de vlag uit als de waterleiding er eenmaal zal zijn BEWONERS VAN RUISSEVEEN hangen A.s. zaterdagmiddag alle Panters- hoofdteams in thuiswedstrijden Ds. L. Zwaan, Ger. predikant. In Amerongen en Leersum plannen voor kerkbouw TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 Nr. 84 Met grote vreugde hebben de bewoners van het Ruisseveen de berichten begroet dat hun huizen zeer binnenkort op de water leiding zullen worden aangesloten. Een tijdperk van behelpen en van waterellende kan hiermee worden afgesloten. Want wat de bewoners van dit agrarisch stukje Veenendaal in de loop der ja ren beleefden op 't gebied van de watervoorziening doet de vraag rijzen of dit wel toestanden waren die passen in een 20e eeuwse samenleving. Huisvrouwen stuurden hun kinderen op weg om kilometers ver een emmer drinkwater te bemachtigen. Boeren lieten water aanrukken van een plaatselijke zuivelfabriek, die de mensen behulpzaam was. Regenwater werd opgevangen in gro te tonnen om toch maar wat kostbaar water te krijgen. Kortom, de toestanden die men op deze 20 erven aantreft mogen wel zeer schrijnend worden genoemd. FABEL Al 10 jaar ,,'tls me wel duizend gulden waard" zegt autosloper Lieftink Wil Spoelwater Waswater Hulp VOLLEYBAL Veel spanning verwacht DAMES TEGEN SOS-2 Heren Dames-reserves Voor verheugende gebeurtenissen De Gelderse Vallei" Drukkerij Toch nog geven voor Antwoord '64 Uitzonderlijke gift Kerkbode is tè goedkoop Vrijwillige bijdragen vielen mee Legaat Zendingswerk Weer middagdiensten Ruimtegebrek augkfts circle Ziekteverlof Ds. Langerak komt op 10 januari Kerk Geref. Gem. medio december in gebruik Jeugddienst Ds. Velema voor NCVB Mededeling Zieken Gebed en gebedsleven Gemeenschappelijke dankdienst Ook in Rhenen Telling DRIE PLAATSEN Antwoord '64 Zending Dorp Catachese De heer Lieftink, autosloper en wonend aan het begin van het Ruisseveen las het bericht, maar is er nog niet erg gerust op. „Er is al zoveel over gezegd en geschre ven en ik moet het eerst nog zien. Ik gen loof niet zo snel in fabels", zegt hij. Als de waterleiding er over een maand zou liggen zou me dat duizend gulden waard zijn. Iedere dag haalt de heer Lieftink met zijn auto een paar melkbussen helder water aan de Dijkstraat, een weg van 3 km, want hij moet over de Slaperdijk. Er staat wel een pomp in de keuken, maar wat daaruit komt kun je met de beste wil van de wereld geen water noe men. De heer Lieftink demonstreert dat, zwaait aan de hengel en inplaats van wa ter zien we verrast een geelachtig' vocht uit de pomp stromen. Een limonade- fabriek zou jaloers zijn op zo'n juiste kleurmelange. Feitelijk kun je met dit vocht nog geen auto schoonspuiten, want er blijft overal drab achter, zegt de heer Lieftink. Een hopeloze toestand en we zullen maar hopen dat de berichten waar zijn en dat we hier eindelijk van verlost tobt eveneens. Haar man is al meer dan een jaar ziek, zodat ze met behulp van* anderen water moet aansjouwen vanaf de brug bij het Panhuis. Vooral omdat dit ge zin kleine kinderen heeft is het belangrijk dat er water aanwezig is voor de was. Mevr. van Ginkel zet de regenton maar buiten en vangt daarin het waswater op. Uit de oude pomp in de keuken komt een. olieachtig mengsel. Moet u kijken, de olie drijft er bovenop, zegt deze huisvrouw. De heer van Ginkel heeft, gedreven door de nood, contact gezocht met het gemeente bestuur en hem is verzekerd dat binnen twee maanden de aansluiting een feit zal zijn. Waarop dit gezin, waarin moeder van Ginkel (83) inwonend is, dan ook vu rig hoopt. Mevrouw Klem-van Ginkel kon gisteren een lustrum vieren. Precies op de dag af haalt ze nu 10 jaar lang iedere dag drie emmers water bij haar moeder die een 700 meter zuidelijker woont en toevalliger wijs de enigste is, die over het genot van een aansluiting beschikt. Hieraan is een heel verhaal verbonden, want de boerderij van wed. van Ginkel op Ruisseveen 7 is een oase in de woes tijn. Het enige pand in dit gebied dat te gebruiken voor schrobben en boenen, zegt mevr. Klem. Zelfs weckflessen kun je er niet mee schoonspoelen, ze worden aan binnen- en buitenkant kanariegeel. Wij doen de was met regenwater uit de ton, maar voor een kopje thee wil een mens toch wel behoorlijk water hebben en daar om ben ik iedere dag hier present. We zullen maar hopen dat het de langste tijd geduurd heeft, want dat gesjouw met emmers water en dan 's winters als er een berg sneeuw ligt is toch maar ver moeiend en tijdrovend, vindt deze huis vrouw, die vier kinderen heeft, waaronder één gehandicapte jongen, die iedere dag per speciale bus naar de BLO-school gaat. Voordien moest mevrouw Klem dit kind zelf halen en brengen. Daarbij dan nog de watermisère, die iedere dag weer terugkwam, U begrijpt; dat ik er uren mee kwijt was. Ook wijt zitten te snakken naar het einde van deze ellende. Me dunkt, 10 jaar en 1 dag is lang genoeg, zegt mevrouw Klem. De heer Roelofsen, landbouwer, zegt dat de bewoners allemaal waterleiding willen. Ook toen we hoorden dat we ervoor zou-i den moeten betalen. Ik geloof dat er maar 1 man weigerde. En is geen goed water te krijgen in de hele buurt, zegt de heer Roelofsen, want de boeren die een pers- of handpomp hebben zitten ook in de narig heid. Je kunt het de koeien wel laten drin ken, maar mensen zijn toch geen koeien? merkt de heer Roelofsen op. Nou, van mij mogen ze morgen aan de dag beginnen, en zo denken de anderen er ook over. Inderdaad, zo denken bijna twintig be woners van het Ruisseveen er eendrachtig over. Ze kunnen bijna niet geloven dat) het begint te gloren en ze uit dit isolement verlost worden. De Raad der gemeente Veenendaal besloot reeds op 2 april j.I. een garan tie te verlenen aan de N.V. Veencn- daalse Waterleiding My. om de aan sluiting mogelyk te maken. Maar ho gere instanties, i.e. Ged. Staten von den dit gebied super-onrendabel, zodat dit college nogal wat bezwaren op wierp. Uiteindelijk gaven ook G.S. hun fiat en zyn dus alle ainbtelyke obstakels opgeruimd. De Ruisseveen-bewoners zien hunke rend uit naar de dag dat de werklieden/ zullen verschijnen. Ze zijn in staat op die gedenkwaardige dag de vlag uit te steken, zoals een der betrokkenen voorspelde. Het is te hopen dat die vlag nog in 1964 kan worden uitgerold. Mevr. Klem-v. Ginkel (op fiets) tijdens haar dagelijks watervervoer over een af stand van 700 meter. Rechts: De schuur die in de mobilisatie als soldatenkantine was ingericht. Wed. v. Ginkel (83) zwaait (nog) lustig aan de zwengel van de oude pomp op Panhuis 109. Hopelijk gaan de laatste maanden in. worden, is de mening van deze bewoner. Eenzelfde geluid laat de heer J. C. van Gent, Panhuis 111 horen. De heer van Gent is veehouder en levert zijn melk aan de fabriek. Hij heeft ook een pers pomp maar wat daaruit komt is een olie achtig vocht. Al 20 jaar heeft deze veehou der zich op allerlei manieren moeten behelpen. Als ik de melkbussen moet om spoelen met dit water blijft er altijd iets van hangen en kun je er geen melk in doen, want dan heb je 3e klas melk. Dat scheelt me dan f 50,— a f 60,in de twee weken, want of je nou eerste klas of derde klas melk kunt afleveren dat is een groot verschil., aldus de heer van Gent. Gelukkig bracht men van de zuivelfa briek gelijk water voor me mee, zodat ik het kon redden. Maar ik heb misschien! wel 100 liter op een dag nodig, zodat U begrijpt dat de voorraad wel eens op was en dan viel je weer terug op het grauwe pompwater. Ze hebben destijds gevraagd of we f 400,wilden bijdragen en dat zouden we allemaal gedaan hebben. Nu hoor ik dat de gemeente garant is en dat is voor ons natuurlijk gunstiger. We hebben ook al eens geprobeerd een eigen leiding aan te leggen vanaf de spoorlijn, maar dat ging toen niet door. Ik zal ge weldig dankbaar zijn als we van al dat getob af zijn, zei de heer van Gent. Buurvrouw van Ginkel op Panhuis 109 over een waterkraan beschikt en dan een kraan waar helder drinkwater uitkomt. Tijdens de mobilisatiedagen van 1939 was een groot aantal militairen 180 in to taal gelegerd in een grote barak op het erf van de heer v. d. Brandhof. De schuur van de fam. van Ginkel werd als kantine gebruikt. Aan het hoofd van deze groep soldaten stond Kapitein Jan sen, die ervoor zorgde dat er een leiding werd aangelegd. Want toen het gebied werd geinundeerd werd voor de militairen drinkwater aangevoerd vanuit de Haspel. De leiding ligt nog dwars door het wei land. Weliswaar wat ondiep, zodat bij matige of strenge vorst de buizen bevriezen, maar hoe het zij: er is water. Boer van Ginkel liet een tussenmeter maken tussen de1 schuur (kantine) en zijn huis. Deze toe stand bleef gehandhaafd. De heer van Gin kel zelf werd in 1944 door de bezetters weggesleept en mocht helaas het einde van de oorlog niet meer beleven. Deze oase was voor menig bewoner van het Ruisseveen een uitkomst vooral in droge zomers, zoals 1959 er een was. De, hele buurt kwam bij wed. van Ginkel water halen. Nu komt haar dochter iedere dag nog. In haar eigen huis staat een pomp, maar wat daaruit komt is alleen A.s. zaterdagmiddag komen zowel het dames-1 team als de beide herenfor maties tussen de witte lijnen in thuiswedstrijden in de zaal van het Chr. Lyceum. Van twee tot ongeveer zes uur zal er strijd worden geleverd en het is vrijwel zeker, dat het gedurende de meeste partijen niet aan spanning zal ontbreken. De verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen en het ziet er naar uit, dat niet alle punten in Veenendaal zullen blijven, mits enkele ploegen beter voor de dag komen dan in de eerste wedstrijden. Om twee uur binden de dames-1 de strijd aan tegen het sterke SOS-2 uit Utrecht. Twee weken geleden werd van deze ploeg met 3-0 gewonnen, maar als de voortekenen ons niet bedriegen dan kon het ditmaal wel eens anders uitpakken. Het damesteam van Panters zal het voorlopig zonder Wil Schoemaker moe ten stellen, terwijl het nog niet zeker is of Irene Bout de polsblessure te bo ven is. Al met al wordt dit een wed strijd met vele vraagtekens. Om drie uur speelt Panter-2 (heren) in de eerste klas tegen SQS-3, die hun dames deze dag naar Veenendaal ver gezellen. SOS-3, evenals Panters-2 vo rig seizoen gepromoveerd naar de eer ste klas, zal er alles aan doen om in deze klas een goed debuut te maken en de Veenendalers het vuur na aan de schenen leggen. We verwachten echter, dat beide punten in Veenen daal blijven. Panters-1 speelt daarna om vier uur tegen het momenteel sterk voor de dag komend Phylos-1 uit Utrecht. Deze laatste ploeg dwong verleden week het sterke Shot-1 uit Culemborg een gelijk spel af, hetgeen een prestatie mag he ten. Panters-1 zal een behoorlijk ge concentreerd spelletje moeten spelen om enig resultaat te kunnen boeken. Het zeer jonge Panters-4 team komt om vijf uur uit tegen Pioniers-1 uit Utrecht. Deze Panters-reserves doen het goed in de competitie, doch zullen het aan de Pioniers zwaar te verduren krijgen. Het feit, dat ze eindelijk eens voor eigen publiek en in eigen zaal spelen kan de doorslag geven. Het 3e herenteam van Panters speel de maandagavond j.I. een goede en spannende partij in Culemborg tegen Vriendenschaar-2. De eerste twee sets gingen door wat nerveus spel verloren, doch de daarop volgende twee waren zij heer en meester in alle situaties en speelden verdiend gelijk. Dit team prijkt thans mede aan de kop van de ranglijst in de 3e klas. Vanavond reeds gaan de reserve-da mes naar Utrecht. Dames-2 speelt te gen BOS-1 en dames-3 tegen SSVU-2. Beide tegenstandsters zijn vrij pnbe- kend, dus van een gemotiveerde prog nose is geen sprake. VAKANTIEDUUR LOOPT IN EUROPA ZEER UITEEN De vakanties zijn voorbij. Realiseert men zich wel eens dat het aantal vakantiedagen en het aantal „overige" feestdagen in tal van Euro pese landen zeer uiteenloopt? In het algemeen is de arbeider in Groot- Brittannië in een minder gunstige posi tie dan zijn continentale collega. Hij krijgt in de regel twee weken vakantie met volle betaling, maar meestal geen vakan tietoeslag. Hij heeft daarenboven zes feestdagen vrij-ongerekend de zondagen natuurlijk. In Duitsland zijn de vakanties bij de wet vastgesteld en omvatten tenminste 15 werkdagen, welk aantal stijgt tot 18 voor personeel boven de 35 jaar: beneden de 21 is de vakantie 24 werkdagen. Het aan tal feestdagen is groter dan in Groot- Brittannië maar wisselt in verschillende staten van de Bondsrepubliek nogal. Ge durende de vakantie wordt het loon door betaald. Bovendien is het vrij algemeen gebrui kelijk ofschoon niet verplicht, daarenbo ven een vakantietoeslag toe te kennen. In de meeste andere landen ligt de vakantie duur ergens tussen de nogal sobere Britse en de nogal royale Duitse regeling in. Het aantal feestdagen verschilt sterk: het is in de Katholieke landen in het al gemeen groter dan in de niet-Katholieke. De arbeider in Portugal heeft als mini mum vier werkdagen vakantie (plus een groot aantal feestdagen), de Zweden en de Polen hebben officieel 24 werkdagen. Het instituut van de snipperdagen, dat men hier te lande kent, komt nergens an ders voor. laat m«n „fijn" drukwerk vervaardigen zoals geboorte kaartjes. ondertrouwkaarten, visitekaartjes etc. Raadpleegt U onze collectie Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon 2022' Vorige week berichtten wij, dat de Herv. gemeente van Achterberg zich afzijdig hield van de landelijke kerk- bouwactie „Antwoord '64". Thans vernemen wij echter, dat de extra collecte van a.s. zondag zal worden bestemd voor dit doel. De Herv. ds. G. Kaastra te Ame- rongen ontving een gift ineens van 500 gulden. Het kerkblad van de Herv. ge- gemeente te Rhenen „Rond de Cu- nerakerk" kan zichzelf niet bedrui pen. Er is een exploitatietekort van 3000 gulden. Men spoort de gemeen teleden aan dit tekort door giften weg te werken, omdat men er niets voor voelt wijziging te brengen in de huidige (en keurige - red.) uit voering van het blad. De Herv. gemeente van Scherpen- zeel heeft zich - financieel althans - van de goede kant laten zien. De opbrengst van de vrijwillige bij dragen is 5000 gulden boven de be groting gekomen. Zevenhonderd aan geschrevenen brachten 21.000 gul den binnen, oftewel 30 gulden per gezin of alleenstaande persoon. De Geref Kerk van Amerongen ontving dezer dagen een legaat, groot f 2000,van wijlen mevr. B. Pater- de Geest. Mej. A. Zijlstra te Scherpenzeel bereidt zich in het Herv. Zendings centrum te Oegstgeest voor op haar uitzending naar Kenia. In de Herv. Kerk te Ederveen is de winterdienst ingegaan. In plaats van avonddiensten zijn er thans weer middagdiensten. De kerkeraad van de Herv. wijk- gemeente West te Veenendaal is van mening, dat in deze wijk - en meer speciaal in 't Hoorntje - binnen niet te lange tijd een kerk of kapel moet komen. Men mist in deze wijk sterk een eigen centrum voor aller lei kerkelijk werk. Men kan, in verband met ver schillende activiteiten op vereni- gingsgebied echter niet wachten tot een dergelijk centrum er is. Daarom heeft men besloten een commissie te benoemen, die zich zal belasten met het zoeken naar - voorlopige - ver gaderruimte, b.v. in een school. Ds. C. van den Berg te Kesteren heeft van de Herv. provinciale ver gadering van Gelderland ziektever lof ontvangen. De reden hiervoor is de steeds slechter wordende ver houding tussen de predikant en zijn kerkeraad. Sinds 1952, toen ds. Van den Berg zijn intrede in Kesteren deed, was het de laatste tijd zover gekomen, dat geen dér gemeente leden meer zitting nam in de kerke raad, waardoor een ingrijpen van het provinciale kerkbestuur onver mijdelijk werd. „Kerknieuws" De beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente, ds. T. Langerak uit Vinkeveen hoop op zondag 10 janu ari zijn intrede te doen. De nieuwgebouwde kerk van de Geref. Gem. aan het Holle Goed te Veenendaal zal waarschijnlijk in de tweede helft van december in ge bruik worden ggnomen. Dit zal ge schieden in een speciale kerkdienst, waarin zal voorgaan de consulent, ds. A. W. Verhoef uit Barneveld. Zondag 25 oktober a.s. zal een Jeugddienst worden gehouden in de St. Andrieskerk te Amerongen. Voorganger is ds. J. van den Blink, vlootpredikant uit Overveen. Het on derwerp van de prediking is: „Heeft het Christendom nog wat te zeggen." De dienst begint om 7 uur. Vanaf kwart voor zeven is er samenzang. Op vrijdag 13 nov. hoopt ds. Ve lema, Chr. Geref. predikant te Apel doorn een onderwerp te verzorgen voor de afd. Veenendaal van de Ned. Christelijke Vrouwenbond in het O.C.B. gebouw aan de Sandbrink- straat. Het onderwerp luidt: „Rome en de Reformatie." Vanwege de Stichting tot bevor dering van het massa-onderzoek t.b.v. de tuberculosebestrijding in de provincie Gelderland wordt de be volking van de gemeente Ede mas saal doorgelicht. Er werd een be roep gedaan op 31 predikanten en pastoors om in eigen kring de grote betekenis van het onderzoek te pro pageren. In twee gevallen werd hier op negatief gereageerd. Het is voor de predikanten van de Herv. gemeente wel eens moeilijk om te weten welke patiënten in de ziekenhuizen worden verpleegd, vooral als deze ziekenhuizen wat verder van Veenendaal liggen. Daar om worden de gemeenteleden ver zocht zulks op te geven als daar een familielid wordt verpleegd. Tot nu toe ontvangen de predikanten be richt van opname en ontslag van het Julianaziekenhuis te Veenendaal, het Streekziekenhuis in Bennekom en het Julianaziekenhuis (Ede) en soms van De Lichtenberg in Amers foort. Voor de N.C.V.B. Amerongen hoopt ds. L. Zwaan, Geref predikant, op 28 oktober te spreken over „Ge bed en gebedsleven". De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal achter de Geref. Kerk. In een gemeenschappelijke dank dienst voor het gewas op 4 novem ber a.s. die in de Herv. Kerk te Amerongen wordt gehouden zullen voorgaan ds. G. Kaastra, Herv. pre dikant, die de prediking en ds. L. Zwaan Geref. predikant die de litur gie zal verzorgen. Naar aanleiding van dit punt wil men tevens con tact zoeken met de Herv. kerkeraad van Leersum. Ook in Rhenen wordt een geza menlijke dankdienst voor gewas en arbeid gehouden en wel op woens dag 4 november in de Cunerakerk. Ds. Westra houdt de predikatie, ds. Volten zal als liturg optreden. In Dinteloord (Noord-Brabant) telt men tegenwoordig de kerkgangers en vermeldt het aantal in de kerk bode. Het kerkbezoek steeg Ds. L. Zwaan (60) dient sinds 1947 de Geref. Kerk van Amerongen, waar hij de opvolger werd van ds. A. Brinkman. In deze 17 jaren is er veel veran derd, ook op kerkelijk terrein. De gemeente groeide van 500 leden tot ruim 700 thans. Het kleine kerkgebouw aan de Imminkstraat werd al reeds uit gebreid met een nieuw vergaderlokaal en kerkeraadskamer. Toch blijkt het gebouw te klein, omdat het aantal Gereformeerden in deze streek toeneemt. De vestiging van mensen van buiten is wel de hoofdoorzaak van deze vrij sterke groei. Hierdoor bestaan in het midden van de gemeente twee bouw fondsen, één voor Leersum en één voor Amerongen. Te zijner tijd hoopt men in beide plaatsen een nieuwe kerk te kunnen bouwen. In Leersum is de grond reeds aangekocht, op de hoek Lomboklaan - Julianalaan, maar in Amerongen zijn de plannen nog niet zo vergevorderd. Mogelijk volstaat men met een grondige restauratie van het beslaande kerkgebouw. De Geref. Kerk van Amerongen telt haar leden in 3 plaatsen. Ame rongen, Leersum en Eist. In Eist is het kleinste deel, ongeveer 50 60 leden woonachtig. Amerongen en Leersum wegen tegen elkaar op. In de Doleantie lag het zwaartepunt in Amerongen, maar door bovenge noemde oorzaak (de vestiging van z.g. importgezinnen) trok Leersum sterk bij. De kerk van Amerongen dateert van 1887 en is aan grondige restauratie toe. Hiervoor is een bouwfonds gevormd, evenals in Leersum voor de nieuwe kerkbouw. Ds. Zwaan, de predikant van deze uitgestrekte gemeente, zag met vreugde dat de bedragen in de fond sen een stijgende lijn vertonen, al kon het tempo nog wel iets sneller zijn. De pas gehouden kerkbouwactie, Antwoord '64, was voor ons een moeilijke zaak, zegt ds. Zwaan. Wij zijn immers zelf intensief met kerk- bouwplannen bezig en je kunt de mensen toch niet op een dubbel front om bijdragen vragen. Desondanks hebben we meegedaan en het re sultaat was geweldig. Er werd niet minder dan f 9.721,verzameld en er is goede hoop dat dit bedrag bo ven de 10 mille zal stijgen. De ge meente is doordrongen van de nood zaak van kerkenbouw, zegt ds. Zwaan. Op onze vraag of ds. Zwaan het juist vindt zo'n gigantisch bedrag van meer dan 20 miljoen aan hel bouwen van kerken te besteden, ter wijl er nog zoveel woning ellende in ons land is en honger in vele delen van de wereld, antwoordt de predikant dat de kerk op peil moet blijven. In vele nieuwbouwwijken, die feitelijk grote steenmassa's zijn moet de kerk een plaats innemen, anders zou het leven in deze grauwe wereld troosteloos zijn. Bovendien moet de kerk zich intensief be moeien met de Zending, de Evan gelisatie en de hulp aan minder ont wikkelde gebieden en als men dan niet over de middelen beschikt kan dat moeilijk, aldus ds. Zwaan.. Een arme kerk zou het paard ach ter de wagen zijn. Men mag dit niet verwaarlozen. Wel wil ik eraan toe voegen dat ik van mening ben dat de te bouwen kerken sober van op zet moeten zijn, om er zoveel moge lijk te kunnen bouwen. Ds. Zwaan in 1904 in het toen malige Ned. Indië geboren, waar zijn vader missionair predikant in Djokja was bracht zijn jeugd in Indië door en heeft vandaar een gevoelig plekje in z'n hart voor de zending overgehouden. Hiervan zijn de mensen niet altijd doordrongen, maar dat komt waarschijnlijk om dat ze er niet geweest zijn en de resultaten niet kennen. Voor mij is zending een der allernoodzakelijkste dingen. Predik het Evangelie aan alle creaturen, staat in de Bijbel. Ds. Zwaan, gekomen van het Zuid-Hollandse Zwammerdam houdt van het dorpsleven en van Ameron gen in 't bijzonder. Het leven is boeiender dan in een stad en de contacten met de mensen zijn die per. Dat massale is niets voor mij, zegt ds. Zwaan. Hoewel, Amerongen krijgt de laatste jaren meer indus trie, zij het kleine bedrijven. Hier door komt er levendigheid en meer werkgelegenheid. De contacten met de Herv. ge meente zijn zeer prettig. Op school gebied werken wij steeds in goede harmonie samen. Ook zijn er ge meenschappelijke diensten, zoals met Bid- en Dankdagen en op het Kerst en Paasfeest. Vooral in een dorp is het een vereiste dat de kerken samen werken, omdat ze elkaar alle maal kennen. Trouwens, onze Synode gaf richtlijnen over deze samenwerking en wij hebben ze dankbaar aangegrepen en opge volgd. Zeer onlangs hadden we nog een prachtige avond, die werd gegeven door de Bijbelkioskvereniging. De Herv. Kerk zat geheel vol. Deze ge zamenlijke diensten of bijeenkoms ten worden praktisch altijd in de Herv. Kerk gehouden, omdat deze kerk zo'n 400 zitplaatsen telt en onze kerk hoogstens 350. Onlangs werd besloten gezamen lijk diensten te houden in het be jaardencentrum. Dat gebeurt nu 3 maal per jaar. Maar met ingang van volgend jaar zal er iedere maand een dienst worden verzorgd, waar van de Herv. Kerk er 6 voor zijn rekening neemt, wij als Geref Kerk 3 en de Ned. Prot. Bond 2. De direc trice zelf zal daarboven nog een pre dikant uitnodigen. Amerongen is gemoedelijk. Als je jezelf geeft vindt je best een plaatsje in dit dorp, vindt ds. Zwaan. Wij zijn hier volledig ingeburgerd. Het catechisatiebezoek is redelijk. De classis Zeist van de Geref. Kerk heeft zich met de zaak van de cate chese beziggehouden en de kerke raden richtlijnen gegeven hoe te handelen. Wij moeten er geen ge- sprekskring van maken. Het leer element is het belangrijkste, hoe wel er altijd gelegenheid tot vragen stellen bestaat. Laat ze maar komen en hun vragen spuien, zegt ds. Zwaan. In het naburige Doorn is men be gonnen met een 2-jarige cursus waarin de liturgie en bijbelkennis en kerkgeschiedenis wordt behan deld. Daarna volgen de inmiddels ouder geworden catechisanten 2 jaar een behandeling van de geloofsleer. Ds. Zwaan vindt de jeugd niet los geslagen. Je kunt wel wat aan hen kwijt, vindt de predikant. Ds. Zwaan, die de leeftijd van 60 jaar bereikt heeft, hoopt nog enkele jaren actief de gemeente te mogen dienen. Door de Synode is bepaald dat men met 65 jaar emeritaat mag aanvragen. Vroeger was dat 70 jaar. Er staan echter nog velerlei activi teiten voor de deur. Ds. Zwaan kan nog niet gaan rus ten. Allereerst hoopt hij de verwe- zelijking van de kerkbouw nog mee te maken en anderszins bestaan er grote plannen op schoolgebied, want men wil in Amerongen een Chr. U.L.O. school gaan stichten. Het zwaarste examen van z'n leven heeft ds. Zwaan in 't begin van dit jaar gedaan, n.l. het behalen van het rijbewijs. Op 60-jarige leeftijd valt dat niet mee. Ds. Zwaan be zocht de verspreide leden van de Geref. Kerk de laatste 10 jaar per bromfiets, maar sinds januari zit ds. Zwaan in zijn kleine wagen warm en droog

De Vallei | 1964 | | pagina 5