KAT-OGRAFIE ,jcMrüloto" HERVORMDE KERK TE RENSWOUDE 325 JAAR DE ANTOON COOLEN KEUR-OMNIRUS ARAM ARAM CKEYÉI01IIT Regeringsbeleid biedt somber perspectief voor de zelfstandigen Controle van koplampen De goede moordenaar Hun grond verwaait De man met het Jan Klaassenspel De vrouw met de zes slapers DE BLINDE AKTUELE INFORMATIE UIT BINNEN- EN BUITENLAND KINDEREN OP DE FIETS STEEDS MEER AMERIKANEN OP DE FIETS BROEKBESCHERMING OP DE FIETS ALS HET DONKER WORDT Het spookslot aan de Tiber V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE 5Dfcfe <Hup Nieuwe middenberm afrastering heeft - groene - schutkleur In dit laatste artikel over het 325-jarig bestaan van de prachtige koepelkerk te Renswoude zullen de dienaren des Woords in het kort besproken worden. Van deze vierenveertig predikanten is over het geheel genomen weinig bekend, terwijl men bij de nog in het geheugen liggende herders en leraren het gevaar kan lopen, al te persoonlijk te tvorden. Daarom dus een behandeling of liever verhandeling in punten, met aan het eind een korte beschouwing. 40. Ds. B. van Ginkel; kwam 29 juli 1934 en vertrok 3 oktober 1937 naar Wezep 41. Ds. Kalf; kwam 7 november 1937 en vertrok 21 september 1941 naar Gouda. 42. Ds. J. J. v. d. Krift; kwam 22 februari 1942 en vertrok 21 juli 1947 naar Kat wijk aan Zee. 43. Ds. Hop; kwam 8 september 1946 en vertrok 11 maart 1956 naar Nieuwe Tonge. Met ingang van 20 oktober a.s. zal de ANWB zijn Voertuig Verlichtings Actie beginnen in Hilversum. Van 20 oktober t/m oktober a.s. zullen, op een terrein aan de Hoge Naarderweg hoek Melk- pad, drie mobiele keuringsstations worden geplaatst waar automobilisten uit het Gooi al of geen lid van de ANWB de juiste werking van de autoverlichting kunnen laten controleren en de koplampen kunnen laten afstellen. De ANWB heeft het initiatief tot deze actie genomen, nadat de Bond is gebleken dat 85% van de personenauto's, die aan het begin van dit jaar tijdens een steek proef werden onderzocht, gebleken aan de koplampen vertoonde. Van 9% bleken een of meer andere verlichtingspunten niet in orde te zijn. De ANWB hoopt met deze actie opnieuw het belang van een goede voertuigver lichting onder de aandacht van de weg gebruikers te brengen. De bond zal in de komende drie maan den met drie mobiele keringsequipes twintig kleine en middelgrote steden be zoeken. Antoon Coolen schreef aanvankelijk no vellen, later vooral romans. De stof er van ontleende hij voornamelijk aan de landelijke omgeving van zijn jeugd in Oost-Brabant. Zij beschrijven het leven van de boeren en de veenarbeiders in de Peel. Ook schreef hij twee doktersromans, die deels aan de bovenloop van de Maas, deels in Friesland spelen. Verder heeft de schrijver zich steeds aangetrokken ge voeld door het toneel, de legende en het sprookje. Er zijn heel wat toneel- en openluchtspelen van zijn hand verschenen, evenals bundels sagen, legenden en sprookjes. Dat laatste wijst er al op, dat Antoon Coolens liefde uitging naar de uitingen van het volk. Hij kende het leven van de boeren en de arbeiders door en door, en ook het land waar zij opgroeiden en dat hun wezen bepaalt. Dit gepaard aan zijn groot en zuiver verteltalent, heeft zijn romans bij duizenden bemind gemaakt. In de ANTOON COOLEN KEUR-OM- NIBUS zijn opgenomen: De goede moor denaar, Hun grond verwaait, De man met het Jan Klaassenspel en De vrouw met de zes slapers. is het verhaal van een grote lobbes van een vent die getrouwd is met een nietig onaanzienlijk vrouwtje. De man pleegt een moord en moet zijn straf uitzitten. Het achtergebleven vrouwtje, dat de re putatie heeft niet helemaal goed snik te zijn, verdedigt hem zó hardnekkig tegen de dorpsbevolking, dat men hem al gauw „de goede moordenaar" gaat noemen. De roman is daardoor met name ook het boek geworden van de vrouw, die, wach tende op haar man, vele levens moet le ven, maar die hem vergeeft met de groot ste genade waarover een mens kan be schikken. Johannes van Goch is een keuterboer, die met berekening en overleg door zijn huwelijk twee kleine bedrijfjes weet sa men te smelten tot een iets groter be doening. Dan komen er kinderen: Lode- wijk, Bertus en Friedus. Deze zoons vor men een deel van zijn toekomstplannen: uitbreiden, land bijkopen, een écht boe renbedrijf bezittten. Een keuterboer leeft echter altijd aan de rand van de onder gang, elke misoogst is een onmiddellijke bedreiging van zijn naakte bestaan. Dan ziet Johannes zich een voor een zijn steunpilaren ontvallen. Lodewijk wil pries ter worden en gaat studeren, en ook al blijkt hij geen roeping te hebben, boer worden kan hij niet meer: hij gaat naar kantoor in de stad. Bertus voelt zich niet aangetrokken tot het werk op het kleine eigen bedrijf: ook hij gaat naar de stad, als fabrieksarbeider. Wanneer tenslotte de jongste zoon met de noorderzon naar België vertrekt om daar het nevelachtige beroep van „koopman in textiel" en „conferencier" uit te oefenen, blijft de oude man ontgoocheld achter. Wel ko men de jongens, de een na de ander terug, maar zijn vrouw sterft en Johannes van Goch beseft bitter, dat er van zijn ver wachtingen niets terecht is gekomen. is een romantische novelle. In het leven van de stugge gesloten Nolda en haar vader, die deze eigenschappen in nog sterkere mate bezit, komt plotseling de figuur van een reizende poppenspeler. Nolda's vader staat sterk afwijzend tegen over de man, en blijft dat doen. Hij vindt hem een fantast, die dan bovendien nog drinkt, zogenaamd om inspiratie op te doen, voor zijn spel. Maar Nolda komt in de ban van de man met het Jan Klaassen spel. Hierdoor ontstaat grote verwijde ring tussen vader en dochter. Op meester lijke wijze leidt Antoon Coolen de lezer naar een tragische climax. een van Coolens laatste romans. Het is een plezierig verhaal, dat zich afspeelt rondom een middeleeuws kasteel, eigen dom van de laatste (vrouwelijke) telg van een adellijk geslacht. Zij brengt hier haar zonnige jeugd door, beleeft er haar grote liefde met een verre neef en keert vele jaren later als vroeg vergrijsde vrouw terug op het kasteel, alleen met een huis houdster. Na een gruwelijke nacht komen de gemeenteontvanger en vijf andere man nen om beurt de wacht houden in het holle en angstaanjagende gebouw. Deze zes „slapers" vertegenwoordigen zes uit eenlopende mensentypen en mensenle vens. Het dorp ziet alles op een afstand gebeuren, leeft mee, vermoedt van alles, maar weet nooit het ware. En dat weten ook de zes slapers niet. Totdat de ont hulling bij de dood en de begrafenis van de kasteelvrouw eindelijk de sluier op lichten die over haar wonderlijke een zaamheid heeft gelegen. Zijn zwakke ogen doofden langzaam uit, een zwarte sluier legt zich over al 't bestaande neer, de doffe angst, d'ontzetting, om wat komen zal slaat bonzend hem in hoofd en hart en laat geen tijd hem nog voor smart. Hij kan 't nog niet verwerken, nog niet voelen, dat het voorgoed voorbij zal zijn, 't geluk, om vogels, vlinders, bloemen, om sterren, wolken, zonneschijn, de schoonheid van het wijde land, die hij, om zich weet van alle kant. Hem rest een weif'lend, zoekend tasten, van zijn onzekere mannenhand, een hand, waarin de jonge krachten, door dit gebeuren werden overmand. Hij voelt ze door zijn aad'ren vloeien en in zijn ziel de wanhoop groeien. Want meer nog dan 't gemis van vorm en kleuren, wondt hem zijn aarzelende loop, het stoten tegen stoeprand, drempels, deuren, dat tot voorzichtigheid hem steeds weer noopt. Dat van een man tot kind hem maakt en tot in 't diepst van 't hart hem raakt. Zo leeft hij stil, in eigen kleine wereld, wel dapper, opgewekt voor ouders, vrouw en kind, Hij leert zich redden, zich weer nuttig maken, en 't lijkt of hij zijn evenwicht hervindt. Maar geen weet van zijn stil gestreden strijd, zijn leed om onmacht en zijn eenzaamheid. A. H. BONBONS UIT DE SIGARETTEN AUTOMAAT Het aantal „schachten" in de thans over al ingebruik zijnde sigarettenautomaten staat vast, maar de smaak van het siga retten-rokend publiek niet. Terwijl de populaire soorten gretig af trek vinden blijft de kolom, die gevuld is met het minder gevraagde merk, vaak lange tijd gevuld. In West-Duitsland neemt men nu een proef met de verkoop van doosjes bon bons in sigarettenautomaten, in de plaats van die minder gevraagde merken. De bonbons worden verpakt in een doosje van dezelfde afmeting als het ge bruikelijke pakje sigaretten en de prijs is ook dezelfde. Er is dus geen enkele verandering aan de automaat nodig. Ooit gehoord van Chandoha-katten? Neen waarschijnlijk. Angora's, Cyper se, of Siamese katten zijn vrij bekend te noemen. Maar Chandoha-katten zijn uitzonderingen. Zij vormen een klasse apart. Chandoha's zijn namelijk: foto's. Van katten uiteraard.Chandoha - Wal ter voor zijn vrienden - is de maker van die heel speciale poezeplaten die hun weg gevonden hebben naar redak- ties over de gehele wereld. Internatio nale tijdschriften hebben zijn foto's ge publiceerd. Want in één opzicht zijn zijn foto's uniek: ze "leven. Wij hebben geen idee, hoeveel gezin nen in ons land er zo'n spinnende, kop- jesgevende huisgenoot op na houden. Misschien wel een miljoen, wie zal het zeggen? In aanmerking genomen dat vrijwel in ieder gezin wel een camera aanwezig is, komt men over het alge meen maar weinig foto's tegen van de ze huisdieren. Van honden weinig, van katten vrijwel helemaal niet. Er is echter wel een reden aan te wijzen van dit ontbreken van poes in de door snee-fotocollectie: het fotograferen van huisdieren in het algemeen en katten in het bijzonder behoort namelijk niet tot de gemakkelijkste technieken. Met opzet schrijven wij hier: technieken. De „know-how" speelt hier namelijk een zeer grote rol. „Inzicht in de aard van het onder werp verkrijgen" is een van de talrijke (vage) raadgevingen die destijds door ons werd opgedaan uit een der foto boeken. Inzicht ja-ja. Maak dat die kat maar eens wijs. Op het mo ment dat wij denken de gewoontes van het dier dóór te hebben, knippert-ie eens met zijn ogen, zet een hoge rug op en roetsj weg-is-ie. Of het beest roetst langs de gordijnen omhoog en omlaag, en rent met opgeheven staart kringetjes achter denkbeeldige muizen aan. En net op het moment dat wij ingesteld hebben krult het katje zich in elkaar en trekt zich van de hele toe stand niets, maar dan ook werkelijk geen snars meer aan. Het slaapt. En niemand kan voorspellen wanneer het in dat ronde kopje op zal komen om weer eens interesse voor andere dingen te gaan betonen. Zo-is-het. Over in zicht gesproken Eén ding zal wel duidelijk geworden zijn. Namelijk dat men voor het maken van dit soort foto's geduld moet heb ben. Maar voor de rest is er wel het een en ander aan te doen om de kans van slagen groter te maken. Bij voorbeeld: het speelterrein opna meterrein) afbakenen. Walter Chandoha heeft een gekleurd ping-pong balletje een centimeter of veertig boven de grond opgehangen. Gewoon, aan een tafel. Op gezette tijden spelen de poe zen met dat balletje. En op een vaste plaats. Dat maakt het mogelijk om op ieder gewenst moment - een en ander aan de kat om te bepalen! - opnames te maken. De gemakkelijkste werkwijze geeft Chandoha aan: Scherpstellen op het balletje. Vrij sterk diafragmeren. Korte sluitersnelheid. Een „licht-tang", om meer diepte aan de fpto te geven. Ideaal is: één lamp hoog naast de ca mera, een tweede van laag-opzij. De laatste moet wat zwakker zijn, om het hoge voor-licht als hoofdlichtbron te handhaven. Dat geeft het meest na tuurlijke effect. Het spreekt vanzelf, dat inplaats van lampen ook flitsers gebruikt kunnen worden. Het verdient dan wel aanbeveling om de opstelling van deze lichtbronnen eerst even te testen, bijv. door het maken van wat proefopnamen. NIEUW WAPEN IN STRIJD TEGEN MISDAAD Een Italiaanse slotenfabrikant brengt een combinatieslot op de markt, dat de voordelen biedt van de ingewikkelde slo ten die men in kluisdeuren aanbrengt, maar lang niet zo kostbaar is. Het slot vertoont, behalve de opening waarin de sleutel past, een eenvoudige kiesschijf. Ook de snoodaard, die met een valse sleutel of zelfs met een duplicaat van de echte tracht zich toegang te verschaffen slaagt daarin niet, wanneer hij het num mer van de combinatie niet kent. Het slot wordt geleverd met een alarm apparaat, dat reeds in werking treedt wanneer men, na de sleutel te hebben omgedraaid, niet aanstonds de juiste com binatie kiest. Wie zo maar aan het slot staat te mor relen, stelt het apparaat aanstonds in werking. Inbrekers krijgen het hoe langer hoe moeilijker! DE FIETS Kinderen vormen in het moderne verkeer een kwetsbare groep. By de 117362 verkeersongevallen die in 1960 in Nederland plaats vonden kwamen ruim 400 kinderen in de leeftyd van 1 tot en met 14 jaar om het leven, ter- wyl ongeveer 6.000 kinderen ernstig J werden gewond. Dit betekent dat 21,1 procent van de omgekomen verkeersslachtoffers kin deren waren, een stijgende lijn sinds 1955 toen dit aantal 297 bedroeg, dat wil zeggen 19,1 procent. Bij het overgrote deel van deze ge- vailen lag de schuld bij de slachtoffers zelf. Onoplettendheid, onvoorzichtig-1 tigheid en te grote speelsheid waren de opvallende oorzaken. In ons land zijn bijna alle kinderen die aan het verkeer deelnemen ook fietsers. Het is opmerkelijk dat fiet sende kinderen minder brokken maken dan lopende en spelende kinderen. Ouders die de veiligheid van hun kinderen na aan het hart ligt dienen j niettemin voortdux-end aandacht te be- j steden aan de fietsen die hun kinde- J ren gebruiken. Een niet betrouwbare fiets kan een moordenaar zijn. Con- j troleer daarom regelmatig de fiets van Uw kinderen. Let daarbij vooral op het doorroesten van onderdelen en de juiste bevestiging van de dynamo. Een loszittende dynamo kan fataal zijn. Is ^er iets stuk, stuur het kind dan tijdig naar de fietsenmaker. Laat een vak man juist de fietsen van Uw kinderen van tijd tot tijd een goede beurt geven. Het aantal Amerikanen dat gebruik maakt van de fiets neemt de laatste tijd enorm toe. Vorig jaar werden in de V.S. ruim 5 miljoen nieuwe fietsen verkocht, dat is 40% meer dan in 1961. De helft van de fietsen die in Ame rika in gebruik zijn worden in dit land gefabriceerd, de rest is import uit Eu ropa en Japan. Gezondheidsmotieven en sportieve overwegingen spelen bij de aanschaf fing van fietsen in de „nieuwe wereld" een grote rol. De Zwitser Karl Karpf heeft een simpele maar zeer praktische uitvin ding voor fietsers gedaan, bedoeld voor hen die in de regen op de fiets moeten en hun broekspijpen willen beschermen. Hij construeerde een be schermend schild van waterdicht tex tiel dat opgehangen kan worden tussen twee stangetjes aan het spatbord en aan het frame. Het geheel kan bijzon der klein worden opgeborgen in een etuitje. Als binnenkort de donkere dagen ko men, wordt het tijd om extra te letten op de verlichting van de fiets. Het is al enkele jaren een' gebruik, dat de po litie in het gehele land in de herfst maanden extra aandacht schenkt aan de verlichting van de fiets. Controleer dus zelf de verlichting; of laat dat doen in uw rijwielstalling of bij een rijwielhersteller. Het kan een boete be sparen. De fiets moet aan de voorzijde voor zien zijn van een lantaarn die voor het tegemoetkomend verkeer duidelijk zichtbaar blijvend helder wit of helder geel licht straalt. Voor een tweewielig rijwiel en daarover gaat het hier alleen mag slechts één koplicht worden gebruikt; het is verboden naast die ene lamp nog een tweede te ge bruiken. Aan het achterwiel van het rijwiel moet een achterspatbord zijn aange bracht; het moet duidelijk zichtbaar voor het achteropkomende verkeer, over een lengte van tenminste dertig centimeter, gemeten vanaf het onder einde, helder wit zijn. Aan de achterzijde moet de fiets een achterlicht hebben, dat achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achter opkomende verkeer helder rood licht straalt. Het achterlicht moet worden uitgestraald door een lantaarn, aange bracht op het witte gedeelte van het achterspatbord en niet hoger dan zes tig centimeter boven het wegdek. Geen van de voorgeschreven lichten mag verblindend zijn. De betreffende wet telijke bepalingen delen verder mee, dat het achterlicht moet behoren tot een door of vanwege de minister goed gekeurd soort en voorzien zijn van een vastgesteld kenmerk. De verlichting moet gebruikt worden tussen een kwar tier na zonsondergang tot een kwar tier voor zonsopgang. Een goede raad: laat uw licht ook branden bij mist of zware regen. 19 Wel, Presto, wat denk je van ,onze vreemde gastheer? zegt Aram terwijl hij op het bed neer ploft en zich van zijn laarzen ontdoet. Een griezel, zegt Presto uit de grond van zijn hart, heeft U zijn linkeroog gezien? Helemaal kleurloos en als hij je er mee aankijkt is het of er een ijskoude naald door je heen gaatbrr. Ja, hij heeft een dwin gende hypnotische blik, geeft Aram toe maar overi gens lijkt het me een doodgewone charlatan Magiër!! Het mocht wat. En dan die belachelijke puntmuts. Allemaal heel aardig om indruk te ma ken op de een of andere boerenkermis, maar wij laten ons er niet door van do kook bx-engen, wat jij!! Natuurlijk niet zegt Presto minachtend. Maar als ze even later, vermoeid van de lange reis, in het oude krakende hemelbed liggen en Aram al spoedig in slaap is, dan glijden Presto's ogen nog onrustig langs de donkere hoeken van het vertrek. Traag verglijden de ui-en en nog steeds ligt de jongen klaar wakkerDe nacht valt en de schaduwen in het vertrek verdiepen zich.... klagelijk brult de wind langs de verweerde torens van het oude slot. Dan, plotseling veert Presto rechtop uit de kussens en staart lijkbleek naar het vensterEen spier witte, klauwachtige hand verschijntde kromme lange nagels krassen zachtjes langs het glas (Wordt vervolgd) Bij het eerste optreden van het Kabinet Marijnen werd de indruk gevestigd, dat meer dan voorheen daadwerkelijk be langstelling zou worden geschonken aan de positie van de middengroepen in onze samenleving. Immers vooral de fiscale vooruitzichten waren niet slecht en leken een zij het geringe compensatie te bieden voor de steeds groter wordende lastenverzwa ring. De buitengewoon grote loonsverhoging, waartegen de KNMB zich steeds, als een ling, heeft verzet, wierp voor de zelf standigen roet in het eten. Niet alleen betekende dit een vergroting van de loon kosten, maar ook een redelijke vergoe ding in de vorm van prijsverhogingen werd onmogelijk gemaakt door prijsstop- pen en optreden tegen de verticale prijs binding. Deze regeringsmaatregelen bestrijden wel de gevolgen, echter niet de oorzaak. De oorzaak de loonexplosie heeft de regering willens en wetens aanvaard. Uit de onlangs genomen maatregel tegen de individuele verticale prijsbinding, zon der overleg met de betrokken branche- ox-ganisaties en dus in strijd met de be staande afspraken, kan de conclusie wor den getrokken, dat er geen constructief middenstandsbeleid meer wordt gevoerd. In de naaste toekomst zal de verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen een lastenverzwaring van 2.4% met zich me de brengen zonder dat hiervoor aan de zelfstandigen compensatie wordt geboden. De miljoenennota spreekt immers van een voortzetting van het prijsbeleid en de belastingverlaging werd naar een later tijdstip verschoven. De uitkering aan het rijkspersoneel van VEENENDAAL HOOFDSTRAAT 04 VEENENDAAL PASFOTO'S IN tO SECONDEN KLAAR 1. Ds. Michael a Middelhoven; dit was de eerste eigen predikant van Renswoude. Hij kwam van Castricum en Heems kerk, werd op 11 november 1638 be vestigd en vertrok in 1649 naar Cloe- tinge. 2. Ds. Guiljelmum Willem) Saldenum; hij kwam op 16 september 1649 in Renswoude. Hem was het geluk be schoren als eex-ste de nieuwe pastorie te kunnen betrekken. In 1652 vertrok hij naar Kockengen. 3. Ds. Matthias Neeffius; gekomen 4 api'il 1652 van Zoelen. Op 5 mei 1652 huwde hij te Renswoude met Catharina Leo- nai'dts, jonge dochter van Kampen. Ds. Neeff is op 17 november 1656 naar Montfoort vertrokken. 4. Ds. Cornelius Bosch; hij kwam 15 fe- bruari 1657. Ook deze predikant huwde te Renswoude. In maart 1660 trad hij in het huwelijk met Magdalena Junius, uit Delft. Op 15 maart 1662 vertrokken ze naar Maasland. 5. Ds. Adrianus Cambier; gekomen 12 juli 1663 en op 5 april 1668 naar 's-Gra- vendeel vertrokken. Hij was gehuwd met Elisabeth Noorwits, van 's-Gra- venhage. 6. Ds. Martinus ab Harlingen; in 1668 intrede gedaan. Hij was de derde pre dikant die in Renswoude huwde. Op donderdag 26 augustus werd hij in het huwelijk bevestigd met Suzanna Sal- den, uit 's-Gravenhage. Op 22 augus tus 1669 had hij reeds officieel van deze gemeente afscheid genomen. Hij ver trok naar Rijswijk. 7. Ds. Henricus Cuijlenborch; in 1669 ge komen. Tot zijn emeritaat bleef hij in Renswoude. Vele huwelijken en dopen wei-den door hem in het kerkeboek ingeschreven, doch vooral in de laatste jaren ook vele vergeten. Na zijn emeri taat moest menigeen bij de nieuwe do minee komen om de doop van de kin deren alsnog te laten inschrijven. Op 27 september 1721 ging deze oude herder met emeritaat. 8. Ds. Wilhelmus van Ellinkhuijzen; kwam op 6 april 1722 en vertrok in 1728 naar Linschoten. 9. Ds. Michaël Bertling; van 17 december 1730 tot 1733 te Renswoude. In laatstge noemd jaar naar Alblasserdam. 10. Ds. Samuel Barovius; kwam op 19 april 1733 en vertrok op 2 februari 1749 naar Veenendaal. 11. Ds. David Kleman; kwam op 20 juli 1749 en vertrok op 2 april 1758 naar Voorburg. 12. Ds. Abraham Ledeboer; kwam op 10 september 1759 en vertrok 31 augustus 1760 naar Haastrecht. 13. Ds. Jan Abraham du Tour; kwam op 12 april 1761 en vertrok 2 juli 1775 naar Bunschoten. 14. Ds. Wilh. Abrah. Vinman; kwam 24 september 1775 en ging 25 juni 1786 naar Gilze-Rije. 15. Ds. Gabriël Rijk; kwam in 1786 en ging 15 november 1789 naar Nieuwendam. 16. Ds. Willem Cost; kwam 10 april 1791 en vertrok 15 september 1793 naar Bedum. 17. Ds. Albertus van Raalte; kwam in 1793 en ging 24 maart 1811 naar Wan- neperveen. Hij is de vader van de in 1811 te Wanneperveen geboren Alber tus Chr. van Raalte, die zich in 1834 van de Herv. Kerk afscheidde en met een groep van 50 emigranten naar Grand Rapids in Michigan vertrok. 13. Ds. Carel Willem Pape; kwam op 17 november 1811 en vertrok op 20 no vember 1814 naar Michielsgestel. 19. Ds. Jan Philip Egerding; kwam op 23 april 1815 en vertrok 3 augustus 1823 naar Ochten. 20. Ds. J. W. C. Tenckinck; kwam 7 de cember 1823 en vertrok 22 april 1827 naar Valkenburg bij Leiden. 21. Ds. B. Boers; kwam op 12 augustus 1827 en vertrok 26 september 1830 naar Middelharnis. 22. Ds. N. H. Tatum Zubli; kwam 10 april 1831 en vertrok 26 november 1837 naar Assen. 23. Ds. H. M. Berns; kwam op 2 januari 1838 en vertrok 18 april 1347 naar Spankeren. 24. Ds. J. F. Blaauw; kwam op 30 mei 1847 en vertrok 3 december 1848 naar Leeuwarden. 25. Ds. W. P. Scheuer; kwam 25 maart 1849, vertrok 10 april 1853 naar Sassen- heim. 20. Ds. J. Stemberg; kwam in 1853 en vertrok 18 oktober 1857 naar Hoorn. 27. Ds. J. M. Vorstman; van 10 januari 1858 tot 18 augustus 1861 te Renswoude. 20. Ds. P. H. Hugenholtz jr.; kwam op 3 november 1861 en vertrok 16 november 1862 naar Leeuwarden.Hij was daar de eerste moderne predikant. Later trad hij in Amsterdam uit de kerk en sticht te aldaar de Vrije Gemeente. 29. Ds. J. H. Heidenrijk; kwam 1 maart Tegenwoordige hervormde pastorie van Renswoude daterend van 1900. 1863 en vertrok 23 juli 1865 naar Tiel. 30. Ds. E. A. Remie; kwam 15 oktober 1865 en vertrok 29 september 1872 naar Zierikzee. 31. Ds. E. W. Heineken; kwam 8 december 1872. Deze predikant trad als gevol machtigde van de kerkeraad op voor de voorzieningen van het Lanta van Aysmafonds. Op 4 april 1880 vertrok hij naar de Haarlemmermeer. 32. Ds. H. M. Gründlehner; kwam 26 sep tember 1880 en vertrok 14 september 1884 naar Delft. 33. Ds. Adriani; kwam 14 december 1884, vertrok 2 september 1888 naar Zwolle. 34. Ds. J. P. van Melle; kwam 3 augustus 1890 en vertrok 7 oktober 1894 naar Sluis. Enkele dominees jaar reeds bekeken, gen, Ds. Ledeboer, Hugenholtz. hadden het na een zoals: Ds. ab Harlin- Ds. Blaauw en Ds. Opzettelijk zijn de jaren 1834 en 1886 niet besproken; gemaakte wonden kun nen lang schrijnen. Mogen de leden van de beide protes tantse kerken te Renswoude zich, ondanks hun gedeeldheid en vex-deeldheid, één we ten in Christus. Ds. E. E. de Looze (1931-1934) S. Laansma 31/2% is ook niet bevordelijk voor de zo noodzakelijke rust aan het loonfront. Door deze uitkering zal het aandeel van de zelfstandigen in het Nationale Inkomen verder slinken en daarmede de particulie re besparingen, die in de miljoenennota de „grondslag voor de verdere welvaart" wor den genoemd. Het is een somber beeld, dat wij ten aanzien van het regeringsbeleid in het nabije verleden en de naaste toekomst hebben moeten tekenen, maar wij menen, dat het waarheidsgetrouw is. Een klemmend beroep op de Staten-Ge- neraal om ook ten opzichte van de midden groepen in de samenleving sociale recht vaardigheid te betrachten en waar nodig het regeringsbeleid te corrigeren, lijkt ons de eerste stap, die door de KNMB zal moeten worden ondernomen. Versterking van de eigen gelederen en van de sa menwerking met de centrale organisaties van industrie, groothandel en agrarisch bedrijf en het leggen van innig contact met de ox-ganisaties van de vrije beroe pen en het hogere pex-soneel, die in het zelfde schuitje varen, is voorts meer dan ooit noodzakelijk. Het lijkt, alsof de regering maling heeft aan de Nederlandse ondernemers. De KNMB zal zich over de gespannen situ atie, welke door deze onwelwillende houding is ontstaan, dan ook ernstig be raden en het er niet bij laten zitten! Een onopvallende middenbermafraste ring wordt van vrydag 16 oktober af be proefd op rijksweg E 9 van Utrecht naar 's-Hertegenbosch. Op het weggedeelte tus sen de brug by Zaltbommel tot het ver keersplein Deil heeft het Belgische Be- kaert-conccrn een nieuwe middenbermaf rastering aangebracht. Deze bestaat uit gaas dat is voorzien van een laagje p.v.c. in dennegroene kleur. De „schutkleur" heeft twee voordelen. Hij is in lente, zomer en herfst nagenoeg niet zichtbaar tussen de heggen, en hij maakt bovendien onderhoud van het staal absoluut overbodig. De afrastering is op 70 cm boven het rij vlak voorzien van een kabel die een klap van maximaal 25 ton (ovei-eenkomcnd met een auto met een gewicht van drie ton die onder een hoek van 30° met 90 km/uur op de kabel inrijdt) kan opvangen. Deze nieuwe afrastering is uitzonderlijk flexibel, waarbij er echter zorg voor is gedragen dat een botsende auto niet op de andere weghelft terecht kan komen, noch wordt gereflecteerd op de eigen weghelft. Als gevolg van deze flexibiliteit zal bij lichte aanrijdingen de gemiddelde pex-so- nenautomobiel minder schade oplopen dan bij lichte aanrakingen met andere soorten middenbermafrastering. Eekaert Middenbermafrastering zal ook worden beproefd op De Vlasakkers bij Amersfoort door de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. 35. Ds. N. P. E. G. van Uchelen; kwam 15 maart 1896 en vertrok 14 april 1901 naar 's-Gravenland. 36. Ds. Joh. E. Bijl; kwam 30 juni 1901 en vertrok 23 april 1911 naar Gouda. 37. Ds. Kuilman; kwam 11 juni 1911 en vertrok 29 juni 1919 naar 't Woudt bij Delft. 38. Ds. Emmen; kwam 23 april 1922 en vertrok 1 juli 1930 met emeritaat naar Driebergen. 39. Ds. E. E. de Looze; kwam 12 april 1931 en vertrok 29 april 1934 naar Den Ham (zie foto). Ds. Hop (1946-1956) 44. Ds. L. van de Peut; kwam 2 september 1956 en is nog thans predikant te Rens woude. Bij het overzien van deze vrij droge opsomming vallen enkele zaken toch even op. Het kwam blijkbaar nog al eens voor dat men niet direct een nieuwe dominee kon krijgen. Diverse malen is de gemeente enkele maanden, een paar keer één of twee jaar en eenmaal zelfs drie jaar va cant (van 29 juni 1919 tot 23 april 1922). In deze 325 jaar traden dus 44 predi kanten op. Men kan vaststellen, dat elke predikant gemiddeld 7 jaar te Renswoude stond. Dat dit gemiddelde niet geheel juist is, vindt zijn oorzaak in het feit dat Ds. Henricus Cuijlenborch 52 jaar aan deze plaats was verbonden. Wanneer hij dus niet meegei-ekend zou worden dan is het gemiddelde de jaren dat de ge meente vacant was tevens afgetrokken ongeveer 6 jaar per predikant.

De Vallei | 1964 | | pagina 4