Voorzitter Ant. de Ruiter van Winkeliersver.: „Wij worden stiefmoederlijk bedeeld" AANRIJDINGEN IJZEREN GERRIT VOLBRACHT MONSTERWANDELTOCHT VAN PARUS NAAR AMSTERDAM Vrije-tijdsbesteding „Kamp Overberg" Agenda Officiële bekendmaki ng ELST Resultaten van actie Antwoord *64 AMERONGEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL VEENENDAAL HEEFT SLECHTE VERBINDING MET DE BETUWE Nieuwe directeur Postkantoor geïnstalleerd KRAANVOGELS OP DRIFT 78-JARIGE BROMFIETSER BIJ HET OVERSTEKEN GEGREPEN DOOR AUTO Bromfiets in beslag genomen ONVERWACHTE EN FEESTELIJKE INTOCHT IN RHENEN Waterleidingbedrijf Amerongen opgeheven Hoe de duiven vlogen BEGROTING 1965 GEM. VEENENDAAL Zweminrichting/annex Sporthal Personeel Politie Brandweer Straatverlichting Bescherming Bevolking Subsidie Groene Kruis Woningbouw Onderwijs Zes lokalen Tekort De Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" gaat voor de zo veelste maal pleiten voor een betere busverbinding met de Betuwe. Men heeft de Verkeersinspectie van de Kamer van Koophandel weer eens ingeschakeld teneinde een betere verbinding te verkrijgen. Ook bestaan plannen Ged. Staten van Utrecht te verzoeken hier iets aan te doen. De Winkeliersvereniging neemt deze initiatieven in samenwerking met de fabrikantenvereniging, die gelijke be langen heeft en eveneens gebaat zou zijn met beter busvervoer van en naar de Betuwe. De voorzitter van de Winkeliersver eniging. de heer Ant. de Ruiter, ver klaarde desgevraagd dat het zo niet langer kan. Als er nu overal beper kingen waren, zou je kunnen zeggen, dit is landelijk. Maar wij hebben be wijzen dat Veenendaal er qua busver bindingen veel slechter opstaat dan an dere plaatsen. Wij worden gewoon stiefmoederlijk bedeeld. De heer De Ruiter zou kunnen aantonen dat in 't verleden veel betere verbindingen be stonden met plaatsen als Kesteren en Opheusden. De heer G. H. Slagter Nieuwe direkteur postkantoor. Maandagmorgen is de nieuwbenoem de directeur van het postkantoor te Veenendaal, de heer G. H. Slagter uit Zwolle, geïnstalleerd door de directeur van het Postdistrict Utrecht, de heer L. Potman. Met een toepasselijk woord dankte de heer Slagter, waarna de nieuwe directeur met het gehele per soneel kennismaakte. Vooralsnog zal de 44-jarige directeur zijn intrek ne men in een hotel te Veenendaal, maar er is reeds een woning voor hem in aanbouw in De Bongerd (complex De Engelenburg). AANGEHOUDEN Verdacht van verduistering van een bromfiets is door de politie te Ochten aangehouden een zekere de R. Hij werd ingesloten in het politiebureau en zal morgen worden voorgeleid. Vorige week vlogen enkele kraanvogels uit Ouwehands Dierenpark weg. De dieren werden waargenomen in de Achterbergse Meent en zelfs tot onder de rook van Veenendaal. De heer de Gooyer op de Brinkersteeg signaleerde zo'n grote vogel, die parmantig over het sportveld mar cheerde. Het schijnt dat de dieren in zui delijke richting zijn vertrokken en met de grote „trek" meegegaan zijn. Een wat kleiner exemplaar werd za terdag dood aangetroffen op de Cunera- laan in Rhenen. Waarschijnlijk is het dier door een auto overreden. Vrijdagmorgen wilde de bestuurder van een trekker met oplegger, D. uit Driebergen vanaf de Nieuweweg de op rit van Rijksweg 12 opgaan. Hij maak te reeds een beweging naar links, juist op 't moment dat de achteropkomende vrachtauto, bestuurd door T. uit Bar- neveld wilde inhalen. Een botsing met materiële schade was het gevolg. Zaterdagmorgen reed W. uit Ede met zijn personenauto op de Kerkewijk in noordelijke richting. Juist bij de stop lichten bij de Patrim.laan werd hij van achteren aangereden door een vracht auto bestuurd door Van A. uit Veenen daal. Ook hier slechts materiële scha de. Zaterdagmiddag om 1 uur reed W. uit Veenendaal met een driewielige melkwagen op de Rembrandtlaan in westelijke richting. Toen de bestuur der op de weg wilde omkeren naderde juist de bromfietser S. De bestelauto kon S. niet meer ontwijken, waardoor de bromfietser kwam te vallen. Dokter Bisschop verleende de eerste hulp, want het bleek dat S. een hersenschud ding had opgelopen. Hij werd naar zijn woning overgebracht. Zaterdagmiddag tegen 2 uur viel de bromfietser B. op de Vendelseweg over een loslopende hond. Het dier was ei gendom van de heer D. De schade aan kleding en bromfiets zal door D. worden vergoed. Eveneens zaterdag werd een vracht auto van de heer Van D. uit het ver keer genomen. Het vehikel vertoonde tal van mankementen, zoals weigeren de remmen, de uitlaat was stuk, spat borden staken opzij uit en stoplichten deden het niet. Verordening tot uitvoering van de ar tikelen 29 en 38 van de algemene bij standswet. Burgemeester en wethouders brengen ter openbare kennis dat overeenkoms tig artikel 203 der gemeentewet met in gang van heden gedurende drie maan den op de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter lezing van een ie der is neergelegd de door de gemeen teraad bij zijn besluit van 29 juni 1964 nr. 19 vastgestelde verordening tot uit voering van de artikelen 29 en 38 van de algemene bijstandswet. Rhenen, 14 oktober 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester. L. Bosch v. Rosenthal; De secretaris, W. C. Pieters. Waarom moet Veenendaal nu de dupe worden van beperkingen? Wij zullen alles op alles zetten een betere rege ling te verkrijgen, want goed vervoer naar de Betuwe is voor ons een zaak van het hoogste belang, aldus de heer De Ruiter. ORGELBESPELING OP HERVORMINGSDAG Op zaterdag 31 oktober (Hervormings dag) zal de bekende organist Rutger van Mazijk een orgelbespeling houden in de Chr. Geref. Kerk in de Hoofdstraat. De organist zal verschillende, gemakkelijk in 't gehoor liggende, geestelijke liederen spelen. De eerstvolgende muziekavond is op 21 november en zal verzorgd worden door het welbekende Chr. Mannendoor „Door Eendracht verbonden" uit Kampen o.l.v. Klaas J. Mulder m.m.v. de bariton Arie van Enk en Feike Asma, orgel. U.S.O. CONCERTEERT A.S. DONDERDAG Donderdagavond a.s. zal het Utrechts Stedelijk Orkest een concert geven in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan. Het U.S.O. komt met een volle dige bezetting naar Veenendaal en staat onder leiding van Paul Huppert. Solist is de pianist Jan van Wijn. Het pro gramma vermeldt het Ricercare van H. Andriessen, het Concert in d. klei ne terts K.V. 466 van Mozart en de le Symphonie in c. kl. t. opus 68 van Joh. Brahms. ST. NKOLAAS KOMT OP 21 NOVEMBER Reeds thans is bekend dat St. Nicolaas voornemens is op zaterdag 21 novem ber een bezoek aan Veenendaal te bren gen. De Sint zal tot aan zijn verjaardag, op 5 december in Veenendaal verblij ven. Aanvankelijk vermeldden wij dat uit de omliggende plaatsen nog geen re sultaten bekend waren omtrent de ge houden actie Antwoord '64, maar juist bij het sluiten van de editie kwamen de berichten uit Eist binnen. De Ned. Herv. gemeente droeg f 3.020,bij aan de kerkbouwactie. Leden van de Geref. Kerk van Ame- rongen, maar te Eist woonachtig ver zamelden een bedrag van f 640,Dan was er nog een klein bedrag van f 15, van in Eist woonachtige Chr. Gerefor meerden. Diegenen, die door afwezigheid of anderszins geen bijdragen of een toe zegging daartoe konden geven worden vriendelijk verzocht zich in verbinding te stellen met de heer Roks, Veenen- daalsestraat 9 of de heer Vereist, Bea- trixstraat 10. BEDANKT De beroepen predikant ds. J. Smit uit Lopik heeft voor het beroep van de Hervormde Gemeente te Eist bedankt. De 78-jarige heer S. uit Eist werd zaterdagmiddag zee.r ernstig gewond toen hU de Rijksstraatweg ter hoogte van kolenhandel v. Kooten wilde over steken. Bij deze manoeuvre werd de heer S. door een achteropkomende personen auto bestuurd door de heer S. uit Soest gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Het slachtoffer liep hierbij een schedelbasisfraktuur en een hals- slagaderlijke bloeding op. Door snel en vakkundig optreden van leden van EHBO-Elst onder leiding van de heer B. v. Kooten kon men de bloeding stel pen. Dit bleeef er over van „De Herten- kop": verkoolde balken en zwartgebla kerde muren. Zondagmiddag nam de politie op Prattenburg een Zundapp die uitge rust was met een race-carburateur en toebehoorde aan de heer V. uit Scher- penzeel uit het verkeer. „IJZEREN GERRIT" met bloemenkrans gehuldigd, na vol brachte mars van 520 km. EEN NIEUWE SERVICE VOOR DE LEDEN VAN HET GROENE KRUIS De vele leden van Het Groene Kruis die dagelijks te maken hebben met de toebereiding van een aan een voorgeschre ven dieet beantwoordende maaltijd, zul- len ongetwijfeld met grote belangstelling ervan kennis nemen dat, met instemming van de plaatselijke doktoren, in den ver volge op de 4e donderdag van iedere maand om 11 uur 'smorgens in het Wijk- gebouw te Amerongen zitting zal worden gehouden door mèj. W. E. Velders, de ge diplomeerde Provinciale diëtiste van Het Groene Kruis. Haar adviezen worden geheel gratis ge- gegeven, doch uitsluitend na overleg van de patiënt met de behandelende genees heer. Men dient zich dus tevoren in ver binding te stellen met de dokter die het diëet heeft voorgeschreven en ontvangt van hem een briefje voor de diëtiste. Door deze samenwerking is men er zeker van dat de praktische uitwerking van het voorgeschreven diëet volkomen aan de medische eisen zal voldoen en bovendien gevarieerde en smakelijke maal tijden zullen kunnen worden klaarge maakt, waardoor de belangstelling van de patiënt hiervoor zal herleven. Wij twijfelen er niet aan: deze nieuwe service van Het Groene Kruis aan zijn leden zal in dubbel opzicht in de smaak vallen. De even onverwachte als feestelijke intocht, die men IJZEREN GER RIT, zoals de verzorgers de Rhenense postbode Gerrit van Gelderen die vorige week deelnam aan de monsterwandeltocht van Parijs naar Amsterdam noemden, was een waardig sluitstuk van deze zware spor tieve prestatie. De 32-jarige Gerrit van Gelderen was één van de twee en dertig wandelaars die aan deze tocht, die is georganiseerd door de LAT, Lange Afstand Tippelaars, deelnam. En het was geen zacht eitje «pze tocht over een afstand van 520 kilometer, dat zien we wel als we de afstanden eens bekijken die iedere dag moesten worden afgelegd. Er waren dagen dat meer dan honderd kilometer werd gelopen. De feestelijke intocht was een idee ont sproten aan de brein van de heer Budding en de Rhenense wandelsportliefhebbers van SDV belastten zich met de uitvoering ervan en zo kon men zaterdagavond een met bloemen versierde vrachtauto op het Pred. v. d. Paltshof zien staan, met daar achter een aantal wandelaars van SDV en het familie-voetbalelftal de Opper- Boys. Toen Gerrit met zijn echtgenote uit de auto stapte die hen van Amsterdam had gehaald werden meteen al vele bloemen aangeboden en eenmaal op de auto kwa men er nog meer bloemen. Cobi Luijk bood hem, zoals dat nu eenmaal behoort een fraaie krans van dahlia's aan met een flinke zoen en daarna ging het voorafge gaan door de muziekvereniging Ons Ge noegen in optocht door Rhenen naar Ger- rits woning aan het Akeleiplantsoen 8. Ook hier hadden zich evenals op het Fred. v. d. Paltshof talrijke belangstellen den verzameld, waaronder vele van Ger- rits collega's van de P.T.T. Door een erehaag van SDV-ers moest Gerrit langs de opgerichte erepoort zijn woning betreden. Hier overhandigde de heer H. van Beek, voorzitter van SDV de heer van Gelderen een beker als herinnering aan deze unieke prestatie en hij liet dit vergezeld gaan van een toepasselijk woord. Namens de collega's van de PTT, sprak de directeur, de heer J. de Jong. Deze zeide van het begin af aan de plannen voor deze tocht te hebben meegemaakt. Ik vond het eerst wel een hele opgave, zo zei de heer de Jong, maar als ik je zo zie zou ik zeggen je kunt maandag wel weer beginnen, want er is niets aan de hand. Met deze tocht hebt u niet alleen re clame gemaakt voor de wandelsport, maar ook voor de PTT. Namens de collega's overhandigde de heer de Jong een en veloppe met inhoud. De heer van Beek dankte namens de heer van Gelderen voor de vele belangstelling die men van alle kanten had getoond. Later hebben we met de heer van Gel deren nog eens rustig een gesprekje ge had over deze buitengewone tocht, maar op de lange afstand bleek hij zich het beste thuis te voelen, zo heeft hij al vier maal de tocht Amsterdam-Leeuwarden meege lopen, een tocht van 150 kilometer, die non-stop wordt volbracht en toen er sprake was van een tocht van Parijs naar Amsterdam was hij er meteen voor te vinden, want zo vertelde hij ons, iets dergelijks is een prestatie die van de man alleen afhangt. Zo terugblikkend vond hij a'les goed verlopen er was een Roode Kruis ploeg met drie man en er waren acht verzorgers, bovendien waren er een aantal auto's die de tippelaars steeds ver gezelden. Woensdag was er even sprake van een inzinking, eerst dacht de Rhe- nenaar dat hij water in zijn been had. Hij heeft daar wel eens last van gehad en kreeg toen datzelfde gevoel. Hij werd bang dat hij hierdoor rust zou moeten nemen en dacht dat hij moest opgeven. Het bleek alleen vermoeidheid van de spieren te zijn en nadat er iets aan een steunzool was gedaan, kon hij weer verder gaan op het punt waar hij was opgehou den. Het enige wat IJzeren Gerrit van deze tocht heeft overgehouden is een pijnlijk rechter onderbeen door de vermoeide spieren. Wij hebben ook zijn schoenen eens be keken, die zijn geleverd door een Rhe nense schoenhandelaar, maar deze bleken zich zeer goed te hebben gehouden, alleen hadden de hakken wel wat geleden, maar dat kan na een dergelijke prestatie worden verwacht. De heer van Gelderen maakt nu al weer wandelplannen voor de toekomst, want zo vertelde hij, nu deze tocht is geslaagd staat er misschien voor de Pinksterdagen van 1965 een non-stop tocht van Maas tricht naar Amsterdam op het programma en dan zal er stap voor stap weer zo'n slordige tweehonderdvijftig kilometer moeten worden afgelegd. Vervolg van pag. 1 Hoelang dit echter nog zal duren, is nu nog niet te zeggen. Er is bij zonder veel voorbereiding nodig, voordat het werk kan worden aan gevangen. Door de bewoners van Amerongen Noord wordt echter reikhalzend naar deze oplossing uitgezien. Het is nu eenmaal een bijzonder on plezierige zaak wanneer op de meest on gelegen momenten de waterkraan alle diensten weigert. Dat de gemeente een en ander niet werkeloos heeft aangezien moge blijken uit de aanleg van een water reservoir op de berg en een opjaagpomp aan de Koenestraat. - Deze voorzieningen hadden wel enig nut, maar op de lange duur mocht ook dit niet baten. Tot nu toe werden de prijzen van het water vastgesteld door de raad. Na 1 ja nuari zal de prijsvaststelling door WMN plaatsvinden. Wat dit voor gevolg zal hebben voor de huishoudportemonnaie is nog een vraagteken. Dankzij de goedkope waterlevering van Rhenen was het wa ter in Amerongen niet zo duur. Het kan haast niet anders of de prijzen zullen ge wijzigd moeten worden. De technische verzorging van het Ame- rongse bedrijf was gedurende de laatste jaren in handen van de Utrechtse Water leiding Mij. Met dit bedrijf onderhield de gemeente zeer plezierige relaties. Dank zij de kennis en de goede outillage van dit bedrijf zijn heel wat Amerongers gehol pen. Ook aan deze samenwerking is thans een einde gekomen. In het kader van de vrije-tijdsbesteding t.b.v. de jongens van „Kamp Overberg" heeft ook afgelopen zaterdag weer een ontspanningsmiddag plaats gevonden, verzorgd door de Stichting Ontspanning voor Gehandicapten uit De Bilt. Met een kort woord leidde de heer Lohuizen als organisator deze middag in, waarna The Red Devils als eersten hun gitaarklanken door de zaal lieten gaan. Dit en semble bestaat uit 4 man met een jazz-gitaar en gekleed in zwarte pakken met een rood jasje en dito puntmuts. Deze mensen spelen praktisch zonder voor opleiding en in dit licht bezien deed het geheel niet onaardig aan. Qua kleding en muziek deden ze de naam. waaronder werd opgetreden, al le eer aan. Vooral het nummer „You are my sunshine" werd met veel swing en tempo gebracht. Jammer genoeg ging van het zingen veel verloren, doordat hun muzikale begeleiding daarbij wat te sterk was. Hierna traden 2 charmante meisjes met een gitaar voor het voetlicht, die onder de naam „The pretty girls" hun WIELRIJDSTER GEGREPEN Mevrouw B. uit Renswoude reed zon dagavond op de fiets in de Dorpsstraat. Plotseling reed de bromfietser v. d. H. de weg op en hierbij werd mevr. B. gegrepen en sloeg tegen het wegdek. Zij bekwam schaafwonden aan knie en armen. De fiets zowel als de brommer werden flink beschadigd. GEEN SPREEKUUR Hiermede maken wij u bekend dat de gemeente-architect van Renswoude vrijdag 23 oktober a.s. geen spreekuur zal houden. OPBRENGST BAZAR REHOBOTH De t.b.v. de interieurverbetering van het Verenigingsgebouw Rehoboth ge houden Bazar heeft een bedrag van f 3.678,14 opgebracht. Op de jaarvergadering van de Scherpen- zeelse duivensportvereniging „De Lucht post", welke donderdagavond onder voor zitterschap van de heer J. van Oostrum, in hotel Boszicht werd gehouden, werden in verband met de beëindiging van het vliegseizoen 1964 de resultaten bekend ge maakt. Deze zijn als volg|t: Vitesse: 1 W. van Ede en 2 P. van Schaik. Midfond: 1 A. Voskuilen en 2 P. van Schaik. Fond: 1 J. van Oostrum en 2 C. ter Burg. Jonge duiven: 1 Combinatie en 2 W. Wa- gensveld. Navlucht: 1 C. ter Burg en 2 J. van Oostrum. Generaal: 1. W. van Ede en 2 J. van Oostrum. Vitesse: T. Aarsen 496 en C. Gijsbertse 484. Midfond: A. Voskuilen 425 en C. Gijsbertse 424. Fond: P. v. d. Bovenkamp 362 en C. ter Burg 315. Jonge duiven: Rjt Rustenhove 677 en J. Voogt 662. Navlucht: C. terJ Burg 478 en P. van Schaik 468. Het ledental bleek te zijn toegenomen en bedraagt thans 38. Het vliegseizoen bleek niet erg gunstig te zijn geweest. Veel jonge duiven waren verloren gegaan. Ongeveer 6000 duiven hebben aan de wed vluchten deelgenomen, hetgeen ongeveer 1500 meer is dan vorig seizoen. debuut maakten. Hun repertoire, waar bij zelfs niet geschroomd werd enige buitenlandse liedjes ten gehore te brengen, o.a. „There is a stranger in the town" en „But I do", deed aardig en fris aan. Jammer, dat ook hier wat van de zang verloren ging door de voor deze stemmen te sterke begeleiding. Twee komieken als Larry en Jacky Davis lieten de zaal herhaaldelijk la chen door hun gekke stunten, waarbij de één zeer veel moeite had om de an der iets aan het verstand te brengen. Het einde van dit alles was een ruim tevaart, waarbij de ene komiek als ruimtevaarder een geregeld contact on derhield met de ander, die moeder aar de moest voorstellen. De bekende radiozangeres Gerde Dod- de met pianobegeleiding van Herman Jansen, voor dit Tehuis geen onbeken den, gaven ook nu weer blijk van hun kunnen. Zij traden enkele malen op, waarbij vlot het wel overbekende „Somebody loves me", „Just one of those things" en „Middellandse Zee" naar voren werd gebracht. Deze zange res heeft een zekere soepelheid over zich. Zowel gebaren, timbre en om buiging in de stem komt goed uit. Het zingen in dit genre bij de zo vaak plaats vindende tempo-verwisseling is voor veel zangers en zangeressen een moei lijk onderdeel. Gevoel voor rithme is hierbij zeer belangrijk. Een en ander werd zeer wel mogelijk gemaakt door de goede pianobegeleiding. Rest nog te vertellen, dat Hans Hil- debrand als conferencier door zijn gui tige manier van optreden, de zaal meer malen flink aan het lachen bracht. De ze nog jonge man heeft veel goede imi taties laten horen. Van een stoomtrein tegen de berg op puffend tot het huilen van een baby toe. Na een toegift van The Red Devils was ook deze middag weer ten einde en dankte de directie alle medewerkers (sters) onder aanbieding van de gebrui kelijke versnapering. (vervolg van pag. 1) Het plan voor de overdekte zwem inrichting annex Sporthal is inmiddels besproken met de daartoe in aanmer king komende instanties. Bij deze be sprekingen is de wens naar voren ge komen om een groter terrein voor dit project ter beschikking te hebben. Aan gezien het geprojecteerde terrein in het complex De Engelenburg een te gerin ge oppervlakte heeft is de keus nu ge vallen op een terrein in de nabijheid van het Sportpark Panhuis (zie Vallei van 14 aug. red.). Door deze nieuwe situering is een ge wijzigd plan ontworpen door het Ar chitectenbureau G. en W. Wieringa te Coevorden, daarbij uitgaande van het oorspronkelijke plan en rekening hou dend met de opmerkingen van ver schillende adviseurs. Indien, naar b. en w. verwachten, het nieuwe plan de instemming van de diverse instanties zal ver krijgen, zou - onvoorziene omstand- digheden voorbehouden - in 1965 met de bouw kunnen worden be gonnen. De jaarlijkse lasten bedragen f 315.700,te verminderen met de op brengst van abonnementen, entree-gel den enz. die op f 195.700,worden ge schat. Er blijft dan een tekort van f 120.000,waarvan 25#/a door de plaatselijke industrie i.e. f 25.000,zal worden bijgedragen. Het geraamde te kort voor de zweminrichting bedraagt dan f 95.000,Het geraamde tekort op de aanleg van de Sporthal bedraagt f 26.000,zodat er een totaal tekort op het Zwembad/annex Sporthal be staat van f 121.200, De personeelskosten, inclusief de net to sociale lasten worden geraamd op f 2.334.578,daarbij inbegrepen de per soneelskosten welke in de begroting van de Dienst Gemeente Werken en van de gemeentelijke Sociale Dienst zijn geraamd. In 1964 bedroeg deze ra ming f 1.869.803,B. en w. wijten de stijging aan de uitbreiding van het ge- meentepersoneel, de salarismaatregelen 1964 en de te verwachten salarismaat regelen 1965. Het tekort op de politiekosten be draagt rond f 68.000,Ten opzichte van 1964 een stijging van f 33.000, Enige weken geleden echter bleek tij dens een bespreking op het Departe ment dat vermoedelijk kan worden ge rekend op een verhoging van de ver goedingsnormen, waardoor het tekort zal zijn teruggebracht tot f 18.300, De kosten van de brandweer zijn f 11.000,hoger dan in 1964. Dit vindt zijn oorzaak in de hogere onderhouds kosten van de brandweerkazerne en de gestegen personeelskosten. De kosten van de straatverlichting worden voor 1965 geraamd op f 124.186,— tegen f 104.168,— in 1964. Medio 1964 waren in Veenendaal 1541 lichtpunten aanwezig. In het genoemde begrotingsbedrag is f 10.000,begre pen voor de verdere uitbreiding en een voorgenomen reconstructie van de straatverlichting op enkele wegen. Het aandeel van de gemeente in het nadelig saldo van de A-kring Uc zou volgens verkregen inlichtingen t.o.v. 1964 zijn gestegen van f 0,65 tot f 1,25 per inwoner, een verdubbeling dus. Na het gereedkomen van de gemeentebe groting is van de kring bericht ontvan gen dat de bijdragen van de gemeenten voor 1965 f 0,71 pee. inwoner zullen be dragen. Sinds 1960 ontvangt de afd. Veenen daal van de Vereniging het Groene Kruis een gemeentelijke subsidie van f 16.000,In verband met een groter exploitatietekort verzocht de vereni ging het subsidie met ingang van 1965 te verhogen tot f 30.000, Ook al met het oog op de moeilijke toestand van de gemeentelijke finan ciën komt een dergelijke drastische verhoging b. en w. niet gewenst voor. Er zal afzonderlijk worden voorgesteld het subsidie te brengen op f 20.000, daarbij inbegrepen f 2.000,voor het consultatiebureau voor kleuters en zui gelingen. In voorgaande jaren moest in de nota van aanbieding een pessimistisch ge luid t.a.v. de woningbouw klinken, vooral over de toewijzing van het con tingent. Voor 1965 ziet de toekomst er hoopvoller uit, aldus b. en w. Er is zelfs sprake van een gematigd optimisme, mede doordat er inmiddels overeen stemming is bereikt met N.V. Euro woningen. „The Red Devils' vol ornaat. in Niettegenstaande blijft de woning bouw het gemeentebestuur met grote zorg vervullen. Het aantal woningzoe kenden. gemeten naar de toestand van enkele weken geleden bedraagt het schrikbarende aantal van 1359. Het valt naar de mening van b. en w. diep te betreuren dat 20 jaar na de bevrijding nog steeds geen oplossing voor het wo ningprobleem is gevonden. Nu de terreinen in het complex De Engelenburg gereed zijn hopen b. en w. dat ook de particuliere bouw in die wijk in 1965 verder op gang zal komen. Uit een bijgaand staatje blijkt dat het aantal woningwetwoningen, gemeten naar de toestand, zoals die op 31 dec. 1965 zal zijn, 2398 woningen bedraagt, waarvan 185 vooroorlogse en 2213 na oorlogse. Hiervan zijn 2265 woningen eigendom van Patr. Bouwvereniging, 127 van de Veenendaalse Woningstich ting en zes van de gemeente Veenen daal. Ook al door de nood gedwongen is de gebruikelijke storting in het krot- opruimingsfonds voor 1965. achterwege gelaten. In de maand maart van dit jaar is onder de bewoners van het Schrijvers park een enquête gehouden om een inzicht te verkrijgen in de behoefte aan scholen in deze nieuwbouw wijk. Het ligt in de bedoeling van b. en w. in de toekomst bij het gereedkomen van nieuwe wijken een dergelijke en quête te houden. De behoeften aan scholen in nieuwe wijken willen b. en w. opvangen door de bouw van noodlokalen, om deze daarna, wanneer de behoefte daartoe bestaat, te vervangen door definitieve gebouwen. De vrijgekomen noodloka len kunnen dan weer worden bezet door die „groepen" die bij de gehouden enquête daarvoor in aanmerking ko men. Het behoeft geen betoog dat de noodlokalen eigendom blijven van de gemeente. Aan de hand van de in het Schrij verspark gehouden enquête hebben b. en w. zich in nauwe samenwerking met de inspecteur van het lager onderwijs en de wnd. inspecteur van het kleuter onderwijs tot de minister van O. K. en W. gericht ter verkrijging van de nood zakelijke urgentieverklaring. Korte tijd na dit verzoek verleende de minister de urgentieverklaring voor de bouw van zes noodlokalen. B. en w. willen deze bestemmen voor de Schrij vers wijk en de Engelenburg en ze als een schoolgemeenschap bouwen op het terrein voor bijzondere bebouwing langs de Palmengrift. Mede gebaseerd op de verkregen ge gevens van de enquête in het Schrij verspark zijn b. en w. voornemens om, indien de verhoudingen in de Engelen burg analoog zijn, aan deze noodlokalen een dusdanige bestemming te geven dat de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. binnen niet al te lange tijd kan starten met de bouw van een tweeklassige kleuterschool en een tweeklassige la gere school, hetzij in deze noodlokalen zelf, hetzij, in andere, door middel van deze noodlokalen vrij te maken defini tieve lokalen. Over de bestemming van de twee resterende lokalen zullen b. en w. zich nog beraden. De verplaatsing van twee klassen van de Chr. Kleuterschool Hoofdstraat naar de drie noodlokalen in 't Hoorntje zal binnenkort zijn beslag krijgen. Voorts ligt het in 't voornemen van het school bestuur om de overblijvende twee klas sen onder te brengen in 3 lokalen van de Juliana van Stolbergschool. Voor bereidende besprekingen hierover zijn reeds gevoerd. De eigenlijke primitieve begroting 1965 is dank zij bovengenoemde be zuinigingen sluitend te maken met een raming van f 2,per inwoner voor on voorziene uitgaven en een - overigens geringe - raming van f 108.145— op de reserve voor in de loop van het jaar 1965 op te voeren kapitaalslasten. In feite is er ook dit jaar geen sprake van een sluitende begroting maar van een begrotingstekort van rond f 579.300,— B. en w. stellen voor een verzoek te richten aan de ministers van Binnen landse Zaken en van Financiën om een aanvullende bijdrage uit het gemeente fonds. Tenslotte zij medegedeeld dat er een commissie zal worden benoemd die belast wordt met het nazien van de ontwerp begrotingswijzigingen. In 1964 hadden hierin zitting de heren G. J. v. Deelen (SGP). A. J. M. Haggenburg (KVP). Joh. v. Hardeveld (ex-PvdA) en A. Visser (CHU) plv. lid. Al met al weinig opwekkende geluiden voor het begrotingsjaar 1965 wat betreft de financiële po sitie van de gemeente Veenendaal. Positieve punten zijn echter ook genoemd, vooral de stichting van het zwembad/sporthal, de riool zuivering, het nieuwe raadhuis en de aanleg van randwegen. Voor de bewoners en berijders van de we gen in Gelders en minder prettig geluid. Maar het blijkt duidelijk dat de noodzaak van de wegverbe- tering in Veenendaal-noord ook door B en W wordt onderkend, zodat de betrokkenen maar gedul dig moeten wachten tot het finan ciële getij wat gunstiger is. VEENENDAAL Dinsdag 20 okt.: O.C.B. gebouw. Vergadering N.C.V.B. declama tie door mevr. Wesseling-Leng- keek. Woensdag 21 okt.: N.V.V. gebouw Tuinstraat. Kookles van Kath. Vrouwen ver. Donderdag 22 okt.: Ver. gebouw a.d. Eikenlaan. Concert door U.S.O. o.l.v. Paul Hupperts. ACHTERBERG Woensdag 21 okt.: Puzzelrit van Plattelandsjongerenver. Start bij o.l. school om 7.30 uur. AMERONGEN Vrijdag 23 okt.: Openbare Raads vergadering. RENSWOUDE Woensdag 21 okt.: Geb. Rehoboth. Vergadering N.C.V.B. Spreker ds. A. Westra uit Rhenen. On derwerp: De leidende moeder.

De Vallei | 1964 | | pagina 2