HERFST- IMPRESSIES Schaakver. „Veenendaal" was weer aktief RENSWOUDE AMERONGEN Bevolkingsonderzoek op longafwijkingen EDERVEEN DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 Nr. 84 Gelooft U in het sprookje van de herfst? Ik wel! Want het wonder van de herfst bestaat! Is het niet een bosfee die iedere herfst opnieuw haar kleurig palet aan de bomen afveegt? Zijn het geen kabouters, die met hun bekers vol ro de wijn morsen als ze, op de paddestoelen gezeten, afscheid nemen van de zomer? En omhangen elfjes de berken dan niet met een ragfijne sluier? Is de donkere jeneverbesstruik aan de heiderand niet de verper soonlijking van een gebochelde kobold, die daar de wacht houdt om het verborgen levend bosvolkje te waarschuwen nu wij op het punt staan de geheimen van het bos te ontsluieren? Ja, en zit daar tussen het riet van de heideplas niet een sater op zijn Pansfluit te blazen om een luidruchtig voorbij wiegende bachant met zoet gepijp tot zoet minnespel te verleiden? Of, „zou ik dit allemaal in mijn fantastie beleven? Waren die fijngesluierde, langs de berkensingels fladderende elfjes dan tóch slechts een golvende herfstnevel? En was het gepijp van vrolijk over elkaar buitelen de toontjes soms de verlate zang van een roodborst? Allemaal tot uw dienst! En tóch geloof ik in het sprookje van de herfst!" VORMENRIJKDOM BIJ ONZE PADDESTOELEN SLAPERDIJK BIJ PRATTENBURG M.A.C. „Veenendaal" organiseert oriëntatierit Wegvervoer demonstreert vóór Rijkswegenfonds en tegen Weg- en tolgelden Onderlinge wedstrijd en competitieduel R.K. Instuif arrangeerde Shirley en The Driftin Five BRANDWEEROEFENING UITGESTELD ANTWOORD '64 Oud plaatsgenoot overleden OVERLEDEN Jubileum bij Galak BEVOLKING WORDT DOORGELICHT Adriaan P. de Kleuver Veldbioloog Om iets van het herfstwonder te er varen bekijken wij samen eens een doodgewone paddestoel. Op het eerste gezicht is het eigenlijk een vreemd ge val dat zo maar in een paar uur tijd uit de bodem schiet. Je ziet een platte of bolvormige „hoed" op een steel en soms slechts, een beker of een bol. Vreemd en raadselachtig; ja, voor de niet ingewijden zelfs mysterieus. Pad destoelen zijn dan ook geen „planten", al behoort alles wat er mede samen hangt wél tot het plantenrijk. „Hoor die eens," zal menig lezer zeg gen, haal dan maar eens een padde stoel uit de grond, dan zul je zien dat er wortels aan zitten." Mis, beste men sen, wat U voor wortels aanziet de witte draden aan de voet van de pad destoelen dat is de „plant". Of laat ik u maar direct uit de droom helpen, het is de onder de grond levende zwam, waarvan de paddestoel het vrucht lichaam is. Hoe vreemd het ook moge schijnen, er is een vergelijking moge lijk met een vruchtboom en zo'n on dergrondse zwamvlok. Aan een vrucht boom zitten appels, peren, ja al naar des vruchtbooms aard, en in die vruch ten in wezen óók vruchtlichamen zitten pitten, het zaad dus opgebor gen. Maar ergens gaat deze vergelij king toch ook weer mank. Een padde stoel draagt helemaal geen zaad maar heeft een daarmede enigszins verge lijkbaar onevenredig groot aantal spo ren. Het zijn dus sporeplanten en ap pels en peren komen van zaadplanten. Weet u wat u eens doen moet? Haal van een paddestoel, 't liefst van zo'n mooie rode met witte spik kels, die vliegenzwam genoemd wordt, de hoed af en leg die op een tochtvrij plekje op 'n velletje papier met de bol naar boven. Na een paar uur neemt u voorzichtig de hoed van het papier zonder die te ver schuiven. Er heeft zich aan dat papier iets wonderlijks voltrokken. Er staat een duidelijke „tekening" op van lijnen die straalvormig uit het middelpunt komen. Tenminste, „als U als in ons geval een plaatjeszwam bij de kop had. Zou u zo'n reusachtige hoed van het Eekhoorntjesbrood genomen hebben, dan stond het papiertje vol puntjes, van sporen die uit gaatjes kwamen. Dan had u met een gaatjeszwam ge- experimenteerd. Voor u liggen daar miljoenen ja u leest het heus goed voor u liggen miljoenen microscopisch kleine sporen. Zó daalt vanuit de hoed een gestage regen van miriaden sporen die, als de wind er onderdoor strijkt, hoog in de lucht meegevoerd worden. Met uw hand „schept" u ze uit de lucht zon der ze te voelen, met uw mond ademt u ze in zonder er iets van te proeven en in een zonnestraal dansen er dui zenden en nog eens duizenden en dat is het enige wat er van te merken is. Wat een verspilling zult u zeggen. En och, dat valt nog al mee. Als alle boontjes, graszaad, kerse- pitten of wat dan ook tot ontwikke ling kwamen en planten werden dan zou er voor ons geen plekje meer vrjj zjjn. De natuur selecteert zelf dit groei proces. Het kan gebeuren dat zo'n spore in humusrijke bosgrond terecht komt en daar „ontkiemt". Dan ontwikkelt zich ondergronds een zgn. zwamvlok, de ons welbekende witte draden in bladgrond (bosveen) en dood hout. Op die draden ontstaan in het vochtige jaargetijde verdikkingen, waaruit de vruchtlichamen ontstaan die wij met de naam paddestoelen aanduiden. De werkelijkheid is beslist niet zo myste rieus. Wie denkt dat aan zo'n zwamvlok in de grond veel verschil op te merken is die slaat de plank vorstelijk mis. Oh zeker, de doorgewinterde kenners zul len nog wel verschilpunten weten aan te wijzen, maar voor de leek is het al lemaal één pot nat. En tóch bestaan er ook allerlei groepen, orden en families. Men onderscheidt o.m., plaatjes-, gaat jes-, stekel-, buik-, koraal-, nestzwam- men, etc. De mede afgedrukte tekening ver- duidelijkt de geweldige vormen rijkdom méér dan we met veel woorden kunnen doen. In alle tijden waren de mensen gein- teresseerd in deze wonderlijke natuur- produkten. Onze voorouders zagen in dat plotselinge verschijnen alléén maar het werk van het boze. De schrikbaren de giftigheid van veel soorten sprak een woordje mee en er ontstonden af- A. Ondergrondse zwamvlok (mycelium) met vruchtlichaamvorming. B. Doorsnede van een jonge, juist boven de grond gekomen exemplaar. C. Gele stekelzwam, een vry zeldzame paddestoel met onder de hoed stekels. D. Morielje, heerlijk smakende voorjaarszwam. E. Vliegenzwam, bekende prachtige plaatjeszwam met grote rode hoed vol wit te stippen; zéér giftig. F. Hanekam of cantharel, de meest bekende eetbare. G. Satansboleet, forse paddestoel met dikke rode steel en onder de hoed gaatjes; wonden worden blauw; zéér giftig. H. Kleverige koraalzwam, op glad afgezaagde dode stompen. I. Gekraagde aardster, de zeldzaamste buikzwam van de Amerongse berg; spo ren ontsnappen uit opening! J. Parelstuifzwam, die meestal in groepjes van drie tot zeven langs bospaden staat. K. Geschubde inktzwam, veel bq elkaar op vruchtbare grond; wordt later zwart door kleurstof (naam). L. Zwavelzwam, de meest schadelijke zadelzwam die voorkomt op levende loofbomen. Tekening van Adriaan P. de Kleuver. schuwwekkende namen als Judasoor, heksenboleet en satansboleet. Waar de heksen in een kring gedanst hadden ontstond een heksenkring! Ach arme, wat wist men nu van een centrale zwamvlokkern van waaruit naar alle richtingen zwamdraden groeien en op een gunstig moment aan de einden de bekende vruchtlichamen zich gaan ontwikkelen. En al naar de soort alle maal tegelijk. Sprookjesachtig zijn soms de namen die het volk er aan gaf, maar altijd wel iets uit de wereld van mythen en legenden als elfenbankje, ridderzwam, koningsmantel, etc. En ook merkwaardige namen naar het ui terlijk voorkomen als schaapje en flu weelpootje. Het is overigens gevaarlijk goedje. Gelukkig is de angst onze beste leidsvrouwe. Graag willen we u aanraden zo maar niet met een de- ter mineerboekje bij u op paddestoe- lenoogst uit te gaan. Zonder bijzon dere kennis van wat eetbaar, niet smakelijk of levensgevaarlijk is, is vergelijken met zo'n mooi gekleurd plaatje in feite een poging tot zelf moord. Maar kunt u het kaf van het koren scheiden, dan zult u met mij om het hardst de hoogfijne smaak van cantha rel, champignon, biefstukzwam en wat al niet meer roemen Dan leer je dat er nog veel meer te genieten valt. In 1963 waren er erg veel honingzwam men. Iemand zei mij op een excursie: „die moet je héél jong eens plukken; fantastisch zijn die." Dat deed ik dus maar eens en waar bij oude beuken- stompen de grond aan het barsten was, daar groef ik hele klompen uit en 't moet gezegd worden óók die zijn puik in het gebruik. Zompig licht en stage regen Melden 't herfsttij, allerwegen Vallen blaad'ren, kil en nat Zijn de wegen volgespat Deze strophe uit een gedicht dat ik schreef in 1963 stelt ons een geheel an der herfstverschijnsel voor ogen. U begrijpt het al: verkleurend blad en het afvallen er van. Al wandelende temidden van gulden en brokaatrode bladertooi, al schuifelend met onze voeten door het afgevallen beukenblad raken wij nog meer in de ban van het herfstwonder. „Waarom toch sterven de bladeren en steken de kale takken straks met een hulpeloos gebaar ten hemel?" Ziedaar de vraag die ons be zig houdt. En het antwoord? Dóódsim pel, het nodige zonlicht ontbreekt! Als Deze onvolprezen mooie aanzet van de Slaperdijk bü Prattenburg voert ons naar het beste paddestoelen gebied van onze omgeving. Voor u het heuvelige terrein ingaat is er een brede bosweg (openbare weg!) naar het Egelmeer. Zelfs in een droge zomer als nu komen daar nog heel wat soorten tot ontwikkeling. Maar pas op! Het is verraderlijk goedje, die paddestoelen. Wilt U ze eten, ga dan met een kenner op stap om eerst het kaf van het ko.ren te leren scheiden. Er zijn moordenaars onder de meest onschuldig lijkende soorten. Tekening van Adriaan P. de Kleuver het vol-zomer is zijn de kleuren het diepst. Dan weerkaatst het „volle" groen als het ware de gloed van de zon. Het begon schuchter, met teer meigroen, toen de zon hoger en hoger de hemeltrap besteeg. Zulk jong blad heeft nog maar weinig bladgroen (chlo- rophiel) en met het warmer worden en het lengen van de dagen vermeer dert het bladgroen. En als de grote winterrust aankomt, dan onttrekt de plant dit onmisbare levenselixer aan haar bladeren en hoopt het op voor ko mende tijden. In de winter is zo'n boom net een ijskast! En de gele en rode kleurstoffen blijven in het blad achter. En die maken dan de dienst uit. Maar niet lang! De bomen maken al andere voorbereidingen! Zodra het afbraakproces van de chlo- rophiel ten einde loopt ontstaat aan de voet van de bladsteel een dun kurk- laagje maar nog is het blad met de boom verbonden. En dan onstaat ander maal tussen het kurklaagje en de bladvoetschijf een slijmerig vocht. Let nu op wat er gebeurt als er nachtvorst geweest is! Eerst nog zitten de bladeren als het ware vast gevroren aan de takken. Niet zodra ontdooit dat laagje vocht en blad na blad laat los van de boom. U begrijpt het al: Via een slijmlaagje leek het nog ergens opEn dan komen wij warempel nóg een keer bij de padde stoelen terecht. Hebt u al opgemerkt dat bij de zwammen ook bij de groengetinte! ieder spoor van blad groen ontbreekt? Het zijn afvalplanten, die teren op dode organische stoffen. Het door rottingsbacteriën aangetaste afgevallen blad dient de er tussen le vende zwam tot voedsel. Wat een wondere kringloop van opgaan, blinken en verzinken laat ieder jaar opnieuw de natuur ons zien. Maar bovenal, wat een wijs beleid toch van de Schepper! Wat een zorg toch voor het voortbe staan van het leven, nu al vele miljoenen jaren lang. Zó wapent de natuur zich tegen de komende gevaren. Het is niet al „goud" dat er blinkt gedurende de overgangstijd van zomer naar winter. Het loofhout dat met haar bont patroon de inslag vormt op het stramien van het bos, is geplaatst te gen een fond van donker dennegroen. Men spreekt wel van immergroen naaldhout en dat roept dan associaties op met nooit afvallend blad. Eén vormt direct al een uitzondering op de regel: de larix! Op onze wandeling door het dennenbos zakken wij diep weg in het er onder liggende naalden pakket. Ja, óók al die naalden vallen ééns af. Om dat ze zo smal zijn is het adem vlak zo gering en overwintert het jonge „blad" aan de topjes van de takken en spre ken wij van wintergroene bomen. Boven ons suiselt de wind door de kruin van het dennenbos. Onder onze voeten knerpt het dorre hout en knis- teren de droge naalden. Alle stammen zijn aan de voet bedekt met korstmos sen en de bodem voelt vochtig door het dek van slaapmos. Hier en daar kleurt het wijnrood van een verdwaald kren- tenboompje en plekt het oranjerood van de verkleurende bosbessenstruikjes Door het naaldmozaiek sluipen de goudhaantjes, onze kleinste zangvogel tjes en een legertje mezen van kuif- tot zwartkop-, van kool- tot pimpel- en niet in het minst die buitelende en ba- lanserende staartmeesjes,allemaal pui ke insectenverdelgers. Een bonte specht drumt het hele bos wakker als een echte jazz muzikant; repen bast hangen in flarden van de dode spechtenboom en rap is de vogel in de weer om de ver borgen insecten met een flinke haal van de tong naar binnen te werken. Een veelvervig gerokte markolf wiekt op en zaait schrik onder het kleine spul. Dat is zo de aard bij Vlaamse gaaien. Dit is leven! Het is onjuist om van doodskleed en lijkwade te spreken als straks een sneeuwenvel over veld en beemd getrokken wordt. De winter- knoppen en fijne takjes, de dikke tak ken en de stammen van de bomen zit ten barstens vol opgehoopte levens kracht. Zoals de lente het voorspel is van de zomer, zo preludieert de herfst naar de grote rust in de symphonie van de schepping. Het kleurig spel van de herfst spreekt van vergankelijkheid en verwachting beide. De natuur is slechts ziek van verlangen naar de lente. En als de herfstkoortsen door het bos gesidderd hebben en de grote rust voorbij zal zijn, dan gaat de Lentefee alles weer omhangen met dat bruilofts kleed. De herfst weeft geen doodskleed, maar roept op tot bezinning. Het sprookje wordt gewis weer wer kelijkheid. De Motor- en Automobielclub „Veenen daal" organiseert op zaterdag 24 oktobei weer een oriëntatierit voor auto's, mo toren en bromfietsen. Om half drie wordt gestart b(j hotel „La Montagne". Om tegemoet te komen aan de wensen van beginnelingen en nog minder gerouti- neerden is besloten deze rit in twee cate- goriën te splitsen. De A-klasse is voor hen, die reeds de nodige ervaring hebben opgedaan, in de B-klasse kunnen alle overige deelnemers worden ondergebracht. Voor elke categorie zijn aparte prijzen beschikbaar. Het ligt in de bedoeling om de laatste 3 ritten te laten meetellen voor een competitie zowel voor de A als voor de B-klasse. Er wordt dus gereden om een A en B kampioenschap. De inschrijving voor a.s. zaterdag is open een half uur voor de start. De Nationale Organisatie voor het Be- roepsgoederenvervoer Wegtransport, waar bij het merendeel van de Nederlandse wegvervoerdersondernemers is aangeslo ten, belegt a.s. zaterdag 24 oktober een bij zondere algemene ledenvergadering, welke vergadering het karakter zal hebben van een demonstratie voor een Rijkswegen fonds en tegen weg- en tolgelden. De vergadering vindt plaats in Marcanti aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam en begint om 10.30 uur v.m. De N.O.B. Wegtransport werkt ook op andere wijze mee aan de aktie van de wegverkeers- en wegvervoersorganisaties voor versnelling van de wegenbouw, maar zonder invoeren van weg- en tolgelden. Intussen zijn 60.000 plakkaten vervaar digd, die op de vrachtwagens van de 6000 aangesloten bedrijven zijn aangebracht. Deze plakkaten in een formaat van 25 x 65 cm dragen de leus: „Wegenfonds: Ja, Weggeld: NEE". KAMPIOENSCHAPPEN VAN „DE ZATERDAGVLIEGERS" De Postduivenvereniging „De Zaterdag vliegers" hield zaterdag j.l. de onderlinge kampioenschappen. Het was een spannen de wedvlucht waarbij de volgende resul taten werden geboekt: Vitesse: 1. C. J. Stuivenberg; 2. W. Davelaar; 3. G. Ariesen KI. Duifkampioen: C. J. Stuivenberg. Midford: 1. C. J. Stuivenberg; 2. W. Davelaar; 3. Gebr. Gijsbertsen. Duifkampioen: W. v. d. Haar. Fond: 1. W. Davelaar; 2. Gebr. Gijs bertsen; 3. C. J. Stuivenberg. Duifkampioen: C. J. Stuivenberg. Generaal Oude Duiven: 1. C. J. Stuiven berg; 2. W. Davelaar; 3. Gebr. Gijsbertsen. Jonge duiven: 1. J. D. Heikamp; 2. Gebr. Gijsbertsen; 3. C. J. Stuivenberg. Duifkampioen: J. D. Heikamp. Navluchten: 1. C. J. Stuivenberg; 2. J. van Ojik; 3. Gebr. Gijsbertsen. Duifkampioen: C. J. Stuivenberg. Generaal: 1. C. J. Stuivenberg; 2. Gebr. Gijsbertsen; 3. W. Davelaar; 4. J. D. Hei kamp; 5. J. van Ojik. De Veenendaalse Schaakvereniging draait in deze weken op volle toeren. Maandagavond werden de volgende onder linge wedstrijden gespeeld: B. de Haas-R.Meyer afg. J. N. Elenbaas-C.Wijnberger 1-0 D. J. Kruidhof-Beyer 1It-1/t A. v. d. Bovenkamp-L. Ebskamp 0-1 J. W. Doelens-Heikamp 1-0 Blokland-de Kleuver 0-1 Dillen-de Koning 0-1 D. J. v. Manen-Ravenswaay 1-0 ter Hogt-H. G. Kruidhof »/«-»/« Zaterdagavond 17 oktober j.l. ontving het eerste tiental van de Veenendaalse Schaakvereniging bezoek van het sterke SMB uit Nijmegen. De uitslag is tot dus ver 6-3 in het nadeel van de Veenendaalse schakers, maar er is een afgebroken partij. Waarschijnlijk zal de eindstand 6Vï-3Vi worden en zelfs is er hoop op een 6-4 resultaat. Na een inleidend woord van voorzitter Elenbaas werd de strijd aangebonden. Er werden voor het merendeel aantrekke lijke wedstrijden gespeeld. Vooral aan het 8e en 9e bord werd het spannend toen beide zwartspelers op hetzelfde veld een stuk offerden. Beide aanvallen sloegen evenwel niet door. Heykamp moest in een ontwrichte stelling nog een stuk offeren om tegenspel te houden, maar verloor tenslotte de partij. Inmiddels had de te genstander van Griffioen nog een kwali teit geofferd en bood onmiddellijk daarna remise aan, hetwelk zijn tegenstander accepteerde. De partij aan bord 5 waar Luchsinger met wit openingsvoordeel kreeg ging helaas verloren door een on verwachte loperzet van de tegenstander, waardoor wit op straffe van een mat- positie een stuk en de partij verloor. Boelens, aan bord 1 spelend raakte een pion achter. Na ruil van stukken gaf zwart de pion terug. De zwarte koning werd in goede positie gemanoeuvreerd, waarna een niet tegen te houden pion kon pro moveren, hetgeen de doorslag gaf. De partijen aan de borden 2 en 7 resp. gespeeld door Konings en Elenbaas werden successen voor de Veenendalers. Konings trok listig door het centrum op en ver kreeg overwicht. Aan bord 3 speelde v. d. Bovenkamp een Franse partij. Hij liet een steekje vallen en verloor een pion en de partij. De spelers aan bord 4 wogen tegen elkaar op. Het was een van weerszijden gezond gespeelde positiepartij, die dan ook in remise eindigde. Bord 6, waar Kruidhof een onregelmatige Indische ope ning ten tonele voerde. Kruidhof liet toe dat zijn tegenstander het centrum innam. Hij werd in een matstelling geplaatst. De laatste partij aan bord 10 waar Kets de Veenendaalse kleuren hooghield werd 'na 40 zetten afgebroken. Kets heeft remise in de hand. Schaakclub „Veenendaal" kan terugzien op een sportieve schaakstrijd. Voor het distriktsbal, dat a.s. zondag 25 oktober in de concertzaal van Musis Sa crum te Arnhem wordt georganiseerd, werden door het bestuur van de R.K. In stuif distrikt „Z.W. Veluwezoom" gear rangeerd het o.a. door het Europees Song festival 1964 in Knokke zo bekend gewor den teenerzangeresje SHIRLEY en de via T.V. en radio Veronica niet minder bekend geworden DRIFTIN FIVE met zanger TONY RITCHIE. Bij het distrikt zijn aan gesloten de Instuifafdelingen Ede, Ooster beek, Renkum, Veenendaal en Wagenin- gen. Het bal wordt ditmaal in Arnhem ge houden op de eerste plaats om het geheel wat grootser te kunnen opzetten, getuige de hierboven genoemde artisten, op de tweede plaats om ook alle Oosterbeekse en Arnhemse Instuifjongeren ruimschoots 1 in de gelegenheid te stellen dit bal te kunnen bezoeken en daardoor nader ken nis te kunnen maken met deze vorm van Instuifwerk. Voorheen zijn alle distriks- bals, -tuinfeesten, -sportmiddagen, -kader- dagen e.d. steeds georganiseerd in Wage- ningen, Rhenen en Renkum, zodat nu eindelijk ook de andere hoek van het dis trikt aan haar trekken komt! Vermeldens waard is nog dat het distriktsbestuur re gelmatig (meestal ééns in de 4 a 5 weken) met de afdelingsbesturen bijeen komt om te overleggen, ideeën uit te wisselen, sug gesties over en weer te doen, eikaars pro gramma's te vergelijken en eventueel aan te passen, gezamenlijke aktiviteiten enz. enz. en dat zowel het distriktsbestuur als de diverse afdelingsbesturen geheel zijn samengesteld uit jongelui uit de In stuif, die ook geheel zelfstandig hun ver eniging „runnen". Dit is bij vele andere jeugdverenigingen nog steeds niet het ge val; langs de Z.W. Veluwezoom heeft dit systeem in de afgelopen jaren bewezen het Instuifwerk zeer ten goede te komen en in de meeste afdelingen wordt dan ook 'n zeer groot percentage van de R.K. jon geren van 17 en ouder regelmatig bereikt. De R.K. Instuif stelt voor, zoals bekend, o.m. ten doel de R.K. jongeren gezonde en verantwoorde ontspanning te bieden en op deze wijze voor de jeugd de vrije tijd te maken tot een positieve faktor in haar opgang naar volwassenheid. OPTREDEN VOORDRACHTS KUNSTENAAR De alom vermaarde voordrachtskunste naar de heer J. B. Oosterwelder uit Am sterdam, zal op uitnodiging van de Herv. Jeugdvereniging Immanuël op maandag avond 2 november in gebouw Rehoboth te Renswoude, het één en ander van zijn Kunst ten gehore brengen. Met deze avond zal het „sprekers"-seizoen van genoemde vereniging een aanvang nemen. Binnenkort zullen de inwoners vaa Amerongen een oproep ontvangen om een rönt- gcnologisch borstonderzoek te ondergaan. Dit bevolkingsonderzoek vindt plaats in een speciaal voor dit doel ontworpen auto, welke gemakshalve op een aantal plaatsen in| de gemeente een standplaats zal krijgen. Het te houden onderzoek betreft iedereen, die op 1 januari 1964 15 jaar en ouder was. Daar de laatste jaren via de scholen in een onderzoek op longafwijking wordt voorzien nemen schoolgaande kinderen aan het thans op handen zijnde onderzoek geen deel. Hoewel de laatste jaren de tuberculose een afdalende lijn vertoont, is en blijft deze ziekte toch nog zeer gevaarlijk. Niet alleen de longen, doch ook afwijkin gen van de andere borstorganen, zoals hartziekten, tumor, enz. kunnen bij een dergelijk onderzoek naar voren komen. Afwijkingen, zoals voornoemd kunnen door de röntgenfoto's tijdig worden ont dekt, waardoor de kans op volledig her stel veel groter wordt. In verband hiermede is het ten zeerste gewenst, dat elke opgeroepene ook ver schijnt. Voor het goed en vlot functioneren van het onderzoek is het tevens gewenst, dat de volgende wenken goed in acht worden genomen: 1. Geef in ieder geval aan de oproep gehoor; 2. Wanneer U absoluut verhinderd bent aan het onderzoek deel te nemen, zendt dan de oproepingskaart terug aan dé gemeentesecretarie, met vermelding van de rede van het niet verschijnen; 3. Voor het maken van de röntgenfoto is ontkleding niet noodzakelijk, doch dan dienen de knopen in de kleding alleen voor te komen over het midden van de borst en rug; 4. De kosten, aan het onderzoek verbon den, bedragen f 1,50 per persoon en dienen te worden betaald bij de aan melding in de schermbeeld-auto. Zijn er onder de aanmelders mensen, voor wie de kosten een bezwaar vor men om aan het onderzoek deel te nemen, kan men zich ter gemeentese cretarie vervoegen voor gehele of ge deeltelijke ontheffing van het te be talen bedrag. Namens het gemeentebestuur wordt op een ieder een dringend beroep gedaan om mede te werken van dit bevolkingsonder zoek. Wanneer U echter absoluut niet kunt of niet wilt deelnemen aan het te houden onderzoek, wordt U vriendelijk verzocht CONTACTAVOND NED. PROT. BOND Maandagavond 26 oktober zal door de Nederlandse Protestantenbond, afd. Amerongen-Leersum, de eerste contact avond in dit seizoen worden gehouden in haar kerkgebouw aan de Immink- straat IA te Amerongen. Mej. Duf our uit Wageningen zal dan aan de hand van lichtbeelden een causerie houden over Israël. Het belooft een interes sante avond te worden,, waar ook niet- leden welkom zijn. De reeds aangekondigde grote brand weeroefening te Amerongen, waaraan wordt deelgenomen door de vrijwillige brandweren van Amerongen, Eist, Leersum en Langbroek kan op 24 ok tober a.s. geen doorgang vinden, aan gezien juist op die dag de nieuwe bur gemeester van Leersum wordt inge huldigd. Daardoor kan het Leersumse korps niet meedoen, terwijl ook de burge meesters van de deelnemende gemeen ten niet aanwezig kunnen zijn. Er wordt naar gestreefd de oefening in ieder geval nog deze maand te hou den. De juiste datum is echter nog niet bekend. WONINGVERBETERING GEREED De verbeteringen aangebracht aan een twaalftal woningen van de Wo ningbouwvereniging zijn thans gereed. Voor de bewoners betekent dit een aanzienlijke verhoging van het woon genot. Het ligt in de bedoeling dat op 31 oktober a.s. te 10 uur een bezichti ging plaats vindt van de verbeterde woningen door het college van b. en w., tezamen met het bestuur van de wo ningbouwvereniging alsmede de raad van commissarissen. In het kader van de Kerkbouwactie Antwoord '64 zijn ook in Amerongen goede resultaten bereikt. Via de wer kers van de Ned. Herv. Kerk kwam een bedrag bijeen van niet minder dan 11.049,39 aan kontanten en toezeggin gen. Bedragen die reeds gegireerd wer den zijn hierbij niet inbegrepen. Van Geref. zijde kwam een totaal bedrag van f 8.988,50 op tafel, verdeeld als volgt: Amerongen f 4.166,Leer sum f 4.182,50 en Eist f 640, Een resultaat dat er wezen mag, en een genoegdoening voor allen die er aan hebben medegewerkt om dit re sultaat te boeken. Amerongen heeft vol mondig ja! gezegd. Ten zijnen huize te Utrecht overleed vrijdagnacht geheel onverwacht de heer Jan Vonk. De heer Vonk vestigde zich in 1953 als tandarts te Amerongen, waar hij de praktijk van de overleden tandarts Lunshof overnam. Hij dreef deze praktijk tot medio 1964 waarna hij naar Utrecht vertrok. Hij was verbonden aan de tandheel kundige kliniek aldaar. De heer Vonk bereikte de leeftijd van 40 jaar. Hij laat een vrouw en 3 jonge kinderen achter. Nog vrijdagavond was hij bij vrienden te Amerongen op bezoek. Deze waren de laatsten dig_hem in leven ge zien hebben. zo spoedig mogelijk na de ontvangst van de oproepingskaart deze terug te zenden met opgaaf van reden betreffende het niet-verschijnen. Met nadruk worden de betrokkennen erop gewezen, dat bij dit onderzoek op longafwijking er absoluut geen reden be staan voor de z.g. „stralingsangst". In tegendeel. Er is namelijk komen vast te staan, dat zonder enig gevaar voor de betrokkene twee-maal per jaar een rönt genfoto kan worden gemaakt. Hoewel de standplaatsen van de door lichtingsauto op de oproepingskaart wor den vermeld, treft U toch onderstaand de standplaatsen volledigheidshalve nog even aan. Amerongen-Hof Maandag 2 november van 13.30-17.00 en 18.30-20.30 uur; dinsdag 3 november van 13.30-17.00 en 18.30-20.30 uur; woensdag 4 november van 13.30-17.00 en 18.30-20.30 uur. Overberg. School aan de Haarweg Donderdag, 5 november van 14.00-17.00 en 18.30-20.30 uur. Eist. Fabrieksweg (bij transformatorhuisje) donderdag 5 november van 11.00-12.00 uur. Op 15 oktober j.l. is de 23-jarige Ni- colaas van Laar uit Amerongen over leden tengevolge van de verwondingen welke hij opliep door het verkeersonge val enige weken geleden te Eist. Van Laar stierf in het ziekenhuis te Am sterdam. Onder grote_ belangstelling vond de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats, 21 oktober j.l., op de nieuwe algemene begraafplaats te Ame rongen. Vooraf werd een rouwdienst gehouden in de Herv. Kerk. Een groot aantal bloemstukken bedekte de kist. Vele buurtgenoten en talrijke oud collega's van de Ritmeester Sigarenfa brieken te Veenendaal volgden Van Laar bij zijn laatste gang. Ook enkele vertegenwoordigers van het Algemeen Ziekenfonds Neder Veluwe, waarbij hij enkele dagen werkte, waren aan wezig. In de kerk en op de begraaf plaats werd het woord gevoerd door ds. G. Kaastra, Ned. Herv. predikant te Amerongen. Opnieuw viel er onder het personeel van de N.V. Hollandia te Amerongen (beter bekend als Galak) een jubileum te vieren. Ditmaal was het de beurt van de bedrijfsleider te Amerongen, de heer A. Smits. Hij begon zijn loopbaan bij de Galak als administrateur. Direct na de oor log werd hij chef de bureau. Deze func tie behield hij tot 1955. In het begin van dat jaar werd hij benoemd tot bedrijfs leider. Tot 1955 heeft hij zich volkomen in het bedrijf weten in te werken. Ook de technische kant heeft hij zich vol komen eigen weten te maken. De herdenking van dit heuglijke feit vond plaats op woensdag 21 oktober j.l. In tegenwoordigheid van de directie, personeelschef en een afgevaardigde van het personeel van het bedrijf te Amerongen werd aan de jubilaris een diner aangeboden in hotel De Donder- berg te Leersum. Uiteraard waren er ook geschenken, waarbij het personeel te voorschijn kwam met een fraaie ver rekijker. Hiermede is de jubileumviering voor de heer Smits nog niet beëindigd, want het ligt in de bedoeling om binnenkort een bijeenkomst te Rotterdam te doen volgen waar alle jubilarissen van dit jaar nog eens in aanwezigheid van de gehele Hollandia Galak familie gehul digd zullen worden. Zoals elders in ons blad vermeld, zal vanwege de Stima de gehele bevolking van de gemeente Ede worden doorgelicht t.b.v. een uitgebreid onderzoek op long- tuberculose. De bevolking van Ederveen krijgt op donderdag 5 en vrijdag 6 no vember gelegenheid aan dit onderzoek mede te werken. De School met de Bijbel aan de Schras zal worden ingericht als onderzoeklokaal. De tijden, waarop de doorlichting door het Stima-team zal plaatsvinden zijn: Donderdag 5 november van 14.00-16.00 en 18.15 tot 20.00 uur. Vrijdag 6 november van 10.00-12.00, van 14.00-16.15 en van 18.15 tot 20.00 uur. Iedere inwoner werke mee het onder zoek zo intensief mogelijk te doen zijn Want in voorgaande onderzoekingen is gebleken dat, zij het in kleine aantallen, wel degelijk gevallen van t.b.c. werden ontdekt. Het is in het belang van allen, zowel volwassenen als kinderen, deze ziekte op te sporen en te bestrijden. KUS In het tijdperk van de ruimtevaart is een (gestolen) zoen zelfs geen 150.000 gulden waard! heeft mej. Catherine Looney uitgeroepen toen de rechter te Los Angeles haar eis tot schadever goeding afwees. Zij had deze eis inge diend omdat toen zij op het laborato rium voor ruimtevaart zich even met odeur stond te besprenkelen, de 45- jarige Richard Gaylor, gehuwd en va der van drie kinderen, van de gelegen heid had gebruik gemaakt om haar een (lange) kus in de nek te geven. De heer Gaylor verdedigde zich voor de rechter door op te merken dat de odeur van die aard was dat hij „het beest in de man deed ontwaken". Wat de rech ter heel goed kon begrijpen. Mej. Loo ney moet nu de kosten van het proces betalen. Het duurde twee volle weken.

De Vallei | 1964 | | pagina 3