v. d. Haar linksen De Man (rechts) bezegelen dit met handslag. TENTOONSTELLING „VROEGER EN NU" WORDT VERLENGD De organisator van de tentoon stelling „Van Vroeger en Nu" de Cultuur Nat. Hist. Ver. „Zuid- Oost Utrecht" heeft vorige week bijzonder veel eer van zijn werk gehad. Vooral aan het einde van de week toonden zoveel mensen be langstelling dat men besloten heeft de tentoonstelling in het filmlokaal van de o.l. Rijnschool nog enkele dagen langer te laten duren dan aanvankelijk de be doeling was. Normaal zou afge lopen zaterdag de laatste dag ge weest zijn, maar men heeft nu besloten dat het pas woensdag avond echt afgelopen is. Nogmaals willen wij graag ieder een er op attenderen dat een be zoek zeer zeker de moeite waard is, tot morgenavond 10 uur kan het nog, daarna is hete definitief afgelopen. een cadeau aan te bieden voor het Groene Kruisgebouw. In april j.l. is dit plan al bekend ge maakt in de plaatselijke pers. Willen de dames, die zich destijds meldden zich weer opgeven aan onder staande adressen. Gaarne zouden wij nog meer collectan ten hebben. Dus bent u bereid iets te doen voor het Groene Kruis dat al zoveel voor u gedaan heeft of dat in de toekomst wellicht bij ziekte en ongeval nog tot grote steun kan zijn. Mevrouw V. Heij-Haye. De Klomp. Tel. 200. Mevrouw Ruttenberg-Den Duek. Luntersekade 6, Ederveen. Tel. 359. De collecte zal zo mogelijk gehouden worden in de week van 26-31 oktober. Vrijdagavond a.s. zal de raad weer uitspraak moeten doen over een 15-tal punten. Door een aantal particuliere bouwers van een premiewoning wordt gemeentelijke garantie gevraagd. Een besluit tot verkoop van industrieterrein aan H. Boers zal ge wijzigd moeten worden. B en W stellen voor een verordening te maken voor het geven van subsidie wegens het geven van godsdienstonderwijs op de openbare school. Aan leiding hiertoe was een verzoek om subsidie van de Ned. Prot. Bond alhier. Tot nu toe verzorgde de NPB dit onderwijs geheel belangeloos. Het wordt echter financieel een te zwa re opgave. Voorgesteld wordt een bedrag van f 7,50 per lesuur beschikbaar te stel len. De godsdienstlessen zullen moeten worden bezocht door tenminste 60°/» van de leerlingen uit de klassen waartoe zij behoren. In de verordening wordt de NPB niet met name genoemd, zodat ook andere kerkelijke gemeenten eventueel op deze verordening een beroep kunnen doen. Nu het Dorpshuis zijn voltooiing begint te naderen zijn B en W begonnen met plannen voor de verbindingsweg tussen Burg. van den Boschstraat en Kon. Wil- helminaweg. Hiertoe is nodig een grond- ruiling met de heer G. Overeem. Komt deze tot stand dan kan de straat een waaiervormig uiteinde krijgen. De ruil kan met gesloten beurze plaatsvinden. De fa. Sanajo op het industrieterrein vraagt te mogen kopen een achter liggend terrein van 300 vierkante meter voor uit breiding van het bedrijf. Voorgesteld wordt mevrouw K. H. ten Katen-Ruitenbeek, thans tijdelijk onder wijzeres aan de openbare school in vaste dienst te benoemen, ter voorziening in de vacature door het ontslag van mevrouw H. H. Julius-Last. Ten behoeve van het gemeentepersoneel dienen een aantal salarismaatregelen ge nomen te worden. Er is weer een bewoner van een woning wetwoning, die deze woning wenst te ko pen, nL de heer G. Henzen. Thans zijn een 5-tal dezer woningen aan de bewo ners overgedragen. Vier van de Woning bouwvereniging, een van de gemeente. Total Nederland wil een stuk grond van de gemeente huren aan de Heuvsteeg voor het oprichten van een benzine ver kooppunt. Gevraagd wordt een huur van f 770,per jaar, alsmede een bijdrage van f 1800,— gedurende 10 jaren voor de onderhoudskosten van een rijwielpad langs de Heuvsteeg aan te leggen. De te bouwen 6 garages zullen duurder moeten worden. Oorspronkelijk werd een huur bepaald van f 18,Dit bedrag zal verhoogd moeten worden tot f 19,50 per maand. Daar de zittingstermijn van de leden van de woningcommissie per 1 oktober is afgelopen, zal benoeming weer moeten plaatsvinden. met de bedoeling eenheid te brengen in de watervoorziening in de provincie Utrecht. Als gevolg van deze provinciale maat regel hoeft Amerongen er niet op te reke nen dat de vergunning tot waterlevering wordt verlengd. Waterlevering zal moe ten geschieden door W.M.N. Inmiddels heeft WMN de streekwater- leiding Zuid Oost Utrecht overgenomen. Hieronder valt ook de gemeente Wijk bij Duurstede. Daardoor was WMN in een aangrenzende gemeente werkzaam gewor- den.Trouwens ook in de gemeente Ame rongen zelf levert WMN reeds water, n.l. aan een aantal boerderijen langs de Lek dijk. Gelijk met onderhandelingen met de gemeente Amerongen, aange vangen in 1963 werd door W. M. N. contact opgenomen met de water leidingbedrijven te Rhenen en te Doorn. De bedoeling van een en ander is om dit gehele gebied voor waterlevering in handen te nemen, dóór overneming van die maat schappijen. Doom levert ook aan Leersum en Rhenen, tevens aan Amerongen. Op deze wijze ontstaat een aaneengeslo ten gebied dat op eenvoudige wijze van drinkwater is te voorzien. Reeds enkele jaren geleden kwam er een samenwerking tot stand tussen de bedrijven te Doorn en Rhenen. WMN zal de activa van het waterlei dingbedrijf te Amerongen, na goedkeuring door de raad, overnemen. Over het be drag werd reeds overeenstemming bereikt. Aangezien inmiddels de vergunning van Amerongen is afgelopen, is in feite de waterlevering door WMN reeds overge nomen. Zij het nog voor en namens de gemeente Amerongen. WMN betrekt het water van Rhenen. Deze regeling zal gel den tot 1 januari a.s., waarna definitief tot opheffing van het Amerongse bedrijf wordt overgegaan. De watervoorziening in Amerongen heeft vooral in de na-oorlogse jaren tot moei lijkheden aanleiding gegeven. Vooral in de zomermaanden, maar ook op de maan dagen in andere seizoenen, kwamen vaak de hoog gelegen delen der gemeente „droog" te liggen, dit tot groot ongemak van de bewoners. Er kwam tijdelijk enige verbetering doordat in Eist een nieuwe bron werd aangeboord. Doch door de uitbreiding van Ameron gen en het langzamerhand verminde ren van de opbrengst van deze bron is de toestand weer veel slechter ge worden. Een der oorzaken hiervan is tevens het feit dat de aanvoerleiding van Eist naar Amerongen niet meer in staat is het benodigde water aan te voeren. Enige jaren geleden werden reeds plan nen gemaakt om de waterlevering in deze omgeving te verbeteren. Het bleek nood zakelijk over te gaan tot het zoeken van een nieuwe waterwinplaats. Na veel be sprekingen, onderzoekingen enz. is thans besloten in de gemeente Leersum een nieuwe waterwinplaats te stichten. Deze is gelegen aan de Amerongse zijde van de bebouwing van Leersum. De kosten van deze winplaats zullen een aanzienlijk bedrag vergen, nl. 5 mil joen gulden. Dit water zal zowel in de richting Leersum als Amerongen gevoerd worden. Wanneer deze werken dan ook gereed zijn kan rustig gezegd worden dat aan de moeilijkheden te Amerongen een eind zal zijn gekomen. (zie verder pag. 2) Toen de heer M. met vakantie in Parijs een hotelhouder in Cannes opbelde om voor hem een kamer te reserveren kreeg hij ten antwoord dat weliswaar alle kamers bezet waren, maar dat de ervaring leerde dat door de vele on gelukken op de weg Parijs-Cannes een aantal mensen die kamers hebben be steld niet arriveren, zodat hij rustig kon komen. Een 46-jarige inwoonster van Peru heeft in twee huwelijken het leven geschonken aan 25 jongens en 7 meisjes. S'echts tien van de 32 kinderen zijn nog in leven. In Turkije worden de mensen erg oud. Maar daar schijnt ouderdom ook ver want te zijn aan jeugd. Wie het geloven wil, gelove het: een echtpaar waarvan de vrouw 95 jaar is en de man 127 zou pasgeleden een tweeling hebben gekre gen. 1922-1962 Assurantiekantoor Elo. R. R. MULDER Makelaar In Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen Is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1964 | | pagina 1